جنگ دانمارک و الجزایر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نبرد دانمارک-نزوژ و الجزایر عثمانی
Alger-régence.jpg
تصویری از الجزایر در دوره امپراتوری عثمانی
تاریخ۱۷۶۹ تا ۱۷۷۲
موقعیت
نتایج پیروزی الجزایر
طرف‌های درگیر
الگو:Country data Denmark-Norway الجزایر عثمانی
فرماندهان و رهبران
Muhammad V
Salah Bey
قوا
2 Frigates
2 Bomb Galiots
4 Ship of the line
نامشخص
تلفات و ضایعات
500 killed (mostly from disease) نامشخص

جنگ دانمارک و الجزایر (Danish–Algerian War) نبردی بود که از سال ۱۷۶۹ تا ۱۷۷۲ بین ارتش دانمارک-نروژ و الجزایر عثمانی که (علی‌رغم استقلال نسبی) بخشی از امپراتوری عثمانی بود به وقوع پیوست.[۱][۲] همچنین به عنوان اعزام به الجزایر یا "جنگ علیه الجزایر" نیز شناخته می‌شود.

تجارت دانمارکی-نروژی در دریای مدیترانه در اواسط دهه ۱۷۰۰ بسیار گسترش یافته بود و آنها به منظور محافظت از تجارت سودآور خود در برابر دزدی دریایی، یک قرارداد صلح با ایالت‌های ساحلی بربر منعقد کرده بودند که شامل پرداخت خراج سالانه به آن ایالت‌ها (و حاکمان) بود.

در سال ۱۷۶۶ بابا محمد بن عثمان، دایی (یا حاکم) الجزایر شد. وی خواستار افزایش پرداخت سالانه از سوی دانمارک-نروژ شد. دانمارک-نروژی‌ها این درخواست را رد کردند و اندکی بعد، دزدان دریایی الجزایر سه کشتی دانمارکی-نروژی را ربودند و خدمه آن را به بردگی فروختند. در سال ۱۷۷۲ هیئتی از دانمارک و نروژ به الجزایر اعزام شد و پس از پنج روز مذاکره صلح جدیدی منعقد شد که طی آن مبلغ مورد تقاضای الجزایر مورد موافقت قرار گرفت. علاوه بر این، دانمارک-نروژ باید هزینه بازگشت هر برده‌ای را که در طول جنگ اسیر شده بود پرداخت کند. بردگان دانمارکی و نروژی که به برده‌داران خصوصی فروخته شده بودند باید به صورت جداگانه در مورد قیمت آزادی خود مذاکره کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Torbjørn Ødegaard; Oppgjøret med røverstaten Algier 1769-72, published by Marinemuseet, Horten 2010 (in Norwegian).
  2. Topsøe-Jensen Vol 2 p 5.