حرکت اسلامی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حرکت اسلامی افغانستان
حرکت اسلامی افغانستان
رهبر سید محمدعلی جاوید
بنیانگذار محمدآصف محسنی
بنیانگذاری ۱۹۷۸
مرام شیعه اسلام‌گرایی
علی شریعتی (Initially)
ملی National Coalition of Afghanistan
کشور  افغانستان
وبگاه
islamicharakatparty.af
سیاست در Afghanistan
حزب‌های سیاسی
انتخابات

حزب حرکت اسلامی از احزاب مجاهدین افغانستان می‌باشد. این حزب در فروردین (برج حمل) سال ۱۳۵۷ توسط جمعی از روحانیان شیعه افغانستان مقیم حوزه علمیه قم به رهبری آصف محسنی برای مبارزه با حکومت افغانستان تشکیل شد. حرکت اسلامی تنها جریان مهم شیعه مجاهدین افغانستان بود که حاضر نشد به حزب وحدت اسلامی افغانستان هزاره‌ها بپیوندد. حزب حرکت اسلامی مجموعه‌ای از گروه‌های کوچکی چون: دفاع از محراب، ملت، تشیع، و قرآن و عترت و روحانیت مبارز، سازمان آزادی، ندای عدالت و… بود.[۱] رهبری آن در ابتدا آصف محسنی، سید محمد علی جاوید رئیس شورای مرکزی و شهید غلامحسن کاشفی مسئول نظامی سید حسین انوری فرمانده نظامی این حزب بود.

با وجودی ماهیت شیعی حزب حرکت اسلامی این حزب بعدها به سبب برخی سیاستهای ایران در امور افغانستان به پاکستان کوچید. این حزب در دوران حکومت طالبان به ائتلاف شمال پیوست.

کارکرد[ویرایش]

حزب حرکت اسلامی افغانستان در مرحله اول در افغانستان و خارج از افغانستان پیش رفت طوریکه صدها پایگاه نظامی در افغانستان و خارج از افغانستان داشت [نیازمند منبع] و این پایگاه‌ها در مقابل ارتش شوروی سابق مبارزه می‌کردند و پیروزی‌های زیادی را بدست آوردند[نیازمند منبع].

حزب حرکت اسلامی در بُعد نظامی بیش از ۱۰۰ پایگاه نظامی در ۱۹ ولایت (استان) افغانستان ایجاد نموده و ده‌ها هزار نیروی مسلح را علیه قوای شوروی سابق سازماندهی و رهبری کرد[نیازمند منبع].

وضعیت کنونی[ویرایش]

در سال ۱۳۸۴ محسنی از رهبری این حزب کناره گرفت و سید محمد علی جاوید به عنوان رهبر این حزب انتخاب گردید، بعد از مدتی به دلیل ناتوانی پیشبرد حزب، وی مسئولین را برای مدتی به عبدالغنی کاظمی واگذار کرد و خود از رهبری کناره گیری کرد. فعلاً سید محمد علی جاوید رهبر حزب حرکت اسلامی افغانستان «آزاد» و عبد الغنی کاظمی رئیس حزب حرکت اسلامی افغانستان است.[۲] حزب حرکت اسلامی افغانستان در حال حاضر از لحاظ تشکیلاتی دارای سه بخش عمده و اساسی می‌باشد:

  1. شورای اجرایی حزب حرکت اسلامی افغانستان
  2. شورای مرکزی حزب حرکت اسلامی افغانستان
  3. شورای جوانان حزب حرکت اسلامی افغانستان

ریاست شورای مرکزی و اجرایی را عبدالغنی کاظمی بر عهده دارد و ریاست شورای جوانان را جویا عهده‌دار است.

منابع[ویرایش]

  1. نشریهٔ افغانستان، چاپ اول، ۱۳۷۳، صفحهٔ ۲۲۲
  2. <http://moj.gov.af/fa/page/registered-political-parties-and-social-organizations/1700> <http://www.harakatislami.af/>

http://www.afghanpaper.com/info/dolati/ahzab%20siasi.htm http://www.iec.org.af/jemb.org/dari/Political%20Parties/political_update_18june_dar.pdf http://moj.gov.af/fa/page/registered-political-parties-and-social-organizations/1700 http://www.harakatislami.af/

سایت وزارت عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان