جنگ‌های صلیبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
تصرف انطاکیه بدست صلیبیون در نخستین جنگ صلیبی
(مینیاتوری مربوط به قرن پانزدهم)

جنگ‌های صلیبی به سلسله‌ای از جنگ‌های مذهبی گفته می‌شود که به دعوت پاپ توسط شاهان و نجبای اروپایی داوطلب برای بازپس‌گیری سرزمین‌های مقدس از دست مسلمانان برافروخته شد. صلیبیان از همه جای اروپای غربی در جنگ‌هایی مجزا بین سال‌های ۱۰۹۵ تا ۱۲۹۱م/ ۴۸۸ تا ۶۹۰ ق (۱۹۶ سال شمسی) شرکت داشتند. جنگ‌های مشابهی نیز در شبه‌جزیره ایبری و شرق اروپا تا قرن ۱۵ میلادی (۱۰۹۵ تا ۱۵۰۰ حدود ۴۰۰ سال) برپا بود. مبارزان صلیبی یا به اختصار صلیبیان، مسیحیان کاتولیکی بودند که علیه مسلمانان و مسیحیان ارتدوکس در قلمرو روم شرقی و در ابعاد کوچکتر با اسلاوها و بالت‌های پگان، مغولها، و خوارج مسیحی می‌جنگیدند[۱]؛ گرچه در بازه‌هایی مسیحیان ارتدوکس با آن‌ها متحد شده، علیه مسلمانان می‌جنگیدند. صلیبیان، توسط پاپ مورد تکریم قرار گرفته و آمرزیده می‌شدند.[۱][۲]

صلیبیان در ابتدا با هدف بازپس‌گیری اورشلیم و سرزمین‌های مقدس از دست مسلمانان شروع به جنگ کردند و مبارزات آن‌ها در حقیقت پاسخی بود به درخواست رهبران امپراتوری روم شرقی برای جلوگیری از پیشروی ترکان سلجوقی در آناتولی. همچنین، عبارت جنگ‌های صلیبی برای توصیف مبارزاتی هم‌زمان و پس از آن در قرن ۱۶ به کار می‌رود[۳] که در خارج از شام[۴] به دلایل مختلف مذهبی، اقتصادی و سیاسی معمولاً علیه پگانها و خوارج مسیحی و افراد تکفیر شده[۵] انجام شد. رقابت‌ها بین مراکز قدرت مسیحی و مسلمان گهگاه منجر به اتحاد بین جناحهای مذهبی در برابر مخالفان خود شد، مانند اتحاد مسیحیان با سلجوقیان روم در نخستین جنگ صلیبی.

صلیبیان در ابتدا موفقیت‌های موقتی داشتند، اما سرانجام از سرزمین‌های مقدس بیرون رانده شدند. با این حال جنگ‌های صلیبی تأثیرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی مهمی بر اروپا گذاشت. به خاطر درگیری‌های درونی بین شاهان و مراکز قدرت مسیحی برخی از جنگ‌های صلیبی از هدف اولیه‌شان منحرف شدند، مانند جنگ صلیبی چهارم که به غارت قسطنطنیه مسیحی و تقسیم امپراتوری بیزانس بین جمهوری ونیز و صلیبیان انجامید. جنگ صلیبی ششم نخستین جنگی بود که بدون دعا و اجازه رسمی پاپ آغاز شد.[۶] جنگ‌های هفتم، هشتم و نهم به پیروزی مملوک‌ها و حفصیان انجامید و جنگ نهم پایان‌بخش جنگ‌های صلیبی در خاورمیانه بود.[۷]

محتویات

پیش‌زمینه و عوامل جنگ‌ها[ویرایش]

اوضاع خاورمیانه[ویرایش]

بر اساس عقیده مسیحیان، سرزمین‌های مقدس از این نظر که مکان تولد، زندگی، به صلیب‌کشیده شدن، و عروج عیسی مسیح به سوی خدا است اهمیت فراوانی برای آنان دارد. پس از رسمی‌شدن مسیحیت در امپراتوری روم توسط کنستانتین یکم در سال ۳۱۳ و تقسیم امیراتوری و تشکیل امپراتوری روم شرقی، سرزمین‌های مقدس به‌طور غالب مسیحی شدند.[۸][۹] کلیساهای متعددی در جاهای مهم این سرزمین ساخته‌شد و یادواره‌هایی برای وقایع زندگی عیسی مسیح برگزار می‌کردند. در باور مسلمانان بیت‌المقدس از این جهت که مکان معراج پیامبر اسلام است از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و سومین مکان متبرک، پس از مکه و مدینه، به‌شمار می‌رود. حضور مسلمانان در سرزمین‌های مقدس از قرن هفتم با فتح شام در زمان ابوبکر و عمر آغاز شد. موفقیت‌های مسلمانان، به ویژه حملات ترکان سلجوقی، فشارها را بر امپراتوری روم شرقی و کلیسای ارتدکس شرقی که ادعای حاکمیت بر این سرزمین را داشت افزایش می‌داد. بیت‌المقدس برای یهودیان به خاطر آنکه دیوار ندبه را در خود جای داده از اهمیت تاریخی و مذهبی خاصی برخوردار است. دیوار ندبه در باور یهودیان آخرین بازمانده معبد دوم است و یهودیان بیت‌المقدس را سرزمین اجدادی خود می‌دانند و آن را از زمان خرابی در سال ۷۰ بعد از میلاد[۱۰] و اشغال در ۱۳۶ بعد از میلاد زیارت می‌کنند.

تخریب کلیسای مقبره مقدس توسط خلیفه فاطمی حاکم بأمرالله در سال ۱۰۰۹ عامل دیگری بود که در تغییر نگاه غرب به شرق تأثیر داشت. جانشین او در سال ۱۰۳۹ مبالغ هنگفتی از امپراتوری روم شرقی دریافت کرد تا به آن‌ها اجازه ساخت دوباره کلیسا را بدهد.[۱۱] پس از بازسازی کلیسا زائران مسیحی دوباره اجازه ورود به سرزمین‌های مقدس را یافتند. سرانجام مسلمانان دریافتند که ثروت بیت‌المقدس به خاطر درآمد حاصل از زیارت است و در نتیجه از آزار زائران مسیحی دست کشیدند. با این‌حال خشونت سلجوقیان یکی از دلایل حمایت از شکل‌گیری جنگ‌های صلیبی در جهان مسیحیت شد.[۱۲]

اوضاع اروپای غربی[ویرایش]

سرچشمه‌های اصلی جنگ‌های صلیبی در اوضاع اروپای غربی و ضعف امپراتوری روم شرقی در برخورد با موج جدید حملات ترکان مسلمان سلجوقی نهفته‌است. در سال ۱۰۶۳ پاپ الکساندر دوم مبارزان مسیحی را که در اندلس علیه مسلمانان کشته می‌شدند مورد آمرزش خود قرار داد. در نتیجه در میان مردم برای درخواست‌های جنگ توسط امپراتوری روم شرقی که از جانب سلجوقیان تهدید می‌شدند آمادگی ذهنی وجود داشت. در سال ۱۰۷۴ امپراتور میخائیل هفتم از پاپ گرگوری هفتم و در سال ۱۰۹۵ امپراتور آلکسیوس یکم از پاپ اوربان دوم درخواست کمک در قبال حملات مسلمانان کردند.

همچنین جنگ‌های صلیبی مجرای فوران پارسایی شدیدی بود که در اواخر قرن ۱۱ در میان عامه مردم گسترش یافته‌بود. یک سرباز صلیبی پس از سوگند رسمی، یک صلیب از پاپ یا نماینده رسمی او دریافت می‌کرد و سرباز رسمی کلیسا محسوب می‌شد. این نکته تا حدی به خاطر کشمکش بین کلیسا و حکمرانان بود که از سال ۱۰۷۵ آغاز شده‌بود و در حین نخستین جنگ صلیبی نیز جریان داشت. هر دو گروه تلاش می‌کردند تا نظر مردم را به سمت خود سوق دهند و در نتیجه یک سری جنگ‌های خانمان‌سوز ایجاد شد. نتیجه این کشمکش آگاهی قشر مذهبی مسیحی و مشارکت بیشتر در امور مذهبی بود که با تبلیغات مذهبی شدت می‌یافت و پشتیبان جنگ برای بازپس‌گیری سرزمین‌های مقدس از مسلمانان بود. مسیحیان خداترسی که گناهانی مرتکب شده‌بودند شرکت در جنگ‌های صلیبی و آمرزیده شدن گناهان را راهی برای فرار از جاودانه شدن در جهنم می‌دیدند. اینکه چه اعمالی سبب بخشیده‌شدن گناهان می‌شود و آیا کشته‌شدن لازم است از بحث‌های داغ در زمان جنگ‌های صلیبی بود. بر اساس سخنرانی‌های پاپ اوربان دوم آمرزش فقط نصیب کسانی می‌شد که در جنگ برای بازپس‌گیری بیت‌المقدس کشته می‌شدند و اگر لشکر صلیبی موفق بازمی‌گشت دیگر آمرزشی اعطا نمی‌شد.

سقوط آندلس[ویرایش]

نقشه شبه جزیره ایبری در زمان سلسله مرابطان در قرن ۱۱. دولت‌های مسیحی مشخص شده در نقشه عبارتند از: Aragón, Castile, Leon, Navarre, و Portugal

در سال ۱۰۹۵ زمانی که مسیحیان اروپایی به آغاز جنگ‌های صلیبی تشویق می‌شدند، شاهزادگان اروپایی به مدت یک قرن با موفقیت‌های روزافزون در حال جنگ با مسلمانان در شبه جزیره ایبری و بیرون راندن آنان بودند. برتری پادشاهی لئون بر موروها در نبرد تولدو در سال ۱۰۸۵ اتفاق مهمی بود که در این دوران افتاد؛ هرچند سقوط آندلس در سال‌های آینده به وقوع پیوست. جدایی و تفرقه بین امیران مسلمان دلیل اصلی این شکست‌ها بود.[۱۳]

بااینکه تسخیر اندلس بزرگترین واکنش اروپاییان به فتوحات مسلمانان بود اما واکنش‌های دیگری نیز وجود داشت. در سال ۱۰۵۷ ماجراجوی نرمن رابرت گیسکارد کالابریا را که زمانی جزء قلمرو روم شرقی بود فتح کرد و در مقابل مسلمانان سیسیل از آن دفاع می‌کرد. دولت‌های دریایی پیزا، جنوا، و کاتالونیا با پایگاه‌های مسلمانان در مایورکا در جنگ بودند و سواحل ایتالیا و کاتالونیا را از دست مسلمانان آزاد می‌کردند. با توجه به این موفقیت‌ها مسیحیان به یاد سرزمین‌های قدیمی‌شان می‌افتادند. مسلمانان سرزمین‌های مسیحی‌نشین سوریه، لبنان، فلسطین، و مصر را فتح کرده‌بودند و در میان مسیحیان انگیزه بسیاری برای استجابت دعوت امپراتور روم شرقی آلکسیوس یکم برای بازپس‌گیری این سرزمین‌ها ایجاد شده‌بود.

نظریه جنگ مشروع[ویرایش]

در طول مدت پاپی، پاپ گرگوری هفتم به شدت درگیر قبولاندن این نکته بود که از نظر دینی می‌توان در راه خدا خون مردم را ریخت. برای پاپ مهم بود که زائران مسیحی به سرزمین‌های مقدس مورد اذیت و آزار قرار می‌گرفتند. قدیس آگوستین، الگوی فکری پاپ گرگوری، در کتاب «شهر خدا» استفاده از زور را برای خدمت به خدا تشریح کرده بود و گرگوری که خود را رهبر اروپا می‌دید دیدگاه مسیحی «جنگ مشروع» را در راستای افزایش قدرت خود می‌یافت. دولت‌های شمال اروپا وابسته به رم می‌شدند و شوالیه‌های دردسرساز آنان مشغول جنگ می‌شدند، کاری که برای آن مناسب بودند. تلاش‌های قبلی کلیسا برای ایجاد چنین خشونتی با استفاده از مفهوم «صلح خدا» آنطور که انتظار می‌رفت نتیجه نداده بود. در جنوب رم، نرمن‌ها با انرژی بسیار با عرب‌ها در سیسیل و با امپراتوری روم شرقی می‌جنگیدند. تسلط لاتین‌ها (در مقابل روم شرقی یونانی زبان) بر شام می‌توانست ادعای برتری پاپ بر اسقف اعظم قسطنطنیه را پشتیبانی کند، ادعایی که منجر به جدایی شرق و غرب در سال ۱۰۵۴ شده بود. پاپ برای رسیدن به این هدف خود به نیروهای نظامی فرانک احتیاج داشت.

آلپ ارسلان در نبرد ملازگرد به طرز فاجعه‌باری سپاه روم شرقی را به فرماندهی امپراتور رومانوس چهارم شکست داد و وی را اسیر کرد. در این نگاره آلپ ارسلان با نهادن پای خود بر گردن امپراتور رومانوس او را تحقیر می‌کند.

ضعف امپراتوری بیزانس[ویرایش]

در سال ۱۰۷۱ آلپ ارسلان سلطان سلجوقی در نبرد ملازگرد به طرز فاجعه باری سپاه روم شرقی را به فرماندهی امپراتور رومانوس چهارم شکست داد که در نتیجهُ آن روم شرقی بسیار ضعیف شد و قلمرو آن در آسیا به نواحی غربی آناتولی اطراف قسطنطنیه کاهش یافت. بعدها در زمان ملکشاه مسلمانان توانستند دمشق، بیت‌المقدس و برخی نواحی دیگر در شام را تصرف کنند. یکی از نشانه‌های آشفتگی روم شرقی پس از این جنگ‌ها درخواست کمک آلکسیوس یکم از دشمنش پاپ بود؛ ولی گرگوری درگیر کشمکش‌ها بین پاپ و پادشاهان اروپایی بود و نمی‌توانست از امپراتور آلمان درخواست جنگ کند. در نتیجه جنگ صلیبی‌ای به وقوع نپیوست.

در نظر پاپ اوربان دوم -جانشین پاپ گرگوری- یک جنگ صلیبی نه تنها می‌توانست پادشاهان مسیحی را با هم متحد و مقام پاپی او را تقویت کند؛ بلکه احتمالاً مناطق شرقی را هم تحت تسلط او درآورد. آلمانی‌ها و نورمنهای ناراضی را نباید عامل اصلی شروع جنگ‌های صلیبی دانست؛ بلکه عامل اصلی را باید در افکار پاپ اوربان دوم جستجو کرد.

پاپ اوربان دوم[ویرایش]

اثر تذهیبی متعلق به قرن ۱۵ام که پاپ اوربان دوم را در حال موعظه جمعیت برای بازپس‌گیری سرزمین‌های مقدس نشان می‌دهد.

دلیل مستقیم شروع نخستین جنگ صلیبی درخواست کمک امپراتور روم شرقی آلکسیوس یکم از پاپ اوربان دوم برای مقابله با پیشروی‌های مسلمانان در خاک امپراتوری روم شرقی بود. در سال ۱۰۷۱ روم شرقی در نبرد ملازگرد از مسلمانان شکست خورد که منجر به از دست دادن تمام آناتولی به‌جز نواحی ساحلی شد. اگرچه تلاش‌ها برای حل مناقشات بین کلیسای کاتولیک و کلیسای ارتدکس شرقی پس از جدایی شرق و غرب شکست خورده بود اما آلکسیوس همچنان به کمک از جانب پاپ امیدوار بود.

پاپ اوربان دوم جنگ‌های صلیبی را در سال ۱۰۹۵ در شورای کلرمونت تعریف و آغاز کرد. او اصلاح‌طلبی بود که دربارهٔ بدکاران مانع موفقیت معنوی کلیسا و روحانیون مسیحی، نگران بود و نیاز احیای مذهب در میان مردم را احساس می‌کرد. در نتیجه او با درخواست فوری آلکسیوس تحریک شد. تصمیم پاپ برای آغاز جنگ‌های صلیبی ضد مسلمانان به طرز ناگهانی در آخرین روز شورا اعلام‌شد. او از تمام شاهان اروپایی خواست تا جنگ برای بازپس‌گیری سرزمین‌های مقدس را آغاز کنند. او تقدس بیت‌المقدس و سرزمین‌های مقدس را در کنار غارت‌ها و هتک حرمت‌های ترکان کافر قرارداد و با توصیف آزار و اذیت زائران خشم عمومی را برانگیخت. او همچنین خطر نظامی به مسیحیان روم شرقی را خاطرنشان کرد. او مسیحیان را موظف به شرکت در این امر مقدس کرد و قول داد همه آن‌هایی که به جنگ روند گناهانشان آمرزیده خواهدشد و آن‌هایی که در جنگ کشته‌می‌شوند مستقیماً به بهشت داخل می‌شوند.[۱۴] پاپ با تشویق به جنگ احساسات جنگجویانه غیرمذهبی فئودال‌ها را نیز برانگیخت. او از بارونها خواست که به جای جنگ غیر مقدس در غرب اروپا در جنگ مقدس شرکت جویند. او به بارون‌ها وعده ثروت، مالکیت زمین، قدرت، و شخصیت اجتماعی داد، و برای پرداخت همه این جوائز غلبه بر ترکان و عرب‌ها و گرفتن خراج از آن‌ها را فرض کرده‌بود. او گفت که ترکان و اعراب به سادگی توسط نیروهای مسیحی شکست می‌خورند. وقتی او نطقش را تمام کرد، شنوندگان فریاد زدند «خدا این را می‌خواهد». این جمله بعدها شعار جنگی صلیبیون شد. پاپ اسقف لی‌پویی را مسئول ترغیب کشیشان به پیوستن به جنگ کرد.[۱۵] خبر اینکه جنگ علیه کفر با زیارت اماکن مقدسه توأم خواهد بود و پاداش فراوانی برای زائران در زمین و آسمان خواهد بود به سرعت پخش شد. بلافاصله هزاران تن متعهد شدند که عازم نخستین جنگ صلیبی شوند. سخنرانی پاپ اوربان دوم یکی از مؤثرترین سخنرانی‌های تاریخ نام‌گرفته‌است؛ سخنرانی‌ای که جنگ‌های مقدسی را برانگیخت و ذهن و قوای اروپاییان را برای دویست سال مشغول کرد.[۱۶]

پس از نخستین جنگ صلیبی[ویرایش]

نخستین جنگ‌های صلیبی توسط مسیحیان پرشوری که احساس پارسایی می‌کردند انجام شد. این هیجان و خشم در کشتار یهودیان در کشاکش سفر عوام‌الناس در اروپا و برخورد خشن با مسیحیان ارتدوکس شرقی دیده‌شد.

