جمهوری کنگو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۱°۲۶′۲۴″جنوبی ۱۵°۳۳′۲۲″شرقی / ۱٫۴۴°جنوبی ۱۵٫۵۵۶°شرقی / -1.44; 15.556

کنگو برازاویل
République du Congo
کنگو
شعار ملییگانگی، کار، پیشرفت
سرود ملیکنگولز

جمهوری کنگو (آبی)
اتحادیه آفریقا (آبی کم رنگ)
پایتخت
(و بزرگترین شهر)
برازاویل
۴°۱۴′ جنوبی ۱۵°۱۴′ شرقی / ۴٫۲۳۳°جنوبی ۱۵٫۲۳۳°شرقی / -4.233; 15.233
زبان رسمی زبان فرانسوی
نوع حکومت جمهوری
نام حاکمان 
رئیس‌جمهور
نخست‌وزیر

دنیس ساسو نِگِسو
ایزیدور مووبا 
موارد منجر به تشکیل
از فرانسه
۱۵ اوت ۱۹۶۰
مساحت
 -  مساحت ۳۴۲٬۰۰۰کیلومتر مربع (۶۴ام)
 -  آب‌ها (٪) ۳٫۳
جمعیت
 -  سرشماری ۵٬۲۰۰٬۰۰۰ 
(۱۲۸ام)
 -  تراکم جمعیت ۱۲‎/km۲‏ (۲۰۴ام)
واحد پول فرانک آفریقای مرکزی CAF (XAF)
منطقه زمانی WAT
دامنه اینترنتی .cg
پیش‌شماره تلفنی +۲۴۲

جمهوری کُنگو که به نام کنگو برازاویل (به فرانسوی: République du Congo) نیز شناخته می‌شود کشوری است در مرکز آفریقا. پایتخت آن برازاویل است. این کشور به کنگوی برازاویل شهرت دارد، که برای تمایز با کشور همسایه بزرگ‌تر هم‌نام آن جمهوری دموکراتیک کنگو استفاده می‌شود.

جمعیت این کشور براساس تخمین سال ۲۰۱۸ حدود ۵٬۲۰۰٬۰۰۰ نفر و زبان رسمی آن فرانسوی است. واحد پول این کشور فرانک سی‌اف‌ای آفریقای میانه (فرانک سی‌اف‌آ) است. کنگو برازاویل در آفریقای مرکزی واقع شده و با گابن، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو و برون‌بوم کابیندا که متعلق به آنگولا است هم‌مرز است.

تاریخچه[ویرایش]

ساکنان کنگو تا سده پانزدهم میلادی عمدتاً از مردم پیگمه (کوتوله‌تبار) بودند و از قرن پانزده تا ۱۹ بسیاری از کنگویی‌ها به بردگی کشیده می‌شدند. در سده نوزدهم کاشف فرانسوی دوک پیر ساوورنیان به پاسگاهی دورافتاده به نام «برازا اوگو» در نتامو رسید و آن را برازاویل (شهر برازا) نام گذاشت. ساوورنیان در سال ۱۸۸۰ پیمانی با یکی از رؤسای محلی قبایل بست که بر پایه آن از آن پس این منطقه «تحت‌الحمایه» فرانسه شد. بین سال‌های ۱۸۸۵ تا ۱۸۸۷ مرزهای این مستعمره جدید فرانسه کشیده شد و در ۱۸۹۱ رسماً نام کنگوی فرانسه به آن داده شد.

کنگو برازاویل در سال ۱۹۱۰ جزئی از آفریقای استوایی فرانسه شد و سپس در ۱۹۴۶ جزئی از سرزمین‌های فرادریا (ماوراءبحار) فرانسه به‌شمار آمد. در سال ۱۹۵۸ این منطقه تبدیل به یک جمهوری خودگردان در چارچوب مستعمرات فرانسه شد و یک کشیش سابق به نام فولبرت یولو که از ملی‌گرایان بود به نخست‌وزیر آن رسید.

کنگوی برازاویل در سال ۱۹۶۰ به استقلال کامل دست یافت به عنوان جمهوری کنگو شناخته شد. فولبرت یولو به رئیس جمهوری این کشور رسید و دولتئی ائتلافی را متشکل از سه حزب تشکیل داد.

در سال ۱۹۶۲، رئیس‌جمهور یولو این سه حزب را در حزبی به نام جنبش ملی انقلاب ادغام کرد. رئیس‌جمهور همه تلاش خود را انجام داد تا ژوزف کاساووبو که هم‌قبیله‌ای خود از قبیله باکونگو بود را در قدرت نگاه دارد. یولو در سال ۱۹۶۳ خلع شد و آلفونس ماسامبا-دبات به ریاست‌جمهوری رسید. ماسامبا رویه میانه‌روی چپی را ادامه داد و روابط کشور را با کنگو کینشاسا پس از آنکه سرهنگ موبوتو در آنجا قدرت را در دست گرفت بهبود بخشید.

در ۴ سپتامبر ۱۹۶۸ مارین نگوآبی به قدرت رسیده و رئیس‌جمهور شد. در این دوره «حزب کار کنگو» تنها حزب سیاسی مجاز اعلام شد. این حزب مارکسیسم لنینیسم را مبنای خود قرار داد و نگوآبی به عنوان دبیرکل «حزب کار کنگو» انتخاب شد. در سال ۱۹۷۰، جمهوری خلق کنگو اعلام موجودیت کرد.

سیاست خارجی نگوآبی بر رابطه با اتحاد جماهیر شوروی و فرانسه متمرکز شده‌بود و وی خواستار پیوندهای نزدیک با این دو کشور بود. در مارس ۱۹۷۷ نگوآبی به قتل رسید. رئیس‌جمهور پیشین آلفونس ماسامبا-دبات در ارتباط با این قتل محاکمه شد. به عنوان جانشین نگوآبی، ژاک یومبی-اوپانگو منصوب شد که ریاست کمیته نظامی «حزب کار کنگو» را نیز به دست گرفت. در سال ۱۹۷۹ کنگو به حکومتی غیرنظامی دست یافت که دنیس ساسو-نگسو رئیس‌جمهور آن و هم‌زمان دبیرکل «حزب کار کنگو» بود.

