جریان صدر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جریان صدر (به عربی: التيار الصدري) یک حزب اسلام‌گرای ملی‌گرای شیعی عراقی است که در سال ۲۰۰۳ (سقوط حکومت صدام حسین) تاسیس و توسط مقتدی صدر اداره می‌شود. این جنبش خود را حامی تمام مردم عراق بالاخص شیعیان این کشور می‌داند. ایدئولوژی این گروه متاثر از دیدگاه‌های سید محمد صدر و رهبری مقتدی صدر با هدف ایجاد حکومت اسلامی عراق می‌باشد. فراکسیون احرار شاخه سیاسی فعال در مجلس عراق این جریان است. سابقا جیش المهدی و اینک سرایا سلام شاخه نظامی این حزب می باشد.

این حزب در اولین انتخابات مجلس عراق (دسامبر ۲۰۰۵) تحت لوای ائتلاف ملی عراق حضور داشت ولی بعدها اختلافاتی بین سران این حزب و نخست وزیر نوری مالکی در زمان دولت اول نوری مالکی پدید آمد، موجب جدا شدن آنها از ائتلاف و حضور مستقل در انتخابات شوراهای استانی عراق (۲۰۰۹) و دومین انتخابات مجلس عراق (۲۰۱۰) شد که موفقیت نسبی برای آنها به همراه داشت. در انتخابات سوم مجلس عراق (۲۰۱۴) نیز با ۲۸ کرسی کارنامه خوبی داشت. این حزب در کابینه دولت عراق هم صاحب چند وزارتخانه است هم اینک ۳ وزیر متعلق به جریان صدر است. همچنین یکی از معاونان نخست وزیر از این جریان میباشد.

از موارد اختلافی بین جریان صدر و نوری مالکی، ادعای رهبری مقتدی صدر با تشکیل حکومت اسلامی و تسامح مالکی با اشغالگران آمریکایی با سرکوب صدر و عدم آزادسازی ۲۰۰۰ معترض عضو جریان صدر از زندان‌های عراق و همچنین دستور نوری مالکی به مقابله و خلع سلاح جیش المهدی در مارس ۲۰۰۸ می‌باشد که با مخالفت شدید مقتدی صدر روبرو شد و آنها اعلام کردند تنها زمانی سلاح‌های خود را تحویل می‌دهند که آخرین نظامی آمریکایی خاک عراق را ترک کند. نوری مالکی سپاه المهدی را تهدیدی برای امنیت عراق می‌دانست و درگیری‌های شهری در شهرهای بصره، حله، ناصریه، کربلا و شهرک صدر بغداد را که به کشتن صدها نفر منجر شده است را مصداقی بر این نظر می‌دانست، ولی سخنگوی مقتدی صدر اعلام کرده بود که اطمینان کافی برای واگذاری سلاح‌ها به دولت عراق وجود ندارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]