تکثرگرایی دینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

پلورالیسم (کثرت‌انگاری یا فراوانی) نسبت به دین، نظریه‌ای است که برخی از دانشمندان و متکلمین غربی با تأثیرپذیری از دیدگاه خاصی در پاسخ به بعضی مسائل عقیدتی و همچنین برای حل برخی از مشکلات اجتماعی ارائه می‌دهند.

پلورالیسم یا (کثرت باوری)، نظریه ای است که به لزوم کثرت عناصر و عوامل در جوامعه و مشروعیت منافع آن‌ها باور دارد. فرهنگ معین.[۱] افتادن در دام (باور اکثریت/محافظه کاری جمعی) و غفلت کردن از همه چیز یا بیشتر چیزهای که مردم بدان اعتقاد دارند لیکن فاقد دلایل علمی است.

امتداد جریانات فکري قرون وسطا در دوران جدید هم قابل ردیابی است. در اخلاق مدرن یهودي، باوجود کسانی که تا حد زیادي خواهان تداوم ارزش­هاي سنتی بودند، نهضت اخلاقی موسار به رهبري ربی سالانتر، در قرون نوزدهم از الهیات عصر روشنگري تأثیر پذیرفت. درحالی­ که راست کیشان یهودي، بر مجزا بودن اخلاق یهودي به عنوان یک اخلاق دینی از اخلاق و منطق کانت تأکید می­ کردند، اصلاح طلبانی نظیر موسی مندلسون و موریتزلازاروس مدعی بودند که اخلاق یهودي کاملاً منطبق با اساس اخلاق کانتی و دنباله رو آن است[۲](لارنس، 2001، ج 2: 914). تا پیش از سال 1789 در اروپا و مدت­ ها پس از آن در جهان اسلام، یهودیان به هیچ وجه مجاز به شرکت در کارهاي فرهنگی و تهذیب جوامع خویش نبودند. پس از آن سال­ها، هنگامی که انجام دادن این امور براي یهودیان ممکن شد، آنان با شیفتگی زیاد از آن استقبال کردند. این فضاي باز فرهنگی و مشارکت بیشتر مردم در امور فرهنگی، یکی از مهمترین ویژگی­هایی است که یهودیت معاصر را از یهودیت قرون وسطا متمایز می­کند. دیگر ویژگی متمایزکننده­ی یهودیت این دوران، شیوهاي است که بر اساس آن، این آیین به جنبش­ها، گرایش­ها و حتی فرقه­هاي رقیب متعدد تبدیل شده است. از این­روي، آن­گونه که در قرون وسطا اعمال می­شد اگر هم در مواردي دیدگاه­هاي گوناگون وجود داشت، ذاتا در جهت یک نظر، و عقیده قرار می­گرفت؛ البته این نظر، خلاف عقیدهاي است که یهودیت را از ابتدا آیینی وفادار به پلورالیسم می­داند[۳].

پلورالیسم دینی در دهه‌های اخیر با کار جان‌هیک در جهان مسیحی بالا گرفت. ایشان می‌دید که بسیاری از غیر مسیحیها تحت تأثیر ادیان دیگر، انسان‌هایی پاک و بی‌آزار بار آمده‌اند، بنابراین گفت: پس نگوئیم که مسیح خداست و فقط به‌وسیله او می‌توان به بهشت رسید! چرا که اگر قرار باشد تنها گروه مسیحیان به بهشت بروند، پس عمل خیر بقیه چه می‌شود؟

اصطلاح شناخته شده پلورالیسم مأخوذ از فرهنگ غربی است و ابتدا در سنن کلیسایی مطرح بود؛ در مورد شخصی که دارای چند منصب کلیسایی بود اصطلاح پلورالیسم را به کار می‌بردند. اما امروزه در عرصه فرهنگی بدین معنی است که در یک عرصه فکری و مذهبی، عقاید و روش‌های گوناگونی مورد قبول باشد. از همین‌جاها بود که بحث پلورالیسم دینی مطرح شد؛ بنابراین، مفاد پلورالیسم دینی از آثار و کشفیات عصر جدید است.

لوازم پلورالیسم دینی[ویرایش]

امروزه از پلورالیسم دینی معنای دیگری منظور می‌شود که با معنای اصلی متفاوت است و آن اینکه حقیقت مطلق و نجات و رستگاری را منحصر در یک دین و مذهب و پیروی از یک شریعت و آئین ندانیم بلکه معتقد شویم که حقیقت مطلق، مشترک میان همه ادیان است و ادیان مذاهب، شریعت‌ها و آیین‌های مختلف، جلوه‌های گوناگون حق مطلق‌اند و در نتیجه همه ادیان و مذاهب، به نجات دست می‌یابند.

انحصارگرایی و شمول‌گرایی[ویرایش]

در دنیای غرب، در برابر پلورالیسم دینی، دو مکتب فکری دیگر، با عنوان انحصارگرایی و شمول گرایی نیز مطرح است. انحصار گرایی بر آن است که راه نجات و رستگاری در یهودیت سپس درمسیحیت تاثیر پذیرفته است. نه از آن روی که حقیقت ناب تنها در آئین مسیحیت یافت می‌شود بلکه از آن روی که تجلی الهی، منحصراً در مسیح واقع شده‌است (در اعتقاد مسیحیان، عیسی مسیح و خداوند یکتا دارای یک ذات هستند) و چون راه نجات، در گرو عنایت و لطف الهی است که از طریق تجلّی او بر بشر دست یافتنی است و نیز تجلّی خداوند شخصی بوده و فقط در مسیح رخ داده‌است، پس راه نجات منحصراً در آیین مسیحیت است. کارل بارت متکلم مسیحی پیرو آئین پروتستان از طرفداران این نظریه است.

از دیدگاه شمولگرایی فقط یک راه رستگاری وجود دارد و این راه خاص، صرفاً در یک دین و مذهب خاص، قابل شناخت نیست و در عین حال، همه می‌توانند در این راه قدم بگذارند هر چند که به شرایط خاصی که در آن دین مطرح شده‌است گردن ننهند. شمول‌گرایی، این اصل کثرت‌گرایی را که لطف و عنایت خداوند به انحاء مختلف در مورد پیروان ادیان گوناگون تجلی یافته‌است را نیز قبول دارد. هر کس می‌تواند رستگار شود هر چند از اصول اعتقادی دین حق چیزی نشنیده باشد. کارل‌رانر متکلم مسیحی پیرو مذهب کاتولیک از طرفداران این نظریه است.

تعریف پلورالیسم دینی[ویرایش]

تعریف کاملی که بر اساس آن، ویژگی‌های مورد اتفاق برای پلورالیسم دینی در نظر بگیریم، وجود ندارد اما دست‌کم چند نوع کاربرد مختلف برای این واژه سراغ داریم:

اول) پلورالیسم دینی به معنای مدارا و همزیستی مسالمت‌آمیز برای جلوگیری از جنگ‌ها و تخاصمات. به عبارت دیگر، کثرت‌ها به عنوان واقعیت‌های اجتماعی پذیرفته شوند و مصلحت جامعه، این نیست که به جان هم بیفتند بلکه باید همزیستی داشته باشند نه اینکه با هم یکی شوند. در قلمرو ادیان و مذاهب هم، دو فرقه، در عین حال که گرایش‌های خاص و متفاوت از هم دارند، به هم احترام می‌گذارند و عملاً با یکدیگر درگیر نمی‌شوند در عین حال که هر کسی نظر خودش را صحیح و نظریه بقیه را نادرست می‌داند اما در عمل، برادرانه زندگی می‌کنند.

