جراح‌ماهی زرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جراح‌ماهی زرد
Zebrasoma flavescens Luc Viatour.jpg
آرایه‌شناسی (زیست‌شناسی)
فرمانرو: جانوران
شاخه: Chordata
رده: پرتوبالگان
راسته: سوف‌ماهی‌سانان
تیره: جراح‌ماهیان
سرده: جراح‌ماهی‌های بادبانی
Species: Z. flavescens
نام علمی
Zebrasoma flavescens

جراح‌ماهی زرد بانام علمی (Zebrasoma flavescens) یکی از شناخته شده ترین ماهیان اب شور است. این گونه در سراسر دنیا در میان اکواریوم داران بسیار محبوب می‌باشد.

جراح‌ماهی زرد یکی از معروف ترین و زیباترین جراح ماهیان آکواریوم‌های مرجانی بوده و از نظر شفافیت رنگی یکی از بهترین ماهیان آب شور محسوب می‌شود. گونه‌های بالغ تا ۲۰ سانتی‌متر از نظر طول بدنی و ۱ تا ۲ سانتی‌متر قطر بدنی رشد کنند. نرها عموماً از ماده‌ها بزرگتر هستند. این ماهی به رنگ زرد کاملاً شفاف بوده که در طول شب‌رنگ زرد بدن کم رنگ تر شده و هاله‌ای از رنگ قهوه‌ای همراه با نوار سفید کمرنگی در میانهٔ بدنش ایجاد می‌شود و این نوار سفید را گهگاه در طول روز نیز می‌توان دید. جراح ماهی بدنی بیضی شکل با دهانی پوزه مانند داشته که در تغذیه از جلبک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماهی تیغهٔ تیزی در ابتدای بالهٔ دمی خود دارد که جهت دفاع از خود به کار می‌برد. این ماهی به دلیل فعال بودن و مقاومت و سازگاری بالا در شرایط اسارت مورد علاقه تمام اکواریوم داران در تمام سطوح قرار دارد. به جز هم گونه‌های خود رفتاری ارام و صلح طلبانه با سایر ماهیان اکواریومی دارد. جهت تغذیه این ماهی از مقدار فراوان غذاهای گیاهی و جلبک‌های دریایی در اکواریوم استفاده شود که در سلامت و رنگ ان تاثیر گذار است هر چند در محیط بسته از غذاهای اماده و گوشتی نیز تغذیه می‌کند. در محیط طبیعی این ماهی از انواع جلبک‌ها و گیاهان دریایی تغذیه می‌کند. جراح‌ماهی زرد به خدمت رسانی به لاک پشتهای دریایی و پاک کردن جلبکهای مزاحم از بدن انها نیز می‌پردازند.

زیستگاه اصلی[ویرایش]

تصویر دو ماهی با پس زمینه سنگ‌های مرجانی
جراح‌ماهی زرد در زیستگاه طبیعش در هاواییKona

جراح ماهیان زرد را می‌توان در مناطق مرجانی با عمق ۲ تا ۴۶ متر در منطقه اقیانوس ارام، هند، شرق ژاپن و غرب هاوایی یافت. بیشتر جراح ماهیان زرد از منطقه هاوایی (حدود ۷۰ درصد) صید می‌شوند لذا این ماهی گاه به نام جراح هاوایی نیز نامیده می‌شود.

نگهداری در اکواریوم[ویرایش]

عکسی از جراح‌ماهی زرد در اکواریوم
در اسارت

برای نگهداری آن به آکواریومی با حداقل ۷۵ گالن گنجایش، مخفیگاه‌های فراوان، فضای شنای زیاد و نور مناسب نیاز است. جراح ماهیان زرد به صورت گسترده در اکواریوم نگهداری می‌شوند و در محیط بسته تا ۲۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. عمر انها تا ۳۰ سال در طبیعت ثبت شده است. در اسارت در اکواریوم عمری حداقل ۲ تا ۵ سال و در اکواریوم‌های بزرگ تا ۲۰ سال دارند و به طور متوسط بین ۵ تا ۱۰ سال در اسارت زنده می‌مانند. هرچند گاه ممکن است به دلیل شرایط نامناسب و نگهداری غلط در ماه‌های اول بمیرند. جراح زرد جز ماهیان نیمه مهاجم به حساب می اید و می‌توان از ان در اکواریوم همراه سایر ماهیان نیمه مهاجم نگهداری کرد. رفتار جراح زرد با سایرجراح ماهیان به خصوص از گونه Zebrasoma تهاجمی بوده و در صورت نگهداری در کنار سایر هم گونه‌ها به اکواریومی با بیش از ۱۵۰ گالن اب نیاز است. جراح‌ماهی زرد نیز مانند سایر جراح ماهی‌ها مستعد بیماری سفیدک است هر چند نسبت به سایر جراح ماهیان مقاومت بیشتری دارد. در صورتی که هنگام معرفی این ماهی به اکواریوم جدید از شک دمایی جلوگیری شود و استرس زیادی وارد نشود احتمال ابتلا به بیماری بسیار کمتر خواهد بود.

منابع[ویرایش]