در قرن سیزدهم مسیحیان هیچگاه شور و خشم سابق را از خود نشان نمی‌دادند. پس از آنکه عکا برای آخرین بار در سال ۱۲۹۱ به دست مسلمانان افتاد و پس از نابودی کامل کاتارها در اوکیتانیا به دست صلیبیون، اعتقاد به جنگ‌های صلیبی توسط توجیه‌های پاپ برای جنگ‌های داخلی در اروپا بی‌ارزش شد.

شوالیه‌های هوسپیتالر آخرین جنگجویانی بودند که صاحب سرزمینی برای خود بودند. پس از سقوط عکا آن‌ها به جزیره رودس رفتند و در قرن ۱۶ به جزیرهٔ مالت رانده شدند تا سرانجام توسط ناپلئون بناپارت از حکمرانی برکنار شدند.

فهرست جنگ‌ها[ویرایش]

نامگذاری سنتی تعداد جنگ‌های صلیبی را نه عدد بین قرون ۱۱ تا ۱۳ می‌دانند. هرچند این نامگذاری بسیاری از لشکرکشی‌های مهم را دربر نمی‌گیرد، مخصوصاً آن‌هایی که در قرون ۱۴ تا ۱۶ رخ دادند. در حقیقت جنگ‌های صلیبی تا آخر قرن ۱۷ ادامه داشتند، مانند جنگ لپانتو در ۱۵۷۱، جنگ سنت‌گتهارد ‏(en) در ۱۶۶۴ و جنگ صلیبی در کندیا (کرت امروزی) در ۱۶۶۹. شوالیه‌های هوسپیتالر تا زمان شکستشان از ناپلئون بناپارت به سال ۱۷۹۸ در دریای مدیترانه و مالت مشغول جنگ بودند. در همین دوره، جنگ‌های صلیبی کوچک بسیاری در شبه‌جزیره ایبری و مرکز اروپا علیه مسلمانان، خوارج مسیحی و بت‌پرستان در جریان بود.

نخستین جنگ صلیبی (۱۰۹۵ تا ۱۰۹۹)[ویرایش]

در آوریل ۱۰۹۵ در شورای پیاچنزا، سفیران آلکسیوس یکم امپراتور روم برای حفاظت امپراتوری دربرابر حملات ترکان سلجوقی، از پاپ درخواست کمک کردند. پس‌از چندی در همان سال در شورای کلرمونت، پاپ اوربان دوم همه مسیحیان را برای جنگ علیه ترکان دعوت کرد، با این وعده که آنان که در این جنگ کشته می‌شوند آمرزش آنی از گناهانشان دریافت خواهند کرد.[۱۷]

جنگجویان صلیبی رسمی فرانسه و ایتالیا را در تاریخ ۱۵ اوت ۱۰۹۶ (تعیین شده توسط پاپ) ترک کردند. سربازان از راه زمینی به قسطنطنیه رسیدند و مورد استقبال محتاطانه امپراتور بیزانس قرارگرفتند. با عزم به بازپس‌گیری سرزمین‌های از دست‌رفته، سپاهی که عمدتاً شوالیه‌های فرانسوی و نُرمن بودند تحت رهبری بارونها به سمت جنوب آناتولی تاختند.[۱۸] آنان در جنگ‌هایی وحشیانه انطاکیه را در سوم ژوئن ۱۰۹۸ و سرانجام اورشلیم را در ۱۵ ژوئیه ۱۰۹۹ تصرف کردند. در پی این پیروزی‌ها، آن‌ها چهار دولت صلیبی را در ساحل فلسطین و شام به وجود آوردند.[۱۹]

مبارزات[ویرایش]

قوای صلیبی با ترک‌ها جنگیدند. تصرف انتاکیه به دست صلیبیان در اکتبر ۱۰۹۷ آغاز شد و تا ژوئن ۱۰۹۸ به طول انجامید. پس از تصرف شهر، مطابق رسم معمول برای شهرهایی که تسلیم نمی‌شدند،[۲۰] صلیبیون، مسلمانان شهر را قتل‌عام، مساجد شهر را ویران و اموال شهر را غارت کردند.[۲۱] هرچند بلافاصله، لشکر بزرگ کمکی مسلمانان به رهبری کربغا صلیبیون پیروز را در انطاکیه محاصره کرد اما بوهموند توانست محاصره را در ۲۸ ژوئن بشکند. پس از آن، صلیبیون گرسنه به سمت جنوب حرکت کردند و سرانجام تنها با بخش کوچکی از نیروهای باقی‌مانده‌شان به اورشلیم رسیدند.[۲۲]

تصرف اورشلیم[ویرایش]

گادفری بوین شوالیه فرانسوی فرمانده نخستین جنگ صلیبی و بنیادگذار پادشاهی اورشلیم.

در دفاع از اورشلیم، یهودیان و مسلمانان باهم در برابر فرانک‌های مهاجم جنگیدند. اما ناموفق بودند و در ۱۵ ژوئیه ۱۰۹۹ صلیبیان وارد شهر شدند.[۲۱] صلیبیان باقی‌مانده یهودیان و مسلمانان شهر را قتل‌عام نموده، مساجد را ویران کرده و شهر را غارت نمودند.[۲۳] مورخی نوشته‌است که «انزواء، ترس و بیگانگی»[۱] احساس شده توسط فرانک‌های دور از خانه به توضیح قساوت‌های آنان کمک می‌کند؛ قساوت‌هایی مانند آدم‌خواری پس از محاصره معره نعمان در سال ۱۰۹۸.[۲۴] در نتیجه نخستین جنگ صلیبی، دولت‌های صلیبی کوچک متعددی تشکیل شد که از همه مشهورتر پادشاهی اورشلیم بود. در پادشاهی اورشلیم حداکثر ۱۲۰٬۰۰۰ فرانک (اکثراً فرانسوی‌زبان و مسیحی از اروپای غربی) بر ۳۵۰٬۰۰۰ یهودی، مسلمان و مسیحی شرقی که از زمان سلطه اعراب بر منطقه در سال ۶۳۸ در آنجا بودند حکمرانی می‌کردند.[۲۵]

همچنین صلیبیان تلاش کردند تا شهر صور را نیز تسخیر کنند اما از مسلمانان شکست خوردند. مردم صور از ظاهر الدین اتابک والی دمشق در قبال تسلیم صور به او درخواست کمک در برابر فرانک‌ها کردند. بعد از شکست فرانک‌ها از ظاهر الدین مردم صور شهر را تسلیم نکردند و او به سادگی در جواب گفت «آنچه من انجام داده‌ام فقط برای خدا و مسلمانان بوده نه برای کسب ثروت یا پادشاهی».[۲۶]

پس از تسخیر اورشلیم صلیبیان چهار دولت تشکیل دادند: پادشاهی اورشلیم، بخش رها، شاهزادگی انتاکیه و بخش طرابلس.[۲۳] در ابتدای امر به دلیل اختلافات داخلی مسلمانان کارهای اندکی در مقابل صلیبیون انجام دادند.[۲۷] سرانجام مسلمانان شروع به متحدشدن تحت رهبری عمادالدین زنگی کردند. او با آزادسازی رها در سال ۱۱۴۴ شروع کرد. رها اولین شهری بود که به‌دست صلیبیون افتاد و اولین شهری بود که دوباره توسط مسلمانان تسخیر شد. بازپس‌گیری رها توسط مسلمانان به فراخوان برای دومین دوره جنگ‌های صلیبی توسط پاپ انجامید.

دیدگاه صلیبیان[ویرایش]

تاریخ نگاران صلیبی رنج‌ها و سختی‌هایی را که نخستین گروه از صلیبیان در رسیدن به مناطق داخل امپراتوری بیزانس، سوریه مسلمان و سپس اورشلیم متحمل شدند برمی‌شمرند؛ همچنین کشتار وحشتناک یهودیان به وسیلهٔ گروه دوم صلیبیان زمانی که به سرزمین‌های داخلی رسیدند[۲۸]؛ به دنبال غذا بودن و گرسنگی کشیدن؛ معجزه‌های مرتبط با ادعای پیدا کردن صلیب مقدس در انطاکیه؛ رقابت بین شاهزادگان اروپایی بر سر قدرت؛ و نهایتاً تسخیر اورشلیم. این‌ها موفقیت‌هایی بودند که صلیبیان را باوجود اختلافات بسیار زبانی، شیوه رهبری و شیوه جنگ با هم متحد ساخت. همینکه چنین گروهی توانست به اورشلیم برسد قابل توجه است که البته به دلایل زیر ممکن شد: یکم، تفرقه میان مسلمانان؛ دوم، مسلمانان مناطق مختلف برداشت اشتباهی از حضور لشکر صلیبی داشتند. به نظر می‌رسد که آن‌ها نیروهای مسیحی را مرتدهایی فراری از فقر و جنگ قلمداد کرده‌بودند. این تعبیر منجر به دست‌کم گرفتن خطر نیروهای صلیبی به امنیت مسلمانان شد که باوجود اینکه ضعیف بودند اما از نظر مذهبی بسیار باانگیزه بودند.[۲۹]

تصویر قرون‌وسطایی از پیتر هرمیت رهبر شوالیه‌ها، سربازان و زنان به سمت اورشلیم در نخستین جنگ صلیبی

جنگ صلیبی ۱۱۰۱[ویرایش]

پس از موفقیت‌های صلیبیان در نخستین جنگ صلیبی صلیبیون یک سلسله جنگ‌های صلیبی کوچکی به راه انداختند ولی در سه جنگ مختلف از سپاه منظم قلیچ ارسلان شکست خوردند. گاهی این جنگ‌های صلیبی جزئی از نخستین جنگ صلیبی شمرده می‌شوند.[۳۰]

جنگ‌های صلیبی نروژی ۱۱۰۷ تا ۱۱۱۰[ویرایش]

سیگیورد یکم نروژی نخستین پادشاه اسکاندیناویایی بود که عازم زیارت سرزمین مقدس گشت؛ سپاه کوچک او در طول مسیرش به سوی سرزمین مقدس، مسلمانان را در اندلس، بالئارس شکست داد. پس از رسیدن به سرزمین مقدس، بالدوین یکم پادشاه اورشلیم از او به گرمی استقبال کرد. او همچنین برای تصرف صیدا به یاری بالدوین شتافت.

سازمان‌دهی دولت‌های صلیبی[ویرایش]

پس از نخستین جنگ صلیبی، صلیبیون شهرهای مسیحی‌نشین جدیدی را در سرزمین مقدس بنا نهادند. دو فرقهٔ نظامی جدید به نام‌های شوالیه‌های معبد و هوسپیتالر، تشکیل شدند. این شوالیه‌ها در عین حال نجیب‌زاده نیز بودند. آن‌ها در مقابل حمله مسلمانان، از مهاجران مسیحی که به سرزمین مقدس می‌آمدند، محافظت می‌کردند و هزینه بیمارستانی را که ایتالیایی‌ها در سرزمین مقدس ساخته بودند را نیز می‌پرداختند. به سال ۱۱۴۲ مهاجرانی از مسیحیان در سرزمین مقدس مستقر شدند. آن‌ها شروع به ساخت قصرهایی از جمله قلعه شهسواران در سوریه کردند. انبارهای زیرزمینی این قصرهای با شکوه ذخیره غذایی و سلاح را برای یک محاصره پنج ساله در خود جای می‌دادند.

جنگ صلیبی دوم (۱۱۴۷ تا ۱۱۴۹)[ویرایش]

اروپا و دولت‌های مسیحی در شرق در سال ۱۱۴۲

بعد از یک دوره زندگی آرام مسلمانان و مسیحیان در کنار هم در سرزمین‌های مقدس، مسلمانان شهر ادسا را محاصره و تسخیر کردند. واعظان مسیحی متعددی با نقش محوری برنارد کلروو دعوت به یک دوره جدید از جنگ‌های صلیبی را آغاز کردند. این جنگ برخلاف نخستین جنگ‌صلیبی بوسیلهٔ دو تن از بزرگترین فرمانروایان اروپا رهبری می‌شد. لشکریان فرانسوی و آلمانیان جنوب به رهبری لوئی هفتم، پادشاه فرانسه و کنراد سوم، امپراتور آلمان در سال ۱۱۴۷ به اورشلیم تاختند اما نتوانستند پیروزی مهمی کسب کنند. آن‌ها نتوانستند دمشق را که شهری بی‌طرف بود تسخیر کنند و این شهر به زودی توسط نورالدین زنگی، دشمن اصلی صلیبیان٬[۳۱] تصرف شد. هر چند در آن سوی مدیترانه صلیبیان در پرتغال پیروزی‌هایی کسب کردند و با همکاری پادشاه پرتغال آفونسو اول توانستند در سال ۱۱۴۷ لیسبون را از مسلمانان بازپس گیرند.[۳۱] در سال بعد بخشی از این گروه صلیبیون با همکاری کنت بارسلونا توانستند شهر بندری و ثروتمند آلمریا و همچنین ترتسا و پس از آن چند شهر دیگر را تسخیر کنند.[۳۲] به سال ۱۱۵۰ در جبهه سرزمین شام، پادشاهان فرانسه و آلمان بی‌نتیجه به کشورهایشان برگشتند. برنارد قدیس که موعظه‌های او منجر به جنگ صلیبی دوم شده بود از شدت خشونت‌ها و کشتار یهودیان و شکست‌ها ناراحت و تحقیر شده بود.[۳۳][۵] آلمان‌های شمالی و دانمارکی‌ها نیز در سال ۱۱۴۷ به وندها در مناطق شرقی و شمالی اروپا حمله کردند که آن‌ها هم موفقیت بزرگی کسب نکردند.

جنگ صلیبی سوم (۱۱۸۷ تا ۱۱۹۲)[ویرایش]

مسلمانان مدت‌ها درگیر جنگ داخلی میان خود بودند تا سرانجام توسط صلاح‌الدین ایوبی فرمانروای کُرد با هم متحد شدند و یک دولت واحد تشکیل دادند.[۳۴] در سال ۱۱۸۱ مسلمانان به فرماندهی صلاح‌الدین صلیبیون را در جنگ حطین به سختی شکست دادند و پس از آن به سادگی با شکست دادن لشکریان متفرق صلیبی تمام شهرها (از جمله بیت‌المقدس) را به جز چند شهر ساحلی بازپس گرفتند. امپراتوری بیزانس از ترس صلیبیون با مسلمانان متحد شد.

پیروزی‌های صلاح‌الدین اروپا را در شوک فرو برد. برای جبران این فاجعه امپراتور آلمان فردریک بارباروسا معروف به ریش قرمز، شاه فرانسه فیلیپ دوم و شاه انگلستان ریچارد شیردل با دخالت اندک پاپ یک جنگ صلیبی دیگر را پایه‌گذاری کردند. فردریک در راه مرد و تنها اندکی از سربازانش به سرزمین‌های مقدس رسیدند. شاه فیلیپ به بهانه دروغین ناخوشی به فرانسه برگشت با این انگیزه که دوک نرماندی را از چنگ ریچارد دربیاورد. در جنگی به سال ۱۱۹۱ ریچارد قبرس را از بیزانسی‌ها گرفت.[۳۱] در قرن‌های بعد قبرس به عنوان پایگاه صلیبیون استفاده شد و تا سال ۱۵۷۱ در کنترل مسیحیان ماند.[۳۱] پس از محاصره‌ای طولانی ریچارد عکا را از مسلمانان گرفت و تمامی مسلمانان پادگان را به اسارت گرفت. بعدها او تمامی این مسلمانان پس از مذاکرات ناموفق از دم تیغ گذراند. سپاه صلیبی به سمت جنوب در امتداد ساحل مدیترانه پیش رفت. آن‌ها مسلمانان را در نبرد آرسوف شکست دادند، شهر بندری یافا را گرفتند و مُشرف به بیت‌المقدس شدند.[۳۱] پس از این جنگ بسیاری از صلیبیان به اروپا بازگشتند و ریچارد به این نتیجه رسید که در صورت تصرف بیت‌المقدس قادر به دفاع از آن نخواهد بود؛ بنابراین او برای فتح شهر اقدام نکرد و در سال بعد معاهده صلحی با صلاح‌الدین امضاء کرد.

بر اساس صلح نامه بین ریچارد و صلاح‌الدین بیت‌المقدس تحت کنترل مسلمانان باقی ماند اما زائران غیرمسلح مسیحی اجازه یافتند تا شهر را زیارت کنند. بیت‌المقدس و پادشاهی همجوار (به جز چند شهر ساحلی) همچنان تحت قانون اسلامی اداره می‌شدند.[۳۵][۳۶] ریچارد شیردل در راه بازگشت به انگلستان به وسیله دوک لئوپلد، فرمانروای اتریش، دستگیر و زندانی شد. لئوپلد در ازای آزادی او باج هنگفتی طلب کرد

جنگ صلیبی چهارم (۱۲۰۲ تا ۱۲۰۴)[ویرایش]

امپراتوری لاتین و تقسیم بیزانس پس از جنگ صلیبی چهارم در سال ۱۲۰۴

پس از موفقیت‌های اندک در جنگ صلیبی سوم، اشتیاق اندکی بین اروپاییان برای یک جنگ دیگر باقی‌مانده بود. در سال ۱۲۰۲ جنگ صلیبی چهارم به درخواست پاپ اینوسنت سوم با انگیزه حمله به سرزمین‌های مقدس از راه مصر آغاز شد. صلیبیون برای تأمین کشتی‌های مورد نیاز با انریکو داندولو حاکم جمهوری ونیز قرارداد بستند. داندولو کشتی‌ها را فراهم کرد اما صلیبیان قادر به پرداخت هزینه‌ها نبودند؛ لذا داندولو از آن‌ها خواست که در عوض بدهی‌شان با حمله به شهر بندری زادار آن را تحت اطاعت جمهوری ونیز درآورند.

