جشنواره مدرسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مجموعه جشنواره‌های هنری دانش‌آموزی مدرسه با نگاه کشف و پرورش استعدادهای هنری و ترویج رویکرد آموزش نوین هنر در مدارس کشور از سال ۱۳۹۱ تاکنون توسط «موسسه هنروما» در حال برگزاری بوده‌است. این جشنواره یکی از جشنواره‌های هنری دانش‌آموزی مستقل در سطح کشور است که در دورهٰ اخیر از چندین کشور دیگر نیز اثر دریافت کرده‌است. در حال حاضر این مجموعه شامل دو جشنواره‌ی «فیلم کوتاه» و «عکس و گرافیک» است که هرساله جشنوارهٰ «فیلم کوتاه» آن حوالی آبان‌ماه و جشنوارهٰ «عکس و گرافیک» حوالی اسفندماه برگزار می‌شود. دبیرخانه این جشنواره‌ها در شهر تهران قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

«موسسه هنروما» در آغاز با نگاه تغییر شیوه آموزش هنر در مدارس که به آموزش خطاطی و نقاشی با شیوه‌های سنتی و بعضاً غیرکاربردی محدود می‌شد، به حوزه آموزش هنر در مدارس وارد شد. این موسسه در نظر داشت آموزش هنرهای کاربردی همچون فیلم‌سازی، انیمیشن، گرافیک، معماری و … را در روند آموزشی مدارس وارد کند تا هیچ دانش‌آموز با استعدادی، به علت نبود این آموزش‌ها در مدارس، از روند رشد و شکوفایی باز نماند.

این موسسه کار خود را با ارائه طرح درس‌های متنوع و نوین، با ماهیت تصحیح محور در چند مدرسه معدود در تهران آغاز کرد و سپس این روش را به مدارس بیشتر در شهرهای مختلف گسترش داد.

به علت محدودیت‌های موجود و نیاز مبرم در حوزه دانش‌آموزی به مقوله‌ی استعدادیابی صحیح و علمی در حوزه ی هنر، در سال ۱۳۹۱ این مجموعه تصمیم به برگزاری جشنواره به منظور استعدادیابی در حوزه فیلم کوتاه گرفت و این اتفاق سرآغازی بر شکل‌گیری مجموعه «جشنواره‌های هنری مدرسه» بود.

جشنواره فیلم کوتاه مدرسه[ویرایش]

جشنواره فیلم مدرسه در ۶ دوره برگزاری در مجموع بیش از ۴۳۰۰ اثر از تمامی استان های کشور و ۷۷ اثر به صورت بین‌المللی دریافت کرده است و با بیش از ۲۰ هزار دانش آموز در سراسر کشور به صورت مستقیم و بیش از ۱۰۰ هزار کاربر به صورت غیر مستقیم در ارتباط است.

دوره اول[ویرایش]

در این دوره که در سال ۹۲-۹۱برگزار گردید، در مجموع ۱۲۰ اثر در دبیرخانه جشنواره دریافت شد که ۱۰۰ اثر در حوزه داستانی و ۲۰ اثر در حوزه انیمیشین جای گرفتند. اختتامیه این دوره جشنواره در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۲ در محل کانون رضوان وابسته به اداره آموزش و پرورش منطقه یک شهر تهران برگزار شد. حامیان دوره اول جشنواره فیلم کوتاه مدرسه، مدارس دوره اول متوسطه علامه حلی ۱ ، ۲ ، ۳ و ۵ تهران بودند.

دوره دوم[ویرایش]

این دوره که در سال ۹۳-۹۲ برگزار شد حدود ۱۵۰ اثر از ۸ مدرسه برتر تهران در دبیرخانه جشنواره دریافت شد که از این تعداد، ۱۲۰ اثر به حوزه داستانی، ۲۰ اثر به حوزه مستند و ۱۰ اثر به حوزه انیمیشین اختصاص داشتند. همچنین اختتامیه جشنواره در محل سالن نمایش برج آزادی برگزار گردید و به حامیان دوره قبل بنیاد خیریه حضرت زینب (س)، مجموعه برج آزادی و بنیاد رودکی نیز افزوده شدند.

