تفکیک جنسیتی در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جدایی جنسیتی در ایران)
پرش به: ناوبری، جستجو
زنان در بازار شیراز.

جداسازی جنسیتی در ایران دارای سابقهٔ طولانی و پیچیده‌است. در بعضی از مکان‌ها مانند مدارس بین دانش‌آموزان جدایی جنسیتی وجود دارد اما در بعضی از مکان‌ها مثل دانشگاه‌ها جدایی جنسیتی وجود ندارد.

دوران رضا شاه[ویرایش]

رضا شاه علیه جدایی جنسیتی بود. او به دانشگاه تهران دستور داد تا برای اولین بار زنان را ثبت نام کنند. او به زور زنان را وادار به ترک حجاب می‌کرد.

پس از انقلاب اسلامی ایران[ویرایش]

جدایی جنسی در خیلی از مکان‌ها مانند ساحل‌ها، مدرسه‌ها، استخرها، کتابخانه‌ها، بعضی از رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی انجام شد. بر اساس قوانین، بخش‌های جداگانه‌ای در جلسات سیاسی، کنفرانس‌ها، مراسم ازدواج و تشییع جنازه باید برای زنان و مردان در نظر گرفته شود.

جدایی جنسیتی در مکان‌های عمومی مثل سواحل و استخرهای شنا در قانون تصریح شد و تکلیف شد.

ریشه‌های تفکیک جنسیتی در ایران[ویرایش]

حیدری بهترین راه برای ایجاد امنیت اخلاقی در جامعه را ایجاد پارک بانوان می‌داند و معتقد است که بهترین هدیه به بانوان تفکیک جنسیتی است.[۱]

مثال‌ها[ویرایش]

  • کمی بعد از صدور دستور دادگستری اصفهان برای برخورد با تورهای مختلط «کویر مرنجاب» در آذرماه ۱۳۹۴، اتوبوسی با ۳۲ گردشگر که بیشتر آن‌ها خانواده و متأهل بودند از تهران راهی اصفهان شد، قرار بود تور دو روزه‌ای در کویر ورزنه اجرا شود. در پلیس راه نایین وقتی راننده برای کنترل مدارک به پاسگاه مراجعه کرد، پلیس به آن اتوبوس و مسافران‌اش اجازه ورود به شهر را نداد و آن‌ها را به اتهام «اختلاط» متوقف کرد.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «- بهترین هدیه به بانوان تفکیک جنسیتی است». خبرگزاری مهر. ۱۳۹۳/۶/۱۰. بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۹-۰۴. 
  2. «نشستن زن و مرد کنار هم در اتوبوس ممنوع شد!». بینانیوز، ۲ دی ۱۳۹۴. بازبینی‌شده در ۹ فروردین ۱۳۹۶. 
  3. «شش ساعت توقیف در دمای زیر صفر به جرم سفر». بازبینی‌شده در ۹ فروردین ۱۳۹۶.