جامعه دانش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جامعه دانش (به انگلیسی: Knowledge society)، دانش‌هایی را که ممکن است برای بهبود شرایط انسانی مورد استفاده قرار گیرد، ایجاد می‌کند، به اشتراک می‌گذارد و در دسترس همه اعضای جامعه قرار می‌دهد. تفاوت جامعه دانش با جامعه اطلاعاتی در اینست که در جامعه دانش اطلاعات به منابعی مبدل می‌شود که جامعه را برای انجام اقدام مؤثر توانمند می‌سازد در حالی که در جامعه اطلاعاتی تنها تولید و پخش داده‌های خام رخ می‌دهد.[۱] ظرفیت جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات در طول تاریخ جهان وجود داشته‌است. با این حال، ایده جامعه دانش امروزی مبتنی بر افزایش گسترده ایجاد اطلاعات و انتشار اطلاعات است که ناشی از نوآوری فناوریهای اطلاعات است.[۲] گزارش جهانی یونسکو جوامع دانش را تعریف و محتوا و آینده آن‌ها را ترسیم می‌کند.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Castelfranchi, C. (2007). Six critical remarks on science and the construction of the knowledge society. Journal of Science Communication, 6(4), 1-3.
  2. Vallima, J. & Hoffman, D. (2008). Knowledge society discourse and higher education. Higher Education, 56(3), 265-285.
  3. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (2005). Toward knowledge societies. UNESCO World Report. Conde-sur-Noireau, France: Imprimerie Corlet.