پس از حمله به زادار و غارت آن صلیبیون دوباره متوجه شدند که از عهده بازپرداخت اجاره کشتی‌های داندلو بر نمی‌آیند. به همین دلیل رهبران صلیبی تصمیم گرفتند تا به قسطنطنیه بروند و شاهزاده‌ای تبعیدی را که به آن‌ها وعده کمک داده بود دوباره برتخت بنشانند. پس از یک سری سوتفاهم‌ها و بروز خشونت‌ها، صلیبیان شهر را در سال ۱۲۰۴ تسخیر کردند و دولتی به نام امپراتوری لاتین به همراه چند دولت صلیبی دیگر به‌وجود آوردند. صلیبیان قسطنطنیه را غارت کردند و اهالی شهر را از دم تیغ گذراندند. معمولاً این وقایع آخرین نقطه جدایی بزرگ بین کلیسای ارتدکس شرقی و کلیسای کاتولیک به‌شمار می‌آیند.

(راست) کشتار کاتارها، (چپ) پاپ اینوسنت سوم در حال تکفیر کاتارها

جنگ صلیبی علیه کاتاریسم[ویرایش]

این جنگ صلیبی در سال ۱۲۰۹ به منظور از بین بردن کاتاریسم از اوکیتانیا در جنوب فرانسه امروزی آغاز شد.[۳۷] این جنگ‌ها که نزدیک به یک دهه به طول انجامیدند، بیشتر به خاطر گسترش قلمرو فرانسه شمالی به مناطق جنوبی بود و در نهایت خوارج کاتار و مردم مستقل جنوب فرانسه به دست صلیبیون نابود شدند.[۳۸]

جنگ صلیبی کودکان[ویرایش]

جنگ صلیبی کودکان اثر گوستاو دور

یک جنبش ناگهانی در سال ۱۲۱۲ در آلمان و فرانسه جمعیت بزرگی از جوانان و نوجوانان دهقان را که بعضی زیر ۱۵ سال داشتند را جذب خود کرد. آنان باور کرده بودند که جایی که صلیبیان پیر و پر از گناه شکست خورده‌اند می‌توانند پیروز شوند و نیروی معجزه آسای ایمان‌شان می‌تواند در جایی که قوای نظامی نتوانسته، پیروز شود. بسیاری از کشیشان محلی و پدر و مادران هم این التهابات مذهبی را تقویت و تشویق می‌کردند. پاپ و اسقف‌ها با این امر مخالف بودند ولی نتوانستند مانع آن شوند. گروهی متشکل از هزاران جوان به رهبری فردی آلمانی به نام نیکولاس به سمت ایتالیا به راه افتادند. حدود یک‌سوم آن‌ها در حین گذر از کوه‌های آلپ زنده ماندند و حتی به جنوا نیز رسیدند. گروهی دیگر نیز به بندر مارسی رسیدند. آن‌هایی که خوش شانس بودند توانستند به خانه برگردند ولی بسیاری به عنوان برده برای تمام عمر در برده فروشی‌های مارسی به فروش رفتند. منابع در مورد این واقعه پراکنده و مبهم‌اند و مورخان هنوز دقیقاً نمی‌دانند چه اتفاقاتی افتاده‌است.[۳۹]

جنگ صلیبی پنجم (۱۲۱۷ تا ۱۲۲۱)[ویرایش]

با گردهمایی‌ها، دعاها و موعظه‌ها کلیسا تلاش‌کرد تا جنگ صلیبی دیگری راه بیندازد. در سال ۱۲۱۵، چهارمین شورای قصر لاتران طرحی برای بازپس‌گیری سرزمین‌های مقدس ریخت. در مرحله اول سپاهی از اتریش و مجارستان به نیروهای پادشاهی بیت‌المقدس و شاهزادگی انطاکیه پیوستند تا به اورشلیم حمله کنند. در مرحله دوم در سال ۱۲۱۹ صلیبیون با پیروزی بزرگی دمیاط در مصر را تسخیر کردند ولی در پی اصرار نماینده پاپ در حمله‌ای بی‌پروا به قاهره در ژوئیه ۱۲۲۱ شکست خوردند و به خاطر کمبود آذوقه و مهمات صلیبیان مجبور به عقب‌نشینی شدند. در شبیخونی به رهبری کامیل پادشاه ایوبی مصر، بسیاری از صلیبیان کشته شدند و مابقی مجبور به تسلیم شدند و کامیل درخواست صلح هشت ساله آنان را پذیرفت.

در سال ۱۲۱۹ فرانسیس آسیزی از جبهه نبرد در دمیاط گذشت تا با کامیل مذاکره کند اما او و همراهش اسیر و مضروب شده و به پیش سلطان برده شدند. قدیس بناونچور می‌نویسد که کامیل تحت تأثیر فرانسیس قرار گرفته بود و مدتی را با او گذراند. کامیل به فرانسیس اجازه عبور داد و به او پیشنهاد هدایای بسیاری کرد ولی فرانسیس فقط یک شیپور را قبول کرد تا با آن مؤمنان را به عبادت فراخواند. این امر سرانجام منجر به پایگذاری فرقه فرانسیسکن شد.

جنگ صلیبی ششم (۱۲۲۸ تا ۱۲۲۹)[ویرایش]

امپراتور مقدس روم فردریک دوم بارها قول به آغاز یک جنگ صلیبی داد ولی به قولش عمل نکرد که باعث تکفیرش از سوی پاپ گرگوری نهم به سال ۱۲۲۸ شد. با این‌حال او از بندر بریندیسی حرکت کرد و به عکا رسید. اگرچه جنگی رخ نداد اما او با کامیل عهدنامه صلحی امضاء کرد که به موجب آن مسیحیان بر اکثر اورشلیم و نواری از منطقه بین اورشلیم و عکا حکومت می‌کردند و مسلمانان همچنان قبةالصخره و مسجدالاقصی را در اختیار داشتند؛ بنابراین او موفقیت غیرمنتظره‌ای را بدست آورد. در سال ۱۲۲۵ او با وارث پادشاهی اورشلیم ازدواج کرد و پس از مرگ وارث در سال ۱۲۲۸ به پادشاهی اورشلیم رسید.[۴۰] صلح ده سال به طول انجامید در حالی‌که بسیاری از مسلمانان از این‌که کامیل از حکومت اورشلیم دست‌کشیده‌بود ناخشنود بودند. در سال ۱۲۴۴ طی فتح اورشلیم مسلمانان دوباره حکومت اورشلیم را دردست گرفتند.[۲۷]

جنگ صلیبی هفتم (۱۲۴۸ تا ۱۲۵۴)[ویرایش]

در سال ۱۲۴۴ خوارزمشاهیان با همدستی مملوک‌ها اورشلیم را تصرف کردند. اروپاییان که بارها دست‌به‌دست شدن اورشلیم بین مسیحیان و مسلمانان را تجربه کرده بودند دیگر به فراخوان‌های پاپ برای بازپس‌گیری اورشلیم بی‌اعتنا شده بودند. سرانجام لویی نهم حاضر به جنگ صلیبی شد. صلیبیون در سال ۱۲۴۴ در غزه با قوای خوارزمشاهیان به رهبری ظاهر بیبرس روبرو شدند و طی ۴۸ ساعت کاملاً منهدم شدند. بسیاری از مورخان این جنگ را ناقوس مرگ پادشاهی آتنمرز، یکی از دولت‌های صلیبی، می‌دانند.

لویی نهم جنگ صلیبی دیگری را علیه مصریان در سال‌های ۱۲۴۸ تا ۱۲۵۴ تدارک دید. صلیبیون در این جنگ شکست قاطعی خوردند و لویی اسیر شد. ترک‌ها خون‌بهای هنگفتی بابت آزادی لویی دریافت کرده و در نهایت او را آزاد کردند.[۴۱]

تابلو مینیاتور مرگ لویی نهم طی محاصره تونس در جنگ صلیبی هشتم

جنگ صلیبی هشتم (۱۲۷۰)[ویرایش]

در سال ۱۲۷۰ لویی نهم با نادیده گرفتن توصیه مشاورانش دوباره به عرب‌ها در تونس و شمال آفریقا حمله کرد. او گرم‌ترین فصل سال را انتخاب کرد و در نتیجه سپاه او به خاطر بیماری‌های مختلف به دردسر افتاده و هلاک شدند. لویی خودش هم مرد و تلاشش برای بازپس‌گیری سرزمین‌های مقدس ناکام ماند.[۴۲]

جنگ صلیبی نهم (۱۲۷۱ تا ۱۲۷۲)[ویرایش]

مغولان در نبرد سرنوشت‌ساز عین جالوت از مصریان به سختی شکست‌خوردند.

در سال ۱۲۷۱ ادوارد یکم انگلستان پس از همراهی با لویی نهم در جنگ صلیبی هشتم جنگ صلیبی دیگری را علیه بایبرس آغاز کرد. لویی در تونس مرد و با شکست صلیبیون، دوره نهم جنگ‌های صلیبی در خاورمیانه پایان یافت.[۴۳] در شماره‌گذاری جنگ‌های صلیبی گاهی جنگ صلیبی نهم را بخشی از جنگ صلیبی هشتم به‌شمار می‌آورند.

در سال‌های پایانی صلیبیان که با خطر مملوک‌های مصری مواجه بودند امید به اتحاد با مغولها بسته بودند. ایلخانان مغول تصور می‌شد که به مسیحیت نزدیک‌تر هستند و شاهزادگان فرانکی در چند مورد توانسته بودند مغول‌ها را برای حمله به چندین ناحیه در خاورمیانه تحریک و سازماندهی کنند.[۴۴] اگر چه مغول‌ها تا دمشق تازش‌های موفقیت‌آمیزی داشتند اما آن‌ها نتوانستند به طرز مؤثری با صلیبیان در حمله به سرزمین‌های مقدس هماهنگ شوند و در جنگ‌ها از مصریان شکست خوردند. بزرگ‌ترین شکست مغولان در جنگ تعیین‌کننده عین جالوت به سال ۱۲۶۰ رقم خورد. سرانجام مملوک‌ها به رهبری بایبرس تصمیم خود برای پاکسازی شام از فرانک‌ها را به تدریج عملی کردند. با سقوط انطاکیه (۱۲۶۸)، طرابلس (۱۲۸۹)، و عکا (۱۲۹۱) مسیحیانی که قادر به فرار نبودند کشته یا به بردگی گرفته شدند و به این ترتیب آخرین آثار مسیحیت از شام ناپدید شد.[۴۵][۴۶]

پیامدها[ویرایش]

صلیبیان با طمع زندگی مرفه و آسایش جدیدی که در سرزمین مقدس چشیده بودند از سرزمین مقدس به خانه‌هایشان در اروپا بازمی‌گشتند. در کتاب تاریخ نهضتهای دینی معاصر اثر علی اصغر حلبی پایان جنگ ۱۲۷۰م عنوان شده‌است.

امپراتوری بیزانس دوباره نجات یافت اما دیگر قدرت معظمی در مدیترانه در قیاس با ونیز به‌شمار نمی‌رفت. امپراتوری اعاده‌شده، کامل از هم جدا و پراکنده بود که شامل قسطنطنیه و اراضی اطراف آن و مقداری اراضی در آسیای صغیر و بخشی از تسالونیک می‌شد. در اواخر قرن ۱۴ و اویل قرن ۱۵، پادشاهی‌های مجارستان، لهستان، والاشیا و صربستان، جنگ صلیبی جدیدی را ترتیب دادند اما این‌بار برای بازپس‌گیری اورشلیم نبود، بلکه برای دفاع از تهاجم از هم‌گسیخته عثمانی‌ها بود که روزبه‌روز در اروپای شرقی پیش می‌رفتند و حتی در جریان محاصره قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ میلادی، به یاری بیزانسی شتافتند که تعداد ۲۰۰۰ از ونیزی‌های داوطلب، شاهدی بر این موضوع هستند.[۴۷]

آثار جنگ‌های صلیبی[ویرایش]

لوت (عود)[ویرایش]

شوالیه‌هایی که از جنگ‌های صلیبی در خاورمیانه بازمی‌گشتند، ره‌آوردهای فراوانی را از سرزمین‌های عربی با خود به اروپا آوردند که یکی از این ره‌آوردها ساز بربط یا همان عود می‌باشد. موسیقی نواخته شده با ساز عود، در دربار پادشاهان قرون وسطی محبوبیت خاصی به دست آورد. آهنگ‌های عود روی سیم‌های پنج جفتی ساز عود نواخته می‌شد.

شکر و ادویه[ویرایش]

در اروپای قرون وسطی، از عسل برای شیرین کردن غذاها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌کردند. صلیبیان نیشکر را به خانه بردند. قند و شکر به عنوان اشیاء گرانبها، در گنجینه‌ها نگهداری شد و فقط در مناسبتهای مخصوص مورد استفاده قرار می‌گرفت. صلیبیان همچنین ادویه جاتی مثل فلفل سیاه، دانه‌های خشخاش (تخم خشخاش)، سیر و همچنین میوه‌های خشک شده و لیمو را با خود به اروپا بردند. دولت-شهر ونیز، در شمال ایتالیا، در زمینه واردات مواد غذایی جالب توجه و جدید از خاورمیانه شکوفایی خاصی پیدا کرده بود.

بهداشت و طرز لباس پوشیدن[ویرایش]

صلیبیان همچنین روی زندگی ثروتمندان قرون وسطی اثر گذاشتند. در گرمای سرزمین مقدس، صلیبیان لباس‌های سبک‌تر و گشادتر پوشیدند و دمپایی به پا کردند. در آب و هوای داغ خاورمیانه سربازان مجبور بودند بیشتر خود را بشویند، که این کار با استفاده از صابون‌ها و عطرهای محلی صورت می‌گرفت. هنگامی که آن‌ها به خانه‌های خودشان در اروپا بازگشتند، عادت حمام کردن را ادامه دادند. آرایش موهای اروپایی هم از آرایش موهای مسلمانان تأثیر گرفت. اولین گروه صلیبیان موهای خود را کوتاه نگاه می‌داشتند تا کلاه خودهای خود را به راحتی بر سر بگذارند. صلیبیون بعدها به پیروی از شرقیان، موی خود را بلند می‌کردند و مجعد می‌ساختند و آن را با حنا رنگ می‌کردند.

پارچه‌های بسیار زیبا[ویرایش]

پارچه‌های زیبای بافته در سرزمین‌های اسلامی، در اروپای قرون وسطی با استقبال عمومی روبه رو شد. پارچه‌های نخی نرم، مثل چیت و موصلی و تور بافته شده در غزه را، خانم‌های اروپایی به‌عنوان مقنعه یا روبند از کلاه‌های زیبایشان می‌آویختند. حریر گلدار و خوشرنگ دمشقی، پارچه پر طرفدار دیگری بود که صلیبیون از خاورمیانه به ارمغان می‌بردند. مسلمانان فرش‌ها و قالیچه‌های رنگی می‌بافتند که صلیبیون با خود به کشورشان می‌بردند.

قالیچه‌های ایرانی[ویرایش]

بعد از جنگ‌های صلیبی فرش‌ها و قالیچه‌های ایرانی کف اتاق‌ها ورودی مبل‌های خانه‌های قرون وسطی را پوشاند. پیش از آن برای پوشش کف اتاق‌ها از بوریا استفاده می‌شد.

ابزار موسیقی[ویرایش]

بعد از جنگ‌های صلیبی، ترویدورها، نغمه سرایان دربار از پادشاهان اروپای قرون وسطی، آوازهای خود را با نوای ساز عود Lute همراه ساختند. این ساز دارای پنج رشته سیم بود و از سرزمین‌های اسلامی به اروپا برده شد.

عینک[ویرایش]

صنعتگران مسلمان اطلاعاتی را که دربارهٔ اعضای بدن انسان و موجودات زنده داشتند، با تخصص شیشه سازان ترکیب کردند و انواع عدسی‌های طبی را برای عینک ساختند. صلیبیان از این تخصص برای ساخت عدسی استفاده کردند و در اوایل قرن چهاردهم، عینک‌های مطالعه با عدسی‌های محدب در یک کارخانه در ونیز ساخته شدند.

سفر به بیت‌المقدس[ویرایش]

نخستین گروه از جنگجویان صلیبی از راه خشکی به فلسطین سفر کردند. آن‌ها از مجارستان عبور کرده و مستقیم از میان قسطنطنیه گذشتند و بعد به ارض مقدس (سرزمین فلسطین) پا گذاشتند. کشتی‌های آن‌ها استحکام لازم را نداشت و قادر به سفر دریایی نبودند. اما بعداً جنگجویان صلیبی از راه دریا و از طریق مدیترانه به بیت‌المقدس سفر کردند.

سفر جنگجویان صلیبی[ویرایش]

سفر به سرزمین مقدس، چه از راه دریا چه از راه خشکی، طولانی و مخاطره‌آمیز بود. اولین گروه از جنگجویان صلیبی بعد از ۵ سال به بیت‌المقدس رسیدند.