“برخی، تسامح (Tolerance) را غیر از پلورالیسم می‌دانند و می‌گویند در تسامح، انسان آزادی و حقوق دیگران را محترم می‌شمارد اگرچه معتقد باشد که همه حقیقت پیش‌خود اوست. “

این تعریف از پلورالیسم سه گونه تفسیر را متحمل است: اول آنکه متدینان با روش عقلی و منطقی و خردپذیر، باید به بررسی اصول دینی تمام ادیان بپردازند و با ضوابط معرفت‌شناسی و منطقی، به سایر ادیان، گوش فرا دهند تا به دین صحیح‌تر نایل آیند.

این که تمامی سخنان دین‌های دیگر همزمان درست باشند امکان‌پذیر نیست چرا که یزدان لا یجتمعان اما از نظر اسلام می‌توان به بعضی از نکات صحیح و درست سایر ادیان توجه نمود به‌طور مثال آیه ۱۸ سوره زمر: «فبشّر عباد الذین یستمعون القول فیتّبعون أحسنه؛ آن بندگانی که سخن بشنوند و به نیکوتر آن عمل کنند». میتوان سخنان دیگران راشنید و به بهترین آنها که از نظر اسلامی اشتباه نباشد گوش فرا داد. چراکه اسلام ملاک صحت و سنجش را دین اسلام قرار داده‌است (روم، ۳۰). پس حق گرایانه روی دل خود را به سوی این دین کن همان طریقه و آیین فطری خدا که مردم را بر پایه آن آفریده و سرشته، هرگز تبدیلی در آفرینش خدا نباشد، این است دین ثابت و استوار، و لکن بیشتر مردم نمی‌دانند. ۱۱۵ انعام؛ و سخن پروردگارت از نظر راستی و عدل کامل شد، هرگز سخنان او را تبدیل کننده ای نخواهد بود، و اوست که شنوا و داناست.

دوم آنکه تفسیر تبادل‌نظر و گفتگوی بین‌الادیان از منظر روانشناسانه؛ بدین معنا که متدینان ادیان و مذاهب مختلف، با احساس همدلی و شرح صدر، برای تقریب قلبی و باطنی با یکدیگر به گفتگو بنشینند و با تسامح، برای زوال تشنج‌های اجتماعی، حلقه‌هایی ترتیب دهند، گرچه هیچ‌گاه به نتایج یکسان معرفت شناختی نایل نیایند.

سوم آنکه رویکرد گفتگوی بین‌الادیان بر اساس تردید در معتقدات دینی خود.

این تفسیر با چنین پیش فرض علاوه بر آنکه نظام گفتگو را برهم می‌زند و اصل مسئله را محو می‌سازد، با دستاوردهای مکتب اهل بیت (خانواده محمد پیامبر مسلمانان) نیز ناسازگار است. امام علی در باب استقامت در دین و حفظ آن می‌گوید: افضل‌السعاده استقامه الدین(غررالحکم، ص۸۵)

کاربرد دوم) اینکه دین واحدی از طرف خداوند آمده که چهره‌هایی مختلف دارد. در اعتقاد اسلام، مسیحیت، یهودیت و اسلام و زرتشتیت به معنای خاص، همه ادیان، چهره‌های یک حقیقتند. اختلاف در جوهر ادیان نیست بلکه در فهم دین است. کسانی به گونه‌ای آن امرالهی را فهمیدند و یهودی شدند، عده‌ای دیگر، به شکل‌دیگری فهمیدند و مسیحی شدند و کسانی، به شکل‌دیگری فهمیدند و مسلمان شدند. نباید بگوئیم که این مذهب، درست است و آن نادرست. یا این دین درست است و دیگری نادرست. اصلاً این بحث‌ها، جایی ندارد. برای اینکه هر کس، طبق ذهنیت و شرایط خود، درکی از این واقعیت دارد. آنچه در اختیار ماست، فهم‌های مختلفی است که به صورت قاطع نمی‌توان ادعا کرد که کدام بهتر یا درست است. البته با یک قراینی می‌توان فهمی را بر فهم دیگر ترجیح داد. ما صراط مستقیم نداریم بلکه صراط‌های مستقیم داریم. این پلورالیسم یعنی پذیرفتن چند نوع فهم و چند نوع برداشت و چند نوع معرفت نسبت به یک حقیقت واحد، حتی اگر با یکدیگر متضاد باشند.

کاربرد سوم) نظر دوم دست کم به صورت فرض حقیقت واحدی به نام اسلام را نزد خدا می‌پذیرفت که حق است منتها ما به آن دسترسی نداریم و لذا هر کسی هر چه می‌فهمد، همان حق است. اما دیدگاه سوم، دیدگاه دیگری است و آن اینکه اصلاً، حقایق هم حقایق کثیرند. در این قلمرو اصلاً با تناقض روبرو هستیم؛ چون نمی‌شود گفت، وجود و عدم، راست و دروغ هر دو با هم هستند.

چهارم) نوع چهارمی از پلورالیسم نیز هست و آن اینکه: حقیقت، مجموعه‌ای از اجزا و عناصری است که هر یک از این عناصر در یک دین از ادیان یافت می‌شود و در این صورت، حقیقت، مطلب واحدی نسبت به یک موضوع واحد نیست و ماهم هیچ دین جامعی نداریم بلکه مجموعی از ادیان، دارای حقیقتند که هر یک سهمی از حقیقت دارند. خلاصه هیچ دینی که جامع همه حقایق و خالص از همه باطل‌ها باشد، وجود ندارد. نه مسلمان و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند بگوید که دین من به تمام حقیقت رسیده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. https://dictionary.abadis.ir/?lntype=dehkhoda,fatofa,moeen,amid&word=پلورالیسم
 2. Lawrence, C.Becker and Charlotte, B.Becker, 2001, Encyclopedia of Ethics, Second edition, Routledge, NewYork and London. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 90 (کمک)
 3. Singer Peter, A companion to ethics, Blackwell Publishing, 1993, P.90.