در ماه ژوئیه سال ۱۹۸۷ علیه حکومت ساسو-نگسو یک کودتای نظامی رخ داد اما شکست خورد. ساسو-نگسو در سپتامبر همان سال موفق شد با کمک نیروهای فرانسوی شورشی را در شمال کشور سرکوب کند. در پایان سال ۱۹۸۹، یک حزب از مخالفان دولت به نام «اتحاد برای دموکراسی کنگو» بنیاد شد. ساسو-نگسو در سال ۱۹۹۱ برنامه‌های خود برای تبدیل کنگو به یک کشور دارای دموکراسی را علنی کرد.

در سال ۱۹۹۲، یک قانون اساسی جدید و دموکراتیک به تصویب رسید و نام کشور به جمهوری کنگو تغییر کرد. موقعیت انحصاری «حزب کار کنگو» در سیاست این کشور نیز لغو شد.

در انتخابات مجلس در سال ۱۹۹۲، «اتحادیه سراسری آفریقا برای سوسیال دموکراسی» (UPADS) بزرگترین حزب شد. پاسکال لیسوبا رئیس‌جمهور شد و استفان بونگهو-نوآره را به عنوان نخست‌وزیر خود برگمارد. در اکتبر سال ۱۹۹۷ اما رئیس‌جمهور لیسوبا منصب نخست‌وزیری را حذف کرد. در سال ۱۹۹۳ «اتحادیه سراسری آفریقا برای سوسیال دموکراسی» بار دیگر برنده انتخابات شد، اما اپوزیسیون این حزب را به تقلب در انتخابات متهم کرد. شورش و ناآرامی در بین سال‌های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۷ تلفات و کشته‌های زیادی برجای گذاشت. در سال ۱۹۹۶، آزادی بیان ممنوع شد و بر مطبوعات آزاد نیز در این کشور نقطه پایانی نهاده شد.

رئیس‌جمهور پیشین، دنیس ساسو-نگسو، که پس از اقامت در فرانسه دوباره به کنگو آمده بود از سوی پاسکال لیسوبا، رئیس‌جمهور، احتمالاً به عنوان یک تهدید بالقوه دیده می‌شد. لیسوبا به ارتش دستور داد تا خانه ساسو-نگسو را محاصره کنند اما شبه نظامیان در خدمت ساسو-نگسو در برابر این محاصره مقاومت کردند. ساسو-نگسو موفق به فرار شد و بعداً در اکتبر ۱۹۹۷ توانست با پشتیبانی نیروهای نظامی خود و آنگولا کودتایی را ترتیب دهد و به ریاست‌جمهوری برسد. او سپس وعده داد که پس از سه سال دموکراسی را به کشور بازگرداند.

در سال ۲۰۰۲، رئیس‌جمهور وقت ۹۰ درصد از آرا را در انتخابات ریاست جمهوری به دست آورد و یک قانون اساسی جدید نیز به تصویب رسید که قدرت زیادی را به رئیس‌جمهور واگذار نمود.

سیاست[ویرایش]

دنیس ساسو نگسو، رئیس جمهوری کنگو برازاویل.

منطقه کنگو برازاویل در قدیم تحت سلطه قبایل بانتوزبان بود که با حوزه رودخانه کنگو پیوندهای بازرگانی ایجاد کرده بودند. کنگو برازاویل بود پیش از این بخشی از مستعمره فرانسه آفریقای استوایی بود. منطقه جمهوری کنگو پس از آن «کنگوی فرانسه» نامیده می‌شد تا اینکه در سال ۱۹۶۰ با نام جمهوری کنگو استقلال یافت.

جمهوری خلق کنگو[نیازمند منبع] از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۱ دولتی مارکسیست-لنینیستی و تک‌حزبی داشت. از سال ۱۹۹۲ در این کشور انتخابات چندحزبی شده‌اند برگزار شده‌است، هرچند دولتی که به صورت دموکراتیک انتخاب شده بود در سال ۱۹۹۷ در جریان جنگ داخلی جمهوری کنگو خلع شد.

نام رسمی این کشور جمهوری کنگو و نوع حکومت این کشور جمهوری و با دو مجلس قانون‌گذاری است. رئیس‌جمهور کنگو در سال ۲۰۰۶ دنیس ساسو نگسو بوده‌است.

رئیس‌جمهور در این کشور با رای عمومی مردم برای دوره‌ای هفت ساله انتخاب می‌شود. رئیس کابینه نخست‌وزیر است که او و اعضای کابینه را رئیس‌جمهور تأیید می‌کند. مجلس ملی این کشور ۶۶ کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند. قانون اساسی جدید این کشور در سال ۲۰۰۲ میلادی تصویب شده‌است. نظام حقوقی آن برگرفته از نظام حقوقی فرانسه است.

بر اساس قانون جدید انتخاباتی، در انتخابات پارلمانی جمهوری کنگو که پانزدهم ژوئیه ۲۰۱۳ برگزار شد شمار کرسی‌های مجمع ملی این کشور از یکصد و سی و هفت کرسی به یکصد و سی و نه کرسی افزایش یافت.[۱]

در ابتدا قرار بود انتخابات پارلمانی کنگو برازاویل ماه ژوئن آن سال برگزار شود اما این انتخابات به علت انفجار در انبار مهمات و تسلیحات که چهارم ماه مارس در برازاویل روی داد و سیصد نفر را کشته و هزاران نفر را آواره کرد، به تعویق افتاد.[۱]

در این انتخابات پارلمانی، حزب کار کنگو برازاویل به ریاست دنیس ساسو نِگِسو رئیس جمهوری این کشور با کسب هشتاد و نه کرسی از مجموع یکصد و سی و شش کرسی اکثریت مطلق را بدست آورد.[۲]

این حزب که از سال ۱۹۹۷ قدرت را در کنگو برازاویل در دست داشته در دور نخست این انتخابات که پانزدهم ژوئیه برگزار شد پنجاه و هفت کرسی را از آن خود کرد.[۲]

ریاست جمهوری ساسو نگسو[ویرایش]

دنیس ساسو نگسو[۳] از زمان کودتای سال ۱۹۷۹ به‌طور متناوب، رئیس‌جمهور کنگو است؛ وی در انتخابات سال ۱۹۹۲ شکست خورد اما در سال ۱۹۹۷ با جنگی که بیشتر مناطق پایتخت را ویران کرد به قدرت بازگشت. وی در سال ۲۰۰۲ در حالی که رقبای اصلی او انتخابات را تحریم کرده یا انصراف دادند، در انتخابات پیروز شد.[۴]

جغرافیا[ویرایش]

۳۴۲٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت کنگو برازاویل است که از این لحاظ این کشور را در ردهٔ شصت و دومین کشور جهان جای می‌دهد.

