جنگ تجاری آمریکا و چین (۲۰۱۸)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جنگ تجاری آمریکا و چین (۲۰۱۸) اشاره به جنگ تجاری بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری خلق چین، پس از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در ۶ ژوئیه ۲۰۱۸ بر اعمال ۳۴ میلیارد دلار تعرفه گمرکی بر واردات کالاهای چینی و در عمل متقابل چین در قبال کالاهای آمریکایی دارد.

آمریکا در سال ۲۰۱۸ یک رشته پرونده‌های قضایی علیه شرکت‌های فناوری چین تنظیم کرد. این شرکت‌ها به سرقت ابزارهای امنیت سایبری و نقض تحریم‌های آمریکا متهم هستند. دولت آمریکا شرکت‌های آمریکایی را از فروش قطعات به شرکت ارتباطات زی‌تی‌ئی چین منع کرد که به نقض تحریم‌های ایران مربوط بود. آمریکا بعداً این ممنوعیت را لغو و به جای آن جریمه‌ای بر آن شرکت بزرگ اعمال کرد.[۱]

رهبران دو اقتصاد بزرگ جهان پس از دو ماه جنگ تجاری بین دو کشور و وضع تعرفه بر کالاهای یکدیگر، روز دهم آذر در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین شام کاری برگزار کردند و به توافق‌هایی دست یافتند که به سه ماه آتش‌بس در این جنگ تعبیر شد که البته چهار روز بعد اعلام عمومی شد. خبر دستگیری منگ وانژو معاون رئیس هیئت مدیره و رئیس امور مالی شرکت بزرگ چینی هواوی در همان روز توافق به هراس از ظهور جنگ سرد دامن زد و بازارهای سهام در سراسر جهان در ۶ دسامبر کاهش نشان دادند.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «بازداشت مدیر ارشد شرکت هواوی چین در کانادا». بی‌بی‌سی فارسی، ۶ دسامبر ۲۰۱۸. 
  2. Stevenson, Alexandra; Phillips, Matt (2018-12-06). "Markets Drop as Huawei Arrest Stokes Fears of U.S. -China Cold War". The New York Times. Retrieved 2018-12-06.
  3. «تأثیر بازداشت مدیر شرکت هواوی بر مذاکره تجاری آمریکا و چین». رادیو زمانه. ۱۶ آذر ۱۳۹۷. بازبینی‌شده در ۷ دسامبر ۲۰۱۸. 

منابع[ویرایش]