جت هوایی هریر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جت هوایی هریر
Harrier.gr7a.zd431.arp.jpg
یک جت هریر جی آر۷ اِی از آن اسکادران هوایی نیوال، نیروی دریایی رویال
نوع هواپیما هواپیمای جنگنده عمود پرواز/فرود و برخاست کوتاه
شرکت سازنده هاوکر سایدلی

بریتیش آئرواسپیس/مک دونل داگلاس/بوئینگ/بی اِی ای سیستمز

بکارگیرنده (ها) تفنگداران دریایی ایالات متحده
نیروی دریایی هند
نیروی دریایی اسپانیا
نیروی دریایی ایتالیا
آغاز ساخت ۱۹۶۹
توسعه یافته از هاوکر پی.۱۱۲۷/کسترل اف جی اِی.۱

هَریِر (به انگلیسی: Harrier Jump Jet) که به‌طور غیررسمی به نام جت پرنده نیز شناخته می‌شود، یکی از خانواده هواپیماهای نظامی است که که توانایی کاربردی پرواز عمودی/برخاست و فرود مسافت کوتاه را دارد. از نگاه تاریخی هریر در بریتانیا و از روی کاربری امکانات تک‌منظوره مانند پارک خودروها یا پاکسازی جنگل‌ها رشد پیدا کرد، برای دور نگه‌داشتن پایگاه‌های هوایی بزرگ آسیب‌پذیر در برابر سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی، پس از آن این طراحی در کشتی‌های هواپیمابر مورد استفاده قرار گرفت. همچنین یک وجه تمایز هریر با دیگر هواپیماهای تهاجمی غربیِ ساخته‌شده پس از جنگ جهانی دوم این بود که برخلاف اغلب آن هواپیماها، که سرعت‌های مافوق صوت داشتند، هریر سرعت مادون صوت داشت.

دو نسل از چهار گونه خانواده هریر وجود دارد:

  • هاوکر سایدلی هریر (به انگلیسی: Hawker Siddeley Harrier)
  • بریتیش آئرواسپیس سی هریر (به انگلیسی: British Aerospace Sea Harrier)
  • بوئینگ/بی اِی ای سیستمز اِی وی-۸بی هریر ۲ (به انگلیسی: Boeing/BAE Systems AV-8B Harrier II)
  • بی اِی ای سیستمز/بوئینگ هریر ۲ (به انگلیسی: BAE Systems/Boeing Harrier II)

هاوکر سایدلی هریر نخستین نسل از این هواپیما است که با نام هریر اِی وی-۸ اِی نیز شناخته می‌شود. سی هریر یک هواپیمای جنگنده شکاری/دفاعی بخش هوایی نیروی دریایی است. هریر اِی وی-۸بی و بی اِی ای به ترتیب گونه‌های آمریکایی و بریتانیایی نسل دوم این هواپیما هستند.

تولید[ویرایش]

به دنبال یک پیشرفت در شرکت موتورسازی بریستول در سال ۱۹۵۷، که در آن این شرکت موتور رانش مستقیم را طراحی نمود، هواپیمای هاوکر با طراحی ای برای یک جت هوایی که می‌توانست به ویژگی‌های خواسته شده ناتو در «یک جنگنده پشتیبانی تاکتیکی سبک» پاسخ دهد ساخته شد. برای رشد این پروژه پشتیبانی مالی از سوی خزانه داری اچ ام انگلستان صورت نگرفت، اما کمک‌های مورد نیاز از سوی پروژهٔ توسعهٔ سلاح‌های متقابل ناتو (MWDP) دریافت شد.

پی. ۱۱۲۷ به‌عنوان نمونه نخستین سفارش داده شد و در سال ۱۹۶۰ پرواز نمود. ناتو ویژگی‌هایی را برای یک هواپیمای عمود پرواز (ویتول: فرود و برخاست عمودی) توسعه داد، اما یکی از خواست‌های ناتو این بود که این هواپیما عملکردی مانند هواپیمای اف-۴ فانتوم ۲ داشته باشد. هاوکر از یک نسخه مافوق صوت از پی. ۱۱۲۷ با نام پی. ۱۱۵۰ و همچنین هاوکر پی. ۱۱۵۴ رونمایی کرد که در آن به ویژگی‌های عمود پروازی خواسته شده ناتو پرداخته شده‌بود، پی. ۱۱۵۴ یک پیروزی برای ناتو در رقابت و توسعه این نمونه‌ها بود که ادامه پیدا کرد.

منابع[ویرایش]