جامعه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

جامعه[۱] در اصطلاح جامعه‌شناسی گروه (های) انسانی است مشروط بر این که، دارای تعامل انسانی پایدار باشند که از نظر سرزمینی، حاکمیت یا انتظارات فرهنگی با هم وجه اشتراک دارند. جامعه خود به تناسب الگوی روابط بین افراد آن قابل دسته بندی به زیر مجموعه های جمعیتی است که ماحصل تجمیع آنها جامعه را بسازند.

در هر جامعه، باور ها و اعتقادات جمعی فارغ از معقول یا غیر معقول بودن آنها، الگو های رفتاری و هنجار های اجتماعی آن جامعه را می سازند که همواره می تواند دستخوش تغییرات تدریجی باشد.

مشارکت جمعی افراد جامعه فرصت ها و مزایایی را در اختیار افراد قرار می دهد که امکان تامین آن به شکل فردی متصور نیست.از این رو با تعریف جامعه با مفهوم منافع جمعی روبرو میشویم که باید آن را از منافع شخصی متمایز دانست، هر چند در بسیاری از موارد این دو مفهوم با هم همپوشانی دارند.

در یک مفهوم ساختارگرایانه، جامعه را می توان به عنوان یک بستر اقتصادی، صنعتی، فرهنگی دانست که از مجموعه متنوعی از افراد دانست که ضمن متمایز بودن از یکدیگر همواره با هم در تعامل اند و روابط عینی بین آنها برقرار است و مجموعه افراد غیر مرتبط که در یک محیط به سر می برند را نمی توان یک جامعه دانست. این تعامل حتماً تعامل فرهنگ ساختی و احیاناً منجر به تعامل علم ساختی هم هست؛ بنابراین، یک عده مهاجر یا پناهنده که مثلاً در یک اردوگاه، به مدت سه ماه گرد هم آمده‌اند اگر چه بسیار باشند، جامعه نیستند. زیرا شرط تعامل پایدار و تعامل فرهنگ ساختی را ندارد.

در درون جامعه، به دلیل وجود علایق مختلف انسان‌ها و گروه‌ها، تضادهای اجتماعی وجود دارند؛ اما با وجود تضاد تعادل و ثبات جامعه حفظ می‌گردد. در جامعه افراد نقش‌های گوناگونی را می‌پذیرند و به همان نسبت از مزایای اجتماعی مختلفی بهره‌مند می‌شوند. جامعه‌شناسی علمی است که مسایل عینی جامعه و پدیده اجتماعی می‌پردازد.


مفاهیم[ویرایش]

به شکل کلی جامعه به حدود استقلال اعضا در جمع توجه دارد که نه تنها در بین انسان ها، حتی در میمون های بزرگ مانند بابون ها، شمپانزه ها و در سطح کمتر در گوریل ها نیز وجود دارد. و انسان به تنهای مانند شرایط چون رابینسون کروزو قابل ارزیابی نیست و همه به نوعی درگیر در  میزان حدود منافع فردی و جمعی می گردند.

در علوم سیاسی[ویرایش]

در علوم سیاسی جوامع  از نظر ساختار سیاسی مورد توجه قرار دارند. به تناسب اندازه و پیچیدگی جوامع می توان دسته بندی های چون قوم، قبیله و در حد اعلا آن جوامع دولتی برای آن درنظر گرفت. این ساختارها بسته به شرایط فرهنگی ، جغرافیایی و تاریخی که این جوامع دارند، می تواند به اشکال و درجات مختلف قدرت سیاسی خود را بروز دهد.

در جامعه شناسی[ویرایش]

از نظر پیتر ال برگر جامعه یعنی " ...یک دست آورد انسانی و دیگر هیچ با این تفاوت که این دست آورد همچنان در حال تغییر و تاثیر گذاری بر تولیدکنندگان خود است". یعنی جامعه را انسان ها ایجاد کرده اند ولی این آفریده هر روز بر می گردد و انسان و الگوهایش را بازتعریف می کنند

گرهارد لنسکی جوامع را بر اساس سطح فن آوری، ارتباطات و اقتصادشان به پنج طبقه، دسته بندی می کند : 1- شکارچیان و جمع کننده ها 2- کشاورزی ساده 3-کشاورزی پیشرفته 4- صنعتی 5-ویژه (مانند جوامع ماهیگیری یا دریایی). مشابه همین عمل را پیشتر از آن مرتون فرید (انسان شناس) بر اساس تکامل و ساختار سلسله مراتب جامعه مبتنی بر نقش حاکمیت انجام داده بود که دسته بندی وی شامل چهار دسته می باشد.

