جایگاه سوخت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نمای متداول یک پمپ بنزین. (اتوبان کرج-قزوین، پشت ناصر آباد، آبیک، نوامبر ۲۰۱۷)

پمپ بنزین یا جایگاه سوخت محلی است که سوخت و روان‌سازها را برای خودروها عرضه می‌کند. در کشورها و زبان‌های مختلف به اسامی گوناگون مثل پمپ بنزین، پمپ گاز، ایستگاه گاز یا ایستگاه سرویس نامیده می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

عرضه بنزین را در ابتدا داروخانه‌ها بعهده داشتند و برای اولین بار خانم بنز در سال ۱۸۸۸ از اولین فروشنده بنزین که داروخانه‌ای در ویزلخ بود باک اتوموبیل خود را پر کرد. اولین جایگاه سوخت در جهان در ۱۹۰۵ در سنت لوئیس میزوری ساخته شد.

عرضه سوخت[ویرایش]

جایگاه سوخت در بندری در استکهلم

بیشترین محصول عرضه شده در جایگاه سوخت، بنزین است ولی بتدریج سوخت‌های دیگر مثل نفت چراغ، سوخت دیزل، سی‌ان‌جی، هیدروژن فشرده، هیدروژن مایع، سوخت اتانول و انرژی برقی نیز اضافه شده‌است.

سازه اکثر جایگاه‌ها شبیه به هم است و معمولاً مخزن در زیر زمین قرار دارد و سوخت به دستگاه تحویل دهنده پمپ می‌شود، مخزن به وسیلهٔ کامیون باری مخزنی پُر می‌گردد. بعضی جایگاه‌ها بنا به اقتضای کاربرد آن در بنادر ساخته شده‌اند که از آن‌ها برای سوخت رسانی به قایق‌های موتوری استفاده می‌شود.

خدمات[ویرایش]

دکه فروش سوخت در کامبوج

بسیاری از جایگاه‌ها علاوه بر عرضه سوخت، به خدمات دیگری هم می‌پردازند. خدمات فنی اتوموبیل و عرضه روان‌سازها و ایجاد دکه و فروشگاه و رستوران از خدمات دیگر بعضی از جایگاه‌ها هستند.

جایگاه های سوخت در ایران[ویرایش]

در ایران بنزین و گازوییل و گاز طبیعی با یارانه دولتی در اختیار مشتریان قرار میگیرد بنزینی که در امریکا بیشتر از 2 دلار در هرلیتر تقریبا 25 هزار تومان عرضا میشود در سال 1398 در ایران لیتر هزار و هر متر مکعب گاز طبیعی 600 تومان و گازوییل 300 تومان عرضه میشد که همین موضوع سبب قاچاق سوخت به کشورهای همسایه را فراهم می اورد با توجه به اینکه بیشتر جایگاهها در ایران خصوصی است و اصلاح قانون کار در دوران هاشمی رفسنجانی دست جایگاهداران در دادن حقوق کارگران جایگاهها باز است . گاها دیده میشود که جایگاهداران فقط حق بیمه پمپچی را میریزند و پمپچی باید حقوق خود را از فروش گازوییل و بنزین به قاچاقچیان و تجارت کارت سوخت تامین کند و یهنی یک جایگاه اگر 10 کارگر داشته باشد برای هر کارگر 3 میلیون و برای همه در ماه سی میلیون برای جایگاه دار منفعت دارد . نظارت شرکت ملی پخش فراورده های نفتی بر روی ساعات کاری و حقوق کارکنان وضعیتی را ایجاد کرده که قاچاق سوخت و فساد باید باشد تا چرخ زندگی کارکنان بچرخد.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]