جورجو کیه‌لینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جورجو کیه‌لینی
Giorgio Chiellini
Giorgio Chiellini (edited).jpg
کیه‌لینی با تیم ملی فوتبال ایتالیا در سال ۲۰۱۵
اطلاعات شخصی
نام کامل جورجو کیه‌لینی[۱]
زادروز ۱۴ اوت ۱۹۸۴ ‏(۳۶ سال)
زادگاه پیزا، ایتالیا
قد ۱٫۸۷ متر (۶ فوت ۲ اینچ)
پست مدافع
اطلاعات باشگاهی
باشگاه کنونی یوونتوس
شمارهٔ پیراهن ۳
باشگاه‌های جوانان
۱۹۹۰–۲۰۰۰ لیورنو
باشگاه‌های حرفه‌ای*
سال‌ها باشگاه‌ها بازی (گل)
۲۰۰۰–۲۰۰۲ لیورنو ۸ (۰)
۲۰۰۲–۲۰۰۵ رم ۰ (۰)
۲۰۰۲–۲۰۰۴لیورنو (قرضی) ۴۷ (۴)
۲۰۰۴–۲۰۰۵فیورنتینا (قرضی) ۳۷ (۳)
۲۰۰۵– یوونتوس ۳۸۳ (۲۷)
تیم ملی
۲۰۰۰ زیر ۱۵ سال ایتالیا ۸ (۰)
۲۰۰۰–۲۰۰۱ زیر ۱۶ سال ایتالیا ۱۲ (۲)
۲۰۰۱ زیر ۱۷ سال ایتالیا ۱ (۰)
۲۰۰۲ زیر ۱۸ سال ایتالیا ۶ (۱)
۲۰۰۱–۲۰۰۳ زیر ۱۹ سال ایتالیا ۱۸ (۱)
المپیک ایتالیا ۲ (۰)
۲۰۰۴–۲۰۰۷ زیر ۲۱ سال ایتالیا ۲۶ (۶)
ایتالیا ۱۰۳ (۸)
  • تعداد بازی‌ها و گل‌ها فقط مربوط به بازی‌های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۹ فوریه ۲۰۱۸.
‡ آمار بازی‌ها و گل‌های ملی به‌روز شده در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۷

جورجو کیه‌لینی (به ایتالیایی: Giorgio Chiellini؛ متولد ۱۴ اوت ۱۹۸۴ - شهر پیزا) کاپیتان و مدافع میانی تیم فوتبال یوونتوس و تیم ملی ایتالیا است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

پدر و مادر جورجو به نام‌های فابیو و لوچیا صاحب دو پسر دوقولو به نام‌های جورجو و کلودیو شدند و سپس دو فرزند دیگر به نام‌های جولیو و سیلویا به دنیا آمدند. او بازی کردن را در ۶ سالگی در باشگاه نوجوانان لیورنو آغاز کرد. جیورجیو ابتدا در خط هافبک مرکزی توپ می‌زد.

یوونتوس[ویرایش]

