تکن (بازی ویدئویی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تکن)
پرش به: ناوبری، جستجو
تکن
تکن.jpg
توسعه‌دهنده(ها) نامکو
ناشر(ها) نامکو
کارگردان(ها) سئیچی ایشی
تهیه‌کننده(ها) هاجیمه ناکاتانی
کاتسوهیرو هارادا
طراح(ها) سئیچی ایشی
'سری تکن
سکو(ها) آرکید
پلی‌استیشن
پلی‌استیشن ۲
شبکه پلی‌استیشن
تاریخ(های) انتشار آرکید
۹ دسامبر ۱۹۹۴
پلی‌استیشن
 • JP ۳۱ مارس، ۱۹۹۵
 • NA ۸ نوامبر، ۱۹۹۵
 • EU ۷ نوامبر، ۱۹۹۵

پی‌اس‌ان

 • JP ۶ ژوئیه، ۲۰۱۱
 • NA ۳ ژوئن، ۲۰۱۱
 • EU ۲۱ مه، ۲۰۱۱
سبک(ها) مبارزه‌ای
حالت(ها) تک‌نفره، چندنفره
توزیع سی‌دی

تکن یا تیکن، (به ژاپنی: 鉄拳، به انگلیسی: Tekken)، یک بازی ویدئویی در سبک مبارزه‌ای که نام اولین قسمت در مجموعه بازی‌های تکن می‌باشد. این بازی توسط شرکت نامکو ساخته و منتشر شده‌است. تکن برای اولین بار در دسامبر ۱۹۹۴ بر روی آرکید نامکو سیستم ۱۱ و در مارس ۱۹۹۵ در ژاپن، و نوامبر ۱۹۹۵ در آمریکا و اروپا برای کنسول پلی‌استیشن منتشر شد.[۱] این بازی همچنین در سال ۲۰۰۵ یکبار دیگر در قسمتی از حالت اضافه‌ای با نام «تاریخ آرکید» در نسخه تکن ۵، برای کنسول پلی‌استیشن ۲ در دسترس قرار گرفت.

مجموعه تکن دارای هفت قسمت دنباله‌دار می‌باشد: تکن ۲، تکن ۳، تکن تگ تورنومنت، تکن ۴، تکن ۵، یک ارتقای مجدد نسخهٔ پنجم با نام تکن ۵: رستاخیز تاریک، تکن ۶ که قرار بود در سال ۲۰۰۸ بر روی کنسول پلی‌استیشن ۳ عرضه شود که نامکو از این کار صرفه نظر کرد و یک نسخه ارتقاء شده از تکن ۶ با نام تکن ۶: شورش در مسیرخون را در پاییز سال ۲۰۰۹ بر روی پلی‌استیشن ۳ و برای اولین بار برای کنسول ایکس‌باکس ۳۶۰ عرضه کرد و آخرین نسخه از بازی یعنی تکن ۷ که قرار است در تاریخی نامشخص منتشر شود. نسخه کنسولی شماره دوم از سری تگ تورنومنت نیز در سپتامبر ۲۰۱۲ برای کنسول پلی‌استیشن ۳ و ایکس‌باکس ۳۶۰ منتشر شده‌است.

سری تکن همچنین شامل تکن ادونس (نسخهٔ جی‌بی‌ای تکن ۳)، که در سال ۲۰۰۱ برای گیم بوی ادوانس منتشر شده بود. نسخهٔ ارتقا داده شدهٔ تکن ۵ با نام رستاخیز تاریک نیز در ژاپن و آمریکا در تابستان ۲۰۰۶ برای پلی استیشن همراه منتشر شده‌است. تکن رولوشن هم در ژوئن ۲۰۱۱ از طریق شبکه پلی‌استیشن برای دارندگان این کنسول در دسترس است.

روند بازی[ویرایش]

تکن یکی از اولین بازی‌های سه‌بعدی مبارزه‌ای بود که با بکارگیری سبک و عقاید بازی‌های دیگری همچون ورچوئا فایتر شرکت سگا ساخته شد. مانند بازی‌های مبارزه‌ای دیگر، بازیکن یک شخصیت را انتخاب کرده و یک جنگ تن به تن با حریف خود انجام خواهد داد. در حالت استاندارد دو راند برای هر مبارزه وجود دارد. هرچند، بازیکن می‌تواند تعداد راندها را از یک تا پنج به دلخواه انتخاب کند و همچنین اختیار محدودیت زمان در هر راند را هم دارد. اگر بازیکن برنده، تمام جون خود را تا انتهای مبارزه بدون اینکه وقت تمام شود نگه دارد، صدایی به گوش می‌رسد که می‌گوید: "!Perfect" اگر بازیکن برنده خود نیز نزدیک به شکست خوردن باشد صدایی به گوش می‌رسد که می‌گوید: "!Great". به ندرت در بعضی مواقع امکان دارد هر دو بازیکن هم‌زمان ضربه فنی شوند که صدایی به گوش می‌رسد که می‌گوید: ".Double K.O" اگر زمان مشخص برای هر راند به اتمام برسد، آن بازیکنی که جون بیشتری دارد به عنوان برنده انتخاب می‌شود. بیشتر اوقات وقتی بازیکنی برنده می‌شود صدای به گوش رسیده ".K.O" است.

