جفری ساکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جفری ساکس
FMSTAN & SPIDER Global meeting in Austrian Foreign Ministries in Vienna (49120446508) (cropped).jpg
ساکس در مجمع جهانی اقتصاد سال ۲۰۱۱
زادهٔ۵ نوامبر ۱۹۵۴ ‏(۶۷ سال)
دیترویت
ملیتایالات متحده آمریکا
نهاددانشگاه کلمبیا
زمینهاقتصاد سیاسی، توسعه بین‌الملل
مکتب فکریاقتصاد کینزی[۱][۲]
فارغ‌التحصیلدانشگاه هاروارد
استاد راهنماMartin Feldstein[۳]
دانشجویان دکتراAlberto Alesina
Michael C. Burda[۴]

جفری ساکس (انگلیسی: Jeffrey Sachs؛ زادهٔ ۵ نوامبر ۱۹۵۴) اقتصاددان، و استاد دانشگاه اهل ایالات متحده آمریکا است، ساکس از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۶، به عنوان مدیر مؤسسه زمین دانشگاه کلمبیا خدمت کرد و هم‌اکنون در زمینه اقتصاد توسعه، بهداشت، آموزش و پرورش و اقتصاد جهانی در دانشگاه کلمبیا تدریس می‌کند.[۵]

جفری ساکس نظریه پرداز اقتصاد آزاد و نئولیبرالی، فردی است که بواسطه ارتباط های وسیع با جورج سوروس معروف(طراح انقلاب های رنگین) پس از فروپاشی شوروی با سرمایه و حمایت سوروس به کشورهای اروپای شرقی از جمله لهستان سفر کرده و با طرح ریزی اقتصاد نئولیبرالی و خرید مجموعه های بزرگ دولتی این کشورها سود سرشاری نصیب آنها می شد و از طرفی موجبات تبعات اقتصادی و درپی آن سیاسی و امنیتی برای آنها کشورها فراهم می آمد.

جفری ساکس دست به مهندسی اقتصاد بولیوی، لهستان و اکثر اروپای شرقی بعد از استقلال از شوروی و طراحی روسیه بعد از فروپاشی زد.

ساکس بعد از فروپاشی شوری با پیشنهاد و تامین مالی جورج سوروس راهی لهستان شد. او با ادعای اینکه لهستان را از نعمت اصلاح اقتصادی و بازار آزاد برخوردار می کند، طرحی شامل حذف آنی کنترل قیمت ها و یارانه ها، حراج معادن و کارخانه ها و حرکت از کارخانه های صنعتی سنگین به تولیدکالاهای مصرفی و...ارائه و عملیاتی کرد. نتیجه بسیار تکان دهنده بود؛ نرخ بیکاری ۲۰ درصد و ۴۰ درصد برای افراد زیر ۲۴ سال، 59درصد زیر خط فقر، 7500 اعتصاب در یک سال، که نهایتا منجر به یک حکومت دیکتاتور و سرکوبگر شد.

در دهه 90 با همین نسخه ها جفری ساکس آرژانتین به خاک سیاه نشست و موجب اخراج 700هزار کارگر و چوب حراج به همه ی دارایی های آرژانتین شد.

حضور جفری ساکس در فروپاشی شوروی و هدایت روسیه بعد از فروپاشی شوروی چشمگیر است. او به عنوان مشاور «یلتسین، رئیس جمهور اسبق روسیه»، با وعده هایی با کمک از صندوق بین المللی پول وارد شد و شرکت های بزرگ نفتی روسیه از جمله یوکس را حراج کرد و همان اتفاقات اروپای شرقی را تکرار کرد که نهایتا راهی جز بی آبرویی مجدد اقتصاد آزاد نئولیبرالی و رفتن یلتسین نمانده بود.[۶][۷][۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Janet Shan, "Keynesian Economist, Jeffrey Sachs Says President Obama's Stimulus has Failed", June 7, 2010". Hinterlandgazette.com. 2010-06-07. Archived from the original on 13 April 2017. Retrieved 2014-02-19.
  2. Jeffrey Sachs
  3. «Sachs's CV» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۵ مارس ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۴ آوریل ۲۰۱۸.
  4. Burda, Michael C. "CV" (PDF). Humboldt University of Berlin. Archived from the original (PDF) on 4 February 2017. Retrieved 9 March 2017.
  5. Jeffrey Sachs
  6. «عملکرد جفری ساکس در کشور های مختلف جهان چگونه بوده است ؟».
  7. «جفری ساکس کیست».
  8. «جفری ساکس کیست».

پیوند به بیرون[ویرایش]