حافظه (جانداران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

حافظه و یادسپاری (به انگلیسی: Memory)قسمتی از شناخت است که جهت رمزگزاری وطبقه بندی زق سطث۲اطلاعات در معمای شناخت پیرامون وجهان توسط مغز موریفد استفاده قرار می‌گیرد ودر k⁸ujv

 Vcsfvýý ⁸8⁹⁸⁸ìīnñ⁸ روانشناسی، استعدادی است ذهنی برای ذخیره، حفظ و به یاد آوردن اطلاعات و تجربیات. پایه آن تشکیل ارتباطات موقتی قوی و کافی در قشر مغزی می‌باشد.
حافظه، اثر الن لوی وارنر(۱۸۹۶–۱۸۴۴م) کتابخانه کنگره ساختمان توماس جفرسون، واشینگتن. دی سی.

فرآیندهای موجود در حافظه شامل سه مرحله می‌شود:

 1. رمزگردانی (Encoding): سپردن به حافظه
 2. ذخیره‌سازی (Storage): نگه‌داری در حافظه
 3. بازیابی (Retrieval): فراخوانی از حافظه

واژه‌شناسی[ویرایش]

مموسین(Mnemosyne)الهه حافظه، اثر:دانته گابریل روستی(۱۸۸۲–۱۸۲۸م).

معادل واژه حافظه در زبان انگلیسی Memory است که از واژه یونانی Mnemosyne برگرفته شده‌است. به باور یونانیان باستان مموسین (Mnemosyne) الهه حافظه بود و او را مادر ۹ رب‌النوع علم و هنر می‌دانستند. واژه حافظه در اصل یک واژه عربی و اسم فاعل است، یعنی اندام یا نیرویی که کار آن محافظت و نگه‌داری است. در واقع وظیفه آن محافظت از اطلاعاتی است که در ذهن انباشت می‌شود. پس در زبان فارسی حافظه را بایستی توانایی به یاد سپاری بدانیم.

گروه‌بندی انواع حافظه[ویرایش]

هر چند از منظر علوم مختلف انواعی از حافظه وجود دارد (مانند حافظه فعال، آشکار، نهان و …) اما در رایج‌ترین گروه‌بندی‌های علمی حافظه را می‌توان در سه بخش « حافظه حسی» (Sensory Memory)، «حافظه کوتاه مدت»(Short-Term Memory) و «حافظه بلند مدت»(Long-Term Memory) مطالعه نمود.

حافظه حسی توسط حس‌گرهایی که در بخش‌های شنوایی، بینایی، و لامسه وجود دارد فعال می‌شود و مدت نگه‌داری اطلاعات در آن از چند دهم ثانیه تا چند ثانیه کوتاه بیشتر نمی‌شود. در موقعیت‌هایی که نگه‌داری و ذخیره‌سازی مطالب برای تعداد ثانیه‌های بیشتری مطرح است (اغلب کمتر از ۳۰ ثانیه)، با حافظه کوتاه مدت سر و کار داریم و در موقعیت‌هایی که مستلزم نگهداری مطالب برای مدت طولانی تری است (از چند دقیقه تا چندین سال)، نوع حافظه فرق می‌کند و گفته می‌شود با حافظه بلند مدت ارتباط داریم.

در مورد هر دو نوع حافظه کوتاه مدت و بلند مدت، سه مرحله رمزگردانی، ذخیره‌سازی و بازیابی وجود دارد.

حافظه حسی (Sensory Memory)[ویرایش]

حافظهٔ حسی آنچه توسط حواس درک می‌شوند را برای مدت کوتاهی ذخیره می‌کند. این نوع حافظه بسیار ناپایدار است. مدت زمان آن غیرارادی تعیین می‌شود و محتویات آن به صورت مستقیم به مرکز توجه فرد ربط ندارد.[۱]

این حافظه در بخش‌های شنوایی، بینایی، و لامسه فعال است. برای نمونه، مدت پایداری حس شنوایی در انسان در مقیاس ده ثانیه است[۲] و مدت پایداری حس بینایی چند دهم ثانیه است.[۳]

حافظه کوتاه مدت (Short-term)[ویرایش]

حافظه دراز مدت (Long-term)[ویرایش]

ذخیره‌سازی در حافظه کوتاه مدت به‌طور کلی از نظر ظرفیت و مدت زمان به شدت محدود می‌باشد. در حالی که حافظه دراز مدت، شامل اطلاعاتی است که به مدت زمان‌های مختلف، از چند دقیقه تا سراسر عمر (خاطرات کودکی یک فرد بزرگسال) در حافظه نگهداری می‌شوند. به عنوان مثال، شخصی که یک شماره هفت رقمی تصادفی را در حالی که فقط چند ثانیه قبل از فراموشی به خاطر می‌آورد، ولی ممکن است یک شماره تلفن خاص را سالیان سال در خاطر داشته باشد(توجه و تکرار). در حافظه دراز مدت معمولاً اطلاعات بر حسب معنا رمزگردانی می‌شوند؛ بنابراین، اگر موضوعاتی که باید یادآوری شوند، معنادار باشند، بهتر یادآوری می‌گردند. وقتی معنای مطلبی فهمیده نشود، بسیار سریع فراموش می‌گردد (مثل اینکه از برکردن چیزی که درک نمی‌شود بسیار سخت خواهد بود). هرچقدر ارتباطات معناداری بین مطالب وجود داشته باشد نیز بهتر یادآوری خواهند شد.

طبقه‌بندی حافظه بر اساس نوع اطلاعات موجود در حافظه بلند مدت[ویرایش]

۱- حافظه اظهاری یا آشکار(DECLARATIVE/EXPLICIT): این حافظه نیاز به یادآوری آگاهانه و هشیارانه دارد. فرایند یادگیری در حافظه آشکار خودآگاه است. برای بازیابی آن به محرکات مختصر و سرنخ‌ها نیاز است. به دو زیر مجموعه تقسیم‌بندی می‌گردد:

 • حافظه معنایی(SEMANTIC MEMORY): دانش عمومی ما از جهان پیرامون را در برمیگیرد. شامل واژه‌ها، ایده‌ها، مفاهیم، ساختارها و نمادهای کلامی می‌باشد. حافظه معنایی یک حافظه مرجع می‌باشد. حافظه معنایی مستقل از بافتار زمان و مکان می‌باشد. حافظه معنایی رمز گردانی انتزاعی دانش است.
 • حافظه رویدادی(EPISODIC MEMORY): این حافظه رویدادها و تجارب سریالی (زنجیره‌ای) را در برمیگیرد. این حافظه به بافتار زمان و مکان وابسته است. حافظه رویدادی همان حافظه شخصی هر فرد می‌باشد مثل احساسات و هیجانات مربوط به یک زمان و مکان خاص. حافظه اتوبیوگرافیک نیز زیر مجموعه این حافظه می‌باشد که به حافظه یک رویداد خاص در زندگی شخصی فرد دلالت دارد. مثل: تاریخ یک رویداد مهم ملی، غذایی که دیشب میل کرده‌اید، نام یک همکلاسی قدیمی. در مجموع حافظه رویدادی عبارت است از به خاطر سپردن رویدادها به علاوه کل بافتار پیرامون آن.

۲- حافظه روندی یا ضمنی(PROCEDURAL/IMPLICIT):این حافظه به یادآوری خودآگاه و هشیارانه متکی نیست. فرایند یادگیری در حافظه ضمنی ناخودآگاه است. بیان گفتاری در آن درگیر نبوده و شامل مهارت‌های حرکتی می‌باشد. مثل راندن دوچرخه یا نواختن پیانو. واکنش‌های هیجانی شرطی شده نیز در این دسته جای دارند.

فراموشی اندوخته‌های حافظه دراز مدت معمولاً ناشی از ناتوانی فرد در پیدا کردن موضوعات می‌باشد نه اینکه آن مطالب از حافظه پاک شده‌اند، بلکه مطالب وجود دارند ولی فرد نمی‌تواند مطالب را باز یابد. مثال این مورد شبیه این است که فرد در کتابخانه بزرگی به دنبال کتابی بگردد که اصلاً شماره ندارد. پیدا نکردن کتاب دلیل بر عدم وجود کتاب نیست، بلکه کتاب وجود دارد ولی درست طبقه‌بندی نشده‌است و در نتیجه قابل دستیابی نیست. مثال و دلیل این امر این است که در حالت هیپنوتیزم افراد قادر به یادآوری تمام جزئیات حوادث دوران کودکی خود هستند، در حالیکه، در شرایط عادی از عهده یادآوری این خاطرات برنمی آیند.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که در بازیابی موفقیت‌آمیز مطالب دو عامل اصلی وجود دارد:

۱–طبقه‌بندی صحیح مطالب. ۲–زمینه و شرایطی که مطلب در آن به یاد سپرده شده‌است. هرچقدر فرد اندوخته‌های خود را بهتر سازمان دهد، بهتر می‌تواند آن‌ها را باز بیابد. زیرا فرایند بازیابی، مستلزم فرایند پیگیری و جستجو است و سازمان بندی مرتبه‌ای و مرحله‌ای این پیگردی را راحت‌تر و کارآمدتر می‌سازد.

حتی نتیجه مطالعات نشان می‌دهند که قرارگیری در شرایط مشابه شرایط یادگیری در بازیابی مطالب می‌تواند کمک‌کننده باشد.

عوامل مؤثر بر حافظه[ویرایش]

حافظه انسان بسیار حساس و آسیب‌پذیر می‌باشد و تحت تأثیر عوامل مختلفی است. با بررسی این عوامل و کاهش عوامل مخل، می‌توان توان و ظرفیت یادسپاری را افزایش داد. یکی از عوامل مؤثر بر حافظه، علل و عوامل هیجانی است. معمولاً افراد در موقعیت‌هایی که بار هیجانی دارند، چه منفی و چه مثبت، بیش از موقعیت‌های خنثی می‌اندیشند. اغلب افراد فراموش می‌کنند که فیلم بخصوصی را کجا دیده‌اند؛ ولی اگر به هنگام نمایش فیلم، در سینما آتش‌سوزی رخ دهد، هیچگاه این مطلب را فراموش نخواهند کرد.

با وجود این، هیجان‌های منفی معمولاً مانع از دستیابی به اطلاعات می‌شوند. مثلاً به هنگام امتحانی که فکر می‌شود آمادگی آن وجود ندارد، چنانچه سؤال اول را خوانده شود و فرد قادر به پاسخ گویی به آن نباشد، قدری اضطراب و وحشت می‌تواند او را در پاسخ دهی به سوالات بعدی ناتوان کند و بشدت توان بازیابی شخص را از اطلاعات موجود در حافظه اش کاهش دهد. در واقع اضطراب ناشی از این سؤال باعث حضور و هجوم افکار نامرتبط بر ذهن فرد می‌شود. افکاری مانند: «اصلاً بلد نیستم، حتماً در امتحان رد خواهم شد و…».

اغلب اینطور فرض می‌شود که فاصله زمانی عامل فراموشی است؛ ولی تحقیقات متعدد نشان می‌دهند که زمان در این جهت، تنها به عنوان یکی از عوامل مؤثر در فراموشی کاربرد دارد که طی آن فعالیت‌هایی انجام می‌شود که آن فعالیت‌ها بر حافظه اثر می‌گذارند.

بنابراین، علت فراموشی ناشی از زمان نیست بلکه ناشی از تداخل بین یادگیری‌های قبلی و بعدی است. یادگیری مطالب، زمانی که بدون رعایت فواصل استراحت باشد، در یکدیگر تداخل ایجاد می‌کنند و یکی باعث مزاحمت دیگری می‌شود.

وقتی یادگیری یک مطلب در نگهداری مطلب بعدی اثر بگذارد، اصطلاحاً پدیده فراموشی در اثر «منع مؤثر قبلی» ایجاد شده‌است. فراموشی در اثر مزاحمت یادگیری عادت دوم بر عادت اول را «منع مؤثر بعدی» می‌نامند. بالا رفتن ظرفیت یادگیری و یادآوری قبل یا بعد از خواب در این است که به هنگام خواب مطلبی یادگرفته نمی‌شود که بر مطلب قبلی یا بعدی اثر کند و به این ترتیب یادگیری و یادآوری به بهترین شکل انجام می‌گیرد؛ بنابراین با رعایت فاصله زمانی و تکه‌تکه کردن مطالب فرایند یادگیری بسیار بهتر صورت می‌پذیرد.

اختلال‌های حافظه[ویرایش]

باغ فراموشی، تصویرگری: افرایم موسی لی‌لین

فراموشی «از دست دادن دایمی یا موقتی توانایی یادآوری و بازشناسی چیزی می‌باشد که قبلاً یادگرفته شده‌است».

فراموشی تا اندازه‌ای پدیده‌ای عادی است. اگر همه مطالب در همه زمان‌ها به یاد داشته شده باشد، فرصتی برای یادگیری مطالب جدید باقی نمی‌ماند. فراموشی امری طبیعی است. طبیعی است مطالبی را که دیگر به کار نمی‌آیند یا جزئیات بی‌اهمیت موقعیت‌ها فراموش شود. فراموشی زمانی بیمارگونه تلقی می‌شود که فرد قادر به یادآوری و بازشناسی مسایل و موضوعات مهم و سرنوشت ساز نباشد.

