حدیث

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish

حدیث، در اصطلاح مسلمانان به سخنان پیامبران گفته می‌شود. شیعیان به سخنان اهل بیت نیز حدیث می‌گویند. در اصطلاح دانشمندان علم حدیث، به کلامی که حاکی از کردار یا تقریر معصوم (محمد بن عبدالله ، پیامبر اسلام) است، «حدیث» و گاه «خبر» یا «روایت» گفته می‌شود. شیعیان معتقدند: «حدیث، به‌دلیل انتساب آن به معصوم و وحیانی بودن محتوای آن، حجت بوده و می‌تواند مبنای عمل قرار گیرد»

حدیثی از محمد بن عبدالله پیامبر اسلام: هر چیزی اساسی دارد و اساس این دین دانش‌است و یک دانشمند برای شیطان از هزار عابد بدتراست. (نهج‌الفصاحه)

بنابر عقیده مسلمانان، قرآن، به مثابه قانون اساسی اسلام، بیشتر کلیات را بیان کرده و تبیین تفاصیل و جزئیات را به روایات واگذار کرده است، از این‌رو روایات، پس از قرآن، مهم‌ترین منبع شناخت دین اسلام به شمار می‌آید. بدین جهت، مسلمانان به فراگیری، ثبت و تدوین احادیث، به‌رغم برخی فراز و نشیبها، توجه کرده و مجموعه‌های حدیثی را شامل هزاران روایت در تمام موضوعات مورد نیاز دین‌داران، فراهم آوردند. پس از آن، دانشهای رجال، تاریخ حدیث، مصطلحات حدیث، فقه الحدیث و... برای حفظ، نشر، فهم و تبیین میراث روایی پدید آمد.

تدوین هزاران اثر حدیثی نشان می‌دهد که مسلمانان، از آغاز تاکنون، پس از قرآن، بیشتر به حدیث توجه کرده‌اند. در دوران معاصر نیز اندیشمندان مسلمان با نگاهی دوباره به میراث روایی، کوشش گسترده‌ای را برای بهره جستن هر چه بیشتر از این منبع آغاز کردند و با تأسیس دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی حدیثی و... در این راه گامهایی برداشتند.[۱]

دانشمندان علم اصول فقه، به نقل کردن سنّت، حدیث (خبر) می‌گویند.

حدیث قول، فعل و تقریر پیامبر را گویند.

وجه تسمیه[ویرایش]

حدیث، در لغت به معنی هر چیز نو و جدید است، خبر و کلام را نیز حدیث خوانند.[۲] ابوالبقاء گوید: «حدیث، اسم مصدر از تحدیث به معنی خبر دادن است، سپس قول یا فعل یا تقریری که به محمد منسوب شود را بدان نامیده‌اند، و جمع آن احادیث بر خلاف قیاس است».[۳] در اصطلاح، حدیث عبارت است از سخنی که حاکی از قول یا فعل یا تقریر معصوم باشد. چنان‌که جمعی از علمای درایة و اصول تصریح کرده‌اند.[۴]

اهمیت حدیث در میان مسلمانان از آن روست که از منابع اصلی استنباط احکام در فقه و عقاید در علم کلام محسوب می‌شود. همچنین احادیث از منابع اولیه پژوهش‌های تاریخی می‌باشد.

در طول سده‌های بعد از زندگانی محمد و اهل بیت، احادیث توسط شیعه و سنی در مجموعه‌هایی گردآوری و مدون شده است. در میان مجموعه کتاب‌های حدیث، صحاح سته درنزد اهل سنت و اصول اربعه نزد شیعه از اهمیت بسزایی برای مسلمانان برخوردار است.

علم حدیث[ویرایش]

اصطلاح علم حدیث از نظر فقهای اسلامی، علمی است که توسط آن اقوال و افعال و احوال یا تقریر محمد و امامان (از نظر شیعیان) شناخته می‌شود و چون احادیث رسیده از ایشان، شامل گفته‌های آنان هم می‌شود شامل گفته و نیز نام وسائطی است که کلام مزبور را از وی روایت کرده‌اند. می‌توان گفت که اصطلاح «علم حدیث» یعنی دانستن (علم به) قوانینی که به وسیلهٔ آن احوال سند و متن حدیث شناخته می‌شود.

تقسیمات حدیث در پذیرش[ویرایش]

حدیث در پذیرش اولیه به دو دسته تقسیم می شود:

۱. احادیثی که عقل مستقل آن‌ها می‌پذیرد. سند این دسته از احادیث اهمیت عملی ندارد.

