حزب آزادی کردستان

From ویکی‌پدیا
Jump to navigation Jump to search
پارت آزادی کردستانPAK

پارتی ئازادیی کوردستانPAK
رهبرحسین یزدان پناه
سخنگوخلیل نادری
بنیان‌گذارسعید یزدانپناه
بنیان‌گذاری۱۹۹۱
شاخه جوانانسازمان جوانان آزادی کوردستان
مرام سیاسیملی دمكراتیك
پرچم
پرونده:كوردستان

پارت آزادی كوردستانPAK كه‌ از بنیانگذاری آن ( ٢٠ مایس ١٩٩١) تا كنگره‌ اول ( ٢٠٠٦) ، با نام اتحاد انقلابیون كوردستان فعالیت داشت، امتداد مبارزات گذشته‌ ملت كورد برای آزادی و استقلال كوردستان و میراثدار روحی رهبران كلاسیك كوردستان است. چارچوب و مسئولیت مبارزاتی PAK ، روژهلات كوردستان است. از نظر PAK، روژهلات كوردستان در نگاه كلی، تمامی استانهای غربی ایران را بجز خوزستان در بر میگیرد.

پارت آزادی كوردستان، بیرون راندن قوای اشغالگر و برچیدن نهادهای نامشروع ایران از روژهلات كوردستان و نیل به‌ حاكمیت ملی و استقلال، احیای دولت جمهوری كوردستان و برافراشتن پرچم كوردستان را هدف اصلی خود میداند. پارت آزادی كوردستان معتقد است كه‌ مسئله كورد در چارچوب دولت ایران قابل حل نیست. همچنین بر این حقیقت پای میفشارد كه‌ دولت ایران، قابل دموكراتیزه‌ كردن نیست و دموكراسی با فروپاشی دولت ایران و تقسیم میان ملتهای تشكیل دهنده‌ آن، تحقق می یابد.

با این حال پارت آزادی كوردستان، به‌جای مردم كوردستان تصمیم نخواهد گرفت و تصمیم گیری در خصوص سرنوشت سیاسی روژهلات كوردستان، را تنها از آن مردم كوردستان میداند. از این رو پروژه‌ سیاسی پارت آزادی كوردستان عبارت است از برگزاری رفراندمی آزاد و همگانی برای تعیین سرنوشت سیاسی روژهلات كوردستان. پارت آزادی كوردستان، برای تحقق این استراتژی بر تشكیل جبهه‌ی متحد كوردستانی، پا فشاری میكند.

پارت آزادی كوردستان برای بیرون راندن قوای اشغالگر و آزادی كوردستان و تأسیس دولت جمهوری كوردستان و دفاع از مردم كوردستان، استفاده‌ از هر وسیله‌ و تكنیكی را كه‌ خارج چارچوب ترور باشد، روا و جایز میداند. PAK همه‌ اشكال مبارزه‌ از جمله‌ مبارزه‌ مسلحانه‌ و جنگ آزادیبخش و ضد ترور را در مبارزه‌ خود بكار میگیرد.

پارت آزادی كوردستان در جنگ با داعش نقش عمده‌ای ایفا كرده‌ است و نیروهای پیشمرگه‌ آن در باشور كوردستان، باحضور در چند محور جنگ، همكاری گسترده‌ و مؤثری با حكومت اقلیم كوردستان و نیروهای ائتلاف جهانی علیه‌ داعش داشته‌ است.آخرین درگیری نیروهای پیشمرگه‌ و ائتلاف بین المللی با داعش در سال ٢٠١٧ در تاریخ نهم اكتبر در رشته‌ كوه باتیوه‌ در غرب كركوك، تحت فرماندهی حسین یزدانپناه، فرمانده‌ كل نیروهای پارت آزادی كوردستان بود. در این درگیری نیروهای داعش شكست سختی متحمل شدند و علاوه‌ بر كشته‌های آن، یك امیر داعش همراه‌ یكی از افرادش، به‌ اسارت نیروهای PAK درآمدند. همچنین نیروهای پارت آزادی كوردستان، در جنگ مقاومت پردی در ٢٠ اكتبر ٢٠١٧ در مقابل ١٢٠٠٠ تن از نیروهای مشترك سپاه‌ پاسداران، حشد شعبی، حزبالله‌ لبنان، پولیس فدرالی و ارتش عراق تحت فرماندهی قاسم سلیمانی، كه‌ با هدف اشغال اربیل و پایان دادن به‌ اقلیم كوردستان . شهرك پردی را اشغال كردند، نقش تعیین كنننده‌ای ایفا نمودند.


منابع[edit]

http://pak-eu.com/ku/پاک/کۆنگرەی-یەک/

https://ckb.wikipedia.org/wiki/پارتی%20ئازادیی%20کوردستان

  • ویکی‌پدیای کردی کرمانجی

https://ku.wikipedia.org/wiki/Partiya_Azadiya_Kurdistanê