پیوند به بیرون[ویرایش]

The cross of the war memorial (Church of England) and a menorah (Judaism) coexist at the north end of St Giles' in Oxford, England

Religious pluralism is an attitude or policy regarding the diversity of religious belief systems co-existing in society. It can indicate one or more of the following:

 • As the name of the worldview according to which one's own religion is not held to be the sole and exclusive source of truth, and thus the acknowledgement that at least some truths and true values exist in other religions.
 • As acceptance of the concept that two or more religions with mutually exclusive truth claims are equally valid, this may be considered a form of either toleration (a concept that arose as a result of the European wars of religion) or moral relativism.
 • The understanding that the exclusive claims of different religions turn out, upon closer examination, to be variations of universal truths that have been taught since time immemorial. This is called Perennialism (based on the concept of philosophia perennis) or Traditionalism.
 • Sometimes as a synonym for ecumenism, i.e., the promotion of some level of unity, co-operation, and improved understanding between different religions or different denominations within a single religion.
 • As a term for the condition of harmonious co-existence between adherents of different religions or religious denominations.
 • As a social norm and not merely a synonym for religious diversity.[1]

Definition and scopes

Religious pluralism, to paraphrase the title of a recent academic work, goes beyond mere toleration. Chris Beneke, in Beyond Toleration: The Religious Origins of American Pluralism, explains the difference between religious tolerance and religious pluralism by pointing to the situation in the late 18th century United States. By the 1730s, in most colonies religious minorities had obtained what contemporaries called religious toleration:[2] "The policy of toleration relieved religious minorities of some physical punishments and some financial burdens, but it did not make them free from the indignities of prejudice and exclusion. Nor did it make them equal. Those 'tolerated' could still be barred from civil offices, military positions, and university posts."[2] In short, religious toleration is only the absence of religious persecution, and does not necessarily preclude religious discrimination. However, in the following decades something extraordinary happened in the Thirteen Colonies, at least if one views the events from "a late eighteenth-century perspective".[3] Gradually the colonial governments expanded the policy of religious toleration, but then, between the 1760s and the 1780s, they replaced it with "something that is usually called religious liberty".[2] Mark Silka, in "Defining Religious Pluralism in America: A Regional Analysis", states that Religious pluralism "enables a country made up of people of different faiths to exist without sectarian warfare or the persecution of religious minorities. Understood differently in different times and places, it is a cultural construct that embodies some shared conception of how a country's various religious communities relate to each other and to the larger nation whole."[1]

Religious pluralism can be defined as "respecting the otherness of others". Freedom of religion encompasses all religions acting within the law in a particular region. Exclusivist religions teach that theirs is the only way to salvation and to religious truth, and some of them would even argue that it is necessary to suppress the falsehoods taught by other religions. Some Protestant sects argue fiercely against Roman Catholicism, and fundamentalist Christians of all kinds teach that religious practices like those of Paganism and witchcraft are pernicious. This was a common historical attitude prior to the Enlightenment, and has appeared as governmental policy into the present day under systems like Afghanistan's Taliban regime, which destroyed the ancient Buddhas of Bamyan.

Giving one religion or denomination special rights that are denied to others can weaken religious pluralism. This situation was observed in Europe through the Lateran Treaty and Church of England. In modern era, many Islamic countries have laws that criminalize the act of leaving Islam to someone born in Muslim family, forbid entry to non-Muslims into Mosques, and forbid construction of Church, Synagogue or Temples inside their countries.[4]

Relativism, the belief that all religions are equal in their value and that none of the religions give access to absolute truth, is an extreme form of inclusivism.[5] Likewise, syncretism, the attempt to take over creeds of practices from other religions or even to blend practices or creeds from different religions into one new faith is an extreme form of inter-religious dialogue. Syncretism must not be confused with ecumenism, the attempt to bring closer and eventually reunite different denominations of one religion that have a common origin but were separated by a schism.

History

Front page of the 1555 Peace of Augsburg, which recognized two different churches in the Holy Roman Empire.

Cultural and religious pluralism has a long history and development that reaches from antiquity to contemporary trends in post-modernity.

German philosophers of religion Ludwig Feuerbach and Ernst Troeltsch concluded that Asian religious traditions, in particular Hinduism and Buddhism, were the earliest proponents of religious pluralism and granting of freedom to the individuals to choose their own faith and develop a personal religious construct within it[6][7] (see also Relationship between Buddhism and Hinduism); Jainism, another ancient Indian religion, as well as Daoism have also always been inclusively flexible and have long favored religious pluralism for those who disagree with their religious viewpoints.[6] The Age of Enlightenment in Europe triggered a sweeping transformation about religion after the French Revolution (liberalism, democracy, civil and political rights, freedom of thought, separation of Church and State, secularization), with rising acceptance of religious pluralism and decline of Christianity. According to Chad Meister,[6] these pluralist trends in the Western thought, particularly since the 18th century, brought mainstream Christianity and Judaism closer to the Asian traditions of philosophical pluralism and religious tolerance.

Bahá'í Faith

Bahá'u'lláh, founder of Bahá'í Faith, a religion that developed in Persia, though not a sect of Islam,[8] urged the elimination of religious intolerance. He taught that God is one, and has manifested himself to humanity through several historic messengers. Bahá'u'lláh taught that Bahá'ís must associate with peoples of all religions, showing the love of God in relations with them, whether this is reciprocated or not.

Bahá'í's refer to the concept of Progressive revelation, which means that God's will is revealed to mankind progressively as mankind matures and is better able to comprehend the purpose of God in creating humanity. In this view, God's word is revealed through a series of messengers: Abraham, Krishna, Moses, Buddha, Jesus, Muhammad, and Bahá'u'lláh (the founder of the Bahá'í Faith) among them. In the Kitáb-i-Íqán (Book of Certitude), Bahá'u'lláh explains that messengers of God have a twofold station, one of divinity and one of an individual. According to Bahá'í writings, there will not be another messenger for many hundreds of years. There is also a respect for the religious traditions of the native peoples of the planet who may have little other than oral traditions as a record of their religious figures.

Buddhism

The earliest reference to Buddhist views on religious pluralism in a political sense is found in the Edicts of Emperor Ashoka:

All religions should reside everywhere, for all of them desire self-control and purity of heart. Rock Edict Nb7 (S. Dhammika)

Contact (between religions) is good. One should listen to and respect the doctrines professed by others. Beloved-of-the-Gods, King Piyadasi, desires that all should be well-learned in the good doctrines of other religions. Rock Edict Nb12 (S. Dhammika)

When asked, "Don’t all religions teach the same thing? Is it possible to unify them?" the Dalai Lama said:[9]

People from different traditions should keep their own, rather than change. However, some Tibetan may prefer Islam, so he can follow it. Some Spanish prefer Buddhism; so follow it. But think about it carefully. Don’t do it for fashion. Some people start Christian, follow Islam, then Buddhism, then nothing.

In the United States I have seen people who embrace Buddhism and change their clothes! Like the New Age. They take something Hindu, something Buddhist, something, something… That is not healthy.

For individual practitioners, having one truth, one religion, is very important. Several truths, several religions, is contradictory.

I am Buddhist. Therefore, Buddhism is the only truth for me, the only religion. To my Christian friend, Christianity is the only truth, the only religion. To my Muslim friend, [Islam] is the only truth, the only religion. In the meantime, I respect and admire my Christian friend and my Muslim friend. If by unifying you mean mixing, that is impossible; useless.

Classical civilization: Greek and Roman religions

For the Romans, religion was part of the daily life.[10] Each home had a household shrine at which prayers and libations to the family's domestic deities were offered. Neighborhood shrines and sacred places such as springs and groves dotted the city. The Roman calendar was structured around religious observances; in the Imperial Era, as many as 135 days of the year were devoted to religious festivals and games (ludi).[11] Women, slaves, and children all participated in a range of religious activities. Some public rituals could be conducted only by women, and women formed what is perhaps Rome's most famous priesthood, the state-supported Vestal Virgins, who tended Rome's sacred hearth for centuries, until disbanded under Christian persecution and domination.

