جمهوری خودمختار شوروی سوسیالیستی آلمانی ولگا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Autonome Sozialistische Sowjetrepublik der Wolgadeutschen
Автономная Советская Социалистическая Республика Немцев Поволжья

 

۱۹۱۸۱۹۴۱
 

پرچم نشان نظامی
قلمرو جمهوری آلمانی ولگا
پایتخت انگلس (پوکروفسک کنونی)
زبان‌(ها) آلمانی , روسی
دولت جمهوری خودمختار
رئیس کمیته اجرایی مرکزی
 - اکتبر ۱۹۱۸ - مارس ۱۹۱۹ ارنست روتر
تاریخچه
 - تأسیس ۱۹ اکتبر ۱۹۱۸
 - جمهوری خودمختار شوروی سوسیالیستی ۲۰ فوریه ۱۹۲۴
 - انحلال ۱۹۴۱
Volga German03.png

جمهوری خودمختار شوروی سوسیالیستی آلمانی ولگا (در آلمانی:Autonome Sozialistische Sowjetrepublik der Wolgadeutschen، روسی:Автономная Советская Социалистическая Республика Немцев Поволжья) جمهوری خودمختاری بود که میان سال‌های ۱۹۲۴ تا ۱۹۴۱ میلادی بنیاد نهاده شده‌بود و پایتختش شهر انگلس (پوکروفسک کنونی) در کرانهٔ رود ولگا بود.

تاریخچه[ویرایش]

با انقلاب ۱۹۱۷ روسیه، کمون کارگران آلمانی ولگا موقعیت ویژه‌ای در میان توده‌های غیر روس شوروی یافت. در ۱۹۲۴ این اجتماع به صورت یک جمهوری خودمختار درآمد. این جمهوری بخش‌های آلمانی‌نشین کرانهٔ ولگا را دربرمی‌گرفت. اقلیت آلمانی‌نژاد روسیه در سال ۱۸۹۷ پیرامون ۱.۸ میلیون تن بود. بر طبق سرشماری ۱۹۳۹ شمار آلمانی‌های جمهوری ۶۰۵٬۵۰۰ تن بوده‌است.

با تازش آلمان نازی به شوروی در ۱۹۴۱ جمهوری خودمختار ولگا به پایان خود رسید، زیرا استالین دستور انحلال این جمهوری و تبعید آلمانی‌ها را به سیبری و قزاقستان صادر نمود. جمهوری رسماً در ۷ سپتامبر همان سال منحل شد. در ۱۹۵۳ که استالین مرد، سرانجام دولت شوروی ستمی را که بر آلمانی‌ها رفته‌است را پذیرفت، با این همه جمهوری خودمختار آلمانی ولگا دیگر هرگز دوباره‌سازی نشد. سرزمین زیر کنترل جمهوری نیز امروزه در استان ساراتوف جای‌دارد.

با فروپاشی شوروی بسیاری از آلمانی‌تبارها به آلمان کوچیدند و توانستند با توجه به نژاد خویش تابعیت آلمانی به دست آورند.

منابع[ویرایش]