خرخاکی غول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جورپای غول‌پیکر)
پرش به: ناوبری، جستجو
خرخاکی غول
Giant isopod.jpg
خرخاکی غول نر از خلیج مکزیک
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: بندپایان
زیرشاخه: سخت‌پوستان
خرخاکی غول از روبرو
خرخاکی غول متعلق به خلیج مکزیک

خرخاکی غول (نام علمی: Bathynomus giganteus) سخت‌پوست بزرگی است که طول آن به نیم‌متر و وزن آن به ۲ کیلوگرم می‌رسد. درحالی که طول خویشاوندان ساحل‌نشین این جورپا به زحمت از چند سانتیمتر تجاوز می‌کند.[۱] خرخاکی غول نخستین بار در ۱۸۷۹ میلادی توصیف شد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

خرخاکی‌های غول بیشتر در آب‌های سرد اعماق خلیج بنگال، دریای عرب، خلیج مکزیک و اقیانوس اطلس زندگی می‌کنند. آن‌ها مردارخوارند و از ماهی‌های مرده کف دریا تغذیه می‌کنند.[۲] خرخاکی‌های غول می‌توانند تا چهار سال بدون غذا زنده بمانند.[۳] جورپاها گوشتخوارند. برخی دانشمندان معتقدند که آن‌ها از خیارها و اسفنج‌های دریایی نیز تغذیه می‌کنند. دانشمندان این جانوران را بیش از ۱۳۰ سال پیش کشف کردند اما از آنجایی که خرخاکی‌های غول در آب‌های سرد و عمیق زندگی می‌کنند[یادداشت ۱] مطالعه رفتارشان در آن شرایط بسیار مشکل است و بنابراین اطلاعات زیادی از رفتار آن‌ها در دست نیست.[۴]

خرخاکی‌های غول تا ۷۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. در عمق ۳۶۰ تا ۶۰۰ متری که به ۲۰۰۰ متر هم می‌رسد.

پانویس[ویرایش]

  1. «غول‌های اعماق دریا». پایگاه خبری، تحلیلی فرارو. بازبینی‌شده در ۲۴ آوریل ۲۰۱۱. 
  2. Aquatic Life of the World, 272.
  3. “Aquarium’s deep-sea isopod hasn’t eaten for over four years”. THE JAPAN TIMES, 26 February 2013. Retrieved 18 اوت 2013. 
  4. Moore, Crafty Crustaceans, 14.
  5. “Monster of the deep: Shocked oil workers catch TWO-AND-A-HALF-FOOT 'woodlouse'”. The Daily Mail, 3 April 2010. Retrieved 18 اوت 2013. 

منابع[ویرایش]