تکه (نهاوند)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانهمدان
شهرستاننهاوند
جمعیت۷۵۴ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری۲۰۸۸۵۵

روستای تکه در ۸ کیلومتری شهر نهاوند قرار دارد. این روستا بعد از روستای کوهانی در ابتدای روستای جهان‌آباد جاده ایی آسفالته به سمت جنوب وجود دارد که این جاده بعد از طی مسافت اندکی روستای فیازمان را پشت سرگذاشته و اندکی بعد وارد روستای تکه می‌شویم.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این روستا طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۷۵۴ نفر (۲۲۱ خانوار) بوده‌است.[۱]

وضعیت روستا[ویرایش]

این روستا زمانی به بیشه‌های بسیار زیبایی معروف بود که اینک آثاری از ان وجود ندارد. چندین سال پیش در روستای دره ابراهیم که اندکی از تکه بالاتراست امامزاده ای کشف شد که این امر موجب شد تکه و دو سه روستای دیگر که سر راه این امامزاده بودند، دارای امکانات خوبی بشوند. آسفالت جاده و آب لوله‌کشی و بیش از ۱۴سال است که گازکشی وارد روستا شده و تقریباً از تمام امکانات شهری بهره‌مند می‌باشد.

تکه از شرق به روستای شعبان و بیان، از غرب به روستای بابارستم، از جنوب به روستای دره ابراهیم و قلعه، و از شمال به روستای فیازمان منتهی می‌شود.

این روستا به علت اینکه در دامنه کوه گرین واقع شده از آب و هوای مطلوبی برخوردار است و در گرمترین روز تابستان برف بروی قله کوه گرین مشاهده می‌شود. شغل اکثر مردم روستا کشاورزی و باغداری و دامداری است؛ که طبق رسم دهه اخیر جوانان بعد از ازدواج کمتر مقیم روستا می‌مانند و به شهرهای دور و نزدیک مهاجرت می‌کنند. با این حال تکه از معدود روستاهای منطقه است که رشد منفی جمعیتی ندارد.

طوایف معروف[ویرایش]

طایفه ظفری و پیرزادی از مهم‌ترین طوایف روستا هستندکه طایفه ظفری بومی روستا بوده و طایفه پیرزادی حدود ۵۰ سال پیش از روستای مگستان بروجرد به شهر بروجرد و روستای تکه مهاجرت کردند.

بزرگ خاندان پیرزادی یعنی حاج رضا خان پیرزادی بعد از جنگ ایران و عراق به همراه تعدادی از اعضا روستای مگسان علیا به شهر بروجرد مهاجرت کردند و در بروجرد ساکن شدند. حاج رضا خان پیرزادی فردی مومن، باتقوا، خییر و انقلابی بود که توسط ساواک دستگیر و پس از شکنجه بسیار، بیمار شد و بعد از چند سال درگذشت.

یکی دیگر از بزرگان خاندان پیرزادی در روستای تکه حاج علیمرادخان بود و در سال ۱۳۸۰ درگذشت.

محصولات[ویرایش]

هلو و سیب و گردو و بادام و انگور تکه از مرغوب‌ترین نوع ان در ایران است.

منابع[ویرایش]

  1. «درگاه ملی آمار > سرشماری عمومی نفوس و مسکن > نتایج سرشماری > جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری سال 1395». www.amar.org.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۰۳.