دانش‌های تمدن اسلامی[ویرایش]

صلیبیان علوم تمدن اسلامی را در شمال اروپا منتشر ساختند. علوم جدیدی را که صلیبیان با خود از شرق به اروپا بردند همه چیز را از دریانوردی و فیزیک نور گرفته تا حسابداری و معماری، دستخوش تغییر ساخت. برای مثال، روش شمارش از ۰ تا ۹ (دستگاه دهدهی) که مسلمانان آن را از هندیان فرا گرفته بودند یا در برخی کتب تاریخی اختراع عدسی را به مسلمانان نسبت داده و معتقدند که این اختراعات و اکتشافات یا بعداً ترجمه و به نام اروپاییان ثبت شده یا ندانسته برای بار دوم این دستاوردها را کشف و اختراع کردند مثلاً اختراع عدسی در بین مسلمانان مربوط به حدود قرن دهم و یازدهم میلادی توسط دانشمند مسلمان (ابن هیثم) است. لازم است ذکر شود که در نخستین جنگ صلیبی تمام کتب مسلمانان سوزانده شد ولی در جنگ صلیبی دوم به دستور کلیسا یا پادشاه کتب باقی‌مانده جمع‌آوری و به اروپا آورده شد. در نتیجه علوم ایرانی-اسلامی به اروپا راه یافت و به‌طور وسیعی مورد استفاده قرار گرفت. الکامل فرزند ارشد صلاح الدین نیز پس از فهمیدن علاقه فردریک دوم به دانش مسلمانان، گروهی از ریاضیدانان و منجمان مسلمان را روانهٔ کاخ فردریک کرد (این کار با خشم شدید پاپ وقت همراه بود).

جذام[ویرایش]

نتایج جنگ‌های صلیبی همیشه پر سود نبود. بیماری‌هایی مانند جذام، مرضی که روی پوست و اعصاب بیمار اثر نامطلوب می‌گذارد، به علت جنگ و عدم رعایت بهداشت شیوع پیدا کرد. این بیماری شکل ظاهری بیمار را تغییر می‌داد و افراد جذامی در جوامع قرون وسطی از جامعه طرد می‌شدند. جذامیان فقط مجاز بودند در «جذامی خانه‌ها» که در خارج از دیوارهای شهرها قرار داشتند، سکونت کنند. هنگامیکه افراد جذامی می‌خواستند از یک «جذامی خانه» به «جذامی خانه» دیگری بروند، مجبور بودند که با خود زنگ‌هایی را حمل کنند و مرتب آن را به صدا درآوردند تا بدینوسیله به دیگران اعلام خطر کنند که افراد مبتلا به جذام در حال عبور هستند. از نمونه های این بیماری پادشاه اورشلیم ، بالدوین چهارم بود که با مسلمانان رفتار دوستانه ای داشت اما در اثر این بیماری درگذشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ Riley-Smith, Jonathan. The Oxford History of the Crusades New York: Oxford University Press, 1999. ISBN 0-19-285364-3.
 2. Riley-Smith, Jonathan. The First Crusaders, 1095–1131 Cambridge University Press, 1998. ISBN 0-521-64603-0.
 3. برای مثال ببینید سقوط آندلس یا جنگ‌های صلیبی علیه کاتاریسم.
 4. مانند مناطق مسلمان‌نشینی در اندلس، مصر، آفریقای شمالی و شرق اروپا.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ Crusades in The New Catholic Encyclopedia, New York: McGraw-Hill Book Company, 1966, Vol. IV, p. ۵۰۸.[۱]
 6. Halsall, Paul (1997). "Philip de Novare: Les Gestes des Ciprois, The Crusade of Frederick II, ۱۲۲۸–۲۹". Medieval Sourcebook. Fordham University. Retrieved 2008-02-08. Unknown parameter |month= ignored (help)— «Gregory IX had in fact excommunicated Frederick before he left Sicily the second time"
 7. The Gospel in All Lands By Methodist Episcopal Church Missionary Society, Missionary Society, Methodist Episcopal Church, pg. 262
 8. Shaye I.D. Cohen. "Legitimization Under Constantine". PBS. Retrieved 2007-08-11.
 9. HISTORY: Foreign Domination
 10. Gonen, Rivka, Contested holiness: Jewish, Muslim, and Christian perspectives on the Temple Mount in Jerusalem, KTAV Publishing House, 2003, p.77
 11. Denys Pringle, "Architecture in Latin East" in The Oxford History of the Crusades ed. Jonathan Riley-Smith (New York: Oxford University Press,1999) ۱۵۷
 12. Thomas F. Madden, The New Concise History of the Crusades (2005) p. 8
 13. Joseph F. O'Callaghan, Reconquest and Crusade in Medieval Spain (2004)
 14. Early crusading popes used gendered language that excluded women's military participation, but after the loss of Jerusalem, popes used neutral and even inclusive language, thus inviting women's participation. In any case women "camp followers" accompanied the armies, usually to handle cooking and cleaning chores. Susan B. Edgington and Sarah Lambert, eds. Gendering the Crusades. (2002)
 15. Spanish Christians were exempt because they were busy expelling the Moors from Spain.
 16. Dana Carleton Munro, "The Speech of Pope Urban II at Clermont, 1095," The American Historical Review, Vol. 11, No. 2 (Jan. , 1906), pp. 231-242 in JSTOR
 17. Fulcher of Chartres, Medieval Sourcebook.
 18. See Catholic Encyclopedia
 19. Christopher Tyerman, God's War: A New History of the Crusades (2006) pp. 106–124
 20. Barbara W. Tuchman, A Distant Mirror: The Calamitous 14th Century (1978) p 279
 21. ۲۱٫۰ ۲۱٫۱ Arab Historians of the Crusades, trans. F. Gabrieli, trans. E. J. Costello. London: Routledge and Kegan Paul, 1984.
 22. Tyerman, pp. 146–153
 23. ۲۳٫۰ ۲۳٫۱ Trumpbour, John. “Crusades. ” In The Oxford Encyclopedia of the Islamic World. , edited by John L. Esposito. Oxford Islamic Studies Online, http://www.oxfordislamicstudies.com/article (accessed February 17, 2008).
 24. «Les Croisades, origines et consequences" , p.62, Claude Lebedel, ISBN 2-7373-4136-1
 25. Benjamin Z. Kedar, "The Subjected Muslims of the Frankish Levant" , in The Crusades: The Essential Readings, ed. Thomas F. Madden, Blackwell, 2002, pg. 244. Originally published in Muslims Under Latin Rule, 1100–1300, ed. James M. Powell, Princeton University Press, 1990. Kedar quotes his numbers from Joshua Prawer, Histoire du royaume latin de Jérusalem, tr. G. Nahon, Paris, 1969, vol. 1, pp. 498, 568–72.
 26. The Damascus Chronicle of the Crusades, Extracted and translated from the chronicle of Ibn Al-Qalanisi, translated by H.A.R. Gibb (London: Luzac & Co. , 1932).
 27. ۲۷٫۰ ۲۷٫۱ “Crusades” In The Islamic World: past and Present. , edited by John L. Esposito. Oxford Islamic Studies Online, http://www.oxfordislamicstudies.com/article (accessed February 17, 2008).
 28. Jeremy Cohen, Sanctifying the Name of God: Jewish Martyrs and Jewish Memories of the First Crusade. (2004) examines Hebrew accounts of how crusader bands in 1096 forced Jews in Mainz, Speyer, and other towns to convert and murdered or drive to suicide many who refused summary baptism, and how some Jewish leaders killed their followers and mothers killed their children.
 29. Thomas Asbridge, First Crusade: A New History (2004)
 30. Contesting the Crusades By Norman Housley, pg. 42
 31. ۳۱٫۰ ۳۱٫۱ ۳۱٫۲ ۳۱٫۳ ۳۱٫۴ Lewis, Archibald (1988). Nomads and Crusaders: AD ۱۰۰۰–۱۳۶۸. Indiana University Press. ISBN 978-0-253-20652-7. Unknown parameter |month= ignored (help)
 32. Villegas-Aristizábal, L. (۲۰۰۹), «Anglo-Norman involvement in the conquest of Tortosa and Settlement of Tortosa, 1148–1180» , Crusades 8, pp. 63–129
 33. Runciman 1952, pp. ۲۳۲–۲۳۴, ۲۷۷.
 34. P. M. Holt, "Saladin and His Admirers: A Biographical Reassessment," Bulletin of the School of Oriental and African Studies, University of London, Vol. 46, No. ۲ (۱۹۸۳), pp. 235-239 in JSTOR
 35. Charles M. Brand, "The Byzantines and Saladin, 1185-1192: Opponents of the Third Crusade," Speculum, Vol. 37, No. 2 (Apr. , 1962), pp. 167-181 in JSTOR
 36. A recent popular account is James Reston, Jr. , Warriors of God: Richard the Lionheart and Saladin in the Third Crusade (2005)
 37. «Massacre of the Pure». Time. 28 April 1961.
 38. Crusades of the 13th century. Britannica Onlince Encyclopedia.
 39. Dana C. Munro, "The Children's Crusade," The American Historical Review, Vol. 19, No. 3 (Apr. , 1914), pp. 516-524 in JSTOR; and Norman P. Zacour, "The Children's Crusade," in R. L. Wolff, and H. W. Hazard, eds. , The later Crusades, ۱۱۸۹–۱۳۱۱ (۱۹۶۹) pp. 325-342, esp. 330-37 online edition
 40. Ernest Kantorowicz, Frederick the 2nd: ۱۱۹۴–۱۲۵۰ (۱۹۵۷)
 41. Joseph R. Strayer, "The Crusades of Louis IX," in R. L. Wolff and H. W. Hazard, eds. , The later Crusades, ۱۱۸۹–۱۳۱۱ (۱۹۶۹) pp. 487-521 online edition; Peter Jackson, The Seventh Crusade, ۱۲۴۴–۱۲۵۴ (۲۰۰۷)excerpt and text search
 42. Joseph R. Strayer, "The Crusades of Louis IX," in R. L. Wolff and H. W. Hazard, eds. , The later Crusades, ۱۱۸۹–۱۳۱۱ (۱۹۶۹) pp. 487-521 online edition
 43. Dore's Illustrations of the Crusades By Gustave Dore, Dore
 44. David Nicolle, Crusader Warfare Volume II: Muslims, Mongols and the Struggle against the Crusades (2007)
 45. Hetoum II (۱۲۸۹‑۱۲۹۷)
 46. "Third Crusade: Siege of Acre". Historynet.com. Archived from the original on 12 March 2008. Retrieved 2010-04-18.
 47. Madden، The Fourth Crusade: Event, Aftermath, and Perception، 68-73.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Medieval illustration of a battle during the Second Crusade
14th-century miniature from William of Tyre's Histoire d'Outremer of a battle during the Second Crusade, National Library of France, Department of Manuscripts, French 22495 fol. 154V

The crusades were a series of religious wars in western Asia and Europe initiated, supported and sometimes directed by the Roman Catholic Church between the 11th and the 17th century. The crusades differed from other religious conflicts in that they were considered a penance by the participants that brought forgiveness for confessed sin. The scope of the crusades is debatable, some historians restrict it to armed pilgrimages to Jerusalem, others expand it to all Catholic military campaigns with a promise of spiritual benefits, all Catholic "holy wars" or those with the main characteristic of religious fervour. The best-known crusades are those fought against the Muslims of the eastern Mediterranean for the Holy Land in the period between 1096 and 1271. Other crusades were fought from the 12th century for a variety of reasons including the suppression of paganism and heresy, the resolution of conflict among rival Catholic groups, against the Iberian Moors and the Ottoman Empire.

In 1095 Pope Urban II proclaimed the First Crusade at the Council of Clermont. He encouraged military support for the Byzantine Emperor Alexios I against the Seljuk Turks and an armed pilgrimage to Jerusalem. The enthusiastic response across all social strata in western Europe established a precedent. Volunteers became crusaders by taking a public vow for various reasons: mass ascension into Heaven at Jerusalem, satisfying feudal obligations, the opportunity for glory and honour, or for economic and political gain. Four Crusader states were established, generally known collectively as the Outremer: the County of Edessa, the Principality of Antioch, the Kingdom of Jerusalem and the County of Tripoli. The crusaders were eventualy pushed back and after a mainland presence of nearly two centuries the last city fell in 1291.

Known as the Reconquista, the struggle between the Christians and Muslims in the Iberian Peninsula was proclaimed a crusade in 1123 and ended with the fall of Emirate of Granada in 1492. The Northern Crusades that brought the pagan tribes of north-eastern Europe under German, Danish or Swedish control were considered crusades from 1147. Pope Innocent III begain the practice of the papacy proclaiming political crusades against other Christians for political benefit in 1199. From 1208 in Languedoc crusading was used against heretics. This continued in Savoy and Bohemia in the 15th century and against Protestants in the 16th century. Crusading was used in response to the rise of the Ottoman Empire in the mid-14th century, only ending with the War of the Holy League in 1699.

Terminology

Used in modern historiography, the term crusade first referred to military expeditions undertaken by European Christians in the 11th, 12th, and 13th centuries for the Holy Land. The conflicts to which the term is applied has been extended to include other campaigns initiated, supported and sometimes directed by the Roman Catholic Church against pagans, heretics or for alleged religious ends.[1] These differed from other Christian religious wars in that they were considered a penitential exercise earning the participants with forgiveness for all confessed sin.[2] The term's usage crusade can create a misleading impression of coherence, particularly regarding the early crusades.[3] Giles Constable divides historians of the Crusades into four groups, each with a different view of what constitutes "the Crusades": Traditionalists include only campaigns aiming to recover Jerusalem, Pluralists include all campaigns with vows and privileges, not only in the Holy Land, Popularists include campaigns that were characterised by popular groundswells of religious fervour, and Generalists use the widest definition, including all forms of Latin holy wars.[4][5]

At the time of the First Crusade, iter, "journey", and peregrinatio, "pilgrimage" were used for the campaign. Crusader terminology remained largely indistinguishable from that of Christian pilgrimage during the 12th century. Only at the end of the century was a specific language of crusading adopted in the form of crucesignatus—"one signed by the cross"—for a crusader. This led to the French croisade—the way of the cross.[3] By the mid 13th century the cross became the major descriptor of the crusades with crux transmarina—"the cross overseas"—used for crusades in the eastern Mediterranean, and crux cismarina—"the cross this side of the sea"—for those in Europe.[6][7] The modern English "crusade" dates to the early 1700s.[8]

The Arabic word for struggle or contest, particularly one for the propagation of Islam—jihād—was used for a religious war of Muslims against unbelievers, often taught as a duty by the Quran and traditions.[9] "Franks" and "Latins" were used by the peoples of the Near East during the crusades for western Europeans, distinguishing them from the Byzantine Christians who were known as "Greeks".[10][11] "Saracen" was used for an Arab Muslim, derived from a Greek and Roman name for the nomadic peoples of the Syro-Arabian desert.[12] Crusader sources used the term "Syrians" to describe Arabic speaking Christians who were members of the Greek Orthodox Church, and "Jacobites" for those who were members of the Syrian Orthodox Church.[13] The Crusader states of Syria and Palestine were known as the "Outremer" from the French outre-mer, or "the land beyond the sea".[14]

Background

Christianity became the official religion of the Roman Empire after the conversion of Emperor Constantine in the 4th century.[15] The empire was divided into two, but the Western Roman Empire collapsed at the end of the 5th century. In the East the Eastern Roman Empire, known as Byzantium, continued until 1453. Its capital Constantinople was the largest city of the Christian world in the Middle Ages.[16]

Before being halted by political and religious fragmentation, Muslim Arabs conquered territory ranging from the Indus River in the East, across North Africa and Southern France to the Iberian Peninsula in the West. Shia Islam emerged, declaring that only descendants of Muhammad's cousin and son-in-law, Ali, and daughter, Fatimah could lawfully be caliph. A wider split developed with the mainstream Sunni Islam on theology, ritual and law. The Caliphate of Córdoba became an independent state in Spain during the 8th century. In 969 North Africa, swathes of Western Asia including Jerusalem, Damascus and parts of the Mediterranean coastline broke away under the Shi'ite Fatimid dynasty.[17] Total submission to Islam from Jews or Christians was not required. As People of the Book or dhimmi they could continue in their faith on payment of a poll tax. In the Near East a minority Muslim elite ruled over indigenous Christians—Greeks, Armenians, Syrians and Copts.[18] The "Mad Caliph", Al-Hakim bi-Amr Allah, destroyed the Church of the Holy Sepulchre and persecuted Christians for a decade before turning on his Muslim subjects. By the end of the 11th century contrasting reports note that Christians were allowed to maintain their churches while others refer to attacks on pilgrims.[19]

In the 8th century, the Christians began campaigning to retake the Iberian peninsula—the Reconquista. In 1025, Byzantine Byzantine Emperor Basil II's territorial recovery reached its furthest extent.[20] The Byzantine Empire and Arab-Islamic realms viewed the West as a backwater that presented little organised threat to their prosperity and civilised lifestyle.[15]

Map of the Mediterranean Sea with the extent of the Byzantine Empire highlighted
Battles between Byzantine and Seljuk troops for the control of Anatolia in the 1070s.