حافظه یکی از آسیب پذیرترین و حساس‌ترین فرایندهای ذهنی بشر است و بشدت تحت تأثیر شرایط زندگی فرد است.

حافظه به محض وجود کوچکترین مقادیر اضطراب، افسردگی، فشار روانی(استرس)، اشتغال فکری و… دچار آسیب می‌شود که این آسیب با توجه به میزان و شدت ناراحتی روانی فرد شدت می‌یابد.

فراموشی پس گستر[ویرایش]

اختلالات حافظه یا فراموشی‌های بیمارگونه دلایل دیگری نیز دارند. ضربه به سر یکی از علل بسیار مهم در ایجاد اختلالات حافظه است. معمولاً بعد از ضربه‌های شدید به مغز، فراموشی ایجاد می‌شود و فرد توانایی به یادآوری مطالب را از دست می‌دهد. ممکن است فردی که دچار ضربه و آسیب مغزی شده‌است، نتواند اتفاقات گذشته را به یاد آورد، به این نوع فراموشی، «فراموشی پس گستر» گفته می‌شود.

فراموشی پیش گستر[ویرایش]

چنانچه فرد توانایی یادآوری خاطرات گذشته اش را داشته باشد ولی نسبت به اتفاقات بعد از ضربه دچار فراموشی گردد، اصطلاحاً به این حالت «فراموشی پیش گستر» گفته می‌شود. در بسیاری موارد، آسیب، فرسودگی و از میان رفتن سلول‌های مغزی به دنبال کهولت و سالخوردگی، مسمومیت، استفاده از مواد مخدر و الکل، بیماری‌های عفونی و غیره منجر به ایجاد اختلالات حافظه و فراموشی می‌گردند.

فراموشی روان زاد[ویرایش]

در بعضی موارد، فراموشی به علت مسایل روانشناختی، تعارضات و کشمکش‌های فرد ایجاد می‌شود، به این نوع فراموشی، «فراموشی روان زاد» گفته می‌شود. فرد به‌طور ناگهانی قسمتی از خاطرات مهم شخصی اش را از دست می‌دهد. در این مواقع فرد واقعاً مطالب و اتفاقات را فراموش نکرده‌است بلکه توانایی وی در به یاد آوردن مطالب دچار اشکال شده‌است به علت وجود تعارض‌ها و کشمکش‌های روانی شدید، مطالب به قدری برای وی دردناک اند که وی این مطالب را از صحنه آگاهی خود دور می‌کند تا از فشار، ناراحتی و آزار آن‌ها رها باشد. معمولاً این نوع فراموشی زمانی رخ می‌دهد که فرد کاری را انجام داده باشد که با عقاید، ارزش‌ها و باورهای وی متضاد باشد؛ و بنابراین، با عدم یادآوری این خاطرات از فشار و ناراحتی انجام دادن آن عمل رها می‌شود. سربازی که در جنگ و در عملیات جنگی به علت ترس و وحشت از آسیب دیدن و مرگ، سنگر خود را رها می‌کند و به دوستان خود خیانت می‌کند، بعد از رسیدن به منطقه امن، در رابطه با عمل خود دچار احساس گناه شدید می‌شود و برای رهایی از این احساس گناه و ندای وجدان به‌طور ناخودآگاه نسبت به صحنه جنگ، عملیات، زد و خورد و… دچار فراموشی می‌گردد.

فرار روان زاد[ویرایش]

«فرار روان زاد» یکی دیگر از اختلالات حافظه است که در طی این بیماری فرد ناگهان هویت خود را فراموش می‌کند و به مکان دیگری می‌رود و هویت جدیدی برای خود اتخاذ می‌کند (تماماً به‌طور ناخودآگاه). این افراد ممکن است هویت خویش را بدست آورند. این نوع فراموشی نیز به دنبال مشکلات هیجانی–عاطفی و احساس گناه، شرم، و… ایجاد می‌شود و در حقیقت نوعی فرار از خاطرات آزارنده و فشار و استرس زندگی است.

تقویت حافظه[ویرایش]

روش‌های تقویت حافظه، روش‌هایی هستند که توان و ظرفیت رمزگردانی و بازیابی را افزایش می‌دهند؛ و دستیابی به مطالب ذخیره شده را راحت‌تر و سریعتر می‌سازند. ۱–روش تقطیع (قطعه قطعه کردن) مطالب

گنجایش حافظه کوتاه مدت ۲±۷(بین ۵ تا ۹قطعه) است؛ بنابراین از طریق افزایش اندازه قطعه‌ها و نه از طریق افزایش تعداد قطعه‌ها می‌توان ظرفیت حافظه کوتاه مدت را افزایش داد. نگهداری عدد ۱۳۷۰۱۹۸۰۱۳۵۷ در حافظه کوتاه مدت غیرممکن است در حالی که نگهداری ۱۳۵۷–۱۹۸۰–۱۳۷۰ در حافظه کوتاه مدت بسیار راحتتر است.

۲–رمزگردانی تصویری

می‌شود بین موضوعات نامربوط، ارتباطات معناداری به وجود آورد و آن را مبدل به تصویری ذهنی کرد. مثلاً فردی برای به خاطر سپردن اسم رمز شب که عبارت بود از کلاغ، گوجه، باران این رابطه و این تصویر ذهنی را برقرار کرد:کلاغ در زیر باران گوجه خورد (به همراه تصویرسازی). و همچنین می‌شود اطلاعات جدید را با چیزی که از قبل در حافظه بوده ارتباط داد. مثلاً وقتی که فرد نام یک نوع غذای جدید را یادمی‌گیرد، می‌تواند در مورد غذای مشابه آن فکر کند.

۳–ژرف نگاری معانی

هرچقدر موضوعات عمیق‌تر بررسی شوند، بهتر در حافظه خواهند ماند. ایجاد رابطه معنی دار بین مطالب می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

۴–زمینه‌سازی

هر مطلب در محیط و شرایطی که آموخته شده بهتر به یاد می‌آید. اگرچه امکان ندارد برای به یاد آوردن هر مطلبی بتوان به محیطی که آن مطالب در آنجا یادگرفته شده برگشت نمود؛ ولی می‌توان آن محیط را در ذهن زنده و بازسازی کرد. مثلاً برای به یاد آوردن اسامی همکلاسی‌های دوران دبستان بهتر است به مدرسه‌ای که رفته می‌شده، فکر کرد.

۵–طبقه‌بندی مطالب

منظم بودن و طبقه‌بندی موضوعات در حافظه، بازیابی و یادآوری آن‌ها را آسان‌تر می‌سازد.

۶–مرور و تکرار ذهنی

«تکرار مادر دانایی است» شرط نتیجه گرفتن از این روش این است که تکرار به نحو مفید و مثبتی انجام گیرد، باید در هر بار که مطلب تکرار می‌شود، نکته جدیدی را پیدا کرد و از تکرار ماشینی خودداری کرد.

۷–روش «پس ختام»

این روش از بهترین و معروف‌ترین فنون تقویت حافظه است. نام این روش از شش حرف اصلی ۶ مرحله این روش اقتباس شده‌است:

مطالعات انجام شده در دانشگاه کیوتو نشان می‌دهد، شامپانزه‌ها دارای حافظه تصویری می‌باشند.

۱)پیش خوانی ۲)سوال کردن ۳)خواندن ۴)تفکر ۵)از حفظ گفتن ۶)مرور و تکرار این روش به هر سه اصل اساسی تقویت حافظه مبتنی است: ۱)سازماندهی مطالب ۲)معنایابی مطالب ۳)تمرین بازیابی.

۸–آرام سازی

هیجان‌های منفی مانند ترس، غم، اندوه و… مانع دستیابی افراد به اطلاعات موجود در حافظه می‌شود. عدم وجود هیجان‌های منفی و وجود آرامش یادآوری را تسهیل خواهد نمود.

۹–جلوگیری از تداخل

جهت جلوگیری از تداخل مطالب یادگرفته شده در یکدیگر، می‌بایست مطالب با فاصله زمانی و بعد از استراحت مطالعه شود. استراحت، تداخل مطالب را بشدت کاهش می‌دهد و یادگیری و یادآوری را بشدت تقویت می‌کند. یادگیری مطالب قبل یا بعد از خواب بسیار مناسب است زیرا تداخل مطالب پیش نمی‌آید.

۱۰- روش استفاده از بافت در بهسازی حافظه

از آنجا که بافت نشانه بازیافتی نیرومندی است می‌توان با بازآفرینی بافتی که یادگیری در آن صورت گرفته، حافظه را بهبود بخشید. مثلاً اگر جلسات درسی شما همیشه در اتاق معینی تشکیل شود، شما در این اتاق بهتر از هر جای دیگری مطالب آن درس را به یاد خواهید آورد، چون بافت آن اتاق بهترین نشانه بازیافتی برای مطالب درس شما محسوب می‌شود. با این وجود اغلب اوقات وقتی می‌خواهیم چیزی را به یاد بیاوریم، نمی‌توانیم عملاً به بافتی بازگردیم که یادگیری در آن صورت گرفته‌است. مثلاً وقتی می‌خواهید نام یک همکلاسی دوره دبیرستان خود را به یاد بیاورید و نام او فوراً به ذهن شما نمی‌آید، صرفاً برای به خاطر آوردن آن روانه دبیرستان دوره تحصیل خود نمی‌شوید. در چنین موقعیتهایی می‌توانید بافت را به‌طور ذهنی بازسازی کنید.

۱۱- روش سازمان دهی در بهسازی حافظه

روش سازمان دهی به این دلیل بازیابی را بهبود می‌بخشد که بر کارایی پیگردی در حافظه می‌افزاید و به نظر می‌رسد که ما می‌توانیم اطلاعات بسیار زیادی را یاد اندوزی و بازیابی کنیم. به شرط این که این اطلاعات را سازمان داده باشیم. با مشخص کردن مطالبی از یک فصل درسی که باید به خاطر سپرده شوند، با توجه به عناوین و سر فصل‌های بیان شده، چارچوب کلی درس را ترسیم و سازمان دهی می‌کنیم. این کار هم از سوی معلم و هم از سوی خود فرد یادگیرنده قابل انجام است، اما زمانی که توسط خود یادگیرنده انجام می‌شود، تأثیرات قویتری خواهد داشت.

۱۲-روش تمرین بازیابی در بهسازی حافظه

در این روش که به صورت تمرین بازیابی انجام می‌شود، می‌توانید دربارهٔ مطلب مورد یادگیری سوالاتی از خود مطرح کنید. بعد می‌توانید بخش‌های معینی را که در دور اول برایتان مشکل بود، مجدداً بخوانید تا بهتر درک کنید.

طبق تحقیقات انجام گرفته، افرادی که بعد یادگرفتن موضوعات جدید برای مدت ۸ ساعت خوابیدن در مقایسه با کسانی که نخوابیدن، تونستن بهتر نام‌ها و اسم‌ها را به یاد بیاورند.[نیازمند منبع]

تحقیقات علمی در مورد اثرگذاری روش‌های بهبود حافظه[ویرایش]

یک تحقیق مربوط به دانشگاه UCLA که در سال ۲۰۰۶ در American Journal of Geriatric Psychiatry چاپ شد نشان می‌دهد که انسان‌ها می‌توانند قابلیت‌های شناختی و کارایی حافظه‌شان را با تغییرات ساده‌ای در شیوهٔ زندگی مانند تمرین‌های حافظه، تغذیهٔ سالم، تناسب اندام و کاهش استرس بالا ببرند. این تحقیق ۵۳ نفر را با میانگین سنی ۵۳ سال را تحت بررسی قرار داد. از هشت نفرشان خواسته شده بود تا رژیمی سالم را اجرا کنند که شامل استراحت(relaxation)، تمرین‌های فیزیکی و فکری بود. بعد از ۱۴ روز آن‌ها فصاحت گفتار (word fluency) و نه حافظه بهتری نسبت به بقیه نشان دادند. البته هیچ تحقیقی مربوط به اثر بلند مدت بررسی نشد و در نتیجه نامعلوم است که این تأثیر بلند مدت باشد.

