پرش به محتوا

حامد اسماعیلیون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حامد اسماعیلیون
اسماعیلیون در سال ۲۰۲۲
زادهٔ۲۱ اسفند ۱۳۵۵ ‏(۴۷ سال)
کرمانشاه، ایران[۱]
محل زندگیتورنتو، کانادا
محل تحصیلدانشگاه تبریز
پیشه
 • فعال سیاسی
 • دندانپزشک
 • نویسنده
همسر(ها)پریسا اقبالیان (درگذشته ۱۸ دی ۱۳۹۸)
فرزندانری‌را اسماعیلیون (درگذشته ۱۸ دی ۱۳۹۸)

حامد اسماعیلیون (زادهٔ ۲۱ اسفند ۱۳۵۵) فعال سیاسی، دندان‌پزشک و داستان‌نویس ایرانی و از نسل نوی نویسندگان ادبیات فارسی است.[۲] او برای کتاب‌های آویشن قشنگ نیست و دکتر داتیس، جایزهٔ هوشنگ گلشیری را دریافت کرده‌است.[۳]

همسر او پریسا اقبالیان و ری‌را دختر آن‌ها، در پی شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین کشته شدند. اسماعیلیون رئیس هیئت‌مدیره انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ است که پس از این واقعه با هدف محاکمه عاملان حمله، تأسیس شده‌است، همچنین او تا اواسط خیزش ۱۴۰۱ ایران سخنگوی این انجمن بود که از آن استعفا داد.

زندگی

حامد اسماعیلیون زادهٔ ۲۱ اسفند ۱۳۵۵ در کرمانشاه است. پدر و مادر او اهل شهر اراک در استان مرکزی بودند و به‌سبب اشتغال پدر در شرکت نفت به کرمانشاه مهاجرت کردند.[۴] حامد اسماعیلیون دورهٔ کودکی و نوجوانی را در همین شهر گذراند و از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۹ در دانشگاه تبریز به تحصیل در رشتهٔ دندان‌پزشکی مشغول بود. پس از آن مدتی در گلستان و مازندران و در نهایت به مدت هفت سال در تهران زندگی و کار کرد. اسماعیلیون در سال ۱۳۸۹ به همراهِ خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرد و هم‌اکنون در ریچموندهیلِ کانادا زندگی می‌کند.

مرگ همسر و دخترش

پریسا اقبالیان (همسر) و ری‌را اسماعیلیون (۹ ساله)، تنها فرزند حامد اسماعیلیون، در سانحهٔ هدف قرار گرفتن هواپیمای پرواز شمارهٔ ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین در سحرگاه چهارشنبه مورخ ۱۸ دی‌ماه سال ۱۳۹۸ که از فرودگاه امام خمینی عازم کی‌یف پایتخت اوکراین بود با دو موشک سپاه پاسداران جمهوری اسلامی که به فاصلهٔ ۲۳ ثانیه از یکدیگر شلیک شد، جان باختند.[۵][۶] در حالی‌که فضای هوایی کشور به‌علت فعالیت‌های نظامی باید بسته می‌شد،[۷] این هواپیما که قرار بود در ساعت ۵:۱۵ صبح پرواز داشته باشد با تأخیر یک‌ساعته در ساعت ۶:۱۲ صبح به پرواز درآمد. تنها چند دقیقه پس از پرواز، در اطراف شهر پرند ساقط شد و همهٔ ۱۷۶مسافر و خدمه بیگناه این پرواز، جان خود را از دست دادند.[۸][۹] حامد اسماعیلیون با انتشار یادداشتی در ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ در اینترنت احساس خود را به این صورت بیان کرد:

برای به خاک سپردنِ آرزوهای پریسایم چشم‌های ری‌رایم عازم تهرانم. در میان ما سه نفر عاشقانه‌های زیادی هست که تا مرگم پیش من خواهد ماند و آن را عریان نخواهم کرد. امیدوارم آن روز زودتر برسد. هیچ از چند و چون پرواز اوکراین نمی‌دانم و می‌روم که آن چشمان درخشان را به خاک بسپارم. توان پاسخگویی به هیچ پیغامی را ندارم و راهی هیچستانم. مرا ببخشید.