دوره سوم[ویرایش]

این دوره در سال ۹۴-۹۳ برگزار شد و از مجموع ۶۶۸ اثر ارسالی ۲۰ استان کشور به دبیرخانه، ۲۶۲ اثر به قسمت داستانی، ۱۳۵ اثر به بخش علمی، ۱۷۵ اثر به بخش انیمیشن و همچنین ۹۶ اثر به بخش مستند اختصاص داشتند. اختتامیه این دوره از جشنواره در محل سالن سوره حوزه هنری برگزار گردید و سازمان‌ملی‌پرورش استعدادهای درخشان، آپارات، سفیرفیلم، باشگاه فیلم سوره و النون حامیان این دوره جشنواره بودند.

دوره چهارم[ویرایش]

در این دوره که در سال ۹۵-۹۴ برگزار گردید نیز تعداد استان‌های حاضر در جشنواره افزایش یافت و ۵۴۴ اثر از ۲۵ استان اثر دریافت شد. از مجموع این آثار، ۲۱۵ اثر به بخش داستانی، ۸۵ اثر به بخش علمی، ۱۵۱ اثر به بخش انیمیشن، ۶۲ اثر به بخش مستند و همچنین ۳۱ اثر به بخش تیزر اختصاص داشتند. آیین پایانی این دوره در محل سالن سوره حوزه هنری برگزار گردید. همچنین سازمان‌ملی‌پرورش استعدادهای درخشان، آپارات، سفیرفیلم، باشگاه فیلم سوره و ستاد توسعه فناوری‌های نرم معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری از این دوره حمایت کردند.

دوره پنجم[ویرایش]

این دوره در سال ۹۸-۹۷ برگزار شد که جشنواره فیلم کوتاه مدرسه در این دوره به صورت کشوری برگزار شد و از همه‌ی ۳۱ استان کشور اثر دریافت کرد. از مجموع ۱۲۹۴ آثار دریافت شده در این دوره، ۴۰۹ اثر به بخش داستانی، ۲۸۱ اثر به بخش علمی، ۲۴۸ اثر به بخش انیمیشن، ۱۸۴ اثر به بخش مستند، ۱۰۷ اثر در بخش فتوکلیپ و همچنین ۶۵ اثر به بخش تیزر اختصاص داشتند. افتتاحیه و سه روز اکران آثار این دوره در باغ کتاب تهران و اختتامیه آن نیز در محل سالن سوره حوزه هنری برگزار گردید. همچنین سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، شورای عالی انقلاب فرهنگی، سفیرفیلم، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، حوزه هنری و ستاد توسعه فناوری های نرم معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و... حامیان این دوره جشنواره بودند.

دوره ششم[ویرایش]

ششمین جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه از اسفندماه سال ۹۸ و در میانه روزهای کرونایی فراخوان خود را آغاز کرد و پس از گذشت ۶ ماه، در انتهای مردادماه، پس از دریافت ۱۶۱۶ فیلم از ۳۰ استان کشور، ۲۰۱ شهر و ۸۰۶ مدرسه مختلف از تمامی مقاطع تحصیلی در ۷ محور اصلی شامل داستانی، انیمیشن، مستند، علمی-آموزشی، کلیپ، تیزر و ولاگ و دو محور جانبی فیلم‌نامه و اقلام تبلیغاتی فیلم (شامل پوستر، تیزر و عکس پشت صحنه) به داوری و انتخاب آثار برتر پرداخت. داوری این جشنواره در این دوره با حضور بیش از ۱۰۰ داور متخصص در حوزه هنر و رسانه و به صورت جمع‌سپارانه صورت گرفت و در نهایت در آیین پایانی این جشنواره که به مدت ۵ روز از تاریخ ۱۲ آبان‌ماه تا ۱۶ آبان‌ماه برگزار گردید ۱۰۰ اثر برگزیده در محورهای مختلف تندیس زرین جشنواره را از آن خود کردند.