کاربردهای ویژه حافظه[ویرایش]

زبان و گفتار[ویرایش]

زبان به حافظه معنایی وابستگی دارد، از این روی برخی از قسمت‌های مغز مشترکاً برای زبان و حافظه بهره‌گیری می‌شوند. شکل‌دادن به سخن به گونه دوجانبه در ناحیه‌های حرکتی صورت می‌پذیرد؛ ولی تحلیل زبان و شکل‌گیری سخن در بیشتر افراد تنها در بخش‌هایی از نیمکره چپ صورت می‌پذیرد. دو بخش دخیل در این فرایند بر این پایه‌اند:

 1. بروکا
 2. ناحیه ورنیک

ناحیه بروکا در جلوی ناحیه مهار صدای کورتکس حرکتی چپ واقع شده‌است. این ناحیه حرکت کلامی و نوشتاری را سرهم می‌کند. برای نمونه بیمارانی که در این بخش آسیب می‌بینند

 1. زبان را کاملاً می‌فهمند
 2. می‌شود توانا به نوشتن بدون نقص باشند
 3. گاهی بدون درنگ گفتگو می‌کنند

ناحیه ورنیک بخشی از کورتکس ربط دهنده شنوایی و دیداری است. این بخش مسوول شکل‌دهی درونمایه زبان می‌باشد. برای نمونه بیمارانی که در این بخش آسیب می‌بینند

 1. توانا به نام بردن اشیاء نمی‌باشند
 2. توانا به درک مفهوم لغات نیستند.
 3. به آسانی توانا به شکل‌دادن سخن، ولی بیشتر بدون مفهوم، می‌باشند

ساخت و دستکاری حافظه[ویرایش]

هر چند ما علاقه داریم که فکر کنیم حافظهٔ ما مثل یک دستگاه ضبط عمل می‌کند اما در اصل اینچنین نیست. . برای تشریح بیشتر یک تحقیق مشهور انجام شده توسط الیزابت لفتس و جان پامر(۱۹۷۴) است که از افراد خواسته می‌شد تا فیلمی مربوط به صحنهٔ تصادفی را تماشا کنند و بعد از آن‌ها سؤال پرسیده می‌شد که چه چیزی دیده‌اند. آن افرادی که از آن‌ها پرسیده شد " ماشین‌ها چقدر سرعت داشتند وقتی همدیگر را در هم کوبیدند (smashed)" به‌طور کلی سرعت را بیشتر از گروهی تخمین زدند که از آن‌ها پرسیده شد " ماشین‌ها چقدر سرعت داشتند وقتی همدیگر را با هم برخورد کردند (hit)". هم چنین وقتی یک هفته بعد از آن‌ها پرسیده شد آیا شیشهٔ شکسته‌ای در فیلم دیدند یا خیر، گروه اول دوبرابر گروه دوم جواب "بله" را گفتند. هیچ شیشهٔ شکسته‌ای در فیلم وجود نداشت. در نتیجه صرفاً نحوهٔ جمله‌بندی جملات باعث اختلال در یادآوری آنان شد. نحوهٔ جمله‌بندی باعث شد تست شوندگان حافظه‌های متفاوتی برای خود بسازند.نتیجهٔ این تحقیق به انواع و اقسام مختلف در نقاط مختلف جهان تست و تأیید شده‌است. اینکه اطلاعات انحرافی باعث یادآوری اشتباه و ساخت حافظه‌ای شود که عملاً رخ نداده‌است.

کوین هورسلی قهرمان سال ۱۹۹۵ مسابقات حافظه در جهان به تازگی کتابی با عنوان «حافظه نامحدود» منتشر کرده‌است که مطالعه آن به شما می‌آموزد که چگونه از حافظه خود استفاده بهتری بکنیم.[۴]

منابع[ویرایش]

 1. Winkler, István, and Nelson Cowan. "From sensory to long-term memory: evidence from auditory memory reactivation studies." Experimental psychology (2005)
 2. Sams, Mikko, et al. "The human auditory sensory memory trace persists about 10 sec: neuromagnetic evidence." Cognitive Neuroscience, Journal of (1993)
 3. Walsh, David A. , and Larry W. Thompson. "Age differences in visual sensory memory." Journal of Gerontology (1978)
 4. «خلاصه کتاب حافظه نامحدود». https://mrmind.me. پیوند خارجی در |وبگاه= وجود دارد (کمک)
 • آرتور گایتون، جان ادوارد هال (۱۳۸۶)، «فیزیولوژی عصبی»، فیزیولوژی پزشکی گایتون، ترجمهٔ احمدرضا نیاورانی، سماط، شابک ۹۶۴-۵۷۸۹-۹۸-۲
 • تونی اسمیت، سو دیویدسن (۱۳۸۴مغز و سیستم عصبی، ترجمهٔ عباس تیرگانی، بیژن معصوم، نشر سنبله، شابک ۹۶۴-۳۹۲-۰۷۱-۲
 • پ. لاژه (۱۳۷۵بیولوژی و فیزیولوژی عصبی، ترجمهٔ علی حائری روحانی، انتشارات دانشگاه تهران
 • Memory in english Wiki
Overview of the forms and functions of memory.

Memory is the faculty of the brain by which data or information is encoded, stored, and retrieved when needed. It is the retention of information over time for the purpose of influencing future action.[1] If past events could not be remembered, it would be impossible for language, relationships, or personal identity to develop.[2] Memory loss is usually described as forgetfulness or amnesia.[3][4][5][6][7][8]

Memory is often understood as an informational processing system with explicit and implicit functioning that is made up of a sensory processor, short-term (or working) memory, and long-term memory.[9] This can be related to the neuron. The sensory processor allows information from the outside world to be sensed in the form of chemical and physical stimuli and attended to various levels of focus and intent. Working memory serves as an encoding and retrieval processor. Information in the form of stimuli is encoded in accordance with explicit or implicit functions by the working memory processor. The working memory also retrieves information from previously stored material. Finally, the function of long-term memory is to store data through various categorical models or systems.[9]

Declarative, or explicit, memory is the conscious storage and recollection of data.[10] Under declarative memory resides semantic and episodic memory. Semantic memory refers to memory that is encoded with specific meaning,[2] while episodic memory refers to information that is encoded along a spatial and temporal plane.[11][12][13] Declarative memory is usually the primary process thought of when referencing memory.[2] Non-declarative, or implicit, memory is the unconscious storage and recollection of information.[14] An example of a non-declarative process would be the unconscious learning or retrieval of information by way of procedural memory, or a priming phenomenon.[2][14][15] Priming is the process of subliminally arousing specific responses from memory and shows that not all memory is consciously activated,[15] whereas procedural memory is the slow and gradual learning of skills that often occurs without conscious attention to learning.[2][14]

Memory is not a perfect processor, and is affected by many factors. The ways by which information is encoded, stored, and retrieved can all be corrupted. The amount of attention given new stimuli can diminish the amount of information that becomes encoded for storage.[2] Also, the storage process can become corrupted by physical damage to areas of the brain that are associated with memory storage, such as the hippocampus.[16][17] Finally, the retrieval of information from long-term memory can be disrupted because of decay within long-term memory.[2] Normal functioning, decay over time, and brain damage all affect the accuracy and capacity of the memory.[18][19]

Sensory memory

Sensory memory holds information, derived from the senses, less than one second after an item is perceived. The ability to look at an item and remember what it looked like with just a split second of observation, or memorization, is the example of sensory memory. It is out of cognitive control and is an automatic response. With very short presentations, participants often report that they seem to "see" more than they can actually report. The first experiments exploring this form of sensory memory were precisely conducted by George Sperling (1963)[20] using the "partial report paradigm." Subjects were presented with a grid of 12 letters, arranged into three rows of four. After a brief presentation, subjects were then played either a high, medium or low tone, cuing them which of the rows to report. Based on these partial report experiments, Sperling was able to show that the capacity of sensory memory was approximately 12 items, but that it degraded very quickly (within a few hundred milliseconds). Because this form of memory degrades so quickly, participants would see the display but be unable to report all of the items (12 in the "whole report" procedure) before they decayed. This type of memory cannot be prolonged via rehearsal.

Three types of sensory memories exist. Iconic memory is a fast decaying store of visual information, a type of sensory memory that briefly stores an image that has been perceived for a small duration. Echoic memory is a fast decaying store of auditory information, also a sensory memory that briefly stores sounds that have been perceived for short durations.[21] Haptic memory is a type of sensory memory that represents a database for touch stimuli.

Short-term memory

Short-term memory is also known as working memory. Short-term memory allows recall for a period of several seconds to a minute without rehearsal. Its capacity, however, is very limited. In 1956, George A. Miller (1920-2012), when working at Bell Laboratories, conducted experiments showing that the store of short-term memory was 7±2 items. (Hence, the title of his famous paper, "The Magical Number 7±2.") Modern estimates of the capacity of short-term memory are lower, typically of the order of 4–5 items;[22] however, memory capacity can be increased through a process called chunking.[23] For example, in recalling a ten-digit telephone number, a person could chunk the digits into three groups: first, the area code (such as 123), then a three-digit chunk (456), and, last, a four-digit chunk (7890). This method of remembering telephone numbers is far more effective than attempting to remember a string of 10 digits; this is because we are able to chunk the information into meaningful groups of numbers. This is reflected in some countries' tendencies to display telephone numbers as several chunks of two to four numbers.

Short-term memory is believed to rely mostly on an acoustic code for storing information, and to a lesser extent on a visual code. Conrad (1964)[24] found that test subjects had more difficulty recalling collections of letters that were acoustically similar, e.g., E, P, D. Confusion with recalling acoustically similar letters rather than visually similar letters implies that the letters were encoded acoustically. Conrad's (1964) study, however, deals with the encoding of written text; thus, while memory of written language may rely on acoustic components, generalizations to all forms of memory cannot be made.

Long-term memory

Olin Levi Warner, Memory (1896). Library of Congress Thomas Jefferson Building, Washington, D.C.

The storage in sensory memory and short-term memory generally has a strictly limited capacity and duration, which means that information is not retained indefinitely. By contrast, long-term memory can store much larger quantities of information for potentially unlimited duration (sometimes a whole life span). Its capacity is immeasurable. For example, given a random seven-digit number, one may remember it for only a few seconds before forgetting, suggesting it was stored in short-term memory. On the other hand, one can remember telephone numbers for many years through repetition; this information is said to be stored in long-term memory.

While short-term memory encodes information acoustically, long-term memory encodes it semantically: Baddeley (1966)[25] discovered that, after 20 minutes, test subjects had the most difficulty recalling a collection of words that had similar meanings (e.g. big, large, great, huge) long-term. Another part of long-term memory is episodic memory, "which attempts to capture information such as 'what', 'when' and 'where'".[26] With episodic memory, individuals are able to recall specific events such as birthday parties and weddings.

Short-term memory is supported by transient patterns of neuronal communication, dependent on regions of the frontal lobe (especially dorsolateral prefrontal cortex) and the parietal lobe. Long-term memory, on the other hand, is maintained by more stable and permanent changes in neural connections widely spread throughout the brain. The hippocampus is essential (for learning new information) to the consolidation of information from short-term to long-term memory, although it does not seem to store information itself. It was thought that without the hippocampus new memories were unable to be stored into long-term memory and that there would be a very short attention span, as first gleaned from patient Henry Molaison[27] after what was thought to be the full removal of both his hippocampi. More recent examination of his brain, post-mortem, shows that the hippocampus was more intact than first thought, throwing theories drawn from the initial data into question. The hippocampus may be involved in changing neural connections for a period of three months or more after the initial learning.

Research has suggested that long-term memory storage in humans may be maintained by DNA methylation,[28] and the 'prion' gene.[29][30]

Multi-store model

Multistore model.png

The multi-store model (also known as Atkinson–Shiffrin memory model) was first described in 1968 by Atkinson and Shiffrin.

The multi-store model has been criticised for being too simplistic. For instance, long-term memory is believed to be actually made up of multiple subcomponents, such as episodic and procedural memory. It also proposes that rehearsal is the only mechanism by which information eventually reaches long-term storage, but evidence shows us capable of remembering things without rehearsal.

The model also shows all the memory stores as being a single unit whereas research into this shows differently. For example, short-term memory can be broken up into different units such as visual information and acoustic information. In a study by Zlonoga and Gerber (1986), patient 'KF' demonstrated certain deviations from the Atkinson–Shiffrin model. Patient KF was brain damaged, displaying difficulties regarding short-term memory. Recognition of sounds such as spoken numbers, letters, words and easily identifiable noises (such as doorbells and cats meowing) were all impacted. Visual short-term memory was unaffected, suggesting a dichotomy between visual and audial memory.[31]

Working memory

The working memory model

In 1974 Baddeley and Hitch proposed a "working memory model" that replaced the general concept of short-term memory with an active maintenance of information in the short-term storage. In this model, working memory consists of three basic stores: the central executive, the phonological loop and the visuo-spatial sketchpad. In 2000 this model was expanded with the multimodal episodic buffer (Baddeley's model of working memory).[32]

The central executive essentially acts as an attention sensory store. It channels information to the three component processes: the phonological loop, the visuo-spatial sketchpad, and the episodic buffer.

The phonological loop stores auditory information by silently rehearsing sounds or words in a continuous loop: the articulatory process (for example the repetition of a telephone number over and over again). A short list of data is easier to remember.

The visuospatial sketchpad stores visual and spatial information. It is engaged when performing spatial tasks (such as judging distances) or visual ones (such as counting the windows on a house or imagining images).

The episodic buffer is dedicated to linking information across domains to form integrated units of visual, spatial, and verbal information and chronological ordering (e.g., the memory of a story or a movie scene). The episodic buffer is also assumed to have links to long-term memory and semantical meaning.

