جرمی بنتام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
جرمی بنتام
Jeremy Bentham by Henry William Pickersgill detail.jpg
شناسنامه
مکتب سودمندگرایی، قانون‌گرایی، لیبرالیسم
ایده‌های چشمگیر * پیامدگرایی رادیکال و در نظر گرفتن سود طرفین[۱][۲]
زادروز ۱۵ فوریهٔ ۱۷۴۸
زادگاه لندن،
تاریخ مرگ ۶ ژوئن ۱۸۳۲ (۸۴ سال)
محل مرگ لندن،
مدفن دفن نشده
دین بی‌خدایی
امضا
Jeremy Bentham signature.jpg

جرمی بنتام (به انگلیسی: Jeremy Bentham) (۱۷۴۸–۱۸۳۲) فیلسوف، حقوقدان و اصلاح‌گر اجتماعی انگلیسی بود. او به عنوان بنیانگذار سودمندگرایی مدرن شناخته می‌شود. راه حلی که بنتام ارائه کرد منجر به شکل‌گیری جنبشی سیاسی شد که به بنتامیست‌ها، سودمندگرایان یا رادیکال‌های فلسفی موسوم است و در پی انجام اصلاحات اجتماعی و قانونی مطابق با آرای بنتام برآمده‌است. بنتام و طرفدارانش تغییرات روشنفکرانه‌ای را در باب قوانین رفتار با حیوانات، دارایی‌ها، مالیات، همجنس‌گرایی، فقر، حق رای و بسیاری قوانین دیگر پیشنهاد کردند. بسیاری از این پیشنهادها در لایحهٔ اصلاحات سال ۱۸۳۲ به قانون تبدیل شد و کاملاً پیداست که با این کار زندگی افراد زیادی بهتر از قبل شده‌است.[۸]

زندگی[ویرایش]

Defence of usury, 1788

در ۱۵ فوریه ۱۷۴۸ در لندن به دنیا آمد. او دارای نبوغ زیادی بود. بنتام پس از تحصیلات مقدماتی به دانشگاه آکسفورد رفت و در ۱۷۶۳ از آنجا فارغ‌التحصیل گشت.

او در سال ۱۷۸۵ به ایتالیا و قسطنطنیه و در سال ۱۷۸۷ به روسیه مسافرت کرد. در روسیه کتابی به نام دفاع از رباخواری (Defence of Usury) نوشت.

مهم‌ترین اثر او مقدمه‌ای بر اصول اخلاقیات و قانونگذاری (Introduction to Principles of Morals and Legislation) است، که در سال ۱۷۸۹ منتشر شد. وی در این کتاب از اصل سودمندگرایی دفاع می‌کند و عقیده دارد هدف قانونگذار باید این باشد که حداکثر خوشی و آسایش را برای حداکثر افراد تأمین نماید.

مرگ[ویرایش]

او در ۶ ژوئن ۱۸۳۲ در لندن درگذشت. وی وصیت کرد تا بدن او را با یونجه پر کنند و بر روی یک صندلی بگذارند. بدن او امروزه در دانشگاه لندن وجود دارد. در واقع جرمی بنتام از نظر شیوه تفکر در نقطه مقابل منتسکیو قرار دارد. بنتام انگلیسی است اما تفکر فرانسوی دارد حال آنکه منتسکیو فرانسوی با نحوه تفکر انگلیسی است. تفکر انگلیسی تجربه‌گرایانه بوده و تفکر فرانسوی آرمان‌خواهانه است.

فلسفه[ویرایش]

نمی‌توان از «سود» و «لذت» سخن گفت و نام «جرمی بنتام» را بر زبان نیاورد. او اعتقاد داشت هر عملی که انجام می‌پذیرد باید در آن سود و فایده را جست و حال آنکه معنای سود و فایده را در لذت می‌دید هر آنچه که لذت‌بخش باشد سودمند است. این متفکر انگلیسی قرن هجده و نوزده اگرچه در تفکر، عقلانی مشرب بود، اما برخلاف فیلسوفان هموطن خود که همواره بر مدار محافظه‌کاری و اعتدال حرکت می‌کردند، رفتاری انقلابی داشت. این رفتار اما برآمده از نگاه و اندیشه متفاوت وی نسبت به متفکران انگلیسی نیز بود.

متفکران انگلیسی، محافظه‌کار و اهل مکتب تجربی‌اند، از آن روی که معتقد به سیر تکاملی طبیعی هستند و بر این اندیشه‌اند که فهم و توانایی انسان اگرچه می‌تواند یاری‌دهنده پیشرفت در این سیر تکاملی باشد اما نمی‌تواند تغییراتی اساسی را به وجود آورد. اما بنتام بی‌اعتقاد به سیر منظم تکامل طبیعی، اعتقاد به نامنظم بودن این مسیر تکاملی داشت و از همین روی هم بود که می‌گفت «اکنون» ادامهٔ «گذشته» نیست و می‌توان قطع رابطه کرد با آنچه پیشتر روی داده و سپس جهان را بر نقشه‌ای دیگر سازمان داد. بنتام بنابر چنین اندیشه‌هایی، خود را به متفکران فرانسوی نزدیک می‌دید، اگرچه اجزای زندگی او کماکان با روحیات یک متفکر انگلیسی همخوانی داشت. چه آنکه یک زندگی بی‌ماجرا و گوشه‌گیرانه و به دور از هیاهو و درگیری، در تطابق با همان روحیهٔ یکنواخت انگلیسی او بود.

موضوعات مورد علاقه او اگرچه متنوع و متکثر بود، از اقتصاد و الهیات تا حقوق و سیاست و از روانشناسی تا اخلاق، اما موضوع اصلی پژوهش او، حقوق بود. همچنانکه اکثر اعضای خانواده وی نیز از وکلای دعاوی بودند، او نیز در ۱۵ سالگی وارد کانون وکلای انگلیس شد. بنتام اما تحقیق در علم حقوق و فلسفه حقوق را بر شغل وکالت ترجیح داد و به پژوهش و نوشتن در زمینه «حقوق» پرداخت.