Turkic migration into the Middle East began in the 9th century and Middle Eastern states used slave soldiers captured from the borderlands of Khurasan and Transoxania, transported to central Islamic lands, converted to Islam and given military training. These were known as ghulam or mamluks, in theory slaves have greater loyalty but within decades some rose progressivly to become rulers themselves—the Tulunids in Egypt and Syria (868–905) and the Ikhshidids who followed in Egypt (935–969).[21] The Seljuk Turks' 10th century migration from Transoxania changed the political situation in Western Asia. They converted to Islam and conquered Iran, Iraq and the Near East.[22] The Seljuks were from the Sunni tradition which brought them into conflict with the Shia Fatimids.[23] The habitually nomadic, Turkish speaking and occasionally shamanistic Seljuks were alien to their sedentary, Arabic speaking subjects. The fluid governance of territory based on political preferment and competition between independent princes rather than geography weakened Muslim power in a way that enabled the success of the early crusades.[24]

By the mid-11th century, the papacy had declined in power and influence to little more than a localised bishopric. The Gregorian Reform movement established an assertive, reformist papacy, eager to increase its power and influence. The doctrine of papal supremacy caused conflict with eastern Christians whose view was that the pope was only one of the five patriarchs of the Church with the Patriarchates of Alexandria, Antioch, Constantinople, and Jerusalem. Differencies in custom, creed and practice spurred Pope Leo IX to send a legation to the Patriarch of Constantinople in 1054 which ended in mutual excommunication and East–West Schism.[25]

Byzantium's relationship with Islam was no more quarrelsome than its relationship with the Slavs or the Western Christians. By the end of the 11th century the Empire's resources were strained by the arrival of enemies on all fronts: Normans in Italy; to the north Pechenegs, Serbs and Cumans and Seljuks in the east. The Emperors were forced to recruit mercenary armies, sometimes from the very forces that posed the threat.[26] In 1071 Emperor Romanos IV Diogenes attempted to suppress sporadic raiding by the Seljuks only to be defeated at Manzikert.[27]

Ideology

The legitimate use of violence for communal purposes was not alien to early Christians. The evolution of a Christian theology of war was inevitable when Roman citizenship became linked to Christianity and citizens were required to fight against the empire's enemies. This supported the development of a doctrine of holy war dating from the works of 4th-century theologian Augustine. Augustine maintained that an aggressive war was sinful, but acknowledged a "Just War" could be rationalised if it was proclaimed by a legitimate authority such as a king or bishop, was defensive or for the recovery of lands and a without an excessive degree of violence.[28][29]

Violent acts were commonly used for dispute resolution in Western Europe. The papacy's attempted mitigation of this was the regulation of the widespread warfare.[30] Historians, like Carl Erdmann, thought the Peace and Truce of God movements restricted conflict between Christians from the 10th century. The influence is apparent in Pope Urban II's speeches. But later historians, such as Marcus Bull, assert that the effectiveness was limited and it had died out by the time of the crusades.[31]

Pope Alexander II developed a system of recruitment via oaths for military resourcing that Gregory VII extended into across Europe. [32] Christian conflict with Muslims in the western peripheries of Christendom was sponsored by the Church in the 11th century including the siege of Barbastro and fighting in Sicily[33] In 1074 Gregory VII planned a display of military power reinforcing the principle of papal sovereignty. His vision of a holy war supporting Byzantium against the Seljuks was the first crusade prototype but lacked support.[34] Theologian Anselm of Lucca took the decisive step towards an authentic crusader ideology, stating that fighting for legitimate purposes could bring the remission of sins.[35]

The first crusade was advocated by Urban II at the Council of Clermont in 1095 promising absolution for the participants' sins.[36] An equivalence was created between crusades for the Holy Land and the Reconquista by Calixtus II in 1123. During the period of the Second Crusade Eugenius III was persuaded by the Cistercian abbot, Bernard of Clairvaux that the Germans conquest of the pagan Slavs was also comparable.[37] The 1146 papal bull Divina dispensatione declared pagan conversion was a goal worthy of crusade.[38] Papal protection, penance and salvation for those killed was extended to those who suppressed heretical sects in 1179 during the Third Council of the Lateran.[39]

Elected pope in 1198, Innocent III reshaped ideology and practice of crusading. He emphasised crusader oaths, penitence and clarified that the absolution of sins was a gift from God, rather than a reward for the crusaders' sufferings. Taxation to fund crusading was introduced and donation encouraged.[40][41] In 1199 he was the first pope to deploy the conceptual and legal apparatus developed for crusading to enforce papal rights. With his 1213 bull Quia maior he appealled to all Christians, not just the nobility, offering the possibility of vow redemption without crusading. This set a precedent for trading in spiritual rewards, a practice that scandalised devout Christians and later became an issue of the 16th-century Protestant Reformation.[42][43] From the 1220s crusader privileges were regularly granted to those who fought against heretics, schismatics or religiously ignorant Christians.[44] When Frederick II threatened Rome Gregory IX used crusading terminology. Rome was seen as the Patrimony of Saint Peter and canon law regarded crusades as defensive wars to protect theoretical Christian territory.[45]

Innocent IV rationalised crusading ideology on the basis of the Christians' right to ownership. He acknowledged Muslims' land ownership, but emphasised that this was subject to Christ's authority.[46] In the 16th century the rivalry between Catholic monarchs prevented anti-Protestant crusades but individual military actions were rewarded with crusader privileges, including the rebellion and the Spanish Armada's attack on Queen Elizabeth I and England.[47]

Causes and precursors

The First Crusade was an unexpected event for contemporary chroniclers, but historical analysis demonstrates it had its roots in developments earlier in the 11th century. Clerics and laity increasingly recognised Jerusalem as worthy of penitential pilgrimage. The Seljuk hold on the city was weak and returning pilgrims reported difficulties and the oppression of Christians. Byzantine desire for military aid converged with increasing willingness of the western nobility to accept papal military governance.[19][48]

Christians had a desire for a more effective Church evident in increased piety. Pilgrimage to the Holy Land expanded after safer routes through Hungary developed from 1000. There was an increasingly articulate piety within the knighthood and the developing devotional and penitential practises of the aristocracy that created a fertile ground for crusading appeals.[32] Crusaders' motivations may never be understood. One factor may have been spiritual – a desire for penance through warfare. Historian Georges Duby's explanation was crusades offered economic advancement and social status for younger, landless sons of the aristocracy. This has been challenged by other academics because it did not account for the wider kinship groups in Germany and Southern France. The anonymous Gesta Francorum talks about the economic attraction of gaining "great booty". This was true to an extent, but the rewards often did not include the seizing of land as fewer crusaders settled than returned. Another explanation was adventure and an enjoyment of warfare, but the deprivations the crusaders experienced and the costs they incurred makes this less likely. One sociological explanation was that they had no choice as they were embedded in extended patronage systems obliged to follow their feudal lords.[49]

From 1092 the status quo in the region disintegrated following the death of the vizier and effective ruler of the Seljuk Empire, Nizam al-Mulk. This was closely followed by the deaths of the Seljuk Sultan Malik-Shah and the Fatimid khalif, Al-Mustansir Billah. Islamic historian Carole Hillenbrand has described this as analogous to the fall of the Iron Curtain in 1989 with the phrase "familiar political entities gave way to disorientation and disunity".[50] The confusion and division meant the Islamic world disregarded the world beyond; this made it vulnerable to, and surprised by, the First Crusade.[51]

In the eastern Mediterranean

First Crusade and aftermath

14th-century miniature of Peter the Hermit leading the People's Crusade
Miniature of Peter the Hermit leading the People's Crusade (Egerton 1500, Avignon, 14th century)

In 1095 Alexios I Komnenos requested military support from the Council of Piacenza for the Byzantine army in the fight with the Seljuk Turks. Later that year at the Council of Clermont, Pope Urban supported this and exhorted war.[52] Thousands of predominantly poor Christians led by the French priest Peter the Hermit formed the first response known as the People's Crusade. Transitting through Germany they indulged in wide-ranging anti-Jewish activities and massacres. On leaving Byzantine-controlled territory in Anatolia they were annihilated in a Turkish ambush at the Civetot.[53] They were followed by independent military contingents in loose, fluid arrangements based on bonds of lordship, family, ethnicity and language led by members of the high nobility. Foremost were five princes: Count Raymond of Toulouse, two Normans from southern Italy—Bohemond of Taranto and his nephew TancredGodfrey of Bouillon and his brother Baldwin who led a force from Lotharingia, and Germany. They were joined by a northern French army led by Robert Curthose, Count Stephen of Blois, and Count Robert of Flanders.

The army may have numbered 100,000 including non-combatant. They travelled east by land and were cautiously welcomed to Byzantium by Alexios late in 1096.[54] He made them promise to return all recovered Byzantine territory and that their first objective should be Nicaea. While the Seljuk Sultan of RûmKilij Arslan—was away resolving a dispute a Frankish siege and Byzantine naval assault captured the city in June 1097. The crusade suffered starvation, thirst and disease during an arduous march across Anatolia, gained experience of Turkish tactics—lightly armoured mounted archers—at Dorylaeum and developed links with local Armenians. Baldwin left with a small force to establish the county of Edessa, the first Crusader state, early in 1098.[55]

In June 1098 the crusaders gained entry to Antioch after an eight month siege massacring most inhabitants, including local Christians. Kerbogha, the Atabeg of Mosul, led a relief force to the city, but Bohemond repulsed him. There was a delay of months while the crusaders decided would keep the city. This ended on the news that the Fatimid Egyptians had taken Jerusalem from the Seljuks. Despite his promise Bohemond retained Antioch and remained while Raymond led the army along the coast to Jerusalem.[56] Support transported by the Genoese to Jaffa tilted the balance of the siege of Jerusalem and the crusaders massacred the inhabitants and pillaged the city. Historians believe accounts of the numbers killed were exaggerated, but the narrative of massacre reinforced the crusaders' reputation for barbarism.[57] Godfrey secured the Frankish position, defeating an Egyptian force at Ascalon.[58]

Many crusaders considered their pilgrimage complete and returned to Europe. Only 300 knights and 2,000 infantry remained to defend Palestine. The support of troops from Lorraine enabled Godfrey, over the claims of Raymond, to take the position titled Defender of the Holy Sepulchre. A year later the Lorrainers foiled the attempt of Dagobert of Pisa, the papal legate, to make Jerusalem a theocracy on Godfrey's death. Baldwin was chosen as the first Latin king.[59] Bohemond returned to Europe to fight the Byzantines from Italy, but his 1108 expedition ended in failure. Raymond's successors completed capture the city of Tripoli after his death with the support of the Genoese. [60] Relations between Edessa and Antioch were variable: they fought together in the defeat at Battle of Harran, but the Antiocheans claimed suzerainty and attempted to block the return of Count Baldwin—later king of Jerusalem—from his captivity after the battle.[61] The Franks engaged in Near East politics with Muslims and Christians often fighting on both sides. The expansion of Antioch came to an end in 1119 with a major defeat by the Turks at the battle of the Field of Blood.[62]

Limited written evidence before 1160 indicates the crusade was barely noticed in the Islamic world. This is probably the result of cultural misunderstanding. The Muslims did not recognise the crusaders as religiously motivated warriors intent on conquest and settlement. They assumed this was the latest in a long line of attacks by Byzantine mercenaries. The Islamic world was divided, with rival rulers in Cairo, Damascus, Aleppo and Baghdad. This gave the crusaders a consolidation opportunity before a pan-Islamic counter-attack.[63]

Loss of Edessa and the Second Crusade

The rise of Imad ad-Din Zengi threatened the Franks. He became Atabeg of Mosul in 1127, expanded his control to Aleppo and in 1144 he conquered Edessa. Two years later Pope Eugenius III called for a second crusade. Bernard of Clairvaux spread the message that the loss was the result of sinfulness. Simultaneously, the anti-Semitic crusade preaching of the Cistercian monk, Rudolf, initiated more massacres of Jews in the Rhineland.[64] This was part of a general increase in crusading activity, including in the Iberian peninsular and northern Europe.[65]

Zengi was murdered in uncertain circumstances. His elder son Saif ad-Din succeeded him as atabeg of Mosul while a younger son Nur ad-Din succeeded in Aleppo.[66] Kings Louis VII of France and Conrad III of Germany were the first ruling monarchs to campaign but the crusade was not a success. Edessa's destruction made its recovery impossible, and the objectives were unclear. The French held the Byzantines responsible for their defeats by the Seljuks in Anatolia, while the Byzantines reinterated claims on future territorial gains in northern Syria. The crusaders decided to attack Damascus, breaking a long period of cooperation between Jerusalem and the city's Seljuk rulers. Bad luck, poor tactics and a feeble five-day siege of the city led to argument; the barons of Jerusalem withdrew support and the crusaders retreated before Zengi's sons' army. The chronicler William of Tyre related, and modern historians have concurred, that morale fell, hostility to the Byzantines grew and distrust developed between the newly arrived crusaders and those that had made the region their home.[64]

Rise of Saladin and the Third Crusade

Jerusalem demonstrated an increasing interest in expanding into Egyptian territory after the capture of Ascalon in 1153 opened a strategic road south. A year later Nur ad-Din became the first Muslim to unite Aleppo and Damascus in the crusading era.[67] In 1163 King Amalric initiated a failed invasion of Egypt which prompted Nur ad-Din move against the Franks gaining a strategic foothold on the Nile. His Kurdish general, Shirkuh, stormed Egypt and only an Egyptian–Jerusalemite alliance forced his return to Syria. Amalric broke the alliance in a series of ferocious attacks and the Egyptians requested military support. Shirkuh was deployed for a second time, accompanied by his nephew, Yusuf ibn Ayyub, who became known by his Arabic honorific Ṣalāḥ ad-Dīn ("the goodness of faith"), which has been westernised as Saladin. Amalric retreated and the Fatimid caliph appointed the Sunnite Shirkuh vizier. Saladin successfully intrigued to be become Shirkuh's successor on his death in 1171. Saladin imprisoned the last Fatimids and established a Sunnite regime in Egypt.[68]

Miniature of Phillip of France arriving in the eastern Mediterranean
Miniature showing King Philip II of France arriving in the eastern Mediterranean (Royal MS 16 G VI, middle of the 14th century)

Nur al-Din died in 1174 and Saladin became regent for his 11-year-old son, As-Salih Ismail al-Malik. The prince died seven years later, but Saladin had already seized Damascus and much of Syria from his ward's relatives.[69] Overconfidence led to an initial defeat by the Franks at the Battle of Montgisard but Saladin established a domain stretching from the Nile to the Euphrates through a decade of politics, coercion and low-level military action.[70] In 1186 a life-threatening illness prompted him to make good on his propaganda as the champion of Islam heighten the campaign against the Franks.[71] King Guy responded by raising the largest army that Jerusalem had ever put into the field. This force was lured into inhospitable terrain without water and Saladin routed them at the Battle of Hattin. Christian nobles were taken prisoner, including Guy. Saladin offered the option of leaving within 40 days or remaining in peace under Islamic rule. Jerusalem and much of Palestine quickly fell to Saladin.[72]

Pope Gregory VIII issued a papal bull titled Audita tremendi that proposed what became known as the Third Crusade. In August 1189, the freed King Guy attempted to recover Acre by surrounding the strategic city and a long stalemate ensued.[73] Travelling overland Holy Roman Emperor Frederick I died crossing the Saleph River in Cilicia and only a few of his men reached their destination. King Richard I of England travelled by sea. Philip II of France was the first king to arrive at the siege.[74] The arrival of the French and Angevins turned the tide in the conflict, and the Muslim garrison of Acre surrendered. Philip considered his vow fulfilled and returned to France, leaving most of his forces behind. Richard travelled south along the Mediterranean coast and recaptured Jaffa. Twice he advanced to within a day's march of Jerusalem, but lacked the resources to capture and defend the city. This was the end of Richard's crusading career and damaged Frankish morale. A negotiated three-year truce allowed Frankish access to Jerusalem.[75] The Crusader states survived, confined to a narrow coastal strip.[76] Emperor Frederick I's successor, Henry VI, announced a new crusade without papal encouragement in 1195. Henry died before departing for the crusade, but the arrival of the German crusaders prompted Saladin's brother, Al-Adil I to sign a five-year truce in 1198.[77]

Fourth Crusade and the sack of Constantinople

Image of siege of Constantinople
Conquest of the Orthodox city of Constantinople by the crusaders in 1204 (BNF Arsenal MS 5090, 15th century)

In 1198 the recently elected Pope Innocent III announced a new crusade, organised by three Frenchmen—Theobald of Champagne, Louis of Blois and Baldwin of Flanders— with the Italian Boniface of Montferrat replacing Theobald, on the latter's premature death, as the new commander of the campaign. They contracted with Venice for 85,000 marks for the transportation of 30,000 crusaders. However, many choose other embarkation ports and only around 15,000 arrived at Venice. Unable to fully repay the Venetians they accepted two offers. The Doge of Venice Enrico Dandolo proposed that Venice would be repaid with the profits of future conquests beginning with the seizure of the Christian city of Zara. Secondly, the exiled Byzantine prince Alexios Angelos offered 10,000 troops, 200,000 marks and the reunion of the Greek Church with Rome if they toppled his uncle Emperor Alexios III.[78]

Innocent III excommunicated the crusaders for the assault on Zara, but quickly absolved the French. The crusade entered Constantinople, Alexios III fled and was replaced by his nephew. The Greeks resisted the imposition of Alexios IV and harried the crusaders, so he encouraged the crusade to support him until he could fulfil his commitments. This situation ended in a violent anti-Latin revolt and the assassination of Alexios IV. Without ships, supplies or food the crusaders had little option than to take by force what Alexios had promised. The sack involved three days of the pillaging churches and killing of many Greek Orthodox Christians.[79] While not unusual behaviour for the time contemporaries such as Innocent III and Ali ibn al-Athir saw it as an atrocity against centuries of classical and Christian civilisation.[80]

A council of six Venetians and six Franks partitioned the territorial gains establishing a Latin Empire. Baldwin beacame Emperor of seven-eights of Constantinople, Thrace, northwest Anatolia and Aegean islands. Venice gained a maritime domain including the remaining portion of the city. Boniface received Thessalonika and his conquest of Attica and Boeotia formed the Duchy of Athens. His vassals, William of Champlitte and Geoffrey of Villehardouin, conquered Morea, establishing the Principality of Achaea. Both Baldwin and Boniface died in battles, fighting the Bulgarians.[81][82] These defeats led the papal legate to realise the crusaders from their crusading obligations to Innocent's annoyance. Maybe a fifth of the total number of crusaders reached Palestina via other routes, including a large Flemish fleet. Joining King Aimery on campaign they forced al-Adil into a six-year truce.[83]

Conflict with Egypt including the Fifth and Sixth Crusades

There were popular outbursts of ecstatic piety in 13th-century Europe such as the Children's Crusade of 1212. Large groups of young adults and children gathered spontaneously in the belief that their innocence would lead to success where others had failed. Few, if any at all, journeyed to the eastern Mediterranean.[42] Crusading did not resume until 1217. There was no immediate threat and a number of treaties had to expire first. Little was achieved by a force primarily raised from Hungary, Germany, Flanders led by King Andrew II of Hungary and Leopold VI, Duke of Austria. The crusaders attacked Egypt to break the Muslim hold of Jerusalem. Egypt was isolated from the other Islamic power centres, it would be easier to defend and was self-sufficient in food. Damietta was captured but then returned and an eight-year truce agreed after the Franks advancing into Egypt surrendered.[84]

Manuscript illumination of five men outside a fortress
Holy Roman Emperor Frederick II (left) meets al-Kamil (right), illumination from Giovanni Villani's Nuova Cronica (Vatican Library ms. Chigiano L VIII 296, 14th century).