The working memory model explains many practical observations, such as why it is easier to do two different tasks (one verbal and one visual) than two similar tasks (e.g., two visual), and the aforementioned word-length effect. Working memory is also the premise for what allows us to do everyday activities involving thought. It is the section of memory where we carry out thought processes and use them to learn and reason about topics.[32]

Types

Researchers distinguish between recognition and recall memory. Recognition memory tasks require individuals to indicate whether they have encountered a stimulus (such as a picture or a word) before. Recall memory tasks require participants to retrieve previously learned information. For example, individuals might be asked to produce a series of actions they have seen before or to say a list of words they have heard before.

By information type

Topographic memory involves the ability to orient oneself in space, to recognize and follow an itinerary, or to recognize familiar places.[33] Getting lost when traveling alone is an example of the failure of topographic memory.[34]

Flashbulb memories are clear episodic memories of unique and highly emotional events.[35] People remembering where they were or what they were doing when they first heard the news of President Kennedy's assassination,[36] the Sydney Siege or of 9/11 are examples of flashbulb memories.

Anderson (1976)[37] divides long-term memory into declarative (explicit) and procedural (implicit) memories.

Declarative

Declarative memory requires conscious recall, in that some conscious process must call back the information. It is sometimes called explicit memory, since it consists of information that is explicitly stored and retrieved.

Declarative memory can be further sub-divided into semantic memory, concerning principles and facts taken independent of context; and episodic memory, concerning information specific to a particular context, such as a time and place. Semantic memory allows the encoding of abstract knowledge about the world, such as "Paris is the capital of France". Episodic memory, on the other hand, is used for more personal memories, such as the sensations, emotions, and personal associations of a particular place or time. Episodic memories often reflect the "firsts" in life such as a first kiss, first day of school or first time winning a championship. These are key events in one's life that can be remembered clearly. Research suggests that declarative memory is supported by several functions of the medial temporal lobe system which includes the hippocampus.[38] Autobiographical memory – memory for particular events within one's own life – is generally viewed as either equivalent to, or a subset of, episodic memory. Visual memory is part of memory preserving some characteristics of our senses pertaining to visual experience. One is able to place in memory information that resembles objects, places, animals or people in sort of a mental image. Visual memory can result in priming and it is assumed some kind of perceptual representational system underlies this phenomenon.[38]

Procedural

In contrast, procedural memory (or implicit memory) is not based on the conscious recall of information, but on implicit learning. It can best be summarized as remembering how to do something. Procedural memory is primarily used in learning motor skills and can be considered a subset of implicit memory. It is revealed when one does better in a given task due only to repetition – no new explicit memories have been formed, but one is unconsciously accessing aspects of those previous experiences. Procedural memory involved in motor learning depends on the cerebellum and basal ganglia.[39]

A characteristic of procedural memory is that the things remembered are automatically translated into actions, and thus sometimes difficult to describe. Some examples of procedural memory include the ability to ride a bike or tie shoelaces.[40]

By temporal direction

Another major way to distinguish different memory functions is whether the content to be remembered is in the past, retrospective memory, or in the future, prospective memory. Thus, retrospective memory as a category includes semantic, episodic and autobiographical memory. In contrast, prospective memory is memory for future intentions, or remembering to remember (Winograd, 1988). Prospective memory can be further broken down into event- and time-based prospective remembering. Time-based prospective memories are triggered by a time-cue, such as going to the doctor (action) at 4pm (cue). Event-based prospective memories are intentions triggered by cues, such as remembering to post a letter (action) after seeing a mailbox (cue). Cues do not need to be related to the action (as the mailbox/letter example), and lists, sticky-notes, knotted handkerchiefs, or string around the finger all exemplify cues that people use as strategies to enhance prospective memory.

Study techniques

To assess infants

Infants do not have the language ability to report on their memories and so verbal reports cannot be used to assess very young children's memory. Throughout the years, however, researchers have adapted and developed a number of measures for assessing both infants' recognition memory and their recall memory. Habituation and operant conditioning techniques have been used to assess infants' recognition memory and the deferred and elicited imitation techniques have been used to assess infants' recall memory.

Techniques used to assess infants' recognition memory include the following:

 • Visual paired comparison procedure (relies on habituation): infants are first presented with pairs of visual stimuli, such as two black-and-white photos of human faces, for a fixed amount of time; then, after being familiarized with the two photos, they are presented with the "familiar" photo and a new photo. The time spent looking at each photo is recorded. Looking longer at the new photo indicates that they remember the "familiar" one. Studies using this procedure have found that 5- to 6-month-olds can retain information for as long as fourteen days.[41]
 • Operant conditioning technique: infants are placed in a crib and a ribbon that is connected to a mobile overhead is tied to one of their feet. Infants notice that when they kick their foot the mobile moves – the rate of kicking increases dramatically within minutes. Studies using this technique have revealed that infants' memory substantially improves over the first 18-months. Whereas 2- to 3-month-olds can retain an operant response (such as activating the mobile by kicking their foot) for a week, 6-month-olds can retain it for two weeks, and 18-month-olds can retain a similar operant response for as long as 13 weeks.[42][43][44]

Techniques used to assess infants' recall memory include the following:

 • Deferred imitation technique: an experimenter shows infants a unique sequence of actions (such as using a stick to push a button on a box) and then, after a delay, asks the infants to imitate the actions. Studies using deferred imitation have shown that 14-month-olds' memories for the sequence of actions can last for as long as four months.[45]
 • Elicited imitation technique: is very similar to the deferred imitation technique; the difference is that infants are allowed to imitate the actions before the delay. Studies using the elicited imitation technique have shown that 20-month-olds can recall the action sequences twelve months later.[46][47]

To assess children and older adults

Researchers use a variety of tasks to assess older children and adults' memory. Some examples are:

 • Paired associate learning – when one learns to associate one specific word with another. For example, when given a word such as "safe" one must learn to say another specific word, such as "green". This is stimulus and response.[48][49]
 • Free recall – during this task a subject would be asked to study a list of words and then later they will be asked to recall or write down as many words that they can remember, similar to free response questions.[50] Earlier items are affected by retroactive interference (RI), which means the longer the list, the greater the interference, and the less likelihood that they are recalled. On the other hand, items that have been presented lastly suffer little RI, but suffer a great deal from proactive interference (PI), which means the longer the delay in recall, the more likely that the items will be lost.[51]
 • Cued recall – one is given a significant hints to help retrieve information that has been previously encoded into the person's memory; typically this can involve a word relating to the information being asked to remember.[52] This is similar to fill in the blank assessments used in classrooms.
 • Recognition – subjects are asked to remember a list of words or pictures, after which point they are asked to identify the previously presented words or pictures from among a list of alternatives that were not presented in the original list.[53] This is similar to multiple choice assessments.
 • Detection paradigm – individuals are shown a number of objects and color samples during a certain period of time. They are then tested on their visual ability to remember as much as they can by looking at testers and pointing out whether the testers are similar to the sample, or if any change is present.
 • Savings method – compares the speed of originally learning to the speed of relearning it. The amount of time saved measures memory.[54]
 • Implicit-memory tasks – information is drawn from memory without conscious realization.

Failures

The garden of oblivion, illustration by Ephraim Moses Lilien.
 • Transience – memories degrade with the passing of time. This occurs in the storage stage of memory, after the information has been stored and before it is retrieved. This can happen in sensory, short-term, and long-term storage. It follows a general pattern where the information is rapidly forgotten during the first couple of days or years, followed by small losses in later days or years.
 • Absent-mindedness – Memory failure due to the lack of attention. Attention plays a key role in storing information into long-term memory; without proper attention, the information might not be stored, making it impossible to be retrieved later.

Physiology

Brain areas involved in the neuroanatomy of memory such as the hippocampus, the amygdala, the striatum, or the mammillary bodies are thought to be involved in specific types of memory. For example, the hippocampus is believed to be involved in spatial learning and declarative learning, while the amygdala is thought to be involved in emotional memory.[55]

Damage to certain areas in patients and animal models and subsequent memory deficits is a primary source of information. However, rather than implicating a specific area, it could be that damage to adjacent areas, or to a pathway traveling through the area is actually responsible for the observed deficit. Further, it is not sufficient to describe memory, and its counterpart, learning, as solely dependent on specific brain regions. Learning and memory are usually attributed to changes in neuronal synapses, thought to be mediated by long-term potentiation and long-term depression.

In general, the more emotionally charged an event or experience is, the better it is remembered; this phenomenon is known as the memory enhancement effect. Patients with amygdala damage, however, do not show a memory enhancement effect.[56][57]

Hebb distinguished between short-term and long-term memory. He postulated that any memory that stayed in short-term storage for a long enough time would be consolidated into a long-term memory. Later research showed this to be false. Research has shown that direct injections of cortisol or epinephrine help the storage of recent experiences. This is also true for stimulation of the amygdala. This proves that excitement enhances memory by the stimulation of hormones that affect the amygdala. Excessive or prolonged stress (with prolonged cortisol) may hurt memory storage. Patients with amygdalar damage are no more likely to remember emotionally charged words than nonemotionally charged ones. The hippocampus is important for explicit memory. The hippocampus is also important for memory consolidation. The hippocampus receives input from different parts of the cortex and sends its output out to different parts of the brain also. The input comes from secondary and tertiary sensory areas that have processed the information a lot already. Hippocampal damage may also cause memory loss and problems with memory storage.[58] This memory loss includes retrograde amnesia which is the loss of memory for events that occurred shortly before the time of brain damage.[54]

Cognitive neuroscience

Cognitive neuroscientists consider memory as the retention, reactivation, and reconstruction of the experience-independent internal representation. The term of internal representation implies that such a definition of memory contains two components: the expression of memory at the behavioral or conscious level, and the underpinning physical neural changes (Dudai 2007). The latter component is also called engram or memory traces (Semon 1904). Some neuroscientists and psychologists mistakenly equate the concept of engram and memory, broadly conceiving all persisting after-effects of experiences as memory; others argue against this notion that memory does not exist until it is revealed in behavior or thought (Moscovitch 2007).

One question that is crucial in cognitive neuroscience is how information and mental experiences are coded and represented in the brain. Scientists have gained much knowledge about the neuronal codes from the studies of plasticity, but most of such research has been focused on simple learning in simple neuronal circuits; it is considerably less clear about the neuronal changes involved in more complex examples of memory, particularly declarative memory that requires the storage of facts and events (Byrne 2007). Convergence-divergence zones might be the neural networks where memories are stored and retrieved. Considering that there are several kinds of memory, depending on types of represented knowledge, underlying mechanisms, processes functions and modes of acquisition, it is likely that different brain areas support different memory systems and that they are in mutual relationships in neuronal networks: "components of memory representation are distributed widely across different parts of the brain as mediated by multiple neocortical circuits".[59]

 • Encoding. Encoding of working memory involves the spiking of individual neurons induced by sensory input, which persists even after the sensory input disappears (Jensen and Lisman 2005; Fransen et al. 2002). Encoding of episodic memory involves persistent changes in molecular structures that alter synaptic transmission between neurons. Examples of such structural changes include long-term potentiation (LTP) or spike-timing-dependent plasticity (STDP). The persistent spiking in working memory can enhance the synaptic and cellular changes in the encoding of episodic memory (Jensen and Lisman 2005).
 • Working memory. Recent functional imaging studies detected working memory signals in both medial temporal lobe (MTL), a brain area strongly associated with long-term memory, and prefrontal cortex (Ranganath et al. 2005), suggesting a strong relationship between working memory and long-term memory. However, the substantially more working memory signals seen in the prefrontal lobe suggest that this area play a more important role in working memory than MTL (Suzuki 2007).
 • Consolidation and reconsolidation. Short-term memory (STM) is temporary and subject to disruption, while long-term memory (LTM), once consolidated, is persistent and stable. Consolidation of STM into LTM at the molecular level presumably involves two processes: synaptic consolidation and system consolidation. The former involves a protein synthesis process in the medial temporal lobe (MTL), whereas the latter transforms the MTL-dependent memory into an MTL-independent memory over months to years (Ledoux 2007). In recent years, such traditional consolidation dogma has been re-evaluated as a result of the studies on reconsolidation. These studies showed that prevention after retrieval affects subsequent retrieval of the memory (Sara 2000). New studies have shown that post-retrieval treatment with protein synthesis inhibitors and many other compounds can lead to an amnestic state (Nadel et al. 2000b; Alberini 2005; Dudai 2006). These findings on reconsolidation fit with the behavioral evidence that retrieved memory is not a carbon copy of the initial experiences, and memories are updated during retrieval.