۲. احادیثی که به جهت اعتبار انتشابشان به پیامبر یا امامان مورد قبول است. به این دسته از احادیث، احادیث تعبدی می‌گویند. سند این دسته از احادیث مهم است و حرف اول را می‌زند.[۵]

تقسیمات علم حدیث[ویرایش]

روایت الحدیث

روایت الحدیث (اصول الحدیث) علمی است که از کیفیت اتصال احادیث به پیامبر اسلام و امام، از جهت احوال روات (که آیا ضابط و عادلند؟) و از لحاظ کیفیت سند (که آیا متصل است یا منقطع؟) و غیر اینها گفتگو می‌کند و خود شامل دو بخش است:

 • علم رجال
 • مصطلح الحدیث.
 • چه آنکه اگر از احوال یک یک رجال سند از لحاظ عدالت آنان و وثوق و اعتماد به روایت و نقل آنها بحث شود، «علم رجال» نامیده می‌شود.
 • اگر از کیفیت نقل حدیث توسط راویان از لحاظ اتصال و انقطاع زنجیره حدیث یا داشتن سند یا ارسال و مانند آن سخن رود، به «مصطلح الحدیث» و گاهی به «درایه» تعبیر نمایند؛ ولی نام اول با این عمل متناسب‌تر است، چه آنکه درایه به معنی علم و فهم معانی است و شناسائی اصطلاحات متناسب با نام (مصطلح الحدیث) است.
درایت الحدیث

درایة الحدیث (در مقابل روایة الحدیث) علمی است که از مفاد الفاظ متن حدیث چون شرح لغات حدیث و بیان حال حدیث از لحاظ اطلاق و تقیید و عموم و خصوص و داشتن معارض و مانند اینها بحث می‌کند که مناسب است نام این قسمت را فقه الحدیث گذارند. بخش اول را اصول الحدیث نیز می‌نامند.[۶]

اقسام حدیث[ویرایش]

حدیثی متواتر است که شمار راویان آن در هر طبقه به حدی باشد که تبانی آنان بر جعل حدیث عادتاً محال باشد و افاده علم به صدور مضمون حدیث از معصوم کند. خبر متواتر به لفظی و معنوی تقسیم شده است. متواتر لفظی، خبری است که همه ناقلان، مضمون آن را به یک لفظ نقل کرده باشند و این به ندرت محقق شده است. متواتر معنوی، قدر مشترک مضمون چند خبر است و این معنا فراوان تحقق یافته است. هر حدیثی که خبر متواتر نباشد خبر واحد است، هر چند سلسله راویان آن بیش از یکی باشد.

از نظر قدمای شیعه به حدیثی صحیح گفته می‌شود که صدور آن از معصوم قطعی باشد ولو با قراین خارجی، ولی از نظر متأخران حدیثی صحیح است که اولاً: تمامی سلسله سند آن تا معصوم متصل باشد؛ ثانیاً: راویان آن در تمام طبقات دارای دو ویژگی وثاقت و امامی بودن باشند.

«حَسَن»، حدیثی است که سلسله سند آن متصل و راویانش امامی و ممدوح‌اند به مدحی که به حدّ وثاقت نرسیده است. اگر بعضی از راویان سلسله سند چنین باشند در صورتی که مابقی صفت رجال حدیث صحیح را دارا باشند به آن نیز حسن گفته می‌شود، زیرا نتیجه تابع اخسّ رجال است. از این جهت، حدیث حسن از نظر اعتبار پس از روایت صحیح قرار دارد.

«موثَّق»، حدیثی است که، به استثنای شرط امامی بودن، راویان آن برخوردار از دو رکن پیش گفته در حدیث صحیح باشند؛ بنابراین اگر سلسله سند روایتی به معصوم متصل و راویان آن ثقه باشند در صورتی که همه یا بعضی از آنها شیعه دوازده امامی نباشند، موثق خواهد بود. حدیث موثق از جهت اعتبار، پس از حدیث صحیح و حسن، درمرتبه سوم قرار دارد.

به حدیثی «ضعیف» می‌گویند که هیچ‌یک از تعریفهای اقسام پیش گفته، یعنی صحیح، حسن و موثق بر آن منطبق نباشد. به عبارت روشن‌تر، حدیثی که سلسله سند آن فاقد اتصال باشد، یا راویان آن افراد مجهول‌الحال، یا فاسق و دروغگو باشند، حدیث ضعیف خواهد بود.[۷]

برخی از احادیث معروف[ویرایش]

حدیث کساء- حدیث ثقلین-حدیث جابر-حدیث سلسله‌الذهب-حدیث لوح فاطمه-حدیث سفینه-حدیث مردان فارسی-حدیث منزلت -حدیث غدیر

قرآنیان[ویرایش]