Holy Roman Emperor Frederick II married Queen Isabella in 1225 and claimed the throne of Jerusalem. Frederick was empathetic to the Islamic world having grown up with Muslims in Sicily. When he abandoned crusade due to illness he was excommunicated. In 1228 Isabella II died after giving birth to a son, Conrad, who through his mother was now king of Jerusalem and Frederick's heir. Frederick's eventual crusade was largely a forceful negotiation that gave the Franks most of Jerusalem and a strip of territory linking the city to Acre. It formed with an alliance with Al-Kamil, Sultan of Egypt requiring support against his enemies of whatever religion. Frederick was unpopular because of suspicion of his ambition. Pope Gregory IX attacked his Italian possessions and he returned to defend them.[85]

A period of absentee monarchs followed—Conrad from 1225 until 1254, his son Conradin until 1268. Nobility such as the Ibelins attempted to seize regency control. This led to factional conflict with Frederick's viceroy Richard Filangieri in the War of the Lombards. Tyre, the Hospitallers, the Teutonic Knights and Pisa supported Filangieri. The opposition was the Ibelins, Acre, the Templars and Genoa. The opposition prevailed in 1242 with the capture of Tyre and a succession of Ibelin and Cypriot regents followed.[86] The kingdom could no longer rely on Frederick's resources and was left dependent on Ayyubid division, the military orders and western aid for survival.[87] The popes' conflict with Emperor Frederick left the responsibility for crusading to secular, rather than papal, leadership. The Barons' Crusade was led by King Theobald I of Navarre and when he returned home, by the king of England's brother, Richard of Cornwall. The Franks followed Frederick's tactics of forceful diplomacy and playing rival factions off against each other when Sultan Al-Kamil died and his family fell into disputes over the succession in Egypt and Syria. [88]

The Mongols provided a new military threat to the Christian and Islamic worlds, sweeping west through southern Russia, Poland and Hungary; defeating the Seljuks and threatening the Crusader states. Although predominantly pagan, some Mongols were Nestorian Christians. This gave the papacy hope they might become allies. But when Pope Innocent IV wrote to the Mongols to question their attacks on Christians they replied demanding his total submission.[89] The Mongols displaced a central Asian Turkish people, the Khwarazmian, providing Al-Kamil's son As-Salah with useful allies. The Khwarazmians savagely captured Jerusalem. An Egyptian–Khwarazmian army then annihilated a Frankish–Damascene army at La Forbie. This was the last time the Franks had the resources to raise a field army. As-Salah conquered almost all mainland territories, confining the Crusaders to a few coastal towns.[90][91]

Saint Louis, decline and fall

13th-century miniature of the Siege of Acre
Miniature of the Siege of Acre (1291) (Estoire d'Oultre-Mer, BNF fr. 2825, fol 361v, ca. 1300)

The devout French king Louis IX and his brother Charles I of Anjou dominated 13th-century politics in the eastern Mediterranean. In 1249 Louis's crusade attacked Egypt and was defeated at Mansura. The crusaders were captured as they retreated. Louis and his nobles were ransomed, other prisoners were given a choice of conversion to Islam or beheading. A ten-year truce was established and Lois remained in Syria until 1254 consolidating the Frankish position. In Egypt a power struggle developed between the Mamluks and the Ayyubid rulers. The Mongol threat led to one of the Mamluk leaders, Qutuz, seizing the sultanate in 1259 and uniting with another Mamluk faction led by Baibars. The Mamluks defeated the Mongols at Ain Jalut before gaining control of Damascus and Aleppo. Qutuz was assassinated and Baibars assumed control.[92][93]

Division in the Crusader states led to conflicts like the War of Saint Sabas. Venice drove the Genoese from Acre to Tyre where they continued Egyptian trading.[94] In 1270 Charles turned Louis's new crusade to his advantage by persuading him to attack Tunis. Their army was devastated by disease, and Louis died at Tunis. Prince Edward, the future king of England, and a small retinue arrived too late for the conflict but continued to the Holy Land. Edward survived an assassination attempt, negotiated a ten-year truce, and then returned to manage his affairs in England. This ended the last significant crusading effort in the eastern Mediterranean.[95] The mainland Crusader states were finally extinguished with the fall of Tripoli in 1289 and Acre in 1291.[96]

The causes of the decline in crusading and the failure of the Crusader states are multi-faceted. The nature of crusades was unsuited to the defence of the Holy Land. Crusaders were on a personal pilgrimage and usually returned when it was completed. Although the ideology of crusading changed over time, crusades continued to be conducted without centralised leadership by short-lived armies led by independently minded potentates, but the Crusader states needed large standing armies. Religious fervour was difficult to direct and control even if it enabled significant feats of military endeavour. Political and religious conflict in Europe combined with failed harvests reduced Europe's interest in Jerusalem. Ultimately, the huge distances made the mounting of crusades and the maintenance of communications insurmountably difficult. It enabled the Islamic world, under the charismatic leadership of Zengi, Nur al-Din, Saladin, the ruthless Baibars and others, to use the logistical advantages of proximity to victorious effect.[97]

In Europe

Reconquista

The disintegration of the Caliphate of Córdoba created the opportunity for the Reconquista beginning in 1031. The Christian realms had no common identity or shared history based on tribe or ethnicity. As a result, León, Navarre and Catalonia united and divided several times between the 11th and 12th centuries. Although small, all developed an aristocratic military technique.[98] By the time of the Second Crusade three kingdoms were powerful enough to conquer Islamic territory—Castile, Aragon and Portugal.[99] In 1212, the Spanish were victorious at Las Navas de Tolosa with the support of 70,000 foreign combatants who responded to the preaching of Innocent III. Many foreigners deserted because of the tolerance the Spanish demonstrated for the defeated Muslims. For the Spanish, the Reconquista was a war of domination rather than a war of extinction.[100] This contrasted with the treatment of the Christians formerly living under Muslim rule, the Mozarabs. The Roman Rite was relentlessly imposed, and the native Christians were absorbed into mainstream Catholicism.[101] Al-Andalus, Islamic Spain, was completely suppressed in 1492 when the Emirate of Granada surrendered. At this point the remaining Muslim and Jewish inhabitants were expelled from the peninsula.[102]

Campaigns against heretics and schismatics

Two illuminations: the pope admonishing a group of people and mounted knights attacking unarmed people with swords
Miniatures showing Pope Innocent III excommunicating, and the crusaders massacring, Cathars(BL Royal 16 G VI, fol. 374v, 14th century)

There were modest efforts to suppress a dualistic Christian sect called the Cathars in southern France around 1180.[39] After a thirty-year delay Innocent III proclaimed the Albigensian Crusade named after the city of Albi, one of the centres of Catharism.[103] This proved that it was more more effective waging a war against the heretics' supporters than the heretics themselves. Tolerant feudal lords had their lands confiscated and titles forfeited. In 1212 pressure was exerted on the Milan for tolerating Catharism.[104] Two Hungarian invasions of Bosnia, the home of a legendary Cathar "anti-pope", were proclaimed crusades in 1234 and 1241. A crusade forced the Stedinger peasants to pay tithes in 1234.[105] The historian Norman Housley notes the connection between heterodoxy and anti-papalism in Italy. Indulgences were offered to anti-heretical groups such as the Militia of Jesus Christ and the Order of the Blessed Virgin Mary.[106] Anti-Christian crusading declined in the 15th century, the exceptions were the six failed crusades against the religiously radical Hussites in Bohemia and attacks on the Waldensians in Savoy.[47]

Political campaigns

Innocent III raised a crusade against Markward von Annweiler, over who had the regency of Sicily, which ended with Markward's death. The Albigensian Crusades established a precedent for anti-Christian crusades. The pope and the Inquisition claimed anyone not aligned with them was an opponent and heretic without evidence. [107][108] When Frederick threatened to take Rome in 1240 Gregory IX used crusading terminology, but the Popes' wars against the Emperor and his sons were unsuitable for crusading. There were no clear objectives or limitations. On Frederick II's death the focus moved to Sicily. In 1263, Pope Urban IV offered full crusading indulgences to Charles of Anjou in return for its conquest.[45] The 1281 election of a French pope, Martin IV, brought the power of the papacy behind Charles. He prepared a crusade against Constantinople but an uprising, known as the Sicilian Vespers, instigated by the Byzantine Emperor Michael VIII Palaiologos proclaimed Peter III of Aragon king of Sicily. Martin excommunicated Peter and an unsuccessful Aragonese Crusade followed.[109] The use of political crusades continued against Venice over Ferrara; Louis IV, King of Germany when he marched to Rome for his imperial coronation; and the free companies of mercenaries.[110]

Northern crusades

Map of the branches of the Teutonic Order in Europe around 1300 showing sovereign territory in the Baltic and the Grand Master's HQ in Venice
Map of the branches of the Teutonic Order in Europe around 1300. Shaded area is sovereign territory, Grand Master HQ in Venice is highlighted)

The Slavic, Baltic and Finno-Ugric tribes of the Baltic region resisted Christianity for a longer period than their neighbors.[111] In 1147 Bernard of Clairvaux persuaded Pope Eugenius III that the Germans' and Danes' conflict with the pagan Wends was a holy war analogous to the Reconquista, urging crusaders to fight until all heathens were baptised or killed. The new crusaders' motivation was primarily economic: the acquisition of new arable lands and serfs, the control of Baltic trade routes or the abolishment of the Novgorodian merchants' monopoly in fur trade.[112] From the early 13th century the military orders provided garrisons in the Baltic and defended the German commercial centre, Riga. The Livonian Brothers of the Sword and the Order of Dobrzyń were established by local bishops. The Sword Brothers were notorious for cruelty to pagans and converts alike. The Teutonic Knights were founded during the 1190s in Palestine, but their strong links to German imperium diverted efforts from the Holy Land to the Baltic. Between 1229 to 1290, the Teutonic Knights absorbed both orders, subjugated most of the Baltic tribes and established a ruthless and exploitative monastic state.[113][114] The Knights invited foreign nobility to join their regular Reisen, or raids, against the last unconquered Baltic people, the Lithuanians. These were fashionable events of chivalric entertainment among young aristocrats. Jogaila, Grand Prince of Lithuania, converted to Catholicism and married Queen Jadwiga of Poland resulting in an united Polish–Lithuanian army routing the Knights at Tannenberg in 1410. The Knights' state survived, from 1466 under Polish suzerainty, but Prussia was transformed into a secular duchy in 1525, Livonia in 1562.[115]

Late medieval and early modern period

The Seljuk Sultanate of Rum fragmented in the late 13th century. The Ottoman Turks, located in north-eastern Anatolia took advantage of a Byzantine civil war of 1341–1347 and also established a strong presence in Europe. They captured the Byzantine fortress at Gallipoli 1354 and defeating the Serbians at Kosovo in 1389 won control of the Balkans from the Danube to the Gulf of Corinth. This was further confirmed by victory over French crusaders and King Sigismund of Hungary at Nicopolis in 1396. Sultan Murad II destroyed a large Serbian and Hungarian force at Varna in 1444 and four years later defeated the Hungarians at Kosovo again.[116][117]

After the fall of Constantinople in 1453 the crusading response was largely symbolic. One example was Duke Phillip of Burgundy's 1454 promotion of a crusade, that never materialised, at the Feast of the Pheasant.[118] The 16th century saw growing rapprochement. The Habsburgs, French, Spanish and Venetians all signed treaties with the Ottomans. King Francis I of France sought allies from all quarters, including from German Protestant princes and Sultan Suleiman the Magnificent.[119] Crusading became chiefly a financial exercise with precedence given to the commercial and political concerns. As the military threat presented by the Turks diminished anti-Ottoman crusading became obsolete with the Holy League in 1699.[120]

Outremer

Demography

Map of the states of the eastern Mediterranean in 1135
Map of the eastern Mediterranean in 1135. The Frankish crusader states are indicated with a red cross . The Principality of Armenian Cilicia was under Armenian rule. The remnant of the Byzantine Empire is visible in the west; the Seljuk Empire and Fatimid Egypt are shown in green.

After the First Crusade's capture of Jerusalem and victory at Ascalon most crusaders considered their personal pilgrimage complete and returned to Europe.[58] Modern research based on historical geography techniques indicate that Muslims and indigenous Christian populations were less integrated than previously thought. Palestinian Christians lived around Jerusalem and in an arc stretching from Jericho and the Jordan to Hebron in the south.[101] Comparing archaeological research on Byzantine churches built before the Muslim conquest and Ottoman census records from the 16th century demonstrates that some Greek Orthodox communities had disappeared before the crusades but most continued after the fall of the Crusader states for centuries. Maronites were concentrated in Tripoli, the Jacobites in Antioch and Edessa. Armenians also lived in the north but communities existed in all major towns. Palestine's central areas had a Muslim majority population. The Muslims were mainly Sunnis, but Shi'ite communities existed in Galilee. The nonconformist Muslim Druzes were recorded living in the mountains of Tripoli. The Jewish population resided in coastal towns and some Galilean villages.[121][122]

The Frankish population of the Kingdom of Jerusalem became concentrated in three major cities. By the 13th century the population of Acre probably exceeded 60,000, then came Tyre and the capital itself was the smallest of the three with a population somewhere between 20,000 and 30,000.[123] At its zenith, the Latin population of the region reached c250,000 with Jerusalem's population numbering c120,000 and the combined total in Tripoli, Antioch and Edessa being broadly comparable.[124] Frankish peasants' presence is evident in 235 villages, out of a total some 1200 rural settlements. Some were planned villages, established to encourage settlers from the West and some were shared with native Christians. The native population lived in casalia, or rural settlements, each including the dwellings of about 3-50 families.[125][126]

In context, Josiah Russell roughly estimates the population of what he calls "Islamic territory" as 12.5 million in 1000—Anatolia 8 million, Syria 2 million, Egypt 1.5 million and North Africa 1 million — with the European areas that provided crusaders having a population of 23.7 million. He estimates that by 1200 that these figures had risen to 13.7 million in Islamic territory—Anatolia 7 million, Syria 2.7 million, Egypt 2.5 million and North Africa 1.5 million— while the Crusaders' home countries population was 35.6 million. Russell acknowledges that much of Anatolia was Christian or under the Byzantines and "Islamic" areas such as Mosul and Baghdad had significant Christian populations.[127]

Society

The Outremer was frontier society with elite Frankish ruling of a native population related to the neighbouring communities, many of whom were hostile to the Franks.[128] It was politically and legally stratified with self-governing ethnic communities. Relations between communities were controlled by the Franks.[129] The basic division in society was between Frank and non-Frank, and not between Christian and Muslim. All Franks were considered free men while the native peoples lived like western serfs. Conversion to Latin Christianity was their only route to full citizenship. The Franks imposed officials in the military, legal and aministrative systems using the law and lordships to control the natives. Few Franks could speak more than basic Arabic. Dragomans—interpreters—and ruʾasāʾ—village headmen—were used as mediators. Civil disputes and minor criminality were administered by the courts of the native communities, but major offences and cases involving Franks were dealt by the Frankish cour des bourgeois. The lack of material evidence makes the discovery of levels of assimilation difficult. The archaelogy is culturally exclusive and written evidence indicates deep religious division, although the Outremer's heterogeneity would have inevitably eroded formal apartheid.[130] The key differentiator in status and economic position was between urban and rural dwellers. Indigenous Christians could gain higher status and acquire wealth through commerce and industry in towns but few Muslims lived in urban areas except those in servitude.[131]

Fulcher of Chartres wrote of frequent intermarriage between Franks, Greek Orthodox and Armenian Christians, but marrying a Muslim required their conversion.[132][133] Frankish courts recognised the regions diversity. Queen Melisende was part Armenian and married Fulk from Anjou. Their son Amalric, first married a local Frank then a Byzantine Greek. William of Tyre was appalled at the use of Jewish, Syrian and Muslim physicians popular among the nobility. Greek and Arabic speaking Christians made Antioch a centre of cultural interchange. The local peoples showed the Frankish nobility traditional deference. Some Franks adopted the local dress, food, housing and military techniques. This does not mean the Outremer was a cultural melting pot. Inter-communal relations were shallow, identities maintained and other communities were considered alien.[134]

Economy

The Crusader states emerged as new economic entities in the eastern Mediterranean, separating the Western Asian Muslim states from their traditional ports of trade.[135] Trade routes shifted and Acre developed into a major emporium, directly linked to Damascus and Egypt. Well aware of the importance of international commerce, the monarchs guaranteed the merchants' free movement between the Crusader ports and the Muslim states even during times of war. Trade in relics bloomed and locally produced cane sugar became a major export item. The Franks imported leather, fur, warm textiles, timber and bacon from the West.[136] Olives, grapes, wheat and barley were the most important agricultural products before Saladin's conquests, but large crusader armies could not be supplied with local wine and grain. Glass making and soap production were major industries in the towns.[137][126] Tolls collected from merchants and pilgrims enriched the royal treasury. Regular raids to Syria and Egypt were also important source of royal income and unconquered Muslim communities were forced to pay tribute.[59][138] Seigniorial monopolies, or bans, existed, compelling the peasantry to use the landowners' mills, ovens and other facilities. The presence of hand-mills in most households implies that the serfs sometimes circumvented their lords' monopolies.[139]