در بحث و سخن از حقوق و قانونگذاری است که بنتام نظریه معروف خود، «اصل سودمندی» را مطرح می‌کند. او معتقد است که از میان امکانات مختلفی که در هر مورد در برابر ما وجود دارد، باید آن امکان را برگزینیم که بیشترین سعادت یا لذت را برای بیشترین تعداد از افراد مهیا می‌سازد: «غایت و هدف یک قانونگذار باید سعادت مردم باشد، در امور قانونگذاری، اصل راهنما باید سودمندی همگان باشد. اما برای اینکه این اصل را با کارایی کامل اجرا کنیم، سه شرط باید رعایت شود. نخست آنکه، باید مفهوم مشخص و دقیقی برای واژه سودمندی قائل شویم. دوم آنکه باید حاکمیت عالی و تقسیم ناپذیر این اصل را با نفی مطلق هر اصل دیگر، اعلام کنیم و در اجرای این اصل نیز هیچ استثنایی را در هیچ مورد قائل نشویم. سوم اینکه باید نوعی روش محاسبه یا «حساب اخلاقی» را کشف کنیم که به وسیله آن بتوانیم به نتایجی یکسان برسیم.»

بنتام معتقد بود که جستجوی لذت و گریز از درد، تنها غایت و هدف آدمی است حتی در لحظه‌ای که انسان بزرگترین لذت را از خود دریغ می‌کند یا دردهای سنگینی را بر خود هموار می‌کند نیز به دنبال لذتی دیگر است. او بدین ترتیب ایثار کردن و گذشت را نیز اگرچه با صرف نظر کردن از برخی لذت‌ها همراه بود اما در مسیر کسب لذتی دیگر می‌دانست. او بدین ترتیب در توصیف «اصل سودمندی» می‌گفت که در هر استدلالی، اساس کار ما باید محاسبه و مقایسه دردها و لذت‌ها باشد و هیچ اندیشه دیگری را نباید در استدلال خود دخالت دهیم. اصل مورد نظر بنتام اما اگرچه در ظاهر بسیار ساده و منطقی به نظر می‌آید اما با تردیدها و پرسش‌های متقابل نیز روبه رو شده‌است.

بنتام از سنجش میزان درد و لذت در تصویب یک قانون سخن می‌گوید و این در حالی است که معیار مطلقاً دقیقی برای آزمایش هر قانون پیشنهادی ای وجود ندارد و اینچنین است که یکی از منتقدین بنتام می‌گوید: «اصل سودمندی آنچنان ذهنی است که نتیجه‌گیری‌های شخصی بر اساس آن، گاهی در یک جهت و زمانی در جهت دیگر است.» بنتام در مواجهه با حکومت انگلیس، بنا بر اعتقاد یک اصل سودمندی، خواستار اصلاحی اساسی بود و از حکومت یک اکثریت دموکراتیک سخن می‌گفت تا احتمال حاصل شدن بزرگترین لذت برای بیشترین تعداد از افراد فراهم آید. بنتام حکومت را به «فن پزشکی» تشبیه می‌کرد و می‌گفت که کار قانونگذار به مانند کار یک پزشک، گزینش میان چند شر است، چرا که از نظر او، هر قانونی به هر حال یک شر است و نقض آزادی به حساب می‌آید. او بدین ترتیب می‌گفت: «قانونگذار باید از دو امر یقین حاصل کند. اول اینکه همواره حوادثی که او می‌کوشد از آن‌ها جلوگیری کند در واقع شر هستند و دوم اینکه این شرها بزرگتر از شرهایی هستند که او در قالب وسیله از آن‌ها استفاده می‌کند.» جرمی بنتام بدین ترتیب هم اندیش با آن آنارشیست‌های فرانسوی ای به نظر می‌آمد که حکومت را بالذات، یک «شر» می‌دانستند.

جرمی بنتام را اگرچه متفکری لیبرال می‌دانند اما تفاوت است میان اندیشه‌های او و دیدگاه‌های افرادی همچون جان لاک، چه بسا هم لاک و هم بنتام، حامی مالکیت خصوصی باشند و این وظیفه را یکی از اصلی‌ترین وظایف دولت بدانند اما لاک از آن روی چنین حکمی می‌دهد که معتقد به حق طبیعی آزادی و زندگی مناسب برای انسان است. بنتام ولی اگر حامی مالکیت خصوصی و حمایت دولت از مالکیت خصوصی است، از آن رو است که نتیجه تحقق مالکیت خصوصی را، تأمین سعادت عمومی و سودمندی همگانی می‌داند.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ An Introduction to the Principles of Morals and Legislation: Chapter I: OF THE PRINCIPLE OF UTILITY
 2. [۱]
 3. [۲]
 4. [۳]
 5. [۴]
 6. [۵]
 7. An Introduction to the Principles of Morals and Legislation: Chapter XIII.2
 8. استنگروم، جرمی، و جیمز گاروی. "فیلسوفان بزرگ از سقراط تا فوکو". تهران: کتاب پارسه، 1388. صفحه 84 و 85.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Jeremy Bentham
Jeremy Bentham by Henry William Pickersgill detail.jpg
Born(1748-02-15)15 February 1748
Died6 June 1832(1832-06-06) (aged 84)
London, England, United Kingdom
EducationThe Queen's College, Oxford (BA 1763; MA 1766)
Era18th-century philosophy
19th-century philosophy
SchoolUtilitarianism
Legal positivism
Liberalism
Epicureanism
Main interests
Political philosophy, philosophy of law, ethics, economics
Notable ideas
Greatest happiness principle
Signature
Jeremy Bentham signature.svg

Jeremy Bentham (/ˈbɛnθəm/; 15 February 1748 [O.S. 4 February 1747][2] – 6 June 1832) was an English philosopher, jurist, and social reformer regarded as the founder of modern utilitarianism.[3][4]

Bentham defined as the "fundamental axiom" of his philosophy the principle that "it is the greatest happiness of the greatest number that is the measure of right and wrong."[5][6] He became a leading theorist in Anglo-American philosophy of law, and a political radical whose ideas influenced the development of welfarism. He advocated individual and economic freedoms, the separation of church and state, freedom of expression, equal rights for women, the right to divorce, and (in an unpublished essay) the decriminalising of homosexual acts.[7][8] He called for the abolition of slavery, capital punishment and physical punishment, including that of children.[9] He has also become known as an early advocate of animal rights.[10][11][12][13] Though strongly in favour of the extension of individual legal rights, he opposed the idea of natural law and natural rights (both of which are considered "divine" or "God-given" in origin), calling them "nonsense upon stilts".[3][14] Bentham was also a sharp critic of legal fictions.