کنگو برازاویل با کشورهای آفریقای مرکزی، کامرون، گابن، قسمتی از آنگولا و کنگو (زئیر) همسایه می‌باشد. برازاویل پایتخت کنگو در سال ۲۰۱۵ جمعیتی برابر با ۱٬۳۷۳٬۰۰۰ داشت.

نقشه جمهوری کنگو
نقشه آب و هوای کنگو

تقسیمات کشوری[ویرایش]

استان سانگها (کنگو)استان پلاتو (کنگو)استان لکومواستان لکومواستان پوآن نوآراستان پوآن نوآراستان کویلواستان بوئنزااستان برازاویلاستان برازاویلاستان پولاستان نیاریاستان لیکوآلااستان کووتاستان کووت شرقیاستان کووت شرقینقشه کلیک‌خور از ۱۲ استان کنگو برازاویل.
دربارهٔ این تصویر

کنگو برازاویل به ۱۲ استان (به فرانسوی: département) تقسیم شده‌است. هر یک از این استان‌ها نیز به نوبه خود به بخش‌هایی (communes) تقسیم‌بندی شده‌اند. استان‌های کنگو برازاویل عبارتند از:

استان به فرانسوی مرکز استان به فرانسوی
بوئنزا
Bouenza
مادینگو
Madingou
پلاتو
Plateaux
جامبالا
Djambala
پوآن نوآر
Pointe-Noire
پوآن نوآر
Pointe-Noire
پول
Pool
کینکالا
Kinkala
سانگها
Sangha
اوئسو
Ouésso
کووت
Cuvette
اوئاندو
Owando
کووت شرقی
Cuvette-Ouest
اوو
Ewo
کویلو
Kouilou
پوآن نوآر
Pointe-Noire
لکومو
Lékoumou
سیبیتی
Sibiti
لیکوآلا
Likouala
ایمپفوندو
Impfondo
نیاری
Niari
دولیسی
Dolisie
منطقه پایتختی برازاویل
Brazzaville

مردم[ویرایش]

در سال ۲۰۱۸ میلادی جمعیت این کشور ۵٬۲۰۰٬۰۰۰ نفر بوده‌است.

ترکیب اقوام این کشور عبار است از ۴۸٪ کنگویی، ۲۰٪ سانگها، ۱۷٪ تِکِه، ۱۲٪ مبوشی و ۳٪ اروپایی و غیره.

ادیان در کنگو برازاویل
دین درصد
کلیسای کاتولیک
  
۵۰٫۵٪
پروتستانتیسم
  
۴۰٫۲٪
مسلمان
  
۱٫۳٪
روح‌باوری
  
۲٫۲٪
بهائیت
  
۰٫۴٪
غیره
  
۲٫۲٪

شهرهای مهم[ویرایش]

پوانت نوار(۷۱۵٬۰۰۰ نفر)، دولیسیه(۸۴٬۰۰۰ نفر)، انکایی(۷۱٬۰۰۰ نفر)، اوئسّو(۲۸٬۰۰۰ نفر)

زبان[ویرایش]

زبان رسمی کنگو برازاویل فرانسوی می‌باشد، اما در این کشور به زبان‌های لینگا، کیکُنگو و گویش تکّه نیز صحبت می‌شود.

واحد پول[ویرایش]

Congo republic sm04.png

فرانک سی اف آ= ۱۰۰ سانتیم

هر یک فرانک سی اف آ برابر ۱۸ ریال است.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ انتخابات پارلمانی کنگو برازاویل نیمه ژوئیه با حضور احزاب مخالف برگزار می‌شود. واحد مرکزی خبر ۱۳۹۱/۰۳/۱۴.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ حزب کار کنگو برازاویل به اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان دست یافت: واحد مرکزی خبر بایگانی‌شده در ۱۷ اوت ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine. ۱۳۹۱/۰۵/۱۸
 3. تلفظ نام، بازدید: فوریه ۲۰۱۳.
 4. مؤسسه آفران، بازدید: فوریه ۲۰۱۳.
 • اطلس جامع گیتاشناسی ۸۷–۸۶
 • Wikipedia contributors, "Republic of the Congo," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed February 24, 2013).

Coordinates: 1°26′24″S 15°33′22″E / 1.44°S 15.556°E / -1.44; 15.556

Republic of the Congo

République du Congo  (French)
Repubilika ya Kôngo  (Kongo)
Republíki ya Kongó  (Lingala)
Motto: "Unité, Travail, Progrès" (French)
(English: "Unity, Work, Progress")
Anthem: La Congolaise  (French)
(English: "The Congolese")
Location of Republic of the Congo (dark green) – in Africa (light green & dark grey and light green) – in the African Union (light green)
Location of Republic of the Congo (dark green)

– in Africa (light green & dark grey and light green)
– in the African Union (light green)

Capital
and largest city
Brazzaville
4°16′S 15°17′E / 4.267°S 15.283°E / -4.267; 15.283
Official languagesFrench
Recognised regional languages
Ethnic groups
Demonym(s)Congolese
GovernmentUnitary dominant-party semi-presidential republic
• President
Denis Sassou Nguesso
Clément Mouamba
LegislatureParliament
Senate
National Assembly
Independence
• from France
15 August 1960
Area
• Total
342,000 km2 (132,000 sq mi) (64th)
• Water (%)
3.3
Population
• 2018 estimate
5,244,359[1][2] (124th)
• Density
12.8/km2 (33.2/sq mi) (204th)
GDP (PPP)2019 estimate
• Total
$32.516 billion
• Per capita
$7,119[3]
GDP (nominal)2019 estimate
• Total
$11.162 billion
• Per capita
$2,444[4]
Gini (2011)40.2[5]
medium
HDI (2017)Decrease 0.606[6]
medium · 137th
CurrencyCentral African CFA franc (XAF)
Time zoneUTC+1 (WAT)
Driving sideright
Calling code+242
ISO 3166 codeCG
Internet TLD.cg

The Republic of the Congo (About this soundpronunciation  French: République du Congo, Kongo: Repubilika ya Kôngo), also known as Congo-Brazzaville, the Congo Republic,[7] RotC, or simply the Congo, is a country located in the western coast of Central Africa. It is bordered by five countries: Gabon to its west; Cameroon to its northwest and the Central African Republic to its northeast; the Democratic Republic of the Congo to the southeast and the Angolan exclave of Cabinda to its south; and the Atlantic Ocean to its southwest.

