جو هیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جو هیل
زادروز ۷ اکتبر ۱۸۷۹
سوئد
درگذشت ۱۹ نوامبر ۱۹۱۵
ایالت یوتا - آمریکا
ملیت سوئدی، آمریکایی
نام‌های دیگر جوزف واندر هلستروم
پیشه فعال اتحادیه‌های کارگری


جو هیل (به انگلیسی: Joe Hill) با نام اصلی جوزف واندر هلستروم ‏ (۱۸۷۹-۱۹۱۵) کارگر ترانه‌سرا و انقلابی و آنارشیست سوئدی-آمریکایی که در آمریکا اعدام شد.

جو هیل در هفتم اکتبر 1879 در گاول سوئد به دنیا آمد. پدرش آلوف هگلند کارگر راه آهن و مادرش مارگریتا سرپرستی بچه ها را در خانه به عهده داشت. این خانواده هشت فرزند داشت. جو در جوانی فعالیتهای خود علیه نابرابریهای طبقاتی را شروع کرد و در این مسیر سالها بعد به عضویت کارگران صنعتی جهان در آمد و به یکی از کادرهای مهم این سازمان کارگری تبدیل شد. جو هیل نه تنها به عنوان یک فعال کارگری بلکه به عنوان هنرمندی برجسته در جهان موسیقی شهرت بسیاری و در جهان مبارزات ضداستثماری محبوبیتی به سزا دارد .

به عنوان نمونه ترانه معروف "کشیش و برده" یا "دختر شورشی" یا ترانه ای که در مورد خود سروده است "دیشب خوابِ جو هیل را دیدم".

جو از اوان کودکی به کارهای سخت کارخانه روی آورد. بعد که کمی بزرگتر شد در معادن زغال سنگ به کار مشغول شد.

در ژانویه 1902 مارگریتا، مادر جو، زندگی را بدرود گفت. جو پس از مرگ مادر تصمیم گرفت با برادرش که راهی آمریکا بود از سوئد بیرون برود. این دو در اکتبر 1902 وارد نیویورک شدند. رؤیای کار خوب و پول زیاد و زندگی بهتر در آمریکا با واقعیاتی که این دو برادر مشاهده می کردند سازگاری نداشت. جو در یکی از بدترین محله های نیویورک در یک مشروبفروشی به نظافت توالتها مشغول به کار شد. بعدها این کار را رها کرد و راهی مناطق مختلف آمریکا گشت و برای مدتها از او خبری نبود. حتا هنوز هم کسی نمی‌داند در مدت هفت سالی که از او نشانی ای در دست نیست کجا زندگی می کرده و چه می کرده است. بعضی ها می گویند به خاطر سازماندهی کارگران در لیست سیاه قرار گرفته و مدتهای زیادی را فراری و مخفی بوده است.

جو در جستجوی کار و زندگی، سراسر سرزمین آمریکا را از نیویورک تا هاوایی زیر پا گذاشت. هرکجا کاری پیدا میکرد سعی می کرد کارگران را متحد کرده تا برای تغییر شرایطشان دست به اعتراض یا اعتصاب بزنند. بارها به خاطر اینگونه فعالیتهایش از کار اخراج می شد.

در سال 1910 در شهر سان پدرو در کالیفرنیا به عضویت کارگران صنعتی جهان پذیرفته شد. در ژانویه 1911 در مررز کالفرنیا و مکزیک مشغول فعالیتهای کمک رسانی به انقلاب توده ای مکزیک شد. در این دوره امپریالیستها علیه شورش دهقانان کشور مکزیک دست به اقدام زده و برا ی سرکوب آن نیرو اعزام می کردند. جو هیل به همراه دیگر اعضای سازمان کارگران صنعتی جهان مصمم بودند تا از انقلاب دهقانی مکزیک دفاع کنند. بین سالهای 1909 تا 1912 جو هیل در تمام مبارزات کارگری که سازمان کارگران صنعتی سازماندهی می کرد حضور فعال داشته و از رهبران تظاهرات کارگری بوده است. سیاست سازمان برای جذب توده ها و جلب توجه به مسائل کارگری بر آن قرار گرفته بود تا از موسیقی برای اینکار استفاده بیشتری بکند. جو در این مورد می گوید: یک اطلاعیه هرچقدر هم که عالی نوشته شده باشد بیش از یک بار خوانده نمی‌شود، اما مردم ترانه ها را به خاطر می سپارند و آنها را بارها با خود زمرمه می کنند.

سازمان کارگرن صنعتی بر آن بود تا برای سازماندهی کارگران، تشکیل سندیکاهای کارگری و مبارزه کارگران برای احقاق حق پایمال شده‌شان از موسیقی بهره ای بیش از پیش بگیرد. سرانجام جو هیل در ژانویه 1914 در سالت لیک دستگیر شد و در نوامبر 1915 جوخه آتش در ایالت یوتا به زندگی جو هیل پایان داد. جسد او را به سرعت به شیکاگو که مرکز سازمان کارگران جهان بود منتقل کردند. در تشییع جنازه او بیش از 30 هزار نفر شرکت کردند.

سینما[ویرایش]

بر اساس زندگی جو هیل بو ویدربرگ در ۱۹۷۱ فیلمی به نام «جو هیل» ساخت. این فیلم به فارسی نیز دوبله شده‌است.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Joe Hill," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Joe_Hill&oldid=197088936