Genetics

Study of the genetics of human memory is in its infancy though many genes have been investigated for their association to memory in humans and non-human animals. A notable initial success was the association of APOE with memory dysfunction in Alzheimer's disease. The search for genes associated with normally varying memory continues. One of the first candidates for normal variation in memory is the protein KIBRA,[60] which appears to be associated with the rate at which material is forgotten over a delay period. There has been some evidence that memories are stored in the nucleus of neurons.[61][non-primary source needed]

Genetic underpinnings

Several genes, proteins and enzymes have been extensively researched for their association with memory. Long-term memory, unlike short-term memory, is dependent upon the synthesis of new proteins.[62] This occurs within the cellular body, and concerns the particular transmitters, receptors, and new synapse pathways that reinforce the communicative strength between neurons. The production of new proteins devoted to synapse reinforcement is triggered after the release of certain signaling substances (such as calcium within hippocampal neurons) in the cell. In the case of hippocampal cells, this release is dependent upon the expulsion of magnesium (a binding molecule) that is expelled after significant and repetitive synaptic signaling. The temporary expulsion of magnesium frees NMDA receptors to release calcium in the cell, a signal that leads to gene transcription and the construction of reinforcing proteins.[63] For more information, see long-term potentiation (LTP).

One of the newly synthesized proteins in LTP is also critical for maintaining long-term memory. This protein is an autonomously active form of the enzyme protein kinase C (PKC), known as PKMζ. PKMζ maintains the activity-dependent enhancement of synaptic strength and inhibiting PKMζ erases established long-term memories, without affecting short-term memory or, once the inhibitor is eliminated, the ability to encode and store new long-term memories is restored. Also, BDNF is important for the persistence of long-term memories.[64]

The long-term stabilization of synaptic changes is also determined by a parallel increase of pre- and postsynaptic structures such as axonal bouton, dendritic spine and postsynaptic density.[65] On the molecular level, an increase of the postsynaptic scaffolding proteins PSD-95 and HOMER1c has been shown to correlate with the stabilization of synaptic enlargement.[65] The cAMP response element-binding protein (CREB) is a transcription factor which is believed to be important in consolidating short-term to long-term memories, and which is believed to be downregulated in Alzheimer's disease.[66]

DNA methylation and demethylation

Rats exposed to an intense learning event may retain a life-long memory of the event, even after a single training session. The long-term memory of such an event appears to be initially stored in the hippocampus, but this storage is transient. Much of the long-term storage of the memory seems to take place in the anterior cingulate cortex.[67] When such an exposure was experimentally applied, more than 5,000 differently methylated DNA regions appeared in the hippocampus neuronal genome of the rats at one and at 24 hours after training.[68] These alterations in methylation pattern occurred at many genes that were down-regulated, often due to the formation of new 5-methylcytosine sites in CpG rich regions of the genome. Furthermore, many other genes were upregulated, likely often due to hypomethylation. Hypomethylation often results from the removal of methyl groups from previously existing 5-methylcytosines in DNA. Demethylation is carried out by several proteins acting in concert, including the TET enzymes as well as enzymes of the DNA base excision repair pathway (see Epigenetics in learning and memory). The pattern of induced and repressed genes in brain neurons subsequent to an intense learning event likely provides the molecular basis for a long-term memory of the event.

Epigenetics

Studies of the molecular basis for memory formation indicate that epigenetic mechanisms operating in brain neurons play a central role in determining this capability. Key epigenetic mechanisms involved in memory include the methylation and demethylation of neuronal DNA, as well as modifications of histone proteins including methylations, acetylations and deacetylations.

Stimulation of brain activity in memory formation is often accompanied by the generation of damage in neuronal DNA that is followed by repair associated with persistent epigenetic alterations. In particular the DNA repair processes of non-homologous end joining and base excision repair are employed in memory formation.[citation needed]

In infancy

Up until the mid-1980s it was assumed that infants could not encode, retain, and retrieve information.[69] A growing body of research now indicates that infants as young as 6-months can recall information after a 24-hour delay.[70] Furthermore, research has revealed that as infants grow older they can store information for longer periods of time; 6-month-olds can recall information after a 24-hour period, 9-month-olds after up to five weeks, and 20-month-olds after as long as twelve months.[71] In addition, studies have shown that with age, infants can store information faster. Whereas 14-month-olds can recall a three-step sequence after being exposed to it once, 6-month-olds need approximately six exposures in order to be able to remember it.[45][70]

Although 6-month-olds can recall information over the short-term, they have difficulty recalling the temporal order of information. It is only by 9 months of age that infants can recall the actions of a two-step sequence in the correct temporal order – that is, recalling step 1 and then step 2.[72][73] In other words, when asked to imitate a two-step action sequence (such as putting a toy car in the base and pushing in the plunger to make the toy roll to the other end), 9-month-olds tend to imitate the actions of the sequence in the correct order (step 1 and then step 2). Younger infants (6-month-olds) can only recall one step of a two-step sequence.[70] Researchers have suggested that these age differences are probably due to the fact that the dentate gyrus of the hippocampus and the frontal components of the neural network are not fully developed at the age of 6-months.[46][74][75]

In fact, the term 'infantile amnesia' refers to the phenomenon of accelerated forgetting during infancy. Importantly, infantile amnesia is not unique to humans, and preclinical research (using rodent models) provides insight into the precise neurobiology of this phenomenon. A review of the literature from behavioral neuroscientist Dr Jee Hyun Kim suggests that accelerated forgetting during early life is at least partly due to rapid growth of the brain during this period.[76]

Aging

One of the key concerns of older adults is the experience of memory loss, especially as it is one of the hallmark symptoms of Alzheimer's disease. However, memory loss is qualitatively different in normal aging from the kind of memory loss associated with a diagnosis of Alzheimer's (Budson & Price, 2005). Research has revealed that individuals' performance on memory tasks that rely on frontal regions declines with age. Older adults tend to exhibit deficits on tasks that involve knowing the temporal order in which they learned information;[77] source memory tasks that require them to remember the specific circumstances or context in which they learned information;[78] and prospective memory tasks that involve remembering to perform an act at a future time. Older adults can manage their problems with prospective memory by using appointment books, for example.

Gene transcription profiles were determined for the human frontal cortex of individuals from age 26 to 106 years. Numerous genes were identified with reduced expression after age 40, and especially after age 70.[79] Genes that play central roles in memory and learning were among those showing the most significant reduction with age. There was also a marked increase in DNA damage, likely oxidative damage, in the promoters of those genes with reduced expression. It was suggested that DNA damage may reduce the expression of selectively vulnerable genes involved in memory and learning.[79]

Disorders

Much of the current knowledge of memory has come from studying memory disorders, particularly amnesia. Loss of memory is known as amnesia. Amnesia can result from extensive damage to: (a) the regions of the medial temporal lobe, such as the hippocampus, dentate gyrus, subiculum, amygdala, the parahippocampal, entorhinal, and perirhinal cortices[80] or the (b) midline diencephalic region, specifically the dorsomedial nucleus of the thalamus and the mammillary bodies of the hypothalamus.[81] There are many sorts of amnesia, and by studying their different forms, it has become possible to observe apparent defects in individual sub-systems of the brain's memory systems, and thus hypothesize their function in the normally working brain. Other neurological disorders such as Alzheimer's disease and Parkinson's disease[82] can also affect memory and cognition. Hyperthymesia, or hyperthymesic syndrome, is a disorder that affects an individual's autobiographical memory, essentially meaning that they cannot forget small details that otherwise would not be stored.[83] Korsakoff's syndrome, also known as Korsakoff's psychosis, amnesic-confabulatory syndrome, is an organic brain disease that adversely affects memory by widespread loss or shrinkage of neurons within the prefrontal cortex.[54]

While not a disorder, a common temporary failure of word retrieval from memory is the tip-of-the-tongue phenomenon. Sufferers of Anomic aphasia (also called Nominal aphasia or Anomia), however, do experience the tip-of-the-tongue phenomenon on an ongoing basis due to damage to the frontal and parietal lobes of the brain.

Influencing factors

Interference can hamper memorization and retrieval. There is retroactive interference, when learning new information makes it harder to recall old information[84] and proactive interference, where prior learning disrupts recall of new information. Although interference can lead to forgetting, it is important to keep in mind that there are situations when old information can facilitate learning of new information. Knowing Latin, for instance, can help an individual learn a related language such as French – this phenomenon is known as positive transfer.[85]

Stress

Stress has a significant effect on memory formation and learning. In response to stressful situations, the brain releases hormones and neurotransmitters (ex. glucocorticoids and catecholamines) which affect memory encoding processes in the hippocampus. Behavioural research on animals shows that chronic stress produces adrenal hormones which impact the hippocampal structure in the brains of rats.[86] An experimental study by German cognitive psychologists L. Schwabe and O. Wolf demonstrates how learning under stress also decreases memory recall in humans.[87] In this study, 48 healthy female and male university students participated in either a stress test or a control group. Those randomly assigned to the stress test group had a hand immersed in ice cold water (the reputable SECPT or 'Socially Evaluated Cold Pressor Test') for up to three minutes, while being monitored and videotaped. Both the stress and control groups were then presented with 32 words to memorize. Twenty-four hours later, both groups were tested to see how many words they could remember (free recall) as well as how many they could recognize from a larger list of words (recognition performance). The results showed a clear impairment of memory performance in the stress test group, who recalled 30% fewer words than the control group. The researchers suggest that stress experienced during learning distracts people by diverting their attention during the memory encoding process.

However, memory performance can be enhanced when material is linked to the learning context, even when learning occurs under stress. A separate study by cognitive psychologists Schwabe and Wolf shows that when retention testing is done in a context similar to or congruent with the original learning task (i.e., in the same room), memory impairment and the detrimental effects of stress on learning can be attenuated.[88] Seventy-two healthy female and male university students, randomly assigned to the SECPT stress test or to a control group, were asked to remember the locations of 15 pairs of picture cards – a computerized version of the card game "Concentration" or "Memory". The room in which the experiment took place was infused with the scent of vanilla, as odour is a strong cue for memory. Retention testing took place the following day, either in the same room with the vanilla scent again present, or in a different room without the fragrance. The memory performance of subjects who experienced stress during the object-location task decreased significantly when they were tested in an unfamiliar room without the vanilla scent (an incongruent context); however, the memory performance of stressed subjects showed no impairment when they were tested in the original room with the vanilla scent (a congruent context). All participants in the experiment, both stressed and unstressed, performed faster when the learning and retrieval contexts were similar.[89]

This research on the effects of stress on memory may have practical implications for education, for eyewitness testimony and for psychotherapy: students may perform better when tested in their regular classroom rather than an exam room, eyewitnesses may recall details better at the scene of an event than in a courtroom, and persons suffering from post-traumatic stress may improve when helped to situate their memories of a traumatic event in an appropriate context.

Stressful life experiences may be a cause of memory loss as a person ages. Glucocorticoids that are released during stress, damage neurons that are located in the hippocampal region of the brain. Therefore, the more stressful situations that someone encounters, the more susceptible they are to memory loss later on. The CA1 neurons found in the hippocampus are destroyed due to glucocorticoids decreasing the release of glucose and the reuptake of glutamate. This high level of extracellular glutamate allows calcium to enter NMDA receptors which in return kills neurons. Stressful life experiences can also cause repression of memories where a person moves an unbearable memory to the unconscious mind.[54] This directly relates to traumatic events in one's past such as kidnappings, being prisoners of war or sexual abuse as a child.

The more long term the exposure to stress is, the more impact it may have. However, short term exposure to stress also causes impairment in memory by interfering with the function of the hippocampus. Research shows that subjects placed in a stressful situation for a short amount of time still have blood glucocorticoid levels that have increased drastically when measured after the exposure is completed. When subjects are asked to complete a learning task after short term exposure they often have difficulties. Prenatal stress also hinders the ability to learn and memorize by disrupting the development of the hippocampus and can lead to unestablished long term potentiation in the offspring of severely stressed parents. Although the stress is applied prenatally, the offspring show increased levels of glucocorticoids when they are subjected to stress later on in life.[90]

Sleep

Making memories occurs through a three-step process, which can be enhanced by sleep. The three steps are as follows:

 1. Acquisition which is the process of storage and retrieval of new information in memory
 2. Consolidation
 3. Recall

Sleep affects memory consolidation. During sleep, the neural connections in the brain are strengthened. This enhances the brain's abilities to stabilize and retain memories. There have been several studies which show that sleep improves the retention of memory, as memories are enhanced through active consolidation. System consolidation takes place during slow-wave sleep (SWS).[91] This process implicates that memories are reactivated during sleep, but that the process doesn't enhance every memory. It also implicates that qualitative changes are made to the memories when they are transferred to long-term store during sleep. During sleep, the hippocampus replays the events of the day for the neocortex. The neocortex then reviews and processes memories, which moves them into long-term memory. When one does not get enough sleep it makes it more difficult to learn as these neural connections are not as strong, resulting in a lower retention rate of memories. Sleep deprivation makes it harder to focus, resulting in inefficient learning.[91] Furthermore, some studies have shown that sleep deprivation can lead to false memories as the memories are not properly transferred to long-term memory. One of the primary functions of sleep is thought to be the improvement of the consolidation of information, as several studies have demonstrated that memory depends on getting sufficient sleep between training and test.[92] Additionally, data obtained from neuroimaging studies have shown activation patterns in the sleeping brain that mirror those recorded during the learning of tasks from the previous day,[92] suggesting that new memories may be solidified through such rehearsal.[93]