 • گروه های شکارچی ( که وظایف و مسئولیت ها در آنها تقسیم شده بود) که در مرحله بعد به جوامع کشاورزی ختم میشود
 • جوامع قبیله ای که ساختار سلسله مراتبی و مقام و منزلت اجتماعی در سطح بسیار محدود وجود دارد.
 • جوامع سلسله مراتبی (کاست بندی شده) که توسط طبقه ارشد یا سردسته ها سرپرستی میشوند
 • جوامع متمدن که ترکیبی پیچیده از طبقه بندی ها و سازمان ها توسط دولت ها اداره و سازماندهی میشوند.


از دیدگاه زمانی برخی از فرهنگ ها به تدریج به سمت تکامل و پیچیده تر شدن سوق یافتند و الگو های اجتماعی آنها از مرحله ای به مرحله بعد ارتقاء یافت. قبایل شکارچی و خوشه چین با امکان ذخیره سازی خوراک یکجا نشین شدند و جوامع روستایی، کشاورزی را بوجود آوردند و به مرور روستا ها به شهر و شهر ها به کشور تبدیل شد.

انواع[ویرایش]

جوامع گروهی های اجتماعی هستند که تناسب سبک معیشت و نوع استفاده از فناوری برای تامین نیاز  های خود، قابل دسته بندی اند. هر چند در طول تاریخ انسان ها انواع متفاوتی از جوامع را بنا کرده اند ولی انسان شنانسان تمایل دارند که جوامع را براساس نظام طبقاتی و نحوه دسترسی به منابع، مزایای و قدرت دسته بندی کند چرا که تقریبا در تمام در جوامع به تدریج فرایند طبقه بندی اجتماعی رخ داده و اعضا آن جامعه به سطوح مختلفی از قدرت و ثروت و اعتبار دست می یابند که منجر به نابرابری در بین مردم می شود از این نظر کلیه جوامع را می توان به سه دسته اصلی پیشاصنعتی، صنعتی و پساصنعتی طبقه بندی نمود

پیشاصنعتی[ویرایش]

در یک جامعه پیش صنعتی ، تولید مواد غذایی که از طریق استفاده از نیروی انسانی و حیوانات انجام می شود ، اصلی ترین فعالیت اقتصادی بوده است. این جوامع با توجه به سطح فناوری و روش تولید مواد غذایی، به زیر مجموعه ها شکار و جمع آوری ، دامداری، باغداری ، کشاورزی و فئودال قابل تقسیم هستند.

شکار و جمع آوری[ویرایش]

در این جوامع روش اصلی تامین خوراک، جمع آوری روزانه گیاهان وحشی و شکار حیوانات وحشی بوده است. از این رو شکارچیان به طور مدام مجبور بودن برای تهیه غذا در حرکت باشند و امکان اسکان دائمی برای آنها وجود نداشته است و از این رو آثار باستانی چندانی از مردمان این دوره به جا نمانده است و معمولا در قالب گروه های کوچک که امکان تامین غذا از محدوده جغرافیایی شان ممکن بوده باشد در کنار هم زندگی می کردند. هر چقدر منابع غذایی محل فراوان تر بوده، امکان زندگی در گروه های بزرگتر نیز میسر میشده و همین افزایش تعداد اعضا گروه مبدا اولیه ایجاد ساختار های اجتماعی سلسله مراتبی را بوجود آورده که به شکل سرپرستی در بین آنها اجرا می شده است. ولی در کل به دلیل نیاز به چالاکی برای جابه جای به ندرت این فرصت را بوجود می آورده است که اعضا گروه از 100 نفر بیشتر شوند. در این جوامع هر چند اشکالی از ساختار سلسله مراتبی وجود داشته و رهبری شخصی یا کاریزماتیک وجود داشته ولی اساسا امتیازات و جایگاه افراد درون گروه نسبتا مساوی بوده و تصمیمات با توافق جمع گرفته میشده اند و صرفا در شرایط ویژه بوده است که رهبر یا رییس از قدرت خود استفاده می کرده است و یا اصولا قدرتی برایش متصور بوده است و هیچ نظام سیاسی مدونی در بین اعضا گروه وجود نداشته است. اکثر افراد این جوامع دارای اشتراکات فامیلی بوده اند و سازماندهی آن مشابه ساختار خانواده بوده که همین امر در فرایند آموزش و تولید هم اعضا را نسبت به هم مکلف می نموده است.

