جان دیویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
جان دیویی
Bust portrait of John Dewey, facing slightly left.
زاده۲۰ اکتبر ۱۸۵۹
برلینگتون، ورمانت، آمریکا
درگذشته۱ ژوئن ۱۹۵۲ (۹۲ سال)
نیویورک، آمریکا
دورهفلسفه قرن بیستم
منطقهفلسفه غرب
مکتبعمل‌گرایی
مهمترین علایقفلسفه آموزش و پرورش، معرفت‌شناسی، روزنامه‌نگاری، فلسفه اخلاق
ایده‌های اصلیReflective thinking
American Association of University Professors
Immediate empiricism
دادگاه‌های مسکو into Moscow show trials about لئون تروتسکی
Educational progressivism
Occupational psychosis
سازماندانشگاه میشیگان
دانشگاه شیکاگو
University of Chicago Laboratory Schools
دانشگاه کلمبیا
دانشگاهدانشگاه ورمانت
دانشگاه جانز هاپکینز
دیوئی در ۱۹۰۲

جان دیویی (به انگلیسی: John Dewey) (زاده ۲۰ اکتبر ۱۸۵۹ -در گذشت ۱ ژوئن ۱۹۵۲) یکی از معروفترین فیلسوفان آمریکایی قرن بیستم و از پیشتازان عمل گرایی (پراگماتیسم) است که آرای انقلابی‌اش در باب سرشت فلسفه، آموزش، جامعه و سیاست بحث‌های فراوانی را به وجود آورد.[۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

جان دیویی در روز بیستم اکتبر سال ۱۸۵۹ میلادی در شهر برلینگتون در ورمانت آمریکا به دنیا آمد. او بیست سال ابتدایی زندگی‌اش را در روستا گذراند و تحصیلات مقدماتی خود را در همان‌جا به پایان برد. او پس آن وارد دانشگاه جانز هاپکینز شد و در کنار تحصیل در رشته فلسفه به شغل آموزگاری در مدرسه نیز مشغول بود.

دانشگاه جان هاپکینز تا زمان فارغ‌التحصیلی او تحت سرپرستی جرج اس موریس بود که گرایش‌های آرمانگرایی داشت و توانسته بود ذهن دیویی را با اندوخته‌های خود در این خصوص مشغول کند. دیویی جان هاپکینز را به قصد تصاحب یک منصب پیشنهادی به سوی دانشگاه میشیگان ترک گفت.

اولین فعالیت جدی دیویی در فلسفه تلاشی بود که در خصوص ترکیب شیوه در حال پیدایش روانشناسی تجربی با پایه‌های اصلی آرمانگرایی موریس صورت داد.

دیویی طی دهه ۱۸۹۰ به‌ویژه بعد از حضورش در دانشگاه تازه تأسیس شیکاگو، ایلینوی در سال ۱۸۹۴، در آغار راهی قرار گرفت که شروعش منجر به فاصله گرفتن او از مابعدالطبیعه آرمانگرایی شد؛ روندی که دیویی در زندگینامه خود با نام «استبدادگرایی تا تجربه گرایی به آن اشاره داشته‌است. دیویی با تأثیر بسیار از «اصول روانشناسی» ویلیام جمیز، به رد ادعای آرمانگرایان پرداخت که در آن با مطالعه پدیده‌های تجربی، دنیا را ذهن انسان می‌دانستند.

مشاجره با رئیس دانشگاه شیکاگو، دیویی را در سال ۱۹۰۴ مجبور به ترک این دانشگاه کرد و پس از آن به تدریس در دانشگاه کلمبیا پرداخت و تا زمان بازنشستگی در این دانشگاه باقی‌ماند.

دیویی در طی این سال‌ها بسیاری از آثار ارزشمند خود را به رشته تألیف درآورد.[۲]

فلسفه[ویرایش]

در آخر قرن نوزدهم و اول قرن بیستم چرخشی در اندیشه‌های دیویی رخ می‌دهد که خودش نیز این چرخش را در زندگی‌نامه خودنوشتی، تحت عنوان «از مطلق‌گرایی تا فلسفه آزمایشی» شرح می‌دهد. اندیشه‌های دیویی تحت این چرخش از مطلق‌انگاری هگلی به سمت آزمون‌گرایی که از تأثیرات استانلی هال است و آزمایش، تجربه و کار علمی به معنای امپریسیسم رو می‌گرداند و تغییر لهجه می‌دهد. این چرخش را به صراحت خود دیویی هم بیان می‌کند و از زبان الاهیاتی که پیش از آن مطرح می‌کرد به یک زبان طبیعت‌گرایانه رو می‌کند و چنین چرخشی را در اندیشه خودش ترجمه می‌کند و از آن به بعد از مفاهیم و نظام واژگان جدید استفاده می‌کند.[۳]

عملگرایی[ویرایش]

جان دیویی فلسفه را با تمام ماجراهای حیات آدمی همراه می‌دانست. معتقد بود فلسفه یک فعالیت پی گیر در پژوهش و جستجویی آرزومندانه‌است. راه این جستجو راه آرام و مطابق با نقشه‌ای نیست که همه ما در هر وقت قادر به طی آن باشیم، زیرا در دنیایی که دایماً در تغییر و دگرگونی است، اندیشه‌ها مدام در تغییر هستند. اصطلاح «تغییر و دگرگونی» یکی از کلیدهای فلسفه دیویی است.

هدف دیویی این بود که فلسفه را به صورت یک علم درآورد. «بحث نکن! به فکر چاره‌ای باش» خلاصه فلسفه دیویی است. فلسفه عملی برای شرکت در کارهای دلیرانه و آزمایش‌های بزرگ است.

فلسفه سیاسی[ویرایش]

برخی بر این اعتقادند که دیویی پیشگام دغدغه‌های مربوط به ارتباط میان مکتب فردگرایی لیبرال و فضای اجتماعی است که در آن فرد مورد توجه‌است. در حقیقت گاهی دیوئی نه به عنوان جلودار بودن رورتی بلکه به عنوان یک نویسنده مانند چارلز تیلور، فیلسوف کانادایی، مطرح است که تمایل دارد میان دکترینی از خود یا سرشت اجتماع گرا با شکلی خودآگاه از لیبرالیسم از نظر تاریخی و فرهنگی، ارتباط برقرار کند. دیوئی را به عنوان منبعی الهام بخش برای مللی می‌دانند که در آن‌ها دمکراسی مشارکتی و مشورتی رونق دارد و گاهی اوقات او را پیش رو فیلسوف و نظریه‌پرداز آلمانی یورگن هابرماس می‌دانند.

دربارهٔ آموزش[ویرایش]

تئوری‌های آموزشی دیویی در کتابهای «عقاید آموزشی من» (۱۸۹۷)، «مدرسه و جامعه» (۱۹۰۰)، «کودک و برنامه آموزشی» (۱۹۰۲)، «دموکراسی و آموزش» (۱۹۱۶) و «تجربه و آموزش» (۱۹۳۸) معرفی شده. دیویی پیوسته نشان می‌دهد که آموزش و یادگیری فرایندهای اجتماعی هستند و در نتیجه مدرسه خود یک مؤسسه اجتماعی است که در آن اصلاح اجتماعی می‌تواند و باید شکل بگیرد. به علاوه، او باور داشت که دانش آموزان در یک محیط آموزشی که به آن‌ها اجازه تجربه و رابطه متقابل با برنامه درسی را می‌دهد می‌بالند و همه دانش آموزان باید امکان دخالت و همکاری در یادگیری خود را داشته باشند.

ایده‌های دموکراسی و اصلاح اجتماعی پیوسته در نوشته‌های دیویی پیرامون آموزش مطرح می‌شوند. او استدلال قوی برای اهمیت آموزش نه فقط به عنوان فضایی برای کسب دانش موضوعی، بلکه به عنوان فضایی برای یادگیری زندگی ارائه می‌کند. از این دیدگاه، هدف آموزش نباید صرفاً کسب یک سری مهارت‌های از پیش تعیین شده، که باید تحقق کامل قابلیت‌های فرد و کسب توانایی برای استفاده از آن مهارت‌ها برای منفعت جمعی باشد. او می‌گوید: «آماده کردن کودک برای زندگی آینده یعنی او را مسئول خود کردن و طوری تعلیمش دادن که بتواند آماده استفاده کامل از تمام قابلیت‌هایش باشد.» (۱۸۹۷و ص. ۶)[۴] علاوه بر کمک به دانش آموزان برای تحقق کامل قابلیت‌هایشان، دیویی اذعان می‌کند که مدارس و آموزش در ایجاد اصلاح و تغییر اجتماعی مؤثرند. او می‌گوید:

آموزش یک روش قانونمند کردن فرایند شریک شدن در آگاهی اجتماعی است و تطبیق فعالیت‌های فردی بر مبنای این آگاهی اجتماعی تنها راه بازسازی اجتماعی است (۱۸۹۷و ص. ۱۶) .

علاوه بر ایده‌هایش در مورد اینکه آموزش چیست و چه تأثیراتی باید بر جامعه داشته باشد، دیوی عقاید دقیقی هم در مورد نحوه پیاده‌سازی آموزش در کلاس درس داشت. در کتاب کودک و برنامه درسی (۱۹۰۲)، دیویی دو طریقه فکری اصلی و متعارض در مورد آموزش را به بحث می‌گذارد. طریقه اول بر مبنای برنامه درسی است و تمرکزش تقریباً به‌طور کامل روی موضوع درسی است که قرار است آموزش داده شود. دیویی معتقد است که ایراد اساسی این روش عدم فعالیت دانش آموزان است. در این چهارچوب بخصوص، «کودک صرفاً یک موجود ناپخته‌است که باید پخته شود، او یک موجود سطحی است که باید عمق پیدا کند»(۱۹۰۲، ص. ۱۳).[۵] او معتقد است که برای مؤثرترین آموزش، مطالب باید طوری ارائه شوند که دانش آموزان بتوانند بین اطلاعات و تجربه‌های قبلی خودشان ارتباط برقرار کنند و در نتیجه ارتباطشان با دانش جدید عمیق شود.