Construction for general manipulation

Although people often think that memory operates like recording equipment, this is not the case. The molecular mechanisms underlying the induction and maintenance of memory are very dynamic and comprise distinct phases covering a time window from seconds to even a lifetime.[94] In fact, research has revealed that our memories are constructed: "current hypotheses suggest that constructive processes allow individuals to simulate and imagine future episodes,[95] happenings, and scenarios. Since the future is not an exact repetition of the past, simulation of future episodes requires a complex system that can draw on the past in a manner that flexibly extracts and recombines elements of previous experiences – a constructive rather than a reproductive system."[59] People can construct their memories when they encode them and/or when they recall them. To illustrate, consider a classic study conducted by Elizabeth Loftus and John Palmer (1974)[96] in which people were instructed to watch a film of a traffic accident and then asked about what they saw. The researchers found that the people who were asked, "How fast were the cars going when they smashed into each other?" gave higher estimates than those who were asked, "How fast were the cars going when they hit each other?" Furthermore, when asked a week later whether they had seen broken glass in the film, those who had been asked the question with smashed were twice more likely to report that they had seen broken glass than those who had been asked the question with hit. There was no broken glass depicted in the film. Thus, the wording of the questions distorted viewers' memories of the event. Importantly, the wording of the question led people to construct different memories of the event – those who were asked the question with smashed recalled a more serious car accident than they had actually seen. The findings of this experiment were replicated around the world, and researchers consistently demonstrated that when people were provided with misleading information they tended to misremember, a phenomenon known as the misinformation effect.[97]

Research has revealed that asking individuals to repeatedly imagine actions that they have never performed or events that they have never experienced could result in false memories. For instance, Goff and Roediger[98] (1998) asked participants to imagine that they performed an act (e.g., break a toothpick) and then later asked them whether they had done such a thing. Findings revealed that those participants who repeatedly imagined performing such an act were more likely to think that they had actually performed that act during the first session of the experiment. Similarly, Garry and her colleagues (1996)[99] asked college students to report how certain they were that they experienced a number of events as children (e.g., broke a window with their hand) and then two weeks later asked them to imagine four of those events. The researchers found that one-fourth of the students asked to imagine the four events reported that they had actually experienced such events as children. That is, when asked to imagine the events they were more confident that they experienced the events.

Research reported in 2013 revealed that it is possible to artificially stimulate prior memories and artificially implant false memories in mice. Using optogenetics, a team of RIKEN-MIT scientists caused the mice to incorrectly associate a benign environment with a prior unpleasant experience from different surroundings. Some scientists believe that the study may have implications in studying false memory formation in humans, and in treating PTSD and schizophrenia.[100][101]

Memory reconsolidation is when previously consolidated memories are recalled or retrieved from long-term memory to your active consciousness. During this process, memories can be further strengthened and added to but there is also risk of manipulation involved. We like to think of our memories as something stable and constant when they are stored in long-term memory but this isn't the case. There are a large number of studies that found that consolidation of memories is not a singular event but are put through the process again, known as reconsolidation.[102] This is when a memory is recalled or retrieved and placed back into your working memory. The memory is now open to manipulation from outside sources and the misinformation effect which could be due to misattributing the source of the inconsistent information, with or without an intact original memory trace (Lindsay and Johnson, 1989).[103] One thing that can be sure is that memory is malleable.

This new research into the concept of reconsolidation has opened the door to methods to help those with unpleasant memories or those that struggle with memories. An example of this is if you had a truly frightening experience and recall that memory in a less arousing environment, the memory will be weaken the next time it is retrieved.[102] "Some studies suggest that over-trained or strongly reinforced memories do not undergo reconsolidation if reactivated the first few days after training, but do become sensitive to reconsolidation interference with time."[102] This, however does not mean that all memory is susceptible to reconsolidation. There is evidence to suggest that memory that has undergone strong training and whether or not is it intentional is less likely to undergo reconsolidation.[104] There was further testing done with rats and mazes that showed that reactivated memories were more susceptible to manipulation, in both good and bad ways, than newly formed memories.[105] It is still not known whether or not these are new memories formed and it's an inability to retrieve the proper one for the situation or if it's a reconsolidated memory. Because the study of reconsolidation is still a newer concept, there is still debate on whether it should be considered scientifically sound.

Improving

A UCLA research study published in the June 2008 issue of the American Journal of Geriatric Psychiatry found that people can improve cognitive function and brain efficiency through simple lifestyle changes such as incorporating memory exercises, healthy eating, physical fitness and stress reduction into their daily lives. This study examined 17 subjects, (average age 53) with normal memory performance. Eight subjects were asked to follow a "brain healthy" diet, relaxation, physical, and mental exercise (brain teasers and verbal memory training techniques). After 14 days, they showed greater word fluency (not memory) compared to their baseline performance. No long-term follow-up was conducted; it is therefore unclear if this intervention has lasting effects on memory.[106]

There are a loosely associated group of mnemonic principles and techniques that can be used to vastly improve memory known as the art of memory.

The International Longevity Center released in 2001 a report[107] which includes in pages 14–16 recommendations for keeping the mind in good functionality until advanced age. Some of the recommendations are to stay intellectually active through learning, training or reading, to keep physically active so to promote blood circulation to the brain, to socialize, to reduce stress, to keep sleep time regular, to avoid depression or emotional instability and to observe good nutrition.

Memorization is a method of learning that allows an individual to recall information verbatim. Rote learning is the method most often used. Methods of memorizing things have been the subject of much discussion over the years with some writers, such as Cosmos Rossellius using visual alphabets. The spacing effect shows that an individual is more likely to remember a list of items when rehearsal is spaced over an extended period of time. In contrast to this is cramming: an intensive memorization in a short period of time. the spacing effect is exploited to improve memory in spaced repetition flashcard training. Also relevant is the Zeigarnik effect which states that people remember uncompleted or interrupted tasks better than completed ones. The so-called Method of loci uses spatial memory to memorize non-spatial information.[108]

In plants

Plants lack a specialized organ devoted to memory retention, and so plant memory has been a controversial topic in recent years. New advances in the field have identified the presence of neurotransmitters in plants, adding to the hypothesis that plants are capable of remembering.[109] Action potentials, a physiological response characteristic of neurons, have been shown to have an influence on plants as well, including in wound responses and photosynthesis.[109] In addition to these homologous features of memory systems in both plants and animals, plants have also been observed to encode, store and retrieve basic short-term memories.

One of the most well-studied plants to show rudimentary memory is the Venus flytrap. Native to the subtropical wetlands of the eastern United States, Venus Fly Traps have evolved the ability to obtain meat for sustenance, likely due to the lack of nitrogen in the soil.[110] This is done by two trap-forming leaf tips that snap shut once triggered by a potential prey. On each lobe, three triggers hairs await stimulation. In order to maximize the benefit to cost ratio, the plant enables a rudimentary form of memory in which two trigger hairs must be stimulated within 30 seconds in order to result in trap closure.[110] This system ensures that the trap only closes when potential prey is within grasp.

The time lapse between trigger hair stimulations suggests that the plant can remember an initial stimulus long enough for a second stimulus to initiate trap closure. This memory isn't encoded in a brain, as plants lack this specialized organ. Rather, information is stored in the form of cytoplasmic calcium levels. The first trigger causes a subthreshold cytoplasmic calcium influx.[110] This initial trigger isn't enough to activate trap closure, and so a subsequent stimulus allows for a secondary influx of calcium. The latter calcium rise superimposes on the initial one, creating an action potential that passes threshold, resulting in trap closure.[110] Researchers, to prove that an electrical threshold must be met to stimulate trap closure, excited a single trigger hair with a constant mechanical stimulus using Ag/AgCl electrodes.[111] The trap closed after only a few seconds. This experiment gave evidence to demonstrate that the electrical threshold, not necessarily the number of trigger hair stimulations, was the contributing factor in Venus Fly Trap memory. It has been shown that trap closure can be blocked using uncouplers and inhibitors of voltage-gated channels.[111] After trap closure, these electrical signals stimulate glandular production of jasmonic acid and hydrolases, allowing for digestion of the prey.[112]

The field of plant neurobiology has gained a large amount of interest over the past decade, leading to an influx of research regarding plant memory. Although the Venus flytrap is one of the more highly studied, many other plants exhibit the capacity to remember, including the Mimosa pudica through an experiment conducted by Monica Gagliano and colleagues in 2013.[113] To study the Mimosa pudica, Gagliano designed an appartus with which potted mimosa plants could be repeatedly dropped the same distance and at the same speed. It was observed that the plants defensive response of curling up its leaves decreased over the 60 times the experiment was repeated per plant. To confirm that this was a mechanism of memory rather than exhaustion, some of the plants were shaken post experiment and displayed normal defensive responses of leaf curling. This experiment also demonstrated long term memory in the plants, as it was repeated a month later and the plants were observed to remain unfazed by the dropping. As the field expands, it is likely that we will learn more about the capacity of a plant to remember.

