جو هیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جو هیل
زادروز ۷ اکتبر ۱۸۷۹
سوئد
درگذشت ۱۹ نوامبر ۱۹۱۵
ایالت یوتا - آمریکا
ملیت سوئدی، آمریکایی
نام‌های دیگر جوزف واندر هلستروم
پیشه فعال اتحادیه‌های کارگری


جو هیل (به انگلیسی: Joe Hill) با نام اصلی جوزف واندر هلستروم ‏ (۱۸۷۹-۱۹۱۵) کارگر ترانه‌سرا و انقلابی و آنارشیست سوئدی-آمریکایی که در آمریکا اعدام شد.

جو هيل در هفتم اكتبر 1879 در گاول سوئد به دنيا آمد. پدرش آلوف هگلند كارگر راه آهن و مادرش مارگريتا سرپرستي بچه ها را در خانه به عهده داشت. اين خانواده هشت فرزند داشت. جو در جواني فعاليتهاي خود عليه نابرابريهای طبقاتی را شروع كرد و در اين مسير سالها بعد به عضويت كارگران صنعتي جهان در آمد و به يكي از كادرهاي مهم اين سازمان كارگري تبديل شد. جو هيل نه تنها به عنوان يك فعال كارگري بلكه به عنوان هنرمندي برجسته در جهان موسيقي شهرت بسياری و در جهان مبارزات ضداستثماري محبوبيتي به سزا دارد .

به عنوان نمونه ترانه معروف "كشيش و برده" يا "دختر شورشي" يا ترانه اي كه در مورد خود سروده است "ديشب خوابِ جو هيل را ديدم".

جو از اوان كودكي به كارهاي سخت كارخانه روي آورد. بعد كه كمي بزرگتر شد در معادن زغال سنگ به كار مشغول شد.

در ژانويه 1902 مارگريتا، مادر جو، زندگي را بدرود گفت. جو پس از مرگ مادر تصميم گرفت با برادرش كه راهي آمريكا بود از سوئد بيرون برود. اين دو در اكتبر 1902 وارد نيويورك شدند. رؤياي كار خوب و پول زياد و زندگي بهتر در آمريكا با واقعياتي كه اين دو برادر مشاهده مي كردند سازگاري نداشت. جو در يكي از بدترين محله هاي نيويورك در يك مشروبفروشي به نظافت توالتها مشغول به كار شد. بعدها اين كار را رها كرد و راهي مناطق مختلف آمريكا گشت و براي مدتها از او خبري نبود. حتا هنوز هم كسي نمي داند در مدت هفت سالي كه از او نشاني اي در دست نيست كجا زندگي مي كرده و چه مي كرده است. بعضي ها مي گويند به خاطر سازماندهي كارگران در ليست سياه قرار گرفته و مدتهاي زيادي را فراري و مخفي بوده است.

جو در جستجوي كار و زندگي، سراسر سرزمين آمريكا را از نيويورك تا هاوايي زير پا گذاشت. هركجا كاري پيدا ميكرد سعي مي كرد كارگران را متحد كرده تا براي تغيير شرايطشان دست به اعتراض يا اعتصاب بزنند. بارها به خاطر اينگونه فعاليتهايش از كار اخراج مي شد.

در سال 1910 در شهر سان پدرو در كاليفرنيا به عضويت كارگران صنعتي جهان پذيرفته شد. در ژانويه 1911 در مررز كالفرنيا و مكزيك مشغول فعاليتهاي كمك رساني به انقلاب توده ای مكزيك شد. در اين دوره امپرياليستها عليه شورش دهقانان كشور مكزيك دست به اقدام زده و برا ي سركوب آن نيرو اعزام مي كردند. جو هيل به همراه ديگر اعضاي سازمان كارگران صنعتي جهان مصمم بودند تا از انقلاب دهقاني مكزيك دفاع كنند. بين سالهاي 1909 تا 1912 جو هيل در تمام مبارزات كارگري كه سازمان كارگران صنعتي سازماندهي مي كرد حضور فعال داشته و از رهبران تظاهرات كارگري بوده است. سياست سازمان براي جذب توده ها و جلب توجه به مسائل كارگري بر آن قرار گرفته بود تا از موسيقي براي اينكار استفاده بيشتري بكند. جو در اين مورد مي گويد: يك اطلاعيه هرچقدر هم كه عالي نوشته شده باشد بيش از يك بار خوانده نمي شود، اما مردم ترانه ها را به خاطر مي سپارند و آنها را بارها با خود زمرمه مي كنند.

سازمان كارگرن صنعتي بر آن بود تا براي سازماندهي كارگران، تشكيل سنديكاهاي كارگري و مبارزه كارگران براي احقاق حق پايمال شده شان از موسيقي بهره اي بيش از پيش بگيرد. سرانجام جو هیل در ژانويه 1914 در سالت ليك دستگير شد و در نوامبر 1915 جوخه آتش در ايالت يوتا به زندگي جو هيل پايان داد. جسد او را به سرعت به شيكاگو كه مركز سازمان كارگران جهان بود منتقل كردند. در تشييع جنازه او بيش از 30 هزار نفر شركت كردند.

سینما[ویرایش]

بر اساس زندگی جو هیل بو ویدربرگ در ۱۹۷۱ فیلمی به نام «جو هیل» ساخت. این فیلم به فارسی نیز دوبله شده‌است.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Joe Hill," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Joe_Hill&oldid=197088936