Bentham's students included his secretary and collaborator James Mill, the latter's son, John Stuart Mill, the legal philosopher John Austin, as well as Robert Owen, one of the founders of utopian socialism. He "had considerable influence on the reform of prisons, schools, poor laws, law courts, and Parliament itself."[15]

On his death in 1832, Bentham left instructions for his body to be first dissected, and then to be permanently preserved as an "auto-icon" (or self-image), which would be his memorial. This was done, and the auto-icon is now on public display at University College London (UCL). Because of his arguments in favour of the general availability of education, he has been described as the "spiritual founder" of UCL. However, he played only a limited direct part in its foundation.[16]

Biography

Early life

Portrait of Bentham by the studio of Thomas Frye, 1760–1762

Bentham was born on 15 February 1748 in Houndsditch, London,[17] to a wealthy family that supported the Tory party. He was reportedly a child prodigy: he was found as a toddler sitting at his father's desk reading a multi-volume history of England, and he began to study Latin at the age of three.[18] He learnt to play the violin, and at the age of seven Bentham would perform sonatas by Handel during dinner parties.[19] He had one surviving sibling, Samuel Bentham (1757-1831), with whom he was close.

He attended Westminster School; in 1760, at age 12, his father sent him to The Queen's College, Oxford, where he completed his bachelor's degree in 1763 and his master's degree in 1766. He trained as a lawyer and, though he never practised, was called to the bar in 1769. He became deeply frustrated with the complexity of English law, which he termed the "Demon of Chicane".[20] When the American colonies published their Declaration of Independence in July 1776, the British government did not issue any official response but instead secretly commissioned London lawyer and pamphleteer John Lind to publish a rebuttal.[21] His 130-page tract was distributed in the colonies and contained an essay titled "Short Review of the Declaration" written by Bentham, a friend of Lind, which attacked and mocked the Americans' political philosophy.[22][23]

Abortive prison project

In 1786 and 1787, Bentham travelled to Krichev in White Russia (modern Belarus) to visit his brother, Samuel, who was engaged in managing various industrial and other projects for Prince Potemkin. It was Samuel (as Jeremy later repeatedly acknowledged) who conceived the basic idea of a circular building at the hub of a larger compound as a means of allowing a small number of managers to oversee the activities of a large and unskilled workforce.[24][25]

Bentham began to develop this model, particularly as applicable to prisons, and outlined his ideas in a series of letters sent home to his father in England.[26] He supplemented the supervisory principle with the idea of contract management; that is, an administration by contract as opposed to trust, where the director would have a pecuniary interest in lowering the average rate of mortality.[27] The Panopticon was intended to be cheaper than the prisons of his time, as it required fewer staff; "Allow me to construct a prison on this model," Bentham requested to a Committee for the Reform of Criminal Law, "I will be the gaoler. You will see ... that the gaoler will have no salary—will cost nothing to the nation." As the watchmen cannot be seen, they need not be on duty at all times, effectively leaving the watching to the watched. According to Bentham's design, the prisoners would also be used as menial labour, walking on wheels to spin looms or run a water wheel. This would decrease the cost of the prison and give a possible source of income.[28]

The ultimately abortive proposal for a panopticon prison to be built in England was one among his many proposals for legal and social reform.[29] But Bentham spent some sixteen years of his life developing and refining his ideas for the building and hoped that the government would adopt the plan for a National Penitentiary appointing him as contractor-governor. Although the prison was never built, the concept had an important influence on later generations of thinkers. Twentieth-century French philosopher Michel Foucault argued that the panopticon was paradigmatic of several 19th-century "disciplinary" institutions.[30] Bentham remained bitter throughout his later life about the rejection of the panopticon scheme, convinced that it had been thwarted by the King and an aristocratic elite. It was largely because of his sense of injustice and frustration that he developed his ideas of "sinister interest"—that is, of the vested interests of the powerful conspiring against a wider public interest—which underpinned many of his broader arguments for reform.[31]

Elevation, section and plan of Bentham's panopticon prison, drawn by Willey Reveley in 1791.

On his return to England from Russia, Bentham had commissioned drawings from an architect, Willey Reveley.[32] In 1791, he published the material he had written as a book, although he continued to refine his proposals for many years to come. He had by now decided that he wanted to see the prison built: when finished, it would be managed by himself as contractor-governor, with the assistance of Samuel. After unsuccessful attempts to interest the authorities in Ireland and revolutionary France,[33] he started trying to persuade the prime minister, William Pitt, to revive an earlier abandoned scheme for a National Penitentiary in England, this time to be built as a panopticon. He was eventually successful in winning over Pitt and his advisors, and in 1794 was paid £2,000 for preliminary work on the project.[34]

The intended site was one that had been authorised (under an act of 1779) for the earlier Penitentiary, at Battersea Rise; but the new proposals ran into technical legal problems and objections from the local landowner, Earl Spencer.[35] Other sites were considered, including one at Hanging Wood, near Woolwich, but all proved unsatisfactory.[36] Eventually Bentham turned to a site at Tothill Fields, near Westminster. Although this was common land, with no landowner, there were a number of parties with interests in it, including Earl Grosvenor, who owned a house on an adjacent site and objected to the idea of a prison overlooking it. Again, therefore, the scheme ground to a halt.[37] At this point, however, it became clear that a nearby site at Millbank, adjoining the Thames, was available for sale, and this time things ran more smoothly. Using government money, Bentham bought the land on behalf of the Crown for £12,000 in November 1799.[38]

From his point of view, the site was far from ideal, being marshy, unhealthy, and too small. When he asked the government for more land and more money, however, the response was that he should build only a small-scale experimental prison—which he interpreted as meaning that there was little real commitment to the concept of the panopticon as a cornerstone of penal reform.[39] Negotiations continued, but in 1801 Pitt resigned from office, and in 1803 the new Addington administration decided not to proceed with the project.[40] Bentham was devastated: "They have murdered my best days."[41]

Nevertheless, a few years later the government revived the idea of a National Penitentiary, and in 1811 and 1812 returned specifically to the idea of a panopticon.[42] Bentham, now aged 63, was still willing to be governor. However, as it became clear that there was still no real commitment to the proposal, he abandoned hope, and instead turned his attentions to extracting financial compensation for his years of fruitless effort. His initial claim was for the enormous sum of nearly £700,000, but he eventually settled for the more modest (but still considerable) sum of £23,000.[43] An Act of Parliament in 1812 transferred his title in the site to the Crown.[44]

More successful was his cooperation with Patrick Colquhoun in tackling the corruption in the Pool of London. This resulted in the Thames Police Bill of 1798, which was passed in 1800.[a] The bill created the Thames River Police, which was the first preventive police force in the country and was a precedent for Robert Peel's reforms 30 years later.[46]

