تومور مغزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
متاستاز مغزی در نیمکره مغزی سمت راست، حاصل از کانسر ریه که در زمان استراحت T۱ با تکنیک تصویربرداری ام‌آرآی با کنتراست داخل وریدی تهیه شده‌است. (L = سمت چپ، P = خلفی، پشت سر)

تومور مغزی یک تودهٔ غیرطبیعی در مغز است که بنا به ماهیت سلول‌های تشکیل دهنده، می‌تواند خوش‌خیم یا بدخیم باشد. تومور مغزی به عبارت دیگه نوعی نئوپلاسم داخل‌جمجمه‌ای سخت و تو پُر، یا یک تومور (رشد غیرطبیعی سلولی)، در داخل مغز یا کانال مرکزی نخاع است.

تومورهای مغزی، تمامی تومورهای داخل جمجمه یا تومورهای درون کانال مرکزی نخاع را دربرمی گیرند. این تومورها، از طریق تقسیم سلولی کنترل نشده و غیرطبیعی ایجاد می‌شوند، و به‌طور معمول یا در خود مغز (شامل: نورونها، سلول‌های گلیال (آستروسیتها، اولیگودندروسیتها، سلول‌های اپندیمال، سلولهای تولیدکننده میلین شوانبافت لنفاوی، عروق خونی)، یا در اعصاب جمجمه‌ای، پرده مغزی (مننژجمجمه، هیپوفیز و غده صنوبری ایجاد می‌شوند. همچنین این تومورها می‌توانند حاصل گسترش بدخیمی‌هایی باشند که در درجه نخست سایر ارگان‌ها را درگیر کرده بوده‌اند، که در این حالت بدان تومور دارای متاستاز یا متاستاتیک گفته می‌شود.

هرچند هرگونه تومور مغزی به خاطر ماهیت تهاجمی و منتشرشوندهٔ خود در فضای محدود جمجمه‌ای، به‌طور ذاتی، جدی و تهدیدکننده زندگی به‌شمار می‌رود اما تومورهای مغزی (حتی انواع بدخیم آنها) همواره کشنده و مرگبار به‌شمار نمی‌آیند. تومورهای مغزی یا تومورهای داخل جمجمه‌ای می‌توانند ماهیت سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) داشته باشند؛ با این حال، تعریف نئوپلاسم بدخیم یا خوش خیم در مغز، متفاوت از تعاریفی است که بطور معمول در دیگر انواع تومورهای سرطانی یا غیر سرطانی درگیرکنندهٔ سایر نقاط بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

میزان تهدیدکنندگی یک تومور، بستگی به ترکیبی از مجموعه عوامل مختلف، همچون: نوع تومور، محل و اندازه تومور و نحوهٔ گسترش و توسعه آن است. از آنجا که مغز به‌طور کامل توسط جمجمه پوشانیده شده‌است، تشخیص سریع و زودرس تومور مغزی، تنها در صورتیکه ابزار پاراکلینیکی و وسایل تشخیصی مناسبی که وضعیت حفره داخل جمجمه را به خوبی مشخص می‌سازند، در دسترس باشند و به سرعت به کار گرفته شوند. اما بطور معمول، تشخیص تومور مغزی، در مراحل پیشرفته بیماری و هنگامی رخ می‌دهد که وجود تومور موجب بروز علائم و نشانه‌های غیر قابل توضیحی در بیمار شده‌است.

طبقه‌بندی تومورهای مغزی[ویرایش]

با توجه به محل و منشاء نئوپلاسم[ویرایش]

تومور مغزی اولیه[ویرایش]

تومورهای مغزی اولیه (حقیقی)، از بافت نورواپیتلیال(آستروسیت-الیگودندروسیت-میکروگلیا-سلول اپندیم و غیره) ریشه گرفته و معمولاً در حفره کرانیال خلفی در کودکان و در دو سوم قدامی از نیمکره مغزی در بزرگسالان پدیدار می‌شوند. هر چند که این انواع تومور مغزی، می‌توانند در هر بخشی از مغز نیز تأثیر بگذارد. گلیوما (۵۰٫۴٪) ، مننژیوما (۲۰٫۸٪) ، آدنومای هیپوفیز (۱۵٪) و تومورهای غلاف عصبی (به انگلیسی: Nerve sheath tumors) شایعترین تومورهای اولیه مغزی هستند.

مطالعات جدید نشان می دهد پرتودرمانی با پروتون، موثرترین روش درمان شایعترین تومور مغزی در کودکان (مدولوبلاستوما) است.[۱]

تومور مغزی ثانویه[ویرایش]

تومورهای ثانویه مغزی، همان تومورهای متاستاتیک و لنفومیک می‌باشند که منشاء اولیهٔ آنها، کانسرهای اولیه سایر نقاط بدن بوده و به محدودهٔ فضای داخل جمجمه‌ای دست اندازی می‌کنند. این بدین معناست که سلول‌های سرطانی از تومور اولیه‌ای که منشاء آن، یک تومور در ارگانی دیگر است به بیرون نفوذ کرده و سپس وارد سیستم لنفاوی و رگ‌های خونی می‌شوند. این سلولها، سپس از طریق سیستم گردش خون به جریان افتاده و در مغز جای‌گیر خواهند شد. در ادامه، این سلول‌ها به رشد و تقسیم بی رویهٔ خود ادامه خواهند داد، و به نئوپلاسم مهاجم دیگری که از جنس بافت سرطان اولیه‌است، تبدیل می‌گردند. تومورهای ثانویه مغزی، تومورهایی بسیار معمول و شایع به‌شمار می‌آیند و اغلب در بیمارانی دیده می‌شوند که در مراحل انتهایی ابتلاء به سرطانی علاج ناپذیر، دچار متاستاز از آن سرطان شده‌اند. از جمله شایعترین انواع سرطان‌های متاستاتیک مغزی می‌توان به سرطان ریه، سرطان پستان، ملانومای بدخیم، سرطان کلیه و سرطان روده بزرگ (که البته فراوانی آن رو به کاهش است)، اشاره نمود.

تومورهای ثانویه مغز، شایع‌ترین علل وجود تومور در حفره داخل جمجمه‌ای محسوب می‌شوند.

افزون بر این، وجود هرگونه بافت توموری در ساختار استخوان جمجمه نیز می‌تواند منجر به کاهش حجم فضای حفره داخل جمجمه‌ای شده و از این طریق به مغز آسیب برساند.

با توجه به رفتار نئوپلاسم[ویرایش]

تومورهای مغزی یا نئوپلاسم‌های داخل جمجمه‌ای، می‌توانند ماهیت سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) داشته باشند. با این حال، تعریف نئوپلاسم بدخیم یا خوش خیم متفاوت از تعاریفی است که به‌طور معمول در مورد انواع دیگر نئوپلاسم‌های سرطانی یا غیر سرطانی در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سرطان‌های سایر نقاط بدن، سه ویژگی بیان‌کننده بدخیم بودن یا خوش‌خیم است و نیز تومورهای خوش خیم خود محدود شونده می‌باشند و هرگز به سایر اعضا دست اندازی نمی‌کنند و متاستاز ندارند.

ویژگی‌های تومورهای بدخیم عبارتند از:

 1. میتوزهای کنترل نشده (رشد یافتن از طریق تقسیم‌های سلولی متعددی که، فراتر از محدودهٔ طبیعی هستند)
 2. آناپلازی: این واژه به این معناست که سلول‌های نئوپلاسمی ظاهری به وضوح متفاوت از سلول‌های طبیعی دارند (هم به لحاظ اندازه و هم به لحاظ شکل). سلولهای آناپلاستیک [به لحاظ پاتولوژیک] با نمای پلئومورفیسم مشخص می‌شوند. هسته سلول به صورت مشخص، بیش از حدّ و بسیار زیاد هیپرکروماتیک است (در رنگ آمیزی مخصوص، ظاهری تیره رنگ دارد) و همچنین بزرگ شده‌است. هسته همچنین ممکن است در مقایسه با سیتوپلاسم سلول تغییراتی را نشان دهد و به همان اندازه درآید(یعنی نسبت سیتوپلاسم به هسته ممکن است به حدّ یک به یک ۱:۱ برسد، حال آن که این نسبت در حالت طبیعی یک به چهار ۱:۴ یا یک به شش ۱:۶ می‌باشد)
  سلول‌های غول آسا، که سلولهایی هستند که بطور قابل توجهی بزرگتر از همسایگان خود می‌باشند، ممکن است در این روند تشکیل بشوند. این سلولها، دارای یک هسته بزرگ و غول پیکر یا چند هسته می‌باشند (سین سشیا). هسته‌های آناپلاستیک، به لحاظ اندازه و شکل متغیر بوده و ظاهر غیرعادی دارند.
 3. تهاجم یا انفیلتراسیون: در پزشکی این دو واژه به عنوان واژگانی معادل یا مترادف با یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود به لحاظ لغوی دارای اندکی تفاوت هستند.
  1. حمله یا تهاجم: عبارتست از گسترش فضایی تومور از طریق میتوز کنترل نشده، به این معنا که نئوپلاسم ضمن اشغال فضای موجود، به بافت‌های اطراف، تهاجم و دست اندازی می‌کند. در نتیجه فشار وارده از تومور، بافت‌های دیگر کنار زده شده و در نهایت بافتهای بدن فشرده شده و تحت فشار قرار می‌گیرند. در تصویر برداری‌های انجام شده، این تومورها از مواردی هستند که تصویر تومور در عکس، به وضوح مشخص خواهد بود.
  2. انفیلتراسیون: این کلمه به رفتاری از تومور اشاره دارد که می‌توان آن را نیز، همان رشد تومور دانست (البته رشد میکروسکوپی) این فرایند در واقع ناشی از شاخکهای حساس یا زبانه‌های تومور است، که به بافت اطراف آن گسترش می‌یابد (این گسترش، اغلب طرحی کلی از تومور پدید می‌آورد که معمولاً غیر قابل مشخص کردن یا به صورت منتشر است) یا بر «کاشته شدن» سلول‌های توموری در بافتهای فراتر از آن یا در بافتهای دور از توده متورم اطلاق می‌شود؛ این البته بدان معنا نیست که یک تومور انفیلتراتیو، در فضاها یا بافتهای اطراف خود نفوذ نمی‌کند، یا آن را تحت فشار قرار نمی‌دهد، بلکه باید گفت که بسیار دشوار است که در مورد بافت توموری در کدام قسمت از آن به پایان می‌رسد و بافت سالم از کجا شروع می‌شود.
 4. متاستاز (گسترش یافتن تومور در سایر نقاط بدن از طریق غدد لنفاوی یا خون).