The Romans are known for the great number of deities they honored. The presence of Greeks on the Italian peninsula from the beginning of the historical period influenced Roman culture, introducing some religious practices that became as fundamental as the cult of Apollo. The Romans looked for common ground between their major gods and those of the Greeks, adapting Greek myths and iconography for Latin literature and Roman art. Etruscan religion was also a major influence, particularly on the practice of augury, since Rome had once been ruled by Etruscan kings.

Mystery religions imported from the Near East (Ptolemaic Egypt, Persia and Mesopotamia), which offered initiates salvation through a personal God and eternal life after the death, were a matter of personal choice for an individual, practiced in addition to carrying on one's family rites and participating in public religion. The mysteries, however, involved exclusive oaths and secrecy, conditions that conservative Romans viewed with suspicion as characteristic of "magic", conspiracy (coniuratio), and subversive activity. Sporadic and sometimes brutal attempts were made to suppress religionists who seemed to threaten traditional Roman morality and unity, as with the Senate's efforts to restrict the Bacchanals in 186 BC.

Marble relief of Mithras slaying the bull (2nd century, Louvre-Lens); Mithraism was among the most widespread mystery religions of the Roman Empire.[12]

As the Romans extended their dominance throughout the Mediterranean world, their policy in general was to absorb the deities and cults of other peoples rather than try to eradicate them,[13] since they believed that preserving tradition promoted social stability.[14]

One way that Rome incorporated diverse peoples was by supporting their religious heritage, building temples to local deities that framed their theology within the hierarchy of Roman religion. Inscriptions throughout the Empire record the side-by-side worship of local and Roman deities, including dedications made by Romans to local Gods.[15] By the height of the Empire, numerous international deities were cultivated at Rome and had been carried to even the most remote provinces (among them Cybele, Isis, Osiris, Serapis, Epona), and Gods of solar monism such as Mithras and Sol Invictus, found as far north as Roman Britain. Because Romans had never been obligated to cultivate one deity or one cult only, religious tolerance was not an issue in the sense that it is for competing monotheistic religions.[16] The monotheistic rigor of Judaism posed difficulties for Roman policy that led at times to compromise and the granting of special exemptions, but sometimes to intractable conflict.

Christianity

Some Christians[17] have argued that religious pluralism is an invalid or self-contradictory concept.

Maximal forms of religious pluralism claim that all religions are equally true, or that one religion can be true for some and another for others. Most Christians hold this idea to be logically impossible from the Principle of contradiction.[18] The two largest Christian branches, the Catholic Church and the Orthodox Church, both claim to be the "one true church" and that "outside the true Church there is no salvation"; Protestantism however, which has many different denominations, has no consistent doctrine in this regard, and has a variety of different positions regarding religious pluralism.

Other Christians have held that there can be truth value and salvific value in other faith traditions. John Macquarrie, described in the Handbook of Anglican Theologians (1998) as "unquestionably Anglicanism's most distinguished systematic theologian in the second half of the twentieth century",[19] wrote that "there should be an end to proselytizing but that equally there should be no syncretism of the kind typified by the Baha'i movement" (p. 2).[20] In discussing 9 founders of major faith traditions (Moses, Zoroaster, Lao-zu, Buddha, Confucius, Socrates, Krishna, Jesus, and Muhammad), which he called "mediators between the human and the divine", Macquarrie wrote that:

I do not deny for a moment that the truth of God has reached others through other channels - indeed, I hope and pray that it has. So while I have a special attachment to one mediator, I have respect for them all. (p. 12)[20]

The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints also teaches a form of religious pluralism, that there is at least some truth in almost all religions and philosophies.[21]

Classical Christian views

Before the Great Schism, mainstream Christianity confessed "one holy catholic and apostolic church", in the words of the Nicene Creed. Roman Catholics, Orthodox Christians, Episcopalians and most Protestant Christian denominations still maintain this belief. Furthermore, the Catholic Church makes the claim that it alone is the one and only true Church founded by Jesus Christ, but the Eastern Orthodox and Oriental Orthodox Churches also make this claim in respect to themselves.

Church unity for these groups, as in the past, is something very visible and tangible, and schism was just as serious an offense as heresy. Following the Great Schism, Roman Catholicism sees and recognizes the Orthodox Sacraments as valid but illicit and without canonical jurisdiction. Eastern Orthodoxy does not have the concept of "validity" when applied to Sacraments, but it considers the form of Roman Catholic Sacraments to be acceptable, and there is some recognition of Catholic sacraments among some, but not all, Orthodox. Both generally mutually regard each other as "heterodox" and "schismatic", while continuing to recognize each other as Christian, at least secundum quid. (See ecumenicism).

Modern Christian views

Some other Protestants hold that only believers who believe in certain fundamental doctrines know the true pathway to salvation. The core of this doctrine is that Jesus Christ was a perfect man, is the Son of God and that he died and rose again for the wrongdoing of those who will accept the gift of salvation. They continue to believe in "one" church, an "invisible church" which encompasses different types of Christians in different sects and denominations, believing in certain issues they deem fundamental, while disunited on a variety of doctrines they deem non-fundamental. Some evangelical Protestants are doubtful if Roman Catholics or Eastern Orthodox can possibly be members of this "invisible church", and usually they reject religious (typically restorationist) movements rooted in 19th century American Christianity, such as Mormonism, Christian Science, or Jehovah's Witnesses as not distinctly Christian.[22]

Hinduism

Hinduism is naturally pluralistic.[citation needed] A well-known Rig Vedic hymn says: "Truth is One, though the sages know it variously" (Ékam sat vipra bahudā vadanti).[23] Similarly, in the Bhagavad Gītā (4:11), God, manifesting as an incarnation, states: "As people approach me, so I receive them. All paths lead to me" (ye yathā māṃ prapadyante tāṃs tathāiva bhajāmyaham mama vartmānuvartante manuṣyāḥ pārtha sarvaśaḥ).[24] The Hindu religion has no theological difficulties in accepting degrees of truth in other religions.[citation needed] According to Swami Bhaskarananda, Hinduism emphasizes that everyone actually worships the same God, whether one knows it or not.[25]

Islam

While some claim that religious pluralism is controversial in Islam, Islamic civilizations have been characterized as one of the most religiously pluralist.[26] The primary sources that guide Islam, namely Quran and hadiths, promote the fundamental right to practise an individual's belief, even though it may be a false belief.[27][28] The acceptability of religious pluralism within Islam remains a topic of active debate, however the vast majority of Islamic scholars and historical evidences reveal Islam's commitment to no coercion in religion, supporting pluralism.