Correspondence and contemporary influences

Bentham was in correspondence with many influential people. In the 1780s, for example, Bentham maintained a correspondence with the aging Adam Smith, in an unsuccessful attempt to convince Smith that interest rates should be allowed to freely float.[47] As a result of his correspondence with Mirabeau and other leaders of the French Revolution, Bentham was declared an honorary citizen of France.[48] He was an outspoken critic of the revolutionary discourse of natural rights and of the violence that arose after the Jacobins took power (1792). Between 1808 and 1810, he held a personal friendship with Latin American revolutionary Francisco de Miranda and paid visits to Miranda's Grafton Way house in London. He also developed links with José Cecilio del Valle.[49][50]

South Australian colony proposal

Bentham contributed to a plan to found a new colony in South Australia: in 1831 a "Proposal to His Majesty's Government for founding a colony on the Southern Coast of Australia" was prepared under the auspices of Robert Gouger, Charles Grey, 2nd Earl Grey, Anthony Bacon and Bentham, but its ideas were considered too radical, and it was unable to attract the required investment.[51]

Westminster Review

In 1823, he co-founded The Westminster Review with James Mill as a journal for the "Philosophical Radicals"—a group of younger disciples through whom Bentham exerted considerable influence in British public life.[52][53] One was John Bowring, to whom Bentham became devoted, describing their relationship as "son and father": he appointed Bowring political editor of The Westminster Review and eventually his literary executor.[54] Another was Edwin Chadwick, who wrote on hygiene, sanitation and policing and was a major contributor to the Poor Law Amendment Act: Bentham employed Chadwick as a secretary and bequeathed him a large legacy.[55]

Old age

An insight into his character is given in Michael St. John Packe's The Life of John Stuart Mill:

During his youthful visits to Bowood House, the country seat of his patron Lord Lansdowne, he had passed his time at falling unsuccessfully in love with all the ladies of the house, whom he courted with a clumsy jocularity, while playing chess with them or giving them lessons on the harpsichord. Hopeful to the last, at the age of eighty he wrote again to one of them, recalling to her memory the far-off days when she had "presented him, in ceremony, with the flower in the green lane" [citing Bentham's memoirs]. To the end of his life he could not hear of Bowood without tears swimming in his eyes, and he was forced to exclaim, "Take me forward, I entreat you, to the future—do not let me go back to the past."[56]

A psychobiographical study by Philip Lucas and Anne Sheeran argues that he may have had Asperger's syndrome.[57] Bentham was an atheist.[58]

Work

Utilitarianism

Bentham's ambition in life was to create a "Pannomion", a complete utilitarian code of law. He not only proposed many legal and social reforms, but also expounded an underlying moral principle on which they should be based. This philosophy of utilitarianism took for its "fundamental axiom", it is the greatest happiness of the greatest number that is the measure of right and wrong".[59] Bentham claimed to have borrowed this concept from the writings of Joseph Priestley,[60] although the closest that Priestley in fact came to expressing it was in the form "the good and happiness of the members, that is the majority of the members of any state, is the great standard by which every thing relating to that state must finally be determined".[61]

The "greatest happiness principle", or the principle of utility, forms the cornerstone of all Bentham's thought. By "happiness", he understood a predominance of "pleasure" over "pain". He wrote in The Principles of Morals and Legislation:

Nature has placed mankind under the governance of two sovereign masters, pain and pleasure. It is for them alone to point out what we ought to do, as well as to determine what we shall do. On the one hand the standard of right and wrong, on the other the chain of causes and effects, are fastened to their throne. They govern us in all we do, in all we say, in all we think ...[62]

Bentham was a rare major figure in the history of philosophy to endorse psychological egoism.[63]

Bentham was a determined opponent of religion. Crimmins observes: "Between 1809 and 1823 Jeremy Bentham carried out an exhaustive examination of religion with the declared aim of extirpating religious beliefs, even the idea of religion itself, from the minds of men."[58]

Bentham suggested a procedure for estimating the moral status of any action, which he called the hedonistic or felicific calculus. Utilitarianism was revised and expanded by Bentham's student John Stuart Mill. Mill sharply criticized Bentham's view of human nature, which failed to recognize conscience as a human motive. Mill considered Bentham's view "to have done and to be doing very serious evil."[64] In Mill's hands, "Benthamism" became a major element in the liberal conception of state policy objectives.

Bentham's critics have claimed that he undermined the foundation of a free society by rejecting natural rights.[65] Historian Gertrude Himmelfarb wrote "The principle of the greatest happiness of the greatest number was as inimical to the idea of liberty as to the idea of rights."[66]

In his exposition of the felicific calculus, Bentham proposed a classification of 12 pains and 14 pleasures, by which we might test the "happiness factor" of any action.[67] Nonetheless, it should not be overlooked that Bentham's "hedonistic" theory (a term from J. J. C. Smart), unlike Mill's, is often criticised for lacking a principle of fairness embodied in a conception of justice. In Bentham and the Common Law Tradition, Gerald J. Postema states: "No moral concept suffers more at Bentham's hand than the concept of justice. There is no sustained, mature analysis of the notion..."[68] Thus, some critics[who?] object, it would be acceptable to torture one person if this would produce an amount of happiness in other people outweighing the unhappiness of the tortured individual. However, as P. J. Kelly argued in Utilitarianism and Distributive Justice: Jeremy Bentham and the Civil Law, Bentham had a theory of justice that prevented such consequences. According to Kelly, for Bentham the law "provides the basic framework of social interaction by delimiting spheres of personal inviolability within which individuals can form and pursue their own conceptions of well-being".[69] It provides security, a precondition for the formation of expectations. As the hedonic calculus shows "expectation utilities" to be much higher than natural ones, it follows that Bentham does not favour the sacrifice of a few to the benefit of the many. Law professor Alan Dershowitz has quoted Bentham to argue that torture should sometimes be permitted.[70]

Bentham's An Introduction to the Principles of Morals and Legislation focuses on the principle of utility and how this view of morality ties into legislative practices. His principle of utility regards "good" as that which produces the greatest amount of pleasure and the minimum amount of pain and "evil" as that which produces the most pain without the pleasure. This concept of pleasure and pain is defined by Bentham as physical as well as spiritual. Bentham writes about this principle as it manifests itself within the legislation of a society. He lays down a set of criteria for measuring the extent of pain or pleasure that a certain decision will create.[citation needed]

