جشنواره وب و موبایل ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جشنواره وب ایران)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جشنواره وب و موبایل ایران
مجری انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی
کشور ایران
مکان تهران
وب‌گاه رسمی

جشنواره وب و موبایل ایران، جشنواره‌ای برای انتخاب برترین سایت‌ها و نرم‌افزارهای موبایل فارسی است که به صورت سالانه برگزار می‌گردد. شایان شلیله و میلاد احرامپوش بنیانگذاران این جشنواره هستند که در ابتدا به صورت مجزا تحت دو برند جشنواره وب ایران و جشنواره نرم‌افزارهای موبایل ایران کار خود را آغاز و سپس در جهت هم‌افزایی بیشتر از سال ۱۳۹۲ این دو جشنواره با یکدیگر ادغام و تحت نام جشنواره وب و موبایل ایران برگزار گردیده‌است. تا به حال هشت دوره از جشنواره وب و موبایل ایران برگزار گردیده‌است.

جشنواره وب ایران جشنواره‌ای برای انتخاب بهترین سایت‌های فارسی‌زبان است. از سال ۱۳۸۷ تاکنون هشت دوره این جشنواره برگزار شده‌است. این جشنواره توسط پایگاه خبری وب سایت‌های ایران و شایان شلیله پایه‌گذاری شده‌است. جشنواره وب ایران از دوره هفتم توسط انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی ایران برگزار می‌شود.[۱] نهمین جشنواره وب و موبایل ایران توسط انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی ایران و همکاری مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.[نیازمند منبع]

جشنواره نرم‌افزارهای موبایل ایران جشنواره‌ای برای انتخاب بهترین نرم‌افزارهای موبایل فارسی‌زبان است. از سال ۱۳۹۱ تاکنون چهار دوره این جشنواره برگزار شده‌است. این جشنواره توسط میلاد احرامپوش و محسن براتی پایه‌گذاری شده‌است. جشنواره موبایل ایران از دوره هفتم با جشنواره وب ایران ادغام و این دو جشنواره تحت برند جشنواره وب و موبایل ایران کار خود را ادامه دادند.[۲] نهمین جشنواره وب و موبایل ایران توسط انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی و با حمایت و همکاری مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.[نیازمند منبع]

ادغام جشنواره وب و جشنواره نرم‌افزارهای موبایل ایران، بنیانگذاران جشنواره وب ایران و جشنواره نرم‌افزاهای موبایل ایران از سال ۱۳۹۲ تصمیم گرفتند تا به منظور هم افزایی بیشتر هر دو جشنواره آن را در هم ادغام کنند. به همین منظور این همکاری ابتدا با یکی کردن زمان برگزاری و در سال‌های بعد با برگزاری کنفرانس وب و موبایل ایران به صورت هم‌زمان و به صورت یکپارچه عملی شد. نهمین دوره جشنواره وب و موبایل ایران ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ در پژوهشگاه انرژی وزارت نیرو برگزار شد.

داوری[ویرایش]

جشنواره وب ایران در پنج مرحله انجام می‌شود:

 1. ثبت نام کاندیدا ها
 2. پایان مهلت ثبت نام و شروع رای گیری مردمی
 3. شروع داوری
 4. معرفی کاندیدا ها
 5. اعلام برندگان

داوران جشنواره وب ایران سایت‌هایی را که در مرحله داوری اولیه به عنوان کاندیدا انتخاب شده‌است را از نظر کارکرد، محتوا، تجربه کلی، طراحی دیداری، ساختار و مسیر و تعامل بررسی می‌کنند و امتیاز می‌دهند. وب‌سایتی که بیشترین امتیاز را داشته باشد به عنوان برگزیده هییت داوران معرفی خواهد شد.

تعداد داوران از دور اول جشنواره افزایش چشمگیری داشته‌است. دور اول ۲۵ داور داشت. این تعداد در دورهای دوم و سوم به ترتیب به ۳۰ و ۳۵ نفر افزایش یافت. سایت‌های منتخب دور چهارم توسط ۷۷ داور انتخاب شدند و در دور پنجم ۱۴۶ نفر[۳] سایت‌های برگزیده را انتخاب کردند.