The region was dominated by Bantu-speaking tribes at least 3,000 years ago, who built trade links leading into the Congo River basin. Congo was formerly part of the French colony of Equatorial Africa.[8] The Republic of the Congo was established on 28 November 1958 but gained independence from France in 1960. It was a Marxist-Leninist state from 1969–1992, under the name People's Republic of the Congo. The sovereign state has had multi-party elections since 1992, although a democratically elected government was ousted in the 1997 Republic of the Congo Civil War, and President Denis Sassou Nguesso, who first came to power in 1979, has ruled for 35 of the past 40 years.

The Republic of the Congo has become the fourth-largest oil producer in the Gulf of Guinea, providing the country with a degree of prosperity despite political and economic instability in some areas and unequal distribution of oil revenue nationwide. Congo's economy is heavily dependent on the oil sector, and economic growth has slowed considerably since the post-2015 drop in oil prices.

History

Pre-colonial

Bantu-speaking peoples who founded tribes during the Bantu expansions largely displaced and absorbed the earliest inhabitants of the region, the Pygmy people, about 1500 BC. The Bakongo, a Bantu ethnic group that also occupied parts of present-day Angola, Gabon, and the Democratic Republic of the Congo, formed the basis for ethnic affinities and rivalries among those countries. Several Bantu kingdoms—notably those of the Kongo, the Loango, and the Teke—built trade links leading into the Congo River basin.[9]

The Portuguese explorer Diogo Cão reached the mouth of the Congo in 1484.[10] Commercial relationships quickly grew between the inland Bantu kingdoms and European merchants who traded various commodities, manufactured goods, and people captured from the hinterlands. After centuries as a major hub for transatlantic trade, direct European colonization of the Congo river delta began in the late 19th century, subsequently eroding the power of the Bantu societies in the region.[11]

French colonial era

The court of N'Gangue M'voumbe Niambi, from the book Description of Africa (1668)

The area north of the Congo River came under French sovereignty in 1880 as a result of Pierre de Brazza's treaty with King Makoko[12] of the Bateke.[10] This Congo Colony became known first as French Congo, then as Middle Congo in 1903. In 1908, France organized French Equatorial Africa (AEF), comprising Middle Congo, Gabon, Chad, and Oubangui-Chari (the modern Central African Republic). The French designated Brazzaville as the federal capital. Economic development during the first 50 years of colonial rule in Congo centered on natural-resource extraction. The methods were often brutal: construction of the Congo–Ocean Railroad following World War I has been estimated to have cost at least 14,000 lives.[10]

During the Nazi occupation of France during World War II, Brazzaville functioned as the symbolic capital of Free France between 1940 and 1943.[13] The Brazzaville Conference of 1944 heralded a period of major reform in French colonial policy. Congo benefited from the postwar expansion of colonial administrative and infrastructure spending as a result of its central geographic location within AEF and the federal capital at Brazzaville.[9] It also received a local legislature after the adoption of the 1946 constitution that established the Fourth Republic.

Following the revision of the French constitution that established the Fifth Republic in 1958, the AEF dissolved into its constituent parts, each of which became an autonomous colony within the French Community. During these reforms, Middle Congo became known as the Republic of the Congo in 1958[14] and published its first constitution in 1959.[15] Antagonism between the Mbochis (who favored Jacques Opangault) and the Laris and Kongos (who favored Fulbert Youlou, the first black mayor elected in French Equatorial Africa) resulted in a series of riots in Brazzaville in February 1959, which the French Army subdued.[16]

New elections took place in April 1959. By the time the Congo became independent in August 1960, Opangault, the former opponent of Youlou, agreed to serve under him. Youlou became the first President of the Republic of the Congo.[17] Since the political tension was so high in Pointe-Noire, Youlou moved the capital to Brazzaville.

Post-independence era

Alphonse Massamba-Débat's one-party rule (1963–1968) attempted to implement a political economic strategy of "scientific socialism"

The Republic of the Congo received full independence from France on 15 August 1960. Youlou ruled as the country's first president until labour elements and rival political parties instigated a three-day uprising that ousted him.[18] The Congolese military briefly took charge of the country, and installed a civilian provisional government headed by Alphonse Massamba-Débat.

Under the 1963 constitution, Massamba-Débat was elected President for a five-year term.[9] During Massamba-Débat's term in office the regime adopted "scientific socialism" as the country's constitutional ideology.[19] In 1965, Congo established relations with the Soviet Union, the People's Republic of China, North Korea and North Vietnam.[19] Massamba-Débat's regime also invited several hundred Cuban army troops into the country to train his party's militia units and these troops helped his government survive a coup d'état in 1966 led by paratroopers loyal to future President Marien Ngouabi. Nevertheless, Massamba-Débat was unable to reconcile various institutional, tribal and ideological factions within the country[19] and his regime ended abruptly with a bloodless coup in September 1968.

Marien Ngouabi changed the country's name to the People's Republic of the Congo, declaring it to be Africa's first Marxist–Leninist state. He was assassinated in 1977.