The criteria are divided into the categories of intensity, duration, certainty, proximity, productiveness, purity, and extent. Using these measurements, he reviews the concept of punishment and when it should be used as far as whether a punishment will create more pleasure or more pain for a society. He calls for legislators to determine whether punishment creates an even more evil offence. Instead of suppressing the evil acts, Bentham argues that certain unnecessary laws and punishments could ultimately lead to new and more dangerous vices than those being punished to begin with, and calls upon legislators to measure the pleasures and pains associated with any legislation and to form laws in order to create the greatest good for the greatest number. He argues that the concept of the individual pursuing his or her own happiness cannot be necessarily declared "right", because often these individual pursuits can lead to greater pain and less pleasure for a society as a whole. Therefore, the legislation of a society is vital to maintain the maximum pleasure and the minimum degree of pain for the greatest number of people.[citation needed]

Economics

Defence of Usury, 1788

Bentham's opinions about monetary economics were completely different from those of David Ricardo; however, they had some similarities to those of Henry Thornton. He focused on monetary expansion as a means of helping to create full employment. He was also aware of the relevance of forced saving, propensity to consume, the saving-investment relationship, and other matters that form the content of modern income and employment analysis. His monetary view was close to the fundamental concepts employed in his model of utilitarian decision making. His work is considered to be an early precursor of modern welfare economics.[citation needed]

Bentham stated that pleasures and pains can be ranked according to their value or "dimension" such as intensity, duration, certainty of a pleasure or a pain. He was concerned with maxima and minima of pleasures and pains; and they set a precedent for the future employment of the maximisation principle in the economics of the consumer, the firm and the search for an optimum in welfare economics.[71]

Bentham advocated "Pauper Management" which involved the creation of a chain of large workhouses.[72][73]

Law reform

Bentham was the first person to be an aggressive advocate for the codification of all of the common law into a coherent set of statutes; he was actually the person who coined the verb "to codify" to refer to the process of drafting a legal code.[74] He lobbied hard for the formation of codification commissions in both England and the United States, and went so far as to write to President James Madison in 1811 to volunteer to write a complete legal code for the young country. After he learned more about American law and realised that most of it was state-based, he promptly wrote to the governors of every single state with the same offer.

During his lifetime, Bentham's codification efforts were completely unsuccessful. Even today, they have been completely rejected by almost every common law jurisdiction, including England. However, his writings on the subject laid the foundation for the moderately successful codification work of David Dudley Field II in the United States a generation later.[74]

Animal rights

Bentham is widely regarded as one of the earliest proponents of animal rights.[13] He argued and believed that the ability to suffer, not the ability to reason, should be the benchmark, or what he called the "insuperable line". If reason alone were the criterion by which we judge who ought to have rights, human infants and adults with certain forms of disability might fall short, too.[75] In 1789, alluding to the limited degree of legal protection afforded to slaves in the French West Indies by the Code Noir, he wrote:

The day has been, I am sad to say in many places it is not yet past, in which the greater part of the species, under the denomination of slaves, have been treated by the law exactly upon the same footing, as, in England for example, the inferior races of animals are still. The day may come when the rest of the animal creation may acquire those rights which never could have been witholden from them but by the hand of tyranny. The French have already discovered that the blackness of the skin is no reason a human being should be abandoned without redress to the caprice of a tormentor. It may one day come to be recognised that the number of the legs, the villosity of the skin, or the termination of the os sacrum are reasons equally insufficient for abandoning a sensitive being to the same fate. What else is it that should trace the insuperable line? Is it the faculty of reason or perhaps the faculty of discourse? But a full-grown horse or dog, is beyond comparison a more rational, as well as a more conversable animal, than an infant of a day or a week or even a month, old. But suppose the case were otherwise, what would it avail? The question is not, Can they reason? nor, Can they talk? but, Can they suffer?[76]

Earlier in that paragraph, Bentham makes clear that he accepted that animals could be killed for food, or in defence of human life, provided that the animal was not made to suffer unnecessarily. Bentham did not object to medical experiments on animals, providing that the experiments had in mind a particular goal of benefit to humanity, and had a reasonable chance of achieving that goal. He wrote that otherwise he had a "decided and insuperable objection" to causing pain to animals, in part because of the harmful effects such practices might have on human beings. In a letter to the editor of the Morning Chronicle in March 1825, he wrote:

I never have seen, nor ever can see, any objection to the putting of dogs and other inferior animals to pain, in the way of medical experiment, when that experiment has a determinate object, beneficial to mankind, accompanied with a fair prospect of the accomplishment of it. But I have a decided and insuperable objection to the putting of them to pain without any such view. To my apprehension, every act by which, without prospect of preponderant good, pain is knowingly and willingly produced in any being whatsoever, is an act of cruelty; and, like other bad habits, the more the correspondent habit is indulged in, the stronger it grows, and the more frequently productive of its bad fruit. I am unable to comprehend how it should be, that to him to whom it is a matter of amusement to see a dog or a horse suffer, it should not be matter of like amusement to see a man suffer; seeing, as I do, how much more morality as well as intelligence, an adult quadruped of those and many other species has in him, than any biped has for some months after he has been brought into existence; nor does it appear to me how it should be, that a person to whom the production of pain, either in the one or in the other instance, is a source of amusement, would scruple to give himself that amusement when he could do so under an assurance of impunity.[77]

Gender and sexuality

Bentham[year needed] said that it was the placing of women in a legally inferior position that made him choose, at the age of eleven, the career of a reformist.[78] Bentham spoke for a complete equality between sexes. Bentham[year needed] nevertheless thought women inferior to men regarding such qualities as "strength of intellectual powers" and "firmness of mind".[79]

The essay Paederasty (Offences Against One's Self)[7] (c. 1785) argued for the liberalisation of laws prohibiting homosexual sex.[80] The essay remained unpublished during his lifetime for fear of offending public morality. Some of Benthams writings on 'sexual non-conformity' were published for the first time in 1931,[81] but Paederasty was not published until 1978.[82] Bentham does not believe homosexual acts to be unnatural, describing them merely as "irregularities of the venereal appetite". The essay chastises the society of the time for making a disproportionate response to what Bentham appears to consider a largely private offence—public displays or forced acts being dealt with rightly by other laws. When the essay was published in the Journal of Homosexuality in 1978, the "Abstract" stated that Bentham's essay was the "first known argument for homosexual law reform in England".[7]