همزمان دیویی نسبت به زیاده‌روی‌های آموزش گران معتقد به کودک محوری که ادعا می‌کردند دنبال کنندگان راه او هستند بدبین بود و معتقد بود که اتکا زیاد روی کودک می‌تواند همانقدر برای فرایند یادگیری مضر باشد. به نظر او ایراد بالقوه این روش فکری این بود که اهمیت مطالب درسی و همچنین معلم را نادیده می‌گرفت.

برای حل این معضل، دیویی از ساختار آموزشی دفاع می‌کرد که تعادلی میان ارائه دانش و علاقه‌مندی‌ها و تجربیات کودک برقرار کند. او معتقد بود «کودک و برنامه درسی دو حدی هستند که یه فرایند واحد را تعریف می‌کنند. همان‌طور که دو نقطه یک خط راست را. در نتیجه موقعیت کنونی کودک و حقایق و واقعیت‌های علمی تدریس را تعریف می‌کنند.»(۱۹۰۲، ص. ۱۶) بر اساس این استدلال دیویی یکی از معروف‌ترین طرفداران یادگیری در عمل یا آموزش تجربی، که مرتبط با و نه هم‌معنی یادگیری تجربی است، شد. او ادعا می‌کرد که «دانش از تأثیراتی که اجسام طبیعی روی ما می‌گذارند به دست می‌آید، در نتیجه دستیابی به دانش بدون استفاده از این اجسام تأثیر گذار غیرممکن است»(۱۹۱۶/۲۰۰۹، ص ۲۱۷–۲۱۸).[۶] نظریات دیویی خیلی از الگوهای تجربی تأثیرگذار و طرفداران آن‌ها را تحت تأثیر قرار داد. خیلی از محققین حتی اعتبار یادگیری پروژه محور را که دانش آموز را در نقش یک محقق فعال قرار می‌دهد به او می‌دهند.

دیویی تصویری جدید نه فقط از آنچه در فرایند یادگیری باید اتفاق بیفتد که از نقشی که معلم در این فرایند باید به عهده بگیرد ارائه کرد. به نظر او، معلم نباید کسی باشد که در جلوی کلاس می‌ایستد و تکه‌های اطلاعات را پخش می‌کند که دانش آموزان منفعل آن‌ها را جذب کنند. بلکه معلم باید نقش راهنما و پیش برنده را به عهده بگیرد. آنطور که دیویی (۱۸۹۷) توضیح می‌دهد:

حضور معلم در مدرسه برای تحمیل کردن ایده‌های مشخص یا ایجاد عادت‌های بخصوص درکودک نیست بلکه برای این است که به عنوان یک عضو اجتماع تأثیراتی را که کودک تجربه می‌کند انتخاب می‌کند و به او کمک می‌کند که به نحو مناسب به آنها پاسخ دهد(ص. ۹)

در نتیجه معلم تبدیل به همراهی در فرایند یادگیری می‌شود که دانش آموزان را راهنمایی می‌کند تا بتوانند مستقلاً مفاهیم هر مبحث را کشف کنند. این فلسفه تبدیل به ایده‌ای بسیار محبوب و پر طرفدار در برنامه‌های تربیت معلم امروزی شده. «ژان دیوئی» یکی از نظر پردازان در زمینه تعلیم و تربیت است، با اتکا به فلسفه عمل گرایی، مدارس مترقی آینده را واجد ویژگی‌های خاص و متفاوت با مدارس زمانی خود می‌داند در نظر وی مدارس فردا محیط‌هایی فعال هستند که در آن هر روز شاگردان با تعدادی معلمان در فعالیت‌های گوناگون شرکت دارند، فعا لیت‌هایی که الزاماً آکادمیک نخواهند بود و به دین ترتیب «زندگی غیررسمی و سودمند» جایگزین «آموزش و پرورش متحجر و انعطاف‌ناپذیر سنتی می‌شود»

آثار[ویرایش]

 • طرح یک نظریه انتقادی در اخلاق (۱۸۸۱).
 • عقاید آموزشی من (۱۸۹۷).
 • مدرسه و جامعه (۱۹۰۰).
 • کودک و برنامه آموزشی (۱۹۰۲).
 • مطالعاتی در نظریه منطقی (۱۹۰۳). در این کتاب دیویی به دین خود نسبت به ویلیام جیمز اعتراف کرده‌است.
 • رغبت و کوشش در تعلیم و تربیت (۱۹۱۳)
 • فلسفه و سیاست آلمان (۱۹۱۵)
 • دموکراسی و تعلیم و تربیت (۱۹۱۶)
 • بازسازی در فلسفه (۱۹۲۰)
 • تجربه و طبیعت (۱۹۲۵)
 • اجتماع و مشکلات آن (۱۹۲۷)
 • در جستجوی یقین (۱۹۲۹)
 • فلسفه اصالت فرد، قدیم و جدید (۱۹۳۰)
 • هنر به منزلهٔ تجربه (۱۹۳۱)
 • تجربه و آموزش (۱۹۳۸).
 • منطق: نظریه تحقیق (۱۹۳۸). این آخرین کتاب را جان دیویی در ۷۹ سالگی نوشت. عده‌ای این کتاب را بزرگترین اثر او می‌دانند.[۷]

پی‌نوشت[ویرایش]

 1. جان دیویی و فلسفه عمل گرایی
 2. «جان دیویی». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ آوریل ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۴ آوریل ۲۰۱۰.
 3. خسرو باقری. «تصور ما از پراگماتیسم تحول نیافته‌است/ جان دیویی و نئوپراگماتیسم».
 4. جان دیویی، ۱۸۹۷، عقاید آموزشی من My Pedagogic Creed
 5. جان دیویی، ۱۹۰۲، کودک و برنامه درسی The Child and the Curriculum
 6. جان دیویی، ۲۰۰۹، دموکراسی و آموزش: درآمدی بر فلسفه آموزش Democracy and Education: And Introduction to the Philosophy of Education
 7. خبرگزاری مهر[پیوند مرده]
John Dewey
Bust portrait of John Dewey, facing slightly left.
Born(1859-10-20)October 20, 1859
Burlington, Vermont, United States
DiedJune 1, 1952(1952-06-01) (aged 92)
New York, New York, United States
Alma materUniversity of Vermont
Johns Hopkins University
Era20th-century philosophy
RegionWestern philosophy
SchoolPragmatism
Instrumentalism[1]
InstitutionsUniversity of Michigan
University of Chicago
University of Chicago Laboratory Schools
Columbia University
Main interests
Philosophy of education, epistemology, journalism, ethics
Notable ideas
Reflective thinking[2]
Functional psychology
American Association of University Professors
Immediate empiricism
Inquiry into Moscow show trials about Trotsky
Educational progressivism
Occupational psychosis

John Dewey (/ˈdi/; October 20, 1859 – June 1, 1952) was an American philosopher, psychologist, and educational reformer whose ideas have been influential in education and social reform. He is regarded as one of the most prominent American scholars in the first half of the twentieth century.[3][4]

The overriding theme of Dewey's works was his profound belief in democracy, be it in politics, education, or communication and journalism.[5] As Dewey himself stated in 1888, while still at the University of Michigan, "Democracy and the one, ultimate, ethical ideal of humanity are to my mind synonymous."[6] Known for his advocacy of democracy, Dewey considered two fundamental elements—schools and civil society—to be major topics needing attention and reconstruction to encourage experimental intelligence and plurality. Dewey asserted that complete democracy was to be obtained not just by extending voting rights but also by ensuring that there exists a fully formed public opinion, accomplished by communication among citizens, experts, and politicians, with the latter being accountable for the policies they adopt.

Dewey was one of the primary figures associated with the philosophy of pragmatism and is considered one of the fathers of functional psychology. His paper "The Reflex Arc Concept in Psychology," published in 1896, is regarded as the first major work in the (Chicago) functionalist school.[7][8] A Review of General Psychology survey, published in 2002, ranked Dewey as the 93rd most cited psychologist of the 20th century.[9]

Dewey was also a major educational reformer for the 20th century.[3] A well-known public intellectual, he was a major voice of progressive education and liberalism.[10][11] While a professor at the University of Chicago, he founded the University of Chicago Laboratory Schools, where he was able to apply and test his progressive ideas on pedagogical method.[12][13] Although Dewey is known best for his publications about education, he also wrote about many other topics, including epistemology, metaphysics, aesthetics, art, logic, social theory, and ethics.

Life and works

John Dewey was born in Burlington, Vermont to a family of modest means.[14] He was one of four boys born to Archibald Sprague Dewey and Lucina Artemisia Rich Dewey. Their second son was also named John, but he died in an accident on January 17, 1859. The second John Dewey was born October 20, 1859, forty weeks after the death of his older brother. Like his older, surviving brother, Davis Rich Dewey, he attended the University of Vermont, where he was initiated into Delta Psi, and graduated Phi Beta Kappa[15] in 1879. A significant professor of Dewey's at the University of Vermont was Henry Augustus Pearson Torrey (H. A. P. Torrey), the son-in-law and nephew of former University of Vermont president Joseph Torrey. Dewey studied privately with Torrey between his graduation from Vermont and his enrollment at Johns Hopkins University.[16][17]

After two years as a high-school teacher in Oil City, Pennsylvania and one year as an elementary-school teacher in the small town of Charlotte, Vermont, Dewey decided that he was unsuited for teaching primary or secondary school. After studying with George Sylvester Morris, Charles Sanders Peirce, Herbert Baxter Adams, and G. Stanley Hall, Dewey received his Ph.D. from the School of Arts & Sciences at Johns Hopkins University. In 1884, he accepted a faculty position at the University of Michigan (1884–88 and 1889–94) with the help of George Sylvester Morris. His unpublished and now lost dissertation was titled "The Psychology of Kant." In 1894 Dewey joined the newly founded University of Chicago (1894–1904) where he developed his belief in Rational Empiricism, becoming associated with the newly emerging Pragmatic philosophy. His time at the University of Chicago resulted in four essays collectively entitled Thought and its Subject-Matter, which was published with collected works from his colleagues at Chicago under the collective title Studies in Logical Theory (1903). During that time Dewey also initiated the University of Chicago Laboratory Schools, where he was able to actualize the pedagogical beliefs that provided material for his first major work on education, The School and Society (1899). Disagreements with the administration ultimately caused his resignation from the university, and soon thereafter he relocated near the East Coast. In 1899, Dewey was elected president of the American Psychological Association (A.P.A.). From 1904 until his retirement in 1930 he was professor of philosophy at Columbia University.[18] In 1905 he became president of the American Philosophical Association. He was a longtime member of the American Federation of Teachers.