رویداد افتتاحیه آیین پایانی در تاریخ ۱۲ بهمن ماه در سالن حافظ برج میلاد، به علت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، با صندلی‌های تماماً خالی برگزار گردید و پخش زنده این مراسم از طریق صفحات مجازی جشنواره و صفحه رسمی جشنواره در شبکه نمایش خانگی «فیلم‌گردی» صورت گرفت.

در روزهای ۱۳ تا ۱۵ آبان‌ماه، به مدت ۳ روز پخش زنده ویژه برنامه اینترنتی «مدرسه پلاس» از استودیوی دبیرخانه جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه هر روز از ساعت ۱۰ الی ۲۲، با حضور مهمان‌هایی از هیئت داوران، دبیران جشنواره، کارگاه آموزشی زنده و همچنین اکران آنلاین فیلم‌های برگزیده از بستر شبکه نمایش خانگی «فیلم‌گردی» و صفحات مجازی جشنواره انجام شد.

هم چنین ۳ پنل مشترک اکران آثار با ۳ جشنواره خارجی شامل چک، هند و روسیه نیز در این سه روز از طریق همین بستر انجام شد و در مجموع تعداد ۵۲ اثر به نمایش عموم گذاشته شد.

این جشنواره توسط موسسه هنروما و با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بسیج صداوسیما، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان، سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا)، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، مجموعه برج میلاد، مجتمع آموزشی و پژوهشی شهید آوینی، باشگاه هنر و رسانه نوجوان، معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، کانون دانش‌آموزی هلال احمر، مرکز مستند سفیرفیلم، معاونت فرهنگی قوه قضاییه، باشگاه رشد جوان سازمان هنری رسانه‌ای اوج، شبکه نمایش خانگی فیلم‌گردی، شتاب‌دهنده آوومیک، آکادمی برش، خانه نوآوری تعلیم و تربیت، گروه هنری کات، موسسه برهان، موسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف، شبکه امید، موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان، باغ کتاب تهران، مجموعه فرهنگی سیدالشهدا و موسسه فن‌آموز برگزار شد.

جشنواره عکس و گرافیک مدرسه[ویرایش]

دوره اول[ویرایش]

اولین دوره این جشنواره در محور گرافیک برگزار گردید. دوره‌ی اول این جشنواره در سکوت خبری برگزاری شد اما با این حال نیز با استقبال دانش‌آموزان علاقه‌مند به فضای هنر روبه‌رو شد.فراخوان اولیه این دوره در آذرماه سال ۹۸ منتشر گردید و اختتامیه‌ی آن در تیرماه ۹۹ در مکان باشگاه هنرورسانه نوجوان برگزار شد. ۲۴۴ پوستر، ۲۰۲ لوگو و ۲۳ اینفوگرافیک از ۲۹ استان کشور ماحصل آثار ارسالی دانش‌آموزان در اولین دوره‌ی این جشنواره بود.

دوره دوم[ویرایش]

دومین دوره جشنواره عکس و گرافیک به صورت کامل در سال ۹۹ برگزار شد که بخش عکاسی نیز در این دوره اضافه گردید. فراخوان اولیه این دوره در آبان‌ماه سال ۹۹ انتشار یافت و در اختتامیه ششمین جشنواره فیلم مدرسه از پوستر آن به طور رسمی رونمایی گردید. در این دوره ۵۰۷۷ اثر دریافت شد که از این تعداد ۴۹۴۵ اثر به تایید دبیرخانه رسید. از مجموع ۴۹۹۵ اثر، ۱۳۳۹ اثر به بخش گرافیک و ۳۶۰۶ اثر به بخش عکاسی اختصاص داشتند. اختتامیه‌ی این دوره در سالن مرکز ایستگاه نوآوری شریف در اسفندماه سال ۹۹ برگزار شد.