دامپرور یا دامدار[ویرایش]

این نوع جوامع نسبت به گونه قبلی پیشرفته تر محسوب می شدند و به جای جستجوی مداوم برای خوراک، افراد اقدام به رام و اهلی کردند حیوانات می کردند و خوراک خود را از آنها تامین می کردند ولی این شکل از زندگی افراد را وادار می کرده است که برای تامین خوراک حیوانات خود و استفاده از مراتع مناسب، به سبک زندگی عشایری سوق دهد. دراین روش تامین خوراک به روش مطمئن تری رخ می داد و مسیر حرکت افراد جامعه بیش تر قابل پیش بینی بوده است. افزایش سطح تولید خوراک امکان رشد جمعیت بیشتر را به این جوامع بخشید ولی از طرفی برای تولید مواد غذایی نیاز به نیرو انسانی کمتری بود. این موضوع باعث شد که افراد جامع فرصت تخصصی کردن مشاغل و مسئولیت ها را پیدا کنند که منجر به پیچیده تر شدن ساختار این جوامع نسبت به گروه اول شد. به عنوان مثال از نیرو مازاد بر نیاز برای تولید مواد غذایی گروهی به سمت ابزار سازی و تولید صنایع دستی و اسلحه سازی و حتی جواهر سازی کشیده شوند. اضافه محصول دراین روش تولید جامعه را به ایجاد ساختار های تجاری سوق داده و رونق و رواج تجارت موجب افزایش نابرابری در سطح جامعه انجامید. هر چه خانواده ای ابزار و کالا های بیشتری در اختیار داشت، قدرت بیشتری کسب می نمودند و بین اعضا جوامع نابرابری بیشتری را ایجاد می کرد. در این مرحله انسان انتقال اموال از نسلی به نسل بعد را آموخت که ریشه تمرکز ثروت و قدرت موروثی در جامعه گردید.

باغبانی یا باغداری[ویرایش]

استفاده از میوه و سبزیجات یکی از روش های تامین خوراک برای انسان بوده است که در جوامع باغدار مشابه آن چه در جوامع دامپرور دیده شد، برخی از گروه های انسانی با دخالت در فرآیند رشد گونه های گیاهی مد نظر خود مانند حذف و سوزاندن گیاهان غیر مفید و استفاده از خاکستر به عنوان کود و امثلهم سعی بر تامین ساده تر و بیشتر خوراک می نمودند و در این راه وابسته به نیرو انسانی و ابزار های ابتدای بودند. دراین روال گروه چند سالی از یک منطقه استفاده می کردند و بعد از اینکه زمین مورد استفاده بی ثمر میشد آن را به حال خودش رها می کردند و روندی مشابه را برای منطقه جدید دیگری را از سر می گرفتند. این روش هرچند به معنی یکجا نشینی بشر نبود ولی مدت نسبتا طولانی تر از جوامع پیش از خودش امکان اقی ماند در محل را داشتند و این موضوع باعث میشد که امکان ایجاد روستا های موقت و یا دائمی را به تناسب شرایط محل زیست را داشته باشند. در این دوره امکان ایجاد روستا های با جمعیت 30 الی 2000 برای بشر ممکن گردید.

در این جا نیز مشابه جوامع دامپرور، غذای اضافی منجر به پیچیده تر شدن نحوه تقسیم کار و افزایش جمعیت مازاد برای تولید خوراک گردید که منجر به تخصصی شدن مشاغل شد. از این مرحله به دلیل یکجا نشینی بیشتر آثار باستانی بیشتری به جامانده است. در این مرحله نابرابری در ثروت و قدرت به مراتب از مراحل قبل بیشتر شده و اشکال پیچیده تر ساختار های سیاسی ظهور پیدا کردند.

جوامع کشاورزی[ویرایش]

جوامع کشاورزی از پیشرفت های فناوری بیشتری برای کشت محصولات زراعی مورد نیاز در یک منطقه بزرگ استفاده می کردند و برخلاف جوامع باغداری محدود به مراقبت و استفاده از امکانات موجود نبودند. جامعه شناسان این مرحله  از رشد جوامع بشری را به نام انقلاب کشاورزی می شناسند و نام نهاده اند. در این جوامع امکان تامین خوراک از روش کشاورزی و نگهداری و پرورش حیوانات باعث گردید میزان محصول مازاد آنچنان زیاد شود که درصد بیشتری از افراد بدون نیاز از نگرانی در یافتن خوراک به شکل تخصصی تر به فعالیت های جنبی مورد نیاز جامع توجه کنند و شهر ها به عنوان مراکز صنفی حمایت از حاکمان، معلمان، صنعتگران، بازرگانان و حتی رهبران مذهبی به وجود آمدند.

