جو هیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جو هیل
Joe hill002.jpg
زادروز۷ اکتبر ۱۸۷۹
سوئد
درگذشت۱۹ نوامبر ۱۹۱۵ (۳۶ سال)
ایالت یوتا - آمریکا
ملیتسوئدی، آمریکایی
نام‌های دیگرجوزف واندر هلستروم
پیشهفعال اتحادیه‌های کارگری

جو هیل (به انگلیسی: Joe Hill) با نام اصلی جوزف واندر هلستروم ‏ (زاده ۷ اکتبر ۱۸۷۹ – درگذشته ۱۹ نوامبر ۱۹۱۵) کارگر ترانه‌سرا و انقلابی و آنارشیست سوئدی-آمریکایی که در آمریکا اعدام شد.

جو هیل در هفتم اکتبر ۱۸۷۹ در گاول سوئد به دنیا آمد. پدرش آلوف هگلند کارگر راه آهن و مادرش مارگریتا سرپرستی بچه ها را در خانه به عهده داشت. این خانواده هشت فرزند داشت. جو در جوانی فعالیتهای خود علیه نابرابریهای طبقاتی را شروع کرد و در این مسیر سالها بعد به عضویت کارگران صنعتی جهان در آمد و به یکی از کادرهای مهم این سازمان کارگری تبدیل شد. جو هیل نه تنها به عنوان یک فعال کارگری بلکه به عنوان هنرمندی برجسته در جهان موسیقی شهرت بسیاری و در جهان مبارزات ضداستثماری محبوبیتی به سزا دارد .

به عنوان نمونه ترانه معروف "کشیش و برده" یا "دختر شورشی" یا ترانه ای که در مورد خود سروده است "دیشب خوابِ جو هیل را دیدم".

جو از اوان کودکی به کارهای سخت کارخانه روی آورد. بعد که کمی بزرگتر شد در معادن زغال سنگ به کار مشغول شد.

در ژانویه ۱۹۰۲ مارگریتا، مادر جو، زندگی را بدرود گفت. جو پس از مرگ مادر تصمیم گرفت با برادرش که راهی آمریکا بود از سوئد بیرون برود. این دو در اکتبر ۱۹۰۲ وارد نیویورک شدند. رؤیای کار خوب و پول زیاد و زندگی بهتر در آمریکا با واقعیاتی که این دو برادر مشاهده می کردند سازگاری نداشت. جو در یکی از بدترین محله های نیویورک در یک مشروبفروشی به نظافت توالتها مشغول به کار شد. بعدها این کار را رها کرد و راهی مناطق مختلف آمریکا گشت و برای مدتها از او خبری نبود. حتا هنوز هم کسی نمی‌داند در مدت هفت سالی که از او نشانی ای در دست نیست کجا زندگی می کرده و چه می کرده است. بعضی ها می گویند به خاطر سازماندهی کارگران در لیست سیاه قرار گرفته و مدتهای زیادی را فراری و مخفی بوده است.

جو در جستجوی کار و زندگی، سراسر سرزمین آمریکا را از نیویورک تا هاوایی زیر پا گذاشت. هرکجا کاری پیدا میکرد سعی می کرد کارگران را متحد کرده تا برای تغییر شرایطشان دست به اعتراض یا اعتصاب بزنند. بارها به خاطر اینگونه فعالیتهایش از کار اخراج می شد.

در سال ۱۹۱۰ در شهر سان پدرو در کالیفرنیا به عضویت کارگران صنعتی جهان پذیرفته شد. در ژانویه ۱۹۱۱ در مررز کالفرنیا و مکزیک مشغول فعالیتهای کمک رسانی به انقلاب توده ای مکزیک شد. در این دوره امپریالیستها علیه شورش دهقانان کشور مکزیک دست به اقدام زده و برا ی سرکوب آن نیرو اعزام می کردند. جو هیل به همراه دیگر اعضای سازمان کارگران صنعتی جهان مصمم بودند تا از انقلاب دهقانی مکزیک دفاع کنند. بین سالهای ۱۹۰۹ تا ۱۹۱۲ جو هیل در تمام مبارزات کارگری که سازمان کارگران صنعتی سازماندهی می کرد حضور فعال داشته و از رهبران تظاهرات کارگری بوده است. سیاست سازمان برای جذب توده ها و جلب توجه به مسائل کارگری بر آن قرار گرفته بود تا از موسیقی برای اینکار استفاده بیشتری بکند. جو در این مورد می گوید: یک اطلاعیه هرچقدر هم که عالی نوشته شده باشد بیش از یک بار خوانده نمی‌شود، اما مردم ترانه ها را به خاطر می سپارند و آنها را بارها با خود زمرمه می کنند.

سازمان کارگرن صنعتی بر آن بود تا برای سازماندهی کارگران، تشکیل سندیکاهای کارگری و مبارزه کارگران برای احقاق حق پایمال شده‌شان از موسیقی بهره ای بیش از پیش بگیرد. سرانجام جو هیل در ژانویه ۱۹۱۴ در سالت لیک دستگیر شد و در نوامبر ۱۹۱۵ جوخه آتش در ایالت یوتا به زندگی جو هیل پایان داد. جسد او را به سرعت به شیکاگو که مرکز سازمان کارگران جهان بود منتقل کردند. در تشییع جنازه او بیش از ۳۰ هزار نفر شرکت کردند.

سینما[ویرایش]

بر اساس زندگی جو هیل بو ویدربرگ در ۱۹۷۱ فیلمی به نام «جو هیل» ساخت. این فیلم به فارسی نیز دوبله شده‌است.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Joe Hill," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Joe_Hill&oldid=197088936