از ویژگی‌های بالا، که خصوصیات تشخیصی (کاراکتریستیک) بدخیمی‌ها در نقاط مختلف بدن هستند، برخی از اجزا یا عناصرشان، در مورد نئوپلاسمهای اولیه مغز صدق نمی‌کند:

 • تومورهای اولیّهٔ مغزی، به ندرت به ارگان‌های دیگر متاستاز می‌دهند، البته متاستاز تومور، در مورد برخی از انواع تومورهای اولیه مغزی دیده شده‌است، اما با این وجود، هیچیک از این موارد، در خارج از محفظه داخل جمجمه‌ای یا در کانال مرکزی نخاع پخش نشده‌است. به خاطر وجود سد خونی مغزی، سلول‌های سرطانی مربوط به یک تومور اولیه مغزی، نمی‌توانند به جریان خون وارد شده و به محل دیگری از بدن، نقل مکان کنند [چراکه سد خونی مغزی مانع از عبور سلولهای سرطانی می‌شود]. (البته گاه به گاه مواردی گزارش شده که حکایت از گسترش و متاستاز برخی انواع خاص از تومورهای مغزی به خارج از دستگاه عصبی مرکزی داشته‌اند، به عنوان نمونه متاستاز استخوانی در مورد برخی از مبتلایان به گلیوبلاستوما مولتی فرم دیده شده‌است.)
 • تومورهای مغزی اولیه عموماً ماهیتی مهاجم دارند(بدین معنا که این تومورها، در فضاهای اطراف خود گسترش خواهند یافت و به فضاهایی که توسط سایر بافتهای مغزی اشغال شده، دست اندازی می‌کنند و ضمن ایجاد مزاحمت برای آن بافتهای مغزی، موجب فشرده سازی آن‌ها نیز می‌شوند)، هرچند برخی از تومورهای اولیه مغزی که بیشترشان بدخیم هستند، در بافتهای اطراف انفیلتره خواهند شد.

سیستم‌های درجه بندی متعددی برای استفاده در طبقه‌بندی تومورهای سیستم عصبی مرکزی به کار گرفته شده‌است. سیستم درجه بندی خاص سازمان بهداشت جهانی (WHO) معمولاً برای آستروسیتوما استفاده می‌شود. در سال ۱۹۹۳ میلادی و در تلاش برای از بین بردن سردرگمی‌هایی که در مورد درجه بندی تشخیصی تومورهای مغزی وجود داشت، سیستم درجه بندی WHO بر پایهٔ چهار مرحله که مبنای بافت شناسی دارند، وضع گردید. این سیستم درجه بندی چهار مرحله‌ای، با مبنا قرار دادن وضعیت بافت‌شناسی آستروسیتوما، به عنوان راهنمای درجه بندی، به هر تومور، یک درجه بین ۱ تا ۴ اختصاص می‌دهد که در آن، ۱ تومور با حداقل میزان تهاجم و ۴ که تهاجمی‌ترین شکل تومور است.

گسترش تومور برطبق نوع بافت[ویرایش]

نیاز به مطالعه بیشتر اطلاعات پایه‌ای پیرامون آناتومی مغز[ویرایش]

به منظور درک بهتر این مقاله، خلاصه‌ای از برخی از مطالب، در باره مغز و انواع مختلف بافت‌های ارگانیک آن را، از مقاله مغز در ویکی‌پدیای انگلیسی، ارائه خواهد شد.

Corresponding regions of human and shark brain are shown. The shark brain is splayed out, while the human brain is more compact. The shark brain starts with the medulla, which is surrounded by various structures, and ends with the telencephalon. The cross-section of the human brain shows the medulla at the bottom surrounded by the same structures, with the telencephalon thickly coating the top of the brain.
مناطق آناتومیک اصلی در مغز مهره داران

همانطور که در تصویر سمت چپ دیده می‌شود، در هنگام مطالعه و بررسی پیرامون مغز انسان (در بحث تومورها)، تنها مناطقی معدود از ساختمان مغز، برای ما جالب توجه هستند. نخستین بافت مربوط به مغز که پس از کنار زدن استخوان جمجمه، در حفره داخل جمجمه‌ای با آن مواجه می‌شویم و البته این بافت در واقع در این تصویر نشان داده نشده‌است، مننژ می‌باشد. این بافت، همان بخشی است که در بیماری مننژیت، دچار التهاب می‌گردد.

مننژ[ویرایش]

مغز انسان توسط مجموعه‌ای از پرده‌ها یا غشاءهای بافت همبندی پوشانیده و احاطه شده‌است، که به این پرده‌ها، مننژ گفته می‌شود. مننژها جمجمه انسان را از مغز او جدا می‌کنند. این پوشش یا غشاء از سه لایه تشکیل شده‌است: لایه خارجی که بدان دورا ماتر (سخت شامه) گفته می‌شود، لایه بعدی، غشاء آراکنوئید (پرده عنکبوتی یا غشاء عنکبوتی) و لایه سوم پیاماتر (نرم شامه) می‌باشد. البته غشاء عنکبوتی یا همان آراکنوئید، اغلب به لحاظ فیزیکی به لایه زیرینش یعنی نرم شامه یا همان پیاماتر متصل می‌باشد و از این جهت معمولاً به عنوان یک لایه در نظر گرفته شده، و با عنوان پیا-آراکنوئید خوانده می‌شود. در زیر غشاء عنکبوتی، فضایی موسوم به فضای زیر عنکبوتیه یا ساب آراکنوئید قرار دارد که حاوی مایع مغزی نخاعی یا همان CSF می‌باشد (مایع مغزی نخاعی در زبان لاتین با نام لیکور که نام نوعی مشروب است نیز، خوانده می‌شود). البته CSF مخفف cerebro Spinal Fluid است. این مایع در فضای کم عرض و باریک بین سلول‌ها و درون حفره هاییی از مغز که بطن‌ها یا ونتریکل‌ها نامیده می‌شوند، در گردش است و وظیفه آن، تغذیه، پشتیبانی، و محافظت از بافت مغز است. رگ‌های خونی که وارد سیستم عصبی مرکزی می‌شوند، از طریق فضای پری واسکولر واقع در قسمت بالایی نرم شامه وارد می‌گردند. سلول‌هایی که در دیواره‌های رگ‌های خونی این ناحیه قرار دارند، اتصال و پیوستگی محکمی با یکدیگر دارند، به‌طوری‌که سد محکمی موسوم به سد خونی مغزی تشکیل می‌دهند (همان BBB است که مخفف Blood Brain Barrier می‌باشد)، این سد مستحکم، مغز را در برابر مواد سمی که ممکن است از طریق خون وارد شده باشند، محافظت می‌کنند. البته بعضی مواد سمی می‌توانند از این سد خونی عبور کنند برای مثال: آلکالوئید‌ها (نیکوتین موجود در سیگار) می‌توانند از این سد عبور کنند. تومورهای مننژ، مننژیوما نامیده می‌شوند و اغلب از جمله نئوپلاسم‌های خوش خیم به‌شمار می‌روند.

ماده مغزی[ویرایش]

طناب نخاعی و سایر بافتها[ویرایش]

تومور مغزی در پسر 17 ساله

پروگنوز[ویرایش]

گلیوبلاستوم.مولتی فرم[ویرایش]

گلیوبلاستوما مولتی فرم کشنده‌ترین و معمول‌ترین نوع تومور مغزی بدخیم است. حتی زمانی که تهاجمی‌ترین نوع درمان که شامل رادیو تراپی ، شیمی درمانی و جراحی است استفاده می‌شود. میانگین زندگی فقط بین 12 تا 17 ماه می باشد.. درمان استاندارد برای گلیوبلاستوما مولتی فرم شامل حداکثر برداشت تومور توسط جراحی و به دنبال آن روتراادیپی بین 2 تا 4 هفته بعد از عمل جراحی برای از بین بردن تومور است. این برنامه با شیمی درمانی ادامه پیدا می‌کند. بیشتر بیماران دارای گلیوبلاستوما برای عوارض بیماری خود کورتیکواستروئید و عموماً دگزامتازون استفاده می‌کنند. درمان‌های آزمایشی شامل چاقوی گاما ، درمان با جذب نوترون بورون و انتقال ژن است. اما در بیشتر موارد بیمار به زندگی عادی خود باز نمی گردد و احتمال فوت کردن بیمار زیاد است (به خصوص اگر تومور دیر تشخص داده شود) به دلیل اینکه این نوع تومور بسیار سریع بوده و تکثیر آن مانند سایر تومور‌ها نمی باشد بلکه بسیار سریع تر است. در ضمن ایت تومور در اوایل پیدایش و تکثیر، خود را به صورت سردردی ساده نمایان می‌کند (که کار تشخیص را دشوار تر می‌کند) اما بعد از مدتی سردرد‌ها و علائم دیگر شدیدتر می‌شود و بیمار کم کم به وجود تومور مشکوک می‌شود.