همین امر باعث گردید درجه بندی های به مراتب بیشتری در سلسله مراتب اجتماعی بشر ایجاد شود. مثلا در دوران انسان گردآورنده و شکارچی نقش زن و مرد با هم تقریبا برابر بود و چه بسا زنان در گردآوری ازمردان موثر تر بودند ولی در ساختار جدید نقش زنان برای تهیه غذا کمرنگ تر شد و به تدریج باعث شد که تابع مردان گردند. با گسترش روستاها و شهرها به مناطق مجاور یکدیگر، ناگزیر تعداد درگیری جوامع مجاور نیز افزایش می یافت و به اجبار کشاورزان برای محافظت خود در برابر تهاجم همسایگان مجبور به تامین خوراک و امکانات برای گروه جنگاوران خود گشتند که به تدریج همین گروه جنگاوران به شکل طبقه اشراف سیستم حکومتی جدیدی را در جامعه ایجاد کردند که خود باعث آن میشد که در درون جامعه گروهی از فرادستان امکان استفاده بیشتر از کالا ها و امکانات اعضا فرودست جامعه را پیدا کنند.

جوامع فئودال[ویرایش]

فئودالیسم نوعی از جامع است که مبتنی برا ماکلیت زمین شکل گرفته بود. برخلاف کشاورزان امروزی، در جوامع فئودالی، افراد مکلف بودند بر روی زمین های ارباب خود کار کنند و در مقابل از حمایت نظامی اربابان استفاده کنند. در عمل در این روش اربابان از دهقانان باعث خدماتی محدود و حق امتیاز مالکیت زمین سوء استفاده می کردند. و ساختاری را ایجاد کردن که املاک یک قلمرو فئودالی در نسل های متمادی در اختیار یک گروه محدود باقی بماند و خانواده های دهقانان آن قلمرو نیز مکلف بودند که نسل ها در همان زمین ها به ارائه خدمت به اربابان خود ادامه دهند.

جوامع صنعتی[ویرایش]

در بازه سده های پانزدهم و شانزدهم یک سیستم اقتصادی جدید به تدریج شروع به جایگزینی با روش فئودالیسم نمود. سرمایه داری با رقابت آزاد که منبع تولید ثروت از زمین را به ارزش تولید و مالکیت ابزار تولید جایگزین کرد. فرصت اکتشاف در سرزمین های جدید قاره امریکا و تجارت فلزات و ابریشم و ادویه خارجی در جوامع اروپایی موتور محرکه این سیستم جدید اقتصادی گردید.

استفاده از نیرو ماشین آلات صنعتی باعث افزایش چشمگیر بهره وری شد و این افزایش بهره وری باعث مازاد تولید به مراتب بیشتر از دوران پیشین گردید و این افزایش صرفا در حوزه محصولات کشاورزی و خوراک نبود و شامل کالاهای تولیدی نیز می شد.

افزایش تولید منجربه افزایش رشد جمعیت و به دنبال آن افزایش نیرو مازاد بیشتر گردید به شکلی که در مراحل اولیه مردم مجبور به مهاجرت به شهر ها و در مراحل بعد به سرزمین های دورتر گردید. این افزایش تعداد نیرو کار باعث گردید که سرمایه داران بتواند با دستمزدهای بسیار پایین امکان بهره برداری از نیرو کار را بیابند که منجر به تشدید نابرابری در جامعه نسبت به کلیه ادوار پیشین گردد.

جوامع پسا صنعتی[ویرایش]

جوامع پسا صنعتی جوامعی هستند که بیش از این که متاثر از فرایند تولید کالا باشند تحت سلطه و سیطره اطلاعات، خدمات و فناوری بالا هستند. اکنون جوامع پیشرفته صنعتی بیشتر شاهد تغییر در بخش خدمات هستند تا تولید. به شکلی که مثلا در ایالات متحده بیش از نیمی از نیرو کار در بخش صنایع خدماتی به کارگرفته میشوند که زمینه های مانند خدمات دولتی، تحقیق، آموزش، بهداشت، فروش، قانون و بانکداری از شاخص ترین آنها می باشند.

