تورفین کارلسفنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تندیس تورفین کارلسفنی توسط اینار جانسون در فیلادلفیا

تورفین کارلسفنی (Old Norse: Þorfinnr karlsefni ðrðarson، ایسلندی: Þorfinnur karlsefni ðrðarson) کاوشگر ایسلندی بود که در حدود سال ۱۰۱۰ میلادی، با پیگیری مسیر لیف اریکسون به وینلند، تلاش کرد تا در وینلند با کمک همسرش گود Gudrid Thorbjarnardóttir و یارانش سکونت گاهی دائمی ایجاد کنند.

ریشه نام[ویرایش]

نام کارلسفنی به معنای «ساخت انسان» مطابق پیشگفتار مگنوس مگنوسون و هرمان پالسون است،[۱] اگرچه فرهنگ لغت Cleasby-Vigfusson آن را «مرد کامل» می‌نامد،[۲] جای دیگر به عنوان «یک مرد واقعی» یا «مرد تمام عیار» توضیح داده شده‌است[۳]

تاریخ[ویرایش]

شرح حال تورفین در سرگذشت نامه‌های حماسه گرینلندر (حماسه Greenlanders) و حماسه اریک سرخ (حماسه Eiríks rauða),[a] که با هم تحت عنوان حماسه وینلند،[۴] نامیده می‌شوند، آورده شده‌است اما در جزئیات تفاوت‌هایی دارد.[۵]

گرینلند[ویرایش]

تورفین کارلسفنی در گرینلند (گودرید توربیارناردوتیر ، گودرید ثوربیارناردوتیر) با زن بیوه ای به نام تورشتاین ایریکسون آشنا شد و با او ازدواج کرد.[۱] او تحت مراقبت برادرش لیف اریکسون، در برتهالید سمت شیب دار، مقر اریک سرخ در گرینلند، اقامت داشت.

وینلند[ویرایش]

تورفین کارلسفنی به تصمیم مهمی برای رفتن به وینلند (زبان نورسی و ایسلندی Vínland) رسید که طبق گفته‌های حماسه گرینلندر به اصرار همسرش گودرید اتفاق افتاد؛ و لیف موافقت کرد که خانه‌هایی را که در وینلند ساخته بود قرض دهد، گرچه حاضر به هدایایی از آن نباشد.[۱] از جمله سایر مهاجران به وینلند، فرویدیس، خواهر یا خواهر ناتنی لیف اریکسون بود که مطابق حماسه اریک سرخ در سفر کارلسفنی را همراهی کرده اما طبق حماسه گرینلندر خودش رئیس یک گروه اعزامی دیگر بود که همگی در مسیر از بین رفتند.

به گفته حماسه گرینلندر، کارلسفنی با ۶۰ مرد و ۵ زن سفر را شروع کرد و مسیری را رفت که لیف و توروالد ایریکسون طی کردند، طی کردند. در حالی که در حماسه اریک سرخ او سه کشتی با ۱۴۰ مرد را در آنجا گذراند و جزئیات این سفر را شرح داد.[۶][b]

گودرید در تورین، پسری در وینلند به دنیا آورد که او اسنوری نامیده شد،[۷][۸] اولین فرزند تبار اروپایی است که در جهان جدید به دنیا آمده‌است و بسیاری از ایسلندی‌ها می‌توانند ریشه‌های خود را ردیابی کنند. محل دقیق مستعمره تورفین ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که به‌طور بالقوه می‌توان اردوگاه نورس کاوش شده در L'Anse aux Meadows، واقع در نیوفاند لند را همان در نظر گرفت.

منابع حماسی[ویرایش]

اشاره شده‌است که حماسه اریک سرخ با دادن اعتبار غیرقانونی به تورفین، واقعیتها را تحریف می‌کند.[۹]

به عنوان مثال، انکار می‌کند که توروالد Eiriksson تا به حال منجر سفر خود را برای رسیدن به وینلند (به عنوان GRL. رکورد)، حتی قبل از Thorfinn. اگرچه قبل از شروع کارلسفنی، ائرو، تورولال با پیکانهای بومی آمریکایی در وینلند ملاقات کرده بود . مرگ تورولال را به تعویق انداخت تا بتوان با او کارلسفنی را به وینلند همراهی کرد،[۵] در نهایت[۵] تا در نهایت مرگ تخیلی تر از شلیک شلیک شده توسط یونیپد متحمل شود.[۱] هوا تغییرات به Karlsefni اعتبار برای نامگذاری بیت متعددی از ویژگی‌های جغرافیایی، از Helluland و MARKLAND به Kjalarnes «دلسرد شدن بودن»، هر چند «این صراحت در تضاد حماسه Grœnlendinga و شده‌است مطمئناً اشتباه».[۵] هلولند (جزیره بافین) و مارکلند توسط لایف نامگذاری شدند. کجارالس جایی بود که توروالد کشتی خود را خراب کرده بود، و کرسی نیز باقی مانده بود که به عنوان یک بنای یادبود بایستد،[۱۰] و نه یک کشتی ناشناس به عنوان ایر. قرار می‌دهد