کیه لینی در تابستان ۲۰۰۴ به جمع بیانکونری‌ها با قیمت ۶٫۵ میلیون یورو پیوست. اما بی درنگ به صورت قرضی به مدت یک فصل با قیمت۵٫۳ میلیون یورو به باشگاه فیورنتینا رفت. پس از یک درخشش عالی در سری آ کیه لینی دوباره به یوونتوس دعوت شد و باشگاه یوونتوس ۴٫۳ میلیون یورو برای مالکیت کامل پرداخت. جورجو با بازی‌های عالی و دلپسندی که برای یوونتوسی‌ها انجام داد رییسان باشگاه تصمیم گرفتند تا قراردادی جدید با کیه لینی ببندند وسرانجام در ۱۲ اکتبر ۲۰۰۶ جیورجیو تمدید قرارداد کرد و تا سال ۲۰۱۱ به بانوی پیر خدمت خواهد کرد. بعد از کالچو پولی (تبانی باشگاه‌های ایتالیایی با کمیته داوران)، کیه لینی کماکان با یوونتوس بود و در سری بی به کارش ادامه داد. یوونتوسی‌ها در سری بی نماندند و در فصل بعد باقدرت به سری آ بازگشتند. رانیری پست جورجو را عوض کرد و او را در دفاع مرکزی گذاشت. کیه لینی یک فصل درخشانی را پشت سر گذاشت و بهترین دفاع مرکزی در سری آ قلمداد شد. جورجو با نیکولا لگروتالیه زوج قدرتمندی شدند و یوونتوس پس از اینتر عنوان بهترین خط دفاع را در فصل ۰۸/۲۰۰۷ به خود اختصاص داد. در ۲۷ آوریل ۲۰۰۸، کیه لینی دو گل برای یوونتوس در برابر لاتزیو زد.
در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۸، کیه لینی تمدید قرارداد با یوونتوس تا سال ۲۰۱۳ کرد.
در ۱۳ آگوست ۲۰۰۸، کیه لینی اولین گل اروپایی در اولین دوره را به آرتمدیا پترزالکا زد.
در ۱۷ آگوست ۲۰۰۸، کیه لینی از ناحیهٔ زانوی چپ در برابر میلان در جام لویجی برلوسکونی آسیب دید و او نمی‌توانست شش هفته تا شش ماه بازی کند. اما، او سریع بازگشت و سر پست خود رفت. پس از یک ماه در سپتامبر، کیه لینی به سرعت خود را بازسازی کرد و از سه نفر اولی بود که در یوونتوس برای جام باشگاه‌های اروپا دعوت شد. با این وجود. حامیان یوونتوس معتقد بودند که جورجو هنوز سلامت کامل بدست نیاورده. او با بازسازی خویش و ادامه اوج گرفتن نامزد اسکار دل کالچو به عنوان بهترین مدافع شد.
در ۱۴ دسامبر ۲۰۰۸، او در برابر میلان در سری آ با سانتر دل پیرو از نقطه کرنر یک گل به ثمر رساند. او در فصل ۲۰۱۸_۲۰۱۹ پس از جدایی بوفون به عنوان کاپیتان اول تیم یوونتوس انتخاب شد. جورجو کیه لینی در فصل۲۰۲۰ از ناحیهٔ رباط مصدوم شد. او مجبو شد عمل جراحی انجام دهد و باید از عصا استفاده کند.

امار باشگاهی[ویرایش]