اهداف[ویرایش]

مجموعه جشنواره های هنری مدرسه هرگز به دنبال صرف برگزاری جشنواره نبوده و از طریق این بستر به دنبال تحقق اهداف متعدد در نظام آموزشی کشور است. اهداف اختصاصی جشنواره عبارتند از:

۱. افزایش علاقه‌مندی به هنر به عنوان بهترین ابزار برای محتوای مفید و متعهد

۲. اجرای رویکرد اصلی آموزش و پرورش مبنی بر ارتقای شایستگی‌های افراد

۳. استعدادیابی در زمینه هنر در راستای طرح شهاب آموزش و پرورش

۴. ایجاد زمینه برای بروز استعدادهای هنری دانش آموزان به ویژه در هنرهای نمایشی

۵. تربیت نیروهای خلاق و ماهر و نوآور هنری

۶. شبکه‌سازی مستعدین هنر، در حوزه‌های تخصصی هنری، حول فعالیت‌های نخبگانی به منظور هم‌افزایی و همگرایی، تقویت همکاری، اشتراک دانش و اطلاعات و انجام کارهای مشترک

در طراحی و هدف‌گذاری جشنواره های هنری مدرسه، اسناد بالادستی نظام آموزش و پرورش شامل طرح شهاب و سند ملی نخبگان، مبنا و مورد توجه بوده است.

طرح شهاب[ویرایش]

شناسایی، هدایت و حمایت آموزشی، تربیتی و معنوی صاحبان استعدادهای برتر «از دوره ابتدایی تا پایان دوره آموزش متوسطه و زمینه‌سازی برای استمرار حمایت‌ها در مراحل مختلف آموزش عالی»

پرورش استعدادهای برتر و سرآمد و ایجاد سازوکارهای مناسب برای رشد و بالندگی آنان به عنوان سرمایه‌های ملی و خدادادی

سند ملی نخبگان[ویرایش]

توسعه آموزش‌های خاص «برون‌مدرسه‌ای» از طریق گسترش مراکز آموزشی، تربیتی و پژوهشی در حوزه‌های متنوع مورد علاقه دانش‌آموزان

شبکه‌سازی افراد و گروه‌های نخبه در حوزه‌های تخصصی و حول فعالیت‌های نخبگانی به منظور هم‌افزایی و همگرایی، تقویت همکاری، اشتراک دانش و اطلاعات، انجام کارهای مشترک

دستاوردها[ویرایش]

باشگاه هنر مدرسه[ویرایش]

در راستای تکمیل چرخه‌ی آموزش، استعدادیابی و سپس پرورش در مجموعه‌ی جشنواره‌های مدرسه، باشگاه هنر مدرسه تاسیس شد تا محلی را برای ادامه‌ی حیات و فعالیت برگزیدگان جشنواره و مستعدین فیلم‌ساز به وجود آورد.

در این باشگاه، دانش‌آموزان برگزیده ادوار مختلف جشنواره با نظارت منتورهای آموزشی به گذراندن دوره‌های تخصصی‌تر، ورود به بازار کار جدی و انجام پروژه‌های مشترک با همراهی جشنواره مدرسه می‌پردازند.

همکاری با سازمان‌ها و ارگان‌ها[ویرایش]

پروژه‌ی ساخت پنج فیلم داستانی کوتاه و انیمیشن توسط دانش‌آموزان دختر برگزیده جشنواره فیلم مدرسه با حمایت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با موضوع گفتگو در خانواده و گفتگوی بین نسلی، در مهرماه نودوهشت کلید خورد و تا پایان اسفند به اتمام رسید.