حماسه گرینلندر[ویرایش]

مطابق حماسه گرینلندر، سفر اعزامی تورفین کارلسفنی پس از ازدواج وی با گودرید آغاز شد. این ازدواج با گودرید پیش از مرگ وی توسط شوهر اول گودرید، تورستین اریکسون، در حماسه پیش‌بینی شده بود. [الف] این گروه اعزامی زنان و دام‌ها را به همراه داشت و این نشان می‌داد که آنها قصد دارند برای مدتی در منطقه مستقر شوند. در طول سفر آنها یک نهنگ به ساحل می‌خوردند. آنها همچنین چوب، برش انگور و ماهی و بازی گرفتند. گاوی که آنها آورده بودند، بومیان (اسکیموهای اسکرئلینکگ) را وحشت زده کرد. آنها سعی کردند بومیان را با تهیه شیر دلپذیر کنند اما بومیان بیمار شدند و نبردها شروع شد. گورور Þorbjarnardóttir پسر Thorfinn Karlsefini Snorri را به دنیا آورد، قبل از بازگشت آنها به گرینلند.

حماسه اریک سرخ[ویرایش]

حماسه ایریک سرخ ، تورفین کارلسفنی را به عنوان یک بازرگان موفق از Reynines , Skagafjord، در شمال ایسلند به تصویر می‌کشد. کارلسفنی با چهل مرد وارد یک سفر تجاری می‌شود و وارد برتهالید در گرینلند می‌شود و در آنجا میزبان ایریک سرخ است. کارلسفنی در آن زمستان با گودرید ازدواج می‌کند. کارلسفنی با سه کشتی و ۱۴۰ مرد در جستجوی وینلند عزیمت می‌کند. سفر کارلسفنی زمستان را بر روی یک قطعه زمین، جایی که دو برده پیمانکار انگور و دانه وحشی پیدا کردند. خوردن نهنگ بید باعث بیماری و همچنین شکاف شد. گروه Thorhall اعلام کرد که نهنگ مزبور از ثور است و اعضای مسیحی را توهین می‌کند و آنها بخشی از راه می‌کنند.

گشت و گذار کارلسفنی بیشتر در منطقه جنوبی با شکوه پر از گندم، ماهی و بازی کشف می‌کند. آنها تلاش می‌کنند با بومیانی که در قایق‌های پوشاننده سفر می‌کنند، تماس بگیرند. بومیان آنجا را ترک می‌کنند و گرینلندز در آنجا زمستان می‌کنند، جایی که دام آنها شکوفا می‌شود. بهار بعد، اعزامی دوباره با بومیان مقابله می‌کند و با آنها تجارت می‌کند، تا زمانی که یک گاو آزاد شود و بومیان را بترساند. بازگشت بومیان پس از سه هفته با هدف خصمانه، درگیری و پیگیری، و گرینلندها هر چه تمام تر تلاش می‌کنند برای فرار در جنگل. کارلیسفنی و مردانش توسط فریدیس نجات می‌یابند که بومیان را با سیلی کشیدن سینه برهنه خود با شمشیر برداشته شده از یکی از سقوط گرینلند، می‌ترساند.

این سفر به شمال برمی گردد و کارلسفینی بیهوده به جستجوی ثورال می‌پردازد. مردان کارلسفنی با موجودی یک پا روبرو می‌شوند که گفته می‌شود ثوروالد ایریکسون را با یک تیر با کشته مرده‌است. پسر کارلسفنی، اسنوری، در دنیای جدید متولد شده‌است. اما سرانجام آنها را ترک می‌کنند و پس از گذراندن وقت خود در گرینلند به ایریک سرخ، کارلسفنی و گودرید به مزرعه کارلسونی در رینینز در ایسلند بازمی‌گردند.