Ngouabi, who had participated in the coup, assumed the presidency on 31 December 1968. One year later, President Ngouabi proclaimed Congo Africa's first "people's republic", the People's Republic of the Congo, and announced the decision of the National Revolutionary Movement to change its name to the Congolese Labour Party (PCT). He survived an attempted coup in 1972 but was assassinated on 16 March 1977. An 11-member Military Committee of the Party (CMP) was then named to head an interim government, with Joachim Yhombi-Opango to serve as President of the Republic. Two years later, Yhombi-Opango was forced from power and Denis Sassou Nguesso become the new president.[9]

Sassou Nguesso aligned the country with the Eastern Bloc and signed a twenty-year friendship pact with the Soviet Union. Over the years, Sassou had to rely more on political repression and less on patronage to maintain his dictatorship.[20]

Pascal Lissouba, who became Congo's first elected president (1992–1997) during the period of multi-party democracy, attempted to implement economic reforms with IMF backing to liberalize the economy. In June 1996, the IMF approved a three-year SDR69.5m (US$100m) enhanced structural adjustment facility (ESAF) and was on the verge of announcing a renewed annual agreement when civil war broke out in Congo in mid-1997.[21]

Congo's democratic progress was derailed in 1997, when Lissouba and Sassou started to fight for power in the civil war. As presidential elections scheduled for July 1997 approached, tensions between the Lissouba and Sassou camps mounted. On 5 June, President Lissouba's government forces surrounded Sassou's compound in Brazzaville and Sassou ordered members of his private militia (known as "Cobras") to resist. Thus began a four-month conflict that destroyed or damaged much of Brazzaville and caused tens of thousands of civilian deaths. In early October, the Angolan régime began an invasion of Congo to install Sassou in power. In mid-October, the Lissouba government fell. Soon thereafter, Sassou declared himself president.[9]

A pro-constitutional reform rally in Brazzaville during October 2015. The constitution's controversial reforms were subsequently approved in a disputed election which saw demonstrations and violence.

In the controversial elections in 2002, Sassou won with almost 90% of the vote cast. His two main rivals, Lissouba and Bernard Kolelas, were prevented from competing and the only remaining credible rival, André Milongo, advised his supporters to boycott the elections and then withdrew from the race.[22] A new constitution, agreed upon by referendum in January 2002, granted the president new powers, extended his term to seven years, and introduced a new bicameral assembly. International observers took issue with the organization of the presidential election and the constitutional referendum, both of which were reminiscent in their organization of Congo's era of the one-party state.[23] Following the presidential elections, fighting restarted in the Pool region between government forces and rebels led by Pastor Ntumi; a peace treaty to end the conflict was signed in April 2003.[24]

Sassou also won the following presidential election in July 2009.[25] According to the Congolese Observatory of Human Rights, a non-governmental organization, the election was marked by "very low" turnout and "fraud and irregularities".[26] In March 2015 Sassou announced that he wanted to run for yet another term in office and a constitutional referendum in October resulted in a changed constitution which allowed him to run during the 2016 presidential election. He won the election believed by many to be fraudulent. After violent protests in the capital, Sassou attacked the Pool region, where the Ninja rebels of the civil war used to be based, in what was believed to be a distraction. This led to a revival of the Ninja rebels who launched attacks against the army in April 2016, leading 80,000 people to flee their homes. A ceasefire deal was signed in December 2017.[27]

Government and politics

Denis Sassou Nguesso served as President from 1979 to 1992 and has remained in power ever since his rebel forces ousted President Pascal Lissouba during the 1997 Civil War.

Congo-Brazzaville has had a multi-party political system since the early 1990s, although the system is heavily dominated by President Denis Sassou Nguesso; he has lacked serious competition in the presidential elections held under his rule. Sassou Nguesso is backed by his own Congolese Labour Party (French: Parti Congolais du Travail) as well as a range of smaller parties.

Sassou's regime has been hit by corruption revelations despite attempts to censor them. One French investigation found over 110 bank accounts and dozens of lavish properties in France; Sassou denounced embezzlement investigations as "racist" and "colonial".[28][29][30] Denis Christel Sassou-Nguesso, son of Denis Sassou Nguesso, has been named in association with the Panama Papers.[31]

On 27 March 2015, Sassou Nguesso announced that his government would hold a referendum on changing the country's 2002 constitution to allow him to run for a third consecutive term in office.[32] On October 25 the government held a referendum to allow Sassou Nguesso to run in the next election. The government claimed that the proposal was approved by 92% of voters with 72% of eligible voters participating. The opposition, who boycotted the referendum, said that the government's statistics were false and the vote was a fake one.[33]

The election raised questions and was accompanied by civil unrest and police shootings of protesters;[34] at least 18 people were killed by security forces during opposition rallies leading up to the referendum held in October.

Media

In 2008, the main media were owned by the government, but much more privately run forms of media were being created. There is one government-owned television station and around 10 small private television channels.

Human rights

Many Pygmies belong from birth to Bantus in a relationship many refer to as slavery.[35][36] The Congolese Human Rights Observatory says that the Pygmies are treated as property the same way "pets" are.[35] On 30 December 2010, the Congolese parliament adopted a law for the promotion and protection of the rights of indigenous peoples.[clarification needed] This law is the first of its kind in Africa, and its adoption is a historic development for indigenous peoples on the continent.[37][needs update]

Administrative divisions

Map of the Republic of the Congo exhibiting its twelve departments.

The Republic of the Congo is divided into 12 départements (departments). Departments are divided into communes and districts.[38] These are:

Geography and climate

Climate diagram for Brazzaville
Republic of the Congo map of Köppen climate classification.

Congo is located in the central-western part of sub-Saharan Africa, along the Equator, lying between latitudes 4°N and 5°S, and longitudes 11° and 19°E. To the south and east of it is the Democratic Republic of the Congo. It is also bounded by Gabon to the west, Cameroon and the Central African Republic to the north, and Cabinda (Angola) to the southwest. It has a short coast on the Atlantic Ocean.

The capital, Brazzaville, is located on the Congo River, in the south of the country, immediately across from Kinshasa, the capital of the Democratic Republic of the Congo.

The southwest of the country is a coastal plain for which the primary drainage is the Kouilou-Niari River; the interior of the country consists of a central plateau between two basins to the south and north. Forests are under increasing exploitation pressure.[39]

Since the country is located on the Equator, the climate is consistent year-round, with the average day temperature a humid 24 °C (75 °F) and nights generally between 16 °C (61 °F) and 21 °C (70 °F). The average yearly rainfall ranges from 1,100 millimetres (43 in) in the Niari Valley in the south to over 2,000 millimetres (79 in) in central parts of the country. The dry season is from June to August, while in the majority of the country the wet season has two rainfall maxima: one in March–May and another in September–November.[40]

In 2006–07, researchers from the Wildlife Conservation Society studied gorillas in heavily forested regions centered on the Ouesso district of the Sangha Region. They suggest a population on the order of 125,000 western lowland gorillas, whose isolation from humans has been largely preserved by inhospitable swamps.[41]

Economy

Cassava is an important food crop in the Republic of the Congo.

