جعفر بن ابی‌طالب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جعفر پسر ابی طالب)
جعفر بن ابی‌طالب
Jafar Bin Abu Taleb Name.gif
زادهٔح. ۵۹۰–۵۹۵ گاه‌شماری دوران مشترک[۱]
مکه، عربستان پیش از اسلام
درگذشت۶۲۹ (سال ۳۴–۳۹)
موته (اردن امروزی)
علت درگذشتکشته شدن در سریه مؤته
آرامگاهالمزار، موته، اردن
شناخته‌شده برایصحابه
عنوانطیار
همسر(ها)اسما بنت عمیس
فرزندانعبدالله بن جعفر
محمد بن جعفر طیار
عون بن جعفر
والدینابوطالب
فاطمه بنت اسد
خویشاوندانمحمد (پسر عمو)
عقیل بن ابی‌طالب (برادر)
علی بن ابی‌طالب (برادر)

جعفر ابن ابی‌طالب (۳۴ قبل از هجرت - ۸ قمری) ملقب به ذوالجناحین و مشهور به جعفر طیار یکی از صحابه و پسر عموی پیامبر اسلام محمد و همچنین برادر بزرگتر علی بن ابی‌طالب بود.

او در سال پنجم بعثت که آزار و شکنجه‌هایی که مخالفان اسلام نسبت به مسلمانان می‌داشتند به اوج خود رسیده و آنان را به ستوه آورده بود، سرکرده گروهی از مسلمانان بود که با اجازه محمد به سرزمین حبشه هجرت کردند.

چون مردم حبشه از اهل کتاب و به دین عیسی بودند و می‌شد حدس زد که نسبت به مسلمانان مهربان خواهند بود. داستان دفاع جعفر ابن ابی طالب از اسلام و مسلمین در برابر نجاشی پادشاه حبشه (هنگامی که عمروعاص برای برگرداندن آن‌ها با هدایای بسیار به نزد پادشاه رفته و او را تحریک کرده بود) در تاریخ آمده‌است. جعفر بن ابی طالب پسری به نام عبدالله داشت که شوهر زینب بود.

به گفته مسلمانان وی در غزوه موته (سال هفت بعد از هجرت) پرچم سپاه اسلام را داشت، تا زمانی که دو دستش را قطع کردند و او با دو دست بریده سعی در برپا نگاه داشتن رایت اسلام داشت.

محمد در مورد او گفت: «خداوند به جای آن دو دست دو بال عطا فرمود که بدانها در بهشت پرواز کند بهر جای که خواهد». وی برادر علی بن ابی‌طالب نیز هست. زیارتگاه او در موته است.

نماز جعفر طیار[ویرایش]

نماز جعفر طیار یک نماز مستحبی است که منسوب به جعفر طیار است و در روایت‌های اسلامی، فضیلت‌های زیادی برای خواندن آن ذکر شده‌است.[۲] بر اساس احادیث اسلامی، این نماز را پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله تحت عنوان هدیه ای به جعفر بن ابی طالب تعلیم داد. هنگامی که جعفر در روز فتح خیبر از حبشه به شهر مدینه حرکت کرد، پیامبر اسلام به استقبال وی آمد و به مردم اعلام داشت:[۳]

«نمی‌دانم به کدام یک از این‌دو خوشحالی کنم، به فتح خیبر یا به برگشتن پسر عمویم جعفر؟» بعد از آن، پیامبر اسلام نماز جعفر طیار را به وی یاد داد و افزود: «اگر توانستی این نماز را هر روز، و اگر نتوانستی هر هفته، و اگر نتوانستی هر ماه، و اگر نتوانستی هر سال، و اگر نتوانستی در عمر خود یک بار این نماز را بخوان. اگر این نماز را خواندی، خداوند گناهان بزرگ و کوچک، قدیم و جدید و گناه عمدی و اشتباهی تو را می‌بخشد».[۴][۵] همچنین، پیرو فضیلت این نماز مستحبی[۶]از جعفر صادق نقل شده که: «هر کس نماز جعفر را هر روز بخواند، بدی‌های او نوشته نمی‌شود و برابر هر تسبیحی که در این نماز می‌خواند خداوند به او یک ثواب عطا کرده و یک درجه در بهشت به او می‌بخشد.»[۷]

تخریب آرامگاه[ویرایش]

داعش اندکی پس از تخریب آرامگاه عبدالسلام الاسمر از نوادگان امام دوم شیعیان در لیبی، آرامگاه جعفر طیار نیز در اردن آتش زدند.[۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "Jafar al-Tayyar" in Al-Islam.
 2. حل مشکلات با خواندن نماز جعفر طیار خبرگزاری بین‌المللی قرآن
 3. جعفر طیار تبیان
 4. جعفر طیار که بود؟ نمازی که پیامبر ...
 5. نماز جعفر طیار چگونه خوانده می‌شود و چه ثواب‌هایی دارد؟ کوئست نت
 6. فضیلت نماز جعفر طیار پورتال انهار
 7. فضیلت و آثار نماز حضرت جعفر طیار خبرگزاری آریا
 8. «همزمان با سالروز تخریب بقیع انجام شد تخریب مزار نواده امام حسن (ع) در شمال آفریقا توسط وهابیان + فیلم». فارس. دریافت‌شده در ۴ مه ۲۰۱۳.

این مقاله شامل بخش‌هایی به قلم محمد معین (درگذشته در ۱۳۵۰) است. حقوق معنوی آن بخش‌ها برای محمد معین محفوظ است.

  • جلد یکم منتهی الامال
 • ویکی‌پدیای انگلیسی
 • بامداد اسلام، عبدالحسین زرّین کوب، تهران: امیرکبیر، ۱۳۶۲
 • اسلام‌شناسی (مشهد) علی شریعتی، تهران: چاپخش، ۱۳۸۰
 • (معین، جلد پنجم صفحه ۸۱۴)