The crusaders who settled in the Outremer had to accept the rules of the local market that was far more monetised than their homelands' economies. Initially, a hybrid monetary system existed, combining the use of the silver and gold dirhams and dinars of the eastern Mediterranean with European silver coins and the Crusaders' own copper coins. Silver coins were first minted in Tripoli around 1110. The Crusaders' gold coins, minted from around 1120, were copies of Egyptian dinars until a papal legate outlawed them for their Koranic inscriptions in the 1250s. The Franks' light gold bezants were used as a proxy common currency by merchants of any faith, but Frankish coins could never dominate the Crusader states' monetary system.[140]

Monarchy

Baldwin II effectively seized power—replacing the Lotharingians with a French elite—before a principle of hereditary succession was established in Jerusalem in the 1120s. The constant warfare in the early 12th century led to high mortality rates among the nobility along with a policy of encouraging settlers from Europe and local Christians from across the Jordan.[141] Baldwin had no male heir and limited suitable marital options for his four daughters so he sought a consort from Europe for Melisende—Fulk of Anjou. This process was repeated in the 1170s, 1180s to 1190s and 1210s and in Antioch as well. Consorts brought military support but also retinues that were given roles in the kingdom conflicting with the old nobility that had emerged from earlier crusaders. [142] At the beginning of the 12th century governance in Jerusalem was similar to that throughout western Christendom.[dubious ] Control was exercised at the Haute Cour— high court— or Curia Regis between the king and his tenants in chief.[dubious ] The Franks knew this as the Parlement or Curia generalis. Officially, attendance was the great barons and the king’s direct vassals. After 1125 the constitutional arrangements of Jerusalem stopped evolving, in contrast to the centralising European courts developing new administration, judicial and legislative systems.[dubious ] The cause may have been the prioritisation of military needs, the increase in power of the nobility as opposed to the increase in power of the monarchy seen in Europe or the Haute Cour changing from offering counsel to the position where the king was compelled to follow it.[dubious ] In law a quorum of the Haute Cour was the king and three tenants in chief.[143] There was a body of written law but this was lost in the aftermath of Hattin forcing a reliance on a legal system based on custom and memory. A poorly remembered mythical past enable laws to be interpreted in ways very different from the initial intention. One example was the reinterpretation of the 1162 Assise sur la ligece limiting crown authority and the expansion of membership to all fief-holders—more than six hundred. All those who paid homage directly to the king were now members of the Haute Cour of Jerusalem, sovereign authority rested not solely with the monarch, but with the monarch in consultation with the Haute Cour e.g. all fief-holders.[dubious ] This was made possible by the period from 1186 to 1286 when the kings were either minors or consorts.[dubious ] In this period membership expanded again to include the leaders of the military orders, the higher clergy, representatives of the Italian communes and leading burgesses. Frederick II attempted, but failed, to impose direct rule on Jerusalem and a surragate commune, or parliament, was established for a period in Acre by rebel barons.[144][145]

Religion

Partly a result of anti-Orthodox policy the early crusaders filled ecclesiastical positions left vacant by the Orthodox church with Franks including that of patriarchate of Jerusalem when Simeon II died. The Greek Orthodox Church was considered part of the universal Church enabling the replacement of Orthodox bishops by Latin clerics in coastal towns. The first Latin patriarch of Jerusalem, Arnulf of Chocques, ejected the Greek Orthodox monks from the Holy Sepulchre but relented when the miracle of Easter Fire failed in their absence. The appointment of Latin bishops had little effect on the Arabic-speaking Orthodox Christians because the previous bishops were also foreign, from the Byzantine Empire. The Latin bishops used Greeks as coadjutor bishops to administer Syrians and Greeks left without higher clergy. In many villages Latin and Orthodox Christions shared the churches. In exceptional political circumstances, Greeks replaced Latin patriarchs in Antioch. Orthodox monasteries were rebuilt and Orthodox monastic life revived. This toleration continued despite an increasingly interventionist papal reaction demonstrated by Jacques de Vitry, bishop of Acre. The Armenians, Copts and Jacobites, Nestorians and Maronites had greater autonomy. As they were not in communion with Rome they could retain their own bishops without a conflict of authority. Around 1181 Aimery of Limoges, Patriarch of Antioch, managed to bring the Maronites into communion with Rome, establishing a precedent for the Uniate Churches.[146]

Religion prevented assimilation evidenced by the Franks' discriminatory laws against Jews and Muslims. They were banned from living in Jerusalem and sexual relationship between Muslims and Christians was punished by mutilation. Some mosques were converted into Christian churches, but the Franks did not force the local Muslims to convert to Christianity. Frankish lords were particularly reluctant, because conversion would have ended the Muslim peasants' servile status. The Muslims could pray in public and their pilgrimages to Mecca continued.[147] The Samaritans' annual Passover festival attracted visitors from beyond the kingdom's borders.[148]

Communes

Photograph of three crusader coins from the British Museum. Left: A Denier in European style with Holy Sepulchre (1162–75). Centre: a Kufic gold bezant (1140–80). Right: gold bezant with Christian symbol (1250s)
Crusader coins of the Kingdom of Jerusalem. Left: Denier in European style with Holy Sepulchre (1162–75). Centre: Kufic gold bezant (1140–80). Right: gold bezant with Christian symbol (1250s). (British Museum)

Largely based in the ports of Acre, Tyre, Tripoli and Sidon, Italian, Provençal and Catalan communes had distinct cultural characteristics and exerted significant political power. Separate from the Frankish nobles or burgesses, the communes were autonomous political entities closely linked to their towns of origin. This gave them the ability to monopolise foreign trade and almost all banking and shipping in the Outremer. Their parent cities' naval support was essential for the Crusader states. Every opportunity to extend trade privileges was taken. One example saw the Venetians receiving one-third of Tyre, its territories and exemption from all taxes, after Venice participated in the successful 1124 siege of the city. Despite all efforts, the Syrian and Palestinian ports were unable to replace Alexandria and Constantinople as the primary centres of commerce in the region. Instead, the communes competed with the monarchs and each other to maintain economic advantage. Power derived from the support of the communards' native cities rather than their number, which never reached more than hundreds. Thus, by the middle of the 13th century, the rulers of the communes were barely required to recognise the authority of the crusaders and divided Acre into several fortified miniature republics.[149][150]

Military

The crusaders followed the customs of their Western European homelands meaning that there were few cultural innovations in the Outremer. Innovations are all related to the military, including the establishment of the military orders and the development of tactics and military architecture.[151] Records from John of Ibelin indicate that around 1170 the military force of the kingdom of Jerusalem was based on a feudal host of about 647 to 675 heavily armoured knights. Each feudatory would also provide his own armed retainers. Non-noble light cavalry and infantry were known as serjants. The prelates and the towns were to provide 5,025 serjants to the royal army, according to Ibelin's list. This force would be augmented by hired soldiery. Turcopoles were recruited from among the natives. In times of emergency, the king could also call upon a general muster of the Christian[152] population, Franks and natives alike. Historian Joshua Prawer estimates that the military orders could match the king's fighting strength. This means the total military of the kingdom can be estimated at 1,200 knights and 10,000 serjants. Enough for further territorial gains, but fewer than the required numbers to maintain military domination. This was also a problem defensively. Putting an army into the field required draining castles and cities of all able-bodied fighting men. In the case of a defeat such as the battle of Hattin, there remained no one to resist the invaders. Muslim armies were incohesive and seldom campaigned beyond a period between sowing and harvest. As a result, the crusaders adopted delaying tactics when faced with a superior invading Muslim force. They would avoid direct confrontation, instead retreating to strongholds and waiting for the Muslim army to disperse. It took generations before the Muslims recognised that they could not conquer the Crusader states without destroying the Franks' fortresses. This strategic change forced the crusaders away from the tactic of gaining and holding territory, including Jerusalem. Instead the aim was to attack and destroy Egypt. By removing this constant regional challenge, the Crusaders hoped to gain the necessary time to improve the kingdom's demographic weakness.[153]

Other Crusader states

Multi-coloured map of Latin and Byzantine Empires
Map of the Latin Empire and the Byzantine successor states in 1205. Green marks the dated acquisitions of Venice; pink the successor states; shades of purple indicate the Latin Empire and its vassal states.

Cyprus

In 1191 the English king, Richard I, conquered Cyprus while journeying by sea to the Third Crusade. This was in response of the capture of his sister and his fiancée by the Cypriot ruler, Isaac Komnenos.[154] A year later Richard facilitated the sale of the island to King Guy for 40,000 bezants as part of the settlement intended to end his rule in Jerusalem and make Conrad of Montferrat king.[155] Guy's brother, Aimery, swore fealty to Holy Roman Emperor Henry VI in return for a royal crown, enabling Emperor Frederick II to demand the Cypriots' homage and financial support during his crusade.[156] Cyprus survived the fall of the mainland Crusader states. King Peter launched the last crusade against Egypt and sacked Alexandria in 1365.[157] The last Cypriot monarch, Catherine Cornaro, was forced to cede the island to Venice in 1489.[158]

Frankish Greece

The Latin states established on the ruins of the Byzantine Empire were no more than new elements of the regional patchwork of petty realms. Latin rule in Greece was fragile. Byzantine successor states emerged in the west—Epirus, and in the east—Nicaea and Trebizond. Greece did not attract colonists from Europe and Catholic religious practice outraged the local Orthodox population. Epirote troops ousted the Latins from Thessaloniki in 1224, and Byzantine rule was restored in Constantinople from Nicaea in 1261. Achaea and Athens endured, but only under the suzerainty of the Angevin rulers of Naples. The Catalan Company, a group of freelance mercenaries, destroyed the cavalry of Frankish Greece and seized Athens in 1311. The Catalans lost the duchy to the Acciaioli, a Florentine banking family. Athens fell to the Ottoman Turks in 1456.[159][160] The Venetians endured a long-standing conflict with the Ottoman Empire until the final possessions were lost in the Seventh Ottoman–Venetian War in the 18th century. This period of Greek history is known as the Frankokratia or Latinokratia ("Frankish or Latin rule") and designates a period when Catholic western European nobles, primarily from France and Italy, ruled over the Orthodox Byzantine Greeks on former Byzantine territory.[161]

Military orders

13th-century miniature of King Baldwin II granting the Al Aqsa Mosque to Hugues de Payens
13th-century miniature of Baldwin II of Jerusalem granting the captured Al Aqsa Mosque to Hugues de Payns

Unarmed pilgrims were frequently attacked by bandits on the roads to Jerusalem. Their protection inspired the most innovative element of crusading ideals—the military orders. These were confraternities, combining chivalric and monastic ideas. The armed monks made the traditional vows of poverty, chastity and obedience, but also pledged to fight for Christendom.[162][163][164] The Templars' founders, Hugh of Payns and his fellows, were knights in the service of the Holy Sepulchre before they established a brotherhood for the pilgrims' protection in 1119. They received the Al-Aqsa Mosque as their headquarters from King Baldwin II. The Franks associated the mosque with Solomon's Temple—hence their name: the Poor Fellow-Soldiers of Christ and the Temple of Solomon. They received papal recognition at the 1129 Council of Troyes and Bernard of Clairvaux published a treatise to defend their idea of warrior monks. The Hospitallers initially, from the 1080s, run a hospital for pilgrims in Jerusalem but added a martial element to their medical purpose, developing into the second military order in the 1120s.[165] Both orders became supranational organisations as papal support led to rich donations of land and revenue across Europe, a steady flow of new recruits and the wealth to maintain multiple fortifications in the crusader states. In time, they developed into autonomous powers.[166] They set a precedent for the establishment of smaller orders, including the Order of Saint Lazarus for knights suffering from leprosy and the Castilian Order of Calatrava.[167] The Knights Templar were dissolved in 1312 at the Council of Vienne, in response to probably false charges by King Philip IV of France. The Knights Hospitaller survived and established their headquarters at Rhodes. Rhodes fell to the Ottomans in 1522, but the Hospitallers seized Malta and ruled it until Napoleon captured the island in 1798. They continue in existence to the present-day, although they had abandoned their military mission in 1834.[168]

Art and architecture

photograph of 12th-century Hospitaller castle of Krak des Chevaliers in Syria showing concentric rings of defence, curtain walls and location sitting on a promontory.
12th-century Knights Hospitaller castle of Krak des Chevaliers in Syria, one of the first castles to use concentric fortification, i.e. concentric rings of defence that could all operate at the same time.

From chronicles we know the crusaders sang both war songs and frivolous songs during their march, but none of their songs survived.[169] The Outremer and the crusades appeared as important topics of medieval literature. Although few poets visited the Holy Land, their output often encouraged others to journey on pilgrimage to the East.[170] Some of the most renowned crusaders were also troubadours, including Kings Richard I and Theobald I. The first Hebrew itineraries to Palestine were written in the 12th century, because Jewish pilgrimage to Jerusalem intensified in the crusader period.[171] The native Orthodox monks wrote theological treatises, criticizing the ruling Franks' religious practices. A new literary genre, pamphlets about the recovery of the Holy Land, emerged after St Louis' failed crusades.[172]

Fortresses are the crusades' most impressive monuments, still testifying the vulnerability of the crusaders' rule and their innovative spirit. They acted as centres of defence and administration. The castles also served as a place of refuge for the peoples of the nearby villages, thus the building of a castle always stimulated the development of new settlements.[173][174] Direct contact with Arab fortifications originally constructed by the Byzantines influenced developments in the East. But the lack of documentary evidence means that it remains difficult to differentiate between the importance of this design culture and the constraints of situation, which led to the inclusion of oriental design features such as large water reservoirs and the exclusion of occidental features like moats.[175]

Early church design was in the French Romanesque style such as the 12th-century rebuilding of the Holy Sepulchre. It retained Byzantine detailing, but arches and chapels were built to northern French, Aquitanian or Provençal patterns. There is little trace of any surviving indigenous influence in sculpture, although in the Holy Sepulchre the column capitals of the south facade follow classical Syrian patterns. Throughout the 12th and 13th centuries the influence of indigenous artists was demonstrated in the decoration of shrines, painting and the production of manuscripts. Frankish practitioners borrowed methods from the Byzantines and indigenous artists in iconographical practice. Monumental and panel painting, mosaics and illuminations in manuscripts adopted an indigenous style illustrated by the Church of the Nativity. Wall mosaics were unknown in the West but in widespread use in the Outremer. Whether this was by indigenous craftsmen or learnt by Frankish ones is unknown, but a distinctive original artistic style evolved.[176]

Manuscripts were produced and illustrated in workshops housing Italian, French, English and local craftsmen leading to a cross-fertilisation of ideas and techniques. The Melisende Psalter was created by several hands in a workshop attached to the Holy Sepulchre. This style could have reflected or influenced the taste of patrons of the arts as part of an increase in stylised Byzantine-influenced content. This extended to the production of icons, unknown at the time to the Franks, sometimes in a Frankish style and of western saints. This is seen as the origin of Italian panel painting.[177] While it is difficult to track illumination of manuscripts and castle design back to their sources textual sources are simpler. The translations made in Antioch are notable, but they are considered of secondary importance to the works emanating from Muslim Spain and from the hybrid culture of Sicily.[178]

Female involvement

Until abolished by Innocent III, married men required their wives consent before taking the cross and the husbands' prolonged absences caused objections. Muslim and Byzantine observers were viewed with disdain the many women who willingly joined the armed pilgrimages and female fighters. Western chroniclers indicated female crusaders were wives, merchants, servants and sex workers. Attempts were made to control the women's behaviour in ordinances of 1147 and 1190. Aristocratic women had a significant impact: Ida of Formbach-Ratelnberg led her own force in 1101; Eleanor of Aquitaine conducted her own political strategy; and Margaret of Provence negotiated her husband Louis IX's ransom with an opposing woman—the Egyptian sultana Shajar al-Durr. Misogyny meant that there was male disapproval; chroniclers tell of immorality and Jerome of Prague blamed the failure of the Second Crusade on the presence of women. Even though they assisted crusade promotion preachers would typecast them as obstructing recruitment, despite the donations, legacies and vow redemptions. Reward did come in the sharing of crusaders plenary indulgences.[179]

Women enjoyed more liberties in the Crusader states than their sisters in Europe. Widows could not be forced into a new marriage, but second and third marriages were common. Noble women could inherit fiefs and they were regularly appointed their minor children's guardians. After the 1259 Byzantine victory at Pelagonia, the wives of the captive lords of Frankish Greece held a parliament to discuss the details of their husbands' release. No similar parlement des dames, or ladies' parliament, assembled in other parts of Europe. Living in a frontier society also had its imminent dangers. Women were often captured and sold into slavery. Gang rape was a method of intimidating enemy forces.[180]

Fundraising

The crusades were costly enterprises. A crusader needed c1.5 kilos of food—mainly bread or ship's biscuit, cheese, salted meat and dried legumes—and at least 3 litres of beverage a day. Their horse was supplied with about 5 kilos of grain, 5 kilos of hay and 32 litres of water each day.[181] To facilitate fundraising, the popes authorized the clergy to lend money to the crusaders or to buy their property. The crusaders could pledge their estates or cash-generating possession to the Church to secure the loan's repayment, but the lenders could not demand interest from them.[182] Crusaders could also borrow money from Jewish money-lenders until Pope Eugenius III outlawed this practice. Extraordinary taxes on Jewish property or the confiscation of Jewish money-lenders' profits became common methods of fundraising in the late 12th century.[183] Special royal taxes, such as the "Saladin tithe", were occasionaly levied in France and England for the defence of the Holy Land or the monarchs' crusades, but the regular taxation of lay people for crusading purposes was impossible.[184] Innocent III was the first pope to levy a tax on Church revenues, at a rate of 2,5%.[185] Donations were always important elements of funding. From 1213 separate chests were placed in all Catholic churches to encourage donations.[186] Crusaders depended on plunder and booty when they could not buy food in the local markets.[187]

