جشنواره فیلم مراکش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش (به عربی: المهرجان الدولي للفيلم بمراكش) یکی از جشنواره‌های سینمایی جهان عرب است که هرساله در مراکش برگزار می‌شود.

این جشنواره در اکتبر ۲۰۰۵که تحت نظارت مستقیم پادشاه مغرب، سلطان محمد ششم، و تحت ریاست شاهزاده مولا رشید برادر پادشاه برگزار می‌شود پنجمین دوره خود رابرگزار نمود در بخش مسابقه یک فیلم از یک کارگردان برجسته ایرانی نیز تجلیل به عمل آمد. پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش، سینمای واقع گرایانه ایران را ستود و با تجلیل از «عباس کیارستمی» کارگردان ایرانی عصر روز شنبه به کار خود پایان داد.

دراین آیین که با حضور «مولای رشید» برادر پادشاه مراکش، ۶۰۰چهره سینمای جهان و برخی مقامهای کشوری و محلی برگزار شد، از سینمای واقع گرایانه ایران در دو دهه گذشته تجلیل شد و بااهدای جایزه ویژه‌ای از عباس کیارستمی تکریم به عمل آمد.

جایزه کیارستمی توسط «مارتین سکورسیزی» کارگردان معروف آمریکایی که در سخنانی سینمای ایران را واقع‌گرایانه توصیف کرد، تقدیم این هنرمند مشهور ایرانی شد.

کیارستمی نیز در سخنانی به زبان فارسی که بطور زنده و با ترجمه از تلویزیون ملی مغرب پخش شد، از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان این جشنواره قدردانی کرد.

برخی روزنامه‌های مغرب از جمله روزنامه «الصباح» به مناسبت این رویداد فرهنگی، ویژه‌نامه‌هایی درخصوص سینمای ایران منتشر کردند.

دراین دوره از جشنواره ۱۲۶فیلم بلند از کشورهای صاحب نام درصنعت سینما به نماش گذاشته شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش یکی از معتبرترین جشنواره‌های فیلم جهان و بزرگ‌ترین رویداد سینمایی قاره آفریقا است.

http://www.voanews.com/persian/archive/2005-11/2005-11-13-voa23.cfm?CFID=17429707&CFTOKEN=47912162