The economy is a mixture of village agriculture and handicrafts, an industrial sector based largely on petroleum,[42] support services, and a government characterized by budget problems and overstaffing. Petroleum extraction has supplanted forestry as the mainstay of the economy. In 2008, oil sector accounted for 65% of the GDP, 85% of government revenue, and 92% of exports.[43] The country also has large untapped mineral wealth.

In the early 1980s, rapidly rising oil revenues enabled the government to finance large-scale development projects with GDP growth averaging 5% annually, one of the highest rates in Africa. The government has mortgaged a substantial portion of its petroleum earnings, contributing to a shortage of revenues. 12 January 1994 devaluation of Franc Zone currencies by 50% resulted in inflation of 46% in 1994, but inflation has subsided since.[44]

Young women learning to sew, Brazzaville

Economic reform efforts continued with the support of international organizations, notably the World Bank and the International Monetary Fund. The reform program came to a halt in June 1997 when civil war erupted. When Sassou Nguesso returned to power at the end of the war in October 1997, he publicly expressed interest in moving forward on economic reforms and privatization and in renewing cooperation with international financial institutions. However, economic progress was badly hurt by slumping oil prices and the resumption of armed conflict in December 1998, which worsened the republic's budget deficit.

The current administration presides over an uneasy internal peace and faces difficult economic problems of stimulating recovery and reducing poverty, despite record-high oil prices since 2003. Natural gas and diamonds are also recent major Congolese exports, although Congo was excluded from the Kimberley Process in 2004 amid allegations that most of its diamond exports were in fact being smuggled out of the neighboring Democratic Republic of the Congo; it was re-admitted to the group in 2007.[45][46]

The Republic of the Congo also has large untapped base metal, gold, iron and phosphate deposits.[47] The country is a member of the Organization for the Harmonization of Business Law in Africa (OHADA).[48] The Congolese government signed an agreement in 2009 to lease 200,000 hectares of land to South African farmers to reduce its dependence on imports.[49][50]

The GDP of the Republic of the Congo grew by 6% in 2014 and is expected to have grown by 7.5% in 2015.[51][52]

In 2018, the Republic of the Congo joined the Organization of Petroleum Exporting Countries.[53]

Transportation

Transport in the Republic of the Congo includes land, air and water transportation. The country's rail system was built by forced laborers during the 1930s and largely remains in operation. There are also over 1000 km of paved roads and two major international airports (Maya-Maya Airport and Pointe-Noire Airport) which have flights to destinations in Europe, Africa, and the Middle East. The country also has a large port on the Atlantic Ocean at Pointe-Noire and others along the Congo River at Brazzaville and Impfondo.

Demographics

Religion in the Republic of the Congo by Pew Research Center (2011)[54]

  Protestantism (51.4%)
  Catholicism (30.1%)
  Other Christian (4.4%)
  Other religions (14.1%)
Population[1][2]
Year Million
1950 0.8
2000 3.2
2018 5.2

The Republic of the Congo's sparse population is concentrated in the southwestern portion of the country, leaving the vast areas of tropical jungle in the north virtually uninhabited. Thus, Congo is one of the most urbanized countries in Africa, with 70% of its total population living in a few urban areas, namely in Brazzaville, Pointe-Noire or one of the small cities or villages lining the 534-kilometre (332 mi) railway which connects the two cities. In rural areas, industrial and commercial activity has declined rapidly in recent years, leaving rural economies dependent on the government for support and subsistence.[55]

Ethnically and linguistically the population of the Republic of the Congo is diverse—Ethnologue recognises 62 spoken languages in the country[56]—but can be grouped into three categories. The Kongo are the largest ethnic group and form roughly half of the population. The most significant subgroups of the Kongo are Laari in Brazzaville and Pool regions and Vili around Pointe-Noire and along the Atlantic coast. The second largest group are the Teke who live to the north of Brazzaville with 17% of the population. Boulangui (M’Boshi) live in the northwest and in Brazzaville and form 12% of the population.[57][58] Pygmies make up 2% of Congo's population.[59]

Before the 1997 war, about 9,000 Europeans and other non-Africans lived in Congo, most of whom were French; only a fraction of this number remains.[55] Around 300 American expatriates reside in the Congo.[55]

According to CIA World Factbook, the people of the Republic of the Congo are largely a mix of Catholics (33.1%), Awakening Lutherans (22.3%) and other Protestants (19.9%). Followers of Islam make up 1.6%, and this is primarily due to an influx of foreign workers into the urban centers.[8]

According to a 2011–12 survey, total fertility rate was 5.1 children born per woman, with 4.5 in urban areas and 6.5 in rural areas.[60]

Health

Public expenditure health was at 8.9% of the GDP in 2004, whereas private expenditure was at 1.3%.[61] As of 2012, the HIV/AIDS prevalence was at 2.8% among 15- to 49-year-olds.[8] Health expenditure was at US$30 per capita in 2004.[61] A large proportion of the population is undernourished,[61] with malnutrition being a problem in Congo-Brazzaville.[62] There were 20 physicians per 100,000 persons in the early 2000s (decade).[61]

As of 2010, the maternal mortality rate was 560 deaths/100,000 live births, and the infant mortality rate was 59.34 deaths/1,000 live births.[8] Female genital mutilation (FGM) is rare in the country, being confined to limited geographic areas of the country.[63]

Cultural Heritage

The Republic of the Congo has a wide variety of natural landscapes, stretching from the savannah plains in the North Niari flooded forests, to the vast Congo River, to rugged mountains and forest of Mayombe, and including 170 km of beaches along the Atlantic coast. The numerous ethnic groups and various political structures signal an enormous amount of population diversity as well as forms of artistic expression. Vili Nail fetishes, Bembe statuettes which are expressive despite their small size, the masks of the Punu and Kwele, Kota reliquaries, Teke fetishes, cemeteries with monumental tombs, and the Lari country are all such features. The Republic of the Congo also have a considerable colonial architectural heritage, which they are preserving as part of their history. Efforts are also taking place to restore architectural works in Brazzaville.

Heritage tourism remains a very marginal resource in the Congo because reception facilities based out of Pointe-Noire and Brazzaville lack a sufficient and consistent communications network. Many sites are difficult to visit but, paradoxically, some of the South's most populous and developed locations are often the least accessible. For example, the massive Chaillu Mountains are almost impossible to visit.

