جی.سی.آر. لیکلایدر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Joseph Carl Robnett Licklider
J. C. R. Licklider.jpg
زادهٔ۱۱ مارس ۱۹۱۵
سن‌لوئیس، میسوری
درگذشت۲۶ ژوئن ۱۹۹۰ (۷۵ سال)
Symmes Hospital, آرلینگتون، ماساچوست
دیگر نام‌هاJ. C. R
Lick
"Computing's Johnny Appleseed"
شناخته‌شده برایCybernetics/Interactive computing
"Intergalactic Computer Network" (Internet)
Artificial Intelligence
همسر(ها)لوییز کارپنتر
فرزندان2
پس‌زمینه‌های علمی
تحصیلاتدانشگاه واشینگتن در سن‌لوئیس
دانشگاه راچستر
کار علمی
تأثیرJerome I. Elkind[۱]

جوزف کارل رابنت لیکلایدر (‎/ˈlɪkldər/‎؛ ۱۹۱۵ مارس ۱۱ - ژوئن ۲۶، ۱۹۹۰)، به سادگی به عنوان .J. C. R یا "لیک" شناخته شده‌است، روانشناس[۲] آمریکایی و دانشمند کامپیوتر بود که به عنوان یکی از مهمترین افراد تاریخ در علوم کامپیوتر و تاریخ محاسبات عمومی شناخته می‌شود.

او به دلیل انجام یکی از اولین پیش‌بینی‌های محاسبات تعاملی مدرن و کاربرد آن در تمام انواع فعالیت‌ها شناخته می‌شود؛ و همچنین به عنوان پیشگام اینترنتی با چشم‌انداز اولیه یک شبکه کامپیوتری در سراسر جهان. او برای انجام این تحقیق با سرمایه‌گذاری تحقیقاتی که منجر به بخش زیادی از آن شد، از جمله رابط کاربر گرافیکی کانونیک امروز و آرپانت، سازندگان مستقیم اینترنت بود.

او برای محاسبه دانه‌های کامپیوتری در عصر دیجیتال نامیده شده‌است " جانی Appleseed محاسبات"؛ رابرت تیلور، بنیانگذار مرکز تحقیقات سیستم‌های کامپیوتری علمی کامپیوتر پارک و مرکز تحقیقات سیستم‌های دیجیتال تجهیزات دیجیتال Xerox PARC، می‌گوید: "بیشتر پیشرفت‌های قابل توجه در تکنولوژی‌های رایانه ای، از جمله کارهایی که گروه من در Xerox PARC انجام داد، به سادگی فوق العاده بودن لایک بود آنها در مورد دیدگاه‌های جدیدی از خودشان نبودند بنابراین او واقعاً پدر تما رشته‌ها بود. "[۳]

به نقل قول از بیوگرافی کامل او، The Dream Machine:

"بیش از یک دهه قبل از اینکه رایانه‌های شخصی از گاراژ دره سیلیکون و سی سال پیش از انفجار اینترنت در دهه ۱۹۹۰ عبور کنند، عبور می‌کنند. کلمه رایانه هنوز یک حس شوم و تصویری از یک دستگاه بزرگ و ارعاب آور دارد. پنهان کردن در یک زیرزمین با روشنایی و هوای گرم، کارتهای پانچ بدون نیاز به پردازش برای برخی از موسسات بزرگ را به نمایش می‌گذارد: آنها.
"با این حال، نشستن در یک دفتر غیر رسمی در پنتاگون در مک نامارا، یک شهروند آرام … قصد دارد انقلاب را بسوی کامپیوترهایی که درک می‌کنند تغییر دهد … به هر حال اشغال آن دفتر … آینده ای را در رایانه‌ها به افراد توانایی می‌دهد تا آنها را به انطباق سفت و سخت تحمیل کنند. او تقریباً تنها در اعتقاد خود می‌گوید که رایانه‌ها می‌توانند ماشین آلات محاسباتی فوق العاده سریع را تبدیل کنند، اما ماشین‌های شاد: ابزارهایی که به عنوان رسانه‌های جدید بیان، الهام بخش خلاقیت و دروازه‌های دنیای وسیع اطلاعات آنلاین. "[۳]

جستارهای وابسته

 • فهرست پیشگامان علوم رایانه

منابع

 1. "Jerome I. Elkind '51, ScD '56". MIT Energy Initiative. MIT. Retrieved 20 December 2016.
 2. Miller, G.  A. (1991), "J.  C.  R. Licklider, psychologist", Journal of the Acoustical Society of America 89, no.  4B, pp. 1887–1887
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ Waldrop, M.  Mitchell (2001). The Dream Machine: J.  C.  R. Licklider and the Revolution That Made Computing Personal. New York: Viking Penguin. p. 470. ISBN 978-0-670-89976-0. خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام «Waldrop» چندین بار با محتوای متفاوت تعریف شده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).

خواندن بیشتر

 • M. Mitchell Waldrop (2001) ماشین رؤیایی: JCR Licklider و انقلاب که ساخته شده Computing شخصی است شابک ‎۰-۶۷۰-۸۹۹۷۶-۳ - گسترده و بسیار محقق شده JCR Licklider.
 • کتی هافنر و متی لیون (۱۹۹۸) جایی که جادوگران باقی می‌مانند تا به اواخر: ریشه‌های اینترنت، سیمون و شوستر. شابک ‎۰−۶۸۴−۸۳۲۶۷−۴ ISBN ۰-۶۸۴-۸۳۲۶۷-۴ - ایجاد ARPANET را توضیح می‌دهد.
 • مقاله ارتقایی انکسای انسانی، داگلاس انگلبارت، اکتبر ۱۹۶۲.
 • جوزف کارل Robnett Licklider، کتابخانه‌های آینده. کمبریج، MA، ۱۹۶۵.
 • شبکه‌های کامپیوتری: The Heralds of Sharing منابع [۱] مستند ویدئویی، 1972. Licklider به اشتراک گذاری منابع آنلاین، حدود ۱۰ دقیقه در مستند توضیح داده و در سراسر آن دوباره ظاهر می‌شود.
 • سخنرانی مارتین کمپبل-کلی در کالج گرشام، ۹ نوامبر ۲۰۰۶، از مغز جهانی تا شبکه جهانی وب.
 • شبکه نشسته: نقش فدرال، لری پرس، ارتباطات ACM، ص. ۱۱–۱۸، جلد ۳۹، شماره ۱۰، اکتبر ۱۹۹۶. نظرسنجی از تحقیقات و توسعه مالی دولت ایالات متحده پیش از و شامل برنامه‌های ستون فقرات و برنامه‌های ارتباط بین‌المللی بنیاد ملی علوم است.
 • قبل از آلتایر - تاریخ محاسبات شخصی، لری پرس، ارتباطات ACM، سپتامبر ۱۹۹۳، جلد ۳۶، شماره ۹، pp 27-33. بررسی تحقیق و توسعه که منجر به رایانه شخصی از جمله مشارکتهای Licklider می‌شود.

پیوند به بیرون