تک‌شاپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
TeXShop
TeXShop icon
TeXShop 2.09b.png
تک‌شاپِ ۲.۰۹بی در مک اواس ۱۰.۴.۶
توسعه‌دهنده نرم‌افزار ریچارد کخ
توسعه‌دهنده نرم‌افزار ریچارد کخ
کاکس هورن Horn
دیرک اولمس
نسخهٔ پایدار
۳٫۲۶ / ۵ نوامبر، ۲۰۱۳؛ ۴ سال پیش (۲۰۱۳-۱۱-05)
وضعیت توسعه فعال
نوشته شده توسط آبجکتیو-سی
سیستم‌عامل مک اواس
سکوی رایانش مکینتاش
حجم ۹۶.۲ ام‌بی
گونه ویرایشگرِ تک، لاتک، زیتک
پروانه گنو
وبگاه pages.uoregon.edu/koch/texshop

تک‌شاپ نرم‌افزار آزادی برای ویرایش تک است که برای مک اواس ارائه شده‌است. این نرم‌افزار تحتِ اجازه‌نامه‌ٔ گنو منتشر می‌شود. این نرم‌افزار توسط ریاضی‌دان آمریکایی «ریچارد کخ» توسعه یافته‌است. «تک شاپ» براساس بسته‌ٔ «تک‌ویو» مدل شده‌است که «NeXTstep» ارائه کرد بود. «تک‌شاپ» برای مک اواس اکس و براساس رابط گرافیکیِ آکوآ توسعه و توانایی ایجاد فایل پی‌دی‌اف را فراهم می‌کرد[۱]، میشیرو شیشیکورال قابلیت‌های آن را با افزودن امکان انتقالِ عبارات ریاضی به کی‌نت، افزایش داد. عدم توانایی تک‌شاپ برای خدمتِ «eq -> eps » که تک‌ویو لازم داشت، منجر به ایجادِ LaTeXiT.app شد؛ که این امکان را پشتیبانی می‌کرد. تک‌شاپ برای اجرا نیاز به حضورِ «تک» در سیستم دارد. این بسته اکنون توسط بسته‌ٔ «مک‌تک» برای مکینتاش ارائه می‌شود.

این برنامه (نسخه‌ٔ ۱.۱۹) برنده‌ٔ جایزه‌ٔ بهترین برنامه‌ٔ متن‌بازِ انتقال یافته شده (یعنی برنامه‌ایی که برای سیستم‌عامل دیگری وجود دارد و برای سیستم عامل دیگری نیز عرضه شود )[۲]. این جایزه برای توانایی نمایش اسناد علمی و فنی در قالب تک به آن داده شد. در حقیقت تک‌شاپ به کمکِ «pdfsync.sty» می‌توانست تا بین منبع سند و پیش‌نمایشِ فایل خروجی به راحتی جابجا شود. از تک‌شاپِ ۱.۳۵ به بعد امکان کار با چندین سند به کمکِ دستور «\include» فراهم شد. همچنین پشتیبانی از زی‌تک نیز فراهم شد.

نسخه‌ٔ تک‌شاپ برایِ «مک اواس ببر» توانایی پرش از منبع به پی‌داف به کمک امکانات جستجویِ داخلی پی‌دی‌اف ارائه شد و دیگر نیازی به «pdfsync.sty» برای اینکار نبود. از نسخه‌ٔ ۲.۱۸ پشتیبانی از سینک‌تک به آن اضافه شد. این فناوری امکان پرش از کدِ منبع به پی‌دی‌اف و برعکس را فراهم می‌کرد. نسخه‌ٔ ۲.۲۶ به شکل «کاملاً باینری» ارائه شد که برای اجرا نیازمندِ مک‌اواس ۱.۴.۳ یا بعد از آن بود. نسخه‌ٔ ۲.۲۸ در ۷ نوامبر ۲۰۰۹ و به عنوانِ بخشی از تک لایو در بسته‌ٔ مک‌تک ۲۰۰۹ منتشر شد. برای کاربران مک‌اواس ۱۰.۲ و ۱۰.۳ هنوز امکان دسترسی به تک‌شاپ وجود دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.tug.org/TUGboat/tb22-3/tb72koch.pdf
  2. Chinn, Patrick (August 2002). Winslow, Joyce, ed. "UO Math Professor Wins Annual Apple Design Award" (PDF). Computing News. University of Oregon Computing Center. 17 (3): 18. hdl:1794/3140. Retrieved 2010-04-29. 

پیوند[ویرایش]