مکتب و شاخه‌ای از مسلمانان است که قرآن را تنها کتاب و مرجع مستند برای ایمان، انجام مناسک و اعمال دینی خود، قبول دارند. اینان حدیث و گاه سنت را که عموم مسلمانان و روحانیان رسمی بعنوان مرجع مورد قبول برای انجام مناسک و ملاک ایمان و اعتقاد می‌دانند، ملازم و مترادف اعتقاد دینی ندانسته و در رفتار دینی خود الزامی به رعایت آن ندارند.[۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. صد و ده نکته حدیثی، دارالحدیث
 2. الصحاح، ۱/۲۷۸، المصباح المنیر، ۱/۱۲۴
 3. الکلیات، ۲۰/۲۰۲
 4. قوانین الاصول، ۴۰۸، هدایة الابرار، ۱۰۵، مقیاس الهدایة، ۱/۵۷
 5. «رجال و درایه - جلسه 1». سایت رسمی علامه شیخ علی ریاحی نبی، مؤسسه حکمت اسلامی احتجاج، ۱۳۹۵/۵/۱۰. 
 6. درایة الحدیث، کاظم مدیر شانه چی، قم، ۱۳۸۴، دفتر انتشارات اسلامی
 7. پایگاه اطلاع‌رسانی حدیث شیعه.www.hadith.net
 8. Farasat Latif. «The Quraniyoon of the Twentieth Century». 
حدیث‌شناسی
حدیث متواتر متفق علیه مشهور عزیز غریب حدیث حسن
حدیث متصل حدیث صحیح حدیث منکر
حدیث مسند ← از نظر سند علم الحدیث از نظر متن حدیث متروک
خبر آحاد حدیث ضعیف حدیث مدرج
حدیث منقطع حدیث مضطرب حدیث مدلس حدیث موقوف حدیث منقطع حدیث موضوع

پیوند به بیرون[ویرایش]

نرم‌افزار رایگان مرجع احادیث برای اندروید

Ḥadīth (/ˈhædɪθ/[1] or /hɑːˈdθ/;[2] Arabic: حديثḥadīth, pl. Aḥādīth, أحاديث, ʼaḥādīth[3]) in Sunni Islam denotes the words, actions, and the silent approval, of the Islamic prophet Muhammad. Within Sunni Islam the authority of Ḥadīth ranks inferior only to the Qur'an as a legal source. The Qur'an instructs Muslims to emulate, obey, and abide by, the judgement of Muhammad. It was in accordance with this Quranic stricture that the Companions recorded all of Muhammad's words, advice, practices and actions, and the daily rituals and events of his life. In Sunni Islam The Ḥadīth is the prophetic tradition, or the narrative relating the deeds and utterances of Muhammad and his companions.[4] In Shia Islam however, Ḥadīth is the embodiment of the sunnah, the words and actions of the Prophet and his family the Ahl al-Bayt (The Twelve Imams and the Prophet's daughter, Fatimah).[5]

Ḥadīth is the Arabic word for speech, report, account, narrative.[6] [3] [7]:471 All Muslims hold the Qur'an to be the word of Allah revealed to, and recited by, his messenger, Muhammad. Its supreme position unites (almost) all Muslims. However the Ahadith accounts written down by Muhammad's followers, in the early centuries after his death, are not held to be divine revelation and are not a single text by a single author. However from the early formation of the Islamic era they would come to be, collected, collated and compiled into a great corpus of Islamic literature, and the Aḥādīth, the Ḥadīth collections would come to differentiate the different branches of the Islamic faith.

The Sunni, Shia and Ibadi rely on different Ḥadīth collections. A minority of Quranists reject all Ḥadīth.[8][9]

Just as the Quranists are not a single entity, there is a diversity of hadithists (groups of believers of ahadith). In addition to adherence to the Quran all hadithists believe in the practice of ahadith, however distinct the various schools of hadith.

Among most hadithists, the importance of ahadith is secondary to Qur'an given that, at least in theory, an Islamic conflict of laws doctrine holds Qur'anic supremacy above ahadith in developing Islamic jurisprudence.[10] However, a minority of hadithists have historically placed ahadith on a par with the Qur'an. A smaller minority have upheld ahadith in contradiction to the Qur'an, thereby placing ahadith above Qur'an and claiming that contradictory ahadith abrogate the parts of the Qur'an where they conflict.

The hadith literature is based on spoken reports in circulation after the death of Muhammad. Unlike the Qur'an, ahadith were not promptly written down during Muhammad's life or immediately after his death.[3] Hadith were evaluated and gathered into large collections during the 8th and 9th centuries, generations after the death of Muhammad, after the end of the era of the "rightful" Rashidun Caliphate, over 1,000 km (620 mi) from where Muhammad lived.