اولیگودندروگلیوماها[ویرایش]

نمای شماتیک تومورها[ویرایش]

جنبه‌های تشخیصی تومورها[ویرایش]

علائم و نشانه‌ها[ویرایش]

علائم نئوپلاسم‌های جامد و توپر مغز (تومورهای مغزی اولیه و تومورهای ثانویه مشابه آنها) را می‌توان به ۳ دسته اصلی تقسیم نمود:

 • پیامدهای افزایش فشار داخل جمجمه‌ای: علائمی که اغلب در وهلهٔ نخست ظاهر می‌شوند، علائمی هستند که عواقب و پیامدهای ناشی از افزایش فشار داخل جمجمه به‌شمار می‌آیند: در تومورهای بزرگ یا تومورهایی که گسترش پری فوکال دارند، تورم (خیز) به ناچار منجر به افزایش فشار داخل جمجمه‌ای (افزایش فشار خون داخل جمجمه) خواهد شد، که این عرضه به صورت بالینی خود را به شکل: سردرد، استفراغ (گاهی بدون همراهی با حالت تهوع)، تغییر وضعیت هوشیاری (خواب آلودگی، کما)، اتساع مردمک چشم در طرف ضایعه (آنیزوکوریا)، پاپیل ادما (برجسته شدن دیسک نوری در معاینه فوندوسکوپیک چشم)، نشان می‌دهد. با این حال، گاهی حتی تومورهای کوچک نیز، ممکن است از طریق ممانعت از عبور مایع مغزی نخاعی و انسداد مسیر این مایع، موجب بروز نشانه‌های اولیه افزایش فشار داخل جمجمه‌ای شوند. افزایش فشار داخل جمجمه، همچنین ممکن است منجر به فتق (به معنای جابه جایی و تغییر مکان) بخش‌های خاصی از مغز، مانند تانسیل‌های مخچه‌ای یا اونکوس تمپورال بشوند، در نتیجه بطور فیزیکی ساقه مغز را تحت فشار قرار داده و عارضه کشنده‌ای ایجاد کنند. در کودکان بسیار کم سن و سال، افزایش فشار داخل جمجمه ممکن است باعث افزایش قطر جمجمه و برامده شدن ملاج‌ها (فونتانل‌ها) بشود.
 • اختلالات عملکردی: بسته به محل تومور و میزان آسیب ناشی از آن که ممکن است در ساختمان‌ها و ارگانهای اطراف مغز ایجاد شود، یا از طریق فشرده شدن اجزای مختلف مغز توسط تومور یا نفوذ آن، انواعی از علائم عصبی کانونی ممکن است رخ بدهد، مانند اختلال شناختی و رفتاری (از جمله اختلال در قضاوت، از دست دادن حافظه، اختلالات شناختی، اختلالات جهت‌گیری فضایی)، تغییرات شخصیتی یا احساسی، همی پارزی، هیپوستزی، آفازی، آتاکسی، اختلال در میدان دید، اختلال در حس بویایی، اختلال شنوایی، فلج صورت، دوبینی، و سرگیجه. اما علایم به مراتب شدیدتری نیز ممکن است رخ بدهد همچون: فلج در یک طرف بدن، همی پلژی یا اختلال در بلع.

البته هیچیک از این نشانه‌ها، نشانه‌ای اختصاصی برای تومورهای مغزی به‌شمار نمی‌آیند و بسیاری از این نشانه‌ها، ممکن است با تنوع زیاد در دیگر اختلالات مربوط به سیستم عصبی (همانند سکته مغزی، آسیب تروماتیک مغزی و...)نیز، ایجاد شوند. با این حال، تعداد نشانه‌های ظاهرشده با محل ضایعه و درگیری سیستم‌های عملکردی (به عنوان مثال درگیری سیستم‌های: موتور، حسی، تصویری، و غیره)، تحت تأثیر قرار می‌گیرد. نقص میدان بینایی دو طرفه تمپورال(بای تمپورال همی آنوپیا، که به علت تحت فشار قرار گرفتن کیاسمای بینائی است)، اغلب همراه با اختلالات اندوکرین (اختلالات غده درون‌ریز)، همچون هیپوپیتوئیتاریسم (کم کاری هیپوفیز) یا همراه با تولید بیش از حدّ هورمون‌های هیپوفیز و هیپرپرولاکتینمی می‌باشد و مطرح‌کننده تومور هیپوفیز است.

 • تحریک پذیری: خستگی غیر طبیعی، احساس کوفتگی، آبسنس و ترمور (لرزش)، و همچنین تشنج و صرع.

علائم فوق در انواع ALL، نئوپلاسم‌های مغزی (از جمله در تومورهای ثانویه)، همواره بطور واقعی به چشم می‌خورند. به‌طور معمول، افراد مبتلا به نئوپلاسم خوش خیم اولیه، برای چندین سال، هیچگونه نشانهٔ قابل مشاهده‌ای ندارند. در بسیاری از افراد، برخی از علائم مبهم و متناوب مثل سردرد و استفراغ یا خستگی گاه به گاه علائمی از بیماری هستند که می‌توانند به راحتی با بیماری‌های ساده‌ای همچون: گاستریت (ورم معده) یا گاستروانتریت (اسهال شایع) اشتباه گرفته شوند. در بیماران مبتلا به تومور مغزی، این نکته ممکن است عجیب به نظر برسد که فرد بیمار، با وجود داشتن توده در جمجمه خود و با وجود اعمال فشار بر مغزش، احساس درد نمی‌کند، بلکه به عنوان کسی که از یک عارضه مغزی رنج می‌برد، می‌تواند گواهی دهد که درد را در خارج از جمجمه حس می‌کند و احساسی از درد، در مغز خود ندارد. علت این امر آن است که مغز فاقد سنسورها یا گیرنده‌های عصبی در مننژ (سطح خارجی آن) می‌باشد تا با آن سنسورها، احساس درد کند یا درد را به مرکز درد در مغز منتقل سازد. و اساساً درد بدون ورودی سیگنال‌های حسی قابل احساس نیست. به همین دلیل علائم ثانویه مطرح‌کنندهٔ تومورهای مغزی، همانند آنهایی که در بالا ذکر شد، باید به پزشک برای تشخیص احتمالی تومور مغزی هشدار بدهد.

هنگامی که در یک فرد احتمال ابتلا به متاستازهای سرطانی مطرح می‌گردد، انجام اسکن جمجمه اغلب تومورهای ثانویه را نشان خواهد داد.

در یک مطالعه که اخیراً توسط انجمن پزشکان عمومی هلند انجام شده‌است،[۲] فهرستی از علل سردردها انتشار یافته‌است،[۳] که نشان می‌دهد پزشکان عمومی باید در زمینه تشخیص علت سردردها، و انتساب آن به یک درد ساده و درمان علامتی آن با داروهای معمول (مسکن‌های ساده)، دقت بیشتری به خرج بدهند. چراکه تومورهای مغزی همواره می‌توانند به عنوان یک علت مهم سردرد مطرح بشوند.

علت احتمالی که باید مورد بررسی قرار گیرد علائم هشدار دهنده
تومور مغزی، آرتریت تمپورالیس نخستین شکایت از سردرد در بیمار با سن بیشتر از ۵۰ سال
تومور مغزی اولین حمله سردرد در بیمار با سن بیشتر از ۴۰ سال
تومور مغزی، هیدروسفالوس سر درد در بیمار با سن زیر ۶ سال
آرتریت تمپورالیس بیمار بالغ با درد در شقیقه‌ها
پره اکلامپسی بارداری توام با سردرد با علت ناشناخته
ساب/اپیدورال هماتوما افزایش سردرد بعد از تروما
فشارخون بدخیم سردردهای شدید و سخت توام با فشارخون بالا
مننژیت، حوادث عروقی مغزی یا سکته مغزی، خون‌ریزی ساب آراکنوئید سردرد حاد شدید با ماهیت تیرکشنده
مننژیت سردرد و تب همراه با کاهش هوشیاری
مننژیت، تومور مغزی خشکی و سفتی گردن/ اختلال در عملکرد عصبی
تومور مغزی سردرد توام با نشانه‌های بالارفتن فشار داخل جمجمه
تومور مغزی اختلال عملکرد کانونی
تومور مغزی استفراغ صبحگاهی یا استفراغ غیرمربوط با سردرد و دیگر بیماری‌ها
تومور مغزی تغییرات رفتاری یا افت شدید و ناگهانی وضعیت تحصیلی
تومور مغزی اورای میگرنی همیشه در یک سمت

درمان در اِشل آزمایشگاهی[ویرایش]

در سال ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۹۳ خورشیدی) دانشمندان در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد راهی برای تبدیل سلول‌های پایه به قاتلِ سلول‌های سرطانی مغز پیدا کردند. این سلول‌های پایه در آزمایش‌ها بر روی موش آزمایشگاهی، طوری مهندسی ژنتیکی شدند که موادی سمی تولید و ترشح کنند. این مواد سمی فقط سلول‌های سرطانی مغز را هدف می‌گیرد و به سلول‌های عادی آسیبی نمی‌زند. از آنجایی که تومورهای مغزی جامد هستند بنابراین هدف گرفتن آن‌ها دشوار بوده‌است. مرحله بعدی آزمایش این شیوه به روی انسان است.[۴]

اخیراً محققان موسسه ملی بیوپزشکی واشنگتن با استفاده از ژن درمانی موفق به درمان سرطان مغز شدند. در این روش از سیستم انتقال ژن، با استفاده از نانوذرات استفاده می‌شود؛ به این صورت که در نانوذرات آنزیمی قرار می‌گیرد که سلول‌های گلیوم مغزی را نابود می‌کنند. گلیوم یکی از کشنده‌ترین انواع سرطان است که شانس زنده ماندن 12 درصد است و در بهترین حالت نیز بیمار پنج سال عمر می‌کند. در حال حاضر هیچ روش درمانی ایمنی برای این بیماری کشنده وجود ندارد.[۵]

محققان روش درمانی را برای غلبه بر تومور هشت پا (لقبی است که پزشکان به سرطان گلیولاستوما می دهند) ارائه کرده اند که نتایج آن روی موش‌های آزمایشگاهی امیدبخش بوده‌است.[۶]

روش های درمان[۷][ویرایش]

سرطان مغز هنوز چیزی است که پزشکان و دانشمندان با آن مبارزه می‌کنند. البته این هم واقعیت دارد که با درمان‌های خاص، طول عمر بیماران سرطان مغز بیشتر می‌شود. بااین‌حال، این موضوع بیشتر به حقیقت نزدیک‌تر است که همه درمان‌ها سعی در آسان ساختن زندگی فرد با از بین بردن نشانه‌های آن دارند. در برخی موارد، درمان می‌تواند به اتفاقی غیرمنتظره منجر شود اما بهتر است راه‌های درمانی را امتحان کنید.