See also

Notes

 1. ^ Lauralee Sherwood (1 January 2015). Human Physiology: From Cells to Systems. Cengage Learning. pp. 157–162. ISBN 978-1-305-44551-2.
 2. ^ a b c d e f g Eysenck, Michael (2012). Attention and Arousal : Cognition and Performance. Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg. ISBN 978-3-642-68390-9. OCLC 858929786.
 3. ^ Staniloiu, Angelica; Markowitsch, Hans J. (2012-11-01). "Towards Solving the Riddle of Forgetting in Functional Amnesia: Recent Advances and Current Opinions". Frontiers in Psychology. Frontiers Media SA. 3: 403. doi:10.3389/fpsyg.2012.00403. ISSN 1664-1078. PMC 3485580. PMID 23125838.
 4. ^ Smith, Christine N. (2014-07-28). "Retrograde memory for public events in mild cognitive impairment and its relationship to anterograde memory and neuroanatomy". Neuropsychology. American Psychological Association (APA). 28 (6): 959–972. doi:10.1037/neu0000117. ISSN 1931-1559. PMC 4227913. PMID 25068664.
 5. ^ Ortega-de San Luis, Clara; Ryan, Tomás J. (2018-05-01). "United states of amnesia: rescuing memory loss from diverse conditions". Disease Models & Mechanisms. The Company of Biologists. 11 (5): dmm035055. doi:10.1242/dmm.035055. ISSN 1754-8403. PMC 5992608. PMID 29784659.
 6. ^ Staniloiu, Angelica; Markowitsch, Hans J. (2012-04-10). "The Remains of the Day in Dissociative Amnesia". Brain Sciences. MDPI AG. 2 (2): 101–129. doi:10.3390/brainsci2020101. ISSN 2076-3425. PMC 4061789. PMID 24962768.
 7. ^ Spiegel, David R; Smith, Justin; Wade, Ryan R; Cherukuru, Nithya; Ursani, Aneel; Dobruskina, Yuliya; Crist, Taylor; Busch, Robert F; Dhanani, Rahim M; Dreyer, Nicholas (2017-10-24). "Transient global amnesia: current perspectives". Neuropsychiatric Disease and Treatment. Dove Medical Press Ltd. 13: 2691–2703. doi:10.2147/ndt.s130710. ISSN 1178-2021. PMC 5661450. PMID 29123402.
 8. ^ Bauer, Patricia J.; Larkina, Marina (2013-11-18). "The onset of childhood amnesia in childhood: A prospective investigation of the course and determinants of forgetting of early-life events". Memory (Hove, England). Informa UK Limited. 22 (8): 907–924. doi:10.1080/09658211.2013.854806. ISSN 0965-8211. PMC 4025992. PMID 24236647.
 9. ^ a b Baddeley, Alan (2007-03-15). Working Memory, Thought, and Action. Oxford University Press. doi:10.1093/acprof:oso/9780198528012.001.0001. ISBN 978-0-19-852801-2. S2CID 142763675.
 10. ^ Graf, P; Schacter, DL (1985). "Implicit and explicit memory for new associations in normal and amnesic subjects" (PDF). Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, and Cognition. 11 (3): 501–18. doi:10.1037/0278-7393.11.3.501. ISSN 0278-7393. PMID 3160813.
 11. ^ Schacter, Daniel L; Addis, Donna Rose (2007-05-29). "The cognitive neuroscience of constructive memory: remembering the past and imagining the future". Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences. The Royal Society. 362 (1481): 773–786. doi:10.1098/rstb.2007.2087. ISSN 0962-8436. PMC 2429996. PMID 17395575.
 12. ^ Schacter, Daniel L.; Addis, Donna Rose; Buckner, Randy L. (2007). "Remembering the past to imagine the future: the prospective brain". Nature Reviews Neuroscience. Springer Nature. 8 (9): 657–661. doi:10.1038/nrn2213. ISSN 1471-003X. PMID 17700624. S2CID 10376207.
 13. ^ Szpunar, Karl K. (2010). "Episodic Future Thought". Perspectives on Psychological Science. SAGE Publications. 5 (2): 142–162. doi:10.1177/1745691610362350. ISSN 1745-6916. PMID 26162121. S2CID 8674284.
 14. ^ a b c Foerde, K.; Knowlton, B. J.; Poldrack, R. A. (2006-07-25). "Modulation of competing memory systems by distraction". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. Proceedings of the National Academy of Sciences. 103 (31): 11778–11783. Bibcode:2006PNAS..10311778F. doi:10.1073/pnas.0602659103. ISSN 0027-8424. PMC 1544246. PMID 16868087.
 15. ^ a b Tulving, E; Schacter, DL (1990-01-19). "Priming and human memory systems". Science. 247 (4940): 301–6. Bibcode:1990Sci...247..301T. doi:10.1126/science.2296719. ISSN 0036-8075. PMID 2296719. S2CID 40894114.
 16. ^ Squire, L. R. (2009-10-14). "Memory and Brain Systems: 1969-2009". The Journal of Neuroscience. 29 (41): 12711–12716. doi:10.1523/jneurosci.3575-09.2009. ISSN 0270-6474. PMC 2791502. PMID 19828780.
 17. ^ Squire, Larry R.; Wixted, John T. (2011-07-21). "The Cognitive Neuroscience of Human Memory Since H.M." Annual Review of Neuroscience. Annual Reviews. 34 (1): 259–288. doi:10.1146/annurev-neuro-061010-113720. ISSN 0147-006X. PMC 3192650. PMID 21456960.
 18. ^ Li, Mi; Zhong, Ning; Lu, Shengfu; Wang, Gang; Feng, Lei; Hu, Bin (2016-01-05). Branchi, Igor (ed.). "Cognitive Behavioral Performance of Untreated Depressed Patients with Mild Depressive Symptoms". PLOS ONE. Public Library of Science (PLoS). 11 (1): e0146356. Bibcode:2016PLoSO..1146356L. doi:10.1371/journal.pone.0146356. ISSN 1932-6203. PMC 4711581. PMID 26730597.
 19. ^ Bennett, Ilana J.; Rivera, Hannah G.; Rypma, Bart (2013-01-26). "Isolating age-group differences in working memory load-related neural activity: Assessing the contribution of working memory capacity using a partial-trial fMRI method". NeuroImage. Elsevier BV. 72: 20–32. doi:10.1016/j.neuroimage.2013.01.030. ISSN 1053-8119. PMC 3602125. PMID 23357076.
 20. ^ Sperling, George (1963). "A Model for Visual Memory Tasks". Human Factors: The Journal of the Human Factors and Ergonomics Society. 5: 19–31. doi:10.1177/001872086300500103. PMID 13990068. S2CID 5347138.
 21. ^ Carlson, Neil R. (2010). Psychology: the science of behavior. Boston, Mass: Allyn & Bacon. ISBN 978-0-205-68557-8. OCLC 268547522.
 22. ^ Cowan, N (February 2001). "The magical number 4 in short-term memory: a reconsideration of mental storage capacity" (PDF). Behav Brain Sci. 24 (1): 87–114, discussion 114–85. doi:10.1017/S0140525X01003922. PMID 11515286. Archived from the original (PDF) on 2018-04-13. Retrieved 2013-08-19.
 23. ^ Miller, G.A. (March 1956). "The magical number seven plus or minus two: some limits on our capacity for processing information". Psychol Rev. 63 (2): 81–97. CiteSeerX 10.1.1.308.8071. doi:10.1037/h0043158. PMID 13310704.
 24. ^ Conrad, R. (1964). "Acoustic Confusions in Immediate Memory". British Journal of Psychology. 55: 75–84. doi:10.1111/j.2044-8295.1964.tb00899.x. Archived from the original on 2007-06-28.
 25. ^ Baddeley, A.D. (1966). "The influence of acoustic and semantic similarity on long-term memory for word sequences". Q. J. Exp. Physiol. 18 (4): 302–9. doi:10.1080/14640746608400047. PMID 5956072. S2CID 39981510.
 26. ^ Clayton, N.S.; Dickinson, A. (September 1998). "Episodic-like memory during cache recovery by scrub jays". Nature. 395 (6699): 272–4. Bibcode:1998Natur.395..272C. doi:10.1038/26216. PMID 9751053. S2CID 4394086.
 27. ^ Scoville W.B.; Milner B. (1957). "Loss of Recent Memory After Bilateral Hippocampal Lesions". Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry. 20 (1): 11–21. doi:10.1136/jnnp.20.1.11. PMC 497229. PMID 13406589.
 28. ^ Miller C, Sweatt J (2007-03-15). "Covalent modification of DNA regulates memory formation". Neuron. 53 (6): 857–869. doi:10.1016/j.neuron.2007.02.022. PMID 17359920.
 29. ^ Papassotiropoulos, Andreas; Wollmer, M. Axel; Aguzzi, Adriano; Hock, Christoph; Nitsch, Roger M.; de Quervain, Dominique J.-F. (2005). "The prion gene is associated with human long-term memory". Human Molecular Genetics. 14 (15): 2241–2246. doi:10.1093/hmg/ddi228. PMID 15987701.
 30. ^ Buchmann, Andreas; Mondadori, Christian R. A.; Hänggi, Jürgen; Aerni, Amanda; Vrticka, Pascal; Luechinger, Roger; Boesiger, Peter; Hock, Christoph; Nitsch, Roger M. (2008). "Prion protein M129V polymorphism affects retrieval-related brain activity". Neuropsychologia. 46 (9): 2389–2402. doi:10.1016/j.neuropsychologia.2008.03.002. ISSN 0028-3932. PMID 18423780. S2CID 35432936.
 31. ^ Zlonoga, B.; Gerber, A. (February 1986). "A case from practice (49). Patient: K.F., born 6 May 1930 (bird fancier's lung)". Schweiz. Rundsch. Med. Prax. 75 (7): 171–72. PMID 3952419.
 32. ^ a b Baddeley, A.D. (2000). "The episodic buffer: a new component of working memory?". Trends in Cognitive Sciences. 4 (11): 417–23. doi:10.1016/S1364-6613(00)01538-2. PMID 11058819. S2CID 14333234.
 33. ^ "IIDRSI: topographic memory loss". Med.univ-rennes1.fr. Archived from the original on 2013-04-30. Retrieved 2012-11-08.
 34. ^ Aguirre, G.K.; D'Esposito, M. (September 1999). "Topographical disorientation: a synthesis and taxonomy". Brain. 122 (9): 1613–28. doi:10.1093/brain/122.9.1613. PMID 10468502.
 35. ^ T.L. Brink (2008) Psychology: A Student Friendly Approach. "Unit 7: Memory." p. 120 [1]
 36. ^ Neisser, Ulric (1982). Memory observed: remembering in natural contexts. San Francisco: W.H. Freeman. ISBN 978-0-7167-1372-2. OCLC 7837605.
 37. ^ Anderson, John R. (1976). Language, memory, and though. Hillsdale, NJ: L. Erlbaum Associates. ISBN 978-0-470-15187-7. OCLC 2331424.
 38. ^ a b Tulving E., Markowitsch H. J. (1998). "Episodic and declarative memory: role of the hippocampus". Hippocampus. 8 (3): 198–204. doi:10.1002/(sici)1098-1063(1998)8:3<198::aid-hipo2>3.0.co;2-g. PMID 9662134.
 39. ^ Doyon, Julien; Bellec, Pierre; Amsel, Rhonda; Penhune, Virginia; Monchi, Oury; Carrier, Julie; Lehéricy, Stéphane; Benali, Habib (April 2009). "Contributions of the basal ganglia and functionally related brain structures to motor learning". Behavioural Brain Research. 199 (1): 61–75. doi:10.1016/j.bbr.2008.11.012. ISSN 0166-4328. PMID 19061920. S2CID 7282686.
 40. ^ Schacter, Daniel L; Gilbert, Daniel T; Wegner, Daniel M (2010). Implicit Memory and Explicit Memory. Psychology. New York: Worth Publishers. p. 238. ISBN 978-1-4292-3719-2. OCLC 755079969.
 41. ^ Fagan, J.F. (June 1974). "Infant recognition memory: the effects of length of familiarization and type of discrimination task". Child Dev. 45 (2): 351–356. doi:10.1111/j.1467-8624.1974.tb00603.x. JSTOR 1127955. PMID 4837713.
 42. ^ Rovee-Collier, Carolyn (1999). "The Development of Infant Memory" (PDF). Current Directions in Psychological Science. 8 (3): 80–85. doi:10.1111/1467-8721.00019. ISSN 0963-7214. S2CID 12167896.
 43. ^ Rovee-Collier, C.K., Bhatt, R.S. (1993). Ross Vasta (ed.). Evidence of long-term retention in infancy. Annals of Child Development. 9. London: Jessica Kingsley Pub. pp. 1–45. ISBN 978-1-85302-219-7. OCLC 827689578.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 44. ^ Hartshorn, K.; Rovee-Collier, C.; Gerhardstein, P.; et al. (March 1998). "The ontogeny of long-term memory over the first year-and-a-half of life". Dev Psychobiol. 32 (2): 69–89. doi:10.1002/(SICI)1098-2302(199803)32:2<69::AID-DEV1>3.0.CO;2-Q. PMID 9526683.
 45. ^ a b Meltzoff, A.N. (June 1995). "What infant memory tells us about infantile amnesia: long-term recall and deferred imitation". J Exp Child Psychol. 59 (3): 497–515. doi:10.1006/jecp.1995.1023. PMC 3629912. PMID 7622990.
 46. ^ a b Bauer, Patricia J. (2002). "Long-Term Recall Memory: Behavioral and Neuro-Developmental Changes in the First 2 Years of Life". Current Directions in Psychological Science. 11 (4): 137–141. doi:10.1111/1467-8721.00186. ISSN 0963-7214. S2CID 56110227.
 47. ^ Bauer, Patricia J. (2007). Remembering the times of our lives: memory in infancy and beyond. Hillsdale, NJ: Lawrence Erlbaum Associates. ISBN 978-0-8058-5733-7. OCLC 62089961.
 48. ^ "Paired-associate learning". Encyclopædia Britannica.
 49. ^ Kesner RP (2013). "A process analysis of the CA3 subregion of the hippocampus". Front Cell Neurosci. 7: 78. doi:10.3389/fncel.2013.00078. PMC 3664330. PMID 23750126.
 50. ^ "Recall (memory)". Encyclopædia Britannica.
 51. ^ Baddeley, Alan D., "The Psychology of Memory", pp. 131–132, Basic Books, Inc., Publishers, New York, 1976, ISBN 0465067360
 52. ^ Goldstein, E. B. (2014). Cognitive psychology: Connecting mind, research and everyday experience. Nelson Education.
 53. ^ "Recognition (memory)". Encyclopædia Britannica.
 54. ^ a b c d Kalat, James W. (2013). Introduction to Psychology. Canada: Wadsworth Cengage Learning. ISBN 978-1-133-95660-0.
 55. ^ LaBar K.S.; Cabeza R. (2006). "Cognitive neuroscience of emotional memory". Nature Reviews Neuroscience. 7 (1): 54–64. doi:10.1038/nrn1825. PMID 16371950. S2CID 1829420.