In several Surah, Quran asks Muslims to remain steadfast with Islam, and not yield to the vain desires of other religions and unbelievers. These verses have been interpreted to imply pluralism in religions. For example, Surah Al-Ma'idah verses 47 through 49 state:

Let the people of the Gospel judge by what Allah hath revealed therein. If any do fail to judge by the light of what Allah hath revealed, they are no better than those who rebel. To thee We sent the Scripture in truth, confirming the scripture that came before it, and guarding it in safety: so judge between them by what Allah hath revealed, and follow not their vain desires, diverging from the Truth that hath come to thee. To each among you have we prescribed a law and an open way. If Allah had so willed, He would have made you a single people, but His plan is to test you in what He hath given you: so strive as in a race in all virtues. The goal of you all is to Allah; it is He that will show you the truth of the matters in which ye dispute; And this (He commands): Judge thou between them by what Allah hath revealed, and follow not their vain desires, but beware of them lest they beguile thee from any of that (teaching) which Allah hath sent down to thee. And if they turn away, be assured that for some of their crime it is Allah's purpose to punish them. And truly most men are rebellious. (Quran 5:47–49)

Surah Al-Ankabut verse 45 through 47 state:

Recite what is sent of the Book by inspiration to thee, and establish regular Prayer: for Prayer restrains from shameful and unjust deeds; and remembrance of Allah is the greatest thing in life without doubt. And Allah knows the deeds that ye do. And dispute ye not with the People of the Book, except with means better than mere disputation, unless it be with those of them who inflict wrong (and injury): but say, "We believe in the revelation which has come down to us and in that which came down to you; Our Allah and your Allah is one; and it is to Him we bow in Islam." And thus it is that We have sent down the Book to thee. So the People of the Book believe therein, as also do some of these pagan Arabs: and none but Unbelievers reject our signs. (Quran 29:45–47)

Surah Al-E-Imran verses 62 through 66 state:

This is the true account: There is no god except Allah; and Allah-He is indeed the Exalted in Power, the Wise. But if they turn back, Allah hath full knowledge of those who do mischief. Say: "O People of the Book! come to common terms as between us and you: That we worship none but Allah; that we associate no partners with him; that we erect not, from among ourselves, Lords and patrons other than Allah." If then they turn back, say ye: "Bear witness that we at least are Muslims bowing to Allah's Will. Ye People of the Book! Why dispute ye about Abraham, when the Law and the Gospel Were not revealed Till after him? Have ye no understanding? Ah! Ye are those who fell to disputing even in matters of which ye had some knowledge! but why dispute ye in matters of which ye have no knowledge? It is Allah Who knows, and ye who know not! (Quran 3:62–66)

Surah Al-Kafiroon verse 1 through 6 state:

Say : O ye that reject Faith! I worship not that which ye worship, nor will ye worship that which I worship. And I will not worship that which ye have been wont to worship, nor will ye worship that which I worship. To you be your Way, and to me mine. (Quran 109:1–6)

Several verses of the Quran state that Islam rejects religious pluralism. For example, Surah Al-Tawba verse 1 through 5 seems to command the Muslim to slay the pagans (with verse 9.5 called the 'sword verse'):[28]

A (declaration) of immunity from Allah and His Messenger, to those of the Pagans with whom ye have contracted mutual alliances:- Go ye, then, for four months, backwards and forwards, (as ye will), throughout the land, but know ye that ye cannot frustrate Allah (by your falsehood) but that Allah will cover with shame those who reject Him. And an announcement from Allah and His Messenger, to the people (assembled) on the day of the Great Pilgrimage,- that Allah and His Messenger dissolve (treaty) obligations with the Pagans. If then, ye repent, it were best for you; but if ye turn away, know ye that ye cannot frustrate Allah. And proclaim a grievous penalty to those who reject Faith. But when the forbidden months are past, then fight and slay the Pagans wherever ye find them, seize them, beleaguer them, and lie in wait for them in every stratagem of war; but if they repent, and establish regular prayers and practise regular charity, then open the way for them: for Allah is Oft-forgiving, Most Merciful. (Quran 9:1–5)

However, this verse has been explained.[29]

. Hostilities were frozen for a three-month period during which the Arabs pledged not to wage war. Prophet Muhammad was inspired to use this period to encourage the combatants to join the Muslim ranks or, if they chose, to leave the area that was under Muslims rule; however, if they were to resume hostilities, then the Muslims would fight back until victorious. One is inspired to note that even in this context of war, the verse concludes by emphasizing the divine attributes of mercy and forgiveness. To minimize hostilities, the Qur'an ordered Muslims to grant asylum to anyone, even an enemy, who sought refuge. Asylum would be granted according to the customs of chivalry; the person would be told the message of the Qur'an but not coerced into accepting that message. Thereafter, he or she would be escorted to safety regardless of his or her religion. (9:6).(Template:Cite Hathout, Jihad vs. Terrorism; US Multimedia Vera International, 2002, pp.52-53)

Bernard Lewis presents some of his conclusions about Islamic culture, Shari'a law, jihad, and the modern day phenomenon of terrorism in his text, Islam: The Religion and the People.[30] He writes of jihad as a distinct "religious obligation", but suggests that "it is a pity" that people engaging in terrorist activities are not more aware of their own religion:

Muslim fighters are commanded not to kill women, children, or the aged unless they attack first; not to torture or otherwise ill-treat prisoners; to give fair warning of the opening of hostilities or their resumption after a truce; and to honor agreements. ... At no time did the classical jurists offer any approval or legitimacy to what we nowadays call terrorism. Nor indeed is there any evidence of the use of terrorism as it is practiced nowadays."[31]

In Surah Al-Tawba, verse 29 demands Muslims to fight all those who do not believe in Islam, including Christians and Jews (People of the Book), until they pay the Jizya, a tax, with willing submission.

Fight those who believe not in Allah nor the Last Day, nor hold that forbidden which hath been forbidden by Allah and His Messenger, nor acknowledge the religion of Truth, even if they are of the People of the Book, until they pay the Jizya with willing submission, and feel themselves subdued. (Quran 9:29)

Some people have concluded from verse 9:29, that Muslims are commanded to attack all non-Muslims until they pay money, but Shaykh Jalal Abualrub writes:

These Ayat (Quranic verses) stress the necessity of fighting against the People of the Scripture, but under what conditions? We previously established the fact that the Islamic State is not permitted to attack non-Muslims who are not hostile to Islam, who do not oppress Muslims, or try to convert Muslims by force from their religion, or expel them from their lands, or wage war against them, or prepare for attacks against them. If any of these offenses occurs, however, Muslims are permitted to defend themselves and protect their religion. Muslims are not permitted to attack non-Muslims who signed peace pacts with them, or non-Muslims who live under the protection of the Islamic State.(Template:Source=Abualrub, Holy Wars, Crusades, Jihad)

In Surah Al-Nisa, verse 89 has been misquoted to seem that it says to slay the apostates. In actuality, it only commands Muslims to fight those who practice oppression or persecution, or attack the Muslims.[citation needed]

Why should ye be divided into two parties about the Hypocrites? Allah hath upset them for their (evil) deeds. Would ye guide those whom Allah hath thrown out of the Way? For those whom Allah hath thrown out of the Way, never shalt thou find the Way. They but wish that ye should reject Faith, as they do, and thus be on the same footing (as they): so take not friends from their ranks until they forsake the domain of evil in the way of God (from what is forbidden). But if they revert to [open] enmity, seize them and slay them wherever ye find them; and (in any case) take no friends or helpers from their ranks. Except those who join a group between whom and you there is a treaty (Of peace), or those who approach you with hearts restraining them from fighting you as well as fighting their own people. If God had pleased, He could have given them power over you, and they would have fought you: therefore if they withdraw from you but fight you not, and (instead) send you (guarantees of) peace, then God hath opened no way for you (to war against them). Others you will find that wish to gain your confidence as well as that of their people: every time they are sent back to temptation, they succumb thereto; if they withdraw not from you nor give you (guarantees) of peace besides restraining their hands, seize them and slay them wherever ye get them; in their case We have provided you with a clear argument against them (Quran 4:88–91)