پانویس[ویرایش]

 1. «جامعه» [جامعه‌شناسی] هم‌ارزِ «society»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر نهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۱۸-۴ (ذیل سرواژهٔ جامعه)

منابع[ویرایش]

 • آناتومی جامعه یا سنة الله: مقدمه‌ای بر جامعه‌شناسی کاربردی، فرامرز رفیع پور، تهران: انتشارات کاوه، ۱۳۷۷

پیوند به بیرون[ویرایش]

https://en.wikipedia.org/wiki/Society

A society is a group of individuals involved in persistent social interaction, or a large social group sharing the same geographical or social territory, typically subject to the same political authority and dominant cultural expectations. Societies are characterized by patterns of relationships (social relations) between individuals who share a distinctive culture and institutions; a given society may be described as the sum total of such relationships among its constituent of members. In the social sciences, a larger society often exhibits stratification or dominance patterns in subgroups.

Societies construct patterns of behavior by deeming certain actions or speech as acceptable or unacceptable. These patterns of behavior within a given society are known as societal norms. Societies, and their norms, undergo gradual and perpetual changes.

Insofar as it is collaborative, a society can enable its members to benefit in ways that would otherwise be difficult on an individual basis; both individual and social (common) benefits can thus be distinguished, or in many cases found to overlap. A society can also consist of like-minded people governed by their own norms and values within a dominant, larger society. This is sometimes referred to as a subculture, a term used extensively within criminology.

More broadly, and especially within structuralist thought, a society may be illustrated as an economic, social, industrial or cultural infrastructure, made up of, yet distinct from, a varied collection of individuals. In this regard society can mean the objective relationships people have with the material world and with other people, rather than "other people" beyond the individual and their familiar social environment.

Etymology and usage[edit]

A half-section of the 12th-century South Tang Dynasty version of Night Revels of Han Xizai, original by Gu Hongzhong. The painting portrays servants, musicians, monks, children, guests, and hosts all in a single social environment. It serves as an in-depth look into the Chinese social structure of the time.

The term "society" came from the Latin word societas, which in turn was derived from the noun socius ("comrade, friend, ally"; adjectival form socialis) used to describe a bond or interaction between parties that are friendly, or at least civil. Without an article, the term can refer to the entirety of humanity (also: "society in general", "society at large", etc.), although those who are unfriendly or uncivil to the remainder of society in this sense may be deemed to be "antisocial". However, the Scottish economist, Adam Smith taught instead that a society "may subsist among different men, as among different merchants, from a sense of its utility without any mutual love or affection, if only they refrain from doing injury to each other."[1]

Used in the sense of an association, a society is a body of individuals outlined by the bounds of functional interdependence, possibly comprising characteristics such as national or cultural identity, social solidarity, language, or hierarchical structure.

Conceptions[edit]

Society, in general, addresses the fact that an individual has rather limited means as an autonomous unit. The great apes have always been more (Bonobo, Homo, Pan) or less (Gorilla, Pongo) social animals, so Robinson Crusoe-like situations are either fictions or unusual corner cases to the ubiquity of social context for humans, who fall between presocial and eusocial in the spectrum of animal ethology.

Cultural relativism as a widespread approach or ethic has largely replaced notions of "primitive", better/worse, or "progress" in relation to cultures (including their material culture/technology and social organization).

According to anthropologist Maurice Godelier, one critical novelty in society, in contrast to humanity's closest biological relatives (chimpanzees and bonobos), is the parental role assumed by the males, which supposedly would be absent in our nearest relatives for whom paternity is not generally determinable.[2][3]

In political science[edit]

Societies may also be structured politically. In order of increasing size and complexity, there are bands, tribes, chiefdoms, and state societies. These structures may have varying degrees of political power, depending on the cultural, geographical, and historical environments that these societies must contend with. Thus, a more isolated society with the same level of technology and culture as other societies is more likely to survive than one in close proximity to others that may encroach on their resources. A society that is unable to offer an effective response to other societies it competes with will usually be subsumed into the culture of the competing society.

In sociology[edit]

The social group enables its members to benefit in ways that would not otherwise be possible on an individual basis. Both individual and social (common) goals can thus be distinguished and considered. Ant (formicidae) social ethology.