 • شیمی‌درمانی و جراحی رایج‌ترین گزینه درمانی هستند. در موارد تومور مغز خوش‌خیم، جراحی ممکن است کاملاً موفقیت‌آمیز باشد. تعداد زیادی از افراد وجود دارند که بعد از عمل درمان شدند و توانستند به زندگی عادی‌شان بازگردند.
 • تکنیک‌های پزشکی امروزی بسیار پیشرفته هستند که با عمل جراحی استریوتاکسی، می‌توان عملی بدون نیاز به شکستن جمجمه انجام داد. علاوه بر این، روش‌های جدید درمان نیز عوارض کمتری را به همراه دارند و شانس بیشتری را برای نتایج خوب، تضمین می‌کنند.
 • همچنین واکسن‌هایی در حال آزمایش وجود دارند که شاید در افزایش طول عمر بیماران تومور مغزی به شکلی موفقیت‌آمیزی عمل کنند.

بااین‌حال، در حال حاضر هیچ درمان اثبات‌شده‌ای برای سرطان مغز وجود ندارد. هیچ واکسن یا عمل جراحی درمانی که بتواند سلامت کامل را به فرد بازگرداند وجود ندارد. ناراحت‌کننده است اما حقیقت همین است. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید آن را در نظر گرفت این است که هرزمانی که علائم مشکوکی در خود یا افراد خانواده‌تان مشاهده کردید، بهتر از با پزشکتان صحبت کنید و از او راهنمایی بخواهید.

هرچه سریع‌تر شناسایی شود، شانس بیشتری برای زنده ماندن وجود دارد.

 • طول عمر بیماران در سطح 4، بدون هیچ درمانی، حدود 2 تا 3 ماه است تا اینکه ورم مغزی درنهایت منجر به مرگ می‌شود.
 • آن‌هایی که دارای تومور بدخیمی هستند که به آهستگی رشد می‌کند که به آن الیگودندرولیوما میگویند، به‌طورکلی 16 تا 18 سال زنده می‌مانند.
 • در سطح 4، طول عمر بیمار بالای 60 سال، حدود 1 تا 2 سال است.
 • جوان بالغی(زیر 40 سال) که سرطان مغز دارد احتمالاً تنها بیش از 5 سال عمر نخواهد کرد.
 • میزان زنده ماندن به مدت 5 سال برای سرطان در سطح 4 در نوزادان کمتر از 30 درصد است.

طول عمر تومورهایی که به آن گلیوبلاستومای چند شکل گفته می‌شود بسیار کوتاه است. حتی بعد از جراحی کامل و درمان، میزان زنده ماندن تنها 12 تا 18 ماه است. این نوع تومور به شکل زیادی در بیماران بزرگ‌سال مشاهده می‌شود. تنها 4 درصد بیماران تا 5 سال زنده می‌مانند.

منابع[ویرایش]

 1. پروتون درمانی، موثرترین روش درمان تومور مغزی در کودکان . [خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]
 2. redirect
 3. Alles over hoofdpijn [gezondheid.be]
 4. سلول‌های سرطان کش در آزمایشگاه تولید شد بی‌بی‌سی فارسی
 5. ژن درمانی جدیدترین روش درمان سرطان مغز . [خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]
 6. روزنه‌های امید برای غلبه بر تومور هشت پا . [خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]
 7. «سرطان مغز؛ طول عمر این بیماران — بهزی»(fa-IR)‎. به کوشش بهزی. ۱۳۹۷-۰۲-۱۹T20:30:55+00:00. بازبینی‌شده در 2018-05-19. 
Brain tumor
Synonyms Intracranial neoplasm, brain tumour
Hirnmetastase MRT-T1 KM.jpg
Brain metastasis in the right cerebral hemisphere from lung cancer shown on magnetic resonance imaging.
Specialty Neurosurgery, oncology
Symptoms Vary depending on the part of the brain involved, headaches, seizures, problem with vision, vomiting, mental changes[1][2]
Types Malignant, benign[2]
Causes Usually unknown[2]
Risk factors Neurofibromatosis, exposure to vinyl chloride, Epstein–Barr virus, ionizing radiation[2][1][3]
Diagnostic method Computed tomography, magnetic resonance imaging, tissue biopsy[2][1]
Treatment Surgery, radiation therapy, chemotherapy[1]
Medication Anticonvulsants, dexamethasone, furosemide[1]
Prognosis Average five-year survival rate 35% (US)[4]
Frequency 1.2 million nervous system cancers (2015)[5]
Deaths 229,000 (2015)[6]

A brain tumor occurs when abnormal cells form within the brain.[2] There are two main types of tumors: malignant or cancerous tumors and benign tumors.[2] Cancerous tumors can be divided into primary tumors that start within the brain, and secondary tumors that have spread from somewhere else, known as brain metastasis tumors.[1] All types of brain tumors may produce symptoms that vary depending on the part of the brain involved.[2] These symptoms may include headaches, seizures, problem with vision, vomiting, and mental changes.[1][7][2] The headache is classically worse in the morning and goes away with vomiting.[2] More specific problems may include difficulty in walking, speaking, and with sensation.[1][3] As the disease progresses unconsciousness may occur.[3]

The cause of most brain tumors is unknown.[2] Uncommon risk factors include inherited neurofibromatosis, exposure to vinyl chloride, Epstein–Barr virus, and ionizing radiation.[2][1][3] The evidence for mobile phones is not clear.[3] The most common types of primary tumors in adults are meningiomas (usually benign), and astrocytomas such as glioblastomas.[1] In children, the most common type is a malignant medulloblastoma.[3] Diagnosis is usually by medical examination along with computed tomography or magnetic resonance imaging.[2] This is then often confirmed by a biopsy.[1] Based on the findings, the tumors are divided into different grades of severity.[1]

Treatment may include some combination of surgery, radiation therapy, and chemotherapy.[1] Anticonvulsant medication may be needed if seizures occur.[1] Dexamethasone and furosemide may be used to decrease swelling around the tumor.[1] Some tumors grow gradually, requiring only monitoring and possibly needing no further intervention.[1] Treatments that use a person's immune system are being studied.[2] Outcome varies considerably depending on the type of tumor and how far it has spread at diagnosis.[3] Glioblastomas usually have poor outcomes while meningiomas usually have good outcomes.[3] The average five-year survival rate for brain cancer in the United States is 33%.[4]

Secondary or metastatic brain tumors are more common than primary brain tumors,[2] with about half of metastases coming from lung cancer.[2] Primary brain tumors occur in around 250,000 people a year globally, making up less than 2% of cancers.[3] In children younger than 15, brain tumors are second only to acute lymphoblastic leukemia as the most common form of cancer.[8] In Australia the average lifetime economic cost of a case of brain cancer is $1.9 million, the greatest of any type of cancer.[9]

Signs and symptoms

The main areas of the brain and limbic system.

The signs and symptoms of brain tumors are broad. People with brain tumors will experience them no matter if the tumor is benign (not cancerous) or cancerous.[10] Primary and secondary brain tumors present with similar symptoms, depending on the location, size, and rate of growth of the tumor.[11] For example, larger tumors in the frontal lobe can cause changes in the ability to think. However, a smaller tumor in an area such as Wernicke's area (small area responsible for language comprehension) can result in a greater loss of function.[12]

Headaches

Headaches as a result of raised intracranial pressure can be an early symptom of brain cancer.[13] However, isolated headache without other symptoms is rarer, and other symptoms often occur before headaches become common.[13] Certain warning signs for headache exist which make it more likely to be associated with brain cancer.[13] These are as defined by the American Academy of Neurology: "abnormal neurological examination, headache worsened by Valsalva maneuver, headache causing awakening from sleep, new headache in the older population, progressively worsening headache, atypical headache features, or patients who do not fulfill the strict definition of migraine".[13]

Location specific symptoms

The brain is divided into 4 lobes and each lobe or area has its own function.[14][15] A tumor in any of these lobes may affect the area's performance. The location of the tumor is often linked to the symptoms experienced but each person may experience something different.[16]

 • Frontal lobe tumors may contribute to poor reasoning, inappropriate social behavior, personality changes, poor planning, lower inhibition,[16] and decreased production of speech (Broca's area).
 • Temporal lobe: Tumors in this lobe may contribute to poor memory, loss of hearing,[15] difficulty in language comprehension (Wernicke's area).
 • Parietal lobe: Tumors here may result in poor interpretation of languages, decreased sense of touch and pain, and poor spatial and visual perception.[citation needed]
 • Occipital lobe: Damage to this lobe may result in poor or loss of vision.[17]
 • Cerebellum: Tumors in this area may cause poor balance, muscle movement, and posture.[citation needed]
 • Brain stem: Tumors on this can affect blood pressure, swallowing, and heartbeat.[citation needed]

Behavior changes

Despite the personality and behavior changes that occur in people with brain tumors, little research on such changes has been done.[14] A person's personality may be altered due to the tumor damaging lobes of the brain. Since the frontal, temporal, and parietal lobes[11] control inhibition, emotions, mood, judgement, reasoning, and behavior, a primary or secondary tumor in that region can cause inappropriate social behavior,[18] temper tantrums,[18] laughing at things which merit no laughter,[18] and even psychological symptoms such as depression and anxiety.[16]

Personality changes can have damaging effects such as unemployment, unstable relationships, and a lack of control.[14]

Cause

Epidemiological studies are required to determine risk factors.[19] Aside from exposure to vinyl chloride or ionizing radiation, there are no known environmental factors associated with brain tumors. Mutations and deletions of so-called tumor suppressor genes, such as P53, are thought to be the cause of some forms of brain tumor.[20] Inherited conditions, such as Von Hippel–Lindau disease, multiple endocrine neoplasia, and neurofibromatosis type 2 carry a high risk for the development of brain tumors.[21][22] People with celiac disease have a slightly increased risk of developing brain tumors.[23]

Although studies have not shown any link between cell phone or mobile phone radiation and the occurrence of brain tumors,[24] the World Health Organization has classified mobile phone radiation on the IARC scale into Group 2B – possibly carcinogenic.[25] Discounting claims that current cell phone usage may cause brain cancer, modern, third-generation (3G) phones emit, on average, about 1% of the energy emitted by the GSM (2G) phones that were in use when epidemiological studies that observed a slight increase in the risk for glioma – a malignant type of brain cancer – among heavy users of wireless and cordless telephones were conducted.[3]

Pathophysiology

Brain cancer regions.