Sufism

The Sufis were practitioners of the esoteric mystic traditions within an Islam at a certain point. Sufism is defined by the Sufi master or Pir (Sufism) or fakeer or Wali in the language of the people by dancing and singing and incorporating various philosophies, theologies, ideologies and religions together (e.g., Christianity, Judaism, Paganism, Platonism, Zoroastrianism, Buddhism, Hinduism, Sikhism and so forth with time). Famous Sufi masters are Rumi, Shadhili, Sheikh Farid, Bulleh Shah, Shah Hussain, Shams Tabrizi, Waris Shah, Ghazali, Mian Mir, Attar of Nishapur, Amir Khusrow, Salim Chishti. See many more famous Sufis at the List of Sufis. The Sufis were considered by many to have divine revelations with messages of peace, tolerance, equality, pluralism, love for all and hate for no one, humanitarians, philosophers, psychologists and much more. Many had the teaching if you want to change the world, change yourself and you will change the whole world. The views of the Sufi poets, philosophers and theologians have inspired multiple forms of modern-day academia as well as philosophers of other religions. See also Blind men and an elephant. But undoubtedly, the most influential Sufi scholar to have embraced the world is Jalaluddin Muhammad Rumi. He was born in 1207 AD in a northern province of Afghanistan, however, he later had to seek refuge in Turkey following the invasion of Afghanistan by Mongols.[32] Rumi, through his poetry and teachings, propagated inter-faith harmony like none other. He served as a uniting figure for people of different faiths and his followers included Muslims, Christians and Jews. Even today, Rumi’s popularity does not cease to exist within the Sufi Muslim community and his message of peace and harmony transcends religious and geographical boundaries.

Rumi says:

I looked for God. I went to a temple, and I didn't find him there. Then I went to a church, and I didn't find him there. And then I went to a mosque, and I didn't find him there. And then finally I looked in my heart, and there he was.

Rumi also says:

How many paths are there to God? There are as many paths to God as there are souls on the Earth.

Rumi also says:

A true Lover doesn't follow any one religion, be sure of that. Since in the religion of Love, there is no irreverence or faith. When in Love, body, mind, heart and soul don't even exist. Become this, fall in Love, and you will not be separated again.

Ahmadiyya

Ahmadis recognize many founders of world religions to be from God, who all brought teaching and guidance from God to all peoples. According to the Ahmadiyya understanding of the Quran, every nation in the history of mankind has been sent a prophet, as the Quran states: And there is a guide for every people. Though the Quran mentions only 24 prophets, the founder of Islam, Muhammad states that the world has seen 124,000 prophets. Thus other than the prophets mentioned in the Quran, Ahmadis, with support from theological study also recognize Buddha, Krishna, founders of Chinese religions to be divinely appointed individuals.

The Second Khalifatul Maish of the Ahmadiyya Muslim Community writes: "According to this teaching there has not been a single people at any time in history or anywhere in the world who have not had a warner from God, a teacher, a prophet. According to the Quran there have been prophets at all times and in all countries. India, China, Russia, Afghanistan, parts of Africa, Europe, America—all had prophets according to the theory of divine guidance taught by the Quran. When, therefore, Muslims hear about prophets of other peoples or other countries, they do not deny them. They do not brand them as liars. Muslims believe that other peoples have had their teachers. If other peoples have had prophets, books, and laws, these constitute no difficulty for Islam."[33]

Mirza Ghulam Ahmad, founder of the Ahmadiyya Muslim Community wrote in his book A Message of Peace: "Our God has never discriminated between one people and another. This is illustrated by the fact that all the potentials and capabilities (Prophets) which have been granted to the Aryans (Hindus) have also been granted to the races inhabiting Arabia, Persia, Syria, China, Japan, Europe and America."[34]

In modern practice

Religious pluralism is a contested issue in modern Islamic countries. Twenty three (23) Islamic countries have laws, as of 2014, which make it a crime, punishable with death penalty or prison, for a Muslim, by birth or conversion, to leave Islam or convert to another religion.[35][36][37] In Muslim countries such as Algeria, it is illegal to preach, persuade or attempt to convert a Muslim to another religion.[38] Saudi Arabia and several Islamic nations have strict laws against the construction of Christian churches, Jewish synagogues, Hindu temples and Buddhist stupas anywhere inside the country, by anyone including minorities working there.[4] Brunei in southeast Asia adopted Sharia law in 2013 that prescribes a death penalty for any Muslim who converts from Islam to another religion.[35] Other Islamic scholars state Sharia does not allow non-Muslim minorities to enjoy religious freedoms in a Muslim-majority nation, but other scholars disagree.[39][40][41]

Jainism

Anekāntavāda, the principle of relative pluralism, is one of the basic principles of Jainism. In this view, the truth or the reality is perceived differently from different points of view, and no single point of view is the complete truth.[42][43] Jain doctrine states that an object has infinite modes of existence and qualities and they cannot be completely perceived in all its aspects and manifestations, due to inherent limitations of the humans. Only the Kevalins—the omniscient beings—can comprehend the object in all its aspects and manifestations, and all others are capable of knowing only a part of it.[44] Consequently, no one view can claim to represent the absolute truth—only relative truths. Jains compare all attempts to proclaim absolute truth with andhgajnyaya or the "maxim of the blind men and elephant", wherein all the blind men claimed to explain the true appearance of the elephant, but could only partly succeed due to their narrow perspective.[45] For Jains, the problem with the blind men is not that they claim to explain the true appearance of the elephant; the problem is doing so to the exclusion of all other claims. Since absolute truth is many-sided, embracing any truth to the exclusion of others is to commit the error of ekānta (one-sidedness).[46] Openness to the truths of others is one way in which Jainism embodies religious pluralism.

Judaism

The Mosaic law categorically warns the Jews to refrain from polytheism. First and the second commandment, you shall not have another God except me, worship your God with all your heart and with all your soul. Throughout the Hebrew Bible the sovereignty of Yahweh as the only God is the key pillar of a chosen community of Israel.

Sikhism

The Sikh gurus have propagated the message of "many paths" leading to the one God and ultimate salvation for all souls who treading on the path of righteousness. They have supported the view that proponents of all faiths, by doing good and virtuous deeds and by remembering the Lord, can certainly achieve salvation. Sikhs are told to accept all leading faiths as possible vehicles for attaining spiritual enlightenment, provided the faithful study, ponder and practice the teachings of their prophets and leaders. Sikhism had many interactions with Sufism as well as Hinduism, influenced them and was influenced by them.

The Sri Guru Granth Sahib, the holy book of the Sikhs, says:

Do not say that the Vedas, the Bible and the Koran are false. Those who do not contemplate them are false.