Sociologist Peter L. Berger defines society as "...a human product, and nothing but a human product, that yet continuously acts upon its producers." According to him, society was created by humans, but this creation turns back and creates or molds humans every day.[4]

Canis lupus social ethology

Sociologist Gerhard Lenski differentiates societies based on their level of technology, communication, and economy: (1) hunters and gatherers, (2) simple agricultural, (3) advanced agricultural, (4) industrial, and (5) special (e.g. fishing societies or maritime societies).[5] This is similar to the system earlier developed by anthropologists Morton H. Fried, a conflict theorist, and Elman Service, an integration theorist, who have produced a system of classification for societies in all human cultures based on the evolution of social inequality and the role of the state. This system of classification contains four categories:

In addition to this there are:

 • Humanity, humankind, upon which rest all the elements of society, including society's beliefs.
 • Virtual society, a society based on online identity, which is evolving in the information age.

Over time, some cultures have progressed toward more complex forms of organization and control. This cultural evolution has a profound effect on patterns of community. Hunter-gatherer tribes settled around seasonal food stocks to become agrarian villages. Villages grew to become towns and cities. Cities turned into city-states and nation-states.[6]

Many societies distribute largess at the behest of some individual or some larger group of people. This type of generosity can be seen in all known cultures; typically, prestige accrues to the generous individual or group. Conversely, members of a society may also shun or scapegoat any members of the society who violate its norms. Mechanisms such as gift-giving, joking relationships and scapegoating, which may be seen in various types of human groupings, tend to be institutionalized within a society. Social evolution as a phenomenon carries with it certain elements that could be detrimental to the population it serves.

Some societies bestow status on an individual or group of people when that individual or group performs an admired or desired action. This type of recognition is bestowed in the form of a name, title, manner of dress, or monetary reward. In many societies, adult male or female status is subject to a ritual or process of this type. Altruistic action in the interests of the larger group is seen in virtually all societies. The phenomena of community action, shunning, scapegoating, generosity, shared risk, and reward are common to many forms of society.

Types[edit]

Societies are social groups that differ according to subsistence strategies, the ways that humans use technology to provide needs for themselves. Although humans have established many types of societies throughout history, anthropologists tend to classify different societies according to the degree to which different groups within a society have unequal access to advantages such as resources, prestige, or power. Virtually all societies have developed some degree of inequality among their people through the process of social stratification, the division of members of a society into levels with unequal wealth, prestige, or power. Sociologists place societies in three broad categories: pre-industrial, industrial, and postindustrial.

Pre-industrial[edit]

In a pre-industrial society, food production, which is carried out through the use of human and animal labor, is the main economic activity. These societies can be subdivided according to their level of technology and their method of producing food. These subdivisions are hunting and gathering, pastoral, horticultural, agricultural, and feudal.

Hunting and gathering[edit]

San people in Botswana start a fire by hand.

The main form of food production in such societies is the daily collection of wild plants and the hunting of wild animals. Hunter-gatherers move around constantly in search of food. As a result, they do not build permanent villages or create a wide variety of artifacts, and usually only form small groups such as bands and tribes. However, some hunting and gathering societies in areas with abundant resources (such as people of tlingit) lived in larger groups and formed complex hierarchical social structures such as chiefdom. The need for mobility also limits the size of these societies. They generally consist of fewer than 60 people and rarely exceed 100. Statuses within the tribe are relatively equal, and decisions are reached through general agreement. The ties that bind the tribe are more complex than those of the bands. Leadership is personal—charismatic—and used for special purposes only in tribal society. There are no political offices containing real power, and a chief is merely a person of influence, a sort of adviser; therefore, tribal consolidations for collective action are not governmental. The family forms the main social unit, with most members being related by birth or marriage. This type of organization requires the family to carry out most social functions, including production and education.

Pastoral[edit]

Pastoralism is a slightly more efficient form of subsistence. Rather than searching for food on a daily basis, members of a pastoral society rely on domesticated herd animals to meet their food needs. Pastoralists live a nomadic life, moving their herds from one pasture to another. Because their food supply is far more reliable, pastoral societies can support larger populations. Since there are food surpluses, fewer people are needed to produce food. As a result, the division of labor (the specialization by individuals or groups in the performance of specific economic activities) becomes more complex. For example, some people become craftworkers, producing tools, weapons, and jewelry, among other items of value. The production of goods encourages trade. This trade helps to create inequality, as some families acquire more goods than others do. These families often gain power through their increased wealth. The passing on of property from one generation to another helps to centralize wealth and power. Over time emerge hereditary chieftainships, the typical form of government in pastoral societies.

