جستجوی ابتدا بهترین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جستجوی بهترین ابتدا (best-first search) یک الگوریتم جستجو است که یک گراف را با بسط دادن محتمل‌ترین نود که بنابر قوانین خاص انتخاب می‌شوند پیمایش می‌کند.

این نوع جستجو را به عنوان تخمین احتمال انتخاب نود N به وسیلهٔ heuristic evaluation function [۱] که به صورت کلی، ممکن است بر پایه توصیف N، توصیف هدف، اطلاعات جمع اوری شده به وسیلهٔ جستجو تا ان نقطه و هر گونه اطلاعات اضافی در زمینهٔ مسئله توصیف می‌کند.

بعصی از نویسندگان از جستجوی اولویت بهترین‌ها استفاده می‌کنند تا به طور خاص به یک جستجو با یک اشاره کنند که تلاش می‌کند تا پیش‌بینی کند که چقدر پایان یک مسیر به راه حل نزدیکتر است، بنابر این ان مسیرهایی که نزدیکتر به جواب هستند اول بسط داده شوند. الگوریتم جستجوی یک نمونه از الگوریتم بهترین‌ها-اول است. الگوریتم بهترین‌ها-اول معمولاً برای پیدا کردن پیدا کردن مسیر در جستجوهای ترکیبی استفاده می‌شود.

الگوریتم‌ها[ویرایش]

OPEN = [initial state]
while OPEN is not empty or until a goal is found
do
 1. Remove the best node from OPEN, call it n.
 2. If n is the goal state, backtrace path to n (through recorded parents) and return path.
 3. Create n's successors.
 4. Evaluate each successor, add it to OPEN, and record its parent.
done

توجه داشته باشید که این نمونه از الگوریتم کامل نیست، همچنین این الگریتم همیشه یک راه را برای دو نقطه پیدا نمی‌کند حتی اگر فقط یک راه وجود داشته باشد. برای مثال، ای داخل یک استگ لوپ می‌افتد اگر به بن بست برسد، که این یک نقطه‌است که جانشین پدر خود می‌شود که ممکن است دوباره به پدرش باز گردد، یک بن بست به لیست اضافه کند و باز به همین شکل. نمونهٔ زیر گسترش می‌دهد برای استفاده از یک لیست بسته‌های اضافی، شامل تمام نقاطی است، ارزیابی شده و دوباره باز بینی نمی‌شود. که باعث پیشگیری از بررسی دوبارهٔ گره می‌شود که آن منوط به حلقه‌های نامتناهی است.[۲]

OPEN = [initial state]
CLOSED = []
while OPEN is not empty
do
 1. Remove the best node from OPEN, call it n, add it to CLOSED.
 2. If n is the goal state, backtrace path to n (through recorded parents) and return path.
 3. Create n's successors.
 4. For each successor do:
       a. If it is not in CLOSED: evaluate it, add it to OPEN, and record its parent.
       b. Otherwise: change recorded parent if this new path is better than previous one.
done

توجه کنید که این نسخه الگوریتم کامل نیست یعنی همیشه یک مسیر ممکن بین دو راس را پیدا نمی‌کند حتی اگر چنین مسیری وجود داشته باشد که نسخهٔ کامل ان در زیر امده.[۳]

منابع مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]