محل سانحه به‌سرعت و به‌طور کامل پاک‌سازی شد و اجازهٔ بررسی سانحه داده نشد. پس از سه روز انکار و تحت فشارهای سنگین بین‌المللی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعتراف کرد که این هواپیما با موشک‌های سپاه سرنگون شده‌است. واقعیت و چگونگی این اتفاق هنوز آشکار نشده‌است.[۱۰] مقامات ایران هنوز اجازهٔ تحقیقات منصفانه درمورد سقوط هواپیما را نداده‌اند.[۱۱][۱۲]

حامد اسماعیلیون پس از مرگ خانواده‌اش، خود را «نویسندهٔ نانجیب» معرفی کرد.[۱۳]

آثار

مهم‌ترین فعالیت‌های ادبی اسماعیلیون پس از پایانِ تحصیلاتِ دانشگاهی‌اش انجام شده‌است. او به مدت ده سال در وبلاگ «گم‌شده در بزرگ‌راه» می‌نوشت که گرچه اکنون مدتی‌ست این وبلاگ به‌روز نمی‌شود اما هنوز برخی از نوشته‌های آن وبلاگ در نشریات پزشکی و دندان‌پزشکی منتشر می‌شود. مجموعه داستان‌ها و رمان‌های او عبارتند از:

به جز مصاحبه‌های متعددی که با او انجام و در جراید و رسانه‌ها منتشر شده‌است او سابقهٔ همکاری با نشریات انجمن دندان‌پزشکی ایران، سلامت، فرهیختگان، داستان همشهری و ادبیات و سینما در شماره تازه «سینما و ادبیات»[۲۳] را داشته‌است. ویراستاریِ کتاب علمی کنگره‌های سالانهٔ بین‌المللیِ دندان‌پزشکی در ایران هم از دیگر فعالیت‌های اوست. [نیازمند منبع]

انجمن خانوادهٔ قربانیان پرواز پی‌اس ۷۵۲

حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ در حال مصاحبه در مورد امیدواری به برگزاری دادگاهی مشابه دادگاه حمید نوری برای سرنگونی پرواز شماره ۷۵۲.

اسماعیلیون از مؤسسان و همچنین سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین است که به‌گفتهٔ وی درصدد «دادخواهی برای این جنایت» و همچنین «بزرگداشت یاد جان‌باختگان» هستند.[۲۴][۲۵]

کمپین تحریم هوایی ایران

حامد اسماعیلیون یک کمپین بین‌المللی با عنوان «آسمان ایران امن نیست» با استفاده از نهادهای کانادایی و همراهی رسانه‌های بین‌المللی راه انداخت و با این دلیل که هنوز تکلیف سقوط هواپیمای اوکراینی مشخص نشده‌است خواهان تحریم آسمان ایران شد[۲۶]

تهدید به مرگ

حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانوادهٔ قربانیان پرواز ۷۵۲ که در تورنتو ساکن است هم‌زمان با به قتل رسیدن مهدی امین اعلام کرد که تهدید به مرگ شده‌است.[۲۷]

نهایتاً پلیس یک زن را به نام شارمین آن گیسالتا (Charmaine Anne Guisalta) در ارتباط با به قتل رسیدن مهدی امین بازداشت کرد و پلیس اعلام کرد که قتل سیاسی نبوده‌است.[۲۸]

حمایت از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ ایران

حامد اسماعیلیون در اعتراضات سراسری ایرانیان به کشته‌شدن مهسا امینی که توسط گشت ارشاد نیروی انتظامی در تهران دستگیر شده بود فعالیتهای مؤثری در خارج از ایران انجام داد.

