جایزه بزرگ شلده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مسابقهٔ جایزه بزرگ شلده
اطلاعات مسابقه
تاریخ نیمهٔ آوریل
منطقه آنتورپ، بلژیک
نام محلی Scheldeprijs (هلندی)
مسابقه دوچرخه‌سواری جاده
رقابت UCI Europe Tour
نوع یک‌روزه
تاریخچه
اولین دوره ۱۹۰۷ (۱۹۰۷)
تعداد دوره‌ها ۱۰۵ (تا ۲۰۱۷)
اولین قهرمان  Maurice Leturgie (FRA)
بیشترین قهرمانی  مارسل کیتل (GER)
(۵ پیروزی)
قهرمان کنونی  مارسل کیتل (GER)

مسابقهٔ جایزه بزرگ شلده (هلندی: Scheldeprijs) یک مسابقهٔ یک‌روزهٔ دوچرخه‌سواری جاده است که به صورت سالیانه در بلژیک برگزار می‌شود. این مسابقه در آنتورپ آغاز و به شوتان ختم می‌شود و بخشی از تور اروپایی است. مسیر بیش از ۲۰۰ کیلومتری مسابقه، مسطح است و برای رکابزنان سرعتی مناسب است.[۱]

نخستین دورهٔ مسابقهٔ شلده در سال ۱۹۰۷ برگزار شد و کهن‌ترین مسابقهٔ دوچرخه‌سواری جاری در فلاندر است که قدمت آن شش سال بیشتر از تور فلاندر است. مسابقه تنها در دوران جنگ‌های جهانی برگزار نشد و صدمین دورهٔ خود را در سال ۲۰۱۲ جشن گرفت. مارسل کیتل آلمانی بیشترین تعداد پیروزی این مسابقه را در اختیار دارد.[۲]

تاریخچه[ویرایش]

فدراسیون دوچرخه‌سواری بلژیک شاخهٔ آنتورپ نخستین دورهٔ جایزه بزرگ شلده را در ۸ ژوئیه ۱۹۰۷ برگزار کرد.[۳] در نخستین سال‌های برگزاری آغاز و پایان مسابقه در آنتورپ بود. پس از آن افتتاحیه به مرکسم و سپس به دورنه منتقل شد. در سال ۱۹۹۶ دوباره افتتاحیه به مرکز آنتورپ بازگشت. موریس لتورژی فرانسوی برندهٔ نخستین دورهٔ مسابقه شد. ۴۶ سال طول کشید تا یک غیر بلژیکی دیگر برنده شود.

تا سال ۲۰۰۹ مسابقه در نیمهٔ آوریل در روز چهارشنبه پس از پاریس–روبه برگزار می‌شد. در سال ۲۰۱۰ زمان برگزاری مسابقه با مسابقهٔ خنت–ویووخم جابجا شد و اکنون در چهارشنبهٔ میان تور فلاندر و پاریس–روبه انجام می‌شود. این مسابقه پیشتر با نام جایزه بزرگ شلده شوتن و جایزه بزرگ شلده فلاندر شناخته می‌شد؛ ولی از سال ۲۰۱۰ جایزه بزرگ شلده نامیده می‌شود.

مسیر[ویرایش]

مسیر مسابقه شامل یک دور ۱۵۵ کیلومتری در محدودهٔ استان آنتورپ و پس از آن ۳ دور کوتاه‌تر به طول ۱۵ کیلومتر در شوتان و پیرامون آن انجام می‌شود. مسیر شامل هفت بخش سنگفرش به طول‌های ۱۳۰۰ تا ۳۰۰۰ متر است.[۴] آغاز غیررقابتی مسابقه در کرانهٔ رود شلده در مرکز آنتورپ انجام می‌شود. مسابقهٔ رسمی پس از طی چند کیلومتر در شوتان آغاز می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. "Scheldeprijs preview: Boonen to back off in sprinters' semi-classic". Velo News. 2012 Competitor Group, Inc. 3 April 2012. Retrieved 10 December 2012.
  2. Weislo, Laura. "Kittel wins Scheldeprijs for 5th time". cyclingnews.com. Immediate Media Company. Retrieved 5 April 2017.
  3. D'Arcy Price (12 April 2006). "94th Scheldeprijs Vlaanderen - 1.HC". Cycling News. Future Publishing Limited. Retrieved 10 December 2012.
  4. "Reflections from the cobbled classics". Cycling Tips. 27 April 2012. Retrieved 10 December 2012.

پیوند به بیرون[ویرایش]