Along with the historians Charles A. Beard and James Harvey Robinson, and the economist Thorstein Veblen, Dewey is one of the founders of The New School. Dewey's most significant writings were "The Reflex Arc Concept in Psychology" (1896), a critique of a standard psychological concept and the basis of all his further work; Democracy and Education (1916), his celebrated work on progressive education; Human Nature and Conduct (1922), a study of the function of habit in human behavior;[19] The Public and its Problems (1927), a defense of democracy written in response to Walter Lippmann's The Phantom Public (1925); Experience and Nature (1925), Dewey's most "metaphysical" statement; Impressions of Soviet Russia and the Revolutionary World (1929), a glowing travelogue from the nascent USSR;[20] Art as Experience (1934), Dewey's major work on aesthetics; A Common Faith (1934), a humanistic study of religion originally delivered as the Dwight H. Terry Lectureship at Yale; Logic: The Theory of Inquiry (1938), a statement of Dewey's unusual conception of logic; Freedom and Culture (1939), a political work examining the roots of fascism; and Knowing and the Known (1949), a book written in conjunction with Arthur F. Bentley that systematically outlines the concept of trans-action, which is central to his other works (see Transactionalism). While each of these works focuses on one particular philosophical theme, Dewey included his major themes in most of what he published. He published more than 700 articles in 140 journals, and approximately 40 books.

Reflecting his immense influence on 20th-century thought, Hilda Neatby wrote "Dewey has been to our age what Aristotle was to the later Middle Ages, not a philosopher, but the philosopher."[21]

Dewey married Alice Chipman in 1886 shortly after Chipman graduated with her PhB from the University of Michigan. The two had six children: Frederick Archibald Dewey, Evelyn Riggs Dewey, Morris (who died young), Gordon Chipman Dewey, Lucy Alice Chipman Dewey, and Jane Mary Dewey.[22][23] Alice Chipman died in 1927 at the age of 68; weakened by a case of malaria contracted during a trip to Turkey in 1924 and a heart attack during a trip to Mexico City in 1926, she died from cerebral thrombosis on July 13, 1927.[24] Dewey married Estelle Roberta Lowitz Grant, "a longtime friend and companion for several years before their marriage" on December 11, 1946.[25][26] At Roberta's behest, the couple adopted two siblings, Lewis (changed to John, Jr.) and Shirley.[27] John Dewey died of pneumonia on June 1, 1952 at his home in New York City after years of ill-health.[28][29] and was cremated the next day.[30]

The United States Postal Service honored Dewey with a Prominent Americans series 30¢ postage stamp in 1968.[31]

Visits to China and Japan

John Dewey and Hu Shih, circa 1938–1942.

In 1919, Dewey and his wife traveled to Japan on sabbatical leave. Though Dewey and his wife were well received by the people of Japan during this trip, Dewey was also critical of the nation's governing system and claimed that the nation's path towards democracy was "ambitious but weak in many respects in which her competitors are strong."[32] He also stated that "the real test has not yet come. But if the nominally democratic world should go back on the professions so profusely uttered during war days, the shock will be enormous, and bureaucracy and militarism might come back."[32]

During his trip to Japan, Dewey was invited by Peking University to visit China, probably at the behest of his former students, Hu Shih and Chiang Monlin. Dewey and his wife Alice arrived in Shanghai on April 30, 1919,[33] just days before student demonstrators took to the streets of Peking to protest the decision of the Allies in Paris to cede the German held territories in Shandong province to Japan. Their demonstrations on May Fourth excited and energized Dewey, and he ended up staying in China for two years, leaving in July 1921.[34]

In these two years, Dewey gave nearly 200 lectures to Chinese audiences and wrote nearly monthly articles for Americans in The New Republic and other magazines. Well aware of both Japanese expansionism into China and the attraction of Bolshevism to some Chinese, Dewey advocated that Americans support China's transformation and that Chinese base this transformation in education and social reforms, not revolution. Hundreds and sometimes thousands of people attended the lectures, which were interpreted by Hu Shih. For these audiences, Dewey represented "Mr. Democracy" and "Mr. Science," the two personifications which they thought of representing modern values and hailed him as "Second Confucius". Perhaps Dewey's biggest impact, however, was on the forces for progressive education in China, such as Hu Shih and Chiang Monlin, who had studied with him, and Tao Xingzhi, who had studied at Teachers College, Columbia University.[35]

Their letters from China and Japan describing their experiences to their family were published in 1920, edited by their daughter Evelyn.[36] During and after his visit his commentaries on China would be published in such periodicals as the New Republic, Asia, the China Review, and sometimes in newspapers like the Baltimore Sun. Though discussing Chinese philosophy but rarely, one article in 1922, "As the Chinese Think", discusses the teachings of Laozi and Confucius in an attempt to improve understanding of the Chinese in international business relations.[37]

Visit to Southern Africa

Dewey and his daughter Jane went to South Africa in July 1934, at the invitation of the World Conference of New Education Fellowship in Cape Town and Johannesburg, where he delivered several talks. The conference was opened by the South African Minister of Education Jan Hofmeyr, and Deputy Prime Minister Jan Smuts. Other speakers at the conference included Max Eiselen and Hendrik Verwoerd, who would later become prime minister of the Nationalist government that introduced Apartheid.[38] John and Jane's expenses were paid by the Carnegie Foundation. He also traveled to Durban, Pretoria and Victoria Falls in what was then Rhodesia (now Zimbabwe) and looked at schools, talked to pupils, and gave lectures to the administrators and teachers. In August 1934, Dewey accepted an honorary degree from the University of the Witwatersrand.[39]

Functional psychology

At the University of Michigan, Dewey published his first two books, Psychology (1887), and Leibniz's New Essays Concerning the Human Understanding (1888), both of which expressed Dewey's early commitment to British neo-Hegelianism. In Psychology, Dewey attempted a synthesis between idealism and experimental science.[1]

While still professor of philosophy at Michigan, Dewey and his junior colleagues, James Hayden Tufts and George Herbert Mead, together with his student James Rowland Angell, all influenced strongly by the recent publication of William James' Principles of Psychology (1890), began to reformulate psychology, emphasizing the social environment on the activity of mind and behavior rather than the physiological psychology of Wilhelm Wundt and his followers.

By 1894, Dewey had joined Tufts, with whom he would later write Ethics (1908) at the recently founded University of Chicago and invited Mead and Angell to follow him, the four men forming the basis of the so-called "Chicago group" of psychology.

Their new style of psychology, later dubbed functional psychology, had a practical emphasis on action and application. In Dewey's article "The Reflex Arc Concept in Psychology" which appeared in Psychological Review in 1896, he reasons against the traditional stimulus-response understanding of the reflex arc in favor of a "circular" account in which what serves as "stimulus" and what as "response" depends on how one considers the situation, and defends the unitary nature of the sensory motor circuit. While he does not deny the existence of stimulus, sensation, and response, he disagreed that they were separate, juxtaposed events happening like links in a chain. He developed the idea that there is a coordination by which the stimulation is enriched by the results of previous experiences. The response is modulated by sensorial experience.

Dewey was elected president of the American Psychological Association in 1899.

Timbre USA John Dewey oblW 21101968.jpg

In 1984, the American Psychological Association announced that Lillian Moller Gilbreth (1878–1972) had become the first psychologist to be commemorated on a United States postage stamp. However, psychologists Gary Brucato and John D. Hogan later made the case that this distinction actually belonged to John Dewey, who had been celebrated on an American stamp 17 years earlier. While some psychology historians consider Dewey more of a philosopher than a bona fide psychologist,[40] the authors noted that Dewey was a founding member of the A.P.A., served as the A.P.A.'s eighth president in 1899, and was the author of an 1896 article on the reflex arc which is now considered a basis of American functional psychology.[41]

Dewey also expressed interest in work in the psychology of visual perception performed by Dartmouth research professor Adelbert Ames Jr. He had great trouble with listening, however, because it is known Dewey could not distinguish musical pitches—in other words was tone deaf.[42]

Pragmatism, instrumentalism, consequentialism

Dewey sometimes referred to his philosophy as instrumentalism rather than pragmatism, and would have recognized the similarity of these two schools to the newer school named consequentialism. He defined with precise brevity the criterion of validity common to these three schools, which lack agreed-upon definitions:

But in the proper interpretation of "pragmatic," namely the function of consequences as necessary tests of the validity of propositions, provided these consequences are operationally instituted and are such as to resolve the specific problem evoking the operations, the text that follows is thoroughly pragmatic.[43]

His concern for precise definition led him to detailed analysis of careless word usage, reported in Knowing and the Known in 1949.

Epistemology

The terminology problem in the fields of epistemology and logic is partially due, according to Dewey and Bentley,[44] to inefficient and imprecise use of words and concepts that reflect three historic levels of organization and presentation.[45] In the order of chronological appearance, these are:

 • Self-Action: Prescientific concepts regarded humans, animals, and things as possessing powers of their own which initiated or caused their actions.
 • Interaction: as described by Newton, where things, living and inorganic, are balanced against something in a system of interaction, for example, the third law of motion states that for every action there is an equal and opposite reaction.
 • Transaction: where modern systems of descriptions and naming are employed to deal with multiple aspects and phases of action without any attribution to ultimate, final, or independent entities, essences, or realities.