Hadith are regarded by hadithists as important tools for understanding the Quran and commentaries (tafsir) written on it. Some important elements, which are today taken to be a long-held part of normative traditional Islamic practice and belief, for example, the detailed ritual practice of the five salat (obligatory Islamic prayers), are in fact not mentioned in the Qur'an at all, but are derived solely from the hadith.[11] Hadithists, therefore, maintain that the ahadith are a necessary requirement for the true and proper practice of Islam, as it gives Muslims the nuanced details of Islamic practice and belief in areas where the Qur'an is silent. Quranists, on the contrary, hold the critical view on hadith that anything on which the Qur'an is silent is deliberate because Allah did not hold its detail to be of consequence, and in the case of ahadith that contradict the Qur'an, more so should those ahadith be forcefully rejected outright as a corruption of Islam.

In the classical example of salat (obligatory Islamic prayers), where salat is commanded in the Qur'an, all Muslims agree that salat is an obligatory part of Islamic religious practice. Divergence among Muslims arises, therefore, in how salat is performed. According to hadithists, the details and instructions of how to correctly perform salat, so as to, in their view, "validly" fulfill the Qur'anic command of performing salat, can only be found in the ahadith. Despite this, salat is nonetheless performed differently by different hadithist Islamic sects, depending on which hadith collection each hadithist sect relies upon. Quranists, for their part, leave the detail of salat to be a matter between each individual Muslim and Allah, with salat performance done to each Muslim's own individual understanding, interpretation and need. In the Quranists' view, as the Qur'an is deliberately silent on the details of salat, Allah did not hold its detail to be of consequence, so correctly performed salat lies not in any supposed correct details of the performance of prayer, but on a correct intention to perform the prayers, valid however it may be individually performed.

A hadith has two parts in its classic form, the chain of narrators who have transmitted the report (the isnad), and the main text of the report (the matn).[12][13][14][15] Individual hadith are classified by Muslim clerics and jurists as sahih ("authentic"), hasan ("good") or da'if ("weak").[16] However, different groups and different scholars may classify a hadith differently.

A manuscript copy of al-Bukhari, Mamluk era, 13th century, Egypt. Adilnor Collection, Sweden.

Etymology

Part of a series on
Muhammad
Muhammad

In Arabic, the noun ḥadīth (حديث  IPA: [ħæˈdiːθ]) means "report", "account", or "narrative".[17][18] Its Arabic plural is aḥādīth (أحاديث [ʔæħæːˈdiːθ]).[3] Hadith also refers to the speech of a person.[19]

Definition

In Islamic terminology, according to Juan Campo, the term hadith refers to reports of statements or actions of Muhammad, or of his tacit approval or criticism of something said or done in his presence,[15] though some sources (Khaled Abou El Fadl) limit hadith to verbal reports, with the deeds of Muhammad and reports about his companions being part of the Sunnah not hadith.[20]

Classical hadith specialist Ibn Hajar al-Asqalani says that the intended meaning of hadith in religious tradition is something attributed to Muhammad but that is not found in the Quran.[21]

Other associated words possess similar meanings including: khabar (news, information) often refers to reports about Muhammad, but sometimes refers to traditions about his companions and their successors from the following generation; conversely, athar (trace, vestige) usually refers to traditions about the companions and successors, though sometimes connotes traditions about Muhammad. The word sunnah (custom) is also used in reference to a normative custom of Muhammad or the early Muslim community.[15]

Components

The two major aspects of a hadith are the text of the report (the matn), which contains the actual narrative, and the chain of narrators (the isnad), which documents the route by which the report has been transmitted.[12][15] The isnad was an effort to document that a hadith had actually come from Muhammad, and Muslim scholars from the eighth century until today have never ceased repeating the mantra "The isnad is part of the religion - if not for the isnad, whoever wanted could say whatever they wanted."[12] The isnad means literally 'support', and it is so named due to the reliance of the hadith specialists upon it in determining the authenticity or weakness of a hadith.[22] The isnad consists of a chronological list of the narrators, each mentioning the one from whom they heard the hadith, until mentioning the originator of the matn along with the matn itself.

The first people to hear hadith were the companions who preserved it and then conveyed it to those after them. Then the generation following them received it, thus conveying it to those after them and so on. So a companion would say, "I heard the Prophet say such and such." The Follower would then say, "I heard a companion say, 'I heard the Prophet.'" The one after him would then say, "I heard someone say, 'I heard a Companion say, 'I heard the Prophet..." and so on.[23]

Different schools

Different branches of Islam refer to different collections of hadith, though the same incident may be found in hadith in different collections:

Impact on Islam

The hadith had a profound and controversial influence on moulding the commentaries (tafsir) of the Quran. The earliest commentary of the Quran known as Tafsir Ibn Abbas is sometimes attributed to the companion Ibn Abbas, but this is rejected by scholars.

The hadith were used in forming the basis of Sharia (the religious law system forming part of the Islamic tradition), and the hadith are at the root of why there is no single Sharia system, but rather a collection of parallel Sharia systems within Islam.