Privacy

For Bentham, transparency had moral value. For example, journalism puts power-holders under moral scrutiny. However, Bentham wanted such transparency to apply to everyone. This he describes by picturing the world as a gymnasium in which each "gesture, every turn of limb or feature, in those whose motions have a visible impact on the general happiness, will be noticed and marked down".[83] He considered both surveillance and transparency to be useful ways of generating understanding and improvements for people's lives.[84]

Fictional entities

Bentham distinguished among fictional entities what he called "fabulous entities" like Prince Hamlet or a centaur, from what he termed "fictitious entities", or necessary objects of discourse, similar to Kant's categories,[85] such as nature, custom, or the social contract.[86]

Bentham and University College London

Bentham is widely associated with the foundation in 1826 of London University (the institution that, in 1836, became University College London), though he was 78 years old when the University opened and played only an indirect role in its establishment. His direct involvement was limited to his buying a single £100 share in the new University, making him just one of over a thousand shareholders.[87]

Henry Tonks' imaginary scene of Bentham approving the building plans of London University

Bentham and his ideas can nonetheless be seen as having inspired several of the actual founders of the University. He strongly believed that education should be more widely available, particularly to those who were not wealthy or who did not belong to the established church; in Bentham's time, membership of the Church of England and the capacity to bear considerable expenses were required of students entering the Universities of Oxford and Cambridge. As the University of London was the first in England to admit all, regardless of race, creed or political belief, it was largely consistent with Bentham's vision. There is some evidence that, from the sidelines, he played a "more than passive part" in the planning discussions for the new institution, although it is also apparent that "his interest was greater than his influence".[87] He failed in his efforts to see his disciple John Bowring appointed professor of English or History, but he did oversee the appointment of another pupil, John Austin, as the first professor of Jurisprudence in 1829.

The more direct associations between Bentham and UCL—the College's custody of his Auto-icon (see above) and of the majority of his surviving papers—postdate his death by some years: the papers were donated in 1849, and the Auto-icon in 1850. A large painting by Henry Tonks hanging in UCL's Flaxman Gallery depicts Bentham approving the plans of the new university, but it was executed in 1922 and the scene is entirely imaginary. Since 1959 (when the Bentham Committee was first established) UCL has hosted the Bentham Project, which is progressively publishing a definitive edition of Bentham's writings.

UCL now endeavours to acknowledge Bentham's influence on its foundation, while avoiding any suggestion of direct involvement, by describing him as its "spiritual founder".[16]

Bibliography

The back of No. 19, York Street (1848). In 1651 John Milton moved into a "pretty garden-house" in Petty France. He lived there until the Restoration. Later it became No. 19 York Street, belonged to Jeremy Bentham (who for a time lived next door), was occupied successively by James Mill and William Hazlitt, and finally demolished in 1877.[88][89]
Jeremy Bentham House in Bethnal Green, East London; a modernist apartment block named after the philosopher

Bentham was an obsessive writer and reviser, but was constitutionally incapable, except on rare occasions, of bringing his work to completion and publication.[57] Most of what appeared in print in his lifetime (see list of published works online)[90] was prepared for publication by others. Several of his works first appeared in French translation, prepared for the press by Étienne Dumont, for example, Theory of Legislation, Volume 2 (Principles of the Penal Code) 1840, Weeks, Jordan, & Company. Boston. Some made their first appearance in English in the 1820s as a result of back-translation from Dumont's 1802 collection (and redaction) of Bentham's writing on civil and penal legislation.

Publications

Posthumous publications

On his death, Bentham left manuscripts amounting to an estimated 30 million words, which are now largely held by UCL's Special Collections (c. 60,000 manuscript folios) and the British Library (c.15,000 folios).

Bowring (1838–1843)

John Bowring, the young radical writer who had been Bentham's intimate friend and disciple, was appointed his literary executor and charged with the task of preparing a collected edition of his works. This appeared in 11 volumes in 1838–1843. Bowring based much of his edition on previously published texts (including those of Dumont) rather than Bentham's own manuscripts, and elected not to publish Bentham's works on religion at all. The edition was described by the Edinburgh Review on first publication as "incomplete, incorrect and ill-arranged", and has since been repeatedly criticised both for its omissions and for errors of detail; while Bowring's memoir of Bentham's life included in volumes 10 and 11 was described by Sir Leslie Stephen as "one of the worst biographies in the language".[91] Nevertheless, Bowring's remained the standard edition of most of Bentham's writings for over a century, and is still only partially superseded: it includes such interesting writings on international[b] relations as Bentham's A Plan for an Universal and Perpetual Peace written 1786–89, which forms part IV of the Principles of International Law.

Stark (1952–1954)

In 1952–1954, Werner Stark published a three-volume set, Jeremy Bentham's Economic Writings, in which he attempted to bring together all of Bentham's writings on economic matters, including both published and unpublished material. Although a significant achievement, the work is considered by scholars to be flawed in many points of detail,[92] and a new edition of the economic writings is currently in preparation by the Bentham Project.

Bentham Project (1968–present)

In 1959, the Bentham Committee was established under the auspices of University College London with the aim of producing a definitive edition of Bentham's writings. It set up the Bentham Project[93] to undertake the task, and the first volume in The Collected Works of Jeremy Bentham was published in 1968. The Collected Works are providing many unpublished works, as well as much-improved texts of works already published. To date, 31 volumes have appeared; the complete edition is projected to run to around seventy. The volume Of Laws in General (1970) was found to contain many errors and has been replaced by Of the Limits of the Penal Branch of Jurisprudence (2010)[94] In June 2017, Volumes 1–5 were re-published in open access by UCL Press.[citation needed]

To assist in this task, the Bentham papers at UCL are being digitised by crowdsourcing their transcription. Transcribe Bentham is an award-winning crowdsourced manuscript transcription project, run by University College London's Bentham Project,[95] in partnership with UCL's UCL Centre for Digital Humanities, UCL Library Services, UCL Learning and Media Services, the University of London Computer Centre, and the online community. The project was launched in September 2010 and is making freely available, via a specially designed transcription interface, digital images of UCL's vast Bentham Papers collection—which runs to some 60,000 manuscript folios—to engage the public and recruit volunteers to help transcribe the material. Volunteer-produced transcripts will contribute to the Bentham Project's production of the new edition of The Collected Works of Jeremy Bentham, and will be uploaded to UCL's digital Bentham Papers repository,[96] widening access to the collection for all and ensuring its long-term preservation. Manuscripts can be viewed and transcribed by signing-up for a transcriber account at the Transcription Desk,[97] via the Transcribe Bentham website.[98]

Free, flexible textual search of the full collection of Bentham Papers is now possible through an experimental handwritten text image indexing and search system,[99] developed by the PRHLT research center in the framework of the READ project.