A series of characterizations of Transactions indicate the wide range of considerations involved.[46]

Logic and method

Dewey sees paradox in contemporary logical theory. Proximate subject matter garners general agreement and advancement, while the ultimate subject matter of logic generates unremitting controversy. In other words, he challenges confident logicians to answer the question of the truth of logical operators. Do they function merely as abstractions (e.g., pure mathematics) or do they connect in some essential way with their objects, and therefore alter or bring them to light?[47]

Grave of Dewey and his wife in an alcove on the north side of the Ira Allen Chapel in Burlington, Vermont. The only grave on the University of Vermont campus

Logical positivism also figured in Dewey's thought. About the movement he wrote that it "eschews the use of 'propositions' and 'terms', substituting 'sentences' and 'words'." ("General Theory of Propositions", in Logic: The Theory of Inquiry) He welcomes this changing of referents "in as far as it fixes attention upon the symbolic structure and content of propositions." However, he registers a small complaint against the use of "sentence" and "words" in that without careful interpretation the act or process of transposition "narrows unduly the scope of symbols and language, since it is not customary to treat gestures and diagrams (maps, blueprints, etc.) as words or sentences." In other words, sentences and words, considered in isolation, do not disclose intent, which may be inferred or "adjudged only by means of context."[47]

Yet Dewey was not entirely opposed to modern logical trends. Concerning traditional logic, he states:

Aristotelian logic, which still passes current nominally, is a logic based upon the idea that qualitative objects are existential in the fullest sense. To retain logical principles based on this conception along with the acceptance of theories of existence and knowledge based on an opposite conception is not, to say the least, conductive to clearness—a consideration that has a good deal to do with existing dualism between traditional and the newer relational logics.

Louis Menand argues in The Metaphysical Club that Jane Addams had been critical of Dewey's emphasis on antagonism in the context of a discussion of the Pullman strike of 1894. In a later letter to his wife, Dewey confessed that Addams' argument was:

... the most magnificent exhibition of intellectual & moral faith I ever saw. She converted me internally, but not really, I fear. ... When you think that Miss Addams does not think this as a philosophy, but believes it in all her senses & muscles—Great God ... I guess I'll have to give it [all] up & start over again.

He went on to add:

I can see that I have always been interpreting dialectic wrong end up, the unity as the reconciliation of opposites, instead of the opposites as the unity in its growth, and thus translated the physical tension into a moral thing ... I don't know as I give the reality of this at all, ... it seems so natural & commonplace now, but I never had anything take hold of me so.[48]

In a letter to Addams, clearly influenced by his conversation with her, Dewey wrote:

Not only is actual antagonizing bad, but the assumption that there is or may be antagonism is bad—in fact, the real first antagonism always comes back to the assumption.

Aesthetics

Art as Experience (1934) is Dewey's major writing on aesthetics.

It is, in accordance with his place in the Pragmatist tradition that emphasizes community, a study of the individual art object as embedded in (and inextricable from) the experiences of a local culture. In the original illustrated edition, Dewey drew on the modern art and world cultures collection assembled by Albert C. Barnes at the Barnes Foundation, whose own ideas on the application of art to one's way of life was influenced by Dewey's writing. Barnes was particularly influenced by "Democracy and Education" (1916) and then attended Dewey's seminar on political philosophy at Columbia University in the fall semester of 1918.

On philanthropy, women and democracy

Dewey founded the University of Chicago laboratory school, supported educational organizations, and supported settlement houses especially Jane Addams' Hull House.[49]

Through his work at the Hull House serving on its first board of trustees, Dewey was not only an activist for the cause but also a partner working to serve the large immigrant community of Chicago and women's suffrage. Dewey experienced the lack of children's education while contributing in the classroom at the Hull House and the lack of education and skills of immigrant women.[50] Stengel argues:

Addams is unquestionably a maker of democratic community and pragmatic education; Dewey is just as unquestionably a reflector. Through her work at Hull House, Addams discerned the shape of democracy as a mode of associated living and uncovered the outlines of an experimental approach to knowledge and understanding; Dewey analyzed and classified the social, psychological and educational processes Addams lived.[49]

His leading views on democracy included:

First, Dewey believed that democracy is an ethical ideal rather than merely a political arrangement. Second, he considered participation, not representation, the essence of democracy. Third, he insisted on the harmony between democracy and the scientific method: ever-expanding and self-critical communities of inquiry, operating on pragmatic principles and constantly revising their beliefs in light of new evidence, provided Dewey with a model for democratic decision making ... Finally, Dewey called for extending democracy, conceived as an ethical project, from politics to industry and society.[51]

This helped to shape his understanding of human action and the unity of human experience.

Dewey believed that a woman's place in society was determined by her environment and not just her biology. On women he says, "You think too much of women in terms of sex. Think of them as human individuals for a while, dropping out the sex qualification, and you won't be so sure of some of your generalizations about what they should and shouldn't do".[50] John Dewey's support helped to increase the support and popularity of Jane Addams' Hull House and other settlement houses as well. With growing support, involvement of the community grew as well as the support for the women's suffrage movement.

As commonly argued by Dewey's greatest critics, he was not able to come up with strategies in order to fulfill his ideas that would lead to a successful democracy, educational system, and a successful women's suffrage movement. While knowing that traditional beliefs, customs, and practices needed to be examined in order to find out what worked and what needed improved upon, it was never done in a systematic way.[50] "Dewey became increasingly aware of the obstacles presented by entrenched power and alert to the intricacy of the problems facing modern cultures".[51] With the complex of society at the time, Dewey was criticized for his lack of effort in fixing the problems.

With respect to technological developments in a democracy:

Persons do not become a society by living in physical proximity any more than a man ceases to be socially influenced by being so many feet or miles removed from others.

His work on democracy influenced B.R. Ambedkar, one of his students, who later became one of the founding fathers of independent India.[52][53][54][55]

On education and teacher education

Education in the United States
Diploma icon.png Education portal
Flag of the United States.svg United States portal

Dewey's educational theories were presented in My Pedagogic Creed (1897), The School and Society (1900), The Child and the Curriculum (1902), Democracy and Education (1916), Schools of To-morrow (c1915) with Evelyn Dewey, and Experience and Education (1938). Several themes recur throughout these writings. Dewey continually argues that education and learning are social and interactive processes, and thus the school itself is a social institution through which social reform can and should take place. In addition, he believed that students thrive in an environment where they are allowed to experience and interact with the curriculum, and all students should have the opportunity to take part in their own learning.

The ideas of democracy and social reform are continually discussed in Dewey's writings on education. Dewey makes a strong case for the importance of education not only as a place to gain content knowledge, but also as a place to learn how to live. In his eyes, the purpose of education should not revolve around the acquisition of a pre-determined set of skills, but rather the realization of one's full potential and the ability to use those skills for the greater good. He notes that "to prepare him for the future life means to give him command of himself; it means so to train him that he will have the full and ready use of all his capacities" (My Pedagogic Creed, Dewey, 1897). In addition to helping students realize their full potential, Dewey goes on to acknowledge that education and schooling are instrumental in creating social change and reform. He notes that "education is a regulation of the process of coming to share in the social consciousness; and that the adjustment of individual activity on the basis of this social consciousness is the only sure method of social reconstruction".

In addition to his ideas regarding what education is and what effect it should have on society, Dewey also had specific notions regarding how education should take place within the classroom. In The Child and the Curriculum (1902), Dewey discusses two major conflicting schools of thought regarding educational pedagogy. The first is centered on the curriculum and focuses almost solely on the subject matter to be taught. Dewey argues that the major flaw in this methodology is the inactivity of the student; within this particular framework, "the child is simply the immature being who is to be matured; he is the superficial being who is to be deepened" (1902, p. 13).[56] He argues that in order for education to be most effective, content must be presented in a way that allows the student to relate the information to prior experiences, thus deepening the connection with this new knowledge.

At the same time, Dewey was alarmed by many of the "child-centered" excesses of educational-school pedagogues who claimed to be his followers, and he argued that too much reliance on the child could be equally detrimental to the learning process. In this second school of thought, "we must take our stand with the child and our departure from him. It is he and not the subject-matter which determines both quality and quantity of learning" (Dewey, 1902, pp. 13–14). According to Dewey, the potential flaw in this line of thinking is that it minimizes the importance of the content as well as the role of the teacher.

In order to rectify this dilemma, Dewey advocated for an educational structure that strikes a balance between delivering knowledge while also taking into account the interests and experiences of the student. He notes that "the child and the curriculum are simply two limits which define a single process. Just as two points define a straight line, so the present standpoint of the child and the facts and truths of studies define instruction" (Dewey, 1902, p. 16). It is through this reasoning that Dewey became one of the most famous proponents of hands-on learning or experiential education, which is related to, but not synonymous with experiential learning. He argued that "if knowledge comes from the impressions made upon us by natural objects, it is impossible to procure knowledge without the use of objects which impress the mind" (Dewey, 1916/2009, pp. 217–18).[57] Dewey's ideas went on to influence many other influential experiential models and advocates. Problem-Based Learning (PBL), for example, a method used widely in education today, incorporates Dewey's ideas pertaining to learning through active inquiry.[58]

Dewey not only re-imagined the way that the learning process should take place, but also the role that the teacher should play within that process. Throughout the history of American schooling, education's purpose has been to train students for work by providing the student with a limited set of skills and information to do a particular job. The works of John Dewey provide the most prolific examples of how this limited vocational view of education has been applied to both the K–12 public education system and to the teacher training schools who attempted to quickly produce proficient and practical teachers with a limited set of instructional and discipline-specific skills needed to meet the needs of the employer and demands of the workforce. In The School and Society (Dewey, 1899) and Democracy of Education (Dewey, 1916), Dewey claims that rather than preparing citizens for ethical participation in society, schools cultivate passive pupils via insistence upon mastery of facts and disciplining of bodies. Rather than preparing students to be reflective, autonomous and ethical beings capable of arriving at social truths through critical and intersubjective discourse, schools prepare students for docile compliance with authoritarian work and political structures, discourage the pursuit of individual and communal inquiry, and perceive higher learning as a monopoly of the institution of education (Dewey, 1899; 1916).