— Guru Granth Sahib page 1350[47]

As well as:

Some call the Lord "Ram, Ram", and some "Khuda". Some serve Him as "Gusain", others as "Allah". He is the Cause of causes, and Generous. He showers His Grace and Mercy upon us. Some pilgrims bathe at sacred shrines, others go on Hajj to Mecca. Some do devotional worship, whilst others bow their heads in prayer. Some read the Vedas, and some the Koran. Some wear blue robes, and some wear white. Some call themselves Muslim, and some call themselves Hindu. Some yearn for paradise, and others long for heaven. Says Nanak, one who realizes the Hukam of God's Will, knows the secrets of his Lord Master. (Sri Guru Granth Sahib Page:885)[48]

One who recognizes that all spiritual paths lead to the One shall be emancipated. One who speaks lies shall fall into hell and burn. In all the world, the most blessed and sanctified are those who remain absorbed in Truth. (SGGS Ang 142)[49]

The seconds, minutes, and hours, days, weeks and months and various seasons originate from One Sun; O nanak, in just the same way, the many forms originate from the Creator. (Guru Granth Sahib page 12,13)

The Guru Granth Sahib also says that Bhagat Namdev and Bhagat Kabir, who were both believed to be Hindus, both attained salvation though they were born before Sikhism took root and were clearly not Sikhs. This highlights and reinforces the Guru's saying that "peoples of other faiths" can join with God as true and also at the same time signify that Sikhism is not the exclusive path for liberation.

Additionally the Guru Granth Sahib says:

First, Allah (God) created the Light; then, by His Creative Power, He made all mortal beings. From the One Light, the entire universe welled up. So who is good, and who is bad? ||1|| [50]

Again, the Guru Granth Sahib Ji provides this verse:

Naam Dayv the printer, and Kabeer the weaver, obtained salvation through the Perfect Guru. Those who know God and recognize His Shabad ("word") lose their ego and class consciousness. (Guru Granth Sahib page 67)[51]

Most of the 15 Sikh Bhagats who are mentioned in their holy book were non-Sikhs and belonged to Hindu and Muslim faiths, which were the most prevalent religions of this region.

The pluralistic dialogue of Sikhism began with the founder of Sikhism Guru Nanak after becoming enlightened saying the words Na koi hindu na koi musalman - "There is no Hindu, there is no Muslim". He recognised that religious labels held no value and it is the deeds of human that will be judged in the hereafter what we call ourselves religiously holds no value.

Sikhs have been considered eager exponents of interfaith dialogue and not only accept the right of others to practice their faith but have in the past fought and laid down their lives to protect this right for others; the Martyrdom of Guru Tegh Bahadar, who on the pleas of a pandit of the Kashmiris, agreed to fight against a tyrannic Moghul Empire (that was forcing them to convert to Islam) in order that they might gain the freedom to practice their religion, which differed from his own.

Religious pluralism and human service professions

The concept of religious pluralism is also relevant to human service professions, such as psychology and social work, as well as medicine and nursing, in which trained professionals may interact with clients from diverse faith traditions.[52][53][54] For example, psychologist Kenneth Pargament[52] has described four possible stances toward client religious and spiritual beliefs, which he called rejectionist, exclusivist, constructivist, and pluralist. Unlike the constructivist stance, the pluralist stance:

...recognizes the existence of a religious or spiritual absolute reality but allows for multiple interpretations and paths toward it. In contrast to the exclusivist who maintains that there is a single path "up the mountain of God," the pluralist recognizes many paths as valid. Although both the exclusivist and the pluralist may agree on the existence of religious or spiritual reality, the pluralist recognizes that this reality is expressed in different cultures and by different people in different ways. Because humans are mortal and limited, a single human religious system cannot encompass all of the religious or spiritual absolute reality.... (p. 167)[53]

Importantly, "the pluralistic therapist can hold personal religious beliefs while appreciating those of a client with different religious beliefs. The pluralist recognizes that religious value differences can and will exist between counselors and clients without adversely affecting therapy" (p. 168).[53] The stances implied by these four helping orientations on several key issues, such as "should religious issues be discussed in counseling?", have also been presented in tabular form (p. 362, Table 12.1).[52]

The profession of chaplaincy, a religious profession, must also deal with issues of pluralism and the relevance of a pluralistic stance. For example, Friberg (2001) argues: "With growing populations of immigrants and adherents of religions not previously seen in significant numbers in North America, spiritual care must take religion and diversity seriously. Utmost respect for the residents' spiritual and religious histories and orientations is imperative" (p. 182).[54]