Much of early Islamic history available today is also based on the hadith and is challenged for lack of basis in primary source material, as well as internal contradictions of the secondary material available.

History, tradition and usage

History

Traditions of the life of Muhammad and the early history of Islam were passed down mostly orally for more than a hundred years after Muhammad's death in AD 632. Muslim historians say that Caliph Uthman ibn Affan (the third khalifa (caliph) of the Rashidun Caliphate, or third successor of Muhammad, who had formerly been Muhammad's secretary), is generally believed to urge Muslims to record the hadith just as Muhammad suggested to some of his followers to write down his words and actions.[24][25]

Uthman's labours were cut short by his assassination, at the hands of aggrieved soldiers, in 656. No sources survive directly from this period so we are dependent on what later writers tell us about this period.[26]

According to British historian of Arab world Alfred Guillaume, it is "certain" that "several small collections" of hadith were "assembled in Umayyad times."[27]

In 851 the rationalist Mu`tazila school of thought fell from favor in the Abbasid Caliphate.[citation needed] The Mu`tazila, for whom the "judge of truth ... was human reason,"[28] had clashed with traditionists who looked to the literal meaning of the Quran and hadith for truth. While the Quran had been officially compiled and approved, hadiths had not. One result was the number of hadiths began "multiplying in suspiciously direct correlation to their utility" to the quoter of the hadith (Traditionists quoted hadith warning against listening to human opinion instead of Sharia; Hanafites quoted a hadith stating that "In my community there will rise a man called Abu Hanifa [the Hanafite founder] who will be its guiding light". In fact one agreed upon hadith warned that, "There will be forgers, liars who will bring you hadiths which neither you nor your forefathers have heard, Beware of them."[29] In addition the number of hadith grew enormously. While Malik ibn Anas had attributed just 1720 statements or deeds to the Muhammad, it was no longer unusual to find people who had collected a hundred times that number of hadith.[citation needed]

Faced with a huge corpus of miscellaneous traditions supported differing views on a variety of controversial matters—some of them flatly contradicting each other—Islamic scholars of the Abbasid sought to authenticate hadith. Scholars had to decide which hadith were to be trusted as authentic and which had been invented for political or theological purposes. To do this, they used a number of techniques which Muslims now call the science of hadith.[30]

Shia and Sunni textual traditions

Sunni and Shia hadith collections differ because scholars from the two traditions differ as to the reliability of the narrators and transmitters. Narrators who took the side of Abu Bakr and Umar rather than Ali, in the disputes over leadership that followed the death of Muhammad, are seen as unreliable by the Shia; narrations sourced to Ali and the family of Muhammad, and to their supporters, are preferred. Sunni scholars put trust in narrators, such as Aisha, whom Shia reject. Differences in hadith collections have contributed to differences in worship practices and shari'a law and have hardened the dividing line between the two traditions.

Extent and nature in the Sunni tradition

In the Sunni tradition, the number of such texts is ten thousand plus or minus a few thousand.[31] But if, say, ten companions record a text reporting a single incident in the life of Muhammad, hadith scholars can count this as ten hadiths. So Musnad Ahmad, for example, has over 30,000 hadiths—but this count includes texts that are repeated in order to record slight variations within the text or within the chains of narrations. Identifying the narrators of the various texts, comparing their narrations of the same texts to identify both the soundest reporting of a text and the reporters who are most sound in their reporting occupied experts of hadith throughout the 2nd century. In the 3rd century of Islam (from 225/840 to about 275/889),[32] hadith experts composed brief works recording a selection of about two- to five-thousand such texts which they felt to have been most soundly documented or most widely referred to in the Muslim scholarly community.[33] The 4th and 5th century saw these six works being commented on quite widely. This auxiliary literature has contributed to making their study the place of departure for any serious study of hadith. In addition, Bukhari and Muslim in particular, claimed that they were collecting only the soundest of sound hadiths. These later scholars tested their claims and agreed to them, so that today, they are considered the most reliable collections of hadith.[34] Toward the end of the 5th century, Ibn al-Qaisarani formally standardized the Sunni canon into six pivotal works, a delineation which remains to this day.[35][36][37]

Over the centuries, several different categories of collections came into existence. Some are more general, like the muṣannaf, the muʿjam, and the jāmiʿ, and some more specific, either characterized by the topics treated, like the sunan (restricted to legal-liturgical traditions), or by its composition, like the arbaʿīniyyāt (collections of forty hadiths).[38]

Extent and nature in the Shia tradition

Shi'a Muslims do not use the six major hadith collections followed by the Sunni, as they do not trust many of the Sunni narrators and transmitters. They have their own extensive hadith literature. The best-known hadith collections are The Four Books, which were compiled by three authors who are known as the 'Three Muhammads'.[39] The Four Books are: Kitab al-Kafi by Muhammad ibn Ya'qub al-Kulayni al-Razi (329 AH), Man la yahduruhu al-Faqih by Muhammad ibn Babuya and Al-Tahdhib and Al-Istibsar both by Shaykh Muhammad Tusi. Shi'a clerics also make use of extensive collections and commentaries by later authors.