فراخوان اعتراضات

حامد اسماعیلیون با دعوت از ایرانیان مقیم خارج از کشور در روز اول اکتبر ۲۰۲۲ راهپیماییهای گسترده‌ای را در بیش از یکصد شهر در کشورهای اروپایی و آمریکایی علیه حکومت ایران سازماندهی کرد. بنا بر گفته پلیس کانادا در این روز بیش از پنجاه هزار نفر فقط در شهر تورنتو در کانادا راهپیمایی کرده و علیه حکومت اسلامی ایران شعار دادند.[۲۹][۳۰]

هزاران معترض ایرانی در برلین در راهپیمایی سازماندهی شده توسط اسماعیلیون

سپس در پاسخ به فراخوانی که اسماعیلیون منتشر کرد در روز شنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) هزاران نفر در برلین اعتراض خود را به جمهوری اسلامی اعلام کردند. در این راهپیمایی گسترده، که به مدیریت او و جمعی از یارانش ترتیب یافت، به‌گزارش پلیس برلین ۸۰٫۰۰۰ نفر شرکت کرده بودند. گزارش‌هایی دیگر حاکی از حضور ۱۰۰ هزار نفر در این تجمع بود. برخی از مردم از دیگر شهرهای آلمان و اروپا و حتی از سراسر جهان به برلین رفتند. این تجمع و راهپیمایی، به گسترده‌ترین تجمع ایرانیان خارج از کشور در طول تاریخ بدل شد و شرکت طیف‌های گوناگون سیاسی و اجتماعی رویدادی تاریخی را در همبستگی علیه جمهوری اسلامی رقم زد.[۳۱][۳۲][۳۳]

درخواست تشکیل شورای هماهنگی

حدود ۳۰ فعال سیاسی داخل ایران در ۲ آبان با انتشار بیانیه‌ای خواستار نقش‌آفرینی اسماعیلیون در تشکیل یک شورای هماهنگی در خارج از کشور برای «پیش بردن و بقای خیزش انقلابی» مردم ایران شدند.[۳۲]

پیمان دادخواهی

اسفند ۱۴۰۱، حامد اسماعیلیون و ۸۲ تن دیگر از کنشگران عرصه دادخواهی، با امضای «پیمان دادخواهی» در راستای ساخت مبنایی برای «همبستگی» در پیشبرد «جنبش زن، زندگی، آزادی»، بر اصولی مانند نفی خشونت و برقراری عدالت و حقیقت، عهد بستند. این گروه، امضا کرده‌اند که برای فردای ایران به اصولی پایبندند که بخشی از تمامی کنوانسیون‌ها و میثاق‌های جهانی ناظر بر رعایت حقوق‌بشر است.

نرگس محمدی، پرستو فروهر، آتش شاه‌کرمی، اکرم نقابی، شهناز اکملی، شیرین عبادی، مهرانگیز کار، شکوفه یداللهی، کیوان صمیمی، نسرین ستوده، ایرج مصداقی، رضا معینی و عفت ماهباز از دیگر امضاکنندگان این پیمان‌‌نامه هستند.[۳۴]