Horticultural[edit]

Fruits and vegetables grown in garden plots that have been cleared from the jungle or forest provide the main source of food in a horticultural society. These societies have a level of technology and complexity similar to pastoral societies. Some horticultural groups use the slash-and-burn method to raise crops. The wild vegetation is cut and burned, and ashes are used as fertilizers. Horticulturists use human labor and simple tools to cultivate the land for one or more seasons. When the land becomes barren, horticulturists clear a new plot and leave the old plot to revert to its natural state. They may return to the original land several years later and begin the process again. By rotating their garden plots, horticulturists can stay in one area for a fairly long period of time. This allows them to build semipermanent or permanent villages. The size of a village's population depends on the amount of land available for farming; thus villages can range from as few as 30 people to as many as 2000.

As with pastoral societies, surplus food leads to a more complex division of labor. Specialized roles in horticultural societies include craftspeople, shamans (religious leaders), and traders. This role specialization allows people to create a wide variety of artifacts. As in pastoral societies, surplus food can lead to inequalities in wealth and power within horticultural political systems, developed because of the settled nature of horticultural life.

Agrarian[edit]

Ploughing with oxen in the 15th century

Agrarian societies use agricultural technological advances to cultivate crops over a large area. Sociologists use the phrase agricultural revolution to refer to the technological changes that occurred as long as 8,500 years ago that led to cultivating crops and raising farm animals. Increases in food supplies then led to larger populations than in earlier communities. This meant a greater surplus, which resulted in towns that became centers of trade supporting various rulers, educators, craftspeople, merchants, and religious leaders who did not have to worry about locating nourishment.

Greater degrees of social stratification appeared in agrarian societies. For example, women previously had higher social status because they shared labor more equally with men. In hunting and gathering societies, women even gathered more food than men. However, as food stores improved and women took on lesser roles in providing food for the family, they increasingly became subordinate to men. As villages and towns expanded into neighboring areas, conflicts with other communities inevitably occurred. Farmers provided warriors with food in exchange for protection against invasion by enemies. A system of rulers with high social status also appeared. This nobility organized warriors to protect the society from invasion. In this way, the nobility managed to extract goods from "lesser" members of society.

Cleric, knight and peasant; an example of feudal societies

Feudal[edit]

Feudalism was a form of society based on ownership of land. Unlike today's farmers, vassals under feudalism were bound to cultivating their lord's land. In exchange for military protection, the lords exploited the peasants into providing food, crops, crafts, homage, and other services to the landowner. The estates of the realm system of feudalism was often multigenerational; the families of peasants may have cultivated their lord's land for generations.

Industrial[edit]

Between the 15th and 16th centuries, a new economic system emerged that began to replace feudalism. Capitalism is marked by open competition in a free market, in which the means of production are privately owned. Europe's exploration of the Americas served as one impetus for the development of capitalism. The introduction of foreign metals, silks, and spices stimulated great commercial activity in European societies.

Industrial societies rely heavily on machines powered by fuels for the production of goods. This produced further dramatic increases in efficiency. The increased efficiency of production of the industrial revolution produced an even greater surplus than before. Now the surplus was not just agricultural goods, but also manufactured goods. This larger surplus caused all of the changes discussed earlier in the domestication revolution to become even more pronounced.

Once again, the population boomed. Increased productivity made more goods available to everyone. However, inequality became even greater than before. The breakup of agricultural-based feudal societies caused many people to leave the land and seek employment in cities. This created a great surplus of labor and gave capitalists plenty of laborers who could be hired for extremely low wages.

Post-industrial[edit]

Post-industrial societies are societies dominated by information, services, and high technology more than the production of goods. Advanced industrial societies are now seeing a shift toward an increase in service sectors over manufacturing and production. The United States is the first country to have over half of its work force employed in service industries. Service industries include government, research, education, health, sales, law, and banking.

Contemporary usage[edit]

The term "society" is currently used to cover both a number of political and scientific connotations as well as a variety of associations.

Western[edit]

The development of the Western world has brought with it the emerging concepts of Western culture, politics, and ideas, often referred to simply as "Western society". Geographically, it covers at the very least the countries of Western Europe, North America, Australia, and New Zealand. It sometimes also includes Eastern Europe, South America, and Israel.