Meninges

Human brains are surrounded by a system of connective tissue membranes called meninges that separate the brain from the skull. This three-layered covering is composed of (from the outside in) the dura mater ("hard mother"), arachnoid mater ("spidery mother"), and pia mater ("tender mother"). The arachnoid and pia are physically connected and thus often considered as a single layer, the pia-arachnoid. Between the arachnoid mater and the pia mater is the subarachnoid space which contains cerebrospinal fluid (CSF). This fluid circulates in the narrow spaces between cells and through the cavities in the brain called ventricles, to nourish, support, and protect the brain tissue. Blood vessels enter the central nervous system through the perivascular space above the pia mater. The cells in the blood vessel walls are joined tightly, forming the blood–brain barrier which protects the brain from toxins that might enter through the blood. Tumors of the meninges are meningiomas and are often benign.

Brain matter

The brains of humans and other vertebrates are composed of very soft tissue and have a gelatin-like texture. Living brain tissue has a pink tint in color on the outside (gray matter), and nearly complete white on the inside (white matter), with subtle variations in color. Three separate brain areas make up most of the brain's volume:

These areas are composed of two broad classes of cells: neurons and glia. These two types are equally numerous in the brain as a whole, although glial cells outnumber neurons roughly 4 to 1 in the cerebral cortex. Glia come in several types, which perform a number of critical functions, including structural support, metabolic support, insulation, and guidance of development.

Primary tumors of the glial cells are called gliomas and often are malignant by the time they are diagnosed.

Spinal cord and other tissues

The pons in the brainstem is a specific region that consists of myelinated axons much like the spinal cord. The thalamus and hypothalamus of the diencephalon also consist of neuron and glial cell tissue with the hypophysis (pituitary gland) and pineal gland (which is glandular tissue) attached at the bottom; tumors of the pituitary and pineal gland are often benign. The medulla oblongata is at the start of the spinal cord and is composed mainly of neuron tissue enveloped in Schwann cells and meninges tissue. The spinal cord is made up of bundles of these axons. Glial cells such as Schwann cells in the periphery or, within the cord itself, oligodendrocytes, wrap themselves around the axon, thus promoting faster transmission of electrical signals and also providing for general maintenance of the environment surrounding the cord, in part by shuttling different compounds around in response to injury or other stimulus.

Diagnosis

A posterior fossa tumor leading to mass effect and midline shift

Most of the brain is separated from the blood by the blood-brain barrier (BBB), which exerts a restrictive control as to which substances are allowed to pass. Therefore, many tracers that reach tumors in the body very easily would only reach brain tumors once there is a disruption of the BBB. Thus the disruption of the BBB, which can be detected by MRI and CT, is regarded as the main diagnostic indicator for malignant gliomas, meningiomas, and brain metastases.[26]

Although there is no specific or singular clinical symptom or sign for any brain tumors, the presence of a combination of symptoms and the lack of corresponding clinical indications of infections or other causes can be an indicator to redirect diagnostic investigation towards the possibility of an intracranial neoplasm. Brain tumors have similar characteristics and obstacles when it comes to diagnosis and therapy with tumors located elsewhere in the body. However, they create specific issues that follow closely to the properties of the organ they are in.[26]

The diagnosis will often start by taking a medical history noting medical antecedents, and current symptoms. Clinical and laboratory investigations will serve to exclude infections as the cause of the symptoms. Examinations in this stage may include the eyes, otolaryngological (or ENT) and electrophysiological exams. The use of electroencephalography (EEG) often plays a role in the diagnosis of brain tumors.

Swelling or obstruction of the passage of cerebrospinal fluid (CSF) from the brain may cause (early) signs of increased intracranial pressure which translates clinically into headaches, vomiting, or an altered state of consciousness, and in children changes to the diameter of the skull and bulging of the fontanelles. More complex symptoms such as endocrine dysfunctions should alarm doctors not to exclude brain tumors.

A bilateral temporal visual field defect (due to compression of the optic chiasm) or dilation of the pupil, and the occurrence of either slowly evolving or the sudden onset of focal neurologic symptoms, such as cognitive and behavioral impairment (including impaired judgment, memory loss, lack of recognition, spatial orientation disorders), personality or emotional changes, hemiparesis, hypoesthesia, aphasia, ataxia, visual field impairment, impaired sense of smell, impaired hearing, facial paralysis, double vision, or more severe symptoms such as tremors, paralysis on one side of the body hemiplegia, or (epileptic) seizures in a patient with a negative history for epilepsy, should raise the possibility of a brain tumor.

Imaging

CT scan of a brain tumor, with its diameters marked as an X. There is hypoattenuating (dark) peritumoral edema in the surrounding white matter, with a "finger-like" spread.

Medical imaging plays a central role in the diagnosis of brain tumors. Early imaging methods – invasive and sometimes dangerous – such as pneumoencephalography and cerebral angiography have been abandoned in favor of non-invasive, high-resolution techniques, especially magnetic resonance imaging (MRI) and computed tomography (CT) scans. Neoplasms will often show as differently colored masses (also referred to as processes) in CT or MRI results.

 • Benign brain tumors often show up as hypodense (darker than brain tissue) mass lesions on CT scans. On MRI, they appear either hypodense or isointense (same intensity as brain tissue) on T1-weighted scans, or hyperintense (brighter than brain tissue) on T2-weighted MRI, although the appearance is variable.
 • Contrast agent uptake, sometimes in characteristic patterns, can be demonstrated on either CT or MRI scans in most malignant primary and metastatic brain tumors.
 • Pressure areas where the brain tissue has been compressed by a tumor also appear hyperintense on T2-weighted scans and might indicate the presence a diffuse neoplasm due to an unclear outline. Swelling around the tumor known as peritumoral edema can also show a similar result.

This is because these tumors disrupt the normal functioning of the BBB and lead to an increase in its permeability. However, it is not possible to diagnose high- versus low-grade gliomas based on enhancement pattern alone.

The definitive diagnosis of brain tumor can only be confirmed by histological examination of tumor tissue samples obtained either by means of brain biopsy or open surgery. The histological examination is essential for determining the appropriate treatment and the correct prognosis. This examination, performed by a pathologist, typically has three stages: interoperative examination of fresh tissue, preliminary microscopic examination of prepared tissues, and follow-up examination of prepared tissues after immunohistochemical staining or genetic analysis.

Pathology

Micrograph of an oligodendroglioma, a type of brain cancer. Brain biopsy. H&E stain.

Tumors have characteristics that allow determination of malignancy and how they will evolve, and determining these characteristics will allow the medical team to determine the management plan.

Anaplasia or dedifferentiation: loss of differentiation of cells and of their orientation to one another and blood vessels, a characteristic of anaplastic tumor tissue. Anaplastic cells have lost total control of their normal functions and many have deteriorated cell structures. Anaplastic cells often have abnormally high nuclear-to-cytoplasmic ratios, and many are multinucleated. Additionally, the nuclei of anaplastic cells are usually unnaturally shaped or oversized. Cells can become anaplastic in two ways: neoplastic tumor cells can dedifferentiate to become anaplasias (the dedifferentiation causes the cells to lose all of their normal structure/function), or cancer stem cells can increase their capacity to multiply (i.e., uncontrollable growth due to failure of differentiation).

Atypia: an indication of abnormality of a cell (which may be indicative for malignancy). Significance of the abnormality is highly dependent on context.

Neoplasia: the (uncontrolled) division of cells. As such, neoplasia is not problematic but its consequences are: the uncontrolled division of cells means that the mass of a neoplasm increases in size, and in a confined space such as the intracranial cavity this quickly becomes problematic because the mass invades the space of the brain pushing it aside, leading to compression of the brain tissue and increased intracranial pressure and destruction of brain parenchyma. Increased intracranial pressure (ICP) may be attributable to the direct mass effect of the tumor, increased blood volume, or increased cerebrospinal fluid (CSF) volume, which may, in turn, have secondary symptoms.

Necrosis: the (premature) death of cells, caused by external factors such as infection, toxin or trauma. Necrotic cells send the wrong chemical signals which prevent phagocytes from disposing of the dead cells, leading to a buildup of dead tissue, cell debris and toxins at or near the site of the necrotic cells[27]

Arterial and venous hypoxia, or the deprivation of adequate oxygen supply to certain areas of the brain, occurs when a tumor makes use of nearby blood vessels for its supply of blood and the neoplasm enters into competition for nutrients with the surrounding brain tissue.

More generally a neoplasm may cause release of metabolic end products (e.g., free radicals, altered electrolytes, neurotransmitters), and release and recruitment of cellular mediators (e.g., cytokines) that disrupt normal parenchymal function.

Classification

Secondary brain tumors

Secondary tumors of the brain are metastatic and have invaded the brain from cancers originating in other organs. This means that a cancerous neoplasm has developed in another organ elsewhere in the body and that cancer cells have leaked from that primary tumor and then entered the lymphatic system and blood vessels. They then circulate through the bloodstream, and are deposited in the brain. There, these cells continue growing and dividing, becoming another invasive neoplasm of the primary cancer's tissue. Secondary tumors of the brain are very common in the terminal phases of patients with an incurable metastasized cancer; the most common types of cancers that bring about secondary tumors of the brain are lung cancer, breast cancer, malignant melanoma, kidney cancer, and colon cancer (in decreasing order of frequency).