The Arts

Many Congolese singers have carried the country's image to the furthest reaches of the globe: the Franco-Congolese rapper Passi playing in France to whom we owe the release of several hit albums to like the "Temptations" with the famous song "I zap and I mate", without forgetting the M'Passi singer of the former group Melgroove, rappers Calbo of Arsenik group, Ben J of Neg Marrons, Mystic, RCFA, The group Bisso Na Bisso and Casimir Zao.

The Republic of Congo has several writers recognised in Africa and the French-speaking world: Alain Mabanckou, Jean-Baptiste Tati Loutard, Jeannette Balou Tchichelle, Henri Lopes, Lassy Mbouity and Tchicaya U Tam'si.

Other artistic genres such as movies often struggle to make breakthroughs. After a promising start in the 1970s, the troubled political situation and the closure of cinemas made production difficult. The country produces no feature film each year and generally the filmmakers directly broadcast their video production. Unfortunately, Congolese culture, art, and media has remained a poor investment due to the various successive governments creating instability.

Education

School children in the classroom, Republic of the Congo

Public expenditure of the GDP was less in 2002–05 than in 1991.[61] Public education is theoretically free and mandatory for under-16-year-olds[64] but, in practice, expenses exist.[64] Net primary enrollment rate was 44% in 2005, much less than the 79% in 1991.[61] Education between ages six and sixteen is compulsory. Pupils who complete six years of primary school and seven years of secondary school obtain a baccalaureate.

The country has universities. At university, students can obtain a bachelor's degree in three years and a master's after four. Marien Ngouabi University—which offers courses in medicine, law, and other fields—is the country's only public university.

Instruction at all levels is in French, and the educational system as a whole models the French system.