آموزش گسترده‌ی هنر و فراهم‌سازی بستر عدالت آموزشی[ویرایش]

مجموعه جشنواره‌های هنری مدرسه با تهیه مجموعه بسته‌های آموزشی با کیفیت فیلم‌سازی در رشته‌ها و محورهای مختلف و در اختیارگذاری رایگان این آموزش‌ها برای تمامی دانش‌آموزان در سراسر کشور، در تلاش است که گامی هر چند کوچک در راستای تحقق عدالت آموزشی در زمینه‌ی آموزش هنر کشور بردارد. همچنین آثار برگزیده جشنواره هر ساله در استان‌های مختلف در سراسر کشور برای دانش‌آموزان به صورت حضوری و مجازی اکران می‌گردد.

تولید محتوای متناسب کودک و نوجوان[ویرایش]

با توجه به اینکه اصلی‌ترین مخاطبان جشنواره‌های مدرسه دانش‌آموزان و علی‌الخصوص نوجوان‌ها هستند، تولید محتوای متناسب و فاخر برای نوجوان یکی از اهداف اصلی مجموعه جشنوارهای مدرسه است که این مهم در قالب تولید وب‌سری‌ها و ولاگ‌های آموزشی و سرگرم‌کننده پیگیری می شود که از جمله‌ی آنها می‌توان به مجموعه‌ی کافه کتاب‌خورها و اثر انگشت در راستای ترویج کتاب‌خوانی و معرفی کتاب‌های مناسب حوزه‌ی نوجوان و مجموعه‌ی لوگوچی برای معرفی و آموزش اصول طراحی لوگو اشاره کرد.

جشنواره بین‌المللی[ویرایش]

در دنیای ارتباطات، مهمترین نیاز امروزه هر کشور پیوند دادن خود با جامعه‌ی جهانی است و این مهم مگر با ارتباطی در چارچوب منافع متقابل برای هر طرف به وقوع نمی‌پیوندد.

از این رو جشنواره‌های هنری مدرسه با پیشتازی جشنواره فیلم کوتاه مدرسه، از طریق راه‌اندازی اولین دوره بین‌المللی جشنواره در تلاش بوده است تا شرایطی را برای دانش‌آموزان سرزمینش فراهم کند تا در عرصه‌ی جهانی بتوانند خود را معرفی کنند. از سویی دیگر این جشنواره با پذیرش آثار بین‌المللی از کشورهای مختلف در تلاش است تا راهی برای معرفی سرزمین ایران به جهانیان از طریق فرهنگ و هنر باز کند و با تعامل دوطرفه مسیرهای پیشرفت سرزمین خود را هموارتر کند.

مهمترین هدف جشنواره در بخش بین‌الملل، شناسایی و معرفی استعدادهای برتر فیلم سازی در عرصه‌ی جهانی است. تمامی دانش‌آموزان از سراسر دنیا می توانند در این بخش شرکت داشته باشند. اما مهمترین جامعه‌ی هدف جشنواره، دانش‌آموزان ایرانی خارج از کشور است.

در اولین دوره از این جشنواره تعداد ۸۸ اثر از ۱۴ کشور مختلف در ۳ محور Fiction ،Documentary، Animation دریافت گردید و در اختتامیه این دوره پنل اکران آثار به صورت مشترک با سه جشنواره‌ی بین‌المللی دیگر از کشورهای هند، روسیه و جمهوری چک جهت برگزار شد.

داوری[ویرایش]

داوری آثار در جشنواره‌های مدرسه دو بخش دارد: داوری مردمی و داوری دبیرخانه.

داوری مردمی[ویرایش]

تمامی آثاری که ضوابط و مقررات جشنواره را به طور کامل رعایت کرده باشند، وارد داوری مردمی می‌شوند. آثار از طریق سایت جشنواره به اکران عمومی گذاشته می شود و برای هر فیلم، امکان رأی‌دادن و ثبت امتیاز توسط افراد دارای شماره تلفن‌های واقعی وجود دارد. به این صورت امکان استفاده از شماره‌های غیرواقعی و یا ربات‌ها و نرم‌افزارهای کامپیوتری برای تقلب به حداقل می‌رسد. در نهایت، در هر محور یک اثر برگزیده‌ی داوری مردمی می‌گردد.

