پرش به محتوا

توما کوتور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
توما کوتور
توما کوتور، خودنگاره
نام هنگام تولدThomas Couture
زادهٔ۲۱ دسامبر ۱۸۱۵
سانلیس، فرانسه
درگذشت۳۰ مارس ۱۸۷۹ (۶۳ سال)
ویر لو بل، ول-دوآز، فرانسه
آرامگاهگورستان پرلاشز، پاریس، فرانسه
ملیتفرانسوی
تحصیلاتاکول هنر و صنایع دستی
شناخته‌شده براینقاشی، نویسنده
کارهای برجستهفروپاشی امپراتوری رومیان
پرتره عکاسی شده، توسط اتین کرجا، حدود ۱۸۶۰

توما کوتور (به فرانسوی: Thomas Couture) (۲۱ دسامبر ۱۸۱۵–۳۰ مارس ۱۸۷۹) نقاش تاریخ و معلم فرانسوی بود. او شخصیت‌های تابناک دنیای هنر را همچون ادوار مانه، هنری فانتین لاتور، جان لا فارج،[۱] پیر پووی دو شاوان، کارل یاووره و ژوزف-نوئل سیلوستر آموزش داد.

زندگی‌نامه

[ویرایش]

جوانی و تحصیل
کوتور در سانلیس، اویس، فرانسه متولد شد. هنگامی که ۱۱ ساله بود، به پاریس نقل مکان کرد و در آن جا در مدرسه هنرهای صنعتی (Arts et Métiers ParisTech) و بعداً در اکول ده بوزار (مدرسه هنرهای زیبا) تحصیل کرد.

هنر و شغل معلمی

[ویرایش]

او شش بار در رقابت‌های معتبر جایزه بزرگ رم شکست خورد، اما احساس کرد که مشکل با اکول است، نه خودش. سرانجام در سال ۱۸۳۷ این جایزه را بدست آورد.

تکنیک نوآورانه کوتور توجه زیادی را به خود جلب کرد و در اواخر دهه ۱۸۴۰ تا ۱۸۵۰ ماموریت‌های دولت و کلیسا را برای نقاشی دیواری دریافت کرد. او هیچ وقت دو مأموریت اول را به اتمام نرساند و سومی با انتقادات مختصر روبرو شد. در سال ۱۸۶۰، به خاطر استقبال نامطلوب از نقاشی‌های دیواری اش، پاریس را ترک نمود و برای مدتی به زادگاهش سانلیس بازگشت و در آن جا همچنان به هنرجویان جوانی که به او مراجعه می‌کردند، آموزش داد.

مرگ

[ویرایش]

در سال ۱۸۷۹ در ویر لو بل، ول-دوآز درگذشت و در گورستان پرلاشز، پاریس به خاک سپرده شد.

نقاشی‌های منتخب

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. Wilkinson, Burke. The Life and Works of Augustus Saint-Gaudens, Dover Publications, Inc. , New York. p. 79.

بیشتر خواندن

[ویرایش]
  • O'Neill, J., ed. (2000). "Index". Romanticism and The School of Nature: Nineteenth-century drawings and paintings from the Karen B. Cohen collection. New York: The Metropolitan Museum of Art.

پیوند به بیرون

[ویرایش]