عملکرد لیگ جام قاره‌ای دیگر مجموع
فصل باشگاه لیگ بازی گل بازی گل بازی گل بازی گل بازی گل
سری آ جام حذفی اروپا دیگر مجموع
۲۰۰۰–۲۰۰۱ سری سی ۳ ۰ ۱ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۴ ۰
۲۰۰۱–۲۰۰۲ ۵ ۰ ۸ ۰ ۰ ۰ ۲ ۰ ۱۵ ۰
۲۰۰۲–۲۰۰۳ سری بی ۶ ۰ ۱ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۷ ۰
۲۰۰۳–۲۰۰۴ ۴۱ ۴ ۱ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۴۲ ۴
جمع ۵۵ ۴ ۱۱ ۰ ۰ ۰ ۲ ۰ ۶۸ ۴
۲۰۰۴–۲۰۰۵ سری آ ۳۷ ۳ ۵ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۴۲ ۳
۲۰۰۵–۲۰۰۶ یوونتوس ۱۷ ۰ ۰ ۰ ۶ ۰ ۰ ۰ ۲۳ ۰
۲۰۰۶–۲۰۰۷ سری بی ۳۲ ۳ ۳ ۱ ۰ ۰ ۰ ۰ ۳۵ ۴
۲۰۰۷–۲۰۰۸ سری آ ۳۰ ۳ ۲ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۳۲ ۳
۲۰۰۸–۲۰۰۹ ۲۷ ۴ ۱ ۰ ۸ ۱ ۰ ۰ ۳۶ ۵
۲۰۰۹–۲۰۱۰ ۳۲ ۴ ۲ ۰ ۶ ۱ ۰ ۰ ۴۰ ۵
۲۰۱۰–۲۰۱۱ ۳۲ ۲ ۲ ۰ ۹ ۲ ۰ ۰ ۴۳ ۴
۲۰۱۱–۲۰۱۲ ۳۴ ۲ ۳ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۳۷ ۲
۲۰۱۲–۲۰۱۳ ۲۴ ۱ ۰ ۰ ۸ ۰ ۰ ۰ ۳۲ ۱
۲۰۱۳–۲۰۱۴ ۳۱ ۳ ۱ ۰ ۱۱ ۰ ۱ ۱ ۴۴ ۴
۲۰۱۴–۲۰۱۵ ۲۸ ۰ ۴ ۱ ۱۲ ۰ ۱ ۰ ۴۵ ۱
۲۰۱۵–۲۰۱۶ ۲۳ ۱ ۴ ۰ ۶ ۰ ۰ ۰ ۳۳ ۱
۲۰۱۶–۲۰۱۷ ۲۱ ۲ ۲ ۰ ۹ ۱ ۱ ۱ ۳۳ ۴
۲۰۱۷–۲۰۱۸ ۲۶ ۰ ۴ ۰ ۷ ۰ ۱ ۰ ۳۸ ۰
۲۰۱۸–۲۰۱۹ ۲۵ ۱ ۲ ۰ ۶ ۰ ۱ ۰ ۳۴ ۱
۲۰۱۹–۲۰۲ ۱ ۱ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۱ ۱
جمع ۳۳۴ ۲۴ ۲۷ ۱ ۸۲ ۵ ۵ ۲ ۴۴۸ ۳۲
مجموع ۴۲۶ ۳۱ ۴۲ ۱ ۸۲ ۵ ۷ ۲ ۵۵۸ ۳۹

۱

تیم ملی[ویرایش]

کیه‌لینی کار خود را در تیم ملی در نوامبر ۲۰۰۴ در برابر فنلاند آغاز کرد، و در شروع در ترکیب اصلی جای گرفت. او سابقه یک قهرمانی زیر ۱۹ سال اروپا را در سال ۲۰۰۳ را در کارنامه دارد، او همچنین در بازیهای المپیک ۲۰۰۴ در مسابقات قهرمانی فوتبال یکی از اعضای تیم ایتالیا بود. جورجو در مسابقات قهرمانی زیر ۲۱ سال ۲۰۰۷ در هلند دعوت شد. کیه لینی در ترکیب ایتالیا برای جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۸ قرار گرفت. او در بازی مقابل هلند در نیمکت ذخیره نشسته بود، و ایتالیا بازی را ۰–۳ به هلند واگذار کرد. چیه لینی به همراه کریستین پانوچی در دفاع مرکزی بعد از بازی بد آندره‌آ بارزالی و مارکو ماترازی در مسابقهٔ افتتاحییه جورجو در تیم به عنوان بازیکن فیکس قرار گرفت و در مسابقات بعدی در برابر رومانی و فرانسه بازی خوبی به عمل آورد. گرچه بهترین نمایش جورجو در برابر اسپانیا بود که به بزرگانی همچون داوید ویا و فرناندو تورس اجازهٔ استفاده از توپ را نداد، ولی ایتالیا بعد از تساوی ۰–۰ در پنالتی، مهار ضربات دنیل ده روسی و آنتونیو دی ناتاله توسط ایکر کاسیاس موجب شد که ایتالیا از دور مسابقات کنار برود.

وی در دور سوم مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴(برزیل) در مقابل تیم ملی ارگوئه بازی می‌کرد که در این بازی توسط لوییز سوارز گاز گرفته شد.

این بازیکن پس از حذف ایتالیا در برابر سوید در پلی آف جام حهانی از تیم ملی خداحافظی کرد

منابع[ویرایش]

  1. "FIFA World Cup South Africa 2010 – List of Players" (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). Retrieved 5 June 2013.