Secondary brain tumors are more common than primary ones; in the United States there are about 170,000 new cases every year. Secondary brain tumors are the most common cause of tumors in the intracranial cavity. The skull bone structure can also be subject to a neoplasm that by its very nature reduces the volume of the intracranial cavity, and can damage the brain.[28]

By behavior

Brain tumors or intracranial neoplasms can be cancerous (malignant) or non-cancerous (benign). However, the definitions of malignant or benign neoplasms differ from those commonly used in other types of cancerous or non-cancerous neoplasms in the body. In cancers elsewhere in the body, three malignant properties differentiate benign tumors from malignant forms of cancer: benign tumors are self-limited and do not invade or metastasize. Characteristics of malignant tumors include:

 • uncontrolled mitosis (growth by division beyond the normal limits)
 • anaplasia: the cells in the neoplasm have an obviously different form (in size and shape). Anaplastic cells display marked pleomorphism. The cell nuclei are characteristically extremely hyperchromatic (darkly stained) and enlarged; the nucleus might have the same size as the cytoplasm of the cell (nuclear-cytoplasmic ratio may approach 1:1, instead of the normal 1:4 or 1:6 ratio). Giant cells – considerably larger than their neighbors – may form and possess either one enormous nucleus or several nuclei (syncytia). Anaplastic nuclei are variable and bizarre in size and shape.
 • invasion or infiltration (medical literature uses these terms as synonymous equivalents. However, for clarity, the articles that follow adhere to a convention that they mean slightly different things; this convention is not followed outside these articles):
  • Invasion or invasiveness is the spatial expansion of the tumor through uncontrolled mitosis, in the sense that the neoplasm invades the space occupied by adjacent tissue, thereby pushing the other tissue aside and eventually compressing the tissue. Often these tumors are associated with clearly outlined tumors in imaging.
  • Infiltration is the behavior of the tumor either to grow (microscopic) tentacles that push into the surrounding tissue (often making the outline of the tumor undefined or diffuse) or to have tumor cells "seeded" into the tissue beyond the circumference of the tumorous mass; this does not mean that an infiltrative tumor does not take up space or does not compress the surrounding tissue as it grows, but an infiltrating neoplasm makes it difficult to say where the tumor ends and the healthy tissue starts.
 • metastasis (spread to other locations in the body via lymph or blood).

Of the above malignant characteristics, some elements do not apply to primary neoplasms of the brain:

 • Primary brain tumors rarely metastasize to other organs; some forms of primary brain tumors can metastasize but will not spread outside the intracranial cavity or the central spinal canal. Due to the BBB, cancerous cells of a primary neoplasm cannot enter the bloodstream and get carried to another location in the body. (Occasional isolated case reports suggest spread of certain brain tumors outside the central nervous system, e.g. bone metastasis of glioblastoma multiforme.[29])
 • Primary brain tumors generally are invasive (i.e. they will expand spatially and intrude into the space occupied by other brain tissue and compress those brain tissues); however, some of the more malignant primary brain tumors will infiltrate the surrounding tissue.

Of numerous grading systems in use for the classification of tumor of the central nervous system, the World Health Organization (WHO) grading system is commonly used for astrocytoma. Established in 1993 in an effort to eliminate confusion regarding diagnoses, the WHO system established a four-tiered histologic grading guideline for astrocytomas that assigns a grade from 1 to 4, with 1 being the least aggressive and 4 being the most aggressive.

Types

Tumors can be benign or malignant, can occur in different parts of the brain, and may be primary or secondary. A primary tumor is one that has started in the brain, as opposed to a metastatic tumor, which is something that has spread to the brain from another part of the body.[30] The incidence of metastatic tumors are more prevalent than primary tumors by 4:1.[31] Tumors may or may not be symptomatic: some tumors are discovered because the patient has symptoms, others show up incidentally on an imaging scan, or at an autopsy.

The most common primary brain tumors are:[32]

These common tumors can also be organized according to tissue of origin as shown below:[33]

Tissue of origin

Children Adults
Astrocytes Pilocytic Astrocytoma (PCA) Glioblastoma Multiforme (GBM)
Oligodendrocytes Oligodendroglioma
Ependyma Ependymoma
Neurons Medulloblastoma
Meninges Meningioma

Specific types

Anaplastic astrocytoma, Astrocytoma, Central neurocytoma, Choroid plexus carcinoma, Choroid plexus papilloma, Choroid plexus tumor, Dysembryoplastic neuroepithelial tumour, Ependymal tumor, Fibrillary astrocytoma, Giant-cell glioblastoma, Glioblastoma multiforme, Gliomatosis cerebri, Gliosarcoma, Hemangiopericytoma, Medulloblastoma, Medulloepithelioma, Meningeal carcinomatosis, Neuroblastoma, Neurocytoma, Oligoastrocytoma, Oligodendroglioma, Optic nerve sheath meningioma, Pediatric ependymoma, Pilocytic astrocytoma, Pinealoblastoma, Pineocytoma, Pleomorphic anaplastic neuroblastoma, Pleomorphic xanthoastrocytoma, Primary central nervous system lymphoma, Sphenoid wing meningioma, Subependymal giant cell astrocytoma, Subependymoma, Trilateral retinoblastoma.

Treatment

When a brain tumor is diagnosed, a medical team will be formed to assess the treatment options presented by the leading surgeon to the patient and his/her family. Given the location of primary solid neoplasms of the brain in most cases a "do-nothing" option is usually not presented. Neurosurgeons take the time to observe the evolution of the neoplasm before proposing a management plan to the patient and his/her relatives. These various types of treatment are available depending on neoplasm type and location and may be combined to give the best chances of survival:

 • Surgery: complete or partial resection of the tumor with the objective of removing as many tumor cells as possible.
 • Radiotherapy: the most commonly used treatment for brain tumors; the tumor is irradiated with beta, x rays or gamma rays.
 • Chemotherapy: is a treatment option for cancer, however, it is not always used to treat brain tumors as the blood-brain barrier can prevent some drugs from reaching the cancerous cells.
 • A variety of experimental therapies are available through clinical trials.

Survival rates in primary brain tumors depend on the type of tumor, age, functional status of the patient, the extent of surgical tumor removal and other factors specific to each case.[34]

Surgery

The primary and most desired course of action described in medical literature is surgical removal (resection) via craniotomy. Minimally invasive techniques are becoming the dominant trend in neurosurgical oncology.[35] The prime remediating objective of surgery is to remove as many tumor cells as possible, with complete removal being the best outcome and cytoreduction ("debulking") of the tumor otherwise. In some cases access to the tumor is impossible and impedes or prohibits surgery.

Many meningiomas, with the exception of some tumors located at the skull base, can be successfully removed surgically. Most pituitary adenomas can be removed surgically, often using a minimally invasive approach through the nasal cavity and skull base (trans-nasal, trans-sphenoidal approach). Large pituitary adenomas require a craniotomy (opening of the skull) for their removal. Radiotherapy, including stereotactic approaches, is reserved for inoperable cases.

Several current research studies aim to improve the surgical removal of brain tumors by labeling tumor cells with 5-aminolevulinic acid that causes them to fluoresce.[36] Postoperative radiotherapy and chemotherapy are integral parts of the therapeutic standard for malignant tumors. Radiotherapy may also be administered in cases of "low-grade" gliomas when a significant tumor burden reduction could not be achieved surgically.

Multiple metastatic tumors are generally treated with radiotherapy and chemotherapy rather than surgery and the prognosis in such cases is determined by the primary tumor, and is generally poor.

Radiation therapy

The goal of radiation therapy is to kill tumor cells while leaving normal brain tissue unharmed. In standard external beam radiation therapy, multiple treatments of standard-dose "fractions" of radiation are applied to the brain. This process is repeated for a total of 10 to 30 treatments, depending on the type of tumor. This additional treatment provides some patients with improved outcomes and longer survival rates.

Radiosurgery is a treatment method that uses computerized calculations to focus radiation at the site of the tumor while minimizing the radiation dose to the surrounding brain. Radiosurgery may be an adjunct to other treatments, or it may represent the primary treatment technique for some tumors. Forms used include stereotactic radiosurgery, such as Gamma knife, Cyberknife or Novalis Tx radiosurgery.[37][unreliable medical source?]

Radiotherapy may be used following, or in some cases in place of, resection of the tumor. Forms of radiotherapy used for brain cancer include external beam radiation therapy, the most common, and brachytherapy and proton therapy, the last especially used for children.

Radiotherapy is the most common treatment for secondary brain tumors. The amount of radiotherapy depends on the size of the area of the brain affected by cancer. Conventional external beam "whole-brain radiotherapy treatment" (WBRT) or "whole-brain irradiation" may be suggested if there is a risk that other secondary tumors will develop in the future.[38] Stereotactic radiotherapy is usually recommended in cases involving fewer than three small secondary brain tumors.

People who receive stereotactic radiosurgery (SRS) and whole-brain radiation therapy (WBRT) for the treatment of metastatic brain tumors have more than twice the risk of developing learning and memory problems than those treated with SRS alone.[39][40]

Chemotherapy

Patients undergoing chemotherapy are administered drugs designed to kill tumor cells. Although chemotherapy may improve overall survival in patients with the most malignant primary brain tumors, it does so in only about 20 percent of patients. Chemotherapy is often used in young children instead of radiation, as radiation may have negative effects on the developing brain. The decision to prescribe this treatment is based on a patient's overall health, type of tumor, and extent of the cancer. The toxicity and many side effects of the drugs, and the uncertain outcome of chemotherapy in brain tumors puts this treatment further down the line of treatment options with surgery and radiation therapy preferred.

UCLA Neuro-Oncology publishes real-time survival data for patients with a diagnosis of glioblastoma multiforme. They are the only institution in the United States that displays how brain tumor patients are performing on current therapies. They also show a listing of chemotherapy agents used to treat high-grade glioma tumors.[41]

Other

A shunt may be used to relieve symptoms caused by intracranial pressure, by reducing the build-up of fluid (hydrocephalus) caused by the blockage of the free flow of cerebrospinal fluid.[42]

Prognosis

The prognosis of brain cancer depends on the type of cancer diagnosed. Medulloblastoma has a good prognosis with chemotherapy, radiotherapy, and surgical resection while glioblastoma multiforme has a median survival of only 12 months even with aggressive chemoradiotherapy and surgery. Brainstem gliomas have the poorest prognosis of any form of brain cancer, with most patients dying within one year, even with therapy that typically consists of radiation to the tumor along with corticosteroids. However, one type, focal brainstem gliomas in children, seems open to exceptional prognosis and long-term survival has frequently been reported.[43]

Glioblastoma multiforme

Glioblastoma multiforme (GBM) is the most aggressive (grade IV) and most common form of a malignant brain tumor. Even when aggressive multimodality therapy consisting of radiotherapy, chemotherapy, and surgical excision is used, median survival is only 12–17 months. Standard therapy for glioblastoma multiforme consists of maximal surgical resection of the tumor, followed by radiotherapy between two and four weeks after the surgical procedure to remove the cancer, then by chemotherapy, such as temozolomide.[44] Most patients with glioblastoma take a corticosteroid, typically dexamethasone, during their illness to relieve symptoms. Experimental treatments include targeted therapy, gamma knife radiosurgery,[45] boron neutron capture therapy and gene therapy.[46][47]

Oligodendrogliomas

Oligodendrogliomas are incurable but slowly progressive malignant brain tumors. They can be treated with surgical resection, chemotherapy, radiotherapy or a combination. For some suspected low-grade (grade II) tumors, only a course of watchful waiting and symptomatic therapy is opted for. These tumors show a high frequency of co-deletions of the p and q arms of chromosome 1 and chromosome 19 respectively (1p19q co-deletion) and have been found to be especially chemosensitive with one report claiming them to be one of the most chemosensitive tumors.[48] A median survival of up to 16.7 years has been reported for grade II oligodendrogliomas.[49]

Epidemiology

Figures for incidences of cancers of the brain show a significant difference between more- and less-developed countries (the less-developed countries have lower incidences of tumors of the brain).[50] This could be explained by undiagnosed tumor-related deaths (patients in extremely poor situations do not get diagnosed, simply because they do not have access to the modern diagnostic facilities required to diagnose a brain tumor) and by deaths caused by other poverty-related causes that preempt a patient's life before tumors develop or tumors become life-threatening. Nevertheless, studies[which?] suggest that certain forms of primary brain tumors are more prevalent among certain groups of the population.