داوری در بخش نرم‌افزارهای موبایل نیز بر اساس پارامترهای کاربردپذیری، تجربه‌کاربری، محتوا، خلاقیت و برنامه‌نویسی بوده و بر همین اساس بهترین نرم‌افزارهای سال انتخاب می‌شوند.

برنده به انتخاب کاربران[ویرایش]

علاوه بر انتخاب برگزیده داوران، همه سایت‌ها و نرم‌افزارهای ثبت نام شده در بخش مردمی جشنواره وب و موبایل ایران شرکت می‌کنند. در این بخش جایزه به سایت یا نرم‌افزار موبایلی داده می‌شود که بیشترین رای را از طرف کاربران کسب کرده باشد. همه سایت‌ها و نرم‌افزارهای موبایلی که در جشنواره وب و موبایل ایران ثبت نام کرده‌اند، حتی آنها که به عنوان کاندیدا معرفی نشده باشند، در این مرحله شرکت می‌کنند.

انتقاد به داوری[ویرایش]

همزمان با برگزاری چهارمین و پنجمین دور جشنواره وب انتقادهایی از نحوه داوری مطرح شد. منتقدان داوران را به انگیزه‌های مالی در تعیین برندگان متهم کردند.[۴]همزمان با برگزاری پنجمین دور جشنواره وب صفحه‌ای در فیس بوک در مخالفت با این جشنواره ایجاد شد.[۵]

شایان شلیله، یکی از برگزار کنندگان جشنواره در مصاحبه‌ای تلویحاً تأیید کرد که در دورهای اول و دوم جشنواره به دلیل تعداد کم داوران داشتن نگاهی ویژه به یک سایت وجود داشت اما در دورهای بعدی با بیشتر شدن تعداد داوران این شبهه برطرف شده‌است[۶]

ادغام دو جشنواره وب و جشنواره نرم‌افزارهای موبایل[ویرایش]

برگزار کنندگان جشنواره وب ایران و جشنواره نرم‌افزاهای موبایل از سال ۱۳۹۲ تصمیم گرفتند تا به منظور هم افزایی بیشتر هر دو جشنواره را در هم ادغام کنند. به همین منظور این همکاری ابتدا با یکی کردن زمان برگزاری و در سال‌های بعد با برگزاری کنفرانس وب و موبایل ایران به صورت هم‌زمان و به صورت یکپارچه عملی شد. نهمین دوره جشنواره وب و موبایل ایران در تاریخ ۲۸ بهمن ۹۵ و در پژوهشگاه انرژی وزارت نیرو برگزار خواهد شد.

برگزاری جشنواره توسط انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی[ویرایش]

بنیانگذاران جشنواره وب و موبایل ایران در سال ۱۳۹۳ تصمیم گرفتند که برگزاری این رویداد را به انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی ایران بسپارند؛ بنابراین از دوره هشتم، رضا الفت‌نسب به عنوان دبیر اجرایی جشنواره انتخاب گردید.

دوره اول[ویرایش]

دور اول جشنواره در سال ۱۳۸۷ برگزار شد. در اولین جشنواره وب ایران از میان ۵۰ سایت شرکت کننده ۱۰ سایت برتر انتخاب شدند. در این دوره از جشنواره ۲۵ داور به انتخاب سایت‌های برتر کمک کردند.

دوره دوم[ویرایش]

دور دوم جشنواره در سال ۱۳۸۸ با حضور ۸۰۰ سایت و در ۱۷ گروه برگزار شد. برگزیدگان جشنواره توسط ۳۰ داور انتخاب شدند.

دوره سوم[ویرایش]

دور سوم جشنواره در سال ۱۳۸۹ با حضور ۲۲۰۰ وب‌سایت در ۵۶ گروه برگزار شد. در این دور ۳۵ داور سایت‌های برتر را انتخاب کردند.

دوره چهارم[ویرایش]

چهارمین جشنواره وب ایران در سال ۱۳۹۰ بیش از ۳۰۰۰ وب سایت شرکت کردند و ۷۷ داور بیش از ۷۰ سایت را در بیش از ۷۰ گروه به عنوان سایت‌های برتر انتخاب کردند.

