جماعت تبلیغ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Tablighi Jamaat
جماعت تبلیغ
2009 مجمع سالانه جماعت تبلیغی مالزی
سپانگ سلانگور، مالزی
بنیانگذار
Muhammad Ilyas
مناطق دارای جمعیت قابل توجه
 بنگلادش
 هند
 پاکستان
 ایران
 اندونزی
 مالزی
 آفریقای جنوبی
 یمن
 قرقیزستان
 روسیه
 سومالی
 نیجریه
 کانادا
 مکزیک
 هنگ کنگ
 فرانسه
 آلمان
دین‌ها
اسلام
کتاب‌های مقدس
قرآن، حدیث
زبان‌ها
Liturgical: زبان عربی

ایران: زبان فارسی
بنگلادش: زبان بنگالی
هندوستان، پاکستان: زبان اردو

بریتانیا: زبان انگلیسی

جماعت تبلیغ (به اردو: تبلیغی جماعت، به عربی: جماعة التبلیغ، به بنگالی: तबलीगी जमात)یکی از جنبش‌های اسلامی معاصر می‌باشد که توسط مولوی محمدالیاس کاندهلوی در سال ۱۹۲۶ به منظور تبلیغ دین اسلام از منطقه‌ای نزدیک به دهلی هند آغاز گردید. از دیدگاه جماعت تبلیغ یک دعوتگر مسلمانی‌ست که خود را در قبال دیگر انسان‌ها به ویژه مسلمانان مسئول دانسته نه تنها در اندیشه مسلمانی خود نیست.[۱] بیشتر کسانی که به این راه می‌روند چند خصوصیت نسبت به سایر مسلمانان پیدا می‌کنند که عبارت‌اند از زنده کردن سنت‌های پیامبر، ساده زیستی، دوری از اسراف، اعتماد به الله، ترک بیشتر مناهی، خواندن نمازهای پنجگانه به صورت جماعت، تعلیم و تعلم فضائل احکامات دین و استفاده از امکانات امروزی در راه دین. ۹۹ درصد آنها اعتیاد به هیچگونه دخانیات و مواد مخدر و مشروب و فساد و غیره نداشته و بیرون کشیدن سایر افراد از این منجلاب را وظیفه شرعی خود می‌دانند. دعوت یک جماعت تبلیغی به دیگران بدین‌گونه می‌باشد: بسم الله الرحمن الرحیم. نحمده و نصلی علی رسوله الکریم. الحمد لله که ما مسلمان هستیم، مسلمانان به برکت کلمه لا اله الا الله و محمد رسول‌الله عزیز است. لااله الا الله یعنی اقرار بندگی و محمد رسول‌الله یعنی روش زندگی. الله خالق، مالک، حافظ و رازق است. همه کارهای جهان در حیطه قدرت‌الله است. می‌بایست یقین به این که هر کاری در جهان در حیطه الله است در قلب ما پیدا شود. و الله برای کامیابی ما دین کامل (اسلام) را به وسیله وحی فرستاده است. دین چیست؟ احکامات الله به روش رسول‌الله را دین می‌گویند. دین چگونه در زندگی ما وارد می‌شود؟. با محنت و تلاش، همان‌گونه که پیامبران به ویژه پیامبر اسلام کوشش کرده و جان و مال خود را فدا کردند تا به ما دین را برسد. ان شاء الله من برای منحت در راه دین آماده‌ام. ان شاء الله آیا شما نیز آماده‌اید. سپس مخاطب نیز می‌گوید ان شاء الله.

اصول این حرکت بر شش صفت بنا شده؛ اول کلمه طیبه لااله‌الاالله و محمد رسول‌الله دوم نماز سوم علم و ذکر چهارم اکرام مسلم پنجم اخلاص نیت ششم دعوت و تبلیغ.

در ایران بزرگ‌ترین مرکز جماعت تبلیغ در شهر زاهدان است. همچنین در جزیره قشم، بندر خمیر، ترکمن صحرا، خواف، تایباد، تربت جام، لنگه، سنندج، تالش، احمد محمودی (استان فارس)، ایرانشهر و سراوان و بندر بوشهر مراکز جماعت تبلیغ وجود دارد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. Johny, Stanly (2 April 2020), "Explained, Who are the Tablighi Jamaat?", The Hindu, Chennai
  2. Desai, Ebrahim (9 June 2007), "Fatwa # 15332 from Sri Lanka", Ask Imam, Online Islamic Q & A with Mufti Ebrahim Desai Darul Iftaa, archived from the original on 6 February 2012 "Tableegh literally means 'to convey'. Contextually, it refers to conveying the message of Islam."