جستارهای وابسته

منابع

 1. «حامد اسماعیلیون». بیش‌اندیش. دریافت‌شده در ۲۳ اکتبر ۲۰۲۲.
 2. «نسل نو نویسندگان فارسی». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ آوریل ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۹ مارس ۲۰۱۵.
 3. «دوره نهم جایزه گلشیری سال ۱۳۸۸». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ مه ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۹ مارس ۲۰۱۵.
 4. پایگاه خبری الکترونیک دندانه: نویسندۀ جسور، دندانپزشک محافظه‌کار/ گپ‌و گفتی با حامد اسماعیلیون، نوشته‌شده در ۲۷ مهر ۱۳۹۵؛ بازدید در ۹ بهمن ۱۳۹۹.
 5. CNN, By Tara John, <a href="/profiles/jessie-yeung">Jessie Yeung</a> and <a href="/profiles/eliza-mackintosh">Eliza Mackintosh</a> (2020-01-08). "January 8 Iran plane crash". CNN (به انگلیسی). Retrieved 2020-10-22.
 6. Ranter، Harro. «ASN Aircraft accident Boeing 737-8KV (WL) UR-PSR Sabashahr». aviation-safety.net. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۲.
 7. «'Recipe for disaster': Experts say Iran airspace should've been closed before attack». Global News (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۲.
 8. بی‌بی‌سی فارسی: داستان مسافران هواپیمای اوکراینی: «آرزو می‌کنم دلیل سقوط، نقص فنی باشد»'، نوشته‌شده در ۱۹ دی ۱۳۹۸؛ بایگانی‌شده در ۵ ژوئیه ۲۰۲۱ توسط Wayback Machine بازدید در ۱۹ دی ۱۳۹۸.
 9. Oliphant، Roland؛ Mendick، Robert؛ Nicholls، Dominic (۲۰۲۰-۰۱-۰۸). «Iran under pressure to explain Tehran plane crash after 176 killed in Ukrainian jet disaster» (به انگلیسی). The Telegraph. شاپا 0307-1235. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۲.
 10. Frias، Lauren. «Iran is using bulldozers at the Ukrainian plane crash site, which could make it impossible to prove what happened». Business Insider. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۲.
 11. «Iran states about delay of PS752 black boxes transfer to Ukraine due to Covid-19». 112.international. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ آوریل ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۲.
 12. «Iran postpones decryption of PS752 black boxes due to Covid-19 pandemic». 112.international (به انگلیسی). بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ آوریل ۲۰۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۲.
 13. https://www.radiofarda.com/a/ukrainian-plane-crash-hamed-esmaeilion/30401824.html
 14. «نهمین دوره جایزه ادبی گلشیری». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مارس ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۹ مارس ۲۰۱۵.
 15. «دکتر داتیس». www.goodreads.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۲.
 16. «سیزدهمین دوره جایزه ادبی گلشیری». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ مارس ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۹ مارس ۲۰۱۵.
 17. «گاماسیاب ماهی ندارد». www.goodreads.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۲.
 18. «فهرست پرفروش‌های یک سال اخیر». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ مارس ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۹ مارس ۲۰۱۵.
 19. «توکای آبی». mehripublication. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۲.
 20. «نشر مهری | Mehri Publication». web.archive.org. ۲۰۱۹-۰۱-۱۴. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۲.
 21. «حامد اسماعیلیون در قامت کاوه آهنگر». ۲۰۲۲-۰۶-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۶-۰۸.
 22. رونمایی از کتاب «نباید نوشته می‌شد» حامد اسماعیلیون دربارهٔ پرواز اوکراینی, retrieved 2022-10-26
 23. «خبر انتشار مجله سینما و ادبیات».
 24. «خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی: تضمینی وجود دارد ایران به هواپیمای دیگری شلیک نکند؟». IranWire | خانه. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۱۰.
 25. «حامد اسماعیلیون: با اظهارات نماینده مجلس یکبار دیگر هواپیما سقوط کرد». IranWire | خانه. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۱۰.
 26. https://www.yjc.news/fa/news/7358194
 27. نت، العربیة (۲۰۲۰-۱۰-۲۳). «ترور کنشگر ایرانی در خانه‌اش در تورنتو و تهدید به قتل فعالان ایرانی مقیم». العربیة نت. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۴.
 28. «بازداشت یک زن در ارتباط با قتل مهدی امین در کانادا». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۱۹.
 29. «تظاهرات جهانی در حمایت از خیزش مردم ایران؛ بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع برگزار کردند». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۰۲.
 30. «تظاهرات جهانی در حمایت از خیزش مردم ایران؛ بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع برگزار کردند». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۰۲.
 31. «روز تاریخی ایرانیان خارج از کشور؛ تجمع ده‌ها هزار نفر در برلین برای حمایت از خیزش سراسری». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۲۶.
 32. ۳۲٫۰ ۳۲٫۱ «بیانیه جمعی از فعالان سیاسی داخل ایران در حمایت از «نقش‌آفرینی» حامد اسماعیلیون». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۰-۲۶.
 33. ««آزادی برای ایران»؛ هشتاد هزار نفر در بزرگ‌ترین تظاهرات ایرانی‌های اروپا در برلینِ آلمان گردهم آمدند». euronews. ۲۰۲۲-۱۰-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۲۶.
 34. «پیمان دادخواهی؛ مبنایی برای همبستگی در پیشبرد جنبش زن، زندگی، آزادی». ایران‌وایر.

پیوند به بیرون