جنگل آسفالت (آلبوم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جنگل آسفالت
Jangale Asfalt.jpg
آلبوم از
انتشار۹ دی ۱۳۸۵
ضبط۱۳۸۵–۱۳۸۴
ژانررپ فارسی
مدت۴۱:۲۱
تهیه‌کنندهمهدیار آقاجانی
گاه‌نگاری هیچ‌کس
جنگل آسفالت

جنگل آسفالت نام اولین آلبوم حرفه‌ای موسیقی رپ فارسی است که توسط هیچکس در زمستان ۱۳۸۵ عرضه شد. در ساخت جنگل آسفالت که توسط مهدیار آقاجانی تهیه شد، از تلفیق رپ و نوای موسیقی سنتی ایرانی استفاده شد و از سازهای سنتی ایرانی همچون عود، تنبک، نی، دف و قانون بهره گرفته شد. سه ترانۀ این آلبوم با همکاری ریویل، یکی از خوانندگان رپ، به زبان انگلیسی اجرا شده‌است و مهدیار آقاجانی نیز آهنگ‌ساز این مجموعه بوده است.

از دیگر همکاران هیچ‌کس در این مجموعۀ موسیقی، امین فولادی و بیداد هستند.[۱]

ترانه‌های آلبوم[ویرایش]

شمارهنامنویسنده(ها)تهیه‌کنندگانمدت
۱.«مقدمه»سروش لشکریمهدیار آقاجانی۱:۲۹
۲.«دیده و دل» (به همراهی بیداد)سروش لشکریمهدیار آقاجانی۴:۵۷
۳.«اختلاف»سروش لشکریمهدیار آقاجانی۳:۴۸
۴.«من وایسادم»سروش لشکریمهدیار آقاجانی۴:۱۳
۵.«قانون (Intro)»سروش لشکریمهدیار آقاجانی۰:۳۸
۶.«قانون»سروش لشکریمهدیار آقاجانی۴:۱۳
۷.«وطن‌پرست»سروش لشکریمهدیار آقاجانی۴:۲۳
۸.«اون منم [a]»سروش لشکریمهدیار آقاجانی۳:۴۵
۹.«برپا»سروش لشکریمهدیار آقاجانی۳:۲۰
۱۰.«هرطور شده میگم[b]»سروش لشکریمهدیار آقاجانی۳:۴۰
۱۱.«زندان»سروش لشکریمهدیار آقاجانی۳:۲۶
۱۲.«دیده و دل (Remix)» (به همراهی ریویل)سروش لشکری، ریویلمهدیار آقاجانی۳:۵۳
مجموع مدت:۴۱:۲۱

[۲]

خرده نوشته‌ها
  • ^ آهنگ اون منم از یکی از آهنگ‌های گوگوش استفاده شده‌است.[۳]
  • ^  در این آهنگ امین فولادی نیز حضور دارد.[۴]

حواشی[ویرایش]

انتشار این آلبوم سر و صدای بسیاری را به پا کرد. سروش لشکری که نتوانسته بود برای پخش آلبوم خود از وزارت ارشاد مجوز بگیرد، به پخش «غیرمجاز و زیرزمینی» آلبوم پرداخت.

پس از پخش این آلبوم، نام هیچ‌کس، بیش از گذشته، در موسیقی رپ مطرح شد. آهنگ‌هایی با موضوعات اجتماعی و سیاسی چیزی نبود که در آن زمان، مجوز برایش صادر شود. نیروی انتظامی ایران تلاش کرد تا از فروش این آلبوم جلوگیری کند اما با وجود تلاش‌های زیاد، نتوانست. علاوه بر آن بسیاری از وب‌سایت‌ها این آلبوم را برای دانلود، قرار داده بودند، و می‌توان گفت که پس از پخش این مجموعه، وب‌سایت‌های پخش آهنگ امروزی در موسیقی ایران شکل گرفتند.

آلبوم جنگل آسفالت نخستین آلبوم رپ فارسی بود که توانست در وب‌گاه آی تیونز برای فروش، قرار بگیرد.[۵]

نماهنگ[ویرایش]

از آلبوم جنگل آسفالت، آهنگ اختلاف، به صورت تصویری نیز پخش شد. همان‌طور که آهنگ دارای موضوع اجتماعی بود، در ویدئو نیز به این موضوع توجه شده بود، البته باید دانست که این تک آهنگ از آلبوم، برای فیلم کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره ساخته بهمن قبادی، ضبط شده بود.[۶] این ویدئو اولین نماهنگ، از یک رپکن ایرانی در کشور ایران بود که بازتاب‌های گسترده‌ای هم در سطح کشور و هم در سطح جهانی داشت.

منابع[ویرایش]

  1. «آلبومجنگل آسفالت». ملتفت. فروردین ۱۳۸۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  2. «آلبوم». رپسان. فروردین۱۳۸۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ دسامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  3. «اون منم». رپسان. فروردین ۱۳۸۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۳ دسامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  4. «آهنگ هرطور شده میگم با حضورامین فولادی». رپسان. فروردین ۱۳۸۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ دسامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  5. «جنگل آسفالت». آی تیونز. فروردین ۱۳۸۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  6. «نماهنگ اختلاف اثر هیچ‌کس». ایران ترانه. بهمن ۱۳۸۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]