حادثه سوزاندن جوان ۱۹ ساله در مهاباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حادثه سوزاندن جوان ۱۹ ساله در مهاباد اشاره به رویدادی دارد که در ۳۱ شهریور ۹۶ به وقوع پیوست قتل و آتش زدن صادق برمکی، جوان مهابادی و انتشار تصاویر و سلفی‌ها با جنازه وی توسط عاملان قتل در شبکه‌های اجتماعی بازخورد گسترده‌ای داشته است. مظنونان این قتل بازداشت شده و در اختیار مقامات قضایی قرار گرفتند.[۱]

شرح دقیق حادثه[ویرایش]

قاتلین علت جنایت را اختلاف شخصی عنوان کرده بودند این افراد دانیال دیوانی آذر، سیددانیال زین العابدین، کمال اصغری متهم به قتل و حسین جهانگیری متهم به معاونت قتل هستند.

آنها در ۳۰ شهریور ۹۶ صادق را به بهانه آشتی و تفریح به بیرون شهر میبرند و ابتدا وی را در یک پارتی شبانه مسموم میکنند سپس وی را سوار خودرو کرده در همین لحظه شروع به فیلمبرداری می نمایند و به محل حادثه میروند و از چپ و راست، دانیال و سیددانیال به مقتول ضربات ساطور وارد کرده و وی را مجروح میکنند و در حالیکه بیهوش بوده و گلوی وی را می درند از خود عکس سلفی میگیرند و به دوربین لبخند می زنند. آنها در شب صادق را در محل حادثه رها میکنند و خودشان به شهر باز میگردند. قاتلین در صبح زود در ۳۱ شهریور ۹۶ برای اطمینان بیشتر دوباره به محل حادثه باز می گردند و با صادق برمکی در حالیکه زنده بود روبه رو می شوند آنها او را به نقطه دیگری می برند و همگی سنگی در حدود ۳۰ کیلویی را به سر وی می کوبند و مقتول دچار خونریزی شدید در ناحیه سر می گردد. سپس دانیال (متهم اصلی) ابتدا صادق را از ماشین پیاده کرده و وی را آتش میزند اما چند لحظه بعد آتش خاموش میشود اما در صحنه دیگر فیلم، کمال اصغری با ریختن بنزین صادق را زنده زنده آتش میزند و منجر به فوت مقتول میشود و پس از آن دانیال در فیلم می گوید:«به جهنم من خوش آمدی، این بلا را سر همه شماها می آوریم» پس از چند لحظه قاتلان بی رحم، سوار ماشین شده و در حالیکه محل حادثه را ترک میکنند دانیال با لحن تمسخر آمیزی می گوید:«بای، بای وای ام صادق برمکی»» بعدا معلوم می شود قاتلان سعی داشتند دیگر دوستان خود را هم به سرنوشت صادق دچار کنند ولی با دستگیرشدنشان موفق به اینکار نمی شوند.

مستند صادق برمکی، ساخته شاهین صمدپور مرگ صادق برمکی را روایت میکند.[۲]

پس از این حادثه، در ۳ مهر ۹۶ چوپانی در مسیر روزانه خود با جسمی سوخته برخورد میکند و وقتی نزدیکتر میشود متوجه میشود که جسم یک انسان بوده و به طور کامل سوخته است که بلافاصله پلیس را در جریان می گذارد با ورود کارگاهان پلیس به محل حادثه، جسد به پزشکی قانونی منتقل شده و معلوم شد جسد متعلق به صادق برمکی است در حالیکه خانواده مقتول چندین روز در جستجوی صادق بودند اما این کارشان ناکام می ماند. پلیس در عرض کمتر از ۴۸ ساعت قاتلان را دستگیر کرده و در اختیار مقامات قضایی قرار می دهد و همگی به جنایت خود اعتراف میکنند تا اینکه خانواده مقتول درخواست قصاص می کنند. در آبان ماه ۹۶ چهلم مقتول برگزار می شود و خانواده مقتول به دلیل عدم رسیدگی قضایی به پرونده، به پخش بخشهایی از فیلم جنایت اقدام می کنند. تا اینکه در ۸ دی ماه اعلام شد که قاتلین به زودی محاکمه خواهند شد و در اواخر اردیبهشت ۹۶ دادگاه برگزار می شود اما یک منبع غیررسمی اعلام میکند که متهمان به اعدام محکوم شده اند. در ۲۲ خرداد ۹۶ دومین جلسه دادگاه برگزار می شود و ۳ نفر (دانیال دیوانی آذر، سیددانیال زین العابدین و کمال اصغری) به اتهام مشارکت در قتل به اعدام، و یک نفر (حسین جهانگیری) به اتهام معاونت در قتل به ۱۰ سال زندان محکوم می شوند. اما انگیزه قتل هنوز معلوم نیست یکی از قاتلین اعتراف میکند شیطان پرست شده است و دیگری اظهار می کند قصد داشته فیلم جنایت را در دارک وب آپلود کند.[۳][۴]

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی[ویرایش]

انتشار تصاویر سلفی عاملین قتل با جنازه در حال سوختن قربانی، واکنش شدید کاربران به‌ویژه شهروندان مهابادی در شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت بسیاری از کاربران ناراحتی و تأثر خود را از این قتل نشان داده و از انتشار تصاویر آن توسط عاملین قتل ابراز انزجار کرده‌اند.

بسیاری از واکنش‌های فضای مجازی به این جنایت، بخصوص در مهاباد بسیار خشونت‌آمیز به نظر می‌رسد. به گزارش ایلنا، والدین جوان مقتول مهابادی در پی این واکنش‌ها با انتشار بیانیه ای مردم را به آرامش دعوت کردند. در این بیانیه آمده‌است: «ضمن دعوت مردم عزیز و شهروندان فهیم مهاباد به حفظ آرامش، از دستگاه قضایی تقاضا داریم در اسرع وقت و با قاطعیت با موضوع برخورد نماید تا شاهد تکرار چنین فجایعی مباشیم.»

عده ای از کاربران شبکه‌های اجتماعی از دیگران می‌خواهند تا انتشار تصاویر سوزانده شدن جوان کشته شده را متوقف کنند.

حکم اعدام قاتلین[ویرایش]

در خرداد ماه ۹۷ دادگاه قاتلین جوان مهابادی تشکیل گردید قاضی ۳ متهم در قتل را به اعدام و یک نفر را به معاونت در قتل به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.[۵] اما هنوز انگیزه قتل معلوم نیست.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]