جماعت دعوت و اصلاح ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جماعت دعوت و اصلاح ایران
دبیر کل عبدالرحمن پیرانی
تاسیس ۱۳۵۷
دفتر شهر تهران
محل فعالیت تهران و سایر استان‌ها و مناطق سنی‌نشین ایران
ایدئولوژی سیاسی ناسیونالیسم ایرانی
اسلام‌گرایی سنی
ناسیونالیسم اسلامی
دین اسلام (سنی شافعی و حنفی)
شعار آزادی، عدالت و برادری
وب‌گاه پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح

جماعت دعوت و اصلاح یک تشکّل سیاسی-مذهبی سنی ایرانی است که خود را پیرو مبانی فکری جنبش اخوان‌المسلمین توصیف کرده‌است.[۱] این جماعت توسط ناصر سبحانی بنیانگذاری شده است.

دبیر کل جماعت[ویرایش]

دبیر کل کنونی جماعت عبدالرحمن پیرانی دانش‌آموختهٔ حقوق و از اساتید و علمای کرد اهل سنت منطقهٔ روانسر استان کرمانشاه است. وی در هر سه کنگرهٔ جماعت که در سال‌های ۱۳۸۰ش و ۱۳۸۵ش و ۱۳۸۹ش منعقد شد به اتفاق آرای اعضای کنگره به عنوان دبیرکل جماعت انتخاب شده‌است. وی هم اکنون عضو هیئت رئیسهٔ اتحادیهٔ جهانی علمای مسلمین است.

اخبار جماعت[ویرایش]

چهارمین کنگره‌ی جماعت دعوت و اصلاح، روز ۲۱ و ۲۲ مرداد 1394 با حضور ۹۸ عضو کنگره در دفتر مرکزی جماعت در تهران برگزار شد.

در این کنگره، ضمن ارایه و بررسی گزارش عملکرد چهارساله‌ی جماعت دعوت و اصلاح و تغییر مرامنامه و اساس‌نامه، اعضای جدید شورای مرکزی به شرح زیر انتخاب شدند:

محمد اعظم احراری، جلیل بهرامی‌نیا، عبدالرحمن پیرانی، مقداد پیرصاحب، یوسف جمالی، ابراهیم ساعدی رودی، سعدالدین صدیقی، صلاح قاسمیانی، حکیم کوچکی، رحیم‌بخش محتشمی و جلال معروفیان.

در نخستین نشست شورای مرکزی جدید که بعد از اتمام کنگره، ساعت ۱۹ امروز برگزار شد، عبدالرحمن پیرانی به اتفاق آرا به عنوان دبیرکل جماعت و سعدالدین صدیقی به عنوان قایم مقام دبیرکل انتخاب گردیدند. "[۲]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]