Death and the auto-icon

Bentham's Public dissection
Bentham's auto-icon
Jeremy Bentham's severed head, on temporary display at UCL

Bentham died on 6 June 1832 aged 84 at his residence in Queen Square Place in Westminster, London, England. He had continued to write up to a month before his death, and had made careful preparations for the dissection of his body after death and its preservation as an auto-icon. As early as 1769, when Bentham was 21 years old, he made a will leaving his body for dissection to a family friend, the physician and chemist George Fordyce, whose daughter, Maria Sophia (1765–1858), married Jeremy's brother Samuel Bentham.[17] A paper written in 1830, instructing Thomas Southwood Smith to create the auto-icon, was attached to his last will, dated 30 May 1832.[17]

On 8 June 1832, two days after his death, invitations were distributed to a select group of friends, and on the following day at 3 p.m., Southwood Smith delivered a lengthy oration over Bentham's remains in the Webb Street School of Anatomy & Medicine in Southwark, London. The printed oration contains a frontispiece with an engraving of Bentham's body partly covered by a sheet.[17]

Afterward, the skeleton and head were preserved and stored in a wooden cabinet called the "Auto-icon", with the skeleton padded out with hay and dressed in Bentham's clothes. Originally kept by his disciple Thomas Southwood Smith,[100] it was acquired by University College London in 1850. It is normally kept on public display at the end of the South Cloisters in the main building of the college; however, for the retirement of Sir Malcolm Grant as provost of the College in 2013, it was brought to attend his final council meeting. This was the only time that the body has been taken to a UCL council meeting; there is a persistent myth that he is taken to all meetings.[101] Bentham's body was only taken to that one meeting because of the persistent myth about Bentham's attendance, and the curator at the time, Nick Booth, thought it would be a good idea for Bentham to attend once. This will never happen again, as there is a risk that the beetles in the carpet could contaminate the body and slowly consume it.[102]

Bentham had intended the Auto-icon to incorporate his actual head, mummified to resemble its appearance in life. Southwood Smith's experimental efforts at mummification, based on practices of the indigenous people of New Zealand and involving placing the head under an air pump over sulfuric acid and drawing off the fluids, although technically successful, left the head looking distastefully macabre, with dried and darkened skin stretched tautly over the skull.[17] The auto-icon was therefore given a wax head, fitted with some of Bentham's own hair. The real head was displayed in the same case as the auto-icon for many years, but became the target of repeated student pranks. It is now locked away securely.[103]

In 2017, plans were announced to re-exhibit the head and at the same time obtain a DNA sample for sequencing with the goal of identifying genetic evidence of autism.[104]

In 2018, Jeremy Bentham's auto-icon was on display in New York City at the Metropolitan Museum of Art Breuer location.

Legacy

The Faculty of Laws at University College London occupies Bentham House, next to the main UCL campus.[105]

Bentham's name was adopted by the Australian litigation funder IMF Limited to become Bentham IMF Limited on 28 November 2013, in recognition of Bentham being "among the first to support the utility of litigation funding".[106]

