جوشکاری نفوذی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انیمیشن فرایند جوشکاری نفوذی.

جوشکاری نفوذی (Diffusion Bonding یا Diffusion Welding) یک روش جوشکاری حالت جامد است که در فلزکاری استفاده می‌شود و قادر به اتصال فلزات مشابه و غیر مشابه است. این فرآیند بر اساس اصل نفوذ حالت جامد عمل می‌کند، در حالی که اتم‌های دو سطح جامد و فلزی در طول زمان در یکدیگر نفوذ می‌کنند. این فرآیند معمولاً در دمای بالا، تقریباً 50-70٪ از درجه حرارت ذوب کامل مواد انجام می‌شود. نفوذ با استفاده از فشار بالا، همراه با درجه حرارت بالا، انجام می­ شود. این تکنیک معمولاً برای جوش دادن لایه‌های متناوب فولاد نازک فلزی، سیم‌های فلزی یا رشته‌های فلزی استفاده می‌شود.

جوشکاری نفوذی یکی از فرآیندهای جوشکاری حالت جامد است که توسط اعمال فشار در دمای بالا بدون تغییرشکل پلاستیک ماکروسکوپی انجام می‌شود. نفوذ فلزات در یکدیگر باعث ایجاد اتصال در این روش می‌شود. گاهی اوقات مقداری فلز پرکننده نیز بین سطوح جوشکاری اضافه می‌شود.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

عمل جوشکاری نفوذی یک روش قدیمی است. این تکنیک در اتصال­دهی طلا و مس برای جواهر­سازی و برنامه‌های کاربردی دیگر مورد استفاده قرار گرفت. زرگرها با چکش­کاری طلا جامد را به ورقه نازک طلا تبدیل می­کردند. این فیلم پس از آن بر روی یک بستر مس قرار گرفت و وزن آن پایین آمد. در نهایت، با استفاده از فرآیند شناخته شده به عنوان "جوشکاری فشار - داغ" یا HPW، مس و فیلم طلا درون یک اجاق حرارت داده شد تا زمانی که فیلم طلا به اندازه کافی به بستر مس متصل شود.

روش‌های مدرن توسط دانشمند شوروی N.F. Kazakov در سال 1953 مطرح شد.

در حال حاضر، روش جوشکاری نفوذی به‌طور گسترده‌ای در اتصال فلزات با استحکام بالا و مقاوم، در صنایع هوا فضا و هسته‌ای به کار می­رود.


فواید[ویرایش]

سطح پیوندی دارای خواص فیزیکی و مکانیکی مشابه مواد پایه است. هنگامی که اتصال را به پایان رساندیم، می توانیم آزمایش هایی مانند تست کششی بر روی آن انجام دهیم.

فرایند پیوند نفوذی قادر به تولید اتصالات با کیفیت بالا است و در آن هیچ گونه انسداد و تخلخل در اتصال وجود ندارد. به عبارت دیگر، ما قادر به سنباده زنی، تولید و حرارت مواد هستیم.

پیوند نفوذی می تواند به ما در ساخت قطعات با دقت بالا و اشکال پیچیده کمک کند. همچنین نفوذ انعطاف پذیری است.

روش پیوند نفوذی می تواند به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گیرد، به مواد مشابه یا غیر مشابه متصل شود و همچنین در فرایندهای مواد کامپوزیت بسیار اهمت دارد.

این فرایند سخت و هزینه بر نیست.

مواد تحت نفوذ می توانند تغییر شکل پلاستیک را کاهش دهند.

منابع[ویرایش]

  1. "Diffusion Welding (DFW)" in AWS A3.0, Standard Welding terms and definitions, American Welding Society, USA, 2001, p. 10. ISBN 0-87171-624-0