Legacy

The wars of the cross created national heroes and lasting national myths, including the Dannebrog legend. The Reconquista and the Northern Crusades had a profound impact on Europe's political map. In Syria and the Holy Land, mainly physical objects and some place-names have preserved the crusades' memories.[188] The Crusader states' history can provide arguments both to those who are convinced that people of diverse cultural background can peacefuly live together, and to those thinking that the "clash of civilisations" is inevitable.[189] Historical parallelism and the tradition of drawing inspiration from the Middle Ages have become keystones of political Islam encouraging ideas of a modern jihad and long struggle while secular Arab nationalism highlights the role of western imperialism.[190] Muslim thinkers, politicians and historians have drawn parallels between the crusades and modern political developments such as the establishment of Israel in 1948.[191] Right-wing circles in the Western world have drawn opposing parallels, considering Christianity to be under an Islamic religious and demographic threat that is analogous to the situation at the time of the crusades. Crusader symbols and anti-Islamic rhetoric are presented as an appropriate response, even if only for propaganda purposes. These symbols and rhetoric are used to provide a religious justification and inspiration for a struggle against a religious enemy.[192]

Historiography

Medieval

Illustration of the Council of Clermont
Illustration of the Council of Clermont, Jean Colombe, Les Passages d'Outremer, BnF Fr 5594, c. 1475

Originally, medieval understanding of the crusades was narrowly focussed on a limited set of interrelated texts, most notably Gesta Francorum which possibly dates from as early as 1099. The Gesta was reworked by Robert of Rheims who created a papalist, northern French template for later works. These all demonstrated a degree of martial advocacy that attributed both success and failure to God's will.[193] This clerical view was soon challenged by vernacular adventure stories based on the work of Albert of Aachen. William of Tyre expanded on Albert's writing in his Historia. Completed by 1184, William's work describes the warrior state the Outremer had become through the tensions between divine providence and humankind.[194] Medieval crusade historiography remained more interested in presenting moralistic lessons than information, extolling the crusades as a moral exemplar and a cultural norm.[195]

Reformation

Attitudes toward the crusades during the Reformation were shaped by confessional debates and the Ottoman expansion. Protestant martyrologist John Foxe in his History of the Turks (1566) blamed the sins of the Catholic Church for the failure of the crusades. He also condemned the use of crusades against those he considered had maintained the faith, such as the Albigensians and Waldensians. Lutheran scholar Matthew Dresser (1536–1607) extended this view. The crusaders were lauded for their faith but Urban II's motivation was seen as part of his conflict with Emperor Henry IV. On this view, the crusade was flawed, and the idea of restoring the physical Holy Places was "detestable superstition".[196] French Catholic lawyer Étienne Pasquier (1529–1615) was one of the first to number the crusades; he suggested there were six. His work highlighted the failures of the crusades and the damage that religious conflict had inflicted on France and the church. It lists victims of papal aggression, sale of indulgences, church abuses, corruption, and conflicts at home.[197]

Enlightenment

Age of Enlightenment philosopher historians such as David Hume, Voltaire and Edward Gibbon used crusading as a conceptual tool to critique religion, civilisation and cultural mores. For them the positives effects of crusading, such as the increasing liberty that municipalities were able to purchase from feudal lords, were only by-products. This view was then criticised in the 19th century by crusade enthusiasts as being unnecessarily hostile to, and ignorant of, the crusades.[198] Alternatively, Claude Fleury and Gottfried Wilhelm Leibniz proposed that the crusades were one stage in the improvement of European Civilisation; that paradigm was further developed by Rationalists.[199] In France the idea that the crusades were an important part of national history and identity continued to evolve. In scholarly literature, the term "holy war" was replaced by the neutral German kreuzzug and French croisade.[200] Gibbon followed Thomas Fuller in dismissing the concept that the crusades were a legitimate defence as they were disproportionate to the threat presented. Palestine was an objective, not because of reason but because of fanaticism and superstition.[201] William Robertson expanded on Fleury in a new, empirical, objective approach placing crusading in a narrative of progress towards modernity. The cultural consequences of growth in trade, the rise of the Italian cities and progress are elaborated in his work. In this he influenced his student Walter Scott.[202] Much of the popular understanding of the crusades derives from the 19th century novels of Scott and the French histories by Joseph François Michaud.[203]

Contemporary

The four categories of crusade historian referenced in the "Terminology" section above, from Giles Constable's influential 2001 article The Historiography of the Crusades, define four categories of contemporary crusade study. Traditionalists such as Hans Eberhard Mayer are concerned with where the crusades were aimed, Pluralists such as Jonathan Riley-Smith concentrate on how the crusades were organised, Popularists including Paul Alphandery and Etienne Delaruelle focus on the popular groundswells of religious fervour, and Generalists, such as Ernst-Dieter Hehl focus on the phenomenon of Latin holy wars.[4][5] The historian Thomas F. Madden argues that modern tensions are the result of a constructed view of the crusades created by colonial powers in the 19th century and transmitted into Arab nationalism. For him the crusades are a medieval phenomenon in which the crusaders were engaged in a defensive war war on behalf of their co-religionists.[204]

Muslim

The Muslim world exhibited little interest in the crusades until the middle of the 19th century. Arabic-speaking Syrian Christians began translating French histories into Arabic, leading to the replacement of the term "wars of the Ifranj" – Franks – with al-hurub al Salabiyya – "wars of the Cross". The Ottoman Turk Namık Kemal published the first modern Saladin biography in 1872. The Jerusalem visit in 1898 of Kaiser Wilhelm prompted further interest, with the Egyptian Sayyid Ali al-Hariri producing the first Arabic history of the crusades. Modern studies can be driven by political purposes, in the hope of learning from the Muslim forces' triumph over their enemies.[205]

See also

References

 1. ^ "crusades". Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. September 2005. (Subscription or UK public library membership required.)
 2. ^ Tyerman 2019, p. 1.
 3. ^ a b Asbridge 2012, p. 40.
 4. ^ a b Tyerman 2011, pp. 225–226.
 5. ^ a b Constable 2001, p. 1-22.
 6. ^ Tyerman 2019, p. 5.
 7. ^ "Outremer". Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. September 2005. (Subscription or UK public library membership required.)
 8. ^ Tyerman 2011, p. 77.
 9. ^ "jihad". Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. September 2005. (Subscription or UK public library membership required.)
 10. ^ "Frank". Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. September 2005. (Subscription or UK public library membership required.)
 11. ^ "Latin". Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. September 2005. (Subscription or UK public library membership required.)
 12. ^ "Saracen". Oxford English Dictionary (3rd ed.). Oxford University Press. September 2005. (Subscription or UK public library membership required.)
 13. ^ Jotischky 2004, p. 141.
 14. ^ Tyerman 2019, p. 105.
 15. ^ a b Asbridge 2012, p. 8.
 16. ^ Asbridge 2012, pp. 5–6.
 17. ^ Asbridge 2012, pp. 19–20.
 18. ^ Asbridge 2012, pp. 18–23.
 19. ^ a b Asbridge 2012, p. 28.
 20. ^ Asbridge 2012, pp. 7–8.
 21. ^ Holt 2005, pp. 6–7.
 22. ^ Jotischky 2004, p. 39.
 23. ^ Jotischky 2004, pp. 39-41.
 24. ^ Tyerman 2019, pp. 43-44.
 25. ^ Jotischky 2004, pp. 24–30.
 26. ^ Jotischky 2004, pp. 42–46.
 27. ^ Asbridge 2012, pp. 27–28.
 28. ^ Tyerman 2019, pp. 14–15.
 29. ^ Asbridge 2012, pp. 14–15.
 30. ^ Jotischky 2004, pp. 30–31.
 31. ^ Jotischky 2004, pp. 30–38.
 32. ^ a b Jotischky 2004, p. 31.
 33. ^ Tyerman 2019, pp. 18–19, 289.
 34. ^ Asbridge 2012, p. 16.
 35. ^ Jotischky 2004, pp. 27–28.
 36. ^ Asbridge 2012, pp. 34, 38.
 37. ^ Jotischky 2004, p. 190.
 38. ^ Jotischky 2004, pp. 199–202.
 39. ^ a b Tyerman 2019, p. 344.
 40. ^ Tyerman 2019, pp. 235–237.
 41. ^ Asbridge 2012, pp. 524–525.
 42. ^ a b Asbridge 2012, pp. 533–535.
 43. ^ Tyerman 2019, pp. 238–239.
 44. ^ Tyerman 2019, p. 336.
 45. ^ a b Jotischky 2004, pp. 195–198.
 46. ^ Jotischky 2004, pp. 256–257.
 47. ^ a b Tyerman 2019, pp. 358–359.
 48. ^ Jotischky 2004, p. 46.
 49. ^ Jotischky 2004, pp. 12–13, 15–16.
 50. ^ Hillenbrand 1999, p. 33.
 51. ^ Jotischky 2004, p. 41.
 52. ^ Jotischky 2004, p. 30.
 53. ^ Asbridge 2012, p. 41.
 54. ^ Asbridge 2012, pp. 43–48.
 55. ^ Asbridge 2012, pp. 50–61.
 56. ^ Asbridge 2012, pp. 72–82, 89–96.
 57. ^ Asbridge 2012, pp. 96–103.
 58. ^ a b Asbridge 2012, pp. 104–106.
 59. ^ a b Tyerman 2019, p. 116.
 60. ^ Asbridge 2012, pp. 142–149.
 61. ^ Jotischky 2004, p. 70.
 62. ^ Jotischky 2004, pp. 67–68.
 63. ^ Asbridge 2012, pp. 111–114.
 64. ^ a b Jotischky 2004, pp. 84–91.
 65. ^ Asbridge 2012, pp. 201–218.
 66. ^ Asbridge 2012, pp. 228–229.
 67. ^ Asbridge 2012, pp. 250–251.
 68. ^ Asbridge 2012, pp. 268–280.
 69. ^ Asbridge 2012, pp. 285–298, 317.
 70. ^ Asbridge 2012, pp. 307–308, 322.
 71. ^ Asbridge 2012, pp. 333–336.
 72. ^ Asbridge 2012, pp. 343–357.
 73. ^ Asbridge 2012, pp. 398–405.
 74. ^ Tyerman 2019, p. 210–211.
 75. ^ Asbridge 2012, pp. 443–513.
 76. ^ Asbridge 2012, p. 513.
 77. ^ Tyerman 2019, pp. 224–225.
 78. ^ Tyerman 2019, pp. 240–242.
 79. ^ Asbridge 2012, p. 530.
 80. ^ Tyerman 2019, p. 250.
 81. ^ Jotischky 2004, pp. 206–208.
 82. ^ Lock 2006, pp. 232–233, 436.
 83. ^ Tyerman 2019, pp. 250–251.
 84. ^ Jotischky 2004, pp. 214–218, 236.
 85. ^ Asbridge 2012, pp. 563–571.
 86. ^ Tyerman 2019, p. 268.
 87. ^ Asbridge 2012, p. 574.
 88. ^ Asbridge 2012, p. 573.
 89. ^ Jotischky 2004, pp. 237–238.
 90. ^ Asbridge 2012, pp. 574–576.
 91. ^ Jotischky 2004, p. 231.
 92. ^ Asbridge 2012, pp. 583–607, 615–620.
 93. ^ Tyerman 2019, pp. 276–277.
 94. ^ Asbridge 2012, pp. 627–628.
 95. ^ Asbridge 2012, pp. 640–644.
 96. ^ Asbridge 2012, p. 656.
 97. ^ Asbridge 2012, pp. 660–664.
 98. ^ Jotischky 2004, pp. 183–184.
 99. ^ Jotischky 2004, p. 188.
 100. ^ Jotischky 2004, p. 191.
 101. ^ a b Jotischky 2004, p. 131.
 102. ^ Lock 2006, pp. 212–213.
 103. ^ Lock 2006, p. 163n.
 104. ^ Jotischky 2004, p. 193.
 105. ^ Lock 2006, p. 172.
 106. ^ Jotischky 2004, pp. 193–196.
 107. ^ Jotischky 2004, pp. 193–195.
 108. ^ Lock 2006, pp. 147, 155–156.
 109. ^ Jotischky 2004, p. 198.
 110. ^ Tyerman 2019, p. 353–354.
 111. ^ Lock 2006, p. 215.
 112. ^ Jotischky 2004, pp. 199–205.
 113. ^ Jotischky 2004, pp. 202–203.
 114. ^ Tyerman 2019, pp. 315–327.
 115. ^ Tyerman 2019, pp. 328–333.
 116. ^ Tyerman 2019, pp. 397–398.
 117. ^ Jotischky 2004, p. 257.
 118. ^ Jotischky 2004, p. 260.
 119. ^ Tyerman 2019, pp. 406–408.
 120. ^ Tyerman 2019, pp. 9, 420–421.
 121. ^ Jotischky 2004, pp. 131–132.
 122. ^ Prawer 2001, pp. 49,51.
 123. ^ Prawer 2001, p. 82.
 124. ^ Prawer 2001, p. 396.
 125. ^ Boas 1999, pp. 62–68.
 126. ^ a b Jotischky 2004, p. 150.
 127. ^ Russell 1985, p. 298.
 128. ^ Jotischky 2004, pp. 17–19.
 129. ^ Tyerman 2019, p. 127.
 130. ^ Tyerman 2019, pp. 126–136.
 131. ^ Jotischky 2004, pp. 128–130.
 132. ^ Asbridge 2012, pp. 177–178.
 133. ^ Lock 2006, pp. 433–434.
 134. ^ Tyerman 2019, pp. 127, 131, 136–141.
 135. ^ Prawer 2001, p. 352.
 136. ^ Tyerman 2019, p. 116–117.
 137. ^ Boas 1999, p. 76.
 138. ^ Jotischky 2004, pp. 63–65.
 139. ^ Boas 1999, p. 61.
 140. ^ Tyerman 2019, p. 120–121.
 141. ^ Jotischky 2004, pp. 65–67, 131.
 142. ^ Jotischky 2004, pp. 73-77.
 143. ^ Prawer 2001, pp. 102, 112–115, 120–121.
 144. ^ Prawer 2001, p. 115–117, 121.
 145. ^ Jotischky 2004, pp. 226-229.
 146. ^ Jotischky 2004, pp. 134–143.
 147. ^ Jotischky 2004, pp. 127–129.
 148. ^ Tyerman 2019, pp. 131–132.
 149. ^ Prawer 2001, pp. 85–93.
 150. ^ Jotischky 2004, pp. 151–152.
 151. ^ Prawer 2001, p. 252.
 152. ^ Jotischky 2004, p. 134.
 153. ^ Prawer 2001, pp. 327–333, 340–341.
 154. ^ Asbridge 2012, pp. 429–430.
 155. ^ Asbridge 2012, p. 494.
 156. ^ Jotischky 2004, pp. 177, 237.
 157. ^ Tyerman 2019, p. 392.
 158. ^ Lock 2006, p. 392.
 159. ^ Jotischky 2004, pp. 208–210.
 160. ^ Lock 2006, pp. 125, 133, 337, 436–437.
 161. ^ Jotischky 2004, pp. 206–212.
 162. ^ Jotischky 2004, pp. 79–80.
 163. ^ Asbridge 2012, pp. 168.
 164. ^ Tyerman 2019, pp. 151–152.
 165. ^ Tyerman 2019, pp. 152–155.
 166. ^ Asbridge 2012, pp. 169–170.
 167. ^ Tyerman 2019, p. 156.
 168. ^ Tyerman 2019, pp. 380–383, 419, 441.
 169. ^ Lock 2006, p. 356.
 170. ^ Prawer 2001, p. 468.
 171. ^ Lock 2006, pp. 357, 400.
 172. ^ Jotischky 2004, pp. 145, 244.
 173. ^ Tyerman 2019, p. 142.
 174. ^ Boas 1999, p. 91.
 175. ^ Prawer 2001, pp. 295–296.
 176. ^ Jotischky 2004, pp. 145–146.
 177. ^ Jotischky 2004, pp. 147–149.
 178. ^ Asbridge 2012, pp. 667–668.
 179. ^ Tyerman 2019, pp. 10–12.
 180. ^ Lock 2006, pp. 344, 434, 439–440.
 181. ^ Tyerman 2019, pp. 212–213.
 182. ^ Lock 2006, pp. 333–337.
 183. ^ Tyerman 2019, pp. 81–82.
 184. ^ Jotischky 2004, p. 157.
 185. ^ Lock 2006, p. 334.
 186. ^ Lock 2006, p. 335.
 187. ^ Tyerman 2019, p. 94.
 188. ^ Tyerman 2019, p. 468.
 189. ^ Asbridge 2012, p. 175.
 190. ^ Asbridge 2012, pp. 675–680.
 191. ^ Asbridge 2012, pp. 674–675.
 192. ^ Koch 2017, p. 1.
 193. ^ Tyerman 2011, pp. 8–12.
 194. ^ Tyerman 2011, pp. 16–17.
 195. ^ Tyerman 2011, p. 32.
 196. ^ Tyerman 2011, pp. 38–42.
 197. ^ Tyerman 2011, pp. 47–50.
 198. ^ Tyerman 2011, p. 79.
 199. ^ Tyerman 2011, p. 67.
 200. ^ Tyerman 2011, p. 71.
 201. ^ Tyerman 2011, p. 87.
 202. ^ Tyerman 2011, pp. 80–86.
 203. ^ Tyerman 2019, pp. 448–449, 454.
 204. ^ Madden 2013, pp. 204–205.
 205. ^ Asbridge 2012, pp. 675–677.

Bibliography

Further reading