See also

Notes

 1. ^ An Act for the More Effectual Prevention of Depredations on the River Thames (39 & 40 Geo 3 c 87)[45]
 2. ^ a word Bentham himself coined
 1. ^ Follett 2000, p. 7.
 2. ^ Johnson, Will (2012). "Ancestry of Jeremy Bentham". countyhistorian. Retrieved 11 June 2018.
 3. ^ a b Sweet, William (n.d.). "Bentham, Jeremy". Internet Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 11 June 2018.
 4. ^ "Jeremy Bentham". utilitarianphilosophy.com. n.d. Retrieved 11 June 2018.
 5. ^ Bentham 1977, p. 393.
 6. ^ Burns 2005, pp. 46–61.
 7. ^ a b c Bentham 2008, pp. 389–406.
 8. ^ Campos Boralevi 2012, p. 37.
 9. ^ Bedau 1983, pp. 1033-1065.
 10. ^ Sunstein 2004, pp. 3-4.
 11. ^ Francione 2004, p. 139: footnote 78
 12. ^ Gruen 2003.
 13. ^ a b Benthall 2007, p. 1.
 14. ^ Harrison 1995, pp. 85-88.
 15. ^ Roberts, Roberts & Bisson 2016, p. 307.
 16. ^ a b "UCL Academic Figures". Archived from the original on 18 December 2010.
 17. ^ a b c d e Rosen, F. (2014) [2004]. "Bentham, Jeremy". Oxford Dictionary of National Biography (online ed.). Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/2153.(Subscription or UK public library membership required.)
 18. ^ "Jeremy Bentham". University College London. Archived from the original on 1 January 2007. Retrieved 4 January 2007.
 19. ^ Warren 1969.
 20. ^ Stephen 2011, pp. 174–5.
 21. ^ Dupont & Onuf 2008, pp. 32–33.
 22. ^ Armitage 2007.
 23. ^ Anonymous 1776, p. 3.
 24. ^ Semple 1993, pp. 99–100.
 25. ^ Roth, Mitchel P (2006), Prisons and prison systems: a global encyclopedia, Greenwood, p. 33, ISBN 9780313328565
 26. ^ Semple 1993, pp. 99–101.
 27. ^ Semple 1993, pp. 134–40.
 28. ^ Bentham 1995, pp. 29–95.
 29. ^ Bentham 1787.
 30. ^ Foucault 1977, pp. 200, 249–256.
 31. ^ Schofield, Philip (2009). Bentham: a guide for the perplexed. London: Continuum. pp. 90–93. ISBN 978-0-8264-9589-1.
 32. ^ Semple 1993, p. 118.
 33. ^ Semple 1993, pp. 102–4, 107–8.
 34. ^ Semple 1993, pp. 108–10, 262.
 35. ^ Semple 1993, pp. 169–89.
 36. ^ Semple 1993, pp. 194–7.
 37. ^ Semple 1993, pp. 197–217.
 38. ^ Semple 1993, pp. 217–22.
 39. ^ Semple 1993, pp. 226–31.
 40. ^ Semple 1993, pp. 236–9.
 41. ^ Semple 1993, p. 244.
 42. ^ Semple 1993, pp. 265–79.
 43. ^ Semple 1993, pp. 279–81.
 44. ^ Penitentiary House, etc. Act: 52 Geo. III, c. 44 (1812).
 45. ^ French, Stanley (n.d.). "The Early History of Thames Magistrates' Court". Thames Police Museum. Retrieved 14 June 2018.
 46. ^ Everett 1966, pp. 67–69.
 47. ^ Persky 2007, p. 228.
 48. ^ Bentham 2002, p. 291.
 49. ^ Darío, Rubén (1887). "La Literatura en Centro-América". Revista de artes y letras (in Spanish). Biblioteca Nacional de Chile. XI: 591. MC0060418. Retrieved 25 March 2019. In Guatemala there was Valle, a man of vast intellect, friend of Jeremías Bentham, with whom he corresponded frequently. Bentham sent him shortly before dying a lock of his hair and a golden ring, shiny as José Cecilio's style.
 50. ^ Laura Geggel (11 September 2018). "Oddball Philosopher Had His Mummified Body Put on Display … and Now His Rings Are Missing". Live Science. Retrieved 26 March 2019. We can safely assume that [Guatemalan philosopher and politician] José del Valle received one, as he is featured wearing it in a portrait," Causer said. "Interestingly, on the bookshelf of that portrait is one of Bentham’s works, as well as a Spanish translation of Say’s 'Traité d’économie politique.' It’s a neat, tangible link between Bentham, Say and del Valle.
 51. ^ "Foundation of the Province". SA Memory. State Library of South Australia. 5 February 2015. Retrieved 19 November 2019.
 52. ^ Hamburger 1965.
 53. ^ Thomas 1979.
 54. ^ Bartle 1963.
 55. ^ Everett 1968, p. 94.
 56. ^ Packe 1954, p. 16.
 57. ^ a b Lucas & Sheeran 2006, pp. 26–27.
 58. ^ a b Crimmins 1986, p. 95.
 59. ^ Bentham 1776, Preface (2nd para.).
 60. ^ Bentham 1821, p. 24.
 61. ^ Priestley 1771, p. 17.
 62. ^ Bentham 1789, p. 1, Ch. I.
 63. ^ May, Joshua (n.d.). "Psychological Egoism". Internet Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 11 June 2018.
 64. ^ Mill, John Stuart Early Essays of John Stuart Mill (London, 1897) pp. 401-404
 65. ^ Smith, George H. (26 June 2012). "Jeremy Bentham's Attack on Natural Rights". Libertarianism.org. Retrieved 11 June 2018.
 66. ^ Himmelfarb 1968, p. 77.
 67. ^ Bentham 1789, Ch, IV.
 68. ^ Postema 1986, p. 148.
 69. ^ Kelly 1990, p. 81.
 70. ^ Dershowitz, Alan M. (18 September 2014). "A choice of evils: Should democracies use torture to protect against terrorism?". The Boston Globe. Retrieved 11 June 2018.
 71. ^ Spiegel 1991, pp. 341–343.
 72. ^ Bentham, Jeremy (1843). "Tracts on Poor Laws and Pauper Management" (PDF). bev.berkeley.edu. Retrieved 27 March 2019.
 73. ^ Himmelfarb 1968, pp. 74-75.
 74. ^ a b Morriss 1999.
 75. ^ Bentham 1879.
 76. ^ Bentham 1879, Ch. 17.
 77. ^ Bentham, Jeremy (9 March 1825). "To the Editor of the Morning Chronicle". Morning Chronicle. London. p. 2.(subscription required)
 78. ^ Williford 1975, p. 167.
 79. ^ Bentham 1879, p. 48.
 80. ^ Campos Boralevi, 2012, p. 40.
 81. ^ Campos Boralevi, 2012, p. 37.
 82. ^ Journal of Homosexuality, v.3:4(1978), p.389-405; continued in v.4:1(1978)
 83. ^ Bentham 1834, p. 101.
 84. ^ McStay, Andrew (8 November 2013). "Why too much privacy is bad for the economy". The Conversation. Retrieved 25 August 2014.
 85. ^ Cutrofello 2014, p. 115.
 86. ^ Murphy 2014, p. 61–62.
 87. ^ a b Harte 1998, pp. 5–8.
 88. ^ Stephen 1894, p. 32.
 89. ^ Grayling 2013, "19 York Street".
 90. ^ Anon (n.d.). "Published Works of Jeremy Bentham". socialsciences.mcmaster.ca. Retrieved 12 June 2018.
 91. ^ Bartle 1963, p. 27.
 92. ^ Schofield 2009a, pp. 475-494.
 93. ^ "Bentham Project".
 94. ^ Schofield 2013, p. 51–70.
 95. ^ "The Bentham Project". Ucl.ac.uk. Archived from the original on 10 June 2011. Retrieved 26 April 2012.
 96. ^ "UCL digital Bentham collection". Ucl.ac.uk. 20 August 1996. Retrieved 26 April 2012.
 97. ^ "Transcribe Bentham: Transcription Desk". Transcribe-bentham.da.ulcc.ac.uk. Retrieved 26 April 2012.
 98. ^ "Transcribe Bentham". Ucl.ac.uk. Retrieved 26 April 2012.
 99. ^ "PRHLT text indexing and search interface for Bentham Papers". prhlt.upv.es.
 100. ^ Marmoy, C.F.A. "The 'Auto-Icon' of Jeremy Bentham at University College, London". University College London. Archived from the original on 10 February 2007. Retrieved 3 March 2007. It seems that the case with Bentham's body now rested in New Broad Street; Southwood Smith did not remove to 38 Finsbury Square until several years later. Bentham must have been seen by many visitors, including Charles Dickens.
 101. ^ Smallman, Etan (12 July 2013). "Bentham's corpse attends UCL board meeting". Metro. Retrieved 12 June 2018.
 102. ^ Das, Subhadra (curator) (19 November 2018). The Boring Talks [#25 Jeremy Bentham's 'Auto-Icon'] (podcast). BBC.
 103. ^ "UCL Bentham Project". University College London. Archived from the original on 12 November 2010. Retrieved 22 July 2011.
 104. ^ Sarah Knapton (2 October 2017). "Severed head of eccentric Jeremy Bentham to go on display as scientists test DNA to see if he was autistic". Daily Telegraph. Retrieved 9 October 2017.
 105. ^ "About UCL Laws". University College London. 2009. Retrieved 11 April 2014.
 106. ^ "About us". Bentham IMF Limited. 2013. Retrieved 11 April 2014.

References

Further reading

External links