دوره پنجم[ویرایش]

ثبت‌نام از علاقه‌مندان به حضور در جشنواره از ۱۷ آذر ۱۳۹۱[۷]تا دی ۱۳۹۱ به صورت آنلاین انجام شد. هییت داوران از بین ۶۰۵۲ سایت نامزدهای شرکت در رقابت نهایی را در فاصله دی تا بهمن ۱۳۹۱ انتخاب کردند و برندگان در دو بخش منتخب هییت داوران و منتخب کابران در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۱ در مراسم اختتامیه جشنواره معرفی شدند.[۸][۹][۱۰] صد و ۴۶ داور سایت‌های منتخب هییت داوران را انتخاب کردند و بیش از ۲۷۰ هزار کاربر در انتخاب سایت‌های برگزیده کابران شرکت کردند. [نیازمند منبع]

دوره ششم[ویرایش]

دوره ششم جشنواره وب ایران در سال ۱۳۹۱ و توسط کانون کارافرینی ایران برگزار شد. در این دوره برای اولین باز جشنواره وب ایران و جشنواره موبایل ایران یکی شدند. [نیازمند منبع]

دوره هفتم[ویرایش]

دورهٔ هفتم جشنواره وب ایران و جشنواره موبایل ایران برای دومین سال توسط کانون کارآفرینی ایران و در سالن همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. از مهم‌ترین نکات مربوط به این جشنواره می‌تواند به حضور بیش از ۲۰ سخنران از دیگر کشورها اشاره کرد. یکی از ویژه گی‌های این دوره تغییر سیستم داوری از انتخاب سایت‌های برتر توسط هیئت داوران به امکان رای دادن به سایت‌های برتر توسط تمام شرکت کنندگان اشاره کرد. [نیازمند منبع]

دوره هشتم[ویرایش]

دورهٔ هشتم جشنواره وب و موبایل ایران در این سال توسط انجمن کسب و کارهای اینترنتی برگزار شد و رضا الفت نصب به عنوان دبیر اجرایی این جشنواره مسیولیت اجرای آن را برعهده داشت. از مهم‌ترین موارد مربوط به دوره هشتم یکی شدن سایت شرکت در جشنواره وب ایران و جشنواره موبایل ایران بود که برای اولین بار تمام موارد مربوط به ثبت نام سایت‌ها و اپیلیکشن‌‌ها در این جشنواره به صورت یک پارچه در یک پایگاه اینترنتی انجام شد. [نیازمند منبع]

دوره نهم[ویرایش]

دوره نهم جشنواره وب ایران برای دومین سال پیاپی توسط انجمن کسب و کار ایران اینترنتی ایران و همچنین اختتامیه این جشنواره در تاریخ ۲۸ بهمن ماه سال ۱۳۹۵ برگزار گردید.

پانویس[ویرایش]

 1. «جشنواره وب ایران»(فارسی). بازبینی‌شده در تیرماه ۱۳۹۵. 
 2. «جشنواره وب و موبایل ایران»(فارسی). بازبینی‌شده در تیرماه ۱۳۹۵. 
 3. . جشنواره وب ایران. http://www.iranwebfestival.com/fa/page/judge1391. بازبینی‌شده در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 4. «جشنواره وب ایران یا جشنواره مافیای وب ایران؟». وبلاگ فرشاد آی تی، ۲۳ دی ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 5. «صفحه فیس‌بوک مخالفان جشنواره وب». فیس‌بوک. بازبینی‌شده در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 6. «داوری، پاشنه آشیل جشنواره وب ایران». روزنامه جام جم، ۱۳ اسفند ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 7. «اسامی داوران جشنواره وب ایران». خبرگزاری مهر، ۱۷ آذر ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 8. «معرفی بهترین وب‌سایت‌های ایران». خبرگزاری ایسنا، ۲۶ بهمن ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 9. «وب سایت پرسپولیس برنده مردمی بهترین وب سایت ورزشی». خبرگزاری فارس، ۲۷ بهمن ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 10. «گزارش برنامه برخط شبکه ۳ از اختتامیه جشنواره». رسانه مهر، ۴ اسفند ۱۳۹۱. بازبینی‌شده در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]