ستیز عرب‌ها و اسرائیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جنگ عرب‌ها و اسرائیل
Arab Israeli Conflict 5.png
عرب‌ها و اسرائیل
زمان ۱۹۴۸ - ۱۹۵۶ - ۱۹۶۷ - ۱۹۷۳ - ۲۰۰۶
مکان خاورمیانه
نتیجه جز در یک مورد موفقیت جزئی عرب‌ها در بقیه موارد از اسرائیل شکست خوردند.
جنگندگان
Flag of Israel.svg اسرائیل عرب‌ها

کشورهای عربی و در رأس آن‌ها سوریه و مصر به‌طور رسمی ۴ بار در سالهای ۱۹۴۸، ۱۹۵۶، ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ با اسرائیل وارد جنگ شدند و جز در یک مورد که موفقیت جزئی داشتند در بقیه موارد شکست خوردند.

جنگ ۱۹۴۸ (جنگ استقلال)[ویرایش]

در سال ۱۹۴۸ قیومیت بریتانیا بر فلسطین در روز ۱۴ مه پایان یافت و در همان روز کشور اسرائیل رسماً اعلام موجودیت کرد. درست فردای آن روز، ارتش‌های کشورهای عربی و گروه زیادی از چریکهای داوطلب عرب به محدوده کشور تازه تأسیس اسرائیل از چند جبهه حمله بردند و جنگ استقلال اسرائیل از ماه مه ۱۹۴۸ تا ژوئیه ۱۹۴۹ به طول انجامید که نهایتاً به شکست عرب‌ها منتهی شد.

جنگ ۱۹۵۶ (کانال سوئز)[ویرایش]

پس از روی کار آمدن جمال عبدالناصر و اعلام ملی شدن کانال سوئز و بستن آن توسط دولت مصر در سال ۱۹۵۶ میلادی، کشور اسرائیل که مدعی بود حق عبور بی‌ضرر آن به آبهای آزاد خدشه دار شده، برای باز گشایی کانال سوئز اقدام نمود. [نیازمند منبع]

مجمع عمومی سازمان ملل ضمن اینکه این تهاجم یک جانبه به مصر را محکوم کرد و خواهان آتش‌بس فوری شد، اگر چه انگلیس و فرانسه آن را وتو کردند اما نهایتاً کانال سوئز برای مصر ملی اعلام شد.

جنگ ۱۹۶۷ (جنگ ۶ روزه)[ویرایش]

در سال ۱۹۶۷ میلادی ارتش اسرائیل در پی تحریکات کشورهای عربی، طی ۶ روز صحرای سینا، کرانه باختری رود اردن، نوار غزه، ارتفاعات جولان (بلندی‌های گولان) و شهر قنیطره را به اشغال درآورد و بر تمام اورشلیم مسلط گردید. در پایان، اراضی تحت اداره اسرائیل به بیش از ۳ برابر افزایش پیدا کرد.

با این جنگ حدود ۱ میلیون نفر [نیازمند منبع] دیگر از عرب‌ها مناطق اشغال شده توسط اسرائیل آواره شدند و کشور اسرائیل با تسلط بر بلندی‌های جولان سوریه به ۵۵ کیلومتری دمشق نزدیک شد.

قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت در پایان جنگ اسرائیل را ملزم به تخلیه این مناطق اشغال شده توسط اسرائیل کرد، اما این قطعنامه تاکنون به مرحله اجرا درنیامده‌است.

جنگ ۱۹۷۳ (اصطکاک یا یوم کیپور)[ویرایش]

کشورهای عربی پس از شکست‌های پیاپی و خدشه دار شدن غرور ملی آن‌ها توسط ارتش اسرائیل، در یک تبانی مخفیانه تصمیم به جبران شکست‌های قبلی گرفتند و در یک عملیات غافلگیرانه در سال ۱۹۷۳ اقدام به حمله به استحکامات خط بارلو واقع در جنب کانال سوئز و ارتفاعات جولان کردند. در هنگام انعقاد قرارداد آتش‌بس نیروهای مصری قسمت‌های شمالی ساحل شرقی کانال سوئز را به کنترل خود درآورده بودند اما ارتش اسرائیل از کانال سوئز گذشته و در خاک مصر در غرب کانال سوئز پیشروی کرده بود. در جبهه سوریه هم قسمت‌های دیگری از ارتفاعات جولان را هم به تصرف اسرائیل درآورد.

جنگ اسرائیل و لبنان (۲۰۰۶)[ویرایش]

جنگ اسرائیل و لبنان، در لبنان معروف به جنگ ژوئیه[۱] و در اسرائیل معروف به جنگ دوم لبنان،[۲] نام مجموعه درگیری‌هایی است که از تاریخ ۱۲ ژوئیه سال ۲۰۰۶ بین ارتش اسرائیل و حزب‌الله لبنان به وقوع پیوست و دامنه آن شمال اسرائیل و سراسر لبنان را دربرگرفت و با قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ ۱۴ اوت ۲۰۰۶ پایان یافت، به‌طوری‌که مرزی در این جنگ تغییر نکرد، و دربارهٔ پیروزی در این جنگ هم اختلاف نظرهایی بوجود آمد به‌طوری‌که یا هرکدام خود را پیروز می‌خوانند یا دیگری را شکست خورده معرفی می‌کنند.

موضع‌گیری‌های دیپلماتیک[ویرایش]

روابط دیپلماتیک با دو دولت اسرائیل و فلسطین:     اسرائیل و فلسطین     تنها اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد     به رسمیت شناختن اسرائیل، به همراه روابطی با فلسطین     به رسمیت شناختن هر دو دولت     به رسمیت شناختن فلسطین، به همراه روابطی با اسرائیل     تنها فلسطین را به رسمیت می‌شناسد     نادانسته

منابع[ویرایش]

  • حسن واعظی. نبرد نابرابر (روند ظهور و سقوط رژیم صهیونیستی). تهران: انتشارات سروش، ۱۳۷۹. شابک ‎۳-۵۴۲-۴۳۵-۹۶۴. 
  • یان بلک، بنی موریس. جنگ‌های نهایی اسرائیل، تاریخ ناگفته جنگ‌های اسرائیل. ترجمهٔ جمشبد زنگنه. چاپ اول. تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۲. 
  • دکتر قاضی اسماعیل ربابه. استراتژی اسرائیل. ترجمهٔ محمد رضا فاطمی. نشر سفید، ۶۸.