The incidence of low-grade astrocytoma has not been shown to vary significantly with nationality. However, studies examining the incidence of malignant central nervous system (CNS) tumors have shown some variation with national origin. Since some high-grade lesions arise from low-grade tumors, these trends are worth mentioning. Specifically, the incidence of CNS tumors in the United States, Israel, and the Nordic countries is relatively high, while Japan and Asian countries have a lower incidence. These differences probably reflect some biological differences as well as differences in pathologic diagnosis and reporting.[51] Worldwide data on incidence of cancer can be found at the WHO (World Health Organisation) and is handled by the IARC (International Agency for Research on Cancer) located in France.[52]

United States

For the United States in the year 2005, it was projected that there would be 43,800 new cases of brain tumors[53][54] which accounted for less than 1 percent of all cancers, 2.4 percent of all cancer deaths,[55] and 20–25 percent of pediatric cancers.[55][56] It is estimated that in the United States there are 13,000 deaths per year as a result of brain tumors.[54]

UK

Brain, other CNS or intracranial tumors are the ninth most common cancer in the UK (around 10,600 people were diagnosed in 2013), and it is the eighth most common cause of cancer death (around 5,200 people died in 2012).[57]

Research

Immunotherapy

Cancer immunotherapy is being actively studied. For malignant gliomas no therapy has been shown to improve life expectancy as of 2015.[58]

Vesicular stomatitis virus

In 2000, researchers used the vesicular stomatitis virus, or VSV, to infect and kill cancer cells without affecting healthy cells.[59][60]

Retroviral replicating vectors

A brainstem glioma in four-year-old. MRI, sagittal, without contrast

Led by Prof. Nori Kasahara, researchers from USC, who are now at UCLA, reported in 2001 the first successful example of applying the use of retroviral replicating vectors towards transducing cell lines derived from solid tumors.[61] Building on this initial work, the researchers applied the technology to in vivo models of cancer and in 2005 reported a long-term survival benefit in an experimental brain tumor animal model.[62][unreliable medical source?] Subsequently, in preparation for human clinical trials, this technology was further developed by Tocagen (a pharmaceutical company primarily focused on brain cancer treatments) as a combination treatment (Toca 511 & Toca FC). This has been under investigation since 2010 in a Phase I/II clinical trial for the potential treatment of recurrent high-grade glioma including glioblastoma multiforme (GBM) and anaplastic astrocytoma. No results have yet been published.[63]

Children

In the US, about 2,000 children and adolescents younger than 20 years of age are diagnosed with malignant brain tumors each year. Higher incidence rates were reported in 1985–1994 than in 1975–1983. There is some debate as to the reasons; one theory is that the trend is the result of improved diagnosis and reporting, since the jump occurred at the same time that MRIs became available widely, and there was no coincident jump in mortality. The central nervous system cancer survival rate in children is approximately 60%. The rate varies with the type of cancer and the age of onset: younger patients have higher mortality.[64]

In children under 2, about 70% of brain tumors are medulloblastomas, ependymomas, and low-grade gliomas. Less commonly, and seen usually in infants, are teratomas and atypical teratoid rhabdoid tumors.[65] Germ cell tumors, including teratomas, make up just 3% of pediatric primary brain tumors, but the worldwide incidence varies significantly.[66]

In the UK, 429 children aged 14 and under are diagnosed with a brain tumour on average each year, and 563 children and young people under the age of 19 are diagnosed.[67]