For Dewey and his philosophical followers, education stifles individual autonomy when learners are taught that knowledge is transmitted in one direction, from the expert to the learner. Dewey not only re-imagined the way that the learning process should take place, but also the role that the teacher should play within that process. For Dewey, "The thing needful is improvement of education, not simply by turning out teachers who can do better the things that are not necessary to do, but rather by changing the conception of what constitutes education" (Dewey, 1904, p. 18). Dewey's qualifications for teaching—a natural love for working with young children, a natural propensity to inquire about the subjects, methods and other social issues related to the profession, and a desire to share this acquired knowledge with others—are not a set of outwardly displayed mechanical skills. Rather, they may be viewed as internalized principles or habits which "work automatically, unconsciously" (Dewey, 1904, p. 15). Turning to Dewey's essays and public addresses regarding the teaching profession, followed by his analysis of the teacher as a person and a professional, as well as his beliefs regarding the responsibilities of teacher education programs to cultivate the attributes addressed, teacher educators can begin to reimagine the successful classroom teacher Dewey envisioned.

Professionalization of teaching as a social service

For many, education's purpose is to train students for work by providing the student with a limited set of skills and information to do a particular job. As Dewey notes, this limited vocational view is also applied to teacher training schools who attempt to quickly produce proficient and practical teachers with a limited set of instructional and discipline skills needed to meet the needs of the employer and demands of the workforce (Dewey, 1904). For Dewey, the school and the classroom teacher, as a workforce and provider of a social service, have a unique responsibility to produce psychological and social goods that will lead to both present and future social progress. As Dewey notes, "The business of the teacher is to produce a higher standard of intelligence in the community, and the object of the public school system is to make as large as possible the number of those who possess this intelligence. Skill, ability to act wisely and effectively in a great variety of occupations and situations, is a sign and a criterion of the degree of civilization that a society has reached. It is the business of teachers to help in producing the many kinds of skill needed in contemporary life. If teachers are up to their work, they also aid in the production of character."(Dewey, TAP, 2010, pp. 241–42).

According to Dewey, the emphasis is placed on producing these attributes in children for use in their contemporary life because it is "impossible to foretell definitely just what civilization will be twenty years from now" (Dewey, MPC, 2010, p. 25). However, although Dewey is steadfast in his beliefs that education serves an immediate purpose (Dewey, DRT, 2010; Dewey, MPC, 2010; Dewey, TTP, 2010), he is not ignorant of the impact imparting these qualities of intelligence, skill, and character on young children in their present life will have on the future society. While addressing the state of educative and economic affairs during a 1935 radio broadcast, Dewey linked the ensuing economic depression to a "lack of sufficient production of intelligence, skill, and character" (Dewey, TAP, 2010, p. 242) of the nation's workforce. As Dewey notes, there is a lack of these goods in the present society and teachers have a responsibility to create them in their students, who, we can assume, will grow into the adults who will ultimately go on to participate in whatever industrial or economical civilization awaits them. According to Dewey, the profession of the classroom teacher is to produce the intelligence, skill, and character within each student so that the democratic community is composed of citizens who can think, do and act intelligently and morally.

A teacher's knowledge

Dewey believed that the successful classroom teacher possesses a passion for knowledge and an intellectual curiosity in the materials and methods they teach. For Dewey, this propensity is an inherent curiosity and love for learning that differs from one's ability to acquire, recite and reproduce textbook knowledge. "No one," according to Dewey, "can be really successful in performing the duties and meeting these demands [of teaching] who does not retain [her] intellectual curiosity intact throughout [her] entire career" (Dewey, APT, 2010, p. 34). According to Dewey, it is not that the "teacher ought to strive to be a high-class scholar in all the subjects he or she has to teach," rather, "a teacher ought to have an unusual love and aptitude in some one subject: history, mathematics, literature, science, a fine art, or whatever" (Dewey, APT, 2010, p. 35). The classroom teacher does not have to be a scholar in all subjects; rather, a genuine love in one will elicit a feel for genuine information and insight in all subjects taught.

In addition to this propensity for study into the subjects taught, the classroom teacher "is possessed by a recognition of the responsibility for the constant study of school room work, the constant study of children, of methods, of subject matter in its various adaptations to pupils" (Dewey, PST, 2010, p. 37). For Dewey, this desire for the lifelong pursuit of learning is inherent in other professions (e.g. the architectural, legal and medical fields; Dewey, 1904 & Dewey, PST, 2010), and has particular importance for the field of teaching. As Dewey notes, "this further study is not a side line but something which fits directly into the demands and opportunities of the vocation" (Dewey, APT, 2010, p. 34).

According to Dewey, this propensity and passion for intellectual growth in the profession must be accompanied by a natural desire to communicate one's knowledge with others. "There are scholars who have [the knowledge] in a marked degree but who lack enthusiasm for imparting it. To the 'natural born' teacher learning is incomplete unless it is shared" (Dewey, APT, 2010, p. 35). For Dewey, it is not enough for the classroom teacher to be a lifelong learner of the techniques and subject-matter of education; she must aspire to share what she knows with others in her learning community.

A teacher's skill

The best indicator of teacher quality, according to Dewey, is the ability to watch and respond to the movement of the mind with keen awareness of the signs and quality of the responses he or her students exhibit with regard to the subject-matter presented (Dewey, APT, 2010; Dewey, 1904). As Dewey notes, "I have often been asked how it was that some teachers who have never studied the art of teaching are still extraordinarily good teachers. The explanation is simple. They have a quick, sure and unflagging sympathy with the operations and process of the minds they are in contact with. Their own minds move in harmony with those of others, appreciating their difficulties, entering into their problems, sharing their intellectual victories" (Dewey, APT, 2010, p. 36). Such a teacher is genuinely aware of the complexities of this mind to mind transfer, and she has the intellectual fortitude to identify the successes and failures of this process, as well as how to appropriately reproduce or correct it in the future.

A teacher's disposition

As a result of the direct influence teachers have in shaping the mental, moral and spiritual lives of children during their most formative years, Dewey holds the profession of teaching in high esteem, often equating its social value to that of the ministry and to parenting (Dewey, APT, 2010; Dewey, DRT, 2010; Dewey, MPC, 2010; Dewey, PST, 2010; Dewey, TTC, 2010; Dewey, TTP, 2010). Perhaps the most important attributes, according to Dewey, are those personal inherent qualities which the teacher brings to the classroom. As Dewey notes, "no amount of learning or even of acquired pedagogical skill makes up for the deficiency" (Dewey, TLS, p. 25) of the personal traits needed to be most successful in the profession.

According to Dewey, the successful classroom teacher occupies an indispensable passion for promoting the intellectual growth of young children. In addition, they know that their career, in comparison to other professions, entails stressful situations, long hours and limited financial reward; all of which have the potential to overcome their genuine love and sympathy for their students. For Dewey, "One of the most depressing phases of the vocation is the number of care worn teachers one sees, with anxiety depicted on the lines of their faces, reflected in their strained high pitched voices and sharp manners. While contact with the young is a privilege for some temperaments, it is a tax on others, and a tax which they do not bear up under very well. And in some schools, there are too many pupils to a teacher, too many subjects to teach, and adjustments to pupils are made in a mechanical rather than a human way. Human nature reacts against such unnatural conditions" (Dewey, APT, 2010, p. 35).

It is essential, according to Dewey, that the classroom teacher has the mental propensity to overcome the demands and stressors placed on them because the students can sense when their teacher is not genuinely invested in promoting their learning (Dewey, PST, 2010). Such negative demeanors, according to Dewey, prevent children from pursuing their own propensities for learning and intellectual growth. It can therefore be assumed that if teachers want their students to engage with the educational process and employ their natural curiosities for knowledge, teachers must be aware of how their reactions to young children and the stresses of teaching influence this process.

The role of teacher education to cultivate the professional classroom teacher

Dewey's passions for teaching—a natural love for working with young children, a natural propensity to inquire about the subjects, methods and other social issues related to the profession, and a desire to share this acquired knowledge with others—are not a set of outwardly displayed mechanical skills. Rather, they may be viewed as internalized principles or habits which "work automatically, unconsciously" (Dewey, 1904, p. 15). According to Dewey, teacher education programs must turn away from focusing on producing proficient practitioners because such practical skills related to instruction and discipline (e.g. creating and delivering lesson plans, classroom management, implementation of an assortment of content-specific methods) can be learned over time during their everyday school work with their students (Dewey, PST, 2010). As Dewey notes, "The teacher who leaves the professional school with power in managing a class of children may appear to superior advantage the first day, the first week, the first month, or even the first year, as compared with some other teacher who has a much more vital command of the psychology, logic and ethics of development. But later 'progress' may with such consist only in perfecting and refining skill already possessed. Such persons seem to know how to teach, but they are not students of teaching. Even though they go on studying books of pedagogy, reading teachers' journals, attending teachers' institutes, etc., yet the root of the matter is not in them, unless they continue to be students of subject-matter, and students of mind-activity. Unless a teacher is such a student, he may continue to improve in the mechanics of school management, but he cannot grow as a teacher, an inspirer and director of soul-life" (Dewey, 1904, p. 15). For Dewey, teacher education should focus not on producing persons who know how to teach as soon as they leave the program; rather, teacher education should be concerned with producing professional students of education who have the propensity to inquire about the subjects they teach, the methods used, and the activity of the mind as it gives and receives knowledge. According to Dewey, such a student is not superficially engaging with these materials, rather, the professional student of education has a genuine passion to inquire about the subjects of education, knowing that doing so ultimately leads to acquisitions of the skills related to teaching. Such students of education aspire for the intellectual growth within the profession that can only be achieved by immersing one's self in the lifelong pursuit of the intelligence, skills and character Dewey linked to the profession.

As Dewey notes, other professional fields, such as law and medicine cultivate a professional spirit in their fields to constantly study their work, their methods of their work, and a perpetual need for intellectual growth and concern for issues related to their profession. Teacher education, as a profession, has these same obligations (Dewey, 1904; Dewey, PST, 2010). As Dewey notes, "An intellectual responsibility has got to be distributed to every human being who is concerned in carrying out the work in question, and to attempt to concentrate intellectual responsibility for a work that has to be done, with their brains and their hearts, by hundreds or thousands of people in a dozen or so at the top, no matter how wise and skillful they are, is not to concentrate responsibility—it is to diffuse irresponsibility" (Dewey, PST, 2010, p. 39). For Dewey, the professional spirit of teacher education requires of its students a constant study of school room work, constant study of children, of methods, of subject matter in its various adaptations to pupils. Such study will lead to professional enlightenment with regard to the daily operations of classroom teaching.

