تکه (نهاوند)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان همدان
شهرستان نهاوند
کد آماری ۲۰۸۸۵۵

روستای تکه در ۸ کیلومتری شهرستان نهاوند قرار دارد از نهاوند که بسمت بروجرد می‌رویم بعد از روستای کوهانی در ابتدای روستای جهان‌آباد جاده ایی آسفالته به سمت جنوب وجود دارد که این جاده بعد از طی مسافت اندکی روستای فیازمان را پشت سرگذاشته و اندکی بعد وارد روستای تکه می‌شویم.

این روستا زمانی به بیشه‌های بسیار زیبایی معروف بود که اینک اثاری از ان وجود ندارد. تکه روستای زیبایی است و چندین سال پیش در روستای دره ابراهیم که اندکی از تکه بالاتراست امامزاده ایی کشف شد که این امر موجب شد تکه و دو سه روستای دیگر که سر راه این امامزاده بودند دارای امکانات خوبی بشوند. اسفالت جاده و آب لوله کشی و جدیداً هم گازکشی وارد روستا شده و تقریباً از تمام امکانات شهری بهره‌مند می‌باشد.

تکه از شرق به روستای شعبان و بیان، ازغرب به روستای بابارستم، از جنوب به روستای دره ابراهیم و قلعه، و از شمال به روستای فیازمان منتهی می‌شود.

این روستا به علت اینکه در دامنه کوه گرین واقع شده از آب و هوای مطلوبی برخوردار است و در گرمترین روز تابستان برف بروی قله کوه گرین مشاهده می‌شود. شغل اکثر مردم روستا کشاورزی و باغداری و دامداری است. که طبق رسم دهه اخیر جوانان بعد از ازدواج کمتر مقیم روستا می‌مانند و به شهرهای دور و نزدیک مهاجرت می‌کنند. بااین حال تکه از معدود روستاهای منطقه است که رشد منفی جمعیتی ندارد.

طایفه پیرزادی و سهرابی از مهمترین طوایف روستا هستندکه طایفه سهرابی بومی روستا بوده و طایفه پیرزادی حدود ۵۰ سال پیش از روستای مگستان بروجرد به تکه مهاجرت کردند.

بزرگ خاندان پیرزادی در روستای تکه حاج علیمرادخان بود که از نظر ایمان و کمک به افراد بی بضاعت و دستگیری از یتیمان و فقرا زبانزد تمام مردم منطقه نهاوند و بروجرد می‌باشد. که متأسفانه در سال ۱۳۸۰ ایشان به دیار باقی رفتند. مردم منطقه هرکدام خاطره ایی از کمک و مساعدت این مرد بزرگ در دوران قحطی و خشکسالی به یاد دارند.

هلو و سیب و گردو و بادام و انگور تکه از مرغوب‌ترین نوع ان در ایران است.