Unlike Sunnis, Shia do not consider any of their hadith collections to be sahih (authentic) in their entirety. Therefore, every individual hadith in a specific collection must be investigated separately to determine its authenticity.[40]

Modern usage

The mainstream sects consider hadith to be essential supplements to, and clarifications of, the Quran, Islam's holy book, as well as for clarifying issues pertaining to Islamic jurisprudence. Ibn al-Salah, a hadith specialist, described the relationship between hadith and other aspect of the religion by saying: "It is the science most pervasive in respect to the other sciences in their various branches, in particular to jurisprudence being the most important of them."[41] "The intended meaning of 'other sciences' here are those pertaining to religion," explains Ibn Hajar al-Asqalani, "Quranic exegesis, hadith, and jurisprudence. The science of hadith became the most pervasive due to the need displayed by each of these three sciences. The need hadith has of its science is apparent. As for Quranic exegesis, then the preferred manner of explaining the speech of God is by means of what has been accepted as a statement of Muhammad. The one looking to this is in need of distinguishing the acceptable from the unacceptable. Regarding jurisprudence, then the jurist is in need of citing as an evidence the acceptable to the exception of the later, something only possible utilizing the science of hadith."[10]

Studies

Hadith studies use a number of methods of evaluation developed by early Muslim scholars in determining the veracity of reports attributed to Muhammad. This is achieved by analyzing the text of the report, the scale of the report's transmission, the routes through which the report was transmitted, and the individual narrators involved in its transmission. On the basis of these criteria, various classifications were devised for hadith. The earliest comprehensive work in hadith studies was Abu Muhammad al-Ramahurmuzi's al-Muhaddith al-Fasil, while another significant work was al-Hakim al-Naysaburi's Ma‘rifat ‘ulum al-hadith. Ibn al-Salah's ʻUlum al-hadith is considered the standard classical reference on hadith studies.[15]

Terminology: admissible and inadmissible hadiths

By means of hadith terminology, hadith are categorized as ṣaḥīḥ (sound, authentic), ḍaʿīf (weak), or mawḍūʿ (fabricated). Other classifications used also include: ḥasan (good), which refers to an otherwise ṣaḥīḥ report suffering from minor deficiency, or a weak report strengthened due to numerous other corroborating reports; and munkar (denounced) which is a report that is rejected due to the presence of an unreliable transmitter contradicting another more reliable narrator.[42] Both sahīh and hasan reports are considered acceptable for usage in Islamic legal discourse. Classifications of hadith may also be based upon the scale of transmission. Reports that pass through many reliable transmitters at each point in the isnad up until their collection and transcription are known as mutawātir. These reports are considered the most authoritative as they pass through so many different routes that collusion between all of the transmitters becomes an impossibility. Reports not meeting this standard are known as aahad, and are of several different types.[15]

Some hadith are also called hadith qudsi (sacred hadith), like Ziyarat Ashura[citation needed]. It is a sub-category of hadith which some Muslims regard as the words of God (Arabic: Allah). According to as-Sayyid ash-Sharif al-Jurjani, the hadith qudsi differ from the Quran in that the former are "expressed in Muhammad's words", whereas the latter are the "direct words of God". However, note that a hadith qudsi is not necessarily sahih, it can also be da‘if or even mawdu‘.[43]

An example of a hadith qudsi is the hadith of Abu Hurairah who said that Muhammad said:

When God decreed the Creation He pledged Himself by writing in His book which is laid down with Him: My mercy prevails over My wrath.[44][non-primary source needed]

Biographical evaluation

Another area of focus in the study of hadith is biographical analysis (‘ilm al-rijāl, lit. "science of people"), in which details about the transmitter are scrutinized. This includes analyzing their date and place of birth; familial connections; teachers and students; religiosity; moral behaviour; literary output; their travels; as well as their date of death. Based upon these criteria, the reliability (thiqāt) of the transmitter is assessed. Also determined is whether the individual was actually able to transmit the report, which is deduced from their contemporaneity and geographical proximity with the other transmitters in the chain.[45] Examples of biographical dictionaries include: Abd al-Ghani al-Maqdisi's Al-Kamal fi Asma' al-Rijal, Ibn Hajar al-Asqalani's Tahdhīb al-Tahdhīb and al-Dhahabi's Tadhkirat al-huffaz.[46]

Criticism

Related article: Goldziher on Hadīth

The major points of intra-Muslim criticism of the Hadith literature is based in questions regarding its authenticity.[47] However, Muslim criticism of ahadith is also based on theological and philosophical Islamic grounds of argument and critique.