 56. ^ Adolphs R.; Cahill L.; Schul R.; Babinsky R. (1997). "Impaired declarative memory for emotional material following bilateral amygdala damage in humans". Learning & Memory. 4 (3): 291–300. doi:10.1101/lm.4.3.291. PMID 10456070.
 57. ^ Cahill L.; Babinsky R.; Markowitsch H.J.; McGaugh J.L. (1995). "The amygdala and emotional memory". Nature. 377 (6547): 295–296. Bibcode:1995Natur.377..295C. doi:10.1038/377295a0. PMID 7566084. S2CID 5454440.
 58. ^ Kalat, J.W. (2001). Biological psychology (7th ed.). Belmont, CA: Wadsworth Publishing.
 59. ^ a b Ofengenden Tzofit (2014). "Memory formation and belief" (PDF). Dialogues in Philosophy, Mental and Neuro Sciences. 7 (2): 34–44.
 60. ^ "Gene called Kibra plays an important role in memory". News-medical.net. 2006-10-20. Retrieved 2012-11-08.
 61. ^ "Biologists 'transfer' a memory through RNA injection: Research in marine snails could lead to new treatments to restore memories and alter traumatic ones".
 62. ^ Costa-Mattioli M, Sonenberg N; Sonenberg (2008). Translational control of gene expression: a molecular switch for memory storage. Prog Brain Res. Progress in Brain Research. 169. pp. 81–95. doi:10.1016/S0079-6123(07)00005-2. ISBN 9780444531643. PMID 18394469.
 63. ^ Neihoff, Debra (2005) "The Language of Life 'How cells Communicate in Health and Disease'" Speak Memory, 210–223.
 64. ^ Bekinschtein, Pedro; Cammarota, Martin; Katche, Cynthia; Slipczuk, Leandro; Rossato, Janine I.; Goldin, Andrea; Izquierdo, Ivan; Medina, Jorge H. (February 2008). "BDNF is essential to promote persistence of long-term memory storage". Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA. 105 (7): 2711–2716. Bibcode:2008PNAS..105.2711B. doi:10.1073/pnas.0711863105. PMC 2268201. PMID 18263738.
 65. ^ a b Meyer, D.; Bonhoeffer T., and Scheuss V. (2014). "Balance and Stability of Synaptic Structures during Synaptic Plasticity". Neuron. 82 (2): 430–443. doi:10.1016/j.neuron.2014.02.031. PMID 24742464.
 66. ^ Yin, Jerry CP; Tully, Timothy (1996). "CREB and the formation of long-term memory". Current Opinion in Neurobiology. 6 (2): 264–268. doi:10.1016/S0959-4388(96)80082-1. PMID 8725970. S2CID 22788405.
 67. ^ Frankland PW, Bontempi B, Talton LE, Kaczmarek L, Silva AJ (2004). "The involvement of the anterior cingulate cortex in remote contextual fear memory". Science. 304 (5672): 881–3. Bibcode:2004Sci...304..881F. doi:10.1126/science.1094804. PMID 15131309. S2CID 15893863.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 68. ^ Duke CG, Kennedy AJ, Gavin CF, Day JJ, Sweatt JD (Jun 2017). "Experience-dependent epigenomic reorganization in the hippocampus". Learn. Mem. 24 (7): 278–288. doi:10.1101/lm.045112.117. PMC 5473107. PMID 28620075.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 69. ^ Teti D.M. (2005). Handbook of research methods in developmental science: New developments in the study of infant memory. San Francisco: Blackwell Publishing.
 70. ^ a b c Barr R.; Dowden A.; Hayne H. (1996). "Developmental changes in deferred imitation by 6- to 24-month-old infants". Infant Behavior and Development. 19 (2): 159–170. doi:10.1016/s0163-6383(96)90015-6.
 71. ^ Bauer P.J. (2004). "Getting explicit memory off the ground: Steps toward construction of a neuro-developmental account of changes in the first two years of life". Developmental Review. 24 (4): 347–373. doi:10.1016/j.dr.2004.08.003.
 72. ^ Bauer, P.J.; Wiebe, S.A.; Carver, L.J.; Waters, J.M.; Nelson, C.A. (November 2003). "Developments in long-term explicit memory late in the first year of life: behavioral and electrophysiological indices". Psychol Sci. 14 (6): 629–35. doi:10.1046/j.0956-7976.2003.psci_1476.x. PMID 14629697. S2CID 745686.
 73. ^ Carver, L.J.; Bauer, P.J. (March 1999). "When the event is more than the sum of its parts: 9-month-olds' long-term ordered recall". Memory. 7 (2): 147–174. doi:10.1080/741944070. PMID 10645377.
 74. ^ Carver, L.J.; Bauer, P.J. (December 2001). "The dawning of a past: the emergence of long-term explicit memory in infancy". J Exp Psychol Gen. 130 (4): 726–45. CiteSeerX 10.1.1.130.4890. doi:10.1037/0096-3445.130.4.726. PMID 11757877.
 75. ^ Cowan, N., ed. (1997). The development of memory in childhood. Hove, East Sussex: Psychology Press.
 76. ^ Madsen, Heather Bronwyn; Kim, Jee Hyun (2016-02-01). "Ontogeny of memory: An update on 40 years of work on infantile amnesia". Behavioural Brain Research. Developmental Regulation of Memory in Anxiety and Addiction. 298 (Part A): 4–14. doi:10.1016/j.bbr.2015.07.030. PMID 26190765. S2CID 30878407.
 77. ^ Parkin A.J.; Walter B.M.; Hunkin N.M. (1995). "Relationships between normal aging, frontal lobe function, and memory for temporal and spatial information". Neuropsychology. 9 (3): 304–312. doi:10.1037/0894-4105.9.3.304.
 78. ^ McIntyer J.S.; Craik F.I.M. (1987). "Age differences in memory for item and source information". Canadian Journal of Psychology. 41 (2): 175–192. doi:10.1037/h0084154. PMID 3502895.
 79. ^ a b Lu T, Pan Y, Kao SY, Li C, Kohane I, Chan J, Yankner BA (June 2004). "Gene regulation and DNA damage in the ageing human brain". Nature. 429 (6994): 883–91. Bibcode:2004Natur.429..883L. doi:10.1038/nature02661. PMID 15190254. S2CID 1867993.
 80. ^ Corkin S, Amaral DG, Gonzalez RG, Johnson KA, Hyman, BT (1997). "H.M.'s medial temporal lobe lesion: Findings from magnetic resonance imaging". The Journal of Neuroscience. 17 (10): 3964–3979. doi:10.1523/JNEUROSCI.17-10-03964.1997. PMID 9133414.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 81. ^ Zola-Morgan S, Suire LR (1993). "Neuroanatomy of memory". Annual Review of Neuroscience. 16: 547–563. doi:10.1146/annurev.ne.16.030193.002555. PMID 8460903. S2CID 16569263.
 82. ^ "Memory of Time May Be Factor in Parkinson's". Columbia.edu. 1996-04-05. Archived from the original on 2019-01-22. Retrieved 2012-11-08.
 83. ^ Forgetfulness is the Key to a Healthy Mind. New Scientist, February 16. 2008.
 84. ^ Underwood BJ (1957). "Interference and forgetting". Psychological Review. 64 (1): 49–60. doi:10.1037/h0044616. PMID 13408394.
 85. ^ Perkins DN, Salomon G (1992). "Transfer of learning". In Postlethwaite, T. Neville, Husén, Torsten (eds.). International Encyclopedia of Education (2 ed.). Oxford: Pergamon. ISBN 978-0-08-041046-3. OCLC 749308019. Archived from the original on 2008-12-03. Retrieved 2011-10-30.
 86. ^ Conrad C.D. (2010). "A critical review of chronic stress effects on spatial learning and memory". Progress in Neuro-Psychopharmacology & Biological Psychiatry. 34 (5): 742–755. doi:10.1016/j.pnpbp.2009.11.003. PMID 19903505. S2CID 41414240.
 87. ^ Schwabe, L.; Wolf, O.T. (2010). "Learning under stress impairs memory formation". Neurobiology of Learning and Memory. 93 (2): 183–188. doi:10.1016/j.nlm.2009.09.009. PMID 19796703. S2CID 38765943.
 88. ^ Schwabe, L.; Wolf, O.T. (2009). "The context counts: Congruent learning and testing environments prevent memory retrieval impairment following stress". Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience. 9 (3): 229–236. doi:10.3758/CABN.9.3.229. PMID 19679758.
 89. ^ Schwabe, L.; Bohringer, A.; Wolf, O.T. (2009). "Stress disrupts context-dependent memory". Learning and Memory. 16 (2): 110–113. doi:10.1101/lm.1257509. PMID 19181616.
 90. ^ Carlson, N. (2013). Physiology of Behavior, eleventh edition. Upper Saddle River, NJ: Pearson.
 91. ^ a b Karriem-Norwood, Varnada. "Sleep Deprivation and Memory Loss". Web MD. Web MD LLC. Retrieved November 20, 2014.
 92. ^ a b Ellenbogen, J.M.; Hulbert, J.C.; Stickgold, R.; Dinges, D.F.; Thompson-Schill, S.L. (July 2006). "Interfering with theories of sleep and memory: sleep, declarative memory, and associative interference" (PDF). Curr. Biol. 16 (13): 1290–1294. doi:10.1016/j.cub.2006.05.024. PMID 16824917. S2CID 10114241. Archived from the original (PDF) on 2014-05-14.
 93. ^ Alhola, Paula (2007). "Sleep deprivation: Impact on cognitive performance". Neuropsychiatr Dis Treat. 3 (5): 553–67. PMC 2656292. PMID 19300585.
 94. ^ Schwarzel. M.& Mulluer. U., "Dynamic Memory Networks", "Cellular and Molecular Life Science", 2006
 95. ^ Lee, Jonathan L. C. (2009-08-01). "Reconsolidation: maintaining memory relevance". Trends in Neurosciences. 32 (8): 413–420. doi:10.1016/j.tins.2009.05.002. ISSN 0166-2236. PMC 3650827. PMID 19640595.
 96. ^ Loftus EF, Palmer JC (1974). "Reconstruction of automobile destruction: An example of the interaction between language and memory". Journal of Verbal Learning & Verbal Behavior. 13 (5): 585–589. doi:10.1016/s0022-5371(74)80011-3.
 97. ^ Loftus GR (1992). "When a lie becomes memory's truth: Memory distortion after exposure to misinformation". Current Directions in Psychological Science. 1 (4): 121–123. doi:10.1111/1467-8721.ep10769035. S2CID 12793048.
 98. ^ Goff LM, Roediger HL (1998). "Imagination inflation for action events: Repeated imaginings lead to illusory recollections". Memory and Cognition. 26 (1): 20–33. doi:10.3758/bf03211367. PMID 9519694.
 99. ^ Garry M, Manning CG, Loftus EF, Sherman SJ (1996). "Imagination inflation: Imagining a childhood event inflates confidence that it occurred". Psychonomic Bulletin & Review. 3 (2): 208–214. doi:10.3758/bf03212420. PMID 24213869.
 100. ^ Hogenboom, Melissa (July 25, 2013). "Scientists can implant false memories into mice". BBC News. Retrieved July 26, 2013.
 101. ^ "A mouse. A laser beam. A manipulated memory." (video) — the scientists' June 2013 TED talk.
 102. ^ a b c Tronson, Natalie C.; Taylor, Jane R. (April 2007). "Molecular mechanisms of memory reconsolidation". Nature Reviews Neuroscience. 8 (4): 262–275. doi:10.1038/nrn2090. ISSN 1471-003X. PMID 17342174. S2CID 1835412.
 103. ^ Schiller, Daniela; Phelps, Elizabeth A. (2011). "Does Reconsolidation Occur in Humans?". Frontiers in Behavioral Neuroscience. 5: 24. doi:10.3389/fnbeh.2011.00024. ISSN 1662-5153. PMC 3099269. PMID 21629821.
 104. ^ Nader, Karim; Einarsson, Einar Örn (March 2010). "Memory reconsolidation: an update". Annals of the New York Academy of Sciences. 1191 (1): 27–41. Bibcode:2010NYASA1191...27N. doi:10.1111/j.1749-6632.2010.05443.x. ISSN 0077-8923. PMID 20392274.
 105. ^ Sara, S. J. (2000-03-01). "Retrieval and Reconsolidation: Toward a Neurobiology of Remembering". Learning & Memory. 7 (2): 73–84. doi:10.1101/lm.7.2.73. ISSN 1072-0502. PMID 10753974.
 106. ^ Small, G.W.; Silverman, D.H.; Siddarth, P.; et al. (June 2006). "Effects of a 14-day healthy longevity lifestyle program on cognition and brain function". Am J Geriatr Psychiatry. 14 (6): 538–45. doi:10.1097/01.JGP.0000219279.72210.ca. PMID 16731723. S2CID 10975990.
 107. ^ "International Longevity Center report on memory" (PDF). Archived from the original (PDF) on 19 July 2007. Retrieved 1 September 2008.
 108. ^ Olsson Henrik, Poom Leo, Treisman Anne (2005). "Visual memory needs categories". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 102 (24): 8776–8780. Bibcode:2005PNAS..102.8776O. doi:10.1073/pnas.0500810102. PMC 1150822. PMID 15937119.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 109. ^ a b Baluška, František; Mancuso, Stefano (2009-02-01). "Plant neurobiology: from sensory biology, via plant communication, to social plant behavior". Cognitive Processing. 10 (1): 3–7. doi:10.1007/s10339-008-0239-6. ISSN 1612-4782. PMID 18998182. S2CID 9880214.
 110. ^ a b c d Hedrich, Rainer; Neher, Erwin (2018). "Venus Flytrap: How an Excitable, Carnivorous Plant Works". Trends in Plant Science. 23 (3): 220–234. doi:10.1016/j.tplants.2017.12.004. ISSN 1360-1385. PMID 29336976.
 111. ^ a b Volkov, Alexander G.; Carrell, Holly; Baldwin, Andrew; Markin, Vladislav S. (2009). "Electrical memory in Venus flytrap". Bioelectrochemistry. 75 (2): 142–147. doi:10.1016/j.bioelechem.2009.03.005. ISSN 1567-5394. PMID 19356999.
 112. ^ Stokstad, Erik (2016-05-13). "How the Venus flytrap acquired its taste for meat". Science. 352 (6287): 756. Bibcode:2016Sci...352..756S. doi:10.1126/science.352.6287.756. ISSN 0036-8075. PMID 27174967.
 113. ^ Gagliano, Monica; Renton, Michael; Depczynski, Martial; Mancuso, Stefano (2014-05-01). "Experience teaches plants to learn faster and forget slower in environments where it matters". Oecologia. 175 (1): 63–72. Bibcode:2014Oecol.175...63G. doi:10.1007/s00442-013-2873-7. ISSN 0029-8549. PMID 24390479. S2CID 5038227.

Sources

Further reading

External links