جودا بای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جودابای)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مریم الزمانی ملکه هند جودا بای
پادشاه بیگم
Birth of jahangir.jpg
تولد جهانگیر
ملکه همسر امپراتوری گورکانی
سلطنت۱۵۶۹–۱۶۰۵
پیشینحمیده بانو بیگم
جانشیننورجهان بیگم
همسراکبر شاه
فرزند(ها)
  • شاهزاده حسن میرزا
  • شاهزاده حسین میرزا
  • جهانگیرشاه
  • شاهزاده مراد
  • فاطیما خانم سلطان
زادروزحدود ۱۵۴۲
مرگ۱۹ مه ۱۶۲۳ (۸۰–۸۱ سال)
آگره
خاک‌سپاری۱۹ مخ ۱۶۲۳
آرامگاه مریم الزمانه، آگره
دین و مذهباسلام، هندو

جودا بای شاه‌دخت از قبیله «راجپوتی» با نام دیگر «مریم الزمانه»، همسر جلال الدین ابو الفتح محمد اکبر سومین پادشاه از سلسله امپراتوری مغولی هند بود.

جلال الدین محمد اکبر که پادشاهی مسلمان بود در سال ۱۵۶۲ میلادی با یک شاهزاده خانم راجپوتی به نام جودا بای ازدواج کرد تا پیوند میان دین اسلام و آئین هندو را تحکیم کند. آنان در سال ۱۵۶۹م صاحب پسری شدند و او را سلیم (نورالدین محمد) نامیدند که پس از درگذشت اکبر با نام جهانگیرشاه وارث حکومت او شد ملکه جودا زنی بسیار بانفوذ و مقتدر در دربار شاه بود و بر شاه نفوذ داشت و آن قدر بر شاه تسلط یافت که به ملکه ارشد و مقتدر در دربار تبدیل شد وی مشاور رسمی سیاسی شاه در طول سلطنت همسرش بود مقام مریم زمانی و ملکه هند و ملکه خاص را دارا بود و در این طول سلطنت همسرش در هر اموری دخالت می‌کرد و در کنار همسرش بر هندوستان حکومت کرد.

در سینما و تلویزیون[ویرایش]

از داستان زندگی این زوج مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی ساخته شده‌است. نام سریال «جودا اکبر» است که در آن نقش جودا را پاریدهی شارما[۱][۲][۳] و نقش جلال الدین محمد را راجات توکاس ایفا کرده‌است. در فیلمی سینمایی با همین نام نیز نقش جودا را آیشواریا رای و نقش جلال را هریتک روشن بازی کرده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. Jodha Akbar: Meet Ekta Kapoor’s Jodha
  2. "Paridhi Sharma sexually abused by director Santram Verma?". تایمز هند. 23 April 2014. Retrieved 3 July 2014.
  3. Tejashree Bhopatkar (23 May 2014). "Jodha Akbar to go off air, Paridhi roped in for Ekta's next?". The Times of India.
  • ویکی پیدیای عربی
  • Abu al-Fazl ibn Mubarak Akbar-namah Edited with commentary by Muhammad Sadiq Ali (Kanpur-Lucknow: Nawal Kishore) 1881-3 Three Vols. (Persian)

جستارهای وابسته[ویرایش]