See also

References

 1. ^ a b ""World Population prospects – Population division"". population.un.org. United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 2. ^ a b ""Overall total population" – World Population Prospects: The 2019 Revision" (xslx). population.un.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 3. ^ https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2019/01/weodata/weorept.aspx?pr.x=80&pr.y=5&sy=2019&ey=2024&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=634&s=NGDPD%2CPPPGDP%2CNGDPDPC%2CPPPPC&grp=0&a=
 4. ^ https://www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2019/01/weodata/weorept.aspx?pr.x=80&pr.y=5&sy=2019&ey=2024&scsm=1&ssd=1&sort=country&ds=.&br=1&c=634&s=NGDPD%2CPPPGDP%2CNGDPDPC%2CPPPPC&grp=0&a=
 5. ^ "GINI index". World Bank. Archived from the original on 9 February 2015. Retrieved 12 September 2015.
 6. ^ "2018 Human Development Report". United Nations Development Programme. 2018. Archived from the original on 14 September 2018. Retrieved 14 September 2018.
 7. ^ SEWELL CHAN, MADELEINE KRUHLY & HANNAH OLIVENNES (12 May 2016). "Congo Republic". Archived from the original on 7 January 2014. Retrieved 6 January 2014.
 8. ^ a b c d "Congo, Republic of the". CIA – The World Factbook. Archived from the original on 7 May 2016. Retrieved 30 May 2007.
 9. ^ a b c d e "Background Note: Republic of the Congo". Department of State. March 2009. Retrieved 25 June 2017.
 10. ^ a b c Olson, James S. & Shadle, Robert. Historical Dictionary of European Imperialism Archived 2 May 2016 at the Wayback Machine, p. 225. Greenwood Publishing Group, 1991. ISBN 0-313-26257-8. Accessed 9 October 2011.
 11. ^ Boxer, C. R. The Portuguese Seaborne Empire, 1415–1825, A. A. Knopf, 1969, ISBN 0090979400
 12. ^ "BBC NEWS – Africa – The man who would be Congo's king". 12 February 2003. Archived from the original on 29 November 2016. Retrieved 29 November 2016.
 13. ^ United States State Department. Office of the Historian. A Guide to the United States' History of Recognition, Diplomatic, and Consular Relations, by Country, since 1776. "Republic of the Congo Archived 12 May 2017 at the Wayback Machine". Accessed 9 October 2010.
 14. ^ United States State Department. Bureau of African Affairs. Background Notes. "Republic of the Congo ". Accessed 9 October 2011.
 15. ^ Robbers, Gerhard (2007). Encyclopedia of World Constitutions Archived 6 May 2016 at the Wayback Machine. Infobase Publishing. ISBN 0-8160-6078-9. Accessed 9 October 2011.
 16. ^ CONGO REPUBLIC: BRAZZAVILLE RIOTS AFTERMATH Archived 5 May 2014 at the Wayback Machine. Reuters (27 February 1959)
 17. ^ "Fulbert Youlou facts, information, pictures – Encyclopedia.com articles about Fulbert Youlou". Archived from the original on 28 November 2016. Retrieved 27 November 2016.
 18. ^ Alain Mabanckou "The Lights of Pointe-Noire" ISBN 978-1620971901. 2013. p.175
 19. ^ a b c Shillington, Kevin (2005). Encyclopedia of African history. CRC Press. p. 301. ISBN 978-1579582456.
 20. ^ Shillington, Kevin (2005). Encyclopedia of African history. CRC Press. p. 302. ISBN 978-1579582456.
 21. ^ Country Report Congo-Brazzaville. The Economist Intelligence Unit. 2003. p. 24. Archived from the original on 13 October 2013. Retrieved 16 June 2013.
 22. ^ "Congo, Republic of". Freedom House. 2006. Archived from the original on 15 October 2009. Retrieved 12 June 2009.
 23. ^ "Congo approves new constitution". BBC. 24 January 2002. Archived from the original on 30 September 2009. Retrieved 12 June 2009.
 24. ^ "Congo peace deal signed". BBC. 18 March 2003. Archived from the original on 30 September 2009. Retrieved 15 June 2009.
 25. ^ "17 candidates in Congo presidential race: commission". AFP. 13 June 2009. Archived from the original on 12 March 2011. Retrieved 15 June 2009.
 26. ^ Vote results expected as opposition alleges fraud Archived 27 July 2009 at the Wayback Machine. France24 (16 July 2009).
 27. ^ "Congo-Brazzaville's hidden war". New Humanitarian. 18 June 2018. Archived from the original on 8 April 2019. Retrieved 7 April 2019.
 28. ^ "Congo leader son fails in gag bid". BBC. 15 August 2007. Archived from the original on 30 September 2009. Retrieved 26 July 2009.
 29. ^ "Propping Up Africa's Dictators". Foreign Policy In Focus. 22 June 2009. Archived from the original on 12 October 2009.
 30. ^ "FACTBOX-African leaders' French assets under scrutiny". Reuters. 29 April 2009. Archived from the original on 4 February 2012.
 31. ^ Joan Tilouine; ICIJ (4 April 2016). "Les Africains du Panama (1) : les circuits offshore des " fils de "". Le Monde (in French). Archived from the original on 12 November 2016. Retrieved 10 December 2016.
 32. ^ Ross, Aaron (27 March 2015) Congo Republic president says expects referendum over the third term Archived 29 September 2015 at the Wayback Machine. Reuters
 33. ^ "Congo opposition holds ceremony for killed protesters=Reuters". Reuters. 30 October 2015. Archived from the original on 28 November 2015. Retrieved 1 July 2017.
 34. ^ lefigaro.fr (4 April 2016). "Violences au Congo : le government accuse les opposants à Sassou-Nguesso". Le Figaro (in French). Archived from the original on 14 May 2016. Retrieved 1 June 2016.
 35. ^ a b "Pygmies in the Congo treated like "pets": report". globalpost.com. 13 July 2014. Archived from the original on 14 November 2011. Retrieved 13 November 2011.
 36. ^ Thomas, Katie (4 March 2007). "Slaves of the Congo". International Reporting Project. Archived from the original on 14 July 2014. Retrieved 13 July 2014.
 37. ^ "UN expert praises Congo's draft law on indigenous rights". Archived from the original on 24 November 2010. Retrieved 17 January 2011.. iwgia.org, 15 November 2010
 38. ^ With inconsistent figures:
 39. ^ Map: Situation de l'exploitation forestière en République du Congo Archived 14 January 2009 at the Wayback Machine. (PDF) . Retrieved on 25 February 2013.
 40. ^ Samba G.; Nganga D.; Mpounza M. (2008). "Rainfall and temperature variations over Congo-Brazzaville between 1950 and 1998". Theoretical and Applied Climatology. 91 (1–4): 85–97. Bibcode:2008ThApC..91...85S. doi:10.1007/s00704-007-0298-0.
 41. ^ "'Mother Lode' Of Gorillas Found In Congo Forests : NPR". Archived from the original on 28 August 2008. Retrieved 15 August 2008.
 42. ^ "Congo-Brazzaville". Energy Information Administration, U.S. Government. Archived from the original on 23 March 2008. Retrieved 11 June 2009.
 43. ^ Republic of the Congo Archived 4 May 2009 at the Wayback Machine World Bank
 44. ^ "Congo, Republic of". EconStats. Archived from the original on 28 April 2009. Retrieved 11 June 2009.
 45. ^ "Kimberley Process Removes the Republic of Congo from the List of Participants". Kimberley Process. 9 July 2004. Archived from the original on 10 May 2009. Retrieved 11 June 2008.
 46. ^ "2007 Kimberley Process Communiqué". Kimberley Process. 8 November 2007. Archived from the original on 4 March 2008. Retrieved 11 June 2008.
 47. ^ "Mining in Congo". MBendi. Archived from the original on 27 December 2016. Retrieved 14 June 2009.
 48. ^ "OHADA.com: The business law portal in Africa". Archived from the original on 26 March 2009. Retrieved 22 March 2009.
 49. ^ Goodspeed, Peter (21 October 2009) "South Africa's white farmers prepare to trek to the Congo". Archived from the original on 18 February 2011. Retrieved 10 September 2016.. National Post.
 50. ^ Congo hands land to South African farmers Archived 21 May 2018 at the Wayback Machine. Telegraph. 21 October 2009.
 51. ^ "Republic of the Congo GDP Annual Growth Rate". Trading Economics. Missing or empty |url= (help)
 52. ^ "Republic of the Congo GDP and Economic Data". Global Finance. Archived from the original on 24 January 2016. Retrieved 14 January 2016.
 53. ^ "OPEC Member Countries". Organization of Petroleum Exporting Countries. Archived from the original on 8 February 2019. Retrieved 20 January 2019.
 54. ^ "Table: Christian Population as Percentages of Total Population by Country". Pew Research Center's Religion & Public Life Project. 19 December 2011. Archived from the original on 11 May 2017. Retrieved 13 June 2015.
 55. ^ a b c Background Note: Republic of the Congo United States Department of State. Accessed on 21 August 2008.
 56. ^ "Languages of Congo". SIL International. Archived from the original on 23 September 2008. Retrieved 13 June 2009.
 57. ^ Levinson, David (1998). Ethnic groups worldwide. Greenwood Publishing Group. pp. 120–121. ISBN 978-1-57356-019-1.
 58. ^ "Congo Overview". Minority Rights Group International. Archived from the original on 14 June 2008. Retrieved 13 June 2009.
 59. ^ "Les pygmées du Congo en "danger d'extinction"". Le Monde. 5 August 2011. Archived from the original on 7 November 2017. Retrieved 5 November 2017.
 60. ^ Congo. Enquête Démographique et de Santé 2011–2012 Archived 22 February 2014 at the Wayback Machine. Centre National de la Statistique et des Études Économiques (CNSEE), Brazzaville. December 2012
 61. ^ a b c d e f "Human Development Report 2009". Archived from the original on 17 January 2010. Retrieved 24 June 2014.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link). undp.org
 62. ^ "IRIN Africa – CONGO: Grappling with malnutrition and post-conflict woes – Congo – Food Security – Health & Nutrition". IRINnews. 8 August 2007. Archived from the original on 29 November 2014. Retrieved 23 January 2015.
 63. ^ "CONGO (BRAZZAVILLE): UNFPA Leads Fight Against FGM " UNFPA in the News". Archived from the original on 29 November 2014. Retrieved 23 January 2015.
 64. ^ a b Refworld | 2008 Findings on the Worst Forms of Child Labor – Congo, Republic of the Archived 10 May 2011 at the Wayback Machine. UNHCR. Retrieved on 25 February 2013.

Further reading

External links

Government
General
Tourism