See also

References

 1. ^ a b Silk, Mark (July 2007), Defining Religious Pluralism in America: A Regional Analysis, 612, pp. 64–81
 2. ^ a b c Beneke 2006: 6.
 3. ^ Beneke 2006: 5.
 4. ^ a b Chad Meister (2010), The Oxford Handbook of Religious Diversity, Oxford University Press, ISBN 978-0195340136, pp 32-57
 5. ^ "What is relativism?". CARM - The Christian Apologetics & Research Ministry.
 6. ^ a b c Chad Meister (2010), The Oxford Handbook of Religious Diversity, Oxford University Press, ISBN 978-0195340136, pp. 62-72
 7. ^ Roof & McKinney (1985), Denominational America and the new religious pluralism, The Annals of the American Academy of Political and Social Science, 480(1), pp. 24-38
 8. ^ "Not a Sect". bci.org. Archived from the original on 2005-12-15.
 9. ^ Dalai Lama Asks West Not to Turn Buddhism Into a "Fashion", Zenit, 2003-10-08, retrieved 2009-06-18.
 10. ^ Jörg Rüpke, "Roman Religion – Religions of Rome," in A Companion to Roman Religion (Blackwell, 2007), p. 4.
 11. ^ Matthew Bunson, A Dictionary of the Roman Empire (Oxford University Press, 1995), p. 246.
 12. ^ G. W. Bromiley (ed.), The International Standard Bible Encyclopedia, Vol. 4 (Eerdmans, 1988), p. 116. ISBN 0-8028-3784-0.
 13. ^ "This mentality", notes John T. Koch, "lay at the core of the genius of cultural assimilation which made the Roman Empire possible"; entry on "Interpretatio romana", in Celtic Culture: A Historical Encyclopedia (ABC-Clio, 2006), p. 974.
 14. ^ Rüpke, "Roman Religion – Religions of Rome," p. 4; Benjamin H. Isaac, The Invention of Racism in Classical Antiquity (Princeton University Press, 2004, 2006), p. 449; W.H.C. Frend, Martyrdom and Persecution in the Early Church: A Study of Conflict from the Maccabees to Donatus (Doubleday, 1967), p. 106.
 15. ^ Janet Huskinson, Experiencing Rome: Culture, Identity and Power in the Roman Empire (Routledge, 2000), p. 261.
 16. ^ A classic essay on this topic is Arnaldo Momigliano, "The Disadvantages of Monotheism for a Universal State", in Classical Philology, 81.4 (1986), pp. 285–297.
 17. ^ Why Jesus? Article stating that Jesus is the saviour and not Mohammed or Buddha—see second part of this article.
 18. ^ Defending Salvation Through Christ Alone Archived 2009-10-03 at the Wayback Machine By Jason Carlson, Christian Ministries International
 19. ^ p. 168, Timothy Bradshaw (1998), "John Macquarrie," in: Alister E. McGrath (ed). The SPCK Handbook of Anglican Theologians (pp. 167-168). London: SPCK. ISBN 978-0-281-05145-8
 20. ^ a b John Macquarrie (1996). Mediators between human and divine: From Moses to Muhammad. New York: Continuum. ISBN 0-8264-1170-3
 21. ^ Gerald E. Jones (October 1977). "Respect for Other People's Beliefs". Ensign. The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.
 22. ^ "The Protestant Principle". A Biblical Guide To Orthodoxy And Heresy. Retrieved February 7, 2016.
 23. ^ Rig Veda 1.164.46
 24. ^ Page 194 in Eknath Easwaran (2008). Timeless wisdom: Passages for meditation from the world's saints & sages (see article). Tomales, CA: Nilgiri Press. ISBN 1-58638-027-3. Similar to Eknath Easwaran (2007). The Bhagavad Gita, 2nd ed. Tomales, CA: Nilgiri Press, p. 117. ISBN 1586380192 (which substitutes "they" for "people"). Transliteration from Winthrop Sargeant (1984). The Bhagavad Gita. Albany: State University of New York Press, p. 211. ISBN 0-87395-831-4, which translates the same passage as "They who, in whatever way, take refuge in Me, them I reward."
 25. ^ See Swami Bhaskarananda, Essentials of Hinduism (Viveka Press 2002) ISBN 1-884852-04-1
 26. ^ Ch, Guest Columnist Dr; Muzaffar, Ra. "What pluralism means to Islam - Letters | The Star Online". www.thestar.com.my. Retrieved 2019-07-15.
 27. ^ Cole & Hammond (1974), Religious pluralism, legal development, and societal complexity: rudimentary forms of civil religion, Journal for the Scientific Study of Religion, Vol. 13, No. 2, pp. 177-189
 28. ^ a b Michael Bonner (2008), Jihad in Islamic History: Doctrines and Practice, Princeton University Press, ISBN 978-0691138381, pp. 23-31
 29. ^ Hathout, Jihad vs. Terrorism; US Multimedia Vera International, 2002, pp.52-53, emphasis added
 30. ^ Lewis & Churchill 2008, pp. 145–150.
 31. ^ Lewis & Churchill 2008, pp. 151.
 32. ^ http://registan.net/2007/11/12/rumi-the-alchemist-of-interfaith-tolerance/
 33. ^ "Introduction to the Study of the Holy Qur’an" by Mirza Bashir-ud-Din Mahmood Ahmad. Part 2, Argument 4 Section labeled “A Grand Conception”
 34. ^ "A Message of Peace" by Mirza Ghulam Ahmad, pg. 6)
 35. ^ a b Laws Criminalizing Apostasy in Selected Jurisdictions Library of Congress, US Government (May 2014)
 36. ^ Laws Criminalizing Apostasy Library of Congress (2014)
 37. ^ Doi, Abdur Rahman (1984), Shari`a: The Islamic Law; Taha Publishers; London UK
 38. ^ Law No. 02-06 (bis), al Jarida al Rasmiyya, vol.12, 1 March 2006
 39. ^ Adl, Ansar Al. "Islam News Room - Yusuf Estes Corrects QURAN Mis-Quotes". islamnewsroom.com. Retrieved 14 March 2018.
 40. ^ Mawdudi, S. Abul `Ala (1982), The Rights of Non-Muslims in Islamic State, Islamic Publications, LTD. Lahore, Pakistan
 41. ^ Abdullah, Najih Ibrahim Bin (1988), The Ordinances of the People of the Covenant and the Minorities in an Islamic State, Balagh Magazine, Cairo, Egypt, Volume 944, May 29, 1988; Also see June 5 1988 article by the same author
 42. ^ Dundas (2002) p.231
 43. ^ Koller, John M. (July, 2000) pp.400-7
 44. ^ Jaini, Padmanabh (1998) p.91
 45. ^ Hughes, Marilynn (2005) p.590-1
 46. ^ Schwartz, Wm. Andrew (2018). The Metaphysics of Paradox: Jainism, Absolute Relativity, and Religious Pluralism. Lexington Books. ISBN 978-1-4985-6392-5.
 47. ^ "Sri Granth: Sri Guru Granth Sahib". srigranth.org.
 48. ^ "sggs ram khudha people pray to there god". sggs ram khudha people pray to there god. Retrieved 4 September 2011.
 49. ^ "pluarism in sggs". pluarism in sggs. Retrieved 4 September 2011.
 50. ^ "aval allah". aval allah.
 51. ^ "Sri Granth: Sri Guru Granth Sahib". srigranth.org.
 52. ^ a b c Kenneth I. Pargament (1997). The psychology of religion and coping: Theory, research, practice. New York: Guilford. ISBN 978-1-57230-664-6
 53. ^ a b c Brian J. Zinnbauer & Kenneth I. Pargament (2000). Working with the sacred: Four approaches to religious and spiritual issues in counseling. Journal of Counseling & Development, v78 n2, pp162-171. ISSN 0748-9633
 54. ^ a b Nils Friberg (2001). The role of the chaplain in spiritual care. In David O. Moberg, Aging and spirituality: spiritual dimensions of aging theory, research (p. 177-190). Routledge. ISBN 978-0-7890-0939-5 (NB: The quotation is discussing residents in nursing homes)

Works cited

 • Beneke, Chris (2006) Beyond Toleration: The Religious Origins of American Pluralism (New York: Oxford University Press).
 • Eck, Diane (2001) A New Religious America: How a "Christian Country" Has Become the World's Most Religiously Diverse Nation (San Francisco: Harper).
 • Emet Ve-Emunah: Statement of Principles of Conservative Judaism, Robert Gordis et al., Jewish Theological Seminary and the Rabbinical Assembly, 1988.
 • Ashk Dahlén, Sirat al-mustaqim: One or Many? Religious Pluralism Among Muslim Intellectuals in Iran in The Blackwell Companion to Contemporary Islamic Thought, ed. Ibrahim Abu-Rabi, Oxford, 2006.
 • Ground Rules for a Christian-Jewish Dialogue in The Root and the Branch, Robert Gordis, Univ. of Chicago Press, 1962
 • Hutchison, William R. (2003) Religious Pluralism in America: The Contentious History of a Founding Ideal (New Haven: Yale University Press).
 • Kalmin, Richard (1994), Christians and Heretics in Rabbinic Literature of Late Antiquity, Harvard Theological Review, Volume 87(2), p. 155-169.
 • Toward a Theological Encounter: Jewish Understandings of Christiantiy Ed. Leon Klenicki, Paulist Press / Stimulus, 1991
 • Momen, M. (1997). A Short Introduction to the Bahá'í Faith. Oxford, UK: One World Publications. ISBN 1-85168-209-0.
 • Monecal, Maria Rosa (2002),The Ornament of the World: How Muslims, Jews, and Christians Created a Culture of Tolerance in Medieval Spain (Boston: Little, Brown, and Company)
 • People of God, Peoples of God Ed. Hans Ucko, WCC Publications, 1996
 • Kenneth Einar Himma, “Finding a High Road: The Moral Case for Salvific Pluralism,” International Journal for Philosophy of Religion, vol. 52, no. 1 (August 2002), 1-33

Further reading

 • Ankerl, Guy (2000) [2000]. Global communication without universal civilization. INU societal research. Vol.1: Coexisting contemporary civilizations : Arabo-Muslim, Bharati, Chinese, and Western. Geneva: INU Press. ISBN 2-88155-004-5.
 • Albanese, Catherine, America: Religions and Religion. Belmont: WADSWORTH PUBLISHING, 1998, ISBN 0-534-50457-4

External links

Buddhism

Christianity

Hinduism

 • Big Picture TV Video of Ela Gandhi, granddaughter of Mahatma Gandhi, talking about religious pluralism

Islam

Judaism