جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
الجبهة الدیموقراطیة لتحریر فلسطین
جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین
DFLP
دبیرکل نایف حواتمه
تأسیس ۱۹۶۹
ایدئولوژی سیاسی کمونیسم
مارکسیسم لنینیسم
ناسیونالیسم فلسطینی
ملیت فلسطینی
وبگاه DFLP-Palestine

جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین (به عربی: الجبهة الدیموقراطیة لتحریر فلسطین) سازمان مارکسیست لنینیست سیاسی و نظامی فلسطینی است که در سال ۱۹۶۹ با انشعاب از جبهه مردمی برای آزادی فلسطین تأسیس شد.

دبیرکل این سازمان از ابتدا تاکنون نایف حواتمه بوده‌است و به عنوان یک عضو سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) فعالیت می‌کنند. این سازمان معتقد است که آزادی فلسطینیان فقط از طریق یک انقلاب توده‌ای محقق خواهد شد.

تاریخچه[ویرایش]

نایف حواتمه رهبر سازمان نفر اول از راست در کنار یاسر عرفات و کمال ناصر در یک نشست خبری، ۱۹۷۰ در عمان، اردن

دلیل جدایی این گروه از جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، اختلاف در مورد اهمیت و اولویت فعالیت سیاسی و ایدئولوژیکی نسبت به مبارزه نظامی و عملیات‌های مسلحانه بود. جناح چپ‌گرای سازمان به رهبری نایف حواتمه در سال ۱۹۶۹ به این دلیل که رویکرد سازمان را بیش از حد نظامی می‌دانست، از گروه جدا شد و جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین را تأسیس کرد. این درحالی بود که یک سال پیش احمد جبرئیل فرمانده شاخه نظامی سازمان به دلیلی برعکس یعنی اولویت دادن به فعالیت‌های نظامی از سازمان خارج شده و گروهی نظامی را تشکیل داده بود.

در مه و ژوئن همین سال لیگ چپ‌گرای فلسطین و سازمان آزادی‌بخش مردمی فلسطین به این گروه پیوستند و جبهه دمکراتیک به سرعت به عنوان یک گروه روشنفکری که وضعیت خاورمیانه را با ایده‌های مارکسیستی تبیین می‌کرد شهرت یافت. نظریه‌پرداز مهم حزب یاسر عبد ربه بود.

این سازمان در دههٔ ۱۹۷۰ چندین بمب‌گذاری و حملهٔ نسبتاً کوچک را علیه اهداف اسرائیلی، هم در خود اسرائیل و هم در مناطق اشغالی، ترتیب داد. بزرگ‌ترین آن‌ها در سال ۱۹۷۴ رخ داد که اعضای این گروه با لباس سربازان اسرائیلی به داخل یک مدرسه نفوذ کرده و با تیراندازی ۲۷ نفر را کشته و ۱۳۴ نفر را مجروح کردند.

عملیات‌های این سازمان پس از آن نیز ادامه یافت و جبهه دمکراتیک شاهد رشد مداومی در تعداد اعضای خود بود. در ۱۹۷۸ به‌طور موقت به مخالفان عرفات در جبهه رفض پیوسته و از کمیته اجرایی ساف خارج شد. آن‌ها با سیاست مذاکره با اسرائیل کمیته اجرایی ساف به رهبری یاسر عرفات مخالف بودند.

جبهه دمکراتیک از ۱۹۸۸ به این سو فعالیت نظامی خود را به شدت کاهش داده و آن را به حملات گاه‌وبیگاه مرزی محدود کرده‌است.

در سال ۲۰۰۵ تیسیر خالد به عنوان کاندیدای این سازمان برای تصاحب پست ریاست حکومت خودگردان فلسطین ۳٫۳۵٪ آراء را به دست آورد. در انتخابات مجلس فلسطین ۲۰۰۶ نیز این حزب در ائتلاف با اتحادیه دمکراتیک فلسطین و حزب مردم فلسطین با فهرست البدیل در انتخابات شرکت کرد که موفق به کسب ۲٫۸٪ آراء و دو کرسی در مجلس شد.

جبهه دمکراتیک به‌طور سنتی سومین سازمان بزرگ در سازمان آزادی‌بخش فلسطین، پس از فتح و جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، به‌شمار می‌رود.

دیدگاه[ویرایش]

هدف جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین ایجاد یک فلسطین دمکراتیک مردمی است که اعراب و یهودیان بدون نزاع با یکدیگر در آن زندگی کنند. کشوری بی‌طبقه و بدور از تبعیض ملی که در آن اعراب و یهودیان هر دو فرهنگ ملی خود را پاس دارند.

دیدگاه سیاسی اصلی سازمان بر این مبنا استوار است که اهداف ملی فلسطینیان را می‌توان از طریق یک انقلاب توده‌ای و جنگی مردمی پیگیری کرد که به سرعت با دیدگاهی میانه‌روانه‌تر جایگزین شود و از قدرت گرفتن نیروهای افراطی و درگیری‌های نظامی جلوگیری شود.

روابط خارجی[ویرایش]

جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین از سوی دولت ایالات متحده آمریکا یا سازمان ملل یا اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته نمی‌شود.

حمایت‌های مالی و نظامی مختصری را از سوریه و لیبی دریافت می‌کند[۱] و عمدتاً در سوریه، لبنان و مناطق فلسطینی‌نشین فعال است. نایف حواتمه رهبر سازمان و بیشتر اعضای شورای مرکزی نیز در سوریه زندگی می‌کند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]