As well as his very active and direct involvement in setting up educational institutions such as the University of Chicago Laboratory Schools (1896) and The New School for Social Research (1919), many of Dewey's ideas influenced the founding of Bennington College and Goddard College in Vermont, where he served on the Board of Trustees. Dewey's works and philosophy also held great influence in the creation of the short-lived Black Mountain College in North Carolina, an experimental college focused on interdisciplinary study, and whose faculty included Buckminster Fuller, Willem de Kooning, Charles Olson, Franz Kline, Robert Duncan, Robert Creeley, and Paul Goodman, among others. Black Mountain College was the locus of the "Black Mountain Poets" a group of avant-garde poets closely linked with the Beat Generation and the San Francisco Renaissance.

On journalism

Caricature of Dewey by André Koehne, 2006

Since the mid-1980s, Deweyan ideas have experienced revival as a major source of inspiration for the public journalism movement. Dewey's definition of "public," as described in The Public and its Problems, has profound implications for the significance of journalism in society. As suggested by the title of the book, his concern was of the transactional relationship between publics and problems. Also implicit in its name, public journalism seeks to orient communication away from elite, corporate hegemony toward a civic public sphere. "The 'public' of public journalists is Dewey's public."

Dewey gives a concrete definition to the formation of a public. Publics are spontaneous groups of citizens who share the indirect effects of a particular action. Anyone affected by the indirect consequences of a specific action will automatically share a common interest in controlling those consequences, i.e., solving a common problem.[59]
Since every action generates unintended consequences, publics continuously emerge, overlap, and disintegrate.

In The Public and its Problems, Dewey presents a rebuttal to Walter Lippmann's treatise on the role of journalism in democracy. Lippmann's model was a basic transmission model in which journalists took information given to them by experts and elites, repackaged that information in simple terms, and transmitted the information to the public, whose role was to react emotionally to the news. In his model, Lippmann supposed that the public was incapable of thought or action, and that all thought and action should be left to the experts and elites.

Dewey refutes this model by assuming that politics is the work and duty of each individual in the course of his daily routine. The knowledge needed to be involved in politics, in this model, was to be generated by the interaction of citizens, elites, experts, through the mediation and facilitation of journalism. In this model, not just the government is accountable, but the citizens, experts, and other actors as well.

Dewey also said that journalism should conform to this ideal by changing its emphasis from actions or happenings (choosing a winner of a given situation) to alternatives, choices, consequences, and conditions,[60] in order to foster conversation and improve the generation of knowledge. Journalism would not just produce a static product that told what had already happened, but the news would be in a constant state of evolution as the public added value by generating knowledge. The "audience" would end, to be replaced by citizens and collaborators who would essentially be users, doing more with the news than simply reading it. Concerning his effort to change journalism, he wrote in The Public and Its Problems: "Till the Great Society is converted in to a Great Community, the Public will remain in eclipse. Communication can alone create a great community" (Dewey, p. 142).

Dewey believed that communication creates a great community, and citizens who participate actively with public life contribute to that community. "The clear consciousness of a communal life, in all its implications, constitutes the idea of democracy." (The Public and its Problems, p. 149). This Great Community can only occur with "free and full intercommunication." (p. 211) Communication can be understood as journalism.

On humanism

As an atheist[61] and a secular humanist in his later life, Dewey participated with a variety of humanistic activities from the 1930s into the 1950s, which included sitting on the advisory board of Charles Francis Potter's First Humanist Society of New York (1929); being one of the original 34 signatories of the first Humanist Manifesto (1933) and being elected an honorary member of the Humanist Press Association (1936).[62]

His opinion of humanism is summarized in his own words from an article titled "What Humanism Means to Me", published in the June 1930 edition of Thinker 2:

What Humanism means to me is an expansion, not a contraction, of human life, an expansion in which nature and the science of nature are made the willing servants of human good.[63]

Social and political activism

While Dewey was at the University of Chicago, his letters to his wife Alice and his colleague Jane Addams reveal that he closely followed the 1894 Pullman Strike, in which the employees of the Pullman Palace Car Factory in Chicago decided to go on strike after industrialist George Pullman refused to lower rents in his company town after cutting his workers’ wages by nearly 30 percent. On May 11, 1894, the strike became official, later gaining the support of the members of the American Railway Union, whose leader Eugene V. Debs called for a nationwide boycott of all trains including Pullman sleeping cars. Considering most trains had Pullman cars, the main 24 lines out of Chicago were halted and the mail was stopped as the workers destroyed trains all over the United States. President Grover Cleveland used the mail as a justification to send in the National Guard, and ARU leader Eugene Debs was arrested. Dewey wrote to Alice: “The only wonder is that when the ‘higher classes’ – damn them – take such views there aren't more downright socialists.... [T]hat a representative journal of the upper classes – damn them again – can take the attitude of that harper's weekly,” referring to headlines such as “Monopoly” and “Repress the Rebellion,” which claimed, in Dewey's words, to support the sensational belief that Debs was a “criminal” inspiring hate and violence in the equally “criminal” working classes. He concluded: “It shows what it is to be a higher class. And I fear Chicago Univ. is a capitalistic institution – that is, it too belongs to the higher classes.”[64] Dewey was not a socialist like Debs, but he believed that Pullman and the workers must strive toward a community of shared ends following the work of Jane Addams and George Herbert Mead.

As a major advocate for academic freedom, in 1935 Dewey, together with Albert Einstein and Alvin Johnson, became a member of the United States section of the International League for Academic Freedom,[65] and in 1940, together with Horace M Kallen, edited a series of articles related to the Bertrand Russell Case.

As well as defending the independence of teachers and opposing a communist takeover of the New York Teachers' Union,[66] Dewey was involved in the organization that eventually became the National Association for the Advancement of Colored People, sitting as an executive on the NAACP's early executive board.[67] He was an avid supporter of Henry George's proposal for taxing land values. Of George, he wrote, "No man, no graduate of a higher educational institution, has a right to regard himself as an educated man in social thought unless he has some first-hand acquaintance with the theoretical contribution of this great American thinker."[68] As honorary president of the Henry George School of Social Science, he wrote a letter to Henry Ford urging him to support the school.[69]

He directed the famous Dewey Commission held in Mexico in 1937, which cleared Leon Trotsky of the charges made against him by Joseph Stalin,[70] and marched for women's rights, among many other causes.

In 1939, John Dewey was elected President of the League for Industrial Democracy, an organization with the goal of educating college students about the labor movement. The Student Branch of the L.I.D. would later become Students for a Democratic Society.[71]

Other interests

Dewey's interests and writings included many topics, and according to the Stanford Encyclopedia of Philosophy, "a substantial part of his published output consisted of commentary on current domestic and international politics, and public statements on behalf of many causes. (He is probably the only philosopher in this encyclopedia to have published both on the Treaty of Versailles and on the value of displaying art in post offices.)"[72]

In 1917, Dewey met F. M. Alexander in New York City and later wrote introductions to Alexander's Man's Supreme Inheritance (1918), Constructive Conscious Control of the Individual (1923) and The Use of the Self (1932). Alexander's influence is referenced in "Human Nature and Conduct" and "Experience and Nature."[73]

As well as his contacts with people mentioned elsewhere in the article, he also maintained correspondence with Henri Bergson, William M. Brown, Martin Buber, George S. Counts, William Rainey Harper, Sidney Hook, and George Santayana.

Criticism

Dewey is considered the epitome of liberalism by historians,[74][75] and sometimes was portrayed as "dangerously radical."[76] Meanwhile, Dewey was critiqued strongly by American communists because he argued against Stalinism and had philosophical differences with Marx, identifying himself as a democratic socialist.[77]

Historians have examined his religious beliefs. Biographer Steven C. Rockefeller traced Dewey's democratic convictions to his childhood attendance at the Congregational Church, with its strong proclamation of social ideals and the Social Gospel.[78] Historian Edward A. White suggested in Science and Religion in American Thought (1952) that Dewey's work led to the 20th-century rift between religion and science.

Academic awards

Honors

Publications

Besides publishing prolifically himself, Dewey also sat on the boards of scientific publications such as Sociometry (advisory board, 1942) and Journal of Social Psychology (editorial board, 1942), as well as having posts at other publications such as New Leader (contributing editor, 1949).

The following publications by John Dewey are referenced or mentioned in this article. A more complete list of his publications may be found at List of publications by John Dewey.

