پرش به محتوا

جمهوری مونته‌نگرو (۱۹۹۲-۲۰۰۶)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جمهوری مونته‌نگرو

Република Црна Гора
Republika Crna Gora
مونته‌نگرو
۱۹۹۲–۲۰۰۶
پرچم مونته‌نگرو
پرچم
(۱۹۹۳–۲۰۰۴)
سرود: سرود ملی مونته‌نگرو (۲۰۰۴–۲۰۰۶)
Oj, svijetla majska zoro
انگلیسی: "Oh, Bright Dawn of May"
تقسیمات کشوری صربستان و مونته‌نگرو:
  •   جمهوری مونته‌نگرو
پایتختپودگوریتسا
زبان(های) رسمیصربی[۱]
حکومتحزب اکثریت
جمهوری پارلمانی
رئیس‌جمهور 
• ۱۹۹۲–۱۹۹۸ (نخستین)
مومیر بولاتوویچ
• ۲۰۰۳–۲۰۰۶ (آخرین)
فیلیپ وویانویچ
نخست‌وزیر 
• ۱۹۹۲–۱۹۹۶ (نخستین)
میلو جوکانوویچ
• ۲۰۰۳–۲۰۰۶ (آخرین)
میلو جوکانوویچ
قوه مقننهپارلمان مونته‌نگرو
تاریخ 
۲۸ آوریل ۱۹۹۲
۱۲ اکتبر ۱۹۹۲
• استقلال
۳ ڗوئن ۲۰۰۶
مساحت
۲۰۰۶۱۳٬۸۱۲ کیلومتر مربع (۵٬۳۳۳ مایل مربع)
کد ایزو ۳۱۶۶ME
پیشین
پسین
جمهوری سوسیالیستی مونته‌نگرو
مونته‌نگرو
امروز بخشی ازمونته‌نگرو

جمهوری مونته‌نگرو (به صربی: Република Црна Гора) یکی از ایالت‌های تشکیل‌دهندهٔ جمهوری فدرال یوگسلاوی و سپس صربستان و مونته‌نگرو بین سال‌های ۱۹۹۲ و ۲۰۰۶ بود. اعلام استقلال مونته‌نگرو در سال ۲۰۰۶ به دولت پیشین یوگسلاوی پایان داد. پس از فروپاشی جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی (SFRY)، جمهوری‌های باقی‌ماندهٔ مونته‌نگرو و صربستان با تشکیل جمهوری فدرال یوگسلاوی (FRY) موافقت کردند و کمونیسم، رسماً کنار گذاشته شد و تأسیس نهادهای دموکراتیک، تأیید شد. مونته‌نگرو پس از همه‌پرسی استقلال مونته‌نگرو در سال ۲۰۰۶ از صربستان و مونته‌نگرو اعلام استقلال کرد.

تاریخچه

[ویرایش]

جمهوری فدرال یوگسلاوی

[ویرایش]

مونته‌نگرو پس از پیوستن به جمهوری فدرال یوگسلاوی توسط رئیس‌جمهور مومیر بولاتوویچ، یکی از اعضای سابق حزب کمونیست یوگسلاوی و متحد رئیس‌جمهور صربستان اسلوبودان میلوشویچ رهبری می‌شد که بولاتوویچ به او کمک کرد تا در طول انقلاب علیه دیوان‌سالاری به قدرت برسد.

در سال ۱۹۹۲، مونته‌نگرو پس از برگزاری یک همه‌پرسی در ۱ مارس، به جمهوری فدرال یوگسلاوی ملحق شد. در همان سال، پایتخت، تیتوگراد (نام‌گذاری‌شده به‌نام یوسیپ بروز تیتو، رهبر سابق یوگسلاوی) به‌نام پیشا-کمونیستی خود پودگوریتسا تغییر نام داد. در سال ۱۹۹۳، مونته‌نگرو پرچم سابق دوران کمونیستی خود را کنار گذاشت و یک پرچم سه‌رنگ ساده، مشابه پرچم صربستان اما طولانی‌تر، و با رنگ آبی روشن‌تر برای نوار مرکزی آن انتخاب کرد، که نشان‌دهندهٔ تمایز بین آن دو جمهوری بود که دقیقاً پرچم یکسانی در دوران کمونیستی داشتند. این پرچم تا سال ۲۰۰۴ بر جای ماند.

با گذشت زمان، ماهیت سلطه‌گر رئیس‌جمهور میلوشویچ و متحدانش در فدراسیون، مردم مونته‌نگرو را برانگیخت تا به‌سمت استقلال حرکت کنند. پس از کناره‌گیری بولاتوویچ از ریاست‌جمهوری مونته‌نگرو در سال ۱۹۹۸، رئیس‌جمهور جدید میلو جوکانوویچ با میلوشویچ (رئیس‌جمهور وقت یوگسلاوی) مخالفت کرد و مونته‌نگرو را در مسیر استقلال قرار داد.[۲][۲]

کنفدراسیون و استقلال

[ویرایش]

در سال ۲۰۰۳، جمهوری فدرال یوگسلاوی به یک کنفدراسیون تبدیل شد و به مونته‌نگرو خودمختاری بیشتری اعطا کرد و تنها مسئولیت دفاع و سیاست خارجی مونته‌نگرو در اختیار کنفدراسیون یوگسلاوی باقی ماند. در سال ۲۰۰۶، مونته‌نگرو یک همه‌پرسی استقلال برگزار کرد. ۵۵ درصد به استقلال رأی دادند. مونته‌نگرو در ژوئن ۲۰۰۶ رسماً استقلال خود را اعلام کرد و باعث شد صربستان نیز کشوری مستقل شود و اتحادیهٔ فدرال یوگسلاوی پایان یابد.[۳]

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. "Constitution of the Republic of Montenegro". Article 9
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Montenegro: Country Profile, balkaninsight.com
  3. Montenegro declares independence BBC News, 4 June 2006