تیم ملی فوتبال اوکراین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اوکراین
آرم پیراهن/لوگوی فدراسیون
لقب(ها)آبی و زردها
تیم ملی
فدراسیونفدراسیون فوتبال اوکراین
کنفدراسیونیوفا
سرمربیآندری شوچنکو
کاپیتانآندری پیاتوف
بیشترین بازی ملیآناتولی تیموشوک (۱۴۴)
بیشترین گل ملیآندری شوچنکو (۴۸)
ورزشگاه خانگیورزشگاه ملی المپیسکی
کد فیفاUKR
رنگ‌های خانگی
رنگ‌های مهمان
رده‌بندی فیفا
کنونی۲۲ افزایش۲ (۲۶ اکتبر ۲۰۲۳)
برترین۱۱ (فوریه ۲۰۰۷)
پایین‌ترین۱۳۲ (سپتامبر ۱۹۹۳)
نخستین بازی ملی
مجارستان مجارستان ۳–۱ اوکراین اوکراین
(۲۹ آوریل ۱۹۹۲، اوکراین)
بهترین پیروزی
اوکراین اوکراین ۹–۰ سن مارینو سان مارینو
(۶ سپتامبر ۲۰۱۳، اکراین)
بدترین شکست
فرانسه فرانسه ۷–۱ اوکراین اوکراین
(۷ اکتبر ۲۰۲۰، فرانسه)
جام جهانی
حضور۱ (نخستین حضور در ۲۰۰۶)
بهترین نتیجهیک چهارم نهایی
جام ملت‌های اروپا
حضور3 (نخستین حضور در ۲۰۱۲)
بهترین نتیجهیک چهارم نهایی (۲۰۲۰)

کشور اوکراین پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به استقلال رسید. فدراسیون فوتبال این کشور نیز پس از استقلال در سال۱۹۹۱ تأسیس شد.

نخستین بازی این تیم پس از استقلال به تاریخ ۲۹ آوریل ۱۹۹۲ مقابل تیم مجارستان بود. نخستین حضور اوکراین در مقدماتی جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ فرانسه شکل گرفت. این تیم در مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ نیز تا مرحله پلی -آف بالا آمد ولی به جام جهانی صعود نکرد. سرانجام نخستین حضور خود را در مرحله پایانی جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ تجربه کرد.

تاریخچه[ویرایش]

فدراسیون فوتبال اوکراین در سال ۱۹۹۱ با استقلال کشور اوکراین تأسیس شد. یکی از مشکلات مهم تیم ملی اوکراین حضور بازیکنان برجسته اوکراینی در تیم ملی فوتبال شوروی بود که حتی با پیراهن این تیم در جام جهانی فوتبال ۱۹۹۰ شرکت کردند. با آمدن نسل بعدی فوتبال اوکراین این مسئله تا حدی رفع شد. تیم ملی فوتبال اوکراین یک بازی دوستانه در سال ۲۰۰۲ با تیم ملی فوتبال ایران برگزار کرد و یک بر صفر شکست خورد.

ورزشگاه ملی[ویرایش]

اوکراین مهم‌ترین بازی‌های ملی خود را در کی‌یف و درورزشگاه ملی المپیسکی برگزار می‌کند. این ورزشگاه قبلاً به باشگاه دینامو کی‌یف اختصاص داشت.

جام جهانی[ویرایش]

۱۹۳۰ تا ۱۹۹۴:جزو اتحاد جماهیر شوروی بود.

جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان[ویرایش]

در گروه اچ با تیم ملی فوتبال عربستان سعودی، تیم ملی فوتبال تونس و تیم ملی فوتبال اسپانیا همگروه بود. یک شکست سنگین مقابل تیم ملی فوتبال اسپانیا در روز اول متحمل شد ولی با دو برد به مرحله بعدی صعود کرد. با برد مقابل تیم ملی فوتبال سوئیس به مرحله یک چهارم نهایی صعود کرد. سرانجام با شکست مقابل تیم ملی فوتبال ایتالیا از گردونه مسابقات حذف شد. بهترین گلزن اوکراین در جام جهانی آندره شوچنکو بوده‌است.

جام ملتهای اروپا[ویرایش]

تیم فوتبال اوکراین هرگز به مرحله پایانی جام ملتهای اروپا را نیافته‌است. در سال ۲۰۱۲ با کشور لهستان میزبان مشترک مرحله پایانی جام ملتهای اروپا بود و در گروه سوئد، انگلستان و فرانسه قرار گرفت. با پیروزی مقابل سوئد و دو شکست مقابل انگلستان و فرانسه در مرحله گروهی حذف شد. در پایان رقابت‌ها به رتبه سیزدهم رسید. در حال حاضر در مقدماتی جام ملتهای ۲۰۱۶ برای صعود به مرحله پایانی تلاش می‌کند.

گلزن ملی[ویرایش]

آندری شوچنکو بهترین گلزن تاریخ اوکراین است. تا قبل از جام جهانی ۲۰۰۶ در لیست ستارگان بزرگی بود که جام جهانی را تجربه نکرده بود ولی صعود به جام جهانی کلکسیون افتخارات او را کامل کرد.

منابع[ویرایش]