حرفه‌ای در مدیریت پروژه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

'PMP' مخفف Project Management Professional، به معنی «متخصص مدیریت پروژه» نام یکی از گواهی‌نامه (اعتبارنامه) هایی است که موسسه مدیریت پروژه (PMI) به افرادی که پیش‌نیازهای آن را داشته باشند و در آزمون مرتبط با آن نیز قبول شده باشند ارائه می‌کند.

گواهی نامه حرفه ای و بین‌المللی PMP[ویرایش]

در راستای فعالیتها و برنامه های اشاعه و گسترش دانش روز مدیریت پروژه، انستیتوی مدیریت پروژه ®PMI برای مدیران مجرب پروژه در سراسر جهان گواهینامه ای را منظور نموده است که پس از طی مراحل شایستگی و سپس قبولی در آزمون حرفه ای مدیریت پروژه، گواهینامه ®Project Management Professional: PMP را به ایشان اعطاء مینماید. تسلط بر مفاهیم آخرین نگارش کتاب پم باک، یا بعبارت دیگر استاندارد مدیریت پروژه، پیش شرط اصلی برای موفقیت در آزمون و کسب مدرک فوق میباشد. ®PMP بدون تردید شناخته شده ترین و معتبرترین گواهینامه ای است که در زمینه مدیریت پروژه در سطح جهان مطرح میباشد و به منزله استانداردی مهم برای مدیران پروژه بحساب میاید. دارنده مدرک ®PMP بعنوان فرد متخصص و صاحب نظر در مدیریت پروژه شناخته میشود. اکنون در اکثر قریب به اتفاق کمپانی های بزرگ جهان داشتن این مدرک برای مدیران پروژه یک الزام قطعی میباشد. گواهینامه ای که ®PMI به سطوح پائین تر از مدیران نظیر دستیاران و همکاران و نیز اعضای فعال تیم پروژه با تجارب مستقیم کاری در پروژه اعطاء مینماید، بنوبه خود از اعتبار جهانی بهره مند بوده که پس از طی مراحل شایستگی و نیز قبولی در آزمون مربوطه، داوطلب گواهینامه ®Certified Associate in Project Management: CAMP را دریافت خواهد نمود.

مواد آزمون[ویرایش]

منبع اصلی آزمون استاندارد پم‌باک است، ولی به آن محدود نمی‌شود. منابع آزمون محدود و مشخص نیستند و عملاً پاسخ‌گویی به سوال‌ها نیاز به تجربه مدیریت پروژه نیز دارد.

پیش‌نیازهای آزمون[ویرایش]

داوطلبان برای شرکت در این آزمون میبایستی علاوه بر پایبندی به اصول اخلاق حرفه ای، شرایط ذیل را دارا باشند: افراد دارای مدرک لیسانس و یا بالاتر: تجربه مفید کاری بعنوان مدیر و یا همکاری در راهبری پروژه به مدت حداقل 4500 ساعت (لااقل 36 ماه در طول 8 ساله قبل از داوطلبیت) بدون احتساب مدیریت پروژه های موازی و همزمان.

افراد دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم: تجربه مفید کاری بعنوان مدیر و یا همکاری در راهبری پروژه به مدت حداقل 7500 ساعت (لااقل 60 ماه در طول 8 ساله قبل از داوطلبیت) بدون احتساب مدیریت پروژه های موازی و همزمان.

برای کلیه داوطلبان شرکت در آزمون: گواهینامه شرکت در دوره های آموزشی مدیریت پروژه نظیر آموزش دهنده های مجاز ( R.E.P.®: Registered Education Provider) از طرف ®PMI و کسب حداقل 35 امتیاز (Professional Development Unit:(PDU در اینجا لازم به توضیح میباشد که آزمون حرفه ای مدیریت پروژه ®PMP را شرکت برگزار کننده آزمونی بنام Prometric از طرف ®PMI برگزار مینماید. هر زمان که داوطلب مراحل شایستگی برای حضور در آزمون را در نزد ®PMI با موفقیت طی نمود، ®PMI به دواطلب شماره ای را اعلام مینماید که وی فقط با همین (Eligibility Number) شماره شایستگی قادر به تعیین محل و زمان آزمون خود در سایت شرکت Prometric خواهد بود.

مشخصات آزمون[ویرایش]

آزمون ®PMP (در حال حاضر) در قالب یک امتحان 4 ساعته با 200 سئوال 4 جوابی توسط ®PMI بصورت کتبی یا بر روی مانیتور در مراکز موسسه Prometric برگزار می‌شوند. پاسخ‌ها نمره منفی ندارند و در نتیجه بهتر است که هیچ سوالی بی‌جواب نماند. برای پاسخ در سیستم جدید ارزیابی حد قبولی اعلام نمی‌شود و قبول یا رد شدن افراد بر اساس پارامترهای پیچیده‌تری مشخص می‌گردند. با این حال حد قبولی همچنان در حدود ۶۱٪ قرار دارد. موسسه Prometric در اکثر کشورها شعبه دارد، ولی در ایران شعبه‌ای ندارد. بسیاری از داوطلبان برای شرکت در آزمون به کشورهای همسایه سفر می‌کنند.

شرکت در آزمون در حدود 550 دلار هزینه دارد. که در صورت عصورت در سایت (139 دلار) و ثبت نام آزمون (405 دلار) علاوه بر استفاده از مزایای عضویت 1 ساله، هزینه کمتری نیز پرداخت می گردد.

منابع[ویرایش]

آیا درباره گواهینامه حرفه ای PMP به اندازه کافی اطلاعات دارید!؟

مرجع کسب اطلاعات و در مورد آزمون PMPiran،PMP

PMP، از سیر تا پیاز

پیوند به بیرون[ویرایش]