The cultures and lifestyles of all of these stem from Western Europe. They all enjoy relatively strong economies and stable governments, allow freedom of religion, have chosen democracy as a form of governance, favor capitalism and international trade, are heavily influenced by Judeo-Christian values, and have some form of political and military alliance or cooperation.[7]

Information[edit]

World Summit on the Information Society, Geneva

Although the concept of information society has been under discussion since the 1930s, in the modern world it is almost always applied to the manner in which information technologies have impacted society and culture. It therefore covers the effects of computers and telecommunications on the home, the workplace, schools, government, and various communities and organizations, as well as the emergence of new social forms in cyberspace.[8]

One of the European Union's areas of interest is the information society. Here policies are directed towards promoting an open and competitive digital economy, research into information and communication technologies, as well as their application to improve social inclusion, public services, and quality of life.[9]

The International Telecommunications Union's World Summit on the Information Society in Geneva and Tunis (2003 and 2005) has led to a number of policy and application areas where action is envisaged.[10]

Knowledge[edit]

The Seoul Cyworld control room

As access to electronic information resources increased at the beginning of the 21st century, special attention was extended from the information society to the knowledge society. An analysis by the Irish government stated, "The capacity to manipulate, store and transmit large quantities of information cheaply has increased at a staggering rate over recent years. The digitisation of information and the associated pervasiveness of the Internet are facilitating a new intensity in the application of knowledge to economic activity, to the extent that it has become the predominant factor in the creation of wealth. As much as 70 to 80 percent of economic growth is now said to be due to new and better knowledge."[11]


Other uses[edit]

EnvironmentEquitableSustainableBearable (Social ecology)Viable (Environmental economics)EconomicSocialSustainable development.svg
About this image
Scheme of sustainable development:
at the confluence of three constituent parts. (2006)

People of many nations united by common political and cultural traditions, beliefs, or values are sometimes also said to form a society (such as Judeo-Christian, Eastern, and Western). When used in this context, the term is employed as a means of contrasting two or more "societies" whose members represent alternative conflicting and competing worldviews.

Some academic, professional, and scientific associations describe themselves as societies (for example, the American Mathematical Society, the American Society of Civil Engineers, or the Royal Society).

In some countries, e.g. the United States, France, and Latin America, the term "society' is used in commerce to denote a partnership between investors or the start of a business. In the United Kingdom, partnerships are not called societies, but co-operatives or mutuals are often known as societies (such as friendly societies and building societies).

See also[edit]

Notes[edit]

 1. ^ Briggs 2000, p. 9
 2. ^ Maurice Godelier, Métamorphoses de la parenté, 2004
 3. ^ Jack Goody. "The Labyrinth of Kinship". New Left Review. Archived from the original on 27 September 2007. Retrieved 24 July 2007.
 4. ^ Berger, Peter L. (1967). The Scared Canopy: Elements of a Sociological Theory of Religion. Garden City, NYC: Doubleday & Company, Inc. p. 3.
 5. ^ Lenski, G. 1974. Human Societies: An Introduction to Macrosociology.
 6. ^ Effland, R. 1998. The Cultural Evolution of Civilizations Archived 15 May 2016 at the Portuguese Web Archive.
 7. ^ John P McKay, Bennett D Hill, John Buckler, Clare Haru Crowston and Merry E Wiesner-Hanks: Western Society: A Brief History. Palgrave Macmillan, 2009. Archived 1 January 2011 at the Wayback Machine
 8. ^ The Information Society. Indiana University. Archived 7 October 2009 at the Wayback Machine Retrieved 20 October 2009.
 9. ^ Information Society Policies at a Glance. From Europa.eu. Archived 24 March 2010 at the Wayback Machine Retrieved 20 October 2009.
 10. ^ WSIS Implementation by Action Line. From ITU.int. Archived 26 March 2012 at the Wayback Machine Retrieved 20 October 2009.
 11. ^ Building the Knowledge Society. Report to Government, December 2002. Information Society Commission, Ireland Archived 21 November 2007 at the Wayback Machine. Retrieved 20 October 2009.

References[edit]

 • Boyd, Robert, and Peter J Richerson. “Culture and the Evolution of Human Cooperation.” Philosophical Transactions of the Royal Society of London. Series B, Biological Sciences, The Royal Society, 12 Nov. 2009, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781880/.
 • Bicchieri, Cristina, et al. “Social Norms.” Stanford Encyclopedia of Philosophy, Stanford University, 24 Sept. 2018, plato.stanford.edu/archives/win2018/entries/social-norms/.
 • Clutton-Brock, T, et al. “The Evolution of Society.” Philosophical Transactions of the Royal Society of London. Series B, Biological Sciences, The Royal Society, 12 Nov. 2009, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781882/.
 • THE STATE, POLITICAL SYSTEM, AND SOCIETY, www.hawaii.edu/powerkills/TCH.CHAP31.HTM.
 • “What Is Social Change and Why Should We Care?” Southern New Hampshire University, www.snhu.edu/about-us/newsroom/2017/11/what-is-social-change.

Further reading[edit]

External links[edit]