Muslim scholars have a long history of questioning the Hadith literature throughout Islamic history. Western academics also became active in the field later on.

See also

References

 1. ^ "hadith". Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. September 2005.  (Subscription or UK public library membership required.)
 2. ^ "Hadith". Dictionary.com Unabridged. Random House. Retrieved 2011-08-13. 
 3. ^ a b c d Brown, Jonathan A.C. (2009), p. 3.
 4. ^ Moral Teachings of Islam: Prophetic Traditions from Al-Adab Al-mufrad By Muḥammad ibn Ismāʻīl Bukhārī. 
 5. ^ al-Fadli, Abd al-Hadi (2011). Introduction to Hadith (2nd ed.). London: ICAS Press. p. vii. ISBN 9781904063476. 
 6. ^ Hans Wehr English&Arabic Dictionary. 
 7. ^ Mohammad Taqi al-Modarresi (26 March 2016). The Laws of Islam (PDF). Enlight Press. ISBN 978-0994240989. Retrieved 22 December 2017. 
 8. ^ a b Aisha Y. Musa, The Qur’anists, Florida International University, accessed May 22, 2013.
 9. ^ a b Neal Robinson (2013), Islam: A Concise Introduction, Routledge, ISBN 978-0878402243, Chapter 7, pp. 85-89
 10. ^ a b Ibn Hajar, Ahmad. al-Nukat ala Kitab ibn al-Salah, vol. 1, p. 90. Maktabah al-Furqan.
 11. ^ Brown, Jonathan A.C. (2014). Misquoting Muhammad: The Challenge and Choices of Interpreting the Prophet's Legacy. Oneworld Publications. p. 18. ISBN 978-1780744209. 
 12. ^ a b c Brown, Jonathan A.C. (2009), p. 4.
 13. ^ Brown, Jonathan A.C. (2009), p. 6-7.
 14. ^ Islahi, Amin Ahsan (1989) [transl. 2009]. Mabadi Tadabbur-i-Hadith (translated as: "Fundamentals of Hadith Interpretation") (in Urdu). Lahore: Al-Mawrid. Retrieved 2 June 2011. 
 15. ^ a b c d e f Campo, Juan Eduardo. ""Hadith"". Encyclopedia of Islam. 
 16. ^ The Future of Muslim Civilisation by Ziauddin Sardar, 1979, page 26.
 17. ^ "Mawrid Reader". ejtaal.net. 
 18. ^ al-Kuliyat by Abu al-Baqa’ al-Kafawi, p. 370; Mu'assasah l-Risalah. This last phrase is quoted by al-Qasimi in Qawaid al-Tahdith, p. 61; Dar al-Nafais.
 19. ^ Lisan al-Arab, by Ibn Manthour, vol. 2, p. 350; Dar al-Hadith edition.
 20. ^ Abou El Fadl, Khaled (22 March 2011). "What is Shari'a?". ABC RELIGION AND ETHICS. Retrieved 20 June 2015. 
 21. ^ al-Asqalani, Ahmad ibn 'Ali. Fath al-Bari (in Arabic). 1. Egypt: al-Matba'ah al-Salafiyyah. p. 193. ISBN 1-902350-04-9. 
 22. ^ Tadrib al-Rawi, vol. 1, pp. 39–41 with abridgement.
 23. ^ Ilm al-Rijal wa Ahimiyatih, by Mualami, p. 16, Dar al-Rayah.
 24. ^ ^ Tirmidhi, "‘Ilm," 12.
 25. ^ ^ Collected in the Musnad of Ahmad (10\15-6\ 6510 and also nos. 6930, 7017 and 1720), Sunan Abu Dawud (Mukhtasar Sunan Abi Dawud (5\246\3499) and elsewhere.
 26. ^ Roman, provincial and Islamic law, Patricia Crone, p2
 27. ^ Guillaume, Alfred (1954). Islam (2nd (Revised) ed.). Penguin. p. 89.  ISBN 0140135553
 28. ^ Martin, Matthew (2013). Mu'tazila - use of reason in Islamic theology. Amazon. Retrieved 8 September 2015. 
 29. ^ Goldziher, Ignác (1967). Muslim Studies, Vol. 1. SUNY Press. p. 127.  ISBN 0873952340
 30. ^ Islam – the Straight Path, John Eposito, p.81
 31. ^ See the references and discussion by Abdul Fattah Abu Ghuddah Thalathatu rasa'il fi ulum al-hadith; risalat abi dawud ila ahl makkata fi wasf sunanihi, pg 36, footnote. Beirut: Maktaba al-Matbu'at al-Islamiyah: 2nd ed 1426/2005.
 32. ^ The earliest book, Bukhari's Sahih was composed by 225/840 since he states that he spent sixteen years composing it (Hady al-Sari, introduction to Fath al-Bari, p. 489, Lahore: Dar Nashr al-Kutub al-Islamiya, 1981/1401) and also that he showed it to Yahya ibn Ma'in (p. 8, ibid.) who died in 233. Nasa'i, the last to die of the authors of the six books, died in 303/915. He probably completed this work a few decades before his death: by 275 or so.
 33. ^ Counting multiple narrations of the same texts as a single text, the number of hadiths each author has recorded roughly as follows: Bukhari (as in Zabidi's Mukhtasar of Bukhari's book) 2134, Muslim (as in Mundhiri's Mukhtasar of Muslim's book) 2200, Tirmidhi 4000, Abu Dawud 4000, Nasa'i 4800, Ibn Majah 4300. There is considerable overlap amongst the six books so that Ibn al-Athir's Jami' al-Usul, which gathers together the hadiths texts of all six books deleting repeated texts, has about 9500 hadiths.
 34. ^ Muqaddimah Ibn al-Salah, p. 160 Dar al-Ma’aarif edition
 35. ^ Ignác Goldziher, Muslim Studies, vol. 2, p. 240. Halle, 1889-1890. ISBN 0-202-30778-6
 36. ^ Scott C. Lucas, Constructive Critics, Ḥadīth Literature, and the Articulation of Sunnī Islam, p. 106. Leiden: Brill Publishers, 2004.
 37. ^ Ibn Khallikan's Biographical Dictionary, translated by William McGuckin de Slane. Paris: Oriental Translation Fund of Great Britain and Ireland. Sold by Institut de France and Royal Library of Belgium. Vol. 3, p. 5.
 38. ^ Muhammad Zubayr Siddiqi, Hadith Literature, Cambridge, Islamic Texts Society, 1993, edited and revised by Abdal Hakim Murad.
 39. ^ Momen, Moojan, Introduction to Shi'i Islam, Yale University Press, 1985, p.174.
 40. ^ Mohammad A. Shomali (2003). Shi'i Islam: Origins, Faith and Practices (reprint ed.). ICAS Press. p. 35. ISBN 9781904063117. 
 41. ^ Ulum al-Hadith by Ibn al-Salah, p. 5, Dar al-Fikr, with the verification of Nur al-Din al-‘Itr.
 42. ^ See:
  • "Hadith," Encyclopedia of Islam Online;
  • "Hadith," Encyclopedia of Islam and the Muslim world.
 43. ^ "Qu'est-ce que le hadith Qudsi ?". aslamna.info. 
 44. ^ Related by al-Bukhari, Muslim, an-Nasa'i and Ibn Majah.
 45. ^ Berg (2000) p. 8
 46. ^ See:
  • Robinson (2003) pp. 69–70;
  • Lucas (2004) p. 15
 47. ^ B. Hallaq, Wael (1999). "The Authenticity of Prophetic Ḥadîth: A Pseudo-Problem". Studia Islamica. No. 89 (1999): 75–90. JSTOR 1596086. (Registration required (help)). 

