جهان‌تیغ (طایفه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جهان تیغ یا جهان تیغی، یکی از طوایف بزرگ سیستانی استان سیستان و بلوچستان می‌باشد. این طایفه اصل و ریشه خود را از اعقاب مالک اشتر نخعی می‌دانند. و چنین معتقدند که اجدادشان بعد از قیام مختار ثقفی مورد غضب حجاج بن یوسف قرار گرفته و آنان به علت عدم احساس امنیت ناگز شدند به ایران و (کرمان) مهاجرت نمایند، و در زمان نادرشاه از آن‌ها در جنگ‌ها به عنوان عساکر و سرباز شمشیرزن استفاده می‌شده‌است.

سالخوردگان طایفه حکایتی دارند که درآن آمده‌است، به هنگام محاصره طولانی قندهار افغانستان، یکی از دروازه‌های این شهر که، چهل زینه نام داشت، بارها توسط سربازان نادرشاه فتح می‌شد و هر بارنگهبانی بر این دروازه می‌گماشت اما صبح با جنازه آنان مواجه می‌شد. این کشتار مرموزشبانه، ادامه داشت تا نوبت به نگهبانی به جماعتی از سیستان رسید. اینان گوشه پیراهن‌های بلندشان را به هم گره زده و با خود عهد کردند تا با پای جان با هم مقاومت کنند و این ایستادگی سبب شد تا دروازه را از دست ندهند. این پیروزی مورد توجه نادرشاه قرار گرفت و آن جماعت را «جهان تیغ» نام نهاد.

سه نفراز این گروه سر آمد دیگران بودند که یکی در قندهار ماند و فرزندان وی به «جوخیز» معروفند و دیگری در سیستان اقامت کرد و فرزندان او جهان تیغ‌های سیستان (شهرزابل و ده جهان تیغ) را تشکیل دادند و سومی به موطن خود یعنی کرمان (بم وتوابع ) مراجعت و به «جهان تیغی» معروف شدند.

تعدادی از تحصیل کردگان قدیمی طایفه بر این ادعا هستند که طایفه جهان تیغ از نسل زال و سام میباشند که خصوصیات پهلوانی هم اکنون نیز در تک تک افراد طایفه مشهود است.بزرگ طایفه مرحوم دهباشی محمدوبعد از آن مرحوم میرزا محمدامیر فیروزی جهان تیغ بوده که فوت نموده واکنون فرزندایشان مهندس فریبرزفیروزی جهانتیغ< که فردی باسوادوشایسته است ،بزرگی فامیل جهانتیغ را برعهده دارد .افرادطایفه جهانتیغ درروستاهای گوری.جنگیخون.محمددادی.حسنخون.جهانتیغ.ادیره.زیارت جهانتیغ.سه قلعه جهان تیغ.اکبرابادشیب اب.میلک....وشهرهای زابل.زاهدان.مشهد.استان گلستان(شهرهاوروستاها) واطراف تهران ساکنندکه دارای شهرت جهان تیغ.فیروزی جهانتیغ.بردبار جهانتیغ.نوری.گنجی.شریفی.خاکیور.آخوندی وحیدری می باشند لازم بذکر است طایفه جهان تیغ داری ریش سفیدان زیادی است که هر کدام در شاخه فامیلی خود مشکلات مربوط به جماعت وروستای محل زندگی خود را حل میکند.که از شاخه علی کوچک مرحوم حاج غلامعلی در منطقه آزادشهر بوده است..و از شاخه میرخان مرحوم میرزا گلمحمد جهان تیغ،از شاخه علی محمد آقای میرزا جانعلی جهان تیغ و فرزند ایشان آقای مهندس حمیدرضا جهان تیغ.ِ از شاخه اخدادی که از تیره های بزرگ طایفه جهان تیغ می باشد و در منطقه گرگان و سه قلعه(جنب ملک حیدری)ساکنند <سرهنگ بیژن جهان تیغ<>(ساکن مشهد) می باشد.از مرحوم دهباشی محمد 5 پسر و 4 دختر بجا مانده است.که سرهنگ محمد امیر ساکن مشهد،مهندس یوسف ساکن گرگان،غلامرضا و عبدالحسین ساکن زاهدان و عباس که در جوانی فوت نموده .دامادها:میرزا محمد امیر فیروزی جان تیغ فرزند میرزا محمدحسین،میرزا محمدامیر جهان تیغ فرزند کدخدا مرادعلی،محمد شریف فیروز جهان تیغ فرزند دهباشی خانجان،محمدشریف بزی (سردار بزی). هم اکنون فردی به نام حسن جهانتیغ فرزندعلی از روستای جنگیخون (ازشاخه علم خان) درحال تحقیق وریشه یابی هرکدام ازجماعت جهانتیغ است.که جزئیات کاملتری از طایفه را در اختیار کاربران محترم قرار خواهند داد.با تشکر

منابع[ویرایش]

  • غلامعلی رئیس‌الذاکرین. زادسروان سیستان. چاپ ۱۳۷۰ مشهد. 


ایلات و طوایف سیستان نوشته ایرج افشار سیستانی