داستان[ویرایش]

هیهاچی میشیما، مالک قدرتمند و ظالم میشیما زایباتسو، ناقوس مسابقات قهرمانی مشت‌آهنین را به صدا درآورد، یک مسابقهٔ مبارزه‌ای همراه با جایزهٔ هزارمیلیون دلاری. در این تورنومنت هشت مبارز با هم به رقابت می‌پردازند و یکی از آن‌ها قهرمان شکست‌ناپذیر جهان که فقط برای انتقام گرفتن از هیهاچی وارده این مسابقات شده بود و جایزه برای او اهمیتی نداشت. نام این مرد کازویا میشیما، پسر هیهاچی بود. هنگامی که کازویا تنها پنج سال داشت، پدرش او را از صخره‌ای به پایین انداخت تا ببیند آیا کازویا واقعاً پسر او هست یا نه (این بستگی به توانایی کازویا داشت که آیا از افتادن جان سالم به در می‌برد و از صخره بالا می‌آمد یا خیر). در حقیقت کازویا جان سالم به در برد، اما یک زخم عمیق بر روی سینهٔ او پدیدار شده بود که به آرامی جان او را می‌گرفت. شیطان جلوی کازویا پدیدارشد، و به او پیشنهاد فرصتی داد تا در ازای گرفتن روح او، قدرت خود را بازپس گرفته و انتقام خود را از هیهاچی بگیرد. کازویا پر از خشم و نفرت، این پیشنهاد را قبول کرد.

تورنومنت قهرمانی مشت‌آهنین بیست و یک سال بعد از این ماجرا آغاز شد، و هم اکنون کازویا تبدیل به یک قهرمان شکست ناپذیر شده بود، (تنها چیزی که رکوردهای او را بد نام کرده بود، مساوی کردن با پال فینکس، مبارزی سرسخت با آرزوی قهرمانی در این مسابقات و شکست دادن کازویا بود. کازویا وارده تورنومنت شد، و در آخر خود را به فینال رساند جایی که هیهاچی در انتظارش بود.

کازویا و هیهاچی در بالای همان صخره‌ای که پدرش او را به پایین انداخته بود به مبازره پرداختند، یک مبارزهٔ سخت و خونین که یک ساعت به طول انجامید تا اینکه کازویا، دارای نیرویی که شیطان به او داده بود، بر هیهاچی غلبه کرد و با ضربه‌ای او را گیج و سردرگم کرد. کازویا بدن شکستهٔ پدرش را بلند و از صخره به پایین پرتاب کرد. از پیروزی خود لبخندی بر لبانش چیره شد، اکنون کازویا مالک جدید میشیما زایباتسو بود.

شخصیت‌ها[ویرایش]

نوشتار اصلی: فهرست شخصیت‌های تکن

هشت کاراکتر آغازین تکن

نسخه اولیه تکن بر روی آرکید به‌طور پیش‌فرض دارای ۸ شخصیت بود، که هر کدام از این شخصیت‌ها دارای یک جایگزین غول آخر بود که در مبارزه هشتم با او به مقابله می‌پردازد. هیهاچی میشیما به عنوان غول‌آخر و شخصیت منفی اصلی داستان در بازی حضور دارد. شخصیت‌های بازشدنی فقط در نسخه کنسولی تکن قابل انتخاب بودند و در نسخه آرکید تمام شخصیت‌های بازشدنی به همراه هیهاچی میشیما غیر قابل انتخاب بودند. هشت شخصیت آغازین این سری عبارتند از:

شخصیت‌های بازشدنی[ویرایش]

نحوهٔ باز کردن شخصیت‌ها:

لی: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ مارشال لا

انا: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ نینا

کوما: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ پال

کونیمیتسو: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ یوشیمیتسو

آرمورکینگ: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ کینگ ۱

ونگ جین ری: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ کازویا

پروتوتایپ جک: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ جک

گنریو: تمام کردن موده آرکید به وسیلهٔ میشل چانگ

هیهاچی میشیما: تمام کردن موده آرکید با شخصیت دلخواه بدون استفاده از کلید ادامه یا "Continue".

دویل: تمام کردن هر هشت مرحلهٔ گالاگا. بعد از موفقیت در تمام کردن همهٔ مراحل گالاگا، بر روی کازویا در موده آرکید رفته و او را با زدن استارت انتخاب کنید.

بازتاب‌ها[ویرایش]

  نقدها
ناشر امتیاز
اج ۹/۱۰
فامیستو ۳۸/۴۰
گیم اینفورمر ۹/۱۰
IGN [۲]۷.۵/۱۰
تلفیق چند نقد
مؤلف امتیاز
گیم‌رنکینگز [۳]۷۵٪

در مورد تکن نقدهای مثبت زیادی شد، منتقدان ادعا کردند که این شروع بسیار خوبی برای مجموعه تکن است. موفقیت و پرطرفداربودن این بازی سبب ساخته شدن هفت دنباله دیگر از این مجموعه شد. تکن طرفداران زیادی در بین اجتماع رزمی کاران دارد به خاطر اینکه حرکات شخصیت‌ها شباهت بسیار زیادی به حرکات واقعی رزمی دارند. وب‌گاه آی‌جی‌ان نیز به این بازی نمره ۷٫۵/۱۰ را اختصاص داده‌است.[۴]

تکن اولین بازی پلی‌استیشنی بود که بیش از ۱ میلیون نسخه به فروش رساند.[۵]

منابع[ویرایش]

 1. “Tekken PlayStation”. ign.com. Retrieved September 6, 2015. 
 2. “The classic PlayStation fighter”. ign.com. Retrieved December 09, 2015. 
 3. “Tekken Score”. gamerankings.com. Retrieved December 09, 2015. 
 4. “Tekken The classic PlayStation fighter”. ign.com. Retrieved September 6, 2015. 
 5. “PLAYSTATION HISTORY IN EUROPE, MIDDLE EAST AND ASIA PACIFIC - HISTORY OF EVENTS”. absolute-playstation.com. Retrieved September 6, 2015. 

پیوند به بیرون[ویرایش]