Bibliography

Further reading

 • 1000 Qudsi Hadiths: An Encyclopedia of Divine Sayings; New York: Arabic Virtual Translation Center; (2012) ISBN 978-1-4700-2994-4
 • Hallaq, Wael B. (1999). "The Authenticity of Prophetic Ḥadîth: A Pseudo-Problem". Studia Islamica (89): 75–90. doi:10.2307/1596086. ISSN 0585-5292. JSTOR 1596086. 
 • Brown, J. (2007). The Canonization of al-Bukhari and Muslim: The Formation and Function of the Sunni Hadith Canon. Leiden: Brill, 2007.
 • Brown, J. (2009). Hadith: Muhammad's Legacy in the Medieval and Modern World. Oneworld Publications. ISBN 978-1851686636.
 • Juynboll, G. H. A. (2007). Encyclopedia of Canonical Hadith. Leiden: Brill, 2007.
 • Lucas, S. (2002). The Arts of Hadith Compilation and Criticism. University of Chicago. OCLC 62284281. 
 • Musa, A. Y. Hadith as Scripture: Discussions on The Authority Of Prophetic Traditions in Islam, New York: Palgrave, 2008. ISBN 0-230-60535-4
 • Fred M. Donner, Narratives of Islamic Origins (1998)
 • Tottoli, Roberto, "Hadith", in Muhammad in History, Thought, and Culture: An Encyclopedia of the Prophet of God (2 vols.), Edited by C. Fitzpatrick and A. Walker, Santa Barbara, ABC-CLIO, 2014, Vol I, pp. 231–236.

External links