داوری دبیرخانه[ویرایش]

در داوری دبیرخانه رویکرد Crowdsourcing یا جمع‌سپاری مد نظر است. روش جمع‌سپاری و استفاده از نظرات یک جمع در بهبود ساختارها، طراحی محصولات و خلق ایده‌های استارت‌آپی، در ایران نیز جای خودش را پیدا کرده و روزبه‌روز در حال گسترش است و جشنواره فیلم کوتاه دانش آموزی مدرسه، یک جشنواره‌ی پیشرو در این سبک به شمار می‌آید. از مزیت‌های این روش می‌توان کاهش میزان بروز خطا، به حداقل رسیدن جانبداری در داوری آثار و رعایت عدالت در داوری تا بیشترین میزان ممکن نام برد. داوری آثار در دو مرحله انجام می گیرد:

مرحله اول: هیأت انتخاب[ویرایش]

هیأت انتخاب جشنواره متشکل از تعداد زیادی از صاحب‌نظران حوزه‌های متفاوت فیلمسازی است که تمامی آثار جشنواره را بررسی و امتیازدهی می‌کنند. موسسه‌های مختلف فعال در عرصه‌ی فیلمسازی در دوره‌های مختلف در قالب هیأت انتخاب با جشنواره همکاری داشته‌اند که از جمله‌ی آنها می‌توان به مرکز مستند سفیر فیلم، باشگاه فیلم سوره، موسسه فرهنگی هنری کات، موسسه الگوی توسعه تعلیم و تربیت قاف و مرکز ماوا اشاره کرد. نکته مهم این است که داوری آثار مربوط به هر مقطع، با توجه به توانایی‌های دانش‌آموزان در آن مقطع انجام می‌گیرد و در نهایت تعدادی از آثار به مرحله‌ی دوم راه پیدا می‌کنند.

مرحله دوم: داوری نهایی به روش جمع‌سپاری[ویرایش]

بیش از ۱۰۰ تن از فعالان عرصه‌ی هنر از کارگردان و تهیه‌کننده تا معلم هنر مدارس مختلف از سراسر کشور، به صورت مجازی گرد هم می‌آیند و تمامی آثار راه‌یافته به این مرحله را بررسی کرده و امتیازدهی می‌کنند و در نهایت در هر محور و در هر مقطع یک اثر برگزیده تعیین می‌شود.

داوری تخصصی[ویرایش]

در هر محور اصلی، معیارهای تخصصی‌تری نیز تعیین می گردد و با توجه به نمرات هیات انتخاب در این معیارها و نظراتی که داوران نهایی جشنواره در خصوص آثار عنوان کرده‌اند، آثاری محدود به داوری تخصصی راه پیدا می‌کنند. مزیت این کار، کشف استعدادهایی است که شاید در روند داوری از نظرها پنهان مانده‌اند. مثلاً، ممکن است اثری حتی به داوری نهایی راه پیدا نکرده باشد، اما فیلمبرداری آن اثر توسط دانش‌آموزی بوده که توانایی شاخصی از خود بروز داده و استعداد در این زمینه داشته‌است. داوران این بخش از چهره‌های شاخص و نامدار سینمای ایران هستند. بخش های تخصصی که تندیس جداگانه دریافت می‌کنند در دوره‌ی ششم جشنواره شامل موارد زیر بودند:

در محور داستانی: فیلم‌نامه نویسی، بازیگری، کارگردانی، فیلم‌برداری، تدوین

در محور مستند: پژوهش در مستند، کارگردانی مستند، تدوین مستند

در محور انیمیشن: فضاسازی و دکور، طراحی کاراکتر، تدوین و انیمیت

در محور علمی‌آموزشی: خلاقیت (بهترین ایده علمی غیرکلیشه‌ای)

در محور کلیپ: تدوین، ایده و خلاقیت

در محور تیزر تبلیغاتی: سواد رسانه‌ای و اثرگذاری روی مخاطب

در محور ویدئو بلاگ: ایده و خلاقیت

منابع[ویرایش]

https://madresefestival.ir