جرثقیل زنجیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مقاله فنی جرثقیل دستی-زنجیری

تاریخچه

جرثقیل‌های ابتدایی، اولین بار توسط یونانیان باستان و در اواخر قرن ۶ قبل از میلاد اختراع شدند و از آن برای حمل و نقل بلوک‌های سنگی در ساخت معابد استفاده می‌کردند. مصریان نیز برای انتقال آب با حجم بالا از رودخانه اقدام به ساخت نوعی جرثقیل ابتدایی نمودند. در هر صورت بشر به این نتیجه رسید که نیاز به این وسیله داشته و با گذشت زمان و تقریباً از اواخر قرن ۱۸ میلادی و جدی شدن انقلاب صنعتی جرثقیل‌ها در انواع مختلف ساخته شدند و با گذشت زمان جرثقیل‌های کوچک با توانایی تحمل بار بیشتر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای جابه جایی اشیا مختلف در محیط‌های کارگاهی، صنعتی و … از جرثقیل دستی استفاده می‌شود. این نوع جرثقیل جهت حمل و نقل کالا و لوازم سنگین در سایزها و تناژهای مختلف تولید شده‌است.Top of Form جرثقیل‌های زنجیری دستی، کارایی بسیار بالا و در عین حال کاربری بسیار ساده را در اختیار شما قرار می‌دهد، به این صورت که شما به عنوان کاربر این دستگاه پس از نصب، تنها با یک زنجیر سروکار دارید. با کشیدن این زنجیر به طرفین (به صورت عمودی) با صرف انرژی ناچیز اما تعداد دور بالا می‌توانید اجسام سنگین را در جهت عمودی جابه‌جا کنید. این ابزار کاربردهای زیادی داشته و نمونه ای از کاربردهای جرثقیل دستی در این قسمت آورده شده‌است.

جرثقیل زنجیری

جرثقیل‌های توسن در ۶ مدل با توان تحمل بارهای مختلف از ۵/۰ تن تا ۵ تن طراحی و تولید شده تا جوابگوی نیاز همه مصرف‌کنندگان باشد.

اما قبل از خرید جرثقیل باید بدانید که این ابزار دارای چه قطعاتی بوده و هر کدام از قطعات چه اهمیتی در عملکرد این ابزار دارد. ما در این مقاله ویژگی قطعات مهم جرثقیل توسن را به شما توضیح خواهیم داد:

فولاد آلیاژی سخت کاری شده

قطعات تحت بار جرثقیل از فولاد آلیاژی سخت کاری شده ساخته شده‌اند و در کنار قطعات با کیفیت، قطعات بزرگتری نسبت به نمونه‌های مشابه در بازار در این ابزار بکار گرفته شده‌است.

زنجیر تحت بار

زنجیر تحت بار گالوانیزه شده گرید ۸۰ در این محصول، تحت لیسانس ژاپن و با کیفیت بالا و مطابق با استاندارد ISO3077 تولید شده‌اند تا در برابر بارها و نیرو اعمالی مقاومت بالایی داشته باشند

جرثقیل زنجیری

قلاب ۴ پین با ضامن پهن فولادی

قلاب زنجیر یکی دیگر از قطعاتی است که برخلاف اغلب نمونه‌های موجود در بازار به صورت ۴ پین تولید شده تا ایمنی بیشتری در حمل بار به وجود آورد. این قلاب با ضامن پهن فولادی و فنر قوی تولید شده تا کاربر با اطمینان بیشتری حمل بار نماید.

بلبرینگ قفسه دار

اغلب برندهای موجود در بازار برای تعادل شفت جرثقیل از بوش فلزی یا رولبرینگ بدون قفسه استفاده می‌کنند که این کار موجب می‌شود در مدت کوتاهی عمل ساییده شدن قطعه در زمان کار با ابزار بیشتر شود؛ اما توسن از بلبرینگ قفسه دار استفاده نموده تا سایش قطعاتی مثل شفت را نداشته باشیم و در زمان حمل بار حرکت روانتر و در نتیجه سهولت در کار بار ابزار را داشته باشیم.

جرثقیل زنجیری

شفت بزرگ با دنده هزار خاری

شفت استفاده شده در این محصول نیز به صورت طراحی دنده هزار خاری تولید شده تا نسبت به نمونه شفت‌های دنده مارپیچی استحکام و ضریب اطمینان بالاتری داشته باشد.

جرثقیل زنجیری

چرخ دنده

چرخ دنده‌های مورد استفاده در این ابزار نیز تعداد دندانه بیشتری دارد که موجب افزایش سطح درگیری بین دنده‌ها شده و موجب بالا رفتن ضریب اطمینان تحمل بار می‌شود.

جرثقیل زنجیری

کلاچ و لنت بزرگتر و مطمئن تر

و اما یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های جرثقیل توسن نسبت به نمونه رایج در بازار سیستم کلاچ و لنت بزرگتر و مطمئن تر این ابزار به‌شمار می‌رود. توسن سعی کرده در سیستم کلاچ ابزار تغییراتی ایجاد کند تا سطح درگیری کلاچ بیشتر شده و در زمان ثابت شدن بار بر روی جرثقیل قدرت و تحمل نگهداری بار را با اطمینان بسیار بالایی داشته باشیم اما در نمونه‌های رایج این قطعات کوچکتر وضعیف تر طراحی شده‌اند. ضمناً جرثقیل توسن دارای دوشیطانک (ناخنی) بزرگتر نسبت به اغلب نمونه‌های بازار استفاده کرده و احتمال برگشت زنجیر را به صفر رسانده‌است.

جرثقیل زنجیری

این ابزار دارای قابلیت اطمینان از بار اضافه بوده و تا ۵/۱ برابر ظرفیت اسمی خود تحمل برداشت بار را خواهد داشت. در پایان باید بدانید که این ابزار با دارا بودن گواهی بازرسی عملکردی محصول از اطمینان عملکردی بالایی برخوردار می‌باشد.