در هنر مدرن[ویرایش]

در اوایل قرن بیستم، اینار جانسون، مجسمه‌ساز ایسلندی به سفارش جوزف بانفورد ساموئل مأموریت یافت تا مجسمه ای از Thorfinn Karlsefni را از طریق واسطه ای که همسرش، الن فیلیپس ساموئل، به انجمن هنری پارک Fairmount (از فیلادلفیا، که اکنون انجمن عمومی است) بسازد. هنر)[۱۱] اعدام وی مشخص کرد که این وجوه برای ایجاد مجموعه ای از مجسمه‌ها «مزین به تاریخ آمریکا» است. Thorfinn Karlsefni (1915-1915) در امتداد کلی درایو فیلادلفیا در نزدیکی یادبود ساموئل نصب شد و در ۲۰ نوامبر ۱۹۲۰ رونمایی شد.[۱۲][۱۳] ریخته‌گری مجسمه دیگری در ریکیاویک، ایسلند وجود دارد.

همان‌طور که در تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۱۸ گزارش شده‌است، وندال‌ها آسیب جدی به مجسمه وارد کردند. آنها مجسمه را سرنگون کردند و سپس آن را به سمت رودخانه نزدیک شویلکیل کشاندند.[۱۴] "به نظر می‌رسد این مجسمه از پایه سنگی عظیم آن بیرون کشیده شده‌است، و عرض آن ۱۲ تا ۱۲ پا است. تکه‌های سنگ در میان علائم کشیدن روی زمین پراکنده شده‌اند و برنز را می‌توان در زیر آب در رودخانه حباب کرد. " - NBC Philadelphia[۱۵]

در فرهنگ عامه[ویرایش]

رمان داستان علمی تخیلی کمدی در سال ۱۹۶۷ با نام ماشین تکنیکولر زمان توسط هری هریسون در پایان کار خود نشان می‌دهد که شخصیتی به نام اوتار - یک وایکینگ قرن یازدهم که توسط یک استودیوی فیلم به عنوان مشاور و بازیگر استخدام شده‌است - در حقیقت Thorfinn Karlsefni است.

نسخه داستانی از Thorfinn Karlsefni شخصیت اصلی سریال ژاپنی مانگا Vinland Saga توسط نویسنده Makoto Yukimura است.

پانویسها و منابع[ویرایش]

یادداشت‌های توضیحی[ویرایش]

 1. Thorstein had succumbed to disease when the couple was heading for a journey trying to recover the body of Thorvald in Vinland.
تبصره درخت تبارشناسی

استناد[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ (Magnusson و Pálsson 1965)
 2. Cleasby, Richard; Vigfússon, Guðbrandur (1922), An Icelandic-English Dictionary, Printed for private distribution by J. Bunford Samuel, p. 116, EFNI n. .. β. in a personal sense: manns-efni, a promising young man; karls-efni, a thorough man
 3. (DeCosta 1901): "Enfi" finds its equivalent in the Latin Materia, signifying "Stuff". "Mannsefni" stood for a "promising man," and "Karlsefni" for a "real" or "sterling" man... indicated that the person to whom it was applied was made of "good stuff"
 4. (Magnusson و Pálsson 1965), (Kunz 2001) etc.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ ۵٫۳ (Jones 1968)
 6. (Kunz 2001)
 7. (Magnusson و Pálsson 1965), listed as "Snorri Karlsefnisson" in name index.
 8. Mitchell, Alana (2002-11-30). "Legend that begins in Newfoundland ends with a 'fantasy' discovery in field" (Reprint). Leif Eriksson Monuments Pages. Retrieved 2008-08-25. Eventually, they settled in what is now Newfoundland, gave birth to Snorri Thorfinnson and stayed for about three years.
 9. (Magnusson و Pálsson 1965) "(Haukr Erlendsson) had special interest in Eirik's saga, for he himself was descended from Thorfinn.. he inserted additional genealogical material into the text (Chapters 7 and 14) and made several slight alterations dessinged to add further lustre to his ancestor's fame."
 10. (Magnusson و Pálsson 1965); (Storm 1891)
 11. Samuel, Joseph Bunford; Einar Jónsson (1922), The Icelander Thorfinn Karlsefni who Visited the Western Hemisphere in 1007, Printed for private distribution by J. Bunford Samuel, pp. 5–9
 12. (Samuel و Einar Jónsson 1922)
 13. "Interactive Map > Thorfinn Karlsefni". Association for Public Art homepage. Retrieved 2016-08-03.; adapted from Bach, Penny Balkin (1992), Public Art in Philadelphia, Philadelphia: Temple University Press
 14. Vandals Pull 100-Year-Old Viking Statue Pulled Into River - The NY Times
 15. Vandals topple Philadelphia statue of Viking explorer into Schuylkill River - AZCentral

منابع[ویرایش]

متن‌ها
ترجمه‌ها
مطالعات


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «lower-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="lower-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().