جریان صدر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جریان صدر (به عربی: التيار الصدري) یک گروه اسلام‌گرای ملی‌گرای عراقی است که در سال ۲۰۰۳ (سقوط حکومت صدام حسین) تأسیس شد و امروزه توسط مقتدی صدر اداره می‌شود. این جنبش خود را حامی تمام مردم عراق بالاخص شیعیان این کشور می‌داند. ایدئولوژی این گروه متاثر از دیدگاه‌های سید محمد صدر می‌باشد. حزب فضیلت اسلامی از زیر شاخه‌های جریان صدر می‌باشد و جیش المهدی شاخه نظامی این حزب است.

این حزب در انتخابات مجلس عراق (دسامبر ۲۰۰۵) تحت لوای ائتلاف ملی عراق حضور داشت ولی اختلافاتی بین سران این حزب و نوری مالکی در زمان دولت اول نوری مالکی پدید آمد، موجب جدا شدن آن‌ها از ائتلاف و حضور مستقل در انتخابات شوراهای استانی عراق (۲۰۰۹) و انتخابات مجلس عراق (۲۰۱۰) شد که موفقیت نسبی برای آن‌ها به همراه داشت.

از موارد اختلافی بین جریان صدر و نوری مالکی، عدم آزادسازی ۲۰۰۰ معترض عضو جریان صدر از زندان‌های عراق و همچنین دستور نوری مالکی به خلع سلاح سپاه المهدی در مارس ۲۰۰۸ می‌باشد که با مخالفت شدید مقتدی صدر روبرو شد و آن‌ها اعلام کردند تنها زمانی سلاح‌های خود را تحویل می‌دهند که آخرین نظامی آمریکایی خاک عراق را ترک کند. نوری مالکی سپاه المهدی را تهدیدی برای امنیت عراق می‌داند و درگیری‌های شهری در شهرهای بصره، حله، ناصریه، کربلا و شهرک صدر بغداد را که به کشتن صدها نفر منجر شده‌است را مصداقی بر این نظر می‌داند. ولی سخنگوی مقتدی صدر اعلام کرده بود که اطمینان کافی برای واگذاری سلاح‌ها به دولت عراق وجود ندارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]