See also

References

 1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p "Adult Brain Tumors Treatment". NCI. 28 February 2014. Archived from the original on 5 July 2014. Retrieved 8 June 2014. 
 2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p "General Information About Adult Brain Tumors". NCI. 14 April 2014. Archived from the original on 5 July 2014. Retrieved 8 June 2014. 
 3. ^ a b c d e f g h i j "Chapter 5.16". World Cancer Report 2014. World Health Organization. 2014. ISBN 9283204298. Archived from the original on 19 September 2016. 
 4. ^ a b "SEER Stat Fact Sheets: Brain and Other Nervous System Cance". NCI. Archived from the original on 6 July 2014. Retrieved 18 June 2014. 
 5. ^ GBD 2015 Disease and Injury Incidence and Prevalence, Collaborators. (8 October 2016). "Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015". Lancet. 388 (10053): 1545–1602. doi:10.1016/S0140-6736(16)31678-6. PMC 5055577Freely accessible. PMID 27733282. 
 6. ^ GBD 2015 Mortality and Causes of Death, Collaborators. (8 October 2016). "Global, regional, and national life expectancy, all-cause mortality, and cause-specific mortality for 249 causes of death, 1980–2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015". Lancet. 388 (10053): 1459–1544. doi:10.1016/S0140-6736(16)31012-1. PMC 5388903Freely accessible. PMID 27733281. 
 7. ^ Longo, Dan L (2012). "369 Seizures and Epilepsy". Harrison's principles of internal medicine (18th ed.). McGraw-Hill. p. 3258. ISBN 978-0-07-174887-2. 
 8. ^ World Cancer Report 2014. World Health Organization. 2014. pp. Chapter 1.3. ISBN 9283204298. 
 9. ^ "Brain Tumour Facts 2011" (PDF). Brain Tumour Alliance Australia. Archived from the original (PDF) on 25 January 2014. Retrieved 9 June 2014. 
 10. ^ "Brain Tumors". Archived from the original on 12 August 2016. Retrieved 2 August 2016. 
 11. ^ a b "Mood Swings and Cognitive Changes | American Brain Tumor Association". www.abta.org. Archived from the original on 2 August 2016. Retrieved 3 August 2016. 
 12. ^ "Coping With Personality & Behavioral Changes". www.brainsciencefoundation.org. Archived from the original on 30 July 2016. Retrieved 3 August 2016. 
 13. ^ a b c d Kahn, Kevin; Finkel, Alan (June 2014). "It IS a tumor -- current review of headache and brain tumor". Current Pain and Headache Reports. 18 (6): 421. doi:10.1007/s11916-014-0421-8. ISSN 1534-3081. PMID 24760490. 
 14. ^ a b c Gregg, N. (2014). ""Neurobehavioural Changes In Patients Following Brain Tumour: Patients And Relatives Perspective."". Supportive Care In Cancer. 
 15. ^ a b "Coping With Personality & Behavioral Changes". www.brainsciencefoundation.org. Archived from the original on 30 July 2016. Retrieved 27 July 2016. 
 16. ^ a b c "Mood Swings and Cognitive Changes | American Brain Tumor Association". www.abta.org. Archived from the original on 15 August 2016. Retrieved 27 July 2016. 
 17. ^ "Changes in Vision - Brain Tumour Symptoms". www.thebraintumourcharity.org. Retrieved 2018-02-09. 
 18. ^ a b c Jones, Caleb. "Brain Tumor Symptoms | Miles for Hope | Brain Tumor Foundation". milesforhope.org. Archived from the original on 14 August 2016. Retrieved 3 August 2016. 
 19. ^ Krishnatreya, M; Kataki, AC; Sharma, JD; Bhattacharyya, M; Nandy, P; Hazarika, M (2014). "Brief descriptive epidemiology of primary malignant brain tumors from North-East India". Asian Pacific Journal of Cancer Prevention. 15 (22): 9871–73. doi:10.7314/apjcp.2014.15.22.9871. PMID 25520120. 
 20. ^ Kleihues P, Ohgaki H, Eibl RH, Reichel MB, Mariani L, Gehring M, Petersen I, Höll T, von Deimling A, Wiestler OD, Schwab M (1994). "Type and frequency of p53 mutations in tumors of the nervous system and its coverings". Molecular Neuro-oncology and Its Impact on the Clinical Management of Brain Tumors. Recent results in cancer research. 135. Springer. pp. 25–31. ISBN 3540573518. 
 21. ^ Hodgson TS, Nielsen SM, Lesniak MS, Lukas RV (2016). "Neurological Management of Von Hippel-Lindau Disease". Neurologist (Review). 21 (5): 73–78. doi:10.1097/NRL.0000000000000085. PMID 27564075. 
 22. ^ Rogers L, Barani I, Chamberlain M, Kaley TJ, McDermott M, Raizer J, et al. (2015). "Meningiomas: knowledge base, treatment outcomes, and uncertainties. A RANO review". J Neurosurg (Review). 122 (1): 4–23. doi:10.3171/2014.7.JNS131644. PMC 5062955Freely accessible. PMID 25343186. 
 23. ^ Hourigan CS (2006). "The molecular basis of coeliac disease". Clin Exp Med (Review). 6 (2): 53–59. doi:10.1007/s10238-006-0095-6. PMID 16820991. 
 24. ^ Frei P, Poulsen AH, Johansen C, Olsen JH, Steding-Jessen M, Schüz J (19 October 2011). "Use of mobile phones and risk of brain tumours: update of Danish cohort study". BMJ. 343: d6387. doi:10.1136/bmj.d6387. PMC 3197791Freely accessible. PMID 22016439. 
 25. ^ "IARC classifies radiofrequency electromagnetic fields as possibly carcinogenic to humans" (PDF). World Health Organization press release N° 208 (Press release). International Agency for Research on Cancer. 31 May 2011. Archived (PDF) from the original on 1 June 2011. Retrieved 2 June 2011. 
 26. ^ a b Herholz, Karl; Langen, Karl-Josef; Schiepers, Christiaan; Mountz, James M. (2012). "Brain Tumors". Seminars in Nuclear Medicine. 42 (6): 356–70. doi:10.1053/j.semnuclmed.2012.06.001. PMC 3925448Freely accessible. PMID 23026359. 
 27. ^ MedlinePlus Encyclopedia Necrosis
 28. ^ MedlinePlus Encyclopedia Metastatic brain tumor
 29. ^ Frappaz D, Mornex F, Saint-Pierre G, Ranchere-Vince D, Jouvet A, Chassagne-Clement C, Thiesse P, Mere P, Deruty R (1999). "Bone metastasis of glioblastoma multiforme confirmed by fine needle biopsy". Acta Neurochirurgica. 141 (5): 551–52. doi:10.1007/s007010050342. PMID 10392217. 
 30. ^ "What you need to know about brain tumors". National Cancer Institute. Archived from the original on 27 January 2012. Retrieved 25 February 2012. 
 31. ^ Merrel RT (Dec 2012). "Brain tumors". Dis Mon. 58 (12): 678–89. doi:10.1016/j.disamonth.2012.08.009. PMID 23149521. 
 32. ^ Park, Bong Jin; Kim, Han Kyu; Sade, Burak; Lee, Joung H. (2009). "Epidemiology". In Lee, Joung H. Meningiomas: Diagnosis, Treatment, and Outcome. Springer. p. 11. ISBN 978-1-84882-910-7. 
 33. ^ "Classifications of Brain Tumors". AANS. American Association of Neurological Surgeons. Archived from the original on 24 April 2017. Retrieved 23 April 2017. 
 34. ^ Nicolato, Antonio; Gerosa, Massimo A.; Fina, Paolo; Iuzzolino, Paolo; Giorgiutti, Fabrizia; Bricolo, Albino (1995). "Prognostic factors in low-grade supratentorial astrocytomas: A uni-multivariate statistical analysis in 76 surgically treated adult patients". Surgical Neurology. 44 (3): 208–21; discussion 221–23. doi:10.1016/0090-3019(95)00184-0. PMID 8545771. 
 35. ^ Spetzler RF, Sanai N (2012). "The quiet revolution: Retractorless surgery for complex vascular and skull base lesions". Journal of Neurosurgery. 116 (2): 291–300. doi:10.3171/2011.8.JNS101896. PMID 21981642. 
 36. ^ Paul Brennan (4 August 2008). "Introduction to brain cancer". cliniclog.com. Archived from the original on 17 February 2012. Retrieved 19 December 2011. 
 37. ^ "Radiosurgery treatment comparisons – Cyberknife, Gamma knife, Novalis Tx". Archived from the original on 20 May 2007. Retrieved 22 July 2014. 
 38. ^ "Treating secondary brain tumours with WBRT". Cancer Research UK. Archived from the original on 25 October 2007. Retrieved 5 June 2012. 
 39. ^ "Whole Brain Radiation increases risk of learning and memory problems in cancer patients with brain metastases". MD Anderson Cancer Center. Archived from the original on 5 October 2008. Retrieved 5 June 2012. 
 40. ^ "Metastatic brain tumors". International RadioSurgery Association. Archived from the original on 16 June 2012. Retrieved 5 June 2012. 
 41. ^ "How Our Patients Perform: Glioblastoma Multiforme". UCLA Neuro-Oncology Program. Archived from the original on 9 June 2012. Retrieved 5 June 2012. 
 42. ^ Dalvi A. "Normal Pressure Hydrocephalus Causes, Symptoms, Treatment". eMedicineHealth. Emedicinehealth.com. Archived from the original on 22 February 2012. Retrieved 17 February 2012. 
 43. ^ "Brain Stem Gliomas in Childhood". Childhoodbraintumor.org. Archived from the original on 9 March 2012. Retrieved 17 February 2012. 
 44. ^ Sasmita, Andrew Octavian; Wong, Ying Pei; Ling, Anna Pick Kiong (2018-02-01). "Biomarkers and therapeutic advances in glioblastoma multiforme". Asia-Pacific Journal of Clinical Oncology. 14 (1): 40–51. doi:10.1111/ajco.12756. ISSN 1743-7563. 
 45. ^ "GBM Guide – MGH Brain Tumor Center". Brain.mgh.harvard.edu. Archived from the original on 16 February 2012. Retrieved 17 February 2012. 
 46. ^ Chien-Kuo Tai; Noriyuki Kasahara (1 January 2008). "Replication-competent retrovirus vectors for cancer gene therapy" (PDF). Frontiers in Bioscience. 13: 3083–95. doi:10.2741/2910. PMID 17981778. Archived from the original (PDF) on 19 March 2012. 
 47. ^ Murphy AM, Rabkin SD (Apr 2013). "Current status of gene therapy for brain tumors". Transl. Res. 161 (4): 339–54. doi:10.1016/j.trsl.2012.11.003. PMC 3733107Freely accessible. PMID 23246627. 
 48. ^ Ty AU, See SJ, Rao JP, Khoo JB, Wong MC (January 2006). "Oligodendroglial tumor chemotherapy using "decreased-dose-intensity" PCV: a Singapore experience". Neurology. 66 (2): 247–49. doi:10.1212/01.wnl.0000194211.68164.a0. PMID 16434664. Archived from the original on 20 July 2008. 
 49. ^ "Neurology". Neurology. Archived from the original on 19 February 2012. Retrieved 17 February 2012. 
 50. ^ Bondy ML, Scheurer ME, Malmer B, et al. (2008). "Brain Tumor Epidemiology: Consensus from the Brain Tumor Epidemiology Consortium (BTEC)". Cancer. 113 (7 Suppl): 1953–68. doi:10.1002/cncr.23741. PMC 2861559Freely accessible. PMID 18798534. 
 51. ^ Jallo GI, Benardete EA (January 2010). "Low-Grade Astrocytoma". Archived from the original on 27 July 2010. 
 52. ^ "CANCERMondial". International Agency for Research on Cancer. Archived from the original on 17 February 2012. Retrieved 17 February 2012. 
 53. ^ "Central Brain Tumor Registry of the United States, Primary Brain Tumors in the United States, Statistical Report, 2005–2006" (PDF). Archived (PDF) from the original on 23 September 2015. Retrieved 23 July 2014. 
 54. ^ a b Greenlee RT, Murray T, Bolden S, Wingo PA (2000). "Cancer statistics, 2000". CA Cancer J Clin. 50 (1): 7–33. doi:10.3322/canjclin.50.1.7. PMID 10735013. 
 55. ^ a b "What are the key statistics about brain and spinal cord tumors?". American Cancer Society. 1 May 2012. Archived from the original on 2 July 2012. 
 56. ^ Chamberlain MC, Kormanik PA (February 1998). "Practical guidelines for the treatment of malignant gliomas". West. J. Med. 168 (2): 114–20. PMC 1304839Freely accessible. PMID 9499745. 
 57. ^ "Brain, other CNS and intracranial tumours statistics". Cancer Research UK. Archived from the original on 16 October 2014. Retrieved 27 October 2014. 
 58. ^ Bloch, O (2015). "Immunotherapy for malignant gliomas". Cancer Treatment and Research. 163: 143–58. doi:10.1007/978-3-319-12048-5_9. PMID 25468230. 
 59. ^ Auer R, Bell JC (January 2012). "Oncolytic viruses: smart therapeutics for smart cancers". Future Oncology. 8 (1): 1–4. doi:10.2217/fon.11.134. PMID 22149027. 
 60. ^ Garber K (1 March 2006). "China Approves World's First Oncolytic Virus Therapy For Cancer Treatment". J Natl Cancer Inst. 98 (5): 298–300. doi:10.1093/jnci/djj111. PMID 16507823. Archived from the original on 10 June 2013. 
 61. ^ Logg CR, Tai CK, Logg A, Anderson WF, Kasahara N (20 May 2001). "A uniquely stable replication-competent retrovirus vector achieves efficient gene delivery in vitro and in solid tumors". Human Gene Therapy. 12 (8): 921–32. doi:10.1089/104303401750195881. PMID 11387057. 
 62. ^ Tai CK, Wang WJ, Chen TC, Kasahara N (November 2005). "Single-shot, multicycle suicide gene therapy by replication-competent retrovirus vectors achieves long-term survival benefit in experimental glioma". Molecular Therapy. 12 (5): 842–51. doi:10.1016/j.ymthe.2005.03.017. PMID 16257382. Archived from the original on 12 September 2010. 
 63. ^ "A Study of a Retroviral Replicating Vector Administered to Subjects With Recurrent Malignant Glioma". Clinical Trials.gov. July 2014. Archived from the original on 26 November 2011. 
 64. ^ Gurney JG, Smith MA, Bunin GR. "CNS and Miscellaneous Intracranial and Intraspinal Neoplasms" (PDF). SEER Pediatric Monograph. National Cancer Institute. pp. 51–57. Archived (PDF) from the original on 17 December 2008. Retrieved 4 December 2008. In the US, approximately 2,200 children and adolescents younger than 20 years of age are diagnosed with malignant central nervous system tumors each year. More than 90 percent of primary CNS malignancies in children are located within the brain. 
 65. ^ Rood BR. "Infantile Brain Tumors". The Childhood Brain Tumor Foundation. Archived from the original on 11 November 2012. Retrieved 23 July 2014. 
 66. ^ Echevarría ME, Fangusaro J, Goldman S (June 2008). "Pediatric central nervous system germ cell tumors: a review". Oncologist. 13 (6): 690–99. doi:10.1634/theoncologist.2008-0037. PMID 18586924. 
 67. ^ "About childhood brain tumours". Archived from the original on 7 August 2016. Retrieved 16 June 2016. 
 68. ^ Tara Palmer-Tomkinson reveals brain tumour battle Archived 9 February 2017 at the Wayback Machine. BBC News 19 November 2016
 69. ^ UAE patient’s brain tumour removed through nostrils Archived 6 December 2016 at the Wayback Machine. Gulf News, 9 December 2016

External links

Classification
V · T · D
External resources