 • "The New Psychology", Andover Review, 2, 278–89 (1884)
 • Psychology (1887)
 • Leibniz's New Essays Concerning the Human Understanding (1888)
 • "The Ego as Cause" Philosophical Review, 3, 337–41 (1894)
 • "The Reflex Arc Concept in Psychology" (1896)
 • "My Pedagogic Creed" (1897)
 • The School and Society (1899)
 • The Child and the Curriculum (1902)
 • The Relation of Theory to Practice in Education (1904)
 • "The Postulate of Immediate Empiricism" (1905)
 • Moral Principles in Education (1909), The Riverside Press Cambridge, Project Gutenberg
 • How We Think (1910)
 • German Philosophy and Politics (1915)
 • Democracy and Education: an introduction to the philosophy of education (1916)
 • Reconstruction in Philosophy (1919)
 • China, Japan and the U.S.A. (1921)
 • Human Nature and Conduct: An Introduction to Social Psychology (1922)
 • Experience and Nature (1925)
 • The Public and its Problems (1927)
 • The Quest for Certainty, Gifford Lectures (1929)
 • The Sources of a Science of Education (1929), The Kappa Delta Pi Lecture Series
 • Individualism Old and New (1930)
 • Philosophy and Civilization (1931)
 • Ethics, second edition (with James Hayden Tufts) (1932)
 • Art as Experience (1934)
 • A Common Faith (1934)
 • Liberalism and Social Action (1935)
 • Experience and Education (1938)
 • Logic: The Theory of Inquiry (1938)
 • Freedom and Culture (1939)
 • Theory of Valuation (1939). ISBN 0-226-57594-2
 • Knowing and the Known (1949)
 • Unmodern Philosophy and Modern Philosophy ISBN 0809330792 (Lost in 1947, finally published in 2012)[79]

See also

 • The Philosophy of John Dewey, Edited by John J. McDermott. University of Chicago Press, 1981.
 • The Essential Dewey: Volumes 1 and 2. Edited by Larry Hickman and Thomas Alexander. Indiana University Press, 1998.
 • To those who aspire to the profession of teaching (APT). In Simpson, D.J., & Stack, S.F. (eds.), Teachers, leaders and schools: Essays by John Dewey (33–36). Carbonale, IL: Southern Illinois University Press, 2010.
 • The classroom teacher (CRT). In Simpson, D.J., & Stack, S.F. (eds.), Teachers, leaders and schools: Essays by John Dewey (153–60). Carbonale, IL: Southern Illinois University Press, 2010.
 • The duties and responsibilities of the teaching profession (DRT). In Simpson, D.J., & Stack, S.F. (eds.), Teachers, leaders and schools: Essays by John Dewey (245–48). Carbonale, IL: Southern Illinois University Press, 2010.
 • The educational balance, efficiency and thinking (EET). In Simpson, D.J., & Stack, S.F. (eds.), Teachers, leaders and schools: Essays by John Dewey (41–45). Carbonale, IL: Southern Illinois University Press, 2010.
 • My pedagogic creed (MPC). In Simpson, D.J., & Stack, S.F. (eds.), Teachers, leaders and schools: Essays by John Dewey (24–32). Carbonale, IL: Southern Illinois University Press, 2010.
 • Professional spirit among teachers (PST). In Simpson, D.J., & Stack, S.F. (eds.), Teachers, leaders and schools: Essays by John Dewey (37–40). Carbonale, IL: Southern Illinois University Press, 2010.
 • The teacher and the public (TAP). In Simpson, D.J., & Stack, S.F. (eds.), Teachers, leaders and schools: Essays by John Dewey (214–44). Carbonale, IL: Southern Illinois University Press, 2010.

Dewey's Complete Writings is available in 4 multi-volume sets (38 volumes in all) from Southern Illinois University Press:

 • The Early Works: 1892–1898 (5 volumes)
 • The Middle Works: 1899–1924 (15 volumes)
 • The Later Works: 1925–1953 (17 volumes)
 • Supplementary Volume 1: 1884–1951

The Collected Works of John Dewey: 1882–1953', The Correspondence of John Dewey 1871–1952, and The Lectures of John Dewey are available online via monographic purchase to academic institutions and via subscription to individuals, and also in TEI format for university servers in the Past Masters series. (The CD-ROM has been discontinued).

See also

Notes

 1. ^ a b Field, Richard. John Dewey in The Internet Encyclopedia of Philosophy. Northwest Missouri State University. Retrieved 29 August 2008.
 2. ^ John Dewey, How we think (1910), p. 9.
 3. ^ a b "PBS Online: Only A Teacher: Schoolhouse Pioneers". www.pbs.org. Retrieved 2019-08-29.
 4. ^ Hildebrand, David (2018), "John Dewey", in Zalta, Edward N. (ed.), The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Winter 2018 ed.), Metaphysics Research Lab, Stanford University, retrieved 2019-08-29
 5. ^ Festenstein, Matthew (2018), "Dewey's Political Philosophy", in Zalta, Edward N. (ed.), The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Fall 2018 ed.), Metaphysics Research Lab, Stanford University, retrieved 2019-08-29
 6. ^ Early Works, 1:128 (Southern Illinois University Press) op cited in Douglas R. Anderson, AAR, The Journal of the American Academy of Religion, Vol. 61, No. 2 (1993), p. 383
 7. ^ "John Dewey". psychology.jrank.org. Retrieved 2019-08-29.
 8. ^ Backe, Andrew (1999). "Dewey and the Reflex Arc: The Limits of James's Influence". Transactions of the Charles S. Peirce Society. 35 (2): 312–326. ISSN 0009-1774. JSTOR 40320763.
 9. ^ Haggbloom, Steven J.; Warnick, Renee; Warnick, Jason E.; Jones, Vinessa K.; Yarbrough, Gary L.; Russell, Tenea M.; Borecky, Chris M.; McGahhey, Reagan; Powell, John L., III; Beavers, Jamie; Monte, Emmanuelle (2002). "The 100 most eminent psychologists of the 20th century". Review of General Psychology. 6 (2): 139–52. CiteSeerX 10.1.1.586.1913. doi:10.1037/1089-2680.6.2.139.
 10. ^ Alan Ryan, John Dewey and the High Tide of American Liberalism, (1995), p. 32
 11. ^ Violas, Paul C.; Tozer, Steven; Senese, Guy B. (September 2004). School and Society: Historical and Contemporary Perspectives. McGraw-Hill Humanities/Social Sciences/Languages. p. 121. ISBN 978-0-07-298556-6.
 12. ^ "John Dewey's Laboratory School in Chicago". www.mi-knoll.de. Retrieved 2019-08-29.
 13. ^ "John Dewey (1859—1952)". The University of Tennessee at Martin.
 14. ^ Gutek, Gerald L. (2005). Historical and Philosophical Foundations of Education: A Biographical Introduction. Upper Saddle River, NJ: Pearson Education Inc. p. 338. ISBN 978-0-13-113809-4.
 15. ^ Who Belongs To Phi Beta Kappa, Phi Beta Kappa website, accessed Oct 4, 2009
 16. ^ bio of Dewey from Bowling Green State University Archived 2011-01-02 at the Wayback Machine
 17. ^ Louis Menand, The Metaphysical Club: A Story of Ideas in the United States. New York: Farrar, Staus and Giroux, 2002.
 18. ^ The New York Timesedition of January 19, 1953, page 27
 19. ^ John Dewey (1922). Human Nature and Conduct: An Introduction to Social Psychology. Henry Holt & Company. Retrieved February 2, 2018 – via Internet Archive.
 20. ^ John Dewey (1929), Impressons of Soviet Russia and the Revolutionary World, The New Republic. Also at Google Books
 21. ^ Hilda M. Neatby, So Little for the Mind (Toronto: Clarke Irwin & Co. Ltd., 1953), pp. 22–23.
 22. ^ Biography at Muskingum College Archived 2009-03-31 at the Wayback Machine
 23. ^ from The Dictionary of Women Worldwide: 25,000 Women Through the Ages
 24. ^ Simpson, Douglas J.; Foley, Kathleen C. (2004). "John Dewey and Hubbards, Nova Scotia". Education and Culture. 20 (2): 43–44.
 25. ^ Douglas J. Simpson and Kathleen C. Foley, "John Dewey and Hubbards, Nova Scotia," Education and Culture 20(2) (2004): 42, 52
 26. ^ "Archived copy". Archived from the original on 2005-12-31. Retrieved 2006-01-21.CS1 maint: archived copy as title (link)
 27. ^ Simpson, Douglas J.; Foley, Kathleen C. (2004). "John Dewey and Hubbards, Nova Scotia". Education and Culture. 20 (2): 55–56.
 28. ^ "Dr. John Dewey Dead at 92; Philosopher a Noted Liberal – The Father of Progressive Education Succumbs in Home to Pneumonia". New York Times. June 2, 1952. p. 1. Retrieved February 2, 2018.
 29. ^ Douglas J. Simpson and Kathleen C. Foley, "John Dewey and Hubbards, Nova Scotia," Education and Culture 20(2) (2004): 58–59
 30. ^ "John Dewey Chronology" 1952.06.02
 31. ^ Brody, Roger S. "30-cent Dewey". arago.si.edu. Smithsonian National Postal Museum. Retrieved 19 November 2017.
 32. ^ a b http://www.jaas.gr.jp/jjas/PDF/2007/No.18-107.pdf
 33. ^ Letters from China and Japan by Harriet Alice Chipman Dewey and John Dewey
 34. ^ Jessica Ching-Sze Wang. John Dewey in China: To Teach and to Learn. Albany: State University of New York Press, Suny Series in Chinese Philosophy and Culture, 2007. ISBN 9780791472033 pp. 3–5.
 35. ^ Wang, pp. 8–10, 13–14.
 36. ^ John Dewey, Harriet Alice Chipman Dewey Letters from China and Japan. New York,: E.P. Dutton, 1920; rpr. Project Guttenberg
 37. ^ http://enlight.lib.ntu.edu.tw/FULLTEXT/JR-PHIL/phil390561.pdf Published by University of Hawai'i Press. Philosophy East and West, Volume 61, Number 3, July 2011, pp. 468–91. Sor-hoon Tan. The Dao of Politics: Li (Rituals/Rites) and Laws as Pragmatic Tools of Government(Article).
 38. ^ Kraak, Andre; Young, Michael (2001). Education in Retrospect: Policy and Implementation since 1990. Human Sciences Research Council, Pretoria. ISBN 978-0-7969-1988-5.
 39. ^ Martin, Jay (2002). The Education of John Dewey. Columbia University Press. p. 406. ISBN 978-0231116763.
 40. ^ Benjamin, L.T. (2003). "Why Can't Psychology Get a Stamp?". Journal of Applied Psychoanalytic Studies. 5 (4): 443–54. doi:10.1023/A:1026071631669.
 41. ^ Brucato, G. & Hogan, J.D. (1999, Spring). "Psychologists on postage stamps" The General Psychologist, 34(1):65
 42. ^ Zeltner, Philip N. (1975). John Dewey's Aesthetic Philosophy. John Benjamins Publishing. p. 93. ISBN 90-6032-029-8.
 43. ^ Dewey, john (1938). Logic: The theory of Inquiry. NY: Holt, Rinehart, and Winston. p. iv.
 44. ^ John Dewey, Arthur Bentley, (1949). Knowing and the Known. Beacon Press, Boston.
 45. ^ John Dewey, Arthur Bentley, (1949). Knowing and the Known. Beacon Press, Boston, pp. 107–09.
 46. ^ John Dewey, Arthur Bentley, (1949). Knowing and the Known. Beacon Press, Boston, pp. 121–39.
 47. ^ a b Dewey, John (1938). "The Problem of Logical Subject Matter". Logic: The Theory of Inquiry.
 48. ^ Louis Menand. The Metaphysical Club p. 313
 49. ^ a b Stengel, Barbara. "Dewey's Pragmatic Poet: Reconstructing Jane Addams's Philosophical Impact". Project Muse: 29–39. Retrieved November 30, 2014.
 50. ^ a b c Upin, Jane S. (1993). ""Charlotte Perkins Gilman": Instrumentalism beyond Dewey:Hypatia". Hypatia. 8 (2): 38–63. doi:10.1111/j.1527-2001.1993.tb00090.x. JSTOR 3810336.
 51. ^ a b Westbrook, Robert B. (1992). "John Dewey and American Democracy". The American Historical Review. 97 (3): 919–20. doi:10.2307/2164912. JSTOR 2164912.
 52. ^ Ambedkar, Bhimrao. Annihilation of castes. Critical Quest. p. 64. ISBN 978-81-89524-21-0.
 53. ^ Behar, Anurag (2016-03-31). "Ambedkar's teacher". livemint.com.
 54. ^ "The like-mindedness of Dewey and Ambedkar". Forward Press. 2017-05-19. Retrieved 2018-05-17.
 55. ^ "Ambedkar's pragmatism drew heavily on the 1908 'Ethics'". Forward Press. 2018-01-05. Retrieved 2018-05-17.
 56. ^ Dewey, J. (1902). The child and the curriculum. Retrieved from https://books.google.com/books
 57. ^ Dewey, J. (2009). Democracy and education: An introduction to the philosophy of education. New York: WLC Books. (Original work published 1916)
 58. ^ Savery, J. R. (2006). Overview of Problem-based Learning: Definitions and Distinctions. Journal of Problem-based Learning, 1(1).
 59. ^ Dewey, J. 1927. The Public and its Problems. Henry Holt & Co., New York. p. 126.
 60. ^ John Corcoran . Conditions and Consequences. American Philosophy: an Encyclopedia. 2007. Eds. John Lachs and Robert Talisse. New York: Routledge. pp. 124–27.
 61. ^ A. G. Rud; Jim Garrison; Lynda Stone, eds. (2009). Dewey at One Hundred Fifty. Purdue University Press. p. 22. ISBN 9781557535504. With respect to his personal beliefs, Dewey wrote to Max Otto that "I feel the gods are pretty dead, tho I suppose I ought to know that however, to be somewhat more philosophical in the matter, if atheism means simply not being a theist, then of course I'm an atheist. But the popular if not the etymological significance of the word is much wider. ... Although he described himself as an atheist in one sense of the term, it is also clear that Dewey was opposed to militant atheism for the same reason that he was opposed to supernaturalism: he thought both positions dogmatic.
 62. ^ "John Dewey Chronology" 1934.04.08, 1936.03.12, 1940.09, and 1950.09.11.
 63. ^ "What Humanism Means to Me," first published in Thinker 2 (June 1930): 9–12, as part of a series. Dewey: p. lw.5.266 [The Collected Works of John Dewey, 1882–1953, The Electronic Edition]
 64. ^ Louis Menand, The Metaphysical Club, (New York: Farrar, Straus and Giroux, 2001), 285-333.
 65. ^ American Institute of Physics
 66. ^ Tiles, J. E. (1992). John Dewey: Political theory and social practice. ISBN 9780415053136.
 67. ^ https://www.naacp.org/nations-premier-civil-rights-organization/. Missing or empty |title= (help)
 68. ^ Dewey, J. (1927) An Appreciation of Henry George
 69. ^ Dewey, J. (1939) A Letter to Henry Ford Archived 2015-01-13 at the Wayback Machine
 70. ^ "Dewey Commission Report"
 71. ^ The Cambridge Companion to Dewey, edited by Molly Cochran. Cambridge University Press, 2010. p. xvii.
 72. ^ "Dewey's Political Philosophy" Stanford Encyclopedia of Philosophy
 73. ^ F. M. Alexander Constructive Conscious Control of the Individual, E. P. Dutton & Co., 1923 ISBN 0-913111-11-2
 74. ^ Alan Ryan, John Dewey and the high tide of American liberalism
 75. ^ William Paringer, John Dewey and the paradox of liberal reform (1990) p. 13
 76. ^ William R. Caspary, Dewey on Democracy. (2000)
 77. ^ Westbrook, Robert B (1993). John Dewey and American Democracy. Cornell University Press. ISBN 978-0-8014-8111-6.
 78. ^ Stephen Rockefeller, John Dewey: Religious Faith and Democratic Humanism, (1994), p. 13
 79. ^ Dewey worked on this book from 1939 before its loss in 1947. For a full account of this publication's history, see Philosophy Now magazine, here (link), accessed 3 June 2014.

References

 • Caspary, William R. Dewey on Democracy (2000). Cornell University Press.
 • Martin, Jay. The Education of John Dewey. (2003). Columbia University Press
 • Rockefeller, Stephen. John Dewey: Religious Faith and Democratic Humanism. (1994). Columbia University Press
 • Rud, A. G., Garrison, Jim, and Stone, Lynda (eds.) John Dewey at 150: Reflections for a New Century. West Lafayette: Purdue University Press, 2009.
 • Ryan, Alan. John Dewey and the High Tide of American Liberalism. (1995). W.W. Norton.
 • Westbrook, Robert B. John Dewey and American Democracy. (1993). Cornell University Press.

Further reading

 • Alexander, Thomas. John Dewey's Theory of Art, Experience, and Nature (1987). SUNY Press
 • Bernstein, Richard J. John Dewey (1966) Washington Square Press.
 • Boisvert, Raymond. John Dewey: Rethinking Our Time. (1997). SUNY Press
 • Campbell, James. Understanding John Dewey: Nature and Cooperative Intelligence. (1995) Open Court Publishing Company
 • Crick, Nathan. Democracy & Rhetoric: John Dewey on the Arts of Becoming (2010) University of South Carolina Press.
 • Fishman, Stephen M. and Lucille McCarthy. John Dewey and the Philosophy and Practice of Hope (2007). University of Illinois Press.
 • Garrison, Jim. Dewey and Eros: Wisdom and Desire in the Art of Teaching. Charlotte: Information Age Publishing, 2010. Original published 1997 by Teachers College Press.
 • Good, James (2006). A Search for Unity in Diversity: The "Permanent Hegelian Deposit" in the Philosophy of John Dewey. Lexington Books. ISBN 978-0-7391-1061-4.
 • Hickman, Larry A. John Dewey's Pragmatic Technology (1992). Indiana University Press.
 • Hook, Sidney. John Dewey: An Intellectual Portrait (1939)
 • Howlett, Charles F., and Audrey Cohan, eds. John Dewey: America's Peace-Minded Educator (Southern Illinois UP, 2016), 305 pp.
 • Kannegiesser, H. J. "Knowledge and Science" (1977). The Macmillan Company of Australia PTY Ltd.
 • Kengor, Paul (2010). Dupes: How America's Adversaries Have Manipulated Progressives for a Century. Intercollegiate Studies Institute. ISBN 978-1-4976-2085-8.
 • Knoll, Michael (2009) From Kidd to Dewey: The Origin and Meaning of "Social Efficiency". Journal of Curriculum Studies 41 (June), 3, pp. 361–91.
 • Knoll, Michael (2014) Laboratory School, University of Chicago. D. C. Phillips (ed) Encyclopaedia of Educational Theory and Philosophy, Vol. 2 (London: Sage), pp. 455–58.
 • Knoll, Michael (2014) John Dewey as Administrator: The Inglorious End of the Laboratory School in Chicago. Journal of Curriculum Studies, 47 (April), 2, pp. 203–52.
 • Lamont, Corliss (1959), (ed., with the assistance of Mary Redmer). Dialogue on John Dewey. Horizon Press
 • Morse, Donald J. Faith in Life: John Dewey's Early Philosophy. (2011). Fordham University Press
 • Pappas, Gregory. John Dewey's Ethics: Democracy as Experience. (2008) Indiana University Press.
 • Pring, Richard (2007). John Dewey: Continuum Library of Educational Thought. Continuum. ISBN 978-0-8264-8403-1.
 • Popkewitz, Thomas S. (ed). Inventing the Modern Self and John Dewey: Modernities and the Traveling of Pragmatism in Education. (2005) New York: Palgrave Macmillan.
 • Putnam, Hilary. "Dewey's Logic: Epistemology as Hypothesis". In Words and Life, ed. James Conant. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1994.
 • Ralston, Shane. John Dewey's Great Debates-Reconstructed. (2011). Information Age Publishing.
 • Richardson, Henry S (1998). "Truth and ends in Dewey". Canadian Journal of Philosophy. 28 (Supplement 1): 109–47. doi:10.1080/00455091.1998.10717497.
 • Rogers, Melvin. The Undiscovered Dewey: Religion, Morality, and the Ethos of Democracy (2008). Columbia University Press.
 • Roth, Robert J. John Dewey and Self-Realization. (1962). Prentice Hall
 • Rorty, Richard. "Dewey's Metaphysics". In The Consequences of Pragmatism: Essays 1972–1980. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1982.
 • Seigfried, Charlene Haddock, (ed.). Feminist Interpretations of John Dewey (2001). Pennsylvania State University Press
 • Shook, John. Dewey's Empirical Theory of Knowledge and Reality. (2000). The Vanderbilt Library of American Philosophy
 • Sleeper, R.W. The Necessity of Pragmatism: John Dewey's Conception of Philosophy. Introduction by Tom Burke. (2001). University of Illinois Press.
 • Talisse, Robert B. A Pragmatist Philosophy of Democracy (2007). Routledge
 • Michel Weber and Will Desmond (eds.). Handbook of Whiteheadian Process Thought (Frankfurt / Lancaster, Ontos Verlag, Process Thought X1 & X2, 2008.
 • White, Morton. The